DUITSCHLAND Firma G, VAN BRUSSEL Visjte-, Verlovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten. „CALLON'' WINTERPOEDER BUITEN IS HET OUNKER EN KOUD... EVERT CASTELEIN, Langebrug 6' DONDERDAG 15 JANUARI 1942 DE I^iÓSCHS COURANT PAG. 3 Begin van Griep Sanapirin qqq houdt een dreigend begin tegen. NederlandschBuisje 4-0ct. EEN KLINKEND ANTWOORD. Klinkend en afdoend is-het antwoord, dat de, Westersche beschaving geeft op de aanvallen,- die op haar gepleegd worden door de bolsjewisten en allen, die het voor zien hebben op den ondergang van ons continent. Klinkend was het antwoord aan Enge land, dat werd weggevaagd van het Euro- peesche vasteland, v en zich nu wanhopig verdedigt op alle fronten, die het. zelf in 't leven geroepen heeft. Zoo vergaat het hun die meenen, dat prestaties op papier en leugenberichten het kurnen winnen van legers, bestaande uit vastberaden mannen, die strijden voor hun ideaal. Zoo zal het een ieder vergaan, die denkt dat hij de waarheid kan tegenhou den en de- leugen doen zegevieren. Een klinkend antwoord gaven ook onze Nederlandsche .nationaal-socialisten, toen Zij werden opgeroepen, den strijd aan te bin den tegen de horden, van Stalin. Zij lever den hiermede het bewijs, dat ook zij pal staan voor de Westersche beschaving, gods dienst en cultuur, dat zij zich weten in te zetten ter wille van de toekomst van ons land en ons volk. Inderdaad „een klinkend en afdoend ant woord aan allen, die meenen door een af wachtende houding, ja zelfs door geniepige tegenwerking, ons land-te dienen. Maar het is niet alleen een klinkend ant woord, dat onze dappere vrijwilligers ge ven, het is ook een schitterend voorbeeld, dat navolging verdient. Landgenoot wat is uw antwoord? Volgt het voorbeeld dat u gegeven wordt. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. GEMFNGD*! BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks half een is op den Groote Hilledijk te Rotterdam, alwaar het uitzicht op de trein baan door een schutting wordt belemmerd, de 72-jarige A. van den Haterd door een passeerende locomotief der R.T.M, gegrepen, tengevol ge waarvan hij een schèdelbasisfractuur opliep. Het slachtoffer is naar een der zie kenhuizen overgebracht, waar hij korten tijd daarop is overleden. felle Brand te Amsterdam. Gistermorgen is te Amsterdam brand uitgebroken in 't perceel Tollensstraat 97. In het onderhuis zocht een vrouw iets on der den divan. Zij lichtte met een lucifer - bij, waarop het divankleed vlam vatte. Nog poogde de vrouw het vuur te blus- schen, wat haar echter niet/gelukte en in minder dan geen tijd stond de geheele ka mer, in lichter laaie. Te ongeveer half tien was men den brand meester. Het perceel, dat *uit een onderhuis en drie bovenverdiepingen bestond, brand de echter geheel uit. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid" stellen en werden bij buren ondergebracht. Door de strenge vorst bevroor het weg- stroomende bluschwater, zoodat er, wilde men verder kunnen werken, regelmatig zand' moest worden gestrooid. Daar de gedupeerde bewoners van het uitgebrande perceel of in het geheel niet of slechts zeer laag verzekerd waren, heeft de Nederlandsche Volksdienst onmiddellijk financieelen bijstand verleend. krijt als vanillesuiker. Een -keurmeester van den keuringsdienst voor waren ontdekte in een zaak te Nij megen pakjes „vanillesuiker", waarin het- hoofdbestanddeel suiker ontbrak. Zijn ver moeden, dat hij te doen had met krijtpoe der, waaraan men een vanillegeurtje had