DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Britten op Malakka in een tang DUITSCHLAND Momentje V DINSDAG 20 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10155 S)e Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Nederland een christelijke Slaat. Nederland is een christelijke Staat in dien zin, dat een zeer groot deel van het Nederlandsche volk den Christus en den christelijken Godsdienst erkent en aan vaardt; in dien zin, dat vele wetten en gebruiken het stempel dragen van een christelijke overtuiging. Maar ook moet worden geconstateerd, dat op verscheiden terrein onder ons volk het liberalisme en het ongeloof! is door gedrongen en zeden en gewoonten heeft doortrokken. Velen zijn zich zelfs gaan schamen, om, hoewel zteh christen noemend, van hun christendom in het openbaar, waar 't pas geeft, eenvoudig en oprecht te getuigen. Naar liberale opvatting geeft zulks nooit pas, omdat de Godsdienst is voor den bin nenkamer, omdat men met den Godsdienst niet zooals men het graag uitdrukt te koop moet loopen! Dezer dagen trof ons een voorbeeld van christelijke getuigenis in een officieel stuk, dateerend van ruim 100 jaar geleden. Het was de acte van een te Leiden in 1808 ge sloten huwelijk: Op heden compareerden voor de H.H. Schepenen der Stad Leiden An- dries Colla als Bruidegom aan de eene, en Johanna Weber als Bruid aan de andere zijde, welke, (gelijk zij verklaarden) vrijwillig en onbedwon gen van iemand, elkander met handen en monden Trouw-beloften hebben ge daan, gevende alzo de voome Bruide gom aan de voorsz. Bruid zijn Manne lijke Trouw, en haar mitsdien aanne mende voor ziine wettige Huisvrouwe; en wederom zij Bruid aan den voorsz. Bruidegom hare Vrouwelijke Trouw, en hem over zulks aannemende voor haren wettigen Man en Voogd, met be lofte, over en weder gedaan, van elkander om lief, leed. noch eeniger- bande zaken te verlaten, maar in goe de eendracht, minne en liefde, onder den Band des Huwelijks, en als wetti-* ge Man en Vrouw, met den anderen eer lijk en Godzalig ijk. volgens de fostel- lin°e Gods, te leven; alles tot tiid en wijlen toe. en zoo lang tot dat de Dood hun te°enwoordig Huweliik zal hebben gescheiden. Tot al 't welk zij lieden God Almachtig tot eenen getuige, en od dat Hii hun lieder Huweliik met Zijnen Heiligen Geest wil zegenen en begenadigen, aanroepen en gebeden hebben. Aldus gedaan op den 26 Novb. 1808. Mij tegenwoordig: G. N. VAN DER SPRUIJT. Er waren in dien tijd minder echt scheidingen en- het sluiten van een huwe lijk werd ernstiger beschouwd en overwo gen dan door velen in onzen tijd. Er is een zekere niet te miskennen wis selwerking tusschen de innerlijke gestelte nis van een. volk en de uiterlijke gebrui ken. 't Zou heel wat waard zijn, als ook he den ten dage bii het sluiten van een huwe lijk een soortgelijk officieel stuk zou wor den opgesteld als het hierboven afgedrukte! Prof. dr.T.Goedewagèn over: „DE NED. CULTUUR IN DE NEGENTIENDE EEUW" Voor de Ned.-Duitsche Kuituur-gemeen schap heeft de secr.-gsn. van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewagen, gisteravond té Amsterdam een rede gehouden over de Nederlandsche cultuur in de negentiende eeuw. Prof. dr. T. Goedewaagen merkte op, dat het vaststaat, dat wy ons losmaken van de negentiened eeuw en haar cultuurbewe ging. Maar dat wij haar tevens voortzetten en zonder haar streven zelfs niets konden bereiken, ligt evenzeer in de rede der ge schiedenis. De negentiende eeuw dacht anders over zichzelf, dan wij over haar denken. Wij, op afstand geplaatst en objectiever in onze beoordeeling van de verschijnselen, zien de negentiende eeuw vooral als een vervolg op het tooneelbedrijf der achttiende eeuw. Niemand zal ontkennen, dat de periode groote figuren heeft voortgebracht, meer zelfs dan de achttiende, maar vergeten wij evenmin, dat de eeuw onzer grootouders een der meest stijllooze is van heel onze geschiedenis. Er ligt over deze eeuw