DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND Momentje WOENSDAG 21 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10156 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Bedrijfsorganisatie In dezen tijd De bedrijfsorganisatie had ook vóór den oorlog in ons land groote belangstelling. Niet alleen bij de katholieken, die door de encycliek „Quadragesimo Anno"' tot groote activiteit waren aangespoord, maar ook buiten .den katholieken kring. Gezien de belangstelling, welke voor de bedrijfsorganisatie vóór den oorlog bestond, moet de belangstelling zéker uitgaan naar enkele desbetreffende regeeringsbesluiten uit den oorlogstijd, besluiten van 31 Oc tober en van 12 November 1940. Bij besluit van den 31sten October 1940 van den Secretaris-óeneraal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart werd bepaald, dat genoemde. Secreta ris-Generaal de voorschrifteji uitvaardigt en de maatregelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noo- dig zijn; -r dat tot dat doel bedrijfsorgani saties worden opgericht en erkend, en dat aan die opgerichte en erkende bedrijfsorga nisaties verordenende bevoegdheid kan worden toegekend, als bedoeld in boven vermelde Grondwettelijke bepaling. Bij besluiten van voornoemden Secre taris-Generaal 'd.d. 12 November 1940 werd voor den opbouw van een zelfstandige or ganisatie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven een organisatie-commissie ingesteld, met benoeming van den heer mr. H. L. Woltersom tot voorzitter en den heer ir. C. van Maasdijk tot secretaris. Door den Secretaris-Generaal voor noemd werd' het bedrijfsleven in zes hoofd groepen ondergebracht, nl. de industrie (waaronder begrepen de krachtbedrijven), het ambacht, de handel (waaronder begre pen het hotel-, café-restaurant- en pen- sionbedrijf), het bankwezen, he(t verzeke.- ringswezen en het verkeerswezen. Door deze besluiten is de bedrijfsorgani satie in-eens een héél eind op den weg maar haar verwerkelijking gestuwd! Mjft belangstelling ongetwijfeld zal door allen naar resultaten van den verderen arbeid op dit terrein worden uitgezien/ De bedrijfsorganisatie, die van zoo groot algemeen belang is, moge ook in dezen tyd de algemeene belangstelling hebben! Het bijzonder onderwijs Ook in het oorlogsjaar 1940 bleek de ver schuiving van leerlingen van het openbaar naar het bijzonder onderwijs zich verder te voltrekken. Het aantal scholen voor bijzonder ge woon lager onderwijs, zoo lezen we in „Het onderwijs in het jaar 1940", steeg van 4481 tot 4£85 en het aantal leerlingen steeg van 790.925 tot 791.313. Bij het openbaar L o. daalde het aantal scholen van 2530 tot 2506 en het aantal leerlingen van 352.463 tot 347.065. Het aantal openbare scholen voor uitge breid 1. o. daalde met één en het aantal leerlingen daalde van 38.519 op 38.114. Bij het bijzonder uitgebreid 1. o. bleef het aan tal scholen hetzelfde, maar het aantal leer lingen steeg van 61.230 tot 62.154. Uit deze cijfers blijkt, zoo concludeert het „Dagblad, van NoordvBrabant", dat de uitgesproken vTensch van ons volk blijft uitgaan naar het bijzonder onderwijs, d.w.z. naar het onderwijs in positief-Christelijken zin, hetzij Katholiek, hetzij Protestantsch- Christelijk. De overgroote meerderheid van ons vólk wil de opvoeding van zijn kinderen door- deesemd 'zien van den Christélijken geest, wil den godsdienst zien als de basis van de geheele opvoeding. Daarmede kan te vens de grondslag gelegd worden voor een opvoeding in echt Nederlandschen, nationa- len zin, omdat een gezond nationaal bewust zijn des te krachtiger bevorderd kan wor den, naar mate het godsdienstig besef die per wortel heeft geschoten in het verstand en het gemoed vaij het opgroeiend geslacht. Zoo gezien beteekent ook deze nieuwe uitbreiding van het bijzonder onderwijs een versteviging van het nationaal besef. WILT U EEN IJSTOCHT JE MAKEN? De V. V. V.