Sanapirin qqq RIEGUS 15 DE BE5TE 5AU5. P.J. VERHOEF Jr.. Leiden VRIJDAG 30 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur: Th. Wtimer, Leiden. Red- Buitenland: Mr. H. Geüe, Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L- Rooien, ^eiden. Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDi-KüANG. Zdn onder 6.22 uur Vrijdagavond. Zon op 9.24 uur Zaterdagochtend, Tnsschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 30 Januari: Dt maan komt Vrijdagmid dag om 4.47 uur op en gaat Zaterdagoch tend om 8.31 uur onder. 31 Januari: De maan komt Zaterdag avond om 5.48 uur op en gaat Zondagmor gen om 9.07 uur onder. (volle maan). 1 Februari: De maan komt Zondagavond on: 6.52 uur op en gaat Maandagmorgen om 9 38 uur op. Februari: De maan komt Maandag avond om 8 uur op en gaat Dinsdagmorgen oir 10.06 uur onder. 3 Februari: De maan komt Dinsdagavond te 9.12 uur op en gaat Woensdagmorgen om 10 33 uur onder. 4 Februari: De maan komt Woensdag avond om 10.22 op en gaat Donderdagmor gen om 10.59 onder. 5 Februari: De maan komtDonderdag avond om 11.37 uur op en gaat Vrijdag voormiddag om 11.25 uur onder. Kou - Griep - Pijn wordt steeds met goed gevolg gebruikt NedertandschBuisje 4-Oct IN 'N PAAR REGELS Thans zijn ook die laatste slachtoffers van het mijnongeluk nabij St. Etiennie aan de oppervlakte gebracht Bet aantal dood en is daarmede tot 62 gestegen. Chef der Argentjjnsch© luchtmacht verongelukt. De chef dier Argentijnsche luchtmacht, kolonel Zanni, heeft gisteravond een auto- ongeluk gehad. Hij is aan de gevolgen overleden. Aanslag op Iraanschen premier. Op den Iraanschen minister-president is in het parlement een aanslag gepleegd. Er werd een steen naar hem geworpen, die zijn doel echter miste. Vervolgens wilde de dader zioh op den premier werpen. Hij werd gearresteerd. Sabotage in Zuid-Afrika, Naar de Engelsche berichtendienst uit Kaapstad meldt, zijn door onbekende da ders 12 electrisohe stroomleidingen, waar door het land van de Victoria-watervallen stroom betrekt, vernield. De sultan van Johore verdwenen. Naar uit Tokio gemeld wordt, is sultan Ibrahim- van Johore sedert eenigen tijd spoorloos verdwenen. Zijn familie verkeert in ernstige ongerustheid. Woeste wolven In Lapland. De koudegolf heeft troepen uitgehon gerde wolven uit.de voormalige Sowjet-ge- bieden verdreven, die ih grooten getale Finsoh Lapland hebben overstroomd. Ren dieren zijn een prooi geworden van deze roovers, die dit jaar bijzonder woest en agressief zijn. COMMISSARIS VOOR DE BELANGEN VAN DE VOORM. NEDERLANDSCHE WEERMACHT. Op bevel van den Duitschen weermacht bevelhebber in Nederland is met ingang van 1 Februari 1942 de titel van het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het de- parlement van Defensie gewijzigd in „commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht". De bevoegdheden van den commissaris zijn dezelfde als die van het hoofd van het Af wikkelingsbureau. Als commissaris is aan gewezen de kapitein van den generalen staf B. R. P. F. Hasselman, tot dusver hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie. Correspondentie, bestemd voor het Af wikkelingsbureau, dient dus met ingang van bovengenoemden datum te worden gericht aan „den commissaris voor de be langen van de voormalige Nedoerlandsche weermacht". De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat zü ingaande Zaterdag a.s., 31 Januari,' zullen overgaan tot verdere in krimping van den reizigerstreindienst op werkdagen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de rose aanplakbiljetten, welke van Vrijdag 30 dezer af, op alle stations zul len zijn aangebracht. 