Nieuwe bonnen DUITSCHLAND Momentje CN VRIJDAG 30 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10164 Ste Ccid^clieSoii^cmt Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Posthui 1L V De zorg voor bet kerkhof Een kerkhof kan een uitstekende leer school zijn voor het leven. Wij willen hiér niet pogen, een overwe ging te houden over de dood! Onze bedoeling is, er op te wijzen, dat de 2org voor een begraafplaats een bij uitstek sociaal werk is, omdat allen, die op een kerkhof wandelen, langs de graven, dèèr zóóveel goede gedachten kunnèn krijgèn. En daarom hoe vreemd 't ook moge klinken! moet men het bezoek aan een kerkhof „animeeren", moet men een wan deling op een kerkhof in zekeren zin aan trekkelijk maken. Wij brengen gaarne dank aan hen, die, zich de belangrijkheid van hun taak bewust, veel zorg besteden voor een goeden aanleg van een kerkhof. Niet alléén de eerbied voor de dooden eischt zulks; ook de levenden strekt het, in den hier bedoelden zin, tot voordeel. En ook zij, die „grafsteenen" plaatsen ter gedachtenis van de overledenen, mogen zich van een dubbele bedoeling bewust zijn: de grafsteenen moeten de overledenen eeren en ongedwongen de levenden leeren, de levenden stichten (wij ge bruiken dit woord, hoewel 'het voor velen, zeer verklaarbaar, een bedenkelijken klank heeft gekregen). Gisteren op t een algemeen kerkhof („Rhijnhof", onder Oegstgeest), wandelend, trof ons b.v. op een grafsteen dit woord van St. Paulus: „Denkt aan uw leidslieden, die u het Woord Gods hebben verkondigd; let op het einde van hun leven, en volgt hun Geloof na. Jezus Christus is Dezelfde, gisteren en heden en in eeuwigheid'' (Hebreën 13:7). Bij dit woord van St. Paufus staat de wandelaar even stil en denkt.... Hier, op een kerkhof, spreekt dit woord van Pau lus dringender tot hem, ^dan waar el ders ook. Zóó kunnen de graven die als zooda nig al tot ons spreken en waarop de namen in ons vele herinneringen oproepen een nóg indrukwekkender taal tot ons richten. Wij zagen onlangs op ons welverzorgde katholiek kerkhof te Leiden op een graf de mooie versregels van Vondel: „Nu rust, geliefde, Gij hebt Uw strijt volstreden, L Gedenck ons toch bij God in Uw gebeden". Wij willen gaarne' opwekken, om in stad en dorp veel zorg te wijden aan het kerkhof; veel aesthetische zorg vooral. BOMMEN OP ROTTERDAM. Uit kringen van de Rotterdamsche be volking wordt aan het A.N.P. geschreven: „Wederom hebben Engelsche luchtpira- ten het klaargespeeld een bloedige overval op de burgerbevolking van het vreedzame Rotterdam te doen. In de late avonduren van een der laatste dagen huilden de si renes. Motorgeronk vervulde de lucht, waar doorheen zich reeds spoedig het ont ploffen der lukraak geworpen brisantbom men mengde. Ver van al!e militaire doe len zochten de verderfelijke projectielen van een misdadigen tegenstander hun weg naar woonhuizen en kantoorgebouwen, de bewoners begsavend onder bergen puin. Versch ligt nog in ieders herinnering het bomberdement, dat de havenstad aan de Maas enkele maanden geleden moest on dergaan. Toen had de Engelsche radio den treurigen moed in haar uitzendingen in de Nederlandsche taal de woorden door den aether te zenden, dat Rotterdam nu een maal een voor dqn oorlog belangrijk doel was, dat de oorlog nu eenmaal offers vraagt en de piloten der Engelsche lucht macht ,,met eert bloedend hart" boven Rot terdam „hun soldatenplicht" hadden ver vuld. Diezelfde radio speelde het klaar haar hoorders in een andere uitzending het sprookje op te disschen, dat het Duitsche vliegers waren geweest, die dezen aansla»* op alle wetten der menschelijkheid hadden uitgevoerd om hem de Engelche lucht macht uit redenen van stemmingmakerij in de schoenen te schuiven. Naar tot nu toe kon worden geconstateerd heeft de aan val der Engelsche luchtpiraten 24 inwo ners om het leven gebracht. In de zieken huizen der stad steunen 61 zwaargewon den van pijn. Het aantal der lichtgewon den is aanmerkelijk hooger, doch staat nog niet vast. Schade aan militaire objecten is door dezen zinneloozen aanval niet veroor zaakt. Noch Duitsche burgers noch leden der weermacht behooren tot de slachtof fers. De bloedige gevolgen van dit bom bardement moet het Nederlandsche volk, en dat alleen, dragen. Voor de openbare meening der' geheele wereld stellen wij Churchill, in wiens ontaarde brein het idee van dit vernielingswerk wel zal