DINSDAG 13 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10149 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v We moeten elkaar kennen. MENADO OP CELEBES BEZET DUITSCHLAND Momentje 3)e £eicbcli£(2oti/fca/nt Bureaux Papeagracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L Wij wezen er gisteren terloops op wij deden dit met vreugde dat er on- J der onze Protestantsche mede-Christenen een beter begrip doordringt betreffende de katholieke Maria-vereering. Wij ejschen natuurlijk niet, dat men het met ons eens is! Maar wij eischen wèl, dat men ons beoordeelt naar waar heid; dat men geen oordeel over de Ka tholieke Kerk, het Katholiek Geloof vormt en uitspreekt, zonder die Kerk en dat Ge loof te kennen. Deze eisch, dien wij anderen stellen ten opzichte van ons zelf, moeten wij ook en allereerst zélf in practijk brengen. Wij moeten anderen, anders denkenden, beoordeelen, niet naar wat „men" van hen zegt, maar naar wat waar is; wij moeten consciëntieus zijn, inderdaad: consciën tieus! in het vormen van een oordeel over andersdenkenden, vooral over wat andersdenkenden is een dierbare, een hei lige overtuiging. Er is. en wordt onder ons tegen dezen regel misdreven. Maar een ieder, die objectief kan zien, zal erkennen, dat, wat in katholieke krin gen onwaar wordt gesproken over anders denkenden, veel en véél minder is, d§in wat er onwaar wordt verhaald over de ka tholieken in anti-papistische kringen van allerlei schakeering! Feit is, dat katholie ken niet onverdraagzaam zijn; dat zij niet een andersdenkende, omdat hij anders denkt, minachten of bespotten. Eerbied voor geloofsovertuiging, voor godsdienstige beginselen kan en zal een volk tot zegen strekken. Wij bedoelen, natuurlijk, geloofsovertuiging, welke echt is; godsdienstige beginselen, welke dien naam waarlijk verdienen. Maar, om dien eerbied te kunnen be- toonen, moet men beginnen met de ge loofsovertuiging, de godsdienstige beginse len van anderen te kennen. Kennis van de katholieke leer dat verlangen wij van ieder, die over katholi cisme en katholieken wil oordeelen! En, als die kennis aanwezig is, dan zal er ook on get wijf eTcTzijn: begrip voor de katholieke beginselen en de daaruit voortvloeiende consequenties. Een begrip, dat waar het wèldenkehden menschen betreft op de onderlinge verhoudingen een voortreffelij ken invloed moet hjebben! WELKE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VERNIETIGD KUNNEN WORDEN. ge secretaris-generaal van het departed ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende distributiebeschei den niet geldig zullën worden verklaard en dus kunnen worden vernietigd: a) de met T,50" genummerde bonnen van de thans niet meër in gebruik zijnde vleeschkaart, broodkaart, aardappelkaart en de met „r" gemerkte melkkaarten; b) van de oude bonkaart algemeeri: de bonnummers 165 en 166, alsmede de bon nummers 170 tot en met 178; c) de cacaokaart, waarvan de bonnen zijn gemerkt met „een rantsoen cacao"; d) de z.g. groene melkkaart (groen met zwarten opdruk), welke indertijd in ge bruik is geweest bij volwassenen, zoowel als kinderen; e) de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet verwarren met de thans in gebruik zijnde bonkaart reserve, welke natuurlijk niet mag worden vernietigd. Tarakan capituleert DE STRATEGIE DER JAPANNERS. Naar het Japansche hoofdkwartier officieel bekend maakt, hebben de strijdkrachten van den tegenstander op het ten Noord-Oosten van Borneo gelegen eiland Tarakan gecapituleerd. Voorts zijn Japansche troepen aan land gezet in het Noordelijk deel van Cele bes. De stad Menado is reeds bezet. Uit de straat van Makassar tusschen Borneo en Celebes wordt melding ge maakt van nieuwe scheepsbewegingen in Zuidelijke richting. Daaruit kan men cóncludèeren, dat het werkelijke doel der Japanners de hoofdstad van Cele bes, Makassar, zelf is. Makassar ligt aan de "Zuidelijke punt van het eiland en telt ongeveer 90.000 inwo ners, waarvan rond 4000 Europeanen. Zoo wel Menado als ook Makassar zijn belang rijke uitvoerhavens voor rubber, copra en- tabak. Het .eiland Celebes is sinds 1819 Ne. derlandsch bezit en heeft rond 4.5 millioen