gegeven en iets van een kunstmatig zoet- middel toegevoegd, werd bij onderzoek op het laboratorium juist bevonden. De pakjes, waarin dit poeder verpakt' was, dat misschien als tandpoeder dienst zou kuinonen doen, praar als voedingsmid del meer dan waardeloos was, waren be drukt met het opschrift: „extra 'fijne va nillesuiker". Eenmaal op dit artikel opmerkzaam ge worden, werd er bijzonder aandacht aan 'besteed en het bleek, dat bovengenoemd ^-„surrogaat" niet het eenige was, dat in den handel voorkwam. Andere pakjes, waarop ter aanduiding van den inhoud gedrukt was: „ver/angt fijne vanillesui ker" bevatten taptemelkpoeder,' eveneens zoetgemaakt en gearomatiseerd. Hier was dus wel zorgvuldig vermeden om den koo- iper formeel te misleiden of te bedriegen met betrekking tot den aard van de koop waar, hoewel hij -toch ,op zoodanige wijze, werd ingelicht, dat hijwel reden had om iets anders te verwachten dan hij kreeg. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmus z. v. N. J. Cas- pers en-M. Teijn. Catharina d. v. A. M. M. Goedemondt en Th. M. Krumpelman. Leendert z. v. L. v. Klaveren en M. E. v. Dissel. Elly d. v. A. C. Klinkenberg en J. M. v. Kampen. Cornelis v. J. de Groot en M. C. Zandvliet. Elizabeth Jo hanna d. v. J. A: M. v. Heeringen en E. v. d. Wilk. Maria Catharina d. v. M. G. Sleijser en A. M. P. de Loor. Alida Ma ria Emmy d. v. J. v. 't Zelfde en A. Mole naar. Ondertrouwd. H^ Honsbeek gesch. 29 j. en C. J. de Water jd. 24,j. F. Deijn jm. 24 j. en I. v. Leeuwen jd. 19 j..A. A. Keijzer jm. 28 j. en N. Rietkerk jd. 25 j. Gehuwd: P. M. de dboode jm. en M. v. Dalen jd. W. F. Mostert jm. <?n A. J. Zaalberg jd. H. J. Öojjendijk, jm. en H. Delfos jd. J. J. v. Soest gesch. en M. A. M. Akerboom gesch. M. A. v. d^Wilk jm en M. v. d. Meer jd. W. v. Wijngaarden jm. èn C. Pouw gesch. P. J. Yperla^n jm. en Al E. Hokkeling jd. H. Schaart jm. en A. Wijling jd. G. W. L. de Her- togh jm. en P. J. Colpa jd. Overleden: J. A. Eerdmans m. 52 j. M. v. d. Vis z. 4 j. STADSNIEUWS WEDSTRIJDEN LEIDSCHE IJSCLUB. De Leidsche IJsclub heeft tegen Zater dagmiddag hardrijwedstrijden uitgeschre ven op de baan der club. Daarvoor staat op het programma een estafette voor leerlin gen van Middelbare-, Mulo- en Ambachts scholen, t.w. voor jongens tot en met 15 jaar en jongens van 16 jaar en ouder. Voorts een wedstrijd voor senioresleden der IJsclub en voor juniores (beneden 17 jaar). De inschrijving moet voor Zaterdag morgen 11 uur plaats hebben. De wedstrij den vangen te 4.30 uur aan. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Ph. v. d. Bosch als jongmaatje bij de Ned. Rotogravure Maatschappij in dienst trad. De jubilaris werd in bijzijn van het per soneel op hartelijke wijze toegesproken door den heer J. C. Stafleu, die hem ge- lukwenschte, en wees op de groote nauw- gezethêid bij de vervulling van zijn werk zaamheden en de trouwe plichtsbetrachting, waardoor hij zich van jongmaatje heeft opgewerkt tot chef van de afdeeling Ex peditie. Spr. bood hemvervolgens het ge bruikelijke geschenk onder couvert aan. Hierop nam de heer D. J. Lambinon het woord, die eveneens waardeering uitsprak voor de arbeidspraestaties van den jubi laris. Namens het personeel sprak hierop de heer J. Grommé, die wees on de zeer vriendschappelijke verhouding, die er be staat tusschen den jubilaris en zijn col lega's. Hij bood hem namens het geheele personeel een mooi schilderij aan en aan mevr. v. d. Bosch >een bloemstuk. Ook de heer Brugg'enjan, onder wiens leiding de heer v. d Bosch werkzaam is, dankte voor de goede samenwerking in die 25 ja'ar, waarop hij hem een persoonlijk geschenk aanbood. Nadat alle aanwezigen den jubilaris en zijn familie hadden gelukgewenseht, dank te de jubilaris. 