30 JANUARI 1933. Vandaag negen jaar geleden nam Adolf Hitler in Duitschland de macht over. On der zijn bezielende leiding werd begonnen aan een opbouw waardoor he,t Duitsche volk weer een gelukkige toekomst tege moet ging. Een opbouw die Duitschland weer groot en sterk maakte, zoo sterk, dat ditzelfde Duitschland. nu geheel Europa kan verdedigen tegen het dreigende bols- je wisme. Ook voor ons land en volk blijkt dus die 30e Januari 1933 een zeer belang rijke datum te zijn geweest en groot is ook onze schuld aan Duitschland en zijn Fuehrer. Landgenoot, die schuld wordt nu inge lost door, duizenden Nederlandsche natio- naal-socialisten die nu, samen met de Duit sche soldaten strijden, aan het Oostfront. Er zijn echter nog duizenden landgenooten, die nog steeds hun plaats niet innamen. Laten zij bedenken, dat het ook hun plicht is zich te melden bij het vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. BR DE MELKVOORZIENING. Ieder krijgt waarop bij recht heeft. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het in de huidige omstandigheden is voorgekomen en ook in de naaste toekomst nog zal kunnen voor komen, dat de melkhandel niet over een voldoende hoeveelheid gestandaardiseerde melk beschikt om aan consumenten, die in het bezit zijn van melkbonnen, de hoe veelheden melk af te leveren, welke deze dagelijks plegen te betrekken. Dit is uit den aard der zaak onvermijdelijk en be- teekent geenszins een tijdelijke rantsoen- vermindering. De melkbonnen hebben im mers een geldigheidsduur van vier weken, zoodat .gedurende het verdere verloop van dit tijdvak alle gelegenheid bestaat om het op de bonnen verkrijgbare rantsoen alsnog In zijn geheel te ontvangen. Wanneer b.v. een gezin over twee D.M.- of D.N.-kaarten beschikt en ge woon is op de bonnen daarvan een li ter melk per dag te betrekken, kan het voorkomen, dat dit gezin eenige malen met een halve liter per dag genoegen 2ial moeten nemen, waartegenover dan echter staat, dat het later eenige ma len 11/2 liter per dag zal kunnen ontvangen. Er is nog geen beslissing genomen. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekéhd inzake de distribbutie van vaste brandstoffen. Het feit, dat de laatst aangewezen bonnen „13 H.K." en „17 H.K." van de bonkaarten „J", „K" en „23 C.V." tot en met „28 C.V." van de bönkaart zijn geldig verklaard tot en met 30 April a.s., heeft, naar is gebleken, den in druk gewekt, dat voor het stookseizoen 19411942 geen nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen meer geldig zouden worden verklaard. De vermelding van den datum 30 April 1942 beteekent evenwel slechts, dat op de thans geldig verklaarde bonnen tot 30 April 1942 brandstoffen mogen worden gekocht en dat deze bonnen na dien datum on geldig zijn en niet meer voor het koo- pen van vaste brandstoffen mogèn wor den gebruikt. Over de aanwijzing van nieuwe bonnen voor dit stookseizoen staat thans nog niets definitief vast. Omtrent deze aangelegen heid zullen te zijner tijd nog nadere me- dedeelingen worden gepubliceerd. Waarop iedere arte bevoegd is. De commissaris, /belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft ten aanzien van de verstrekking van insuline door de alge- meene ziekenfondsen bepaald, d^t iedere arts bevoegd is, zonder voorafgaande machtiging van den controleerend genees heer of van de medische instantie, welke diens functie in dit opzicht voorloopig waarneemt, per patiënt eenmaal ten hoog ste 200 internationale eenheden insuline voor te schrijven, mits op het recept worde vermeld „cito, zonder machtiging". Indien de arts het voor verdere behan deling van den betrokken patiënt nood zakelijk acht, insuline