WIJ schilderen BLEIJS Wxd MfynfKvidt maakt fa gaed" WOENSDAG 14 JANUARI 1942 pj? irmrpf!?? nnRAKT TWEEDE BLAD - PAG. 5 WAARSCHUWINGEN EN WENKEN BIJ IJSONGEVALLEN In den winter 1940'41 zakten door het ijs of reden in een wak en verdronken: 20 jongens, 5 meisjes, 20 mannen en 3 vrou wen: 54 dooden! De heer A. J. Meyerink, hoofdpropagan dist van den Ned. Zwem- en Reddingshond, zendt ons de volgende wenken: Der.kt er om: 1. Dat, als ge goede hulp wilt bieden bij een ijsongeval, ge een goed zwemmer, zwemmend redder en eerste huiper dient te zijn. Deze paraatheid en kennis zijn waarborgen voor doeltreffende hulp; 2. Dat ge steeds een stevig lijntje, een paar snelverbandjes, eenige gaasjes, een paar spalkjes, enkele veiligheidsspelden, ook jodium-tinctuur, in een taschje bij u draagt; 3. Dat ge, voor ge onbetrouwbaar ijs be treedt, eerst uitkijkt of reddingsmiddelen, reddingshaken, een reddingsplankje, tou wen, ladders of planken u van dienst kun nen zijn; 4. Dat heel eenvoudige drijf voor werpen, een kistje, een stoel, een kleine tafel, een emmer, een autoband, een lange stok, een strijkplank gebonden aan een lijntje, ook uitmuntende hulpmiddelen kunnen zijn; een bank (pooten omhoog) kan ook van groot nut zijn; 5. Dat ge u nimmer op onbetrouwbaar ijs loopend naar een drenkeling begeeft, maar dit kruipend op den buik doet en dan liefst gebonden aan een touw om het middel, dat op den wal of op sterk ijs wordt vastge houden; 6. Dat ge, wanneer geen andere hulp aan wezig is om de helpende hand te bieden, het einde van een touw slaat om een boom, brughek of meerpaal en dan met de han den langs het touw u achterwaarts op den buik naar een drenkeling begeeft; ge zegt tegen het slachtoffer u bij de enkels te pakken, buigt daarna de onderbeenen in de richting van uw rug en ge heft het slachtoffer uit het ijs; 7. Dat ge dit ook kunt doen door u lig gend op den rug naar een drenkeling te schuiven; ge steekt uw voeten onder de^| oksels van den doorgezakte door en trekt dan uw knieën langzaam omhoog; de dren keling moet uw beenen goed vastgrijpen en vasthouden, ook al zijn de handen ver kleumd door het ijskoude water:' Is vast houden niet doenlijk, laat dan zijn tanden zetten in uw pantaloon; 8. Dat niemand u kan verplichten een slachtoffer te redden, die onder het ijs is geschoten. Hierbij is levensgevaar ook voor den eventueelen redder aanwezig. Zijt ge wèl tot hulp bereid en bekwaam, vergroot dan het gat in het ijs met een stuk hout of met een bijl. Bind snel een lijn om het mid del en laat het einde vasthouden door een vertrouwd helper. Steek een langen stok of ladder in het gat, naar den bodem. Ga te water (vaak treedt een stekende pijn op ■vin den nek hindert niets), stok of lad der vasthouden met één hand en tast rond om den bodem af. Een schippershaakje kan ook goede diensten bewijzen. Bij duister nis een lichtbron boven het gat laten schij nen. In ernstige gevallen wordt het vaak toegestaan licht te ontsteken. Bij zonne schijn en weinig sneeuw op het ijs is het open- gat, boven den redder, donker ge kleurd; met dicht wolken dék en veel sneeuw, lijkt het open gat licht; 9. Dat ge bij ernstige gevallen steeds een dokter laat waarschuwen, ook Ongevallen- dienst en bij stervensgevaar van den patiënt altijd geestelijken bijstand inroept; 10. Dat bij alle hulpverleening kalm op treden, doch met de noodige voortvarend heid gewenscht is. gewoon door Lorentzkade 18 - Tel. 21078 Vraagt ons vrijblijvend advies. 