0 REGISTRATIE VAN ONGEORGANISEERDE VOLKSTUINDERS. Naar aanleiding van de in ons blad van heden voorkomende advertentie voor de bij woning van eene vergadering van,niet ge organiseerde volkstuinders, welke te Lei den en omstreken zijn gevestigd, bericht het bestuur van den Leidschen Bond van Volkstuinders 'Vereenigingen ons het vol- ;nde: Voor deze vergadering worden opgeroe pen al degenen, die hetzij zelfstandig hetzij in combinatie, teelgrond of bouwterrein, dat tot nu toe als teelgrond is geëxploiteerd, bewerken. Op deze vergadering zal niet alleen de verplichte aansluiting bij het Algemeen Verbond van Volkstuinders Vereenigingen in Nederland, worden behandeld en de eventueele organisatievorm, van hen, die tot nu toe in lossen samenhang tuinden, doch tevens het verkrijgen van poot- en zaaigoed. Ieder volkstuinder, die in dezen tijd zijn belangen begrijpt, zal deze vergadering bezoeken. Bij het ten Den Haag gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd de dames: A. A. de Rijk, F. v. d. Werf, M. de Koning voor coupeuse allen te Leiden. Mej. M. J". Ver meulen te Langereaar en mej. C. C. Hooge- veen te Wassenaar voor costumière, allen leerlingen van mej. J. J. Th. v. Zwieten, leerares H. C. V. Donderdag 29 Januari herdenkt de heer J. Amsterdam, rangeerder en overweg wachter aan den Haagweg der Ned. Spoor wegen alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar 'bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. uit leiden vertrokken: J. Aldewereld, Den Haag, Goudenregen- straat 127. C. A. Alkemade, Amsterdam, Plant Middenlaan 33. Wed. C. J. Roden- burg-v. Apeldoorn, Smallingerlamd, Boom bergen A 44. M. P. Bavelaar, Oegstgeest L. de Golignylaan 23. A. van Bochovën, Den Haag, Weimarstraat 6a. J. A. Bo- gerd, Leiderdorp, Aohthovenerweg 5. ,R. F. Bordewijik, Groningen,. Wassen- berighstraat 38a. G. D. L. Brederveld, Vuren, B 238. E. Brink, Arn'hdm, Vpl- perweg 147. H. M. Buutveld', Gorinchem, Vissühersdijik 94. Maroeto Daroesman (Mas), Amsterdam, Leonardostraat 7 1. A. J. Develing, A-nsterdam, Leidscbehek 52. Soen Hok Gouw, Groningen, Akker straat 14a. J. Gressie, Haarlem, Pieter- straat 3 rd. M. J. Groen, Groningen, Orarijesiingel 17. C. T. T. M. de Groot, Utrecht, Landstraat 4. A. Hak, Am sterdam, Plant Kerklaan 35. A. E. Yper- laan-Hokkeling, Voorbuig, Hoekwater- straat 144. G. W. Homan, Den Haag, Drogersdijk 36. Ibnou Had jar Moham mad (Mas) Amsterdam, Willemspw. 194. J. H. B. Kleikamip, Groningen, v. Speijk- straat 19a. A. M. Knaap, Oegstgeest, Assendelfstraat 30. H. G. Krikke, Gro ningen, J. C. Kapteinlaan 35. F. J. Leb bink, Delft, H. de Grootstraat 115. Lie Hong Tjiang, Amsterdam, v. Baerlestraat 57b. C. J. A. Muller, Amsterdam,- Or. Nassaulaan 55. C. Ottevanger en fam., Rotterdam, Al)b. Engelmanstraat 1. F. Quisipel, Rotterdam, Bergweg 81. Y. van Riet, Hengelo O. Kettingstraat 18. M. Roessingh, Groningen,, Tuinbouwstraat 93a A. J. van Rooijen, Rotterdam, H. de Grootstraat 19. H. van Rosse, Zaandam, Hoogendijik 120. L. E. Roufraer, Den Haag, Z.O. Buitensingel 170a. P. J. M. Ruigrok, Den Haag, Pietersstraat 17a. A. Schaberg, Groningen, Oostersingel 154a P. Sohrammeijer en fam., Rotterdam, v. Heuscfèstraat 41a. M. J. C. Kromhoutr Sira, Rotterdam, Wilhelm inast ra at 