te blijven voor schrijven, is hij hiertoe slechts bevoegd na. voorafgaande machtiging te hebben ver kregen van den controleerend geneesheer. Algemeene ziekenfondsen, bij welke reeds vóór 1 November 1941 een commis sie ter controle op het insuline-gebruik be stond, kunnen voorloopig aan deze com missie de taak van den controleerend ge neesheer blijven opdragen. Kortingen verlaagd en winsten gestegen. De inspecteur voor de prijsbeheersbhing te 's-Gravenhage heeft een boete van ƒ250.000 opgelegd. De veroordeelde heeft de prijsvoorsohriften in ernstige mate overtreden en hierdoor zeer aanzienlijke winsten onrechtmatig verkregen. Hij ex ploiteerde een groote ijzerwarenhandel en had na Mei 1940 de usantieele kortingen, welke hij tot dusver aan zijn afnemers verleënde, op groote schaal verlaagd. De uiteindelijk te betalen prijzen van pijpen, fittings, draadartikelen en dergelijke wa ren hierdoor ongemotiveerd omhoog ge gaan, waartegen de prijsvoorschriften zich verzetten. De winsten hielden hiermede na tuurlijk gelijken tred. Zoo was b.v. het bruto-winstpercentage van een der be langrijkste artikelgroepen van 27 tot 41 gestegen. Bij het bepalen van een boete van ƒ20.000 werd uiteraard rekening gehou den met de grootte van de overwinst, als mede met de ernst van de overtreding. LOON VOOR WERKZAAMHEDEN BIJ DE SNEEUWOPRUIMING. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft bepaald, dat arbeiders, die uitkeering genieten in gevolge een wachtgeldregeling en die te werk worden gesteld bij het sneeuwoprui- men of andere werkzaamteden, verband houdende met sneeuwval, zooals het trek ken van vervoermiddelen enz., het met deze werkzaamheden verdiende loon kun nen behouden, "voor zoover dat loon plus de wachtgelduitkeering niet overschrijden 100 pet. van het loon, waarop het wacht geld is gebaseerd. Bedragen, die boven deze 100 pet worden verdiend, kunnen door den arbeider vobr de helft worden behou den, terwijl de andere helft in mindering dient te worden gebracht op het wacht geld. Een en ander geldt uiteraard alleen voor arbeiders, die bij bovengenoemde werk zaamheden zijn tewerkgesteld. TIJDELIJKE SLUITING NATIONALE BIBLIOTHEEK. De nationale bibliotheek zal in verband met besparing op het kolenverbruik met ingang van Zaterdag 31 Januari 1942, tij delijk voor het publiek worden gesloten. Voor den handel verkrijgbaar bij TEL. 23977 RECHTZAKEN VREDEGERECHTSHOF. DE DOOD VAN PETER TON. De toenmaals leidende politie-irstanties schuldiger dan verdachte! HET SYMBOOL PETER TON LOS VAN DEN DOOD VAN DEN WEERMAN TON. Het Vredegerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 48-ja- rigen agent van politie S. J. Bijleveld te 's-Gravenhage, die op 15 en 16 dezer te recht stond in verband met het ernstige in-' cident tusschen politie en W.A. op 7 Sep tember 1940 in de Balistraat, hoek Java- straat, te 's-Gravenhage, waarbij de W.A.- man P. N. Ton door een revolverschot werd gedood. De agent Bijleveld werd beschul digd, dit doodend sqhot te hebben gelost. De fungeerend procureur-generaal mr. N. S. Hoekstra concludeerde op 16 dezer tot bewezenverklaring van dood door schuld doch met ontslag van rechtsvervol ging. Het Hof veroordeelde den verdachte he den tot een hechtenisstraf van veertien dagen. Het onderzoek ter terechtzitting heeft het hof zijn oordeel als volgt doen bepalen: De verklaringen van de 35 door het hof genoorde getuigen behalve die van de deskundigen Rochat en Waltman heo- ben het hef geen voldoend helder inzicht ia de toedracht van zaken, waartoe mede het doodelijk treffen van Peter Ton behoort, kunnen verschaffen. Zoowel op de hoofd punten als in bijzonderheden