Sanapirin aaa DONDERDAG 29 JANUARI 1942 DE LF.IDSCHE COURANT Z loofd redacteur D». Wil met. Lelden, hied. Buitenland: Mr. H. Grise. Lelden. £e<L Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L Roozea «-eiden. Red. Letteren en Kunst Pr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZON8 OP- ea ONDfcKGANG. Zon onder 6.20 uur'Donderdagavond. Zon op 9.26 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN. 29 Januari: De maan komt Donderdag- rnjodag om 3 44 op en gaat Vrijdagmorgen om 7.50 uur onder. Januari: Dt maan komt Vrijdagmid dag om 4.47 uur op en gaat Zaterdagoch tend om 8.31 uur onder. 31 Januari: De maan komt Zaterdag avond om 5.48 uur op en gaat Zondagmor gen om 9.07 uur onder. (volle ftiaan). 1 Februari: De maan komt Zondagavond on: 6.52 uur op en gaat Maandagmorgen om 9 38 uur op. Februari: De maan komt Maandag avond om 8 uur op en gaat Dinsdagmorgen 'f 10.06 uur onder. 3 Februari: De maan komt Dinsdagavond te 9.12 uur op en gaat Woensdagmorgen om 10 33 uur onder. 4 Februari: De maan komt Woensdag avond om 10.22 op en gaat Donderdagmor gen om 10.59 onder. IN 'N PAAR REGELS Scheepsongelnk. Tengevolge van schade aan de stuurin richting is het Spaansche 400 brt. metende schip „Punta Rubia" bij het uitloopen uit de haven Esteban de Pravia ondergegaan. Vier opvarenden zijn verdronken. Onlusten tijdens verduistering te Bagdad. Reizigers uit Bagdad verhalen, dat er dar tijdens een verduisteringsoefening on lusten zijn ontstaan. Verscheidene Joodsche zaken werden geplunderd. Bij tal van be kende Engelsch gezinde personen werden de ruiten ingegooid. Ten slotte ontstonden er pariekscènes in de straten, zoodat de autoriteiten er toe over moesten gaan de verduistering op te heffen. Het meer van Varese dichtgevroren. Het meer van Varese (Italië) is volko men dicht gevroren en zelfs zwaar beladen wagens kunnen den overtocht volbrengen. Het is tien jaar geleden, dat dit verschijn sel zich het laatst heeft voorgedaan. Wolvenplaag ln Spanje. Ook ln Spanje heeft de hevige koude de wolven uit de bergen verdreven en naar de vlakte do,en afdalen, waar zij een plaag vormen voor de plattelandsbewoners en dorpelingen. Er z(jn verscheidene klop jachten georganiseerd en des nachts tracht men de wolven thans door middel vgn vu ren en lichtpijlen op een afstand te houden. PRIJSOPDRIJVENDE TEXTIELFABRIKANTEN. De niet aflatende stroom van veroordee- lmgen van textielfabrikanten en handela ren in textielgoederen wegens overtreding der prjjsvoorschriften bewijst wel, hoezeer men tot dusver in deze branche met de naleving der voorschriften de hand heeft gelicht. Zoo veroordeelde de inspecteur voor de pr(jsbeheersching te Amsterdam een trico tagefabrikant in het centrum des lands tot een boete van ƒ30.000.—. Hij had de voor den oorlog aan afnemers verleende kortin gen verminderd of ingetrokken, waardoor in feite de verkoopprijzen gestegen warenj Bij den grooten omzet was hierdoor een aanzienlijk bedrag onrechtmatig verkre gen, waarmede de inspecteur rekening Zijn ambtgenoot te 's-Gravenhage legde eveneens een flinke boete op aan een tri cotagefabrikant te Rotterdam. Hier waren de prijzen op verschillende wijzen ver hoogd. o.a. door den toeslag op den gros siersprijs bij verkoop aan detaillisten van 15 pCt op 18 pCt. te brengen. Ook was nog het oude winstpercentage op goede ren, die ten onrechte als „nieuwe" goede ren werden beschouwd, bij stijgende kost prijzen aangehouden. Een boete van ƒ15.000 was het gevolg. De inspecteu® van Amsterdam beboette verder een zaak in textiel- en sportartike len aldaar met ƒ7500.Goederen, die op 9 Mei 19-iO reeds voorradig waren, had men in prijs verhoogd. Ook werd bij nieu we aanfeoopen soms