DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v Een interessante boekententoonstelling Nieuwe landing der Japanners in fyed. Indië Momentje MAANDAG 26 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10160 9e- Ceki^clveSoii^aAit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbns U. Het moet van gantaher harte worden toegejuicht, dat de ver. \Katholiek Leiden" a.s. Zondag, Maandag en Dinsdag in den foyer der Stadsgehoorzaal een tentoonstel ling van het Nederlandsche Katholieke Boek organiseert. Een goed boek een goed zaad - een goede vrucht! Voortreffelijk kan zijn de blijvende in vloed van een goed boek even voortref felijk als verderfelijk die van een slecht boek. Wij allen dragen een zware verantwoor delijkheid voor ons zelf wat betreft het vraagstuk van de lectuur. En nog zwaarder is de verantwoordelijk heid van hen, die deze mede dragen voor anderen, die aan hun zorg zijn toever trouwd, die op hun stevip negatief en positief zijn aangewezen. Op de hier bedoelde tentoonstelling zal de bezoeker weg-wijs worden gemaakt in de keuze van goede, speciaal van katholie ke boeken. Wy hopen, dat niet alléén katholieken deze tentoonstelling zullen bezoeken. Niet- katholieken zullen constateeren. dat daar zijn vele boeken, die óók zij met veel vrucht voor hun intellectueel, hun geeste lijk leven zouden genieten; in ieder ge val zullen zij op de hoogte worden ge bracht, voorzoover noodig, van de katho lieke boekenmarkt. En terloops zij op gemerkt, dat zij, die nog vastzitten in voor- oordeelen tegenover- de katholieken wat betreft de Bijbel-lezing, zullen zien, welk een voorname plaats de Heilige Schrift in de katholieke lectuur inneemt! Onlangs schreef Anton van Duinkerken in de „Tijd": „Er ontwaakt bij ons volk een heil zame belangstelling voor het goede ka tholieke boek. Blijkbaar beschouwt men lectuur steeds minder als een ij dele verstrooiing, steeds meer als een middel tot verdieping van den geest. Natuurlijk is dit verschijnsel nog lang niet algemeen, maar in tallooze .katho lieke huiskamers, waar voorheen een boekenkast een onbekend meubel was, vindt men vandaag de werken van "de besfe geestelijke schrijvers naast goe de ontspanningslectuur1 en smaakvol gekozen belletrie". De b el an gstellin g voor, het goe.de katholieke boek»te verbreiden en te ver- dieoen dat is het doel van de komende tentoonstelling. Dat orof. dr. G. Brom deze tentoonstel ling met een rede wil onenen, geeft daar aan een bijzonder cachet. De conterenlie te Rio De economische commissie der Pan-Ame- rikaansche conferentie te Stio de Janeiro heeft het voorstel tot verbreking van de economische en financieele betrekkingen der Amerikaansche landen met de As-mo- gendheden aangenomen. (Uit dit bericht blijkt, zoo teekent het A.N.P. hierbij aan, dat de Amerikaansche republieken in dit opzicht hebben moeten zwichten voor den door de V.S. uitgeoefenden druk). Naar verluidt hebben Chili en Argentinië slechts met zekere beperkingen toege stemd in het voorstel. De juiste formulee ring van deze beperkingen is. nog niet be kend. Het besluit beveelt» aan in de Ameri kaansche republieken maatregelen te tref fen om de economische en financieele transacties te verhinderen, welke tegen de veiligheid van het Westelijk halfrond ge richt zijn. Voorts spreekt het besluit van aanvullende maatregelen, waarvan het doel is het geheele economische en financieele verkeer tusschen het Westelijk halfrond en de staten, die tot het driemogendhedenpact zijn toegetreden, alsmede het door deze sta ten beheerschte gebied, te verbreken. Ten slótte eischt de resolutie toezicht oo alle economische en financieele transacties in de Amerikaansche repubheken, welke wor den ondernomen doo^ in Amerika wonen de onderdanen van bovengenoemde mo- igendheden. Irots de koude ten allen tijde startklaar. Terwijl de heete lucht in de draagvlak ken van een Duitsehe machine stroomt, wachten de mannen van het bodem- personeel op het begin van