-bureaux verschaffen de gewenschte inlichtingen. De Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdeüngenvrekeer (ANW) deelt mede, dat veertig V.V.V.'s, over het geheele land verspreid, thans in staat zijn belangeloos inlichtingen te verschaffen over alle georganiseerde tochten en wed strijden, die in Nederland worden uitge schreven. Zoo kunnen b.v. de inlichtingen kantoren van alle provinciale en streeek- V.V.V.'s deze inlichtingen verschaffen. Naar de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voorne men om binnenkort de veehandelaren te verplichten van al hun aan- en verkoopen, hetzij voor eigen rekening, hetzy in op dracht van derden, aanteekening te houden in een zakboekje. Dit zakboekje kan reeds thans bij de bedrijfsorganisatie, worden aangevraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de desbetreffende in de bladen op te nemen officieele publicatie. Japansche opmarsch naar Singapore De Japansche strijdkrachten, die aan de Z.W.-kust van Malakka zijn opgerukt en door een snellen opmarsch in Z.O. richting, den terugtocht der Britsche troepen hebben afgesneden, hebben, volgens de 'aatste be richten van het front van Malakka, intus schen ook den naar Singapore leidenden spoorweg bezet. Versterkte stellingen, die vooral ter bescherming van deze spoorlijn waren aangelegd, werden veroverd en de vijand werd na hevigen tegenstand de oer wouden ingedrongen. Intusschen heeft de vernietigingsslag te gen het omsingelde gros der vijandelijke strijdkrachten een snel en gunstig verloop. Het waterleidingbedrijf op ongeveer 30 Km. ten Noorden van Johore-Baroe zóu, naar verdér in de berichten gezegd wordt, in h^fiden der Japanners zijn gevallen. Daar mede is de watervoorziening van Singa pore afgesneden. Volgens van het front op Malakka ont vangen berichten wordt buitengewoon he vig gevochten aan de Moear en langs den weg, die door Midden-Johore loopt. De ge vechten zijn hier niet minder verbitterd dan die aan de Westkust van Johore. Door handig uitgevoerde omtrekkende bewegingen zijn de Japansche troepen er, zooals reeds in het kort is gemeld, in ge slaagd de achtste gemechaniseerde divisie van den tegenstander te omsingelen. De sterkte dezer divisie wordt geschat op 20.000 man. Zij verdedigt den sector tus- schen den weg door Midden-Johore en het bergachtige terrein aan den bovenloop van de Moear. In een der frontberichten wordt gezegd, dat deze ingesloten troepen vap de hoofdmacht te Singapore zijn afgesneden en de keuze zullen hebben tusschen verhie- tiging of caputulatie. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft in een overzicht van de situatie op Malakka medegedeeld, dat de Japanners in drie colonnes naar het Zuiden oprukken. Bijzonder opvallend is de zwakte der Brit sche luchtmacht ten Zuiden van het gebied waar de achtste Australische divisie is in gesloten. De Japansche verliezen zijn tot duiver verrassend gering geweest, hetgeen in de eerste plaats een gevolg is van het gebrek aan strijdlust bij den tegenstander en in de fcweeÉfe plaats aan de superioriteit der Ja panners bij de oorlogvoering in de rimboe, aldus de woordvoerder.. Deze methode van vechten werd geinstrueèrd in de bosschen van Japan. De Japansche luchtmacht is ver re in de meerderheid, zoowel in moreel op zicht als in kwaliteit van het materiaal. De Britsche luchtmacht bevindt zich thans nog slechts op twee vliegvelden op het eiland Singapore, zoodat een verdere verminde ring van de Britsche bedrijvigheid in de lucht verwacht kan worden. LUCHTAANVALLEN OP NED. INDIë. Volgens een bericht uit Batavia, hebben