en bij eigen fabri cage steeds de oude procentueele winst marge vastgehouden. Ten slotte werd nog een textielhande laar te Schiedam door den Inspecteur voor Meneer Petersen, die eergisteren uit de de tram gevallen is en daarbij zijn enkel verstuikte, heeft gegireerd. Hy moest, toen hij gevallen was. tien minuten op de komst van de .ziekenauto" wachten en vond dit zoo verschrikkelijk, dat hü later tegen zijn vrouw heeft gezegd: „Ik heb' nu tien mi nuten op medische hulp moeten v achten en wat is nu ten slotte een verstuikte enkel hoe moeten de mannen aan het Oostfront het wel maken Toen heeft meneer Pietersen zijn giro- boek genomen en een bedrag iets meer dan hij kon missen overgemaakt op gi rorekening Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. de prijsbeheersching te 's-Gravenhage ter verantwoording geroepen wegens den ver koop van flanel, borstrokken, karpetten, loopers enz., tegen te hoo?e prijzen. Deze goederen waren belangrijk in prijs ver hoogd, toer. bleek, dat de aanvulling van den voorraad tegen hoogere inkoopsprijzen zou moeten geschieden. Ook hier werden nieuw ingekochte goederen verkocht onder berekening van het oude winstpercentage in plaats van de oude winstbedragen-in- geld. In dit geval leidde de overtreding der prijsvoorschriften tot een boete van 500.—. De secretarjs-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten en de commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maken be kend, dat krachtens een.door laatstgenoem de rp grond van art. 1 eerste lid, der ver-, ordening No. 41/1941, genomen besluit alle dilettantenmuziekvereenigingen in Neder land met ingang van 1 Januari 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij een van de hier na te noemen landelijke organisaties: Nederlandsche federatie van harmonie en fanfare. Secretaris J. B. Harmseft te Brum- men. Bond van arbeidersmuziekvereeniTm^en, secretaris C. J. V. Beekum, Hoef kade 96. Den Haag, Federatie van bonden van harmonie en fanfarecorpsen 5p R.-K. grondslag, secre taris H. A. J. Veeneman, te Son. Federatie van christelijke muziekbonden, secretaris P. J. Verhoef, Rodynrijacheweg 61, Berkel Z.-H. Ten gevolge van dezen maatregel, zijn zij dan automatisch aangesloten bij den Nederlandschen bond van dilettantenorkes ten en tevens gehouden zich onverwijld tot de landelijke o^gènisatie harer keuze te wenden, teneinde de tenuitvoerlegging van de aansluiting te bewerkstelligen. y BURGEMEESTERS. Aan A. F. Kamp is op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Texel; mr. P. A. L» van Ogtrop is opnieuw benoemd als burgemeester van Eemnes. Het voorlichtingsbureau varv den voe dingsraad schryft: Het publiek, dat de regelmatig, zoowel in de dagblad- als periodieke pers ver schijnende artikelen en raadgevingen van het voorlichtingsbureau van den voedings raad leest en opvolgt, zal thans ook op an dere wijze benaderd worden. Door middel van de middenstandsorgani satie zullen binnen korten tijd een groot aantal vouwbladen kosteloos onder het pu bliek worden verspreid. Nog deze week verschijnen de ^rste vouwbladen, te we ten „Bestrijd het bederf?' en „Gort". Daar na verschenen binnen eenige weken vouw bladen over de volgende onderwerpen: aardappelen, koolsoorten, wintergroenten, Esulvruchten, aas. Eenige andere onderwerpen zyn nog in studie. Naast tal van recepten (bereidingswij zen) bevatten de vouwbladen o.a. ad vie' zen over de beste wyze van bewaren der betreffende levensmiddelen, terwijl vooral ook de voedingswaarde hiervan in het bij zonder zal worden behandeld. De winkeliers, bij wie deze vouwbladen kosteloos verkrijgbaar zullen worden ge steld, zullen tegen hun winkelraam een strook plakken, waarop, behalve