hun arbeid Orbls-Holland P. K. Romoel Op Malakka trekken te Britten terug NIEUWE JAPANSCHE VORDERINGEN. Volgens de laatste berichten van het front op Malakka naderen de vernietigen de gevechten tegen onbeveer 15.000 Britsch-Indirs, Australiërs en Engelschen ten Zuiden^ van Klang hun einde. Onder deden van den verslagen vijand trekken terug naar Jchore Baroe, achtervolgd door gemotoriseerde Japansche eenheden. De Japansche'luchtmacht bombardeert de we gen, waarlangs de vijand terugtrekt, bene vens de vesting Singapore. De belangrijkste plaats Mersing, aan de Oostkust van Malakka, is, naar verluidt, door Japansche troepen bezet. Aan de Westkust zijn de Japansche troe pen over de rivier de Moear getrokken en hebben in een verrassenden aanval de stad Moear ingenomen, welke stad krachtig verdedigd werd. Vierduizend gevangenen, 260 auto's en talrijke stukken geschut vie len in Japansche handep. De Japansche troepen drongen langs dè Westkust naar het Zuidoosten en vormen een verbinding met de in het begin van de week bij Batoe Pahat ten Zuidoosten van Moear gelande Japansche strijdkrachten. DE JAPANSCHE OPMARSCH IN BURMA Volgens de „Tokio Asahi Sjimboen", hebben de Japanners de hoogten ten Oos ten van Moelmein reeds overschreden en dringen zij thans verder op in de vlakte ten Oosten van Moelmein, die met talrijke kunstmatige hinderi^issen bezaaid is. Tal rijke mijnen werden verwijderd en de Ja pansche luchtmacht vernielde in scheer- vlucht 8 Britsche tanks. Bij aanvallen der Japansche luchtmacht op Rangoon in den ochtend en den mid dag van den 23en Januari is het, naar Do mei van het Burmaansche front meldt, tot hevige luchtgevechten gekomen, in den loop waarvan de Japanners in totaal 35 vijandelijke vliegtuigen hebben neerge haald. In den namiddag geraakte een groote' JaDansche formatie in een hevig ge vecht met ongeveer 30 vijandelijke jagers, waatbij 27 toestellen werden neergehaald, waarbij 17 met zekerheid. De plaatsvervangende Thailandsche mi nister van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat Thailand Engeland en den Vereenigden Staten den oorlog verklaard heeft. Onmiddellijk na de oorlogsverklaring is aan het Thailandsche leger, dat sedert meer dan een maand de grens tezamen met het Japansche leger verdedigt, bevel tot op rukken gegeven. Het Thailandsche leger is op 25 Januari des middags door. zijn op- marsch op Burmeesch gebibd het offensief begonnen Het te Batavia uitgegeven legerbericht vermeldt, dat de Japanners geland zijn te Balikpapan aan de Oostkust van Borneo en te Kendari op Celebes. Het legerbericht voegt hieraan toe, dat de Nederlandsch-In- dische troepen verzet geboden hebben. Er .zijn evenwel geen bizonderheden bekend. De laatste dagen is boven de uiterste rand gebieden van den Nederlandsch-Indischen archipel een aanzienlijke activiteit van de Japansche luchtmacht gerapporteerd. Nadat de Japansche luchtmacht eenige dagen geleden had vernomen, dat op het vliegveld Palembang verscheiden vliegen de forten en meer dan 24 Curtiss-Hawks der Nederlandsch-Indische luchtmacht aanwezig waren, ondernam zij Donderdag een' vernietigende aanval. Ofschoon onge veer 15 jagers ter verdediging waren op gestegen, wiejpen de Japansche bommen werpers een regen van brisantbommen op het vliegvelu en vernielden verscheiden op den grond staande toestellen, waaronder een vliegend fort. Vijandelijke jagers ach tervolgden de Japansche bommenwerpers op hun terugtocht naar hun basis ten Noordwesten van Singapore. Drie vijande lijke jagers werden met zekerheid, twee andere waarschijnlijk neergeschoten. In een overzicht van het Japansche hoofdkwartier wordt o.m. gezegd: „De Japansche troepen, die op het eiland Tara1.