De geheimzinnige vijand Bij Hoest -|- WOENSDAG 21 JANUARI 1942 DE LEFDSCHE COURANT 2 Hoofdredacteur; I*h. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland; Mr. H. Gel je. Lelden. Red. Stad en Sport M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, ^elden. Red. Letteren en Kunst; Fr. Schoeiden. Lelden. WEERBERICHT ZONb OP- en ONDfcKliANG. Zon onder 6.05 uur Woensdagavond. Zon op 9.36 uur Donderdagavond. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 21 Januari. De maan komt Woensdag- voormiddag om 11.46 op en gaat Woens dagavond om ^1.58 uur onder. 22 Januari: De maan komt Donderdag middag om 12.09 uur op'en gaat Vrijdag nacht om 1.03 uur onder. 23 Januari. De maan komt Vrijdagmid dag om 12.33 op en gaat Zaterdagnacht om 2.10 uur oftder. (Eerste kwartier). 24 Januari: De maan komt Zaterdagmid dag om 12.57 uur op en gaat Zondagnacht om 3.15 uur onder. 25 Januari: De maan komt Zondagmid dag om 1.23 uur op en gaat Maandagnacht om 4.17 uur onder. 26 Januari: De maan komt Maandagmid dag om 1.53 uur op een gaat Dinsdagmor gen om 5.14 ïïur onder. VOOR HEN DIE GAAN TROUWEN Van uit Rome is een uitvoerige instruc tie uitgevaardigd voor hen, die gaan trou wen. De bedoeling van de nieuwe voorschrif ten is de meest zekere waarborgen te ver krijgen dat geen ongeldige of ongeoorloof de huwelijken worden gesloten. De meest ingrijpende bepaling is deze, dat bruid en bruidegom bij het aanteeke- nen, ieder afzonderlijk en onder eede door den pastoor verhoord worden over al het geen mogelijker wijze aan de geldige of geoorloofde huwelijkssluiting in den weg zou kunnen staan. De antwoorden worden door den pastoor op schrift gesteld en door hem en de onder vraagden onderteekend. Ook bij de wettiging van burgerlijke of anderszins ongeldige huwelijken zal die on dervraging geschieden. Wanneer na het verhoor der huwenden er twijfel zou blijven bestaan, zullen op'de, zelfde wijze getuigen worden gehoord en wanneer het niet zeker is, dat de ouders of voogden instemmen met het huwelijk van minderjarige kinderen, zullen deze hierover en over de motieven van hun ver- zet ondervraagd worden. Indien bruid of bruidegom langeren tijd in het buitenland heeft vertoefd, en op an dere wijze geen zekerheid kan worden ver kregen. of hij (zij) in dien tijd wellicht reeds is gehuwd of dat een ander huwe lijksbeletsel is ontstaan, moet de bedoelde persoon een tweede eed afleggen. BIJNA 2 MILLIOEN AAN BUITEN- LANDSCHE ORDERS Philipsartikelen in ruil daarvoor naar Spanje en Turkije Woensdag 14 Januari j.I. zijn twee groote compensatietransacties officieel tot stand gekomen met het resultaat dat de Neder- landsche industrie voor niet m'inder dan 1.75 millioen beste'llingen voor uitvoer heeft verkregen, zelfs naar die landen, waarmede geen enkele betalingsregeling is getroffen, aldus de „Dag. Beurscrt." De eerste dezer twee compensatie-trans acties kwam tusschen Nederlandsche en Spaansche belanghebbenden tot stand. Op grond hiervan ontvangt Nederland sinaasappelen -uit Spanje tot een bedrag van ongeveer f 750.000. De Nederlandsche industrie levert daartegenover voor onge veer 75 pet. van dit bedrag Philipsartike len, d.i. dus voor ongeveer 560.000, en voor de rest van genoemd bedrag cyanure de sodium (Jan Dekker). Cyanure de sodium is een bespuitings- middel voor vruchtboomen, waarmede de sinaasappelcultuur gediend is. De tweede compensatietransactie kwam tot stand tusschen Nederlandsche en Turk- sche belanghebbenden. Op grond hiervan zal Philips voor 1 millioen artikelen leve- Ten. Daartegen ontvan et Nederland uit Tur kije voor een half millioen gedroogde zuid vruchten en voor een half millioen sigaret ten tabak. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezete Neder landsche gebieden heeft op grond van par. 8 van zijn verordening nr. 108/'40 (vierde Verordening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen)) benoemd: den heer Th. A. Lamers te Mook tot bur gemeester in Lichtenvoorde en de heer Anke Pinkster te Arnhem tot burgemees ter in Angerlo. FEUILLETON 7 door A HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 40) Serena was diep verontwaardigd en ver klaarde zonder een zweem van aarzeling, dat zij overtuigd was van Hartwig's on schuld en trouw bleef aan haar liefde. Ten slotte zeide ze, dat het niet aanging, Hart- wig nog langer weerloos tegenover die ver schrikkelijke verdenking te laten staan, en dat er iets gedaan moest worden. „Heeft hij tenminste al een advocaat?" vroeg zij driftig. De majoor moest die vraag ontkennend beantwoorden. ,,Goed", zei Serena, „dan zal ik er voor zorgen, dat de beste advocaat, dien we in G. hebben, ~ich met zijn verdediging belast. Is dat niet dr. Mahlus?" „Ja, die wordt hier als de beste advocaat beschouwd." „Ik zal hem morgen zelf gaan opzoe ken; h(j is sinds jaren persoonlijk met ons bevriend en zal myn verzoek zeker niet af slaan. Doch er moet ook verder iets wor SPORT BCftAATSENRITDEN NOG MEER TOCHTEN DOOR ZUIDHOLLAND. De Provinciale Zuidhollandsahe IJsver- eeniging voor het toerisme op de schaats (Z.H.IJ.) organiseert in aansluiting op de gehouden merentochten, een tweetal spe ciale toeristen tochten, Vrijdag a.s. kunnen twee tochten worden gemaakt over afstan den van 40 en 80 km. van Gouda uit (start Elfhoeven). - Ook kan worden ge start te Uithoorn (café Verhoef), te Lan- geraar (café Hoogendijk^) en te Nieuwkoop (café v. d. Bosch). Zaterdag a.s. worden twee molentochten georganiseerd over afstanden van 25 tot 45 k.m. Hiertoe kan uitskiitehd worden ge start te Leiden (café Zomerzorg). Voor bovenstaande tochten zy'n van 9.30 uur afstartkaarten verkrijgbaar. SCHOONRUDEN ZUID-HOLLAND. De Dordtsche sneeuw- en ysclub organi seerde gisteren op haar baan de jaarlijk- sche wedstrijden om het kampioenschap schoonrijden van Zuid-Holland. De uitslagen luiden: Dames seniores. Kampioene van Zuid-Holland: mevr. A. G. LoggersBeentjes, Huizen (N.-H.); 2. mej. L. Schippers, Westzaan; 3. mej. J. Fijnheer, Nieuwe Niedorp. Heeren seniores: 1. Kampioen van Zuid- Holland: J. Cuperus, Alkmaar; 2. A. Bak ker, Hilversum: 3. F. C. van Balen, Den Haag. Dames juniores: 1. mej. S. Kieft, Heilo; 2. mevr. A. de Boo—Groeneveld, Hoofd dorp; 3. mej. A. van Arkel, Hoofddorp. Heeren juniores: 1. C. J. de Klerk, Hazers- woude; 2. G. J. Blaauboer, Kolhorn; 3. G. Kooyman, Zwijndrecht. DE ELFSTEDENTOCHT. Meer deelnemers dan vorig jaar. Door de veranderde wijze van inschrij ven is er nog niets van te zeggen, hoe groot het aantal deelnemers aan den elfsteden tocht dit jaar zal worden. De verwachting