het em bleem van het. voorlichtingsbureau van den voedingsraad, vermeld staat: „Kostelooze adviezen van het voorlichtingsbureau van den voedingsraad, alhier verkrijgbaar". Behalve deze „papieren propaganda" heeft het voorlichtingsbureau aan een groep kruideniers een aantal opvouwbare etalages beschikbaar gesteld, teneinde hun etala ges aan de ondêrwerpen: „Bestrijd het be- Griep en Koorts Heeft hierbij een zeer goede en be trouwbare uitwerking. Buisje 4-0 ct FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 47) De majoor keek den detective verbaasd aan. „Toch wel, antwoordde hy; ik weet alles, wat Gerhard zelf wist. De romantische le gende van de familie Holzmann! Maar hoe komt u er toe, mijnheer Hempel, my daar naar te vragen?" „Dat zal ik u later uitleggen. Wilt u nu zoo goed zijn, mij alles t^ vertellen, wat u dienaangaande weet?" „Met genoegen, 't Is eigenlijk een alle- daagsche historie; enkel de ring geeft haar een vemisje van romantiek. Die Johsnn Holzmann, over wien wij gesproken heb ben, had een broer, die een jaar ouder was dan hy en Rudolf heette. Die broer was reeds als jongeling zeer exentriek en.... koppig. Op den leeftijd van zeventien jaar had hij zich plechtig met een achternichtje verloofd; zij heette Anna Maria. Na ver loop van vier jaar roti hü een pottenbak kerij van zijn vader overnemen en dan trouwen. Maar vierjaar zijn voor een jon gen van zeventien jaar 'n heel lange tijd, gedurende welken menige verandering kan intreden. „Zoo ging het ook met Rudolf, wien de toekomst allengs minder rooskleurig voor kwam. Plotseling begreep hij niet meer. hoe hij zoo overijld een verbintenis voor het leven had kunnen aangaan. Was 't niet dwaas van hem geweest, zijn toekomstdroo- men te bepalen tot de exploitatie van een pottenbakkerij in een betrekkelijk kleine stad?" Anna Maria «tond hem steeds minder aan. lederen dag voelde hij zich sterker aangetrokken tot verre landen, waarvan hem nog zoo goed als niets bekend was. Hij stortte zyn hart uit bij zijn broer. Maar vJohann, die héél wat kalmer was aangelegd en met zijn wenschen en plan nen niet zoo hoog ging, begreep hem nipt, haalde de schouders op en bepaalde zich tot eenige nuttige wenken. Rudolf maakte zich heimelijk woedend, maar verstoutte zich niet, het „juk" af te schudden, want zijn vader was heel streng en Anna Maria's vader was burgemeester van Augsburg! Beiden zouden het Rudolf nooit hebben vergeven als hij het meisje aan de spotzucht der kleinsteedsche bevol king had prijs gegeven. Eens kwam een vroeger schoolkameraad van de gebroeders Holzmann, die dienst op zee had genomen, zijn vacantie door brengen in zyn geboorteplaats. Rudolf was schiaz den heelen dag bij den jongen en liet derf' en „Besteeds het gortrantsoen ver standig" te kunnen wijden. Ook eenige an dere onderwerpen zijn in studie genomen om op laatstgenoemde wijze onder de aan dacht van het publiek te worden ge bracht. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad vertrouwt niet alleen, dat aan deze campagnes de middenstandsorganisa ties haar medewerking zullen verleenen, doch is er ook van overtuigd, dat de on der deze organisaties ressorteerende win keliers ten volle zullen medewerken, ten einde iedere huisvrouw in staat te stellen van de gegeven adviezen rechtstreêks ken nis te nemen. In afwachting van een regeling der zie- kenfonsdverzekering voor werkloozen heeft de commissaris, belast met hef toezicht op de ziekenfondsen, bepaald, dat de arbei ders, die een gedeelte van een week werk loos en het overige gedeelte verzekerd zijn. gedurende de geheèle week als verzekerd moéten worden beschouwd. Mst Jiet wegvallen van enkele dagcou pons kan dus in deze gevallen