3446 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING. Omstreeks 11 uur gistermorgen is de 29- jarige mej. J. H., in betrekking bij een ver pleegster in De Bilt, in de Dorpsstraat al daar op een zoodanige onvoorzichtige wijze de straat overgestoken, dat zij recht onder een passeerende vrachtauto liep. Mej. H. was op slag dood. EEN DER BEIDE MOLENS VAN CURTEVENNE AFGEBRAND. Een van beide molens van den Korten- hoefschen Polder, eigendom van de stich ting „Curtevenne" en door haar optreden van afbraak gered, toen met het graven van het kanaal van Hilversum naar de Vecht de waterstaatkundige toestand werd veranderd, waardoor de molens op non- actief kwamen te staan, is Zondagmiddag afgebrand. Het was van den weg naar Vreeland af gerekend, de tweede molen. „Curtevenne" had hem verhuurd aan een Amsterdam- sche familie, die op haar beurt de molen voor week-einde-gebruik aan een musicus had afgestaan. Deze had van Zaterdag op Zondag den molen bewoond, hy was des middags te halfdrie vertrokken. Waar schijnlijk is men onvoorzichtig met vuur geweest of is de brandend achter gebleven kachel de oorzaak geworden van de ramp, die het Kortenhoefsche landschap heeft getroffen. Tegen vier uur stond de molen refeds in lichter laaie, en voor de spuit ter plaatse was, ging het gevaarte, fel vlammend ten onder. De smeulende resten konden slechts worden gedoofd „Hbld." POOTIGE VEEHOUDER SLAAT AANRANDER NEER. Maandagavond laat is een veehouder, wo nende aan den Gageldijk, onder de ge meente Maartensdijk, door twee mansper sonen, waarvan een met een geopend mes op hem afkwam, aangevallen. De onverla ten waren kennelijk op roof uit, doch zij werden in hun voornemen gestoord door den hond van den veehouder, die hen al blaffend aanvloog, waardoor zij het erf niet meer konden verlaten. Door het geblaf van den hond kwam de boer naar buiten. De ongenoode gasten schrokken hiervan dermate, dat zij den veehouder aanvielen. Deze echter zag het geopende mes op zich afkomen en sloeg met een geweldigen slag een der aanvallers zoo hard tegen den grond, dat deze bewusteloos bleef liggen. De tweede man wist in het duister te ont komen. Inmiddels werd de gemeenteveld wachter gewaarschuwd, die den eersten man, die weer tot bewustzijn was gebracht, arresteerde en uit diens bekentenis al gauw te weten kwam wie de tweede was. Deze werd gisternacht van zijn bed gelicht en, eveneens in arrest gesteld. Beiden zijn thans ingesloten in het huis van bewaring te Utrecht. HET NIEUWE STUIVERTJE REEDS VERVALSCHT. Het nieuwe stuivertje is reeds thans ver- valscht. Een bewoonster van de Plkneten- straat te Hilversum heeft Maandag zulk een valsch stuiverstukje ontvangen, van welk feit zij aangifte bij de politie heeft gedaan. Het vervalschte stuivertje is slecht na gemaakt. Het is dunner dan het echte en er zijn ook enkele andere waarneembare verschillen. GEWELDIGE INSPANNING.... Geweldige inspanning zullen de leden van de Nederlandsche Ambulance zich moeten getroosten, wanneer zij eenmaal aan het Oostfront hun taak hebben aan vaard. Denk niet, dat de werkzaamheden van een ambulance in den tegenwoordigen oor log zonder levensgevaar is. In het heetst van den strijd moeten de mannen van het Roode Kruis arbeiden. Stel daar eens tegenover hoe gemakkelijk het voor U is om dezen menschlievenden arbeid te steu nen. U behoeft slechts even een girobiljet in te vullen en het bedrag te storten op girorekening 87600 van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. RECHTZAKEN DIENST ENKHUIZEN—STAVOREN GESTREMD. Naar de Nederlandsche Spoorwegen me- dedeelen, is de dienst EnkhuizenStavo ren vanaf heden gestremd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een bont allerlei. De opperman P. L. te Leiden had graag een vetkaart inplaats van een boter- kaart en om een vetkaart te vorkrijgen 1 ad hij vaLsche inlichtingen verstrekt, door zijn inkomen op te geven als zijnde minder dan 525.terwijl dit meer be droeg. Er kwamen in deze zaak zooveel voetangels en klemmen voor, dat men haar eerst nog eens uit zal laten zoeken. De be-teller A. J. W. te I eidschen- d a m had eenige minder nette woorden ge lanceerd welke bestemd waren voor twee jonge schoone Leidsche dames. Hij zag ok het onnette van zijn handelswijze in en had niet veel bezwaar tegen de vijf gulden boete, die de Politierechter hem oplegde. Zekere B. te Leiden had een