is, dat het aantal van het vorige jaar, zijn de ruim drieduizend, zal worden overtrof- y fen. gezien de honderden aanvragen om logies, welige vanuit geheel Nederland' bij het informatiebureau van de V. V. V. te Leeuwarden binnenkomen. Maandag zijn acht individueele rijders gestart, welke den tocht met, goed gevolg hebben volbracht; terwijl er Dinsdagoch tend elf rfijn vertrokken. FOKJE v. d. VELDE WINT OOK HET KAMPIOENSCHAP VAN FRIESLAND. Aan de rijderij om het%kampioenschap van Friesland, welke gisteren te Grouw is gehouden, werd door 16 rijdsters deelgeno men. De kampioene van Nederland Fokje v. d. Velde uit Marsum deed haar naam eer aan en wist na menigen spannenden rit ook den Frieschen titel te bemachtigen, waarbij vermeld dient te worden, dat de jeugdige T. Nauta uit Grouw haar kranig partij gaf. De uitslag luidt: 1. F. v. d. Vélde, Mar sum, 2. T. Nauta, Grouw, 3. L. v. d. Mei, Langezwaag, 4. I. NienhuisN, Makkinga, 5. A Pijlman, Bonteb&k, 6. T. Hemminga, Beesterzwaag, 7. A. Koopmans, Ooster- wolde. KAMPIOENSCHAP GELDERLAND. Gisteren werden te Zutphen de wedstrij den in het hardrijden om het afdeelings- kampioenschap van Gelderland gereden. Er namen 27 rijders aan deel. den -gedaan, dat mij zeer gewichtig toe schijnt, en ik hoop mijnheer von March statten, dat u mij daarbij zult helpen." „Gaarne, als het in mijn vermogen ligt.... Wat zou er, naar mijn meening, voor den heer Henter gedaan moeten worden?" „Men moet iemand vinden, die, onafhan kelijk van de rechterlijke overheid, naar den echten dader zoekt. Want ik vrees, dat alleen^de ontdekking van den echten moor denaar Hartwig's onschuld afdoende kan bewijzen. Nu de justitie, naar zij meent, den schuldige reeds te paken heeft, zal zij wel geen andere sporen meer zoeken en juist dat komt mij noodzakelijk voor. Denk eens na, mijnheer von Marchstatten en zeg mij dan, of u kans ziet, mij in aanraking met zoo iemand te brengen." De majoor keek zwijgend voor zich uit. Hij had tot dusver otfer alles gezwegen, wat betrekking hield met de navorschin- gen van Hemptel, want de detective had hem de strengste geheimhouding opgelegd. Hij wist wel, dat hij bij Serena von Trau- metz onvoorwaardelijk op discretie mocht rekenen, maar niettemin durfde hij zich niet veroorloven, haar over Hempel en diens vermoedens te spreken. Serena hechtte aan zijn stilzwijgen de be- teekenis van een weigering. „U kent dus niemand voor die zaak, myn heer von Marchstatten?" vroeg zij teleur gesteld. Plotseling een besluit nemende, ant woordde hij langzaam: De start van de elfsteden tocht begint bij Leeuwar den en gaat direct naar het Zuiden, in de richting van Sneek; bij Bartlehiem gaat" de tocht naar Dok- kum en hiervan terug naar Leeuwarden. Het te rijden aantal kilometers is tusschen de controle- posten aangegeven. Op de 500 m. werd eerste: J. Breed (Am sterdam) 50.2.5; 2. P. Keijzer (De Lier) 50.8; 3. A. Weterink (Amsterdam) 52.8. De uitslagen 1500 m. waren: 1. P. Keijzer 2.37.8; 2. J. Breed 2.45.6; 3. A. Weterink 2.46.1. 