—aan land gezft zijn, hebben het eiland van de overblijfselen van de vijan delijke troepen gezuiverd en een aantal olievelden bezet". „In het frontbericht van Borneo wordt gezegd, dat de Japansche troepen, die Koe- ching bezet hebben, hun aanvallen op de Nederlandsch-Indische troepen aan de Ne- derlandsch-Indische-Britsche grens op Bor neo voortgezet hebbei} en dat zij de stad Pisang hebben bezet. De kanselarij van den Portugeeschen minister-nresident publiceert de volgende mededeeling: Ingevolge de met de Britsche regeering gevoerde besprekingen krijgen de reeds te Lourenco Marques gereed staande Portu- geesche troepen bevel, zich in te Schepen naar Timor om de verdediging van het Portugeesche deel van het eiland op zich te nemen. AUSTRALIë. Ten Oosten van Nieuw-Guinea en ten Noorden van Australië worden de opera ties van de Japansche vloot voortgezet, on geveer in de richting van Nieuw-Zeeland. De Australische oorlogshaven Port Darwin ligt reeds binnen het bereik van de Japan sche vliegtuigmoederschepen. Bij de gevechten bij Rabaul is het vlieg veld ten' Zuidwesten van deze stad bezet. Naar uit Melbourne gemeld wordt, heeft het Australische oorlogskabinet twee maal in 24 uur een dringenden oproep om hulp tot Roosevelt en Churchill gericht, met het oog op de Japansché operaties te<?en de eilandengroepen, welke voor Noord* Australië gelegen zijn. Het heeft gevraagd, onmiddellijk versterkingen te zenden ter bescherming tegen de Japansche strijd krachten, ..die steunpunten ten Noordoos ten en Noordwesten van Australië bezet hebben". De Australische regeering wijst er op, dat de superieure Japansche vloot Austra lië van deze steunpunten uit isoleert, ter wijl de Australische troeoen reeds op drie fronten vechten, n.l. in het binnenland van Nieuw-Brittannië. op de Salomon-Eilanden en on andere punten in den Melaneeschen archipel. Naar voorts verluidt, heeft de Austra lische regeering bevolen, dat alle burger wachten onverwijld gemobiliseerd en op voet van oorlog gebracht worden. Herderlijk schrijven van Roemeensch legerbisschop. De. Roemeensche legerbisschop heeft in een herderlijk schrijven aan de Roemeen sche soldaten verklaard, dat in dezen oorlog twee werelden, die van het christendom en die van de godloozen, tegenover elkaar staan. Roemenië staat in de rij van hen, die voor Christus, voor de beschaving en de cultuur der menschen strijden. Het betreft hier een heiligen oorlog ter verhindering van de bolsjewistische invasie over Euro pa. Het geheele Roemeensche volk heeft met ongeduld op dezen oorlog gewacht en strijdt verder om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven om het geloof zijner vaderen te verdedigen. De Duitsehe, Roemeensche en verbonden troepen heb ben millioenen zielen van de tyrannie der goddeloosheid bevrijd. KAART VAti PELT Nationaal-socialistische eenheid in Nederland PARTIJ VAN RAPPARD IN DE N.S.B. OPGEGAAN. In een drukbezochte samenkomst, Zater dagmiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehouden, is beslo ten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S.NA..P., met dien verstande, dat de le den van laatstgenoemde n^rtij zich voortaan scharen onder de geled-.en van ir. A. A. Mussert, den leider van de sedert half De cember j.l. eenige in Nederland toegelaten staatkundige formatie: de N.S.B. Verscheidene vooraanstaande nationaal- socialisten, ook van Duitsehe zijde, woon den deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenrtierkte door groot enthousiasme. De heer J. Hepp, een van de organisatie leiders der N.S.N.A.P., opende deze verga dering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische beginselen hier te lande en aan het feit, dat sinds Mei 1940 ons land is getrokken in de sfeer van het nationaal-socialisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de lan delijke leiding der N.S.N.A.P., hield ver volgens een korte rede, waarin hij op merkte, dat de tijd, dien wij beleven, een def grootste en gewichtigste onzer ge schiedenis is. Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tweeduizend jaar de Romeinen zich reeds bewust, toen zij den internationalen rechts regel stelden: wij kennen slechts bondge- nooten of vijanden. Een middenweg is er niet Met zeer veel meer recht mag Duitsch- land, mag het Duitsehe rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Europeesche kuituur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duitsehe rijk niet meer alleen. De Duitsehe revolutie is een Europeesche revolutie geworden. Zooals het Duitsehe volk tot een eenheid werd gesmeed, zoo moet Europa één worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine soldaten voor het geheele Duitsehe volk streed, zoo vecht thans het Duitsehe volk onder het ordenend gebied van Hitier voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiedenis is aangebroken: die van de volksche verhef fingen, waardoor eeuwenlange samenwer king zal leiden tot vrede en welvaart. Zij, die blind waren of blind wilden ziin, heb ben ons volk geregeerd, zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de geschiedenis geen mededoogen heeft voor volken, die zich lieten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B. in algemeen verstaanbare woor den de zuivere waarheid gesproken cn de politieke r^aiiteit in zijn belangrijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral" geopen baard. Wat Mussert ons volk toeroept, dat moe ten honderdduizenden herhalen, zoo larg totdat millioenen Nederlanders het weten: niet aan de Grebbe was ons volk in ge vaar. neen, geheel Europa stond b'oot aan het gevaar van het bolsiewisme: aan den •Oeral zullen wij ons volk verdedigen. In het uur van onzen grootsten nood heeft de leider der N.S.B. de verlossende da°d ver richt, en den.eenigen weg gewezen, die ons volk weder de mogelijkheid biedt, ons den ken, ons gevoelen en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om tezamen met het Duitsehe volk te strijden voor een nieuw Europa. Hierna sprak. dr. E. H. van Rappard, die o.a het volgende zeide: Kameraden, het is u allen bekend, dat op den 14en December j.l. van het vorige jaar ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de N.S B. door den Rijkscommis saris besluiten bekend zijn gemaakt, die een geheel nieuwe situatie ten aanzien van de binnenlandsche politiek hebben gescha pen. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij, die in de toe komst den politieken wil in Nederlérd zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris ver klaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der poli tieke beslissing in Nederland is, diegene, die nog niet ziet of zien wil, wordt uitge schakeld. Deze, verklaringen van den ge volmachtigde van den Führer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Führer is, onze partij op te zien gaan in de N.S.B. Voor ons, die sinds jaar en dag trou we volgelingen van den Führer zijn, is deze wensch een bevel (applaus). Herziening van ons standpunt ten aan zien van de N.S.B. is des te meer mogelijk door de verklaringen van den leider der N.S.B. op denzelfden 14en December, waardoor ons duidelijk is geworden, dat ook door de N.S.B. d» Führer wordt er kend als de Führer aller Germanen, ook de N.S.B. het algemeen Germaansch be lang stelt boven het afzonderlijke belang van Nederland, ook de N.S.B. de verbon denheid op leven en dood met Duitschland erkent. Warneer wij na jarenlangen strijd onze organisatie prijs moeten geven, beteekent dat dus niet, dat wij tevergeefs hebben ge streden. Deze verklaringen komen aan ons standpunt zoodanig tegemoet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. Wat ons vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze hei- SNEEUW. De wereld is wit. De wegen, de da ken, de huizen zijn in het zachte her melijn van den winter gestoken en ik verheug mij daarover. Die onein dig witte wereld is te feestelijk, dan dat ik mij, bij al de bezwaren, die zij meebrengt, niet zou verblijden over dien aanblik. Erin 'loopen is minder mooi. En als ik het doe, zakken mijn voeten diep weg in de sneeuw, .ik ga als een kreeft, ik loop vooruit én glijd achteruit.. En zoo loopend in de sneeuw kom ik tot andere overpein