zijn ontstaan, de vraag, wat hij van daden of liever wandaden, als deze voor den afloop van den oorlog wel verwacht. Bij de Duit sche eindafrekening met dezen schuldige aan den oorlog zal de post Rotterdam niet worden vergeten. Het blijft overgelaten aan de vindingrijkheid van den Engelschen spróokjeszender ook nu weer een of an deren draai te zoeken, om de Nederland sche bevolking duidelijk te maken, dat ook de jongste aanslag op Rotterdam slechts voor het welzijn der Nederlanders was ge dacht. Wië de verbittering heeft meege maakt, die onder de menschen van deze waarlijk zwaarbeproefde stad thans heerscht tegen de Royal Air Force, wiens optreden allesbehalve „koninklijk" is, die zou den heeren aan de overzijde van het Kanaal van harté de gelegenheid toewen- schen, zich eens persoonlijk te overtuigen van de stemming in Nederland, wij geloo- ven, dat dan onder den indruk van een dergelijke ervaring de uitzendingen in de Nederlandsche taal der< Engelsche** radio stations voor geruimen tijd zouden wor den gestaakt". Voor de week van Zondag 1 tót Zater dag 7 Februari zyn de gebruikelijke rant soenen brood, vleesch en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen 07 van de daartoe bestemde kaarten. De nieuwe bon voor boter en margarine, geldig van 1 tot 9 Februari zal nog nader worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de extra-boterbon 57 na Zaterdag 31 Ja nuari niet meer geldig is. BONAANWIJZING. De secretaris-generaal van het Departe- uent van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarochter vermelde hoeveelheden zeep. TOILET- EN HUISHOUD ZEEPEN. Gedurende hef' tijdvak van 1 "Februari tot en met 28 Februari a.s., geeft de met „211" genummerde bon van de „bonkaart algëmeen" alsmede de met „G zeep" ge merkte bon van de nieuw uitgereikte zeep- kaarten, welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee *>n acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstel ling van na 1 September 1940); *- hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 150 gram zachte zeep (samenstel ling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstel ling van na 31 Augustus 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder; Hetzij 450 gram v/aschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, wel ke nog in omloop zijn, mogen tegen inleve ring van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft c.e met „G toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart. welke aan kinderen bene den den leeftijd van twee. jaar is uitge- uikt, recht op het koopen van 75 gram triletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek,, doch jitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. Evenmin is zulks het geval met vloeibare shampoo. Deze wordt uitslui tend beschikbaar gesteld voor kappers. Een rantsoen vloeibare shampoo bedraagt een hoeveelheid van 200 gram. ZEEP VOOR WASSCHERUEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van BURGEMEESTERS. «De Staatscourant bevat een besluit van -'en Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied van 9 Januari j.l., waarbij aan J. Kalff ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Kromme nie. Voorts is bij besluit van den rijkscom missaris van 19 Januari eervol ontslag verleend aan J. L. C. van der Heyden als burgemeester van de gemeente Dene- Kamp en aan mr. H. B. Tutein Nolthenius als burgemeester der gemeente Zaltbom- mel, terwijl de benoeming van F. H. Wan- ninkhof tot burgemeester der gemeente Willemstad is ingetrokken. kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge j vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemén. Zooal? reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoe veelheid van twintig kilogram waschgoed hetzij in eens, hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „wasch ver zenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. vo,or zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e. d. bftreft kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Bonnen <|je afloopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 31 Januari: 05 Aardappelen. 06 Brood, Vleesch/ Aardappelen, Boter. 