5000 m.: 1. P. Keijzer 9.20.4; 2. A. Weterink 9.52.6; 3. J. Breed 9.54.1. Het totaalklassement was: 1. P. Keijzer 159.44 2. J. Breed 164.36; 3. A. Weterink 167.42.6. HOVEN KAMPIOEN GRONINGEN. Op de kortebaanrijderij, die gisteren te Bedum om het l^mpioenschap van de pro vincie Groningen werd gehouden, heeft de nationale kampioen Hoven zich de sterk ste getoond. Concurrentie van Friesche rij ders was er niet. De uitslag luidde: 1. H. Hoven, Eelde; 2. J. Fidder, Annen; 3. E. Wolda, Zuidbroek. BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE „DE SLEUTELS". Gisteren was het in „Schuttershof" de tiende wedstrijddag in de viertallen-com petitie 1941—1942. Groep Zwart: Teams gesp. gew. gel. verl. w.p. 1. v. Helvert 9 4 .4 1 12 2. Laken 9 6 0 3 12 3. Thoolen 9 4 2 3 10 4. V. Wingen 8 3 3 2 9 5. v. Tuijn 8 2 3 3 7 6. Aukes 8 3 0 5 6 7. Staal 9 1 2 6 4 Groep Rood: 1. Keesom 10 8 1 1 17 2. v. d. Staaij 10 7 0 3 14 3. Bleuze 9 4 2 3 10 4. Outshoorn 10 4 1 5 9 5. Ibnoe 8 3 1 4 7 6. Luijken 9 3 1 5 7 7. Verboog 9 3 0 6 6 8. v. Noort 9 1 2 6 4 Groep G r o e n: 1. v. Ingen Schenau 10 6 2 2 14 2. Sleebos 10 6 1 3 13 3. Spits 10 5 2 3 12 4. De Graaf 10 5 2 3 12 5. v. Rooijen 10 4 3 3 11 0. Leujes 10 5 0 5 10 7. v. Eiken 10 2 1 7 5 8. Hoogwerff c.a. 10 0 3 7 3 Door buitengewone omstandigheden kon het team v. Noort niet spelen, zoodat dit team een inhaalwedstrijd moet spelen te- geh team Luijken op een nader te bepalen datum. ZWEMMEN t EEN ONTMOETING TUSSCHEN DU1TSCHE, JïfcENSCHE EN NEDERL. ZWEMSTERS IN AMSTERDAM? In die Duitsche zwemsport zullen dit jaar twee internationale wedstrijden worden georganiseerd. De Duitsché dames zullen op 8 Maart a.s. in Brandenburg a. d. Havel den strijd aanbinden tegen haar groote Deensche concurrenten. In Darmstadt zal voorts op 19 Juli a.s. de dertiende ontmoeting plaats vinden tusschen de Duitsche en Hongaarscbe zwemmers. Naar wij voorts van Duitsche zijde ver nemen, zijn er onderhandelingen gaande met de bevoegde Nederlandsche instanties om in het voorjaar van 1942 te komen tot een ontmoeting tusschen de beste zwem sters van Duitsdhland,» Denemarken en Ne derland. Deze wedstrijden zouden dan in Amsterdam worden gehouden. „Ja, ik ken zoo iemand, beste Serena, en weet ook, dat hij in weerwil van de verkla ring mijner dochter en van de aanhouding van Henter vast aan diens onschuld ge looft!" „Noem mij dien man; ik wil hem gaan opzoeken en hem smeeken, zijn overtuiging om te zette nin daden." „Om redenen, die ik u niet kan blootleg gen, mag ik u zijn naam niet noemen. Maar ik ben gaarne bereid, hem van uw verlangen in kennis te stellen en hem, als hy er in toestemt, persoonlijk met u in aan raking te brengen." „Wanneer zult u hem spreken?" „Vandaag nog, als u 't gaarne hebt." „O ja, doet het! Mag ik morgenvroeg antwoord halen?" „Zeker, en ik vertrouw, da.t het u niet zal teleurstellen." De majoor vleide zich met de hoop, dat Silas Hempel, wanneer hij hem van Se rena's betrekkingen tot Hartwig op de hoogte bracht en hem 't karakter van dats meisje schilderde, kenis met haar zou wil-1 len maken en haar dan zelf vertellen, wat hij reeds had gedaan om de waarheid aan het licht te brengen. Maar Silas, die slecht geluimd was. om dat niets ging zooals hij wilde, weigerde kortaf. Als er geheimen moesten worden bewaard, zei de detective, vertrouwde hij de jonge meisjes geen zier. Vooral niet wanneer zij tot de hoogere standen behoor den en éénige dochters waren, want dat IJs-wedstrijden in de Omgeving Katwijk a. d. Rijn. Op de baan in het dorp