een verlammende onmacht om te komen tot dat groote sociale, politieke en cultureeie kunstwerk, waarin een tijd en een volk zijn geniale scheppingskracht weet uit te drukken en ons pas in eigenlijken zin van „cultuur kan doen spreken. In de negentiende eeuw treedt voorts in ontstellenden vorm de vereenzaming van den kunstenaar duidelijk aan het licht Met dit alles hangt samen een even ont stellende vervlakking van het cultureel besef in het publiek. Geen beeld biedt de negentiende eeuw van gothische eenheid in vlammende ver scheidenheid, noch ook van klassieke rust en harmonie. De eeuw, die het sociale vraagstuk in zijn ganschen ontstellenden omvang aan het licht bracht zonder het te kunnen oplossen, draagt ook cultureel het Kainsteeken van broedertwist en onopge loste disharmonie. Toch heeft dit alles zijn zin gehad en als wij nu de verschillende ontwikkelings- phasen dier cultuur gaan naspeuren, zul len wij zien, hoe de eeuw onzer groot ouders in tal van opzichten fundamenten heeft gelegd, waarop wy, kleinkinderen, voortbouwen. Romantisme, posivitisme en symbolisme zjjn de levensphasen van den negentien- de-eeuwschen mensch, die zich in tal van min of meer toevallige en persoonlijke ver I bindingen en 'tegenstellingen uit elkaar ont wikkelen en zoo voor den mensch van onze generatie uitgangspunt en begrenzend ka der zijn. De romantiek is een reactie op de ver lichting en het classicisme ook in Neder land. Zij is een cultureele restauratie-be weging, een herstelbeweging van oude waart dn, die men» met angst door het modernisme verloren zag gaan. De romantiek heeft ons volk weer zijn sterke wortels in de volkskracht in herin nering gebracht. En niet slechts in herin nering, maar ook in de daad. Want de ro mantiek is meer dan een sprookje of litte raire idylle. Zij had een politieke taak. In den tyd, die hier het Naooleontische recht onder hevig verzet trachtte in te voeren, stond de romantiek bij monde van Groen van Prinsterer op de bres van het orga nisch gegroeide en in de geschiedenis be proefde oud-vaderlandsche recht. Maar niet alleen de voorman der anti revolutionairen, ook de grondlegger van het Nederlandsch liberalisme Thorbecke is van huis uit een romantisch denker, ge- schoo'ci in de leerschool van de historische rechtsschool en gekant tegen het negatieve rechtsbegrip van het individualisme. Ook Thoibecke wilde, den staat niet met een mechanisme, doch met een levend organis me vergelijken. De organische grondgedachte der roman tiek, haar zoeken naar de volksche en his torische wortels der samenleving, haar streven om het oud cultuurbezit in volks lied en volkskunst weer op te diepen, haar drang om het alomvattende leven in zijn zelfonderscheiding organisch in begrip te ontwikkelen het vond alles binnen de toenmalige Nederland&rhe verhoudingen zijn Nederlandschen vorm. Met de romantiek echter was het laatste woord der vorige 'eeuw nog niet gesproken, doch slechts de eerste aanvang gemaakt. De onmiddellijke werkelijkheid van Ne derland omtrent het midden dezer eeuw was een nieuw en ongekend vraagstuk. Men zocht het onmiddellijke en positief gegevene en noemde dit zoeken met een misleidende naam: realisme, hoewel het geen copieeren des dagelijkschen levens be oogde, maar een verbeelden daarvan. De Haagsche school is een wending van de geschiedenis naar de gegeven natuur of anders gezegd: van de' gebondenheid aan het verleden naar een gebondenheid en een verplichting aan het heden,' waarbij, zoo als bij Israëls, het sociale vraagstuk reeds begint mee te spreken. De letterkunde ging denzelfden weg: sinds het conflict in de Gids daar het ro mantisme had afgeschaft, kwam ook hier de Fransche realistenstijl de lage landen binnen. Impressionisme, realisme, indicidualis- me, het zijn alle symptomen van een groo te algemeene omwenteling in den geest der negentiende eeuw, een verfrissching en zui vering, een bevrijding van geijkte, histo rische