57 Boter. Bonnen 195 Algemeen (Peulvruch ten) blijven geldig tot en met 21 Februari 1942. STRIJDT VOOR EUROPA Felle gevechten aan het Oostiront HOOFDKWARTIER v. d. FÜHRER, 29 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt be kend: Op de Krim en in den Zuidelijken sector van het Oostelijk'front tenge volge van zware sneeuwjacht geringe gevechtsactie. Bij de in het weer- machtsbericht van gisteren gemelde vernietiging van een vijandelijke for matie aan de Zuidkust van de Krim vielen 840 gevangenen, 12 kanonnen alsmede-111 machinegeweren en gra naatwerpers in handen der Duitsche en Roemeensch troepen. Aan het Do netsfront hebben Duitsche en Slo- waaksche formaties plaatselijke aan vallen der Sovjets afgeslagen. Eigen tegenaanvallen hadden succes. In den middelsten sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen zonder succes aan. Bij eigen aanvallen werden talrijke plaatsen na hevige gevechten ingenomen en een aantal kanonnen buitgemaakt. In den Noor delijken sector van het Oostelijk front zette de vijand zijn aanvallen voort. De gevechten zijn voor eeii deel nog aan den gang. Ten ZlO. van het Ilmen- meer, aan het omsingelingsfront van Leningrad en aan het Duitsch-Finsche front in Lapland geslaaede acties van eigen stoottroepen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen hebben in het bijzpnder in den centralen en den Noorde'lijken sector in de gevech ten op den began en grord ingegrepen. Talrijke Sovjet-vliegtuigen werden in brand geworpen. In Noord-Afrika levendige bedrij vigheid van verkenningsafdeelingen in de Cyrenaica. Geslaagde luchtaan vallen waren gericht op Britsche autocolonnes, troepenconcentraties en benzinedepots in het Noord-Afrikaan- sche kustgebied van Benghasi tot Mersa Matroeh. Bij. aanvallen overdag en in den nacht op Britsche vliegvel den op liet eiland Malta werden ver scheidene geparkeerde vliegtuigen be schadigd. Britsche bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht trachtten Munster aan te vallen, werden door den krachtigen afweer verdreven en wierpen lukraak bommen in N.W. Duitschland. De burgerbevolking had geringe verliezen. Op enkele plaatsen ontstond schade aan woonhuizen. Drie Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. HET ITALIAANSCHE WFFRMACHXSnERICHT. ROME. 29 Jan. (Stefani). Het 606e Italiaansche weermachtsbericht luidt: Verkenningsafdeelingen hebben gisteren een groote bedrijvigheid ontplooid in de Djebel in de Westelijke Cyrenaica. Ordanks de voortdurende hevige zandstormen heeft de Italiaansche en Duitsche luchtmacht verscheidene doeltreffende aanvallen on- dernonien op de achterwaartsche verbindin gen van den vijand. De luchtstrijdkrachten van de As ondernamen nieuwe aanvallen op Malta en bombardeerden militaire doelen. Een vijandelijk vliegtuig werd in een luchtgevecht neergehaald. Britsche vliegtuigen hebben Tripolis aan gevallen: eenige gewonden, beperkte scha de. Een Engelsch toestel, dat een verken ningsvlucht maakte hoven Catanzaro is nabü Marcellinara neergestort. De bestuur der werd door een af deeling soldaten, die speciaal opgeleid zijn voor het opsporen van valschermspringers, gevangen geno men. Benghazi op de Engelschen heroverd EEN HAVEN VAN ONSCHATBARE WAARDE Zoowel het Duitsche als het Italiaansche opperbevel deelt in extra-berichten mede, dat Donderdagochtend bij het aanbreken van den dag Duitsche en Italiaansche troe pen Benghazi hebben ingenomen. De Engelsche berichtendienst heeft in den loop van gisteren de openbare meening opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid, dat Benghazi verloren zou kunnen gaan. Men zeide o.a.: Het zou geen verbazing wekken, wanneer de stadin de eerstvol gende dagen in handen van den vijand zou vallen. Het vèrlies van Benghazi, aldus het bericht, zou de Britten van een zeer nuttige haven berooven, die voor' een ver deren opmarsch der Britten van onschat bare waarde geweest zou zijn. Ook het in de buurt van deze stad liggende vliegveld is een van de beste in Cyrenaica. Derhalve kan het succes van de As-mogendheden bij haar tegenaanval niet gekleineerd worden, zelfs wanneer de Britsche troepen met suc ces over den kustweg naar het Noorden worden teruggetrokken. Rommel bevorderd De Führer heeft den opperbevelhebber van het pantserleger Afrika, generaal der pantsertroepen Rommel, uit waardeering voor zijn groote verdiensten bevorderd tot „Generaloberst". De strifd in Oost-Azië JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN. Het Japansche hoofdkwartier meldt: De luchtmacht der Japansche marine heeft op 26 en 27 Januari, na óver de Straat van Makassar, de Ceramzee, de Molukkenzee, de Florerzee en de Bandazee te zijn gevlo gen, talrijke aanvallen gedaan op belang rijke vijandelijke luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe, waarbij 45 "ijandelijke toestellen werden neergescho- tn of op den grond vernield. Vier Japan sche jachtvliegtuigen zijn tot dusver niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de stad geheel bezet, i.a de zuiveringsactie in de omgeving te hebben voltooid. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft Don derdag medegedeeld, dat de Japansche uchtmacht de volledige heerschappij in de lucht heeft bevochten in de wateren rond Celebes, en in het Zuiden en Westen der Molukken. A. N. P. meldt, dat volgens te Batavia ontvangen berichten thans ook de stad Pontianak aan dè Westkust van Borneo wordt bedreigd, daar de Japansche troepen van Britsch-Noord-Bomeo uit ver zijn doorgedrongen. Verder is Emmahaven opnieuw uit de lucht aangevallen. Motie van vertrouwen voor Britsche regeering DE STEMMING IN HET LAGERHUIS Het Britsche Lagerhuis heeft de motie van vertrouwen in de regeering-Churchill aangenomen met 464 stemmen tegen 1 stem. Voor de stemming bleek in de wandel gangen van het Lagerhuis,, dat bij de ver tegenwoordigers van alle partijen de mee ning overheerschte, dat gaen enkele party of persoonlijkheid, gezien de tegenwoor dige gecompliceerde en onoverzichtelijke situatie, Churchill van zijn verantwoorde lijkheid wilde ontlasten en bij een verwer ping van de motie van vertrouwen genegen was in zijn plaats te treden. Algemeen was men er van overtuigd, dat het land bij een ten val brengen van Churchill op dit oogenblik in een zoo groo te verwarring zou worden gebracht, dat daarvan de ernstigste gevolgen gevreesd zouden moeten worden. Onder deze om standigheden zag men zijn heil in het de- monstreeren van een zoo groot mogelijke eensgezindheid bij de stemming. Tot dit be sluit heeft óók bijgedragen de omstandig heid, dat Chur-hill en zijn vertrouwens lieden -van de laatste dagen voor het begin van het parlementsdebat gebruik hadden gemaakt om deze meening ingang te doen vinden, waarbij zij niet schroomden de uit werking van een eventueele verwerping van de motie van vertrouwen op de openbare meening in' het buitenland zoo zwart mo gelijk af te schilderen. De conferentie van Rio SLOTVERSLAGEN DER COMMISSIES De conimissies der conferentie van Rio hebben haar slotverslagen ingediend. Het rapport der politieke commissie ver meldt als beginselen, door de conferentie aanvaard: 1. De verklaring omtrent de on deelbaarheid van het continent in geval van een aanval of een aanvalsdreiging van de zeide van een mogendheid van elders. 2. De plechtige bevestiging van de solidari teit bij de verdediging ter bescherming van het halfrond. 3. De aanwijzing van den aan valler en zijn bondgenooten. 4. Veroordee ling van en protest tegen den „door Japan op de Ver. Staten gedanen aanval" en uit breiding van veroordeeling en protest tot Duitschland en Italië, daar deze landen zich solMair hebben verklaard, met Japan. 5. Unifdrme toepassing van de sancties te gen de „aanvallende mogendheden". 6. De verklaring niet weer over te gaan tot het onderhouden van betrekkingen met regee-' ringen, die den oorlog hebben verklaard aan Amerikaansche staten, tènzy krach tens gemeenschappelijke, solidaire overeen komsten. De economische commissie noemt in haar verslag als de belangrijkste punten het ^af breken van de economische en financieele betrekking met de Asmogendheden be nevens de plannen tot versterking van het interne economische leven der Amerikaan sche landen en verbetering van verkeers- en transporttoestanden. Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft de Braziliaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Aranha, op de slotzit ting der conferentie nog bekend gemaakt, dat Brazili^ de diplomatieke betrekkingen met de Asmogenheden heeft verbroken. Aranha deelde mee, dat de Braziliaansdie ambassadeurs te Berlijn, Rome en Tokio dit besluit van hun regeering om 16 uur Braziliaanschen tijd hebben meegedeeld aan de regeeringen, waarbij zy zijn ge accrediteerd. Vliegongeluk van Argen- lijnsch minister TOESTEL VAN MINISTER GUINAZU IN ZEE GESTORT. Het vliegtuig waarmede de Argentuin- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Guinazu, met verscheiden leden van de Ar- gentijnsche delegatie van Rio de Janeiro terugkeerde