koffertje met een piston gestolen voor welk feit hij veroordeeld werd tot twee weken gevan genisstraf. Jammer voor hem is de r 'on h^m weer afgenomen, want anders ha., hij zich prachtig, in dien tijd icuninen oefenen. Van E. uit Leiden had een aantal flesschen bessenjenever ontvreemd. Hier wilde de Officier wel iets meer van dezen jongebessenjencvermaniak weten. Ook hier zal eerst een rapport worden inge wonnen. De gebroeders J. W. van W. en Fr. van W beiden uit N o o rd w ij k hadden onge. dorschte bruine boonen gestolen ten na- deele van v. d. Weijden uit die gemeente, hetgeen de Officier zeer bedenkelijk vond in dezen tijd van distributie. Om deze diefstallen grondig tegen te gaan eischte «•pr. tegen elk der' verdachten 14 dagen gevangenisstraf. Gezien hun blanco straf register wilde de Politierechter hen nog één kans geven en veroordeelde elk der gebroeders tot een geldboete van 30. subs. 30 dagen. H. P. van G. zeide tegen mevr. G. uit Oegstgeest, dat hij colporteerde voor Week in Beeld. Een kwartaal kostte f 2.50 en bewogen door de verhalen van de verdachte, die zeide oud-militair te zijn geweest en nu geen werk te kunnen krij gen, had zij hem 2.50 gegeven voor een abonnement. Wat ze evenwel zag, het blad *Veek en Beeld niet. Zij v/as, en nog an deren met haar, opgelicht voor dit bedrag door verdachte. Aangezien er nog meer zaken tegen verdachte aanhangig zijn o.a. gèpleegd te Leiden, zullen deze gevoegd worden en tevens nadere inlichtingen over verdachte worden ingewonnen. K. G. den O. uit Leiden was tijdens zijn straatmakerswerkzaamheden te Voor schoten geplaagd door eenige knapen, waaronder een 10-jarig knaapje Daantje geheeten. Verdachte was boos geworden en had een klinker naar Daantje gewor pen, die ongelukkiger wijze juist het ach terhoofd van de jongen raakte alwaar een flink gat was ontstaan hetgeen 16 had gekost om het weer dicht te krijgen. De Officier vond het gooien met klinkers naar iemands hoofd hoogst ernstig, temeer daar er hier een hersenschudding het gevolg van was geweest. Vier weken gevangenis1 straf eischte de Officier wegens deze on besuisdheid tegen verdachte. De Politie rechter vond dat wel wat veel en veroor deeld verdachte tot 10 subs. 10 dagen, terwijl hij ook de 16 doktersrekening zal moeten betalen. K. M. te Voorschoten had herrie met iemand gekregen, omdat deze een aan tal zakken van een hek had geworpen. Hij had hem een prachtmep gegeven wel ke hem thans een tientje kostte. Mej. H. S. de B. te Leiden sloot deze stoet. Zij had tijdens een burenruzie een buurvrouw een steekpan op het hoofd geslagen, waar dit hoofd niet tegen kon en een deuk vertoonde. Deze aai kost de geefster er van 7 of 7 dagen. Aan- en verkoop van kerkelijke-en andere incourante waarden VELDWACHTER AANGEVLOGEN. Veertien dagen geleden had zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden de 33-jarige veehandelaar E. van M. te Mij drecht terzake van bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven van den gemeen teveldwachter P. T. Verdachte heeft eenige maanden geleden, toen de veldwachter P. T. bij verdachte een onderzoek wenschte in te stellen naar een vermeende clande stiene slachtirg den veldwachter allereerst met een bijl bedreigd om hem vervolgens aan te vliegen en het gezicht open te krab ben. Dank zij het tactisch optreden van den veldwachter, die zijn aanvaller onmiddel lijk tegen den muur drukte en hem daarna onschadelijk maakte, kon erger voorkomen worden. De officier van justitie, mr. Klein, eischte een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. De rechtbank veroor deelde hem tot een- gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. SPORT SCHAATSENRIJDEN. HARDRIJDEN TE HOOFDDORP. Kampioenschapswedstrijden van Noord-Holland Zaterdag a.s. Onder auspiciën van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond zal a.s. Zaterdag te Hoofddorp het kampioenschap van Noord- Holland