vormen. Tat zoover de individualistische lijn van het positivisme. Daarnaast en er vaak mee verweven loopt de roode lijn, de sociale lijn. De onmiddellijkheid der werkelijkheid bestond niet alleen uit de directe impres sies en aandoeningen. Onmiddellijk en reëel was ook het sociale vraagstuk, dat de romantiek nog niet had kunnen zien. Het begon met Multatulie, den vrijden ker, den ontbinder van haast alle bindingen van het verleden met zijn ironie en zijn aan Nietzsche verwanten aplosristischen stijl. Na hem kwamen uit de tachtigers van der Goes en Gorter en uit een volgende generatie Henriëtte Roland Hólst. Na hem kwam Troelstra en de sociaal-democratie, allen harde positivisten en vechters voor een beter Nederland ondanks de beperkin gen van hun marxitsiscr denwen en de be perkingen van het kader van den tijd in welken zij leefden. Positivisch was heel de staatkunde van het liberalisme. Het individualisme van den neutralen staat, den mechanischen, op het beginsel der quantiteit berustenden staat, heeft met de organische staatsge- dachte grondig gebroken. De negentiende eeuw heeft reeds zelf het positivisme zien ondergaan. In de tweede helft dier eeuw begint het reeds zichzelf op te lossen en voor een nieuwe strooming, die men samenvattend symbolisme ,kan noemen, plaats te maken. Symbolisme beteekent het. zoeken van het verband tusschen werkelijkheid en idee, tusschen het gegevene en onmiddel lijke en de mythe eener wereldbeschou wing. Voor het .symbolisme in de schilder kunst is de impressie niet meer de hoogste wet, doch de idee. Zoo zien wij de figuren van Thijs Maris, Thorn Prikker, Toorop, Derkinderen, Roland Holst,- van Konijnen burg, maar ook van Gogh als uitingen van een nieuw verlangen in den negentienden- eeuwschen mensch. Men ging zoeken naar de achtergronden van het bestaan en in de letterkunde kwam opnieuw een nieuw geluid. Het platonisme van een Boutens, het mystieke geluid van Henriëtte Roland Holst in haar eerste ver zen, en u.f de school van Verwey, Gerretsen en Bloem. Geen toeval, dat de laatste decennia op politiek gebied evenzeer een kentering zich zien voltrekken, dat calvinisme en katholi cisme aan déze vernieuwingsbeweging deelnemen. Over de geheele linie na het vervlak kend positivisme een dieper religieusiteit, een zich losmaken uit de abstracties van een op overschatting van het natuurkun dig en technisch denken en vormen berus tende realistische wereldbeschouwing. In het slot van zijn rede wees prof. Goe de waagen eifr op, dat de twintigste eeuw voortbouwt op de drie gróote stroomingen, welke de negentiende eeuw beheerschtenf •".e romantiek, het positivisme en het sym bolisme. Tavoy in Burma door Japanners bezet TWINTIG DUIZEND MAN INGESLOTEN. Een correspondent bij het Japansche leger op Malakka meldt: Twintigduizend man Britsche troepen zijn door de Japansche strijdkrachten in een reusachtige tang gevat. De Japansche troepen zijn aoirter de Britsche posities om getrokken bij Johöre Bahroe en heb- S;n de spoorweg- en wegverbindingen raar Singapore afgesneden. De Britsche verdediging troepen worden thans van het Westen en Noorden samengedrukt. De EngeLschen moeten toegeven, dat de Japanners de kust van Oost-Azië volko men beheerschen en langs de kust van Ma- jakka ongestoord troepen aan land kun nen zetten, zoo blijkt uit het verslag van den Londenschen correspondent der „Prensa" Beattie. Als gevolg van de nu merieke superioriteit aan strijdkrachten, tanks en vliegtuigen van de Japanners, zijn de Britten tot den aftocht genood zaakt. De Japansche opmarsch berooft niet alleen Singapore van zijn beteekenis ris vlootbasis, doch oefent bovendien in vloed uit op andere oorlogsterreinen. De .Sngelschen zijn ongetwijfeld uiterst ver rast over het snelle optreden der Japan ners. In Londen wordt de toestand zeer eritiek geacht en overal hoort men de op vatting verkondigen, dat op een spoedige wijziging in de situatie niet gehoopt