De strijd rond den Stillen Oceaan fMomentje v J ZATERDAG 10 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10147 Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbns 1L Oil nummer bestaat uil twee bladen. Vriendschap Een tijd, als dien wij nu beleven, ïs een bij uitstek gunstige tijd, om de dingen in het leven te schatten op hun juiste waar de, echt en zuiver te waardeeren. Een kostelijke gave in het leven kan de vriendschap zijn! Vooral in een moeilijken tijd is het een voorrecht, van ware vriendschap te kunnen genieten. Vooral in een moeilijken tijd kan menig mensch een dringende be hoefte hebben aan echte vriendschap! En daartegenover staat het schrille feit, dat, als de mensch het moeilijk heeft materiaal of geestelijk zijn vrienden hem vaak het eerst verlaten of zelfs 't hem nóg moeilijker maken. De vriendschap van diè vrienden blijkt dan de ware en echte vriendschap niet geweest te zijn, en is daarom een teleurstelling en ontgoocheling geworden. Deze gedachte over vriendschap nu wij allen min of meer een moeilijken tijd beleven, van bijzonder actueele waar de! schrijven wij neer naar aanleiding van een artikeltje, dat wij juist lazen in het altijd lezenswaardige tijdschrift „Sint Bavo" een artikeltje naar aanleiding van de woorden uit de H. Schrift: „Zelfs by zijn buur is een arme gehaat, maar de vrienden van een rijkaard zijn talrijk". (Spr. 14,20). Na eerst over de vriendschap m het al gemeen en over het eerste deel van boven staande tekst een en ander te hebben op gemerkt, vervolgt de schrijver in „Sint Bavo": „j^aar de vrienden van een rijkaard zijn talrijk". Natuurlijk daar is iets te winnen, daar is iets te genieten; men gaat er licht op vooruit; waar honing is, zijn bijen, en, waar geld is, zy'n vrienden, en, als het op is, is het met de vriendschap gedaan. En de vrien den, op wie hij meende te bouwen, la- tem hem in den steek, als hij ze juist noodig heeft. Dan is het bewijs van op rechte trouw Èegeveri! Daarom: laat geld eh goed buiten be schouwing, als gij uw vrienden kiezen gaat. Een wijze raad wordt hier gegeven, dien wij heel graag willen verspreiden! DISTRIBUTIE VAN EIEREN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 19. Januari a.s. tot en met Zaterdag 7 Februari a,s. voor personen in den leeftijd tot en met 20 jaar één ei zal worden beschikbaar ge steld. In genoemd tijdvak zullen de met 04d, 04c en 04b gemerkte bonnen van de bonkaart-reserve elk recht geven op het koopen van één ei. De genoemde bonnen zullen bij den le verancier moeten worden ingeleverd in de periode van Maandag 12 Januari tot en met Zaterdag 17 Januari a.s. De leverancier is verplicht, om, op verzoek van degene, die bonnen heeft afgegév^i, hiervoor een ont vangstbewijs te verstrekken. De aflevering van de eieren zal eerst mogen geschieden met ingang van Maandag 19 Januari ^.s. Zulks zal evenwel in verband met vervoers- moeilijkheden niet in alle gemeenten reeds op 19 Januari a.s. mogelijk zijn. In verband daarmede is bepaald, dat de bonnen geldig blijven tot en met Zaterdag 7 Februari a.s. Bij de soldaten van het Dultsche Afrik», corps. Kleiner* voertuigen worden op vrachtauto's geladen en naar de voorste linies gebracht Transatlantic-Recla- P. IC Voltingeief De Japansche opmarsclt op Malakka AMERIKAANSCH VLIEGTUIG- MOEDERSCHIP GETORPEDEERD. Uit Tokio wordt officieel gemeld, dat het Amerikaansche vliegtuigmoe derschip „Langley" bij het eiland Johnston tot zinken is gebracht. Het schip is Donderdag door een Ja pansche duikboot getorpedeerd. BRITSCHE VERDEDIGING VAN MALAKKA STORT INEEN. In het gebied van Kwal a Loempoer worden op het oogenblik volgens de laatste berichten van het front op Ma lakka felle gevechten geleverd. Ter wijl de Engelschen naar het schijnt nog trachten Kwala Loempar te ver dedigen tegen uit het Noorden opruk kende Janansche strijdkrachten, zijn hun achterwaartsche verbindingen reeds door de Japanners afesneden. De Japanners zullen waarschijnlijk zijn aangekomen, langs een der talrijke rivie ren van Malakka, in den rug van den vij and. Voor de daar strijdende Engelcchen staat alleen nog de kant naar de Straat van Malakka open, aangezien zij intus- sohen van het Noorden, Zuiden en Oos ten omsingeld zijn en onder fel artillerie vuur zijn genomen. Nader meldt het Japansche hoofd kwartier, dat onder den druk van het Japansche offensief de Britsche strijd krachten in het Noorden van Selangor inéénstorten. Zij zijn algemeen begon nen terug te trekken naar Negri Sem- bilan. De terugtrekkende Britsche troepen ver nielen in allerijl bruggen en wegen om den Japanschen opmarsch te vertragen. De verwarring onder de Britsche troepen strekt zich ook uit tot den Zuidelijken sector van Selanger, waar eveneens een algemeene terugtocht kan worden waar genomen. De Jaoann'ers maakten 68 stuk- kén geschut, 50' pantserwagens en 500 automobielen en motorrijwielen buit en namen meer dan 200 soldaten gevangen. Domei