hardrijden voor heeren worden verreden, waarbij de deelnemers de 500, 1500 en 5000 M. moeten afleggen. Op denzelfden dag zal waarschijnlijk te Rotterdam een rationale proef wedstrijd gehouden worden, te organiseeren door de pas opgerichte ijsclub „Charlois". Zondag a.s. volgt een soortgelijke wedstrijd te Zutfen. Voor de nationale kampioenschappen is nog geen datum vastgesteld. Deze zullen pas verreden worden, nadat een behoorlijk aantal wedstrijden den rijders gelegenheid heeft gegeven om zich te trainen. De Elfmeren tooht van Sneek naar Lang weer is voorloopig vastgesteld op Zater dag 17 Januari. De tochfrij ders starten te Sneek en de wedstrijdrijders te Langweer. De wedstrijd staat onder deskundige lei ding van beken-de personen uit de sport wereld. Teneinde het wedstrijdkarakter te be waren wordt er eer. selectie op die deelne mers toegepast. Slechts zij, die ten hoog ste één uur na de eerstaankomenden arri- veeren konnen voor een medaille in aan merking. Voor den toertocht is een leeftijdsgrens vastgesteld. Wegenis de te verwachten groote deelneming, vervalt de aangifte op naaim voor den toertocht en zijn op ver schillende plaateen in Friesland deelne merskaarten verkrijgbaar, waarop men op den ochtend van den tocht een route-con- trolekaart in ontvangst kan nemen. Voor den wedstrijd is wel inschrijving noodig te Langweer. De te volgen route zal nog nader bekend worden gemaakt. De afstand voor den toertocht is ongeveer 80 k.m. en voor de wedstrijdrijders 100 kim. Te Sneek ei Langweer is een huisvestingscomité inge steld om vreemdelingen bij logies behulp zaam te zijn. BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE „DE SLEUTELS". In ,,'t Schuttershof" werd gisteren de viertallen-competitie 1941-1Ö42 voortgezet Zooals uit onderstaarnden stand blijikt, blijft de spanning in alle groepen er ter dege inzitten. Meerdere teams zitten el kander vlak op de hielen. In deze competitie zullen dan ook wel de laatste wedstrijden de 'beslissing moeten brengen. De stand is thans: Groep zwart: Tearnis: gesp. gew. gel. verl. w.p. 1. v. Helvert 8 3 4 1 10 2. Thoolen 8 4 2 2 10 3. Laken 8 5 0 3 10 4. v. Win gen 8 3 3 2 9 5. v. Tuijn 7 2 3 2 7 6. Auikes 7 2 0 5 4 7. Staal 8 1 2 5 4 RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 15 JANUARI 1942. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtend gymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest en so liste 12,40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Alles groeit, maar hoe groeit het, zooals wij het willen? 13.15 Amusementsorkest 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antioue" (opn.) 15.00 Zarg met pianobegeleiding 15.30 Voor de zieken 16.00 Cyclus .„Godsopenbaring" 16.20 Gramofoonmu ziek 16.30 Revida-sextet 1715 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Het Groote Omroeporkest en het Grazioso-kwartet met pianobegeleiding 18.30 Nieuw Europa in woord en klank 19.00 Actueel halfuur 19.30 Omroepsym- phonie-orkest en soliste. (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). .40 Filmpraatje 20.55 OmroeDsymnho- nie-orkest 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „Na tional Features of the Netherlands Indies" of Gramofoonmuziek 22.15 De Melodis- ten en solisten (opr.) 23.00 Gramofoon muziek 23.3024.00 Musette-orkest en soliste (opn.). HILVERSUM n, 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Pianovoor dracht 10.40 Voor de vrouw 11.00 Gramofoonmuziek 11.20 Ensemble Rent meester 12.00 Otto Hendriks en zijn or kest 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 13.05 Frans Wouters en zijn orkest 13.45 Voordracht 14.00 De Romancers en zang met pianobe^e'eidmg 15.00 Voor de vrouw 15.30 Viool met pianobegeleiding 16.00 Gramofoonmu ziek 16.15 De Ramblers 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economisohe- en beursberichten 17.30 Klarinet, piano en gramofoormuziek 18.15 Soort en lichamelijke opvoeding 