genoegen worden genomen. KERKNIEUWS PASTOOR W. SMULDERS, t Over den socialen ^arbeid van den fijn voelenden priester en dichter W. Smulders schrijft de „Tijd" in een in-memoriam: I nde zeven jaren, waarin de overledene kapelaan was te Tilburg, stond hij bekend als een sociaal priester. In 1925 werd hij benoemd tot pastoor te OooyPersingen. Zijn betrekkelijk zwakke gezondheid stond niet toe, dat hij in een grootere parochie ziin krachten aan het zieleheil wijdde. Maar hier in de Ooy, temidden van een landelijke bevolking en temidden van vele steenovenarbeiders, heeft hij een bewon derenswaardige kracht en geestelijke /in spanning ontwikkeld. Hij gaf e,en voorna mer aanzien aan het sociale leven door stichting van veel sociale vereenigingen en instellingen, welke vooral haar groot nut hadden voor den socialen opbloei van het platteland. De liturgie der. Kerk VRIJDAG 30 Jan. Mis v. d. H, Martina, Maagd en Martelares: Loquebar. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus: 4e vo^r den vrede. Geen Credo Kleur: Rood. Om haar standvastigheid in het geloof is de heilige Martina gegeeseld en aan een soort galg opgehangen. Over haar met ijze ren haken verscheurd lichaam werd ko kende olie en pek uitgegoten. Ook is zij voor de wilde dieren geworpen, welke ech ter in bijzijn van Martina hun wreedheid aflegden Tenslotte is Martina onthoofd. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige aardbeving de stad schudden en werden afgodsbeelden omvergeworpen. De bekëe- ring van veel heidenen was daarvan het gevolg. Martina was een kind van dertien iaren. Op haar graf staat nu een prachtice kerk, waar haar overblijfselen bewaard worden. I» de kerken van de E.E. P.P. Franciscanen VRIJDAG. Mis v. d. H. Hyacintha van Maris-Cottl, Maagd: Dilexlstl. 2e gebed v. d. H. Martina; 8e voor den vrede. Kleur: Wit; SPORT KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Na de 7de ronde van het Damkampioen schap van Lisse luidt de stand als voLgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. J. G. Snel 7 6 1 13 J. Algera 7 5 1 1 11 A. van Dijk 7 4 3 11 P. G. Balkenende 7 3 2 2 8 A. van Rossen 7 3 2 2 8 A. Balkenened 7 3 13 7 A. Wijnhout 7 2 2 3 6 C. Baartman 7 2 2 3 6 I. v. d. Meulen 7 12 4 4 B. Duivenvoorden 7 12 4 4 Nic. Dekker 6 12 3 4 J. Buurman ^7 7 0 Van gToot beltfhg zijn nog de partijen: J. AlgeraA. van Dijk; J. G. SnelJ. Al gera. Donderdagavond worden de wedstrij den voortgezet. zich alle mogelijke en onmogelijke avon turen vertellen. En Joaits Hansen, zoo heet te de jonge zeeman, sprak met geestdrift over de schoonheid van vreemde landen en vooral ook over de heerlijkheden van het „vrije Amerika". En toen hy zag, dat Ru- dolf hem benijdde, zei hij, half ernstig, half plagend: „Kom mee, zij zullen je bij ons gaarne als matroos aannemen. Wie kan je dwingen, hier tegen uw wil potten te ma ken en een miserabel, eentonig leven te leiden?" Zulke wborden vielen als zaadkorreltjes in een vruchtbaren grond. En eenige dagen later ging Rudolf met zijn broer, met wien hy eerst de zaken breedvoerig besproken had, zijn verloofde opzoeken. Hij verspilde geen tijd met inleidingen en explicaties, maar zei alles klaar en duide lijk, zooals 't hem in den mond kwam. Hij kon de sleur van zoo'n saai leven, niet meer uithouden en had besloten, de wijde we reld in te gaan, om fortuin te zoeken. HU had Anna Maria weliswaar nog steeds lief, maar niet zóó vurig, dat hij om harentwille zijn plannen kon prijsgeven. Trouwens, die plannen konden niet worden uitgevoerd, tenzij Johann en Anna Maria hem daarbij de noodige hulp verleenden. Johann had reeds zijn toestemming gegeven. Wat zou nu Anna Maria doen? Was zij bereid, haar vader te