28. H. H. Smith, Katwijk, v. d,. Piaskade 28. J. L. Smits, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 8 Tek Oen Tan, Groningen, Ambonstraat 16 b. Tek Seng Tan, Groningen, v. Bra- kelplein 36. J. Veldthuijzen en fam., Zaandijk, Lageddjik 45. E. M. L. Vissers, Utrecht, Prof* Ritzema Boslaan 54. A. Wesdijik, Uden, Dude Kerk B 167 a. A. J. E. van Wijk, Oegstgeest, A. v. Bueren- laan 11. Yap Tjok King, Groningen, Herm Colleniusstraat 33. P. J. IJperlaan en fam. Voorburg, Hqekwaterstraat 144. F. J. Zonn-evylle, Groningen, Brugstr. 7a. in leiden gevestigd. A. J. S. van Alphen en fam-, bacterio loog, H. Rijndijk 146 M. M. Barnhoorn, huishoudster, Zoeterw.singel 99 D. Blok- ALS U JARIG BENT TRACTEERT U.... Als u jarig bent tracteert u. Dat is nu eenmaal zoo gebruikelijk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennissen die u komen gelukwenschen, al naar gelang uw beurs enuw bonnen het toelaten. Honderden Nederlanders hebben thans een nieuw verjaardagsgebruik ingesteld. Zij storten op den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dubbeltje, een kwartje, of een guldenook al weer naar gelang hun beurs het toelaat op de girorekening van de Nederlandsche ambu lance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag een gebakje minderMaak dit nieuwe verjaardagsgebruik tot het uwe. Misschien is-u vandaag wel jarig. Welnu, hier is het gironummer: 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Doe mee aan de verjaardagsstorting. ker eil fam., wegenbouwer, Rijnsb.weg 96 E. I. Boasson, veearts, de L. de Kanter straat 15 H. H. de Boer en fam., onder wijzer, Gerecht 8 A. C. Troost-Boon en fam., Watersteeg 4 C. van Bree, Knep pelhoutstr. 43 H. van Bree, adj.-com mies D.B., Kneppelhoutstr. 43 M. van Bree, Kneppelhoutstr. 43 M. van den Broek, dienstbode, Kruisstr. 29 J. J. van Driesten, onderwijzeres, Hoogewoerd 187a J. L. van Dullemen, stuurman gr. vrt., Haarl.str. 11 W. Eduard en fam., Pr. Hendrikstr. 19. H. van Egmond, los werkman, Burgst. 1 J. G. Heesbeen, verpleegster, Rijnsb.weg 10 D. Heester man, Julianastr. 2 M. H. de Heij, dienst bode, Heerenstr. 2 T. M. J. van den Hoek, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 w- D. van den Hoonaard, tramconducteur, Lombokstr. 57 C. P. Huijs, koopman in autobanden, Burgst. 2 J. A. Janssen, koopman in gal. (H.), Jan Vossenst. 44 A. G. T. de Jong,«dienstbode, Witte Singel 71 G. Kleine, leerling verpleegster, Rijnsb.weg 10 Wed. H. J. Wijnands-v. d. Kraan en fam., Morschweg 24a J. Kra mers, automonteur, Acaciastr. 27 P. van der Laan en fam., Rijksambtenaar D.B., Staringkade 40 M. L. Maillette de Buij Wenniger* de M. v. Streefk.str. 36 J. Meeuwse, Kaiserstr. 13 A. R. Meijer Cluwen, boekhandelsbediende, Beschuit steeg 1 J. J. Milikan en fam., techn. contr. G.T.D., K. Rapenburg 7a J, K Muller, geoloog op mijn, Rapenburg 53 W. Nauta, grondwerker. Oude Rijn 68a A. G. Noordervliet, huishoudster-, Suma- trastr. 52a H. J. Oomen en fam., los werkman, Hooigr. 75 G. H. W. L. van Oyen, stukadoor, St. Jacobsgr. 1 JF. Par don en fam., chauffeur mont., Duivenbode- straat 10 W. H. M. Proost, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10 C. Roos, huishoud ster, Kaarsenmakerstr. 7 J. L. P. Schef- fer, hulparb. goederentransport, Langebrug 36 M. Schultz, verpleegster, Boer- haaveln. 9 E. Smith, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10° A. G. Tromp, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 C. C. Veenen- bos, arb. contr. Rijksmuseum, Rapenburg 66 J. D. VisSer en fam., mechaniker, Steenschuur 6. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Twee varkens gestolen. In de afgie- looipen macht werdien uit een slachtplaats vam den slager J. twee geslachte varkens, voor hiuisslaohftinig bestemd, ontvreemd. ROELOF ARENDSVEEN Begrafenis dr. van Dooren. Woensdagmorgen had onder gróote be langstelling de uitvaart en begrafenis plaats^van het stoffelijk overschot van den meer dan 33 jaren in ons dorp gewerkt hebbenden geneesheer P. C. G. van Doo ren. Het altaar van de parochiekerk was in stemmige rouw, en onder de aanwezi gen merkten we o.m. op den burgemeester van Alkemade, den gemeente-secretaris, de doktoren H. B. Hupkes uit Rijpwetering en A. van der Bijl uit Oude-Wetering, laatstgenoemde vertegenwoordigende de aptsenkring Alphen a. d. Rijn, terwijl op het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Beukers uit Leiden, rector v. d. Lugt uit den Haag en kap. jhr. von Fisen- ne uit Rotterdam. De lijkdienst werd verricht door den pastoor met assistentie van de beide ka pelaans Het zangkoor voerde uit de 4- stemmige Requiemmis van Perosi. Na de H. Mis werd de absoute verricht, waarna de begrafenis plaats vond op het kerkhof. Een aantal kransen en bloemstukken, waaronder die van het Wit-Gele Kruis, het Ziekenfonds en artsenkring, bedekte de baar. Niettegenstaande de barre koude maak ten toch velen van de gelegenheid gebruik om den overledene een laatsten groet te brengen. Immers een dokter is degene, die voor zeer velen in tijden van nood en ziek ten een weldoener is. Hij ruste in vrede! Churchill en Roosevelt willen Euro pa uitleveren aan de moordbenden van Stalin. Dat is verrraad en zou de on dergang van de Westersche beschaving beteekenen. Meldt u aan bij het Vrijwilligers- Leioën „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Agenda LEIDEN Zaie*_..g-, R. K. Ré£lasseeringsver.4 bu reauzitting in het St. Vine, geb., Hoogl. Kerkgracht 32, 4 uur nam. Zondag, Confidanca-show, Stadsgehoor zaal, 7 uur. Zondag, 1 Lachparade 1942, Leidsche - Schouwburg, 2.30 en 7.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Januari 20 uur tot Zaterdag 17 Januari 8f uur waargenomen door: de Apotheek „TotHulp der Menschheid". Hooigracht 48, Tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doeza- «■iraat 31, Tel. 21313. ,Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. STRIJDT VOOR EUROPA Succesvolle aanvallen bij' Leningrad UIT HET HOOFDKWARTTIER VAN DEN FüHRER, 15 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Feodosia en op het schiereiland Kertsj heeft de luchtmacht vijanden, -lijke troepenconcentraties, stellingen luchtdoelgeschut en vliegvelden met goed resultaat aangevallen. In de Zwarte Zee en de Zee van Azof wer den drie vijandelijke koopvaarders door bommen beschadig^. In het ge bied van Taganrog herhaalde de vijand na krachtige voorbereiding door de artillerie zijn vergeefsche aanval len. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front duurt de afwerende veldslag voort. Bij een tegenaanval maakte Duitsche infante rie, door bestormingsgeschut verge zeld, acht kanonnen en talrijk ander oorlogstuig buit. De vijand verloor hierbij ongeveer 600 dooden. Bij een succesvollen- aanval van stoottroepen aan het front van Leningrad zijn dee- len van een door pioniers gesteunde compagnie infanterie over 200 meter breedte de vijandelijke stellingen bin nengedrongen en hebben twintig ka zematten met de bemanningen vernie tigd. f In Noord-Afrika