zijn deze ge tuigenverklaringen onderling in tegen spraak, waarbij nog bepaaldelijk te onder scheiden zijn eenerzijds de verklaringen van hen. die met de nationaal-socialistische beweging in Nederland in verband staan, anderzijds die, welke afkomstig zijn van de betrokken politie-agenten en. van de ove rige getuigen, die tnede tot de aanwezigen bij de volksoploop op 7 September 1940 hebben behoord, uit wier midden naar ter terechtzitting gebleken is, aansporingen tot de politie werden gericht om zich van haar vuurwapenen te bedienen. Het hof kan derhalve geen, vrijheid vin den onder deze omstandigheden eenige keuze uit de bedoelde getuigenverklarin gen te doen. Het hof is echter van oordeel tot de.vol ger, de vaststelling te moeten komen. Uit de verklaring van getuige-deskundige Rochat is komen vast te staan, dat Peter Ton gedood is door een pistoolschot mid den in het achterhoofd. Uit de verklaring van den getuige-des kundige Waltman heeft het hof voorts de overtuiging bekomen, dat het schot, waar door Peter Ton doodelijk werd getroffen, afkomstig is geweest uit het Mauseroistool no. 259016, welk vuurwapen tijdens de hier bedoelde ongeregeldheden gebruikt is door verdachte en 'waaruit deze, naar ook door hem zelf is verklaard, daarbij twee schoten heeft gelost. Het eerste schot, werd volgens verdach- te^'s verklaring door hem afgevuurd, toen hij op èen vroeger tijdstip, dan waarop Peter Ton getroffen werd, van achterën werd be sprongen door een persoon in. een wit hemd. Het tweede door verdachte afge vuurde schot moet derhalve het schot zijh geweest, waardoor Peter Ton doodel"k werd getroffen. Mét betrekking tot dit tweede schot verklaart verdachte, dat hij het als een waarschuwing loste en daarbij de bedoeling had in de lucht te schieten zonder op iemand te richten. Niettemin is gebleken in verband met hetgeen het hof hiervoren overwogen heeft, dat Peter Ton door dat schot doodelijk werd getroffen. Het hof kan zich niet vereériigen met het standpunt van den procureur-generaal en van den verdediger, dat verdachte, toen hij dat tweede schot loste, handelde ter nood zakelijke verdediging van eigen of eens an ders lijf tegen oog'enblikkelijke (weder rechtelijke) aanranding. Immers verdach te'^ eigen verklaring hieromtrent weer spreekt dit standpunt. Verdachte heeft na melijk herhaaldelijk verklaard, dat hij met het tweede schot een waarschuwing beoog de, zonder iemand te willen treffen en daarom bedoelde in de lucht te schieten. Het hof is nu van oordeel, dat, indien ver dachte bij den stand, waarin het straatge vecht zich op dat oogenblik bevond, ter wijl er reeds verscheidene malen gescho ten was en ej* reeds zwaargewonden waren en schieten derhalve op zichzelf niet meer afschrikkend kon werken, inderdaad een zeer ernstige en oogenblikkelijke bedrei ging van eigen leven of van dat van een der andere politie-agenten vreesde, hij re delijkerwijs niet bedoeld zou kunren heb ben slechts ter waarschuwing in de lucht te schieten. Uit de stellige en herhaalde Verklaring van verdachte, waaraan het hof niet wil twijfelen, ctht hij zulks niettemin bedoeld heeft, leidt het hof af, dat verdach te op het oogenblik, dat hij het tweede ken agenten levensgevaarlijk en oogenblik- kelijk bedreigd achtte, zoodat het Hof op grond van verdachte's klaarblijkelijke be oordeeling van den toestand het beroep op noodweer en bijgevolg op noodweer-exces verwerpt Het Hof acht derhalve uit de hiervoren aangehaalde bewijsmiddelen het wettig en overtuigd bewijs geleverd, dat aan de schuld van verdachte 'die immers te midden eener volksmenigte schoot zonder zich van de uitwerking daarvan reken- Schap