zeggen, dat haar liefde voor Ru- dolf een vergissing was geweest en dat Johann in elk opzicht beter bij haar paste? Trouwens, Johann, die eventueel de potten bakkerij zou overnemen, had sinds lang SCHAATSENRIJDEN. VELEN VOLBRACHTEN DEN ELFSTEDENTOCHT. Slechts 10 pet. uitvallers. Een zeer hoog percentage van de ruim 5000 personen, die de vorige week hebben deelgenomen aan den elfstedentocht, is er in geslaagd hem te volbrengen. Dit is het beste bewys voor de uiterst gunstige om standigheden waaronder de tocht werd ver reden. Van de deelnemers aan den wedstrijd hebben 847 de finish bereikt; 3673 deelne mers aan den tocht zijn te Leeuwarder ge arriveerd. In totaal dus 4520 personen, die allep het elfsteder/.ruisje zullen ontvan gen. Slechts ongeveer 10 procent der deel nemers is uitgevallen. LANDENWEDSTRIJD DUITSCHLAND—NOORWEGEN. De internationale sportweek, welke mo menteel op de prachtige ijsbaan van de gouwhoofdstad Klagenfurt wordt gehou den, bereikte gisteren, met het begin van den landen wedstrijd DuitsehlandNoor wegen in het hardrijden op de schaats, haar hoogtepunt. De gedetailleerd^iitslagen zijn: 500 M.: 1. Engnestangen (N.) 44.1 sec. 2 Finn Hodt (N.) 44.8. 3. Qivind Wolff (N.) 45.2. 4. Godfret Berntsen (N.) 45.6. 5. Franz Bieser (D.) 43.9. 6. Roma May (D.) 47.4. 7. Willi Loewinger (D.) 47.5. 8. Eger- land (D.) 52.3. 1500 M.: 1. Engnestangen (N.) 2 min. 26,9 sec. 2. Hodt (N.) 2.30. 3. Bieser (D.) 2.30.7. 4 Wolff (N.) 2.31.1. 5. Berntsen (N.) 2.41.6. 6. May (D.) 2.35.7. Egerland (D.) 2.38.7. 8. Loewinger (D.) 2.42.6. GEMENGDE BERICHTEN Woensdagochtend is te Huizum de al leenwonende ongeveer 60-jarige mej. B. Jelles dood in de woqnkamer van haar wo ning aan de Gymnasiumstraat gevonden. Een der buren herinnerde zich des nachts gestommel in de woning te hebben ge hoord, doch \heeft daaraan verder geen aandacht geschonken. Toen echter de wo ning des ochtends gesloten bleef waar schuwde hij een voorbijganger, die zich toegang tot de woning verschafte. JSen ko- lendamplucht en rookwalm kwamen hem tegemoet, waarna de politic werd gewaar schuwd. Toen de chef-veldwachter de ka mer binnentrad zag hy de oude vrouw op den grond liggen. De te hulp geroepen ge neesheer kon slechts dén dood constateren. Hoewel vermoedelijk vergiftiging een einr de aan het leven van de vrouw heeft ge maakt, achtte de poHtie misdrijf niet uit gesloten, zoodat ook het parket van den Officier van Justitie werd gewaarschuwd. „Tijd". Directeur en drie employe's van oliehandel in arrest gesteld. De politie te Rotterdam heeft in een ingewikkelden sluikhandel waarvan het onderzoek dezer dagen is gesloten, tegen 56 personen proces-verbaal op gemaakt. Gearresteerd zijn de direc teur van de N.V. „Avis" Oliehandel, de procuratiehouder van deze zaak, als mede twee andere employé's. In November 1940 is deze clandestiene oliehandel ontdekt. Groote hoeveelheden olie zijn verkocht. Soms heette het „sll- ólie" en in andere gevallen weer „bak olie". Ook heeft de firma een handel in machine-olie gedreven, waarvan nog 2400 kg.t in beslag kon worden genomen. Van September 1940 tot December 1941 werd ongeveer 17.000 kg. lijnolie clan destien verhandeld, waarvan nog 3000 kg. in beslag kon worden genomen. Deze hoe veelheid was nog ih voorraad. Er werd o.a. aan de N.y. Handelscom pagnie te Rotterdam tegen verhoogde prij zen gekocht. Ook tegen deze N.V. is proces- veriaaal opgemaakt. Mede aanr groote res taurants te Rotterdam is olie verkocht te gen prijzen van 5 tot 8.50 per liter. De normale prijs van deze lijnolie bedraagt 30 a 40 cents per liter. „Avis" had met dezen sluikhandel onge veer ƒ22.000 verdiend. Twee mededirec teuren te Amsterdam kregen elk 1500 en ook