inwoners, onder wie 8000 Europeanen. De strategie der Japanners beoogt vol gens „United Press", de zeestraat tusschen Celebes en de Molukken af te sluiten, zoo dat de Amerikanen daarvan eventueel geen' gebruik zullen kunnen maken. Te Balik Papdn zijn dertig gewonden binnengebracht, afkomstig van eèn Neder - landsch-Indisch marinevaartuig, dat nabij Tarakan was aangevalleen. Een vliegtuig van de marine moet als verloren worden beschouwd. DE STRUD OP MALAKKA, Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat de voorhoede der Japansche troe pen, die met steun van legervliegtuigen naar Kwala Loempoer waren opgerukt, in de nabijheid van Kelang zijn gekomen; An dere afdeelingen zijn tot bij Rawang op gerukt. Het officieele communiqué meldt verder, dat Japansche vliegtuigen 23 Britsche rups- rractors benevens 7 tanks en gepantserde verkenningsauto's ergens ten Noorden van Kwala Loempoer hebben vernietigd en twee treinen met Britsche soldaten bij Ka- jang. Het gisteren te Singapore gepubliceerde legerbericht meldt, dat de Britsche troepen na den val van Kwala Loempoer zijn terug getrokken tot een punt ten Noorden van Seremban, welke stad omstreeks 64 km. ten Zuiden van Kwala Loempoer en 300 km. ten Noorden van Singapore is' gelegen. Het Britsche legerbericht erkent voorts, dat deze stelling reeds weer onder het vuur der Japanners ligt. MAATREGELEN IN BRITSCH-INDIë. Volgens betrouwbare berichten uit Voor. Indië heeft de regeering van Bengalen we gens luchtgevaar alle godsdienstige optoch ten van eenigen omvang verboden. Aan Mohammedanen en Hindoes in den Pendsjaab is ten strengste verboden bijeen te komen in moskeeën en tempels. De geloo- yigen mogen slechts- één voor één naar bin nen en moeten zich terstond na het gebed •"eer verwijderen. Blijkbaar zijn de autoriteiten bang, dat m de tempels en moskeeën revolutionaire samenzweringen .pp touw worden gezet, -laar het de politie niet geoorloofd is deze te betreden. STRIJDT VOOR EUROPA Twee Britsche torpedo- lagers getorpedeerd Het Duitscbe weerrnadhitsbericht van gisternamiddag- luidt als volgt: De gevechten in het centrale deel van het Oostelijk front en in het Waldai- gebied duren voort. In de overige sec toren geen gevechtshandelingen van beteekenis. Een batterij verdragend geschut der marine heeft Dover beschoten. Waar genomen kon wordien, dat de schoten doel troffen. Onderzeebooten hebben op den At- lantisoben Oceaan een Britsoben tor pedojager tot zinken gebracht en er een op dqè Middellandsohe Zee getorpe deerd. In Noord-Afrika levendige verken ningsactiviteit. Duitsdbe gevechtsvlieg tuigen hebben den kustweg van Cyre- naica als-mede Britsche vliegvelden op het eiland Malta gebombardeerd. In het tijdvak van 1 tot 10 Januari heeft de Britsche luchtmacht 42 vlieg tuigen verloren, waarvan 19 boven de Middellandsohe Zee en in Noord-Afri- ka. In dezelfde periode gingen in den strjjd tegen Groot-Brittannië negen eigen vliegtuigen verloren. Bij de in het weermacbtberidht van 7 Jan-ar i gemelde Sowjet-Russisahe landings acties te Eupatoria op de Krim liet dé vijand in taaie gevechten in de huizen en de straten 600 doode soldaten en 1.300 partijgangers op het slagveld achter. Er vielen ons 203 gevangenen in handen .Dit succes is in het bijzon der te danken aan het vastberaden op treden van den eersten luitenant von Boddien, die als commandant der ver- kehningsafdeelinit eener infanteriedi visie in deze gevechten gesneuveld is. De Fuehrer en opperbevelhebber der weermacht heeft'dezen dapperen offi cier posthuuni met het eikenloof be- hoorende bij het ridderkruis van het Uzeren Kruis onderscheiden. Als hst winter is, vraagt eek het paard een extra bescherming tegen de koude. Een goede koetsier vergeet zijn trouwen helper niet Pax-Holland-De Haan m HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 12 Januari. (Stefani). In zijn weenmaohtsberioht no. 589 maakte het Ita- liaa-nsche opperbevel gisteren het volgen de bekend: Aan het front van Cyrenaica schermutse lingen tusschen patrouilles. De Duitsch- Italiaansche luchtmacht ontwikkelde een greote activiteit en deed aanvallëh op de vijandelijke vliegvelden