18.30 Céllo met pianobegeleiding 19.00 BNO: Wat Ne derland schrijft 19.10 BNO: Nieuwsbe richten 19.20 Nieuws van de platen- markt 19.30 Gramofoonmuziek 1 19.45 Causerie „Brandende kwesties" 20.00 Gramofoonmuziek 20.15 Concert voor de Duitsche Weermacht 20.40 Radiotoooeel 21.00 Vervolg van 20.15 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.152.4.00 Hilversum I. Ze Programma: 7.1522.15 Hilversum II. 22.1524.00 Doiitscth Programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsdh Programma. Groep rood1: 1. Keesoan 9 7 1 1 15 2. v. di. Staaij 9 7 0 2 14 3. Bleuizé 8 3 2 3 8 4. Ibnioe 7 3 1 3 7 5. Outshoom 9 3 1 5 7 6. Luij'ken 9 3 1 5 7 7. Verboog 8 3 0 5 f> 8. v. Noort 9 1 2 6 4 Groep Groen': 1. v Imgien Sóhenau 9 5 2 2 12 2. Spits 9 5 1 3 11 3. SÏebos 9 5 1 3 11 4. De Graaf 9 4 2 3 10 5. v. Rooijen 9 4 2 3 10 6. Leujes 9 5 0 4 10 7. v. Eiken 9 2 1 6 5 8. Hoogwerff ca. 9 0 3 6 3 Als leider van het team van der Horst treedt thans op de heer Keesom. De liturgie cler Kerk DONDERDAG 15 Janiuari. Mis van den H. Paulus, eerste kluizenaar: Justus. 2e ge bed van den H. Maurus, Abt; 3e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. Op vijftienjarige leeftijd vluchtend voor de kerkvervolgers Decius en Va Ier i anus, verborg die heilige Paulus zich in c!e woes tijn, waar hij tot het einde van zijn leven (hij werd 113 jaar) het eenzame kluize naarsleven beoefende op heldhaftige wijze in gebed en versteiving. De palmboom verschafte hem kleeding en voedsel en God spijzigde hem wonderbaar door hem dagelijks een brood te laten brengen. FEUILLETON A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 35) XIX. Nog dienzelfden dag, tegen het middag uur, werd de civiel-ingenieur Hartwig Hen ter op zijn kantoor aangëhouden als moor denaar van Holzmann. Nog vóór de kranten dit groote nieuws te weten kwamen, vernam de heer von Traumetz het van den rechter van instruc tie zelf, toen deze van zijn bureau naar het hotel ging, waar hij gewoonlijk het mid dagmaal gebruikte. Traumetz was geen kleingeestig mensch. Dat hij ditmaal een nieuws als dit met ze kere voldoening vernam, was uitsluitend hieraan toe te schrijven, dat hij zelf reeds lang aan Henter's schuld geloofde. Boven dien, dacht hij, zou deze nu, tengevolge van Lydia's bekentenis, bij Serena wel afge daan hebben. Ja, ditmaal moest het uit zijn, voorgoed! Voor den hian, die haar vriendin, vol gens haar eigen bekentenis, met liefdesver klaringen had achtervolgd, terwijl hij tege lijkertijd liéfde voor haar Serena hui chelde, kon in 't hart zijner dochter geen plaats meer zijn. Maar weder kwam het, zooals reeds her haaldelijk in die zaak, geheel anders uit, dan Traumetz had verwacht. Wel werd Serena verschrikkelijk ble&k; wel namen haar zonnige oogen een uitdruk king van diepe droefheid aan, terwijl zij verschrikt uitriep: „Gevangen genomen! Werkelijk gevangen genomen? Arme Hartwig, hoe zwaar moet dat hem, die on schuldig is, treffen!" Maar juist in den toon, waarop zij dat zeide, lag een zoo onwankelbaar geloof aan Hartwig's onschuld, dat de kolonel haar verbaasd aanstaarde. „Serena, is het mogelijkheb je mij dan niet verstaan? Je vriendin zelf heeft bij het verhoor verklaard, dat Henter haar beminde en zij is getuige van de misdaad geweest!" Serena maakte een gebaar van minach ting. „Lydia's getuigenis, papa, is van alle waarde ontbloot, want haar geestvermo gens zijn, helaas! verstoord. U weet toch, dat ik haar juist daarom onlangs een be zoek heb gebracht?" „Ja, dat weet ik, en ik weet ook, dat je het op aandringen van Henter hebt ge daan. Hij alleen heeft dat beweerd. Maar Serena, ik herinner mij ook, dat je toen zeer gerustgesteld van je bezoék bij de Marchstatter/s bent teruggekeerd. En op mijn vraag naar den toestand van je vrien din heb je geantwoord, dat zij, naar het scheen, reeds, tot bedaren was gekomen, daar je in haar houding en manieren niets opvallends kon