de procuratiehouder en twee andere employé's ontvingen geldbedragen. Zij zijn ailen gearresteerd. Zij zullen zich bin nenkort voor den economischen rechter moeten verantwoorden. DIEVENBENDE INGEREKEND. Den laatsten tijd werden in de gemeen ten Nuland, Vinkei en Rosmalen vele dief stallen gepleegd, welke steeds grooter om vang aannamen. Enkele dagen geleden vernam de Nu- landsche veldwachter Schakenraad, dat ze kere Kwonende in de Nulandsche hei, een partij rogge te koop had aangeboden. Anna Maria heimelijk bemind.... „Dus, Anna Maria" zoo besloot Rudolf, „ga jij in op mijn voorstel, dan zijn wij allen gehol pen. Ik zou gelukkig zijn; Johann kreeg het meisje, dat hy bemint en jy kreeg een man, dié je heel zeker gelukkiger zou ma ken, dan ik het ooit zou kunnen doen." Anna Maria was een weinig bleek gewor den en staarde een poos zwygend voor zich uit. „Overleg toch niet zoo lang!" zei Rudolf ongeduldig, ,,'t Is immers zooals ik gezegd heb: Niemand verliest bij die regeling: iedereen wint er by en de menschen kun nen er niets op aan te merken hébben. Maar alles moet natuurlijk van jou uit gaan." Anna Maria sloeg ook thans de oogen niet op, maar zei heel zacht: Hangt je geluk er van af, Rudolf, dan stem ik toe. Nog vandaag zal ik met myn vader spreken." Bij deze woorden trok zij den verlo vingsring, welken Rudolf indertijd speciaal had laten maken, van haar vinger en legde hem op tafel. En alles geschiedde zooals Rudolf 't had gewild. Iedereen vond het begrijpelijk, nu Rudolf toch eenmaal de wijde wereld in wilde. Zelfs zijn vader dacht: „Nu, dat ver anderlijke meisje hem in den steek laat, is het niet mper dan natuurlijk, dat hij geen lust heeft in Augsburg te blijven." Daags vóór zijn vertrek had Rudolf nog een onderhoud met zijn verloofde en met zijn broer. Hij had den verlovingsring. Met den marechaussee Koning deed hij huiszoeking ten huize van K., die met zijn broer samenwoont. Bij het onderzoek kwa men twintig zakken rogge voor den dag, omtrent de afkomst waarvan de bewoners geen nadere verklaring konden geven. Aanvankelijk ontkenden zij de partij ge stolen te hebben, doch ten laatste vielen zij door de mand en deelden mede. met zeke ren F. H. de partij te hebben bijeenge bracht.. H. erkende met zekeren G. M. P. G. een aantal schapen te hebben gesto len en clandestien te hebben geslacht. Het vleesch werd in Den Bosch bij i®le inwo ners verkocht. In totaal zijn reeds tien per sonen in verzekerde bewaring gesteld. Te gen de Bosschenaren, die van het clan destien geslachte vleesch hebben gekocht en wier namen bekend zijn, zal proces-ver baal worden opgemaakt Van al de gepleegde diefstallen had slechts één landbouwer aangifte bij de po litie gedaan; de overigen hadden dat niet durven doen uit vrees voor wraak der die venbende. De Edesche politie kwam een omvang rijken diefstal van bonnen op het spoor. De loopjongen K, uit Ederveen, in dienst van den bakker E. te Ede, bleek zich in den tijd van eenige maanden met minder dan 1500 broodbonnen te hebben toege- eigend. Voor lagen prijs verkocht hij ze weer aan K„ eveneens te Ederveen, die er een uitgebreiden handel van opzette en de bonnen voor dikwijls hooge bedragen aan diverse personen verkocht. Beide personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 30 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramo- toonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. V 55 Gramofoonmuiek 8.20 Ochtendgym nastiek 8.30 B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 915 Voor de huisvrQUW 9,20 Gramofoonmuziek »1,00 Voor de kleuters 11.20 Ensemble Joan Lancé 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Productieslag 13.15 Molto Cantabile 14.00 