te geven de dood van Peter Ton te wijten is, terwijl verdachte dit misdrijf heeft gepleegd in de uitoefening van zijrj ambt, zonder dat een beroep op noodweer (noodweer-exces) kan worden aanvaard. Met betrekking tot de op verdachte toe te passen straf overweegt het Hof het volgende. Het Hof acht het niet Ondienstig de vol gende opmerking vooraf te laten gaan. Zich er volledig rekenschap van gevend, •dat Peter Ton een zeer bijzondere plaats inneemt in het gedachtenleven van hen, die bij de vorming van de nieuwe Neder landsche gemeenschap in het middelpunt staan, moet het Hof er echter op wijzen, dat Peter Ton eerst na en door zijn dood is ont staan, zoodat de uitzonderlijk hooge waar de van de persoonlijkheid, die in den naam van Peter Ton voortleeft, niet in aanmer king behoort te worden genomen bij de beoordeeling van de omstandigheden, wel ke tot den dood van den weerman Peter Ton hebben geleid. Voor de beoordeeling der strafwaardigheid van verdachte zal derhalve de latere beteekenis van den per soon van Peter Ton geheel buiten beschou wing moeten blijven. Het Hof is voorts van oordeel, dat voor verdachte, al behoudt hij vooral als dienaar van de politie zijn eigen verantwoordelijk heid voor zijn handelwijze,.omstandigheden in aanmerking behooren te worden geno men, die aanleiding zijn hem het onder havige misdrijf minder zwaar aan te re kenen. Het is het Hof uit het verhoor van ver dachte, zoomede van de als getuigen ver hoorde agenten van politie G. van der Meulen, J. de C^ijt, A. Mons en H. Kruijer gebleken, dat ten tijde van de ongeregeld heden op 7 September 1940 niet of nauwe lijks, althans ten eenenmale onvoldoende, door de toenmaals leidende Nederlandsche politie-instanti§s de aandacht van het poli- tie-persaneel was gevestigd op de geheel veranderde binnenlandsche algemeene en politieke omstandigheden, bepaaldelijk met betrekking tot de houding, welke sindsdien ten aanzien van de nationaal-socialistische beweging in Nederland en haar organen, waaronder de weerafdeelingen behoort te worden aangenomen. Het gevolg van deze ernstige tekortko ming en djt gemis aan vereisohte voorlich ting is geweest, dat de betrokken agenten van politie, gelijk uit him voor_het Hof af gelegde verklaringen is geblegen, ongere geldheden als de onderhavige, beschouw den als een gewone volksoploop en orde verstoring, waartegen als van ouds opge treden moest wordgn. Dit gebrek aan vol doend begrip van een zich voltrekkende revolutionnaire omvorming van^ verhoudin gen en het dientengevolge niet bepalen van een door de gewijzigde omstandighe den daartegenover geboden houding, wil het Hof zeker niet in de eerste plaats aan de betrokken agenten van politie aanreke nen^ maar uiteraard aan de toenmalige lei dende politie-instanti«s, wier vroegere in structies met betrekking tot ongeregeldhe den, waarbij leden of organen der Natio- i naal-Socialistische Beweging in Nederland betrokken waren, niets aan duidelijkheid te wenschen hebben overgelaten. Deze omstandigheden in aanmerking ne mende is het Hof van oordeel, dat aan verdachte slechts een geringe straf moet worden opgelegd, welke het Hof bepaalde lijk als ernstige waarschuwing bedoelt. HetTlof wil daarbij nog uitdrukkelijk te kennen geven geenerleï aanleiding te tón den verdachte als bijkomende straf op te leggen de ontzetting uit het recht tot het bekleeden van het ambt van politiedienaar. VOOR DEN VREDERECHTER. BELEEDIGING EN MISHANDELING: Maandag dienden voor den Vrederech ter, mr. v. Vlooten, te Utrecht, niet minder dan 'n 20-tal zaken van beleediging en mis- ■hanedling van leden van de N. S. B., waar bij ernstige geldboeten