had de IJsclub „Voorwaarts" gister middag wedstrijden in het ringrijden per schaats voor paren georganiseerd. Er deden niet minder dan 38 paren aan mee. De uit slag was dat de 1ste prijs behaalden: mej. Gerda v. Paridon en Jac. Remmerswaal, 2e pr. mej. M. v. Rijs en B. v. Rijs, 3e pr. mej. N. Westgeest en B. v. d. Eshof, 4e pr. mej. R. v. Tol en H. v. Tol, 5e pr. mej. R. Fennes en Jan v. Maaijen. Koudekerk. Op den Rijn bij „Meer- wijok" werd een gecombineerde snelheids wedstrijd gehouden, uitgaande van de IJs clubs „Meerwijck" en de Koudekerksohe IJsvereeniiging. Ondanks de heiige koude was de belangstelling djroot. Er waren 25 deelneimens. Uitslag: le pr. Jacob Bijleveld 8.50 met wisselbaker; 2e pr. Hendrik van Vegten f 6.3e pr. Marinus van Hars kamp Lzn. 4.4e pr. Jacob Hogenes 3.5e pr. Daniël Bijle-veld 2. Noorden. Fisterm iddag werd al hier een rimgrijderij gehouden; 17 paren namen hieraan deel. De prijzen werden gewonneh door le W. Lelie-véld en Annie Groeneveld, 2e A Balver en Jaantje Dou- ve, 3e H. Fransen en Dora v. d. Zwet Jnd. 4e G. Massop en Gerarda v. d. Helder. Nieuwerbrug. De door de ijsclub „Win tervermaak" alhier georganiseerde hardrij derij voor heeren is wegens gebrek aan deelname niet doorgegaan. Er hadden zich slechts drie personen voor dezen wedstrijd aangemeld. NoordwijkDoor de St. Josephsgezellen is gisteren een ringrijderij per schaats g^ houden: le A. Caspers Azn. en mej. Cas- pers; 2e A. iBohemen en mej. S. Slats; 3e P. Warmerdam en mej. G. v. d. Berg; 4e P. v. Schie en mej. T. Schulte. Vrijdag a.s. te 2 uur zal een wedstrijd gehouden worden in hardrijden. Opgaven kunnen worden gedaan bij het bestuur der St. Josephsgezellen. Roelofarendsveen. Bij de wed-strijden om.bet clubkampioenschap kwamen twee nieuwe kampioenen naar voren. De uit slag was: Dames: 1. Corry Heemskerk, 2. Marie Rietbroek, 3. Corry Koek. Heeren: l.Seb. v. d. Meer jr. 2. Kees Rietbroek Wan., 3. G. Kennis, 4. Hein van Velzen. SCHAKEN DE COMPETITIE VAN DEN LEIDSCHEN SCHAAKBOND. De le kl. A.: Een wedstrijd voor deze klasse, gespeeld tusschen de Gymnasiasten sch.cl. I en Inter Nos I te Boskoop, bracht een 5y«4 overwinning voor laatstge noemd tiental, mede, doordat de le bord speler der Gymnasiasten niet was opgeko men. Voor dezelfde groep is een wedstrijd ge speeld in het Oude Raedthijys te Hazers- woude tusschen het le tiental der schaak club aldaar en D. Noteboom I te Noordwijk. De Noordwijkers wonnen met 5 V-3^x, hoewel-,één partij nog door den arbiter be slist moet worden. De 3e klasse. In het Gebouw voor Chr. Belangen a. d. Oude Sineel kwamen Leithen I en de Gem. Ambt. sch.cl. I tegen elkaar uit. Leithen won met groot verschil, n.l. met 7%—2%. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 22 JANUARI. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gra- mofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek £.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gramo foonmuziek 12.00 Amabile-Sextet 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten1'13.00 Een schoo- ne schors, een schoone vrucht 13.15 Musette-orkest, soliste en gramofoonmu ziek 14.00 Zang met pianobegeleiding 14.30 Gramofoonmuziek 15.30 Voor de zieken 16.00 Cyclus: „Godsopenbaring" (III) 16.20 Omroeporkest en gramo foonmuziek 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische en beursberichten 17.30 Roe- meensch orkest Gregor Serban, zang met pianobegeleiding en guitaar 19.30 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars 19.45 Concertgebouw-or kest en soliste 20.05 Gramofoonmuziek Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Gramofoonmu ziek 20.40 Concertgebouw-orkest 21.25 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Engelsche uitzending „National features of the Ne therlands" of gramofoonmuziek 22.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Koorzang (opn.) bracht altijd verwendheid en oppervlakkig heid mee ,,En juist in ons geval", verklaarde hij ten slotte, „is strikte geheimhouding een vereischte, wil de zaak niet spaak loopen. Henter's aanhouding heeft voor ons dit voordeel, dat de moordenaar zich nu weer veilig gevoelt. En^Ln dat gevoel moet hij gestijfd worden." „Maar, freule von Traumetz zou zeker zwijgen, als...." „Och, ik weet al te goed, wat het „zwij gen" beteekent! Aangenomen zelfs, dat zij den mond houden, dan nog bezitten zij hoogst zelden voldoende heerschappij over haar houding en manieren. Een blik alléén reeds kran soms groot onheid aanrichten. Neen, neen, laten' we liever alles zooals het nu is." Daarmee was de zaak afgeloopen. De majoor kon den volgenden dag Serena slechts het weigerend antwoord overbren gen. Zij narfl het aan, kalm en gelaten, ge lijk alles, wat het leven haar bracht. XXII Kolonel von Traumetz zat in zijn werk kamer aan het venster en las het ochtend blad. Dat wil zeggen: hij hield het in de hand en wierp er nu en dan een verstrooiden blik op. Feitelijk waren zijn gedachten met heel andere dingen bezig dan de politiek of het nieuws van den dag. Griep, Influenza, gevatte Koude, Kheumati- sche pijnen, Hoofdpijn en Kiteapijn, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist 3831 Zoeterwoude-Leiderdorp. Door de ver- eeniging „IJssporf' werd op de Meerbur gerwatering een hardrijderij op de schaats gehouden, le pr. 20 Chr. v. d. Geest, Lei derdorp, 2e pr. 10 C. v. Amsterdam, Lei derdorp, 3e pr. 7.50. C. Mesker, Warmond $n de 4e pr. 2.50 J3 Haverkort, Warmond. IJs en weder dienende wordt er Donder dag voor de leden van ÏJssport een sterrit georganiseerd, terwijl in het begin van de volgende week' een groote nationale hard- rederij gehouden zal worden. Zoeterwoude. De IJsclub „Zoeter- woude" hield gisteren op de Noord-Aa een lange baan hardrijderij voor inwonende amateurs. De lengte van de baan was na het vorig jaar van 1000 tot 1500 M. opge voerd. Het aantal delnemers was 166 en in series van 2 werd de eerste ronde gereden. Voor de demi-finale werden de acht snel- sten geplaatst n.l. H. Versteegen 3 min. 14.5 sec., P. Bohemen 3 min. 15 s., W. de Jong Wzn., 3 min. 17.5 s., H. van der Does, 3 min. 19 s., Jac. Mooymyan, 3 min. 20 s., A. Berg Cz„ 3 min. 20.2 s., C. .van Veen, 3 min. 20.6 s., S. van der Does 3 min. 21 s. C. van Veen wist de eerste tijd te verbe teren tot 3 min. 18 sec. en alzoo kwamen met hem in de finale H. Versteegen, W. de Jong en P. Bohemen. De finale werd zeer spannend: Verstee gen won met 3 min. 23.5 sec. van C. v. Veen (3 mi». 24.2) en W. de Jong Wzn. won in een even fel gereden rit met 3 min. 18.8 s. van Bohemen (3 min. 19.4 s.). De snelst gereden tyden werden aange houden, zoodat de beslissing was: le pr.