Amhemsche Orkestvereeniging, so listen en gramofoonmuziek 16.00 Bijbel lezing 16.30 Viool met pianobegeleiding 16.45 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economi se- en beursberichten 17.30 Voor de jeugd 17.45 Vpcale duetten met piano- L/egeleiding en gramofoonmuziek 18.10 Sportwetenswaardigheden ^8.30 Otto Hendriks en zijn orkest 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Omroep Harmonie Or kest. Vanaf 20.16 alleen voor de Radio Cen trales, die over een lijnverbinding* met de Studio beschikken 20.15 Gramofoonmu ziek 20.45 Berlijgsche Theaterbrief 2L00 Omroeporkest en solisten (opn.) 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten.— 22.00 B. N O.: Engelsche uitzending: „Economie News from Holland" óf Gramofoonmuziek 22.15 Gramofoonmuziek 23.0024.00 Dansmuziek (gr. pl.). HILVERSUM n, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie programma Hilversum I 8.45 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 7ang met pianobegeleiding 10.40 „Ja- ccb van Campen" 11.00 Kamermuziek 'gr.pl.) 12.00 Orkest Malando en solist 12.45 B. N O: Nieuws- en economische berichten 13.0.5 Gevarieerd middagpro gramma 15.00 Voor de vrouw 15.45 Gramofoonmuziek 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vióolsoli (gr.pl.) 17.15 B. N. O.: Nieuws-, economische, en beurèberich- ten 17.30 De Romancers, soliste en pia- rosoli 18,30 HetEuropeesche luchtver keer 18.45 Gramofoonmuziek 19 00 N. O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden 19.10 B. N. O.: Nieuwsberichten - 1.20 Gramofoonmuziek 19.45 Van Kai- sorhof naar Rijkskanselarij, herdenking van het overnemen van de macht in Duitsehland door Adolf Hitler 20.00 Zangvereeniging ..Excelsior" te 's Graven- hage, hest Residentie-orkest en solisten. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.05 Boekbespre king 21.20 Klaas van Beeck en zijn urkest 21.45 B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00 Gramofoonmuziek 22.1022.15 Avondwjjdirig. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF. Ie Programma. 7.15—24ip0 Hilver sum I. 2e Programma. 7.1522.15 Hilver sum II. 22.1524.00 Duitsch programma. .3e programma. 7.0024.00 Duitsch programma. 4e Programma. 7.0021.00Duitsch programma. 12.00—22.00 Gramofoonmu ziek RRD. 22.00—24.00 Duitsch pro waarop de voorletters van zyn naam R. H. en de datum van de verbroken verloving gegraveerd waren, in twee helften laten verdeelen. De eene helft gaf hij aan Ar.na Maria. „Ik kan", zei hij, „jou en Johann niet .hartelijk genoeg danken voor je offervaar digheid; maar bij dit afscheid beloof -ik: Alles wat de fortuin mij in den schoot kan werpen, zal eenmaal voor jullie kinderen zijn. De halve ring, die je met zorg moet bewaren en aan je kinderen nalaten, is het stoffelijk bewijs van mijn belofte. Ik heb dit ook op schrift gebracht. Hier is het document" Bij deze woorden drukte hij Anna Mana een papier in de hand. Den volgenden dag vertrok hij. Een half jaar later trad Anna Maria met Johann Holzmann iri het huwelijk.'Niemand heeft ooit geweten, of zij hem reeds te voren had bemind, maar de verbintenis was in elk op zicht gelukkig. Na den dood van den ouden 'heer Holz mann vestigden zich Johann en Anna Ma ria Holzmann te G., omdat er te Augsbürg rog altijd menschen waren, die Anna Ma ria haar „trouwbreuk" niet konden verge ven en dat ook lieten merken. Johann en Maria waren de grootouders van Gerhard en deze heeft mij bijna woor delijk de geschiedenis verteld, zooals deze door zijn grootmoeder aan haar zoon en door dezen aan hem was verhaald. En Gerhard noemde ze, met een ironisch lachje ,de romantische legende" zijner familie." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2