duurt het vijande lijke artillerievuur op de Duitsch-Ita- liaansche steunpunten in het gebied van Solloem met onverminderde he vigheid voort.' De vijand behaalde eenige plaatselijke successen. Aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers waren gericht op Britsche colonnes voertuigen als mede op havens en vliegvelden in het gebied ten Zuiden van Agedabia en in Tobroek. La Valetta en Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en des nachts doeltreffend gebombar deerd. i Britsche vliegtuigen wierpen van nacht bommen op verscheidene plaat sen in het Noordduitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Ver scheidene huizen werden verwoest of beschadigd. Drie der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten. LAATSTE BERICHTEN WINTERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland meldt ons: Op 14 Januari kwam op de afdeeling gezinshulp van het stedelijk bureau te Den Haag de 500e aanvraag binnen voor hulp in het ge zin. Aangezien de Nederlandsche Volks dienst, waaronder de gezinsverpleging res sorteert, slechts enkele maanden met een zeer bescheiden aantal krachten te Den Haag zich voor hulp aan gezinnen heeft ingezet, blijkt hieruit, dat de gezinshulp in een groote behoefte voorziet. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. ROME, 15 Jan. (Stefani). In zijn wer- machtbericht no. 592 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In de zone van Solloem heeft het hevige artillerievuur den vijand in staat gesteld het kustgebied, te bezetten. Onze voornaam ste vestingwerken zetten het felle verzet voort. De Italiaansche en Duitsche lucht macht heeft een drukke verkenningsactie ontwikkeld en met goed resultaat de ha venwerken eri verkeerscentra der achter- waartsche verbindingen van den vijand be stookt. Engelsche vliegtuigen wierpen eenige bommen in het gebied van Tripolis, welke echter geen schade van beteekeriis aanrichtten, en geen slachtoffers maakten. Goede resultaten zijn verkregen bij de her haalde aanvallen van de luchtmacht op de militaire doelen van het eiland Malta. Een Italiaansch konvooi, dat door vijandelijke vliegtuigen werd aangevallen, heeft zijn reis kunnen voortzetten zonder noodlottige verliezen te lijden. Twee der aanvallende vliegtuigen zijn omlaag gestort, na getrof fen te zijn door het vuur van het afweer geschut. DE STRIJD OP CELEBES. TOKIO, 15 Jan. (D.N.B.) De in Mena- do gelande speciale Japansche formaties hebben, naar verluidt, tot gisteren alle mi litaire steunpunten en de luchthaven op den N.O. punt van Celebes bezet. In een later bericht meldt het keizerlijke hoofdkwartier, dat een speciale afdeeling Japansche marinesoldaten, die van Menado (Celebes) uit opereeren, op 14 Januari de bezetting van alle vijandelijke vliegvelden van de Minahassa in het Noordelijk deel HAARLEM-EBSTR. 267 Vlngg» levering Lage prijzen van Celebes voltooid hebben. In het com muniqué jvordt voorts medegedeeld, dat de Japansche strijdkrachten in het verloop dqr operaties een groot aantal vijandelijk^ pantserwagens, veldkanonnen, machinege weren, ontplofbare stoffen, munitie en an der oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt. Op de Philippijnen hebben Japansche duikbommenwerpers gisteren een belang rijk Amerikaansch vliegveld ten Oosten van de Golf van Subic aangevallen en o.a. een Curtis gevechtsvliegtuig vernield. Op Malakka. In den avond van den 14en Januari zijn de Japansche troepen, naar Domei van het front op Malakka meldt, van het Oosten