„ zijnde de burgemeesters-prijs en 3.H. Versteegen, 2e pr. 7.50 P. van Bohemen, 3e pr. 5.W. de. Jong Wzn., 4e pr. 2.50 C. van Veen. 1 Versteegen heeft zich na het vorig jaar als prijswinnaar met een halve seconde ge handhaafd en de 16-jarige Bohemen won de tweede prijs na Zondag in Stompwijk de K.J.M.V.-prijs en 'Maandag alhier de korte baan-prijs gewonnen te hebben. 9.10 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Pianovoordracht 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Orgel- .concert, zang en gramofoonmuziek 12.00 'Melodisten en solist 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest 13.45 Gramo- ïoonmuziek 14.00 Romancers, solist en gramofoonmuziek 15.00 Voor de vrouw 16.30 Zang met pianobegeleiding 16.00 Ensemble De Kwintslag 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 4-handige pianovoordracht 17.55 Gra mofoonmuziek 18.15 Soort en lichame lijke opvoeding 18.30 Orgelconcert en zang 19.00 BNO: Wat Nederland schrijft i19.10 BNO: Nieuwsberichten H20 Gramofoonmuziek 19.45 Brandende kwesties, causerie 20.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Ramblers 20.40 Radiotooneel 21.00 Salonorkest 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. le programma: 7.1524.00 Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. 3e en 4e programma: 7.0024.00 uur: Duitsch Programma. VVILT U IETS WETEN? Vraag: betreffende postverzending naar Amerika, A n t w o o r d: in de gegeven omstan digheden onmogelijk. Vraag: Is het telen of doen telen van tabak voor eigen gebruik geoorloofd? Is van geteelde tabak tabaksbelasting ver schuldigd? Antwoord: Er zijn omtrent het telen van tabak geen voorwaarden gesteld. D. te N. „Aan Moeders Schoot", uitgave van j.Urbi et Orbi" te Amsterdam, verkrijg baar bij den boekhandel, kost 75 cent. De liturgie der Kerk DONDERDAG: H.H. Vincentius en Ana- stasius. Kleur: Rood. Gloria. 2e gebed: Deus, qui salutis. 3e gebed: voor Kerk of Paus. Zijn laatste onderhoud met Serena had diepen indruk op hem gemaakt en tel kens wanneer hij zich het bleeke gezicht je voorstelde, dat zoo duidelijk het stem pel van droeve gelatenheid droeg, werd hij \gekweld door diezelfde heimelijke on gerustheid* die hem bij 't einde van hun gesprek bevangen had. Als hij op den ingeslagen weg voort ging, stond hij dan niet op het punt, haar te verliezen? Had hij niet reeds lang zijn dochter ten deele verloren? Vroeger had zij alles, wat haar ontroer de of bedpukte, eerst met hem besproken; toen las hij in het hart van zijn kind als in een opengeslagen boek. Maar nu was het boek toegeslagen. Haar lefde, haar leed, haar zorgen nooit sprak zij met hem daarover; dat alles maakte zij stil met zich zelf uit. Hij leed zwaar daaronder, zwaarder dan hij ooit had kunnen denken. Hij was eerlijk genoeg om bij. zichzelf te bekennen: ,,'t Is mijn schuld! Als ik van den beginne af mijn hart in plaats van mijn verstand aan het woord had gelaten, zou nu alles vanders zijn." Maar die bekentenis in woorden te klee- den, ronduit te zeggen: „Ik had ongelijk en wil nu trachten, mijn fout te herstellen," dat lag niet in den aard van den heer von Traumetz. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2