kan v/orden. EERSTE JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP SUMATRA. Berichten van het front van Malakka maken melding van den eersten Japan- schen luchtaanval op Sumatra. De oorlogs correspondent van de „Asahi Sjimboen" meldt, dat Japansche machines Britsche formaties achtervolgden, die op een vlieg veld by Pangkalan ten Noord-Westen van Belawan landden. De Japansche piloten •zielen terstond de inrichtingen van het vliegveld alsmede daar staande vlieg tuigen aan en behaalden goede resultaten. Pit bericht toont aan, dat de Engelschen de hun nog overgebleven luchtstrijdkrach ten blijkbaar op Sumatra geconcentreerd rebben, om van hier uit zoo mogelijk te probeeren, in te grijpen in den stryd op Zuid-Malakka ter verdediging van Sin gapore. Volgens den Britsehen berichtendienst is Tavoy, het belangrijke centrum van de tin in dus trie in Burma, door de Engelschen ontruimd en, naar gemeld wordt, door de Japanners bezet. Naar het hoofdkwartier van de Japan sche marine mededeelt, hebben Japansche luchtstrijdkrachten op 4e Philippijnen te legraafstations by Glan aan de Zuidelijke punt van Mindanao vernield. Japansche vliegtuigen hebben voorts voltreffers ge plaatst op vyandelykke koopvaardijsche pen ten Zuiden van de Cebu-eilanden, die t#n Noorden van Mindanao liggen. Verder v/erd de eilandvesting Corregidor met groot succes aangevallen. Voorts meldt het hoofdkwartier van de marine, dat luchtstrijdkrachten de vlieg velden van Rabaul en Woenakoker op Ntw Britain Island (Nieuw-Pommeren) hebben aangevallen. Verder heeft een lan- .iingsafdeeling van de marine Likoepang aar. de Noordelijke purft van Celebes be zet. OFFICIEEL COMMUNIQUé VAN TOKIO. „Wy zullen de wereld door concrete be wijzen en feiten toonen, dat de van vijan delijke zijde afkomstige lasterlijke anti- Tapansche propaganda iederen grondslag mist", zoo verklaarde de woordvoerder der regeeriilg, Hori, in een officieel com muniqué. Het communiqué verklaart verder, dat Japan aan den oorlog in Groot-Oost-Azië geen -agressie noch een of andere territo riale aanspraak vastknoopt, waarop van Japansche zijde reeds herhaalde malen is gewezen Japan koestert geenerlei vyandige ge voelens tegen een of ander ras en bestrijdt in geen geval de religieuze vrijheden, met name niet de Katholieke kerk. welke zich, naar in het,communiqué wordt verklaard, tot dusver vriendschappelijk jegens Japan heeft gedragen. Het eenige doel is de zelfverdediging te gen de aanspraken op de wereldheerschap pij van de Anglo-Amerikaansche mogend- héden. In weerwil var. deze Japansche verkla ringen wordt van vijandelijke zijde beweerd dat Japan den oorlog is begonnen tegen de religieuze vrijheden en tegen rassen. In dit verband %wyst de woordvoerder er op, dat bijv. bevoegde Japansche instanties te Pe king op 12 Januari van dit jaar een on derhoud hebben gehad met bisschop Mo- niten en 24 andere vooraanstaande perso nen uit religieuze kringen, die zich hier- bii bereid hebben verklaard in het belang van den opbouw van Oost-Azië zeer nauw met Japan samen te werken. STRIJDT VOOR EUROPA Feodosia heroverd Het Duitsohe weermachtbericht vam gisternamiddag luidt als voligt: Duitsche en Roemeensche troepen onder opperbevel van generaal der in fanterie von Manstein hebben in sa menwerking met de formaties van het luchtwapen van generaal vlieger Ril- ter von Greim na zware gevechten van verscheidene - dagen de Sowjet- strijdkrachten, die aan de Zuidkust van de Krim waren geland, terug» esla ren en de stad Feodosia in vastberaden aan val weer in bezit genomen. Tot dusver zijn reeds meer dan 4600 gevangenen g- n^akt en bovendien 73 tanks, 77 stukken geschut en omvangrijk ander oorlogsmateriaal veroverd. Aan het geheele front van de Donets heeft de vijand met sterke strijdkrach ten aangevallen. De geveohten zijn nog gaande. In den Midden- en Noordelijken sec tor leed de vijand; 'bij de voortzetting van zyn aanvallen opnieuw zware