de-. Nederlandsche autoriteiten Maandag medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijd krachten bij haar aanvallen op de marine steunpunten in den Oost-Indischen Archi pel, waaiervormig vliegen over een gebied van 2.200 mijlen. Van dezelfde zijde wordt uitdrukking gegeven aan het vermoeden, dat deze aanvallen het begin vormen van Japansche pogingen om strategische pun ten, die Java beheerschen, van alle kanten in te nemen. A.N.P.. meldt voorts, dat volgens te Ba tavia ontvangen berichten, ook de plaatsen Sabang (kolenstation en haven aan de uiterste Noordpunt van Sumatra) en Si- bolga (haven aan Sumatra's Westkust) zijn gebombardeerd. Ook Maandag heeft naar de Deutsche Zeitung verneemt 't Japansche luchtwa- pen aanvallen gedaan op Balikpapan op Borneo en op het vliegveld Panekalan ten Noorwesten van Belawan (Sumatra). De aanval werd uitgevoerd door bommenwer pers, die door jagers werden begeleid. Van het Oostfront ACTIVITEIT VAN DUIT SC HE VLIEGERS Sterke strijdkrachten van het Duitsohe luöhtwapen heben, naar van militaire zijde aan het D.N.B. wordt gemeld, op 19 Janu ari in het geheele geveohtsgebied van het Oostelijk front, ter ondersteuning van de operaties van het leger, doeltreffend inge grepen. 0,p de Krim bombardeerden gevedhts- toestellen en duikbommenwerpers veLd- stellingen en luchtafweerbatterijen van den tegenstander, alsmede terugtrekkende bolsjewistische troepen. Op vliegvelden werden vele vijandelijke toestellen ver nield. In het Donetabekken waren de aanval len vooral gericht op de ravitailleerings- wegen en op troepen, die op stations wer den ingeladen. De uitwerking der bom men op de vrachtauto's, die bezig waren met het laden van oorlogsmaterieel was vernietigend. Het ''zwaartepunt van den strijd lag ook gisteren in*den centralen sector ten Zuidwesten en Noordwesten van Moskou en in het merengebied der Waldaihoogte. Onophoudelijk werden troe pen én stellingen van den vijand gebom bardeerd. Ondanks de moeilijke omstan digheden duurden deze aanvallen den ge- heelen dag, hetgeen tot zware bolsjewis tische verliezen leide. Ook in den Noorde lijken sector waren sterke luchtstrijdkrach ten in actie. Naar voorts van militaire zijde verluidt zijn op 18 Januari ten Oosten van Ghar- kof sterke bolsjewistische 'troepen tegen de Duitsche stellingen in den "strijd ge bracht. Zes bolsjewistische bataljons vie len hier met sterken steun van artillerie, spoorweggesohut en pantsertreinen de Duitsohe linies aan. De- Duitsohe soldaten STRIJDT VOOR EUROPA Heftige strffd op de Krim HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH- RER, 20 Januari. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op de Krim werden de vijandelijke strijdkrachten, die strijd leveren in het gebied ten Noordoosten van Feo- dosia, verder Oostwaarts teruggedron gen. Aan het DonetZ-front, alsmede in den centralen- en Noordelijken front sector, duren de afweergevechten voort Bij succesvolle ondernemingen van stoottroepen hebben Slowaaksche troepen den vijand bloedige verliezen toegebracht. De luchtmacht onder steunde aan het geheele Oostelijke front, ten deele onder uiterst moei lijke. omstandigheden, de gevechten op den beganen grord. De Moermansk- spoorlijn werd op verscheidene plaat sen door bommen gestagneerd. Een trein met brandstof werd met bom men in brand geworpen. In Noord-Afrika activiteit van ver kenners en artillerie. Doeltreffende luchtaanvallen in Cyrenaica waren gericht op havenwerken en op den weg langs de kust. In het gebied ten Zuiden van Agedabia werden Britsche concentraties automobielen en ten tenkampen met bommen bestookt. In de wateren van Tobroek beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door verschei dene bom treffers. Het bombardement