en ook vrijheids straffen werden uitgedeeld. Het meest ernstige geval betrof, dat van den 22-jarigen kraanmachinist T. F. L. La- kerveld, uit Wilnis, beschuldigd van ern stige mishandeling van zekeren D. Stam, gepleegd onder de gemeente Vinkeveen- Baatnbrugge, op den avond van 6 Juli j.l. Verdachte was in gezelschap van een vriend uit de richting Wilnis per fiets langs het nabij dén grooten weg gelegen huis van Stam gepasseerd onder het zingen van het lied: „O, N.S.B;, jij heb het land verra den". Stam, lid van de N.S.B., was toen naar buiten geloopen en had den laten zanger aangehouden, onder toevoeging van: „Daar zal je v/el meer van hooren." Hieruit volgde de minder prettige ge- dachtenwisseling en ten slotte raakten bei de partijen slaags, waarbij Stam duchtig klop kreeg, zóódanig zelfs, dat hij uit den mond en neus bloedde, een dichtgeslagen oog vertoonde en zelfs buiten bewustzijn geraakte. De mishandeling bleek van dien aard, dat hij rich onder dokters handen moest stellen. Ook de vrouw van Stam, die tezamen met eenige buren de vechtenden van elkaar had getrokken, liep nog eenige klappen op. Verdachte verklaarde voor den vrede rechter, mr. v. Vlopten, dat hij zich het ge beurde dien a,vond niet precies meer her- inerde, daar hij tevoren een glaasje bier gedronken had. Wel wist hij nog, dat Stam hem van de fiets getrokken had en hem de eerste klap gegeven had. De Officier van justitie, mr. Rooyaards, achttè het ten laste gelegde bewezen en vroeg met het oog op den ernst van het feit ?en gevangenisstraf van acht maanden voot verdachte. De Vrederechter, mr. v. Vlooten, repli ceerde op de verklaring van verdachte, dat hij min of meer, onder den invloed van ster ken drank gehandeld had, dat hij zulks niet als verontschuldiging aanvaardde. „Iemand die zich aan alcoholmisbruik overgeeft, moet niettemin voor de volle 100 pet. voor zijn daden verantwoordelijk worden ge steld", meende zijn Edelachtbare. Verdachte zag zich tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. POLITIEKE DELICTEN BERECHT. Voor den Haagisehen Vrederechter, mr. Sliuyters, zijn gisteren verschillende geval len van mishandeling behandeld, beneven het dragen van Uniespeldjes, hetgeen thans verboden is, en het schilderen van vraag- teekens op den openbaren weg te Voor schoten. Drie 'bewoners van Voorschoten, stonden terecht, diie op de openbare straat waren aangetroffen anet een pot roode verf en een kwast, waarmede zij vraagteekens hadden geschilderd. De vrederechter zag hierin een bewijs, dat zij naar de Flitspuit hadden geluisterd), hetgeeh niet te pas kwaim. Verd. H. van die P. werd veroordeeld; tot 25 boete subs. 15 dagen hechtenis, de twee overigen tot 5.boete subs. 2 dagen hechtenis. „Telegraaf". VOOR DEN ECQNOMISCHEN RECHTER Een kalf geslacht A. Disselveld uit Leidschendam had rich voor dien economischen rechter 4e verantwoorden wegens het frauduleus slachten van een kalf, voor welk feit de of ficier zes maanden gevangenisstraf eischte. De Economische rechter legde deze straf op en beval verdiachtes oncmiddellijlke ge vangenneming Groene erwten. v N. A. van Leeuwen uit Zoeterwou- d e was aangehouden toen hij twee mud) groene erwten vervoerde zonder in het be zit te zijn van de vereischte documenten, De'eisoh werd' hier een geldboete van 75 subs. 75 dagen en de erwten natuurlijk kwijt. De uitspraak werd conform dezen eisch. Aardappelen en tarwe. W. J. Kuypers uit Roelofsarendis- v e e ii' had aardappelen en tarwe vervoerd zonder daarvoor toestemming te hebben, zoodat hij ook die vereischte vergunningen niet kon vertoornen. De eisch werd hier een geldboete van 200 suibs. vier maanden hechtenis met verbeurdiverklarinig van het inbeslaggeno- mene. De economische rechter vonniste conform dezen eisch. Voederbieten vervoerd. M. J. van Mostwijk uit Nieuwveen had een wagen voederbieten vervoerd zon der vergunning. Het vervoeren van voe derbieten was voor ongeveer. November vry, maar nadien onderworpen aan ver- 'voervergunndnigen. Eisch en uitspraak wer den een geldboete van 50 sub^. 