zingen. Hoe machtig is de sneeuw. Eén sneeuwvlok, die in mijn hand valt, smelt in mijn hand tot enkele tranen. Maar als er millioenen vallen is die sneeuwwade opeens een machtige greep, die de beweging der wereld verstart en het leven lam slaat. Ik erken de grootheid en de macht van het nietige. Ik ga over de trottoirs' langs de huizen en ik zink weg in de sneeuw. Moeizaam worstel ik voort. Er is een enkel eiland, een enkele oase in deze oneindigheid van sneeuw, oase van een vriendelijk mensch, die de sneeuw voor zijn woning heeft weggevaagd. Hij is een weldoener der menschheid, maar hij is een enkeling. De meesten zien rustig toe, hoe de voeten der menschen zich moeizaam worstelen door de sneeuw voor hun huis zonder de kleine moeite te ne men het trottoir voor hun huis van sneeuw te bevrijden. Waarom doen zü dit niet? vraag ik mij af. De we reld is béden ook zonder sneeuw al onherbergzaam genoeg. Als ieder dit deed zouden wij a^en gemakkelijker onzen weg gaan. Waarom zijn mede- menschen aan hun lot over te «laten als al'en met een weinig moeite ge holpen zijn? Laten wij liever elkander helpen, ^wij hebben er allemaal plelzier van. „DE KWAJE BUURMAN". Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur snreekt Max Blokzijl via d«n zender Hilversum II in zijn nolitiek week- praatje over het onderwerp: „De kwaje buurman". DR. FREISLFR IN ONS LAND. Vandaag is de staatssecretaris in het Duitsehe ministerie voor Justitie, dr. Freis- ler, op uitnoodiging van den rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebie den, voor een bezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Vanmiddag heeft dr. Freisler te 's-Gra- venhage voor een aantal genoodigden een voordracht gehouden over het onderwerp: „De juridische opvattingen van het nieu we Europa". ligste gevoelens met de N.S.B. kunnen sa mengaan. Reeds twee dagen na den 14den December had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider, Van Geelkerken, welke bespreking in alle opzichten kame raadschappelijk en bevredigend verliep. Hetzelfde was het geval bij de bespreking, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B. had. Wanneer wij onze tegen stelling met de N.S.B. "hebben overwon nen, dan zullen velen, die tot nu toe een afwachtende houding aarnamen, onze rijen komen versterken. Wanneer de N.S.B. en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwerking niet missen. Daarom verklaar ik 1.' dat met ingang van heden de tien jarige veete tegenover de N.S.B. wo'rdt beëindigd om plaats te maken voor een hechten band van kameraadschap. 2. dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden. Van u allen, kamera den, verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider Mussert met dezelfde trouw zult volgen^ die gij tot dusver aan mij hebt betoond cn waarvoor ik u bij deze ge legenheid nog mijn warmen dank zeg; 3. dat in navolging van het lichten de voorbeeld van onze dappere kame raden bij de Waffen S.S., het lcioen en het N.S K.K. in het Oosten, die in lotsverbondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lotsverbondenheid aller natio- naal-socialisten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekomst van ons van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit, dat de stap, dien wij vandaag hebben gedaan in dè richting van een concentratie aller volk sche krachten in Nederland, algemeen na volging moge vinden. Het indrukwekkend geweld van de wereldgebeurtenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met zijn vooroor- deelen was en is en hoe zeker het natio naal-socialisme' alles wat niet wil worden vernietigd tot een eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantreden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de op gaande zon van een nieuwen Gerrriaan- schen dag Tenslotte sprak nog de heer R. C. Giard, pl. leider der N.S.N.A.P., woorden van in stemming met het genomen besluit.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1