op La Valetta en op Britsche vliegvelden van het eiland Malta door Duitsche gevechtsvliegtui gen werd met krachtige uitwerking voortgezet. sloegen d«e bolsjewisten met zware verlie zen terug. De boljewisten slaagden er in dezen sector nergens in, in de Duitsohe stellingen door te dringen. DUITSCHERS VEROVEREN PLAATS TEN Z.O. VAPf- KOERSK. Bij de voortzetting van hun tegenaanval in het geibied ten Z.O. van Koersk behaal den die Duitsche troepen in den loop van 18 Januari opnieuw een succes. Tegen een taaien bolsjewistisohentegenstand ver overde de Duitsohe infanterie na harde gevechten een plaats. De bolsjewieken ver boren in den strijd om deze plaats meer dan 500 man aan dooden en gewonden. HET ITALIAANSCHE W3ERMACHTSBER1CHT. ROME, 20 Januari (Stefani). Het Italiaansche weermachtberioht van heden luidt als volgt: Tusschen Agedabia en Marsa hebben wij vijandelijke afdeelingen afgeslagen en deels gevangen genomen tijdens gevechten. Eeni- ge gepantserde strijdmiddelen werden door ons vuur vernield. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht was zeer actief boven het terrein achter 'iet vijandelijk front en boven het eiland Malta. Onze torpedovlieg- tuigen hebben een krachtig geëscorteerd convooi in het Oosten van de Middelland- sdhe Zee aangevallen en een vrachtschip van ruim 5.000 ton, dat beladen was met troepen, getroffen. Een tweede vracht schip werd door Duitsche vliegtuigen ge troffen en zwaar beschadigd buiten To- bjroek. Engelsche vliegtuigen hebben gis teren een bzperkt aantal brisant- en brand bommen laten vallen op Paterno en Len- tind (Syracuse) en vanochtend op Casta - nia en Vizzini. Geen enkel slachtoffer en schade van geen belang. Een Engelsche bommenwerper werd dopr het a'fwe'erge- sohut van Catania neergeschoten. DE CONFERENTIE TE RIÖ. Op de pan-Amerikaanache conferentie is de belangstelling nog altijd gericht op de houding der beide ir. oppositie staande landen, Argentinië en Chili, zoo meldt United Press uit Rio de Janeiro. Men ge looft,' dat het resultaat over het voorstel van het verbreken der economische en di plomatieke betrekkingen met de asmogend- hedien Woensdag bekend kan zijn, wanneer de verschillende staten hun '•besluit geno men hebben. Argentinië zal vermoedelijk een compromis probeeren tot stand te brengen, terwijl de Ghileensche houding nog niet duidelijk is. De Chileensche mi nister van buitenlandsohe zaken, Rossetti, heeft nieuwe instructies aan zijn regeering gevraagd. De leider van de Chileensche delegatie, de Chileensche ambassadeur in Brazilië, Fontecilla, wensoht in tegenstel ling tot Rossetti geen verbreking der be trekkingen met de asmogendheden. Ook Bolivia, Paraquay en Peru hebben nog geen vast omlijnde houding aangenomen. Op 'het oogenblik worden de verschil lende voorstellen voor de volgende bijeen komst bestudeerd. Van alle ingediende voorstellen zijn nog ongeveer 60 ter nadere behandeling in bewerking. Met speldjes, fluistercampagnes, en sabotage dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelederen van het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. WETTELIJKE EN MOREELE PLICHT. Als Weggebruiker dient u de verkeersteé- kens in acht te nemen, dat is uw wettelijke plicht. Als Nederlander behoort u as. Vrijdag en Zaterdag een verkeersteeken te koopen van Winterhulp ten bate van uw nooddruf tige landgenooten, dat is uw moreele plicht. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. In het bestek der gewapende verken ning heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig op 20 Jan. een belangrijke chemische fa briek aan de Oostkust van Schotlard aan gevallen. Een voltreffer verwoestte een fa briekshal. De bemanning van het vliegttfig kon nog een geweldige rookwolk waarne men, welke op een grooten brand wees. Voorts hebben IJJuitsche gevechtsvlieg tuigen de aanvallen'op belangrijke militaire doelen van het eiland Malta ook gisteren met succes voortgezet. Er konden treffers op de bevolen objecten worden waargeno men. In den nacht van 20 op 21 Jar.uari heb ben Britsche vliegtuigen bommen gewor pen in het Noordwest-Duitsche kustgebied, vooral op woonwijken te Emden. Er ont stond schade aan woonhuizen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden vier der aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. Het bureau voor den wederopbouw be rekent het aantal tijdens den veldtocht van '40 in Frankrijk vernielde huizen op 70.000, terwijl 200.000 huizen beschadigd werden. Iti den oorlog van 1914/1918 zijn volgens de gegevens van dezelfde instantie 375.000 buizen vernield en 560.000 besohad'gd. In ruim 500 steden en gemeenten zijn na v'en wapenstilstand in Frankrijk wederopbouw werkzaamheden te verrichten. Het bureau voor d'en wederopbouw in Parijs heeft op het oogenblik 156 stedebouwkymd igen in dienst. GEMENGDE BERICHTEN Remmer gedood, groote materieele schade Gistermorgen om kwart voor vijf zijn op het knooppunt Blauwkapel der spoorlijnen UtrechtAmersfoort en UtrechtHilversum twee goederentrei nen op elkaar gebotst, waarbij een doode te betreuren valt en groote ma terieele schade is ontstaan. Een goederentrein, van Utrecht C'.S. ko mend en rijdend in de richting Hilversum, was voor het grootste gedeelte dit knoop punt reeds gepasseerd, toen een uit de rich ting Amersfoort komende goederentrein in volle vaart met dien trein in de ^flank in botsing kwam en de achterste wagons greep. De botsing was zeer hevig; enkele wagons werden volkomen versplinterd, an dere kantelden, terwijl van beide treinen verschillende wagons uit de rails liepen. De remmer Van D. uit Amsterdam werd zwaar gewond en is na eerste medische huln per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Tijdens ljet trans port is hij overleden. De materieele schade is belangrijk. Het spoorwegverkeer UtrechtAmersfoort is gestagneerd; dat tusschen Hilversum en Utrecht werd via een andere lijn met het station Maliebaan gaande gehouden. OUDE VROUW STIERF OP STRAAT Doodgevroren na val in de duisternis Gisterochtend zagen voorbijgangers in de Heer Frankenstraat te Rotterdam een 70- jarige vrouw op straat liggen, die over leden bleek te zijn. Het slachtoffer was Maandagavond tijdens de duisternis geval len en bewusteloos geraakt. De oude vrouw is gisternacht tysngevolge van de vinnige koude gestorven. In de schoenklompenfabriek van de fir ma Overzet te Hoogezand, sprong gister middag een draaischijf, met het gevolg, dat de 19-jarige werkman J. Bosma zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat hij he vig bloedend neerviel. Op medisch advies werd hij naar Groningen'vervoerd, waar- hij kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS Gistermorgen heeft de politie uit het wa ter van de Nieuwe Haven te Rotterdam het lijk opgehaald van een 33-jarigen stoffeer der uit de Pleretstraat, die Zondagavond, tijdens de duisternis in deze haven is ge vallen en verdronken. Maandagmiddag heeft de rivierpolitie aan de Feyenoordkade te Rotterdam tus schen wal en schip het lijk opgehaald van een 70-jarigen man, wonende aan boord van een schip. De man is 'vermoedelijk door de duisternis misleid te water ge raakt. Zondagavond werd de 62-jarige L. A. van Lieshout, wonende Hurkschestraat te Helmond, vermist. De man had zioh om streeks tien uur van sluis zeven van het kanaal Zuid-Wiltemvaart, waar hij als sluiswachter dienst deed, huiswaarts be geven. In den loop van gisteren is het-lij'k vart 'het slachtoffer in de kolk gevonden. EEN HEER IN DE TRAM Gisteren