bemerken, hoewel zij er slecht uitzag en zeer ernstig en karig met haar woorden geworden was. Maar jijzelf zei, dat dit niemand kon verwonderen, daar zij in den laatsten tijd zooveel had door gemaakt. „Ja, dat zei ik. Maar 't was een kort be zoek en ik vermeed natuurlijk ieder woord, dat aan den moord kon herinneren. Hart wig's naam werd niet uitgesproken. Maar nu ben ik vast overtuigd, dat Hartwig zich niet vergiste, toen hij meende, dat de arme Lydia aan waanovorstellingeü leed, Alleen daaraan zijn haar verklaringen voor den rechter van instructie afgelegd, toe te schrijven. U kunt er zeker van zijn, dat ook de justitie dat spoedig zal inzien." „Nu, tot dusverre is de justitie vast van de juistheid van Lydia's verklaringen over tuigd. De rechter van instructie, die 't mij verteld h?eft, zei ftiij uitdrukkelijk, dat hij verbaasd had gestaan over de kalmte, waarmede mevrouw Holzmann haar ver klaringen had afgelegd. Zeer positief en zeer duidelijk zei hij." Serena haalde de schouders op. ,,'t Is best mogelijk," zei zé, „dat men- schen met zulke hersens hun waanvoor stellingen tastbare vormen zien aannemen, en dat daarom hun verklaringen den in druk maken, dat zij met de waarheid over eenstemmen. Ik kan dat niet beoordeelen. Doch men heeft toch zeker ook deskundi gen geraadpleegd?" „De rechter van instructie zei mij, dat dr. Schwarz den heer von Marchstatten heeft aangeraden, zijn dochter wier zenuwen zwaar geschokt zijn, te laten onderzoeken door professor Koningshof en, den bekenden specialist. Marchstatten zal dat zeker doen, ware het slechts om den wille van Lydia, wier toerekenbaarheid waarschijnlijk door de verdediging zal worden betwist. Ik wed, dat Henter's advocaat ot dat middel zijn toevlucht *zal nemen.... Dat systeem is trouwens heel modern, en iets anders zal hem wel niet overblijven...." „En de advocaat zou eenvoudig de waar heid naar voren brengen, papa!" „Je bent verblind, beste Serena, anders zou je de waarheid elders zien. 't Is toch zoo duidelijk! Toen Henter bemerkte, dat hij al te zeer in 't gedrang kwam, schreef hij je over Lydia's gestoorde geestvermo gens. Hij wilde daardoor vooruit haar ver klaring ontzenuwen; want hij moest er re kening mee houden, dat zij vroeg of laat toch de waarheid zou zeggen. Nu", ging Traumets met verbittering voort, „hij heeft zijn doel ook bereikt. Nu mevrouw Holz mann haar verklaring heeft afgelegd, ge looft iedereen vaster dan ooit aan zijn schuld; alleen jij, Serena, gelooft er niet aan, omdat jij dwaas genoeg bent, aan zijn praatjes over gestoorde geestvermogens ge loof te hechten!" „Niet daarom, papa, maar omdat ik Hart wig Henter beker k?n dan wie ook, en om dat ik weet, dat hij tot zoo iets niet in staat is." „Laten wij daarover niet langer redetwis ten; ik zie wel, dat alleen de tijd je wijzer kan makenIntusschen móet je mij ten minste beloven, dat je, met het oog op den huidigen staat van zaken alles zult vermij den, wat in deze leelijke zaak je naam in I opspraak zou kunnen brengen." „Wat bedoelt u daarmee papa?" „Op de eerste plaats, dat je je er van .zult onthouden, partij te kiezen. Sommigen weten, dat je Henter kent en bevriend waart met Lydia, maar ik hoop, dat je ver der geen ruchtbaarheid daaraan zult geven. Je weet van de heele zaak niets af en daar om zul je er ook met niemand over spre ken; anders zou 't kunnen gebeuren, dat men je als getuige dagvaardde. En dat, Se rena, zou ik toch niet gaarne beleven!" „De terughoudendheid, die u eischt, kan ik u niet onvoorwaardelijk beloven, papa. Heel zeker zal ik tegenover onze gewone kennissen het strengste stilzwijgen bewa ren; maar als ik Hartwig of de arme Ly dia op de een of andere manier kan hel pen, zou ik het onmiddellijk doen, zonder mij te bedenken en met blijdschap. Daar kunt u op rekenen, papa!" „Maak tenminste voorgoed" een eind aan je omgang met mevrouw Holzmann. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5