van Gamboet en Agedabia, waar talrijke vliegtuigen op den beganen grond eAistig beschadigd wérden. Op marsch zijnde troepen werden met ma chinegeweren beschoten. Formaties tanks en gemotoriseerde strijdmiddelen werden met bommen bestookt. Drie Curtiss-machi- nes en een Hurricane werden door Duit- sche jagers neergeschoten. Op het eiland Malta werden tal van luchtaanvallen on dernomen. Aan het Oostelijke front is op 27 Decem ber bij een aanval der Bolspewisten in den strjjd om Duitscblands vrijheid gesneuveld de commandeur van een eenheid der Waf fen-SS, SS-Brigadefuehrer en generaal- majoor der Waffen-SS Richard Hermann, die in den were oorlog was onderscheiden met het IJzeren. Kruis tweede en eerste klasse en in dezen oorlog de onderschei ding met de gespen kreeg evenals het kruis voor oorlogsverdiensten. In hem ver liest de SS een voorbeeldig soldaat. HET TERUGROEPEN VAN DUFF COOPER. De Berlijnsche pers beschouwt het te rugroepen van Duff Cooper uit Singapore als een onmiddellijk gevolg der zware sla gen, die de Engelschen in het Oosten in ontvangst hebben moeten hemen. Door de opgewonden stemming," een gevolg van de voortdurende nederlagen, aldus de „Mon- tag', is Churchill gedwongen, den stórm van verontwaardiging naar eenige leden van zijn kabinet af te leiden en een zon- denbok voor Oost-Azië te zoeken. Als eer ste slachtoffer heeft hij blijkbaar Duff Coo per uitgekozen.. Het „Zwoelf Uhr-Blatt" spreekt het ver moeden uit, dat Duff Coopers „neven-re geering" te Singapore den opperbevelheb ber der geallieerde strijdkrachten in het Westen der Stille Zuidzee, generaal Wa ved, niet beviel. De politieke carrière van Duff Cooper, die in de geschiedenis roem loos te boek zal staan als de domste mi nister ter* wereld, is daarmede voorloopig geëindigd. Maar zijn afzetting, aldus ver volgt het bléö, is een illustratie van de ter neergeslagen stemming in de Britsche hoofdstad- MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND WIN 'N PAAR REGELS Twee Britsche vliegtuigen in Canada verongelukt. Volgens den Britschen berichtendienst zijn twee Britsche militaire vliegtuigen, behoorende to! de basis op Pring- Edward- eilahd, vijf kilometer van Charlottentown in Canada, verongelukt, waarbij zeven vlie gers om het leven zijn gekomen. Men neemt aan, dat de toestellen met elkander in botsing zijn gekomen. Ontploffing In Engelscb bewapeningsbedrijf. Het Britsche ministerie voor de munitie heeft bekend gemaakt, dat Donderdag in een bewapeningfefabriek in West-Engeland een ontploffing is ontstaan. Twee personen zijn gedood, drie gewond. Het proces van Riom. Het proces van Riom, dat kortelings op nieuw verdaagd was, zal thans, naar offi cieel wordt medegedeeld, op 19 Februari beginnen. Geschrapt uit het Legioen van Eer. Twee en twintig personen zijn op grond van een in de Fransche Staatscourant ver schenen wet geschrapt uit het Fransche Legioen van Eer. Opstanden in Irak en Iran. Volgens berichten, die via Ankara en Vi chy zijn ontvangen, hebben de opstanden in Irak en Iran, ondanks de maatregelen der regeeringen te Bagdad en Teheran een grooten omvang genomen. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en gods dienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij, het Vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. Offervaardigheid is een der deugden, welke een volk voor zijn bestaan noodig heeft. Het gironummer van WINTERHULP NEDERLAND is 5553. MANNEN VAN DE N. S. K. K. Mannen van de N.S.K.K., Nederlanders, die aan het Oostfront geweest zijn zullen u kunnen vertellen over de toestanden daar in het veroverde gebied van de Sov jets. Zij zïullen u kunnen vertellen, hoe arm en ellendig daar de bevolking leeft, en hoe deze arme stakkers uitgeteerd zijn. na jarenlange'onderdrukking door de corn- rruunistisohe machthebbers. Zij zullen u ook kunnen vertellen hoe de geesel van dezen oorlog over dit arme volk gegaan «is en hoe de Sovjets hebben huisgehouden alvorens zij het veld ruim den voor de zegevierende Duifcsobe troe pen. Mannen van de N.S.K.K. zullen u ver tellen, hoe dringend deze bevolking hulp behoeft. Wij* zullen u vertellen hoe u kunt bijdra gen om bet leed van gewonden en burgers te verzachten. Steunt de Nederlandsche ambulknce. Stort u bijdrage op girorekening 87600. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Tijdens het weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen op enkele plaatsen vluchten boven Nederlandsch gebied ondernomen. Zij lieten een aantal brisant- en brandbom men vallen, die meerendeels op open land terecht kwamen. In een plaats werd een broeikast vernield, waarbij groote glas schade werd aangericht. In een plaats in het Noorden dies lands werden twee woon huizen door bommen zwaar beschadügd. Een gering aantal personen werd van deze bomaanvallen het slachtoffer. VRAAG EN ANTWOORD. Er zijn sinds den laatsten tijd weer tal van vragen ingekomen, die op ant woorden wachten en nademaal ik mijn geachten lezerskring niet mag teleur stellen volgen hier weer enkele ant woorden, zelfs op vragen, waarop ik in normale omstandigheden geen ant woord weet, daar „de krant" nu een maal alles behoort te weten. Mev,r. B. te Zoeterwoude (H. R.). U zult er toch een keer aan moeten gelooven, ondanks uw onbe grijpelijke afkeer van leverworst. Men heeft u in die gekke dagen van vroe ger waarschijnlijk in fcet hoofd ge praat, dat er met leverworst geknoeid wordt. Ik kan u echter verzekeren, dat er in leverworst niets anders zit dan meel, kruiden, water (vroeger ook vet en spek), soms zelfs lever en wat de slager er zelf belieft in te stoppen. Waarom zou dat niet lékker kunnen zijn, alleen of samen met witte kool. Mevr. A. L. te Leiden. Naar mijn hieening hebben de distributie- ambtenaren gelijk. Uw zoontje kan niet na een half jaar uit zijn schoen tjes zijn gegroeid. Waar de etenstoe- voer geregeld is en aangepast aan de groei, kunnen zijn voetjes onmogelijk zoo hard groeien als vroeger. U komt dus nog niet voor een schoenenbon in aanmerking. Arend Z. te Zwammerdam. U vergist zich, indien u denkt, dat de Stille Oceaan stil is. Evenmin als de Zwarte Zee zwart is en de Doode Zee om den drommel niet dood is. Lees overigens de Japansche oorlogsberich ten. Mevr. R. te Veur. Aardappe len kunt u bet beste bewaren door ze direct op te eten en de schillen te be waren. U verzamelt dan juist de vita minen en daar komt het op aan. Mevr. Jhr. Mr. Dr. van Z. tot E., Wassenaar. U vraagt waarom de appelen zoo schrikbarend duur zijn. Ik heb daarnaar geïnfor- neerd bij mijn vriend, den koekolopg uit de Boterstraat. Hij zegt: dat zit 'm in het klimaat van de jutteperen. V.. ,HOE MEN DEN LANDARBEIDER ZAG EN HOE MEN HEM MOET ZIEN" Landarbeiders zijn boeren Het anker van een volk ligt in de natuur De stichting van den Nederlandschen' Landstand, die het geheele agrarische le ven, met inbegrip van de visscherij, over koepelt, heeft bij elkander gebracht wat tezamen behoort, en dat zijn allen, die zooals de verordening betreffende den Landstand het uitdrukt door hun werk zaamheid deelnemen aan het productief maken van den Nederlandschen bodem met inbegrip van de binnen- en ktistvisscherij. Daarin zijn dus behalve de eigen boeren alle land- en tüinbouwarbeiders onderge bracht. Over deze het gansche platteland omvat tende instelling bestaat ï.og veel misver stand en weinig goed begrip, vooral wat de landarbeiders betreft Het is daarom, dat twee vertegenwoordi gers van den Nederlandschen Landstand, namelijk de heeren J. de Lange, landarbei dersleider, en F. Tuininga, hoofd van de afd. arbeidsbescherming, in de dagelijk- sche persconferentie in Den Haag de ge legenheid hebben gehad om hun licht over dit fundamenteele deel onzer samenleving te laten schijnen. „Hoe men den landarbeider zag en hoe wij hem moeten zien", dat was het onder werp van het referaat des heeren de Lan ge. Hij betoogde o.a., dat zooals verschil lende dieren en planten gebonden zijn aan klimaat en bodem, wij. den mensch precies zoo daaraan verbonden zien, zelfs in so cialen zin. Hij schetste de patriarchale ver houdingen tusschen een boer en diens ar beiders in het verleden en herinnerde aan de invloeden van Liberalisme en Marxisme, waardoor de klassenstrijd werd aangewak kerd en waarachter steeds de politieke drij ver, de