zat ik in de tram en het was zeer koud. En een meneer maakte mij aan het lachen. Niet doordat hij iets vroolijks of geestigs zei, maar een voudig door zijn verschijning. Hij had zijn alpino tot over zyn ooren getrok ken en zijn pullover opgeheschen tot aan zijn mond. Zichtbaar waren dus alleen zijn meer dan geweldige neus en een overjarige grijze snor, waaraan ijskegeltjes hingen, die zachtjes ont dooiden door den warmen'adem, wel ke hij uit zijn neusgaten naar buiten blies. En aan zijn neus hing een parel grijze druppel. Ik keek naar hem en wachtte op het oogenblik, dat deze druppel vallen zou. En dat geschiedde niet. Totdat ik plotseling bemerkte, dat ook die druppel bevroren was. Op datzelfde oogenblik lachte ik. En nu zult u mij vragen, wat de be grippen in de eerste twee zinnen met elkaar te maken hebben buiten de vorst van achttien graden, welke ons teisterde en die feitelijk de eerste oor zaak van mijn lachbui was. Och, ik had eigenljk niet willen lachen, maar dat wist ik eerst op het oogenblik, dat ik lachte. Want de vqrst had ook my niet gespaard, myn lach verstijfde en ik zei tegen dien heer: mijnheer, maak my niet aan het lachen, ik heb een kloof in mijn lip. Maar ja, wij beseffen niet altijd, dat 't het kwaad is. dat, zichzelf straft. i\ARDAPPELEN IN DE SCHIL GEKOOKT IN RESTAURANTS DRIE MAAL PER WEEK VERPLICHT De sterk gestegen vraag naar aardappe len, maakt het in verband met de beschik bare hoeveelheden noodzakelijk, dat bij het gebruik van dit belangrijke voedingsmid del elk onnoodig verlies aan voedingswaar de wordt voorkomen. Een van de middelen om dit doel te bereiken is de aardappelen in de schil te koken en deze eerst daarna te verwijderen. Uiteraard dienen ook de restaurantbe drijven tot het bereiken van dit doel mede te werken. Daarom is het met ingang van 19 dezer op Maandag, Woensdag en Donderdag nog slechts geoorloofd aardappelen aan de gasten te serveeren, die in de schil zijn gekookt. Deze verplich ting geldt voor alte- restaurants, geen uit gezonderd, dus cafétaria's, lunchrooms, res- taurantafdeelingen, en alle andere, met een restaurant gelijk te stellen inrichtingen, dus eok voor uitzenders van diners en maaltyden. In de meeste gevallen zal het aanbeve ling verdienen de aardappelen dadelijk na het koken te pellen, daar dan het minste verloren gaat. Het staat den restaurateurs intusschen vrij den gast ook de aardappelen in de schil voor te zetten. Op bedoelde dagen is het evenmin toe gestaan rauwe aardappelen te gebruiken voor het maken van slaatjes, enz. Wel mo gen de in de schil gekookte aardaopelen tot aardappelsla, purée en dergelijke ge.- rechten worden verwerkt. Het spreekt vanzelf, dat de hoeveelheid aardappelen, die den gast gegeven wordt, door dit voorschrift geen wijziging mag on dergaan. „Vad." wees xui ouo coL&etTne Op de buitenmeer te Uitgeest zijn Zon dagavond 3 jongens'bij het schaatsenrijden in een wak geraakt. Twee hunner wijten zich zelf te redden,- doch de derde schoot onder het ijs en is verdronken. Thans is het lyk opgehaald. BOERDERIJ AFGEBRAND Ontdooien van waterleiding werd noodlottig Gistermiddag omstreeks half zes brak brand uit in de boerderij van M. Hoeve Tzn. te Zunderdorp. De motorspuit van den Luchtbeschermingsdienst was spoedig ter plaatse en werd later bijgestaan door de-ge meentelijke brandweer uit Amsterdam, die met twee auto's op het terrein van den brand verscheen. Het vee kon nog in vei ligheid worden gebracht, alsmede een ge deelte van den inboedel. De boerderij brandde echter geheel af. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het feit, dat men bezig was de waterleiding te ont dooien. De schade wordt door verzqke ring gedekt

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1