ver liezen. Bij een Zaterdag en Zondag gedanen tegenaanval van formaties Duitsche infanterie en tanks werden in totaal 35 stukken geschut, 23 granaat werpers, 46 machinegeweren en om vangrijk ander materiaal uitgemaakt. De vijand verloor hierbij 430 dooden en 140 gevangenen. De luchtmacht heeft in de wateren van Moermansk een grooten koopvaarder met bom men beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Zuidwestkust van Engeland havenin stallaties gebombardeerd en op de Shetlands een munitie-depot met bom men getroffen. In Noord-Afrika is bij succesvolle ondernemingen van verkenners een aantal gevangenen gemaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen havenin stallaties en vliegvelden aan de kust van Cyrenaica aan. In de Groote Syrte werden by een luchtaanval op een Britseh convooi verscheidene groote koopvaarders door bommen zwaar be schadigd Bij de herovering van Feodosia heeft de drager van het ridderkruis kolonel Mueller, zich opnieuw onderscheiden door uitnemende persoonlijke dapper heid, besluitvaardigheid en omzichtige aanvoering van zyn regiment. HET ITALIAANSCHB W2ERMACHTSBERICHT. ROME, 19 Jan. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Onze luchtmacht heeft vijaiyielyke ver- kenninjsafdeelingen in West-Cyrenaica aangevallen en uiteengedreven en boven dien hevige bombardementen en beschie ting met machinegeweren van vijandelijke autocolonnes en ravitailleeringsbases her vat Ondanks het slechte weer heeft de Duit- rche luchtmacht de operaties tegen instal laties en luchthavens op Malta voortgezet De Engelschen hebben een aanval ge daan op Augusta en Syracuse, waardoor enkele branden werden veroorzaakt, die men terstond meester was. Er zijn geen »'achtoffers gerignaleerd. Bolsjewistische verliezen op de Krim DE HEROVERING VAN FEODOSIA In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van mili taire zijde, dat het groote succes op de Krim, door Duitsche en Roemeensche troe pen behaald, wederom bewijst, dat het den Bolsjewisten, hoe roekeloos zy hun men- schen ook gebruiken, niet gelukt hun doel te bereiken. Het was te begrijpen, dat^zij door hun voorgenomen herovering van de Krim een sterken druk wilden oefenen op de zuide lijke flank der Duitsche troepen en tevens de spilmogendheden wilden verdrijven uit de stelling, die de Zwarte Zee beheerscht. Sedert December hebben de Bolsjewisten steeds weer getracht, den ring om Sebas- topol stuk te slaan en de Krim weer ge heel in hun bezit te kriigen door verschil lende landingen aan Zuid- en Westkust. De meeste dezer landingen konden zeer spoedig ongedaan worden gemaakt. Pas een landing op grootere schaal bij Feodosia bracht den bolsjewisten een tijdelijk suc ces: de Duitsche troepen moesten uit Kertsj worden teruggenomen, opdat ze niet zouden worden afgesneden. Thans heeft een energieke tegenaanval van Duitsche en Roemeensche afdeelingen onder bevel van den generaal der infan terie von Manstein de aan land gebrachte Bolsjewisten over een aanzienlijken afstand naar het Oosten teruggeworpen. De be langrijke stad Feodo^ia werd hun weer ontnomen. Hoe sterk de bolsjewistische strijdkrach ten hier moeten zijn geweest, blykt uit het feit, dat de Duitschers verscheidene duizen den gevangenen hebben gemaakt en 73 pantserwagens, 77 stukken geschut en veel ander materieel hebben vernield of buitge maakt. Uit het succes van generaal von Manstein blykt tevens, dat onder eenigszins gunstige klimaatsomstandigheden de Duit- PASMUNT. Een winkelier in Amsterdam heeft zilvergeld gespaard en de politie heeft bij hem twee zakken met dubbeltjes en kwartjes, guldens en rijksdaalders ontdekt. Zij heeft dat in beslag geno men en weer in circulatie gebracht, zegt het bericht. Aldus verklaar ik ook het andere bericht, dat de over heid het tekort aan pasmunt met aan dacht volgt en het is natuurlijk erg pleizierig, als er op een goeden dag een politieagent voor je deur staat met een mud