makelaar in stemmen, verscholen zat. Nooit mocht de politieke verdeeldheid wijken, want dan zou de politiek^ winst j/erloren gaan. In de laatste jaren echter begonnen velen te twijfelen, gezien het doorzichtige spel. Den stedelijken arbeiders werd. verkondigd, dat de eerste levensbe hoeften goedkoop moeten zijp, en aan de landarbeiders, dat hun loon omhoog moest. Zoo ver is de S.D.A.P. zelfs gegadn, dat zij deed, alsof het loon met den prijs van het product niets te maken had. Ieder mocht volgens hen goed verdienen, dus ook al len, die werkten aan of verwerkten de eer ste levensbehoeften. Voor een groep was dat echter niet mogelijk, namelijk voor de bewerkers van den bodem. Als deze goed beloond werden, dan zou immers het leven te duur worden. Toch predikte zij, dat alle arbeiders hetzelfde belang hadden en dat zij samen georganiseerd moesten zijn. Dit bij elkaar houden kon alleen door het eene bedrog op het andere te stapelen en zoo een landarbeider als sluitsteen te gebruiken. Hij moest voor laag loon werken, opdat de anderen goedkoop konden leven. Natuurlijk moest dit bedrog gepaard gaan met merkbare verbeteringen in het leven van een arbeider.- In het eerst van den strijd is dit ook gebeurd en later werk te men et- aan mede, dat de steuntrekker zooveel mogelijk steun kon krijgen. Wat is er echter overgebleven van bloed en bodemverbondenheid? Hoe kon er ar beidsvreugde zijn bij de wetenschap, dal men zijn kinderen opvoedde tot steuntrek kers? De democratie en alle arbeiderslei ders zagen den bodem als een object, da alleen bruikbaar was als er winst uit "ge haald kon worden in kapitalistischen zin. Bloed- en bodemverbondenheid was voor hen onzin en de waarde van den bodem bewerker erkende men niet. Daardoor kon men ook komen tot de grootste aller tegen stellingen, namelijk een ïeerschende werk loosheid en productieb«perking. De landarbeider werd opgeofferd aan de partijpolitiek. Men zag hem niet als mensch, laat staan als grootsten bloedverzorger van de natie. Wij moeten ter wille van ons volk den landarbeider brengei. tot een veel hoogere orde. Dat zal kunnen als wij hem zien als mensch, als werker, als boer, maar bovenajs als bloedbron. Zien wij hem als mensch, dan komen hem een loon en een behandeling toe in overeenstemming met andere men schen. Uit naastenliefde zullen wij dus voor hem in de bres lampen en moeten springen. Zien wij hem als werker, mede ver zorgende dus de eerste levensbehoef ten, dan zullen vooral in dezen tijd de meesten geneigd zijn hem goed te beta len en te zien als een heel nuttig wezen. Zien wij hem als boer, dan treedt hii ^ok in de rechten van den beer, dus ook in de plichten. Wij zien hem jlan als een mensch, levende in de natuur, le vende dus daar, waar 's menschen be stemming is. Ieder onbevooroordeelde zal moeten toegeven, dat het anker van een volk in de natuur ligt en dat een boer dus van fundamenteel belang is. De landarbeider leeft onder dezelfde natuuromstandigheden, doet hetzelfde werk, bebouwt den zelfden grond. Het verschil is alleen dus dit, dat de een boer is met, den ander zonder grond. Dit ales is van zeer. groot belang, doch het voornaamste hebben wij nog niet ge noemd. Pas dan zien wij den landarbeider juist, als wij hem zien als de grootste bloedbron van ons volk. Het zijn vooral de groote gezinnen der landarbeiders, die den steden de bloedverversching brengen. De landarbeider, zoo ging spreker verder, kan zich alleen uitleven op zijn eigen terrein. Het belang van den landarbeider valt nooit te behartigen alleen als arbeidersgroep, maar wel als een volksonderdeel in het belang van het volk. De gemeenschap en de overheid hebben groote verplichtingen aan den landarbeider. Sinds de Landstand is uitgeroepen, zijn boeren en landarbeiders principieel ver- eenigd en zijn beiden daarvan lid. Dit is de eenige mogelijkheid om den landarbeider op te voeren tot zijn grootste waarde e* hem te bekwamen voor de volksgemeen schap. Tot zoover de beschouwingen van den landarbeidersleider. In een volgend artikel zal het referaat van den héér Tuininga worden weergegeven.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1