en van het Westen uit de provinbie Johore binnengerukt, waar zij hun bliksemsnellen opmarsch voortzetten. Ongeveer 30.000 Britsche soldaten van het verdedigings front van Singapore zijn volkomen inge sloten. DE STRIJD IN NEDERLANDSCH INDJë. TOKIO, 15 Jan. (D.N.B.) Het Japan sche hoofdkwartier meldt, dat Japansche duikbooten, die in de Nederlandsch-Indi- sche wateren opereeren, op 15 Januari vier vijandelijke schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 37.000 ton tot zinken heb ben gebracht. In dezelfde wateren hebben. Japansche oorlogsschepen drie vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 4000 ton opgebracht. Het communiqué deelt voorts mede, dat Japansche oorlogsschepen, die met de luchtmacht samenwerken, op 9 Januari in den Stillen ^Oceaan twee vijandelijke duik booten tot rinken hebben gebracht. ENGELSCHE KONING NAAR AMERIKA? LIVORNO, 15 Jan. (Stefani). Het ■blad „Telegrafo" meldit dat president Roo sevelt koning George van Engeland tot een bezoek aan de Vereenigde Staten zou heb ben uitgenoodigd. Hieraan knoopt het blad de volgende opmerking vast: na bezoek ontvangen te hebben van den Britsohen ministerpresi dent, denkt de dollardictator er, niet over dit bezoek te beantwoorden, maar roept (hij den souveneih. Overigens ligt het wei in de lijm, dat het Brifcsoh staatshoofd ook naar Washington gaat, nu zich daar het opperbevel bevindt van alle geallieerde strijdkrachten en men slechts wacht op het oogeniblik, dat daar de hoofdstad ge vestigd wordt van het Britsche wereldrijk. De liturgie der Kerk VRIJDAG 16 Januari. Mis van den H. Maroellus I, Pa>us en Martelaar: Statuit. 2e gebedi ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e voor Kerk of Paus; 4e voor dien vrede. Geen Credo.. Kleur: Rood. Id de kerken van de E.E. p.p. Franciscanen VRIJDAG. Mis van de H.H. Bernardus en Gezellen, Martelaren van de Orde: Mul- tae tribulation es. 2e gebed van den H. Mar oellus; 3e voor den vrede. Kleur: Rood. MARHTR^WI€«TFN LEIDEN, 14 Jan. Groentenveiling. Groene kool 6.30. Boerenkool 6.30, Peen ƒ9, Spruiten 14.40—28, Witloof ƒ11 —23 Knolselderie ƒ8.50—10 per 100 K.G., Selderie ^4.208.10 pe rlOO bps. TER AAr, 13 Jan. Centrale Veiling. Uien 5.30, Knolselderie ƒ49, Roode kool 56.30. Groene Savoye 56.30, Selde rie ƒ2—2.10. GOUDA, 15 Jan. Vee. Aangevoerd in to taal 272 stuks, waarvan: 9 magere varkens. Prij.zen van 18—25, 59 biggen 8—12, per stuk. 64 runderen, 35 nuchtere kalve ren, 6 graskalveren, 87 schapen, overge nomen door de VHC., 12 bokken en geiten 1030 per st. Handel stug. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 188 2 341» G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 21 TRAR8P0RT TELEFOON 2I4SS Tarl«f «n uitvoering in overleg met U Dit maakt hem weer spoedig in orde. 6a dus direct raar: G.VEENENDAAL HAARIEMMERSTR.27 TE1.2ISII LEIDEN Het beste middel tegen winterhanden, voeten of ooren. Binnen enkele dagen geen pijn, of jeuk meer. Per doos 91 ot, Alléén verkrijgbaar i 369» Drogisterij lfrijenhoek HAARLEMMERSTRAAT 119 Speciaal Kruidenadres Maar binnen, is het bij Evert Castelein licht, warm en gezellig. Ga er ook van profiteeren. Leef dansen bij E, C., dan danst ook; U in enkele maanden prettig mee. Neem deel aan onze Voorjaarsclub (Zondag), aanvang begin Febr of neem enke'le privé-lessen volgens onze speciale methode. Loop van- avond nog even naar de Langebrug 6a. Is het U te koud Bel dan even op ons no. is 26954 3678

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 3