rijksdaalders en de vriendelijke vraag of je toch alsje blief niet een papiertje van honderd voor hem hebt in ruil voor veertig zilverlingen, omdat hii vanavond nog van dat vrachtje af moet. Nademaal er echter later een bericht is versche nen, dat er zinken centen, vierduiten, dubbeltjes en kwartjes zullen komen, meen ik echter te moeten concludee- ren. dat het bij dien eenen winkelier gebleven is, en dat de overheid nu de situatie op een andere manier volrt. Feit is in ieder geval, dat er bij my geen politie-agent aan de deur is ge weest met een zak rijksdaalders. Ove rigens zou hij toch onverrichterzake zyn teruggekeerd, aangezien ik geen bankjes van honderd en zoo heb lig- g<~. En ik wacht dus rustig en met een zorgeloozen glimlach op de zinken centen. sche soldaat nog steeds de meerdere is van zijn bolsjewistischen tegenstander. Ook de Roemenen hebben een groot aan deel in dit succes gehad. De Duitsche lucht macht heeft een zeer doeltreffende steun verleend. De gevechten op de Krim blijven zich voor de Bolsjewisten ongunstig ontwikke len. Aan het overige deel van het Oostelijke front brengt de ijzeren Duitsche afweer den meedoogenloos onbedreven Sovjethor den steeds weer bloedige verliezen toe. De Sovietaanvallen zijn thans ook tot het Do netsfront uitgebreid, doch ook daar zonder succes. Nieuwe reqeerlng in Protectoraat NIEUWE REGEERING HEEFT TOT TAAK DE NIEUWE ORDE OP TE BOUWEN De waarnemende voorzitter der regee ring van het Protectoraat, dr. Krejci, heeft, gasteren Emil Hacha het ontslag van het ge heele kébinet aangeboden. De president aanvaardde dit én belastte dr. Krejci onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeering. Reeds des middags kon dr. Krejci den president de nieuwe lyst van regeerings- leden overhandigen. Dr. Hacha heeft gistermiddag om 5 uur de nieuwe regeering ontvangen voor het afleggen van den eed. Bij die gelegenheid hield hij een rede, waarin hij o.a. zeide: Op een oogenblik waarop bijna alle sou- vereine staten van Europa op ondubbelzin nige wyze positie kiezen voor de herorde ning van het vasteland volgens den wil van den Führer en actief met Duitschland samenwerken, acht ik het noodzakelijk, dat in het protectoraat een geheel nieuwe re- geeringskoers van positieve, activistische krachten wordt ingeslagen. Ik heb derhalve besloten, met toestemming van den plaats- vervangenden Rijksprotector een nieuwe regeering te benoemen, die in onze landen zonder compromis de nieuwe orde moet opbouwen en ook hier alle voorwaarden voor de overwinning van het Groot-Duit- sche Rijk moet scheppen. T^gen Inflatie ln Ned.-Ind'ê INLEVERING V9AN METALEN MUNTEN „Nitsji Nitsji" meldt uit Saigon: Volgens berichten uit Batavia heeft de regeering van Nederlandsch-Indië met het doel een acute inflatie tegen te gaan, een speciale veror dening uitgevaardigd, waarin kooplieden, die levensmiddelen verkoopen tegen hoo- gere dan de officieel vastgestelde prijzen, met dwangarbeid worden bedreigd voor den tijd van tien jaar of langer of boete tot een bedrag van 10.000. Ook wordt gemeld, dat de Nederlandsch- Indische regeering bij decreet de bevolking order heeft gegeven alle zilveren, nikkelen en koperen munten in te leveren in ruil voor nieuwe, papieren munt. Overtreders zullen worden gestraft met boete tot 3000 en inbeslagneming van alle in hun bezit zijnde munten. Het A.N.P. meldt uit Batavia: By den Volksraad is een aanvullende begrooting ingediend in verband met een uitbreiding van den staatsmobilisatieraad in Neder- landsch-Indë. In het proces wegens de vermoording van 21 burgerlijke gevangenen te Abbe ville door Fransche militairen heeft de krijgsraad van Groot-Parijs thans vonnis geveld. De beklaagden luitenant Caron en onderofficier Mollet werden ter dood ver oordeeld. Met speldjes, fluistercampagnes en sabotage dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelederen van het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1