van het front op Malakka nog het volgende: Sinds de oorlogsverklaring hebben de Jap a nsche *t roep e n een volstrek te superioriteit in de lucht veroverd. De meeste Engelsche vliegtuigen, waarvan er bij het begin van den oorlog 500 aanwezig waren, zijn neef geschoten of vernietigd. Ondanks- het zenden van 50 vliegtuigen uit Austalië die gevoegd zijn bij de 500 vliegtuigen, die thans in Sngapore zijn ge- stationneerd, stelt de Britsche leiding al léén pogingen in het werk om deze vlieg tuigen te verbergen, opdat zij niet neer geschoten of vernietigd zullen worden. Van de overige fronten E)J HET SOVJETGEBIED Den 8sten Januari heeft de Duitsche ar tillerie treffers geplaatst op fabrieken der zware industrie, op stations en andere voor den oorlog belangrijke installaties in Le ningrad. Aan het KareliSche front hebben de Fin- sche troepen in de afgeloopen dagen nieu we, belangrijke successen behaald, naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt. Zoo hebben de troepen van een Finsche divisie infanterie bij een plaatse lijken aanval in het gebied tusschen het Ladoga- en Onega-meer opnieuw terrein ge wonnen. In hevige gevechten werden hier bij dertig zwaar versterkte bolsjewistische veldkazcmatten vernietigd. In denzelfden sector ondernam de vijand twee tegena «nvallen, die echter door de Finnen met succes "werden afgeslagen. De bolsjewisten verloren hierbij 400 dooden en verscheidene pantserwagens. In het kader van deze gevechten hebben de Finsche troepen een bolsiewistische ge vechtsgroep in een pl^atsie ingesloten. De viiandeliike strijdkrachten, die hier bloot gesteld zün aan het samengebundelde vuur Van de Finsche artillerie, staan voor hun vernietiging. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Naar het Egvptische blad ..Makkatani" meldt, hebben de Engelschen "it hun Afri-, kaansche Dominions en Protectoraten, waaronder Kenya en Oeganda, troepencon tingenten ter tserkte van 91.000 man naar het Lybische front gestuurd. Uit andere bron verluidt, dat het gebruik van Britsche hulDvolken aan het Lybische front ook uitgebreid zal worden tot de Abessi.inen. Deze Afrikaansche troepenmas sa's moeten vooral de Australiërs vervan gen. die langzamerhand naar hun vader land worden terugeemenen. Deze Austra-1 liërs, zoo verluidt uit Cairo, zijn sinds hun land door het deelnemen van Janan aan den oorlog rechtstreeks wordt bedreigd, zoo weerspannig geworden, dat zij voor een strijd on a*"*ere oorlcstooneelen niet meer in aanmerking komen. BRITSCHE vr-rr.crr. mOT ZINKEN GEBRACHT Volgens den Britschen berichtendienst is officieel medegedeeld, dat de „Galatea" door een duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Deze kruiser mat 5200 ton. ENGtfLSCHE VLIEGERS BESCHIETEN 15-JARIGEN JONGEN De Fransche bladen melden uit Abbe- villde, dat Engelsche vliegers met machine geweren hebben geschoten op een 15-jari- gen Franschen jongen, die wandelde langs een weg, welke naar de kust leidt. De jon gen werd door verscheidene kogels getrof fen en stierf weldra in het ziekenhuis. De Fransche bevolking is zeer verontwaardigd i over deze nieuwen Engelschen aanslag. DE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN. Te Londen verklaart men aangaande den toestond op de.Philippijnen, <dat de be velhebber Mc Arthur zonder versterking van vliegtuigen niet in staat is d'én strijd nog eenigen tijd vol te houden. De correspondent van de „Yomioeri Sjimboen" schrijft aangaande den oorlogs toestand op de Philippijnen, dat den Ame rikanen na den algemeen en Japanschen aanval op het schiereiland Baptang elke mogelijkheid tot vluohten is afgesneden. De Amerikanen zouden geen gelegenheid meer hebben de in hun verdedigimgsstel- lingen opgeslagen levensmiddelen, vol doende voor 2 tot 3 jaar, te vernietigen. Zou het overschot van de 31ste divisie voornemens zijn per schip te vluchten, dan zouden eenheden van de Japansche vloot d' aan de Japansche blokkadelijn opvan gen. De „New York Tunes" noemt de mili taire gebeurtenissen op de Philippijnen een „ernstigen slag voor de Vereenigde Staten". Deze ^landengroep moet, zoo schrijft het blad, door de Vereenigde Sta ten als verloren beschouwd worden. De Vereenigde Staten beschikken over geen enkele vooruitgeschoven post meer, waardoor offensieve operaties tegen Japan mogelijk zouden zijn. Van Janansch stand punt bezien, vorrrien de Philippijnen een groote. natuurlijke brug naar Neder- landsoh-Indië. Talrijke vliegvelden en goe de havens komen de Japanners hierbij van pas. Doch ook economisch gezien kar. Ja pan uit de Philippijnen veel voordeel trek ken. Het verlies van de Philippijnen komt den Vereenigden Staten zeer duur te staan. NED.-INDIë VRAAGT HULP AAN AUSTRALIc. De regeer ing van* Ned erl andsoh -Imd i heeft met het oog op de toenemende Ja pansche aanvallen Australië verzocht vliegtuigen te zenden, die moeten mede werken bij het patroilleeren lanes de stra tegisch belangrijke