50, dagen. DE DUBBELE MOORD TE VELSEN. Verdachte veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Tegen den 41-jarigen fabrieksarbeider J. K. Heykoop, te Muiden, die in den zomer van het vorig jaar te Velsen rijn vrouw en den man, met wien zij woonde, door mes steken om het leven heeft gebracht, eischte de officier van justitie bij de Haarlemsche lechtbank een gevangenisstraf voor dén tijd van twintig jaren. De raadsman, mr. F. v. d. Goot, legde in zijn pleidooi den nadruk op den gemoeds toestand, waarin verdachte bij het plegen van zijn afschuwelijk misdrijf verkeerde. De Haarlemsche rechtbank heeft Hey koop thans schuldig verklaard aan twee miscirijven van moord, in één voortgezette/ handeling gepleegd en hem deswege ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. Zeer bewogen hoorde verdachte zijn vonnis aan. DE MOORD TE OIRSCHOT Tegen verdachte 15 jaar geëischt Op 3 Augustus 1940 werd het dorpje Oirschot in opschudding gebracht door een vreeselijke vondst. Op een afgelegen plek werd het afschuwelijk verminkte lijk ge vonden van het meisje Petronella Leurs uit die gemeente, dat <le functie vervulde van conductrice op een autobus. De verdenking rees aanstonds tegen een 24-jarigen kantoorbediende F. T. de Rub ber uit Goes, die geruimen tijd met het meisje verkeering had gehad, doch die op last van de ouders van het meisje was af gebroken. Het onderzoek werd ir die rich ting voortgezet, daar de Kubber op den dag van den moord in het dorp gesigna leerd was. Inmiddels kwam echter uit Goes de mededeeling, dat de verdachte zich daar bij de politie had gemeld, met de me dedeeling, dat hij te Oirschot zijn ex-ver loofde om het leven had .gebracht. Het wa pen, waarmede de moord was gepleègd, een bijl, werd eerst geruimen tijd later gevon den, daar verdachte hardnekkig weigerde te zeggen, waarmede hij den moord had begaan en ook niet de plek wilde wijzen, waar hij het wapen had verborgen. Voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch werd deze zaak gisteren behandeld. Na uitvoerig getuigenverhoor eischt de Officier van Justitie vijftien jaar gevange nisstraf. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. De arbeider G. V. Hum uit Voerendaal, die belast was met het ro'etblazen in het Ketelhuis van de electrische centrale van de Oranje-Nassau Mijn I te Heerlen, werd gisteravond door het springen van een der waterpijpen in een ketel door ont snappende stoom zoodanig gewond, dat ny hedenmorgen in het St. Jozefszieken- huis te Heerlen is overleden. Hij was ge huwd en vader van twee kindeuen. DOODELIJKE VAL. De 65-jarige E. de B., wonende Vossen- straat 63 te Arnhem, kwam op het Roer mondsplein te vallen. De man raakte spoe dig buiten bewustzijn. Per ziekenauto werd hij naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De liturgie der Kerk ZATERDAG 31 Jan. Mis v. d. vierde Zondag na Driekoningen: Adorate. 2e ge bed v. d. H. Joannes Boseo, Belijder; 3e voor den vrede. Kleur: Groen. In de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen SATERDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Ludo- vica Albertoni en Paula Gambaracosta, weduwen; 3e v. d. H. Joannes Bosco; 4e voor den vrede.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2