naar de Argentijnsche hoofd stad, is neergestort. Aanvankelijk werd gemeld, dat de minister een borstwond had gekregen, doch later deelde"het ministerie van Buitenlandche Zaken mede, dat hij on gedeerd wgs. Het vliegtuig was het Potez-toestel, waarmede Guinazu ook naar Rio de Janei ro gereisd was. Argentinië had het toestel OP 1 K.M.2. Ik heb Schiedam altijd een bevoor rechte stad gevonden. Vooral nu. Ik kan mij immers niet voorstellen, dat een Schiedammer evenals wij moet zwoegen en praten, soebatten en smeeken om een kruikje te bemachti gen, dat in Schiedam pleegt te wor den gewald en overal ter wereld leeg gedronken wordt Het is te begrypen: wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best. Ik voel er dan ook wel iets voor naar Schiedam te verhuizen, maar indien ik er nog btf zou komen, zouden er op een bepaalde K.M.2 van Schiedam 7713 menschen wonen en 7712 is al meer dan vol doende. En nu vraag ik my af: hoe leven die merrx:hen daar met bijna 8000 man op een vierkante K.M.2. Wat een gedrang zal dat zyn daar in Schiedam! Ik stel me zoo voör, dat de menschen in een Schiedamsch huis niet allemaal tegelijk kunnen ademhalen, en dat Pa 's morgens zijn beenen uit het raam moet steken om zijn broek aan te trekken. Vanwege de drukte. Snapt U? Ik ga dus maar niet naar Schiet dam. Maar dat de Schiedammers wel een borrel extra verdienen,' is bui ten kijf. V HEDENMIDDAG REDE VAN HITLER BERLIJN. 30 Jan. (D.N.B.) De Führer spreekt vanmidda^om vyf uur. Zijn rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezon den. Na de nieuwsuitzending wordt de rede vanavond om kwart over acht herhaald. eerst kortgeleden van de Air Force ge kocht. Volgens Associated Press zou het toestel zoo zwaar belast zijn geweest, dat het geen hoogte kqn krijgen. De piloot kon nog voorkomen, dat het tegen een rots aan het einde van het Santos-dock, by de vlieghaven Dumont, te pletter sloeg. Hon derd meter verder stortte het echter toch in zee. Cadetten van de marine snelden in roei bootjes toe. Alle twaalf inzittenden op een na bevonden zich toen reeds buiten de ca bine. De meefitên klemdén zich vast aart de vleugels, de anderen zwommen rond De vrouw van den piloot bevond zich nog in de cabine. Zij werd door een van de cadetten gered De minister van Buiteenlandsche Zaken werd gered door twee politie-beambten, die hem als lijfgarde dienden. Zij slaagden er in met een motorboot bij het vliegtuig te komen, waarna zij de deur openbraken en den minister naar buiten trokken. Behalve Guinazu bevonden zich ó.a. in het toestel de directeur van de Argentijn- sdhe burgerluchtvaart, Samuel Bosch, En rique Ruiz Guinazu Jun, en een lid van de Argentijnsche delegatie, Marco Dupont. Slechts de piloot van het toestel en de secretaris van den minister, liepen ver wondingen op. REULSCHE VOORJAAftSMESSE 1942. De voorbereidingen voor de Keulsche l'oorjaarsmesse 1942, welke van 22 tot 24 Maart wordt gehouden, geven alle hoop, dat ook de vijfde Messe, welke tijdens den oorlog te Keulen zal worden gehouden, een groot succes zal worden. Dit blijkt reeds uit het feit, dat talrijke afdeelingen der Messe op grond van talrijke aanmel dingen uitgebreid moesten worden. Men i<* yoornemensg de Messe te verdeelen in de vólgende onderafdeelingen: de alge- rrtene Messe, de textielmesse, de buiten landsche inzendingen en verscheidene speciale groepen. De buitenlandsche inzendingen zullen dit jaar staan in het teeken van een ster ker samenwerking van de landen van West-Europa met Duitschland. Naast de officieele inzendingen uit het buitenland, wordt ook een grooter deelnemen van par ticuliere firma's uit de naburige landen voerwacht. V=Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Nieuw Dultsch duikbootsucces HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 30 Jan. <D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben tij dens de voortzetting van haar aanval op de ravltailleeringsscheepvaart in de Amerikaansche en Canadeesche wateren nog 13 schepen van 174.000 t in totaal in den grond geboord. Hierbij heeft de duikboot van Kor- vettenkapltein Kals zich bijzonder on derscheiden. Sinds haar eerste optreden aan de overzijde van dên Atlantiscben Oceaan hebben onze duikbooten hier mede aan de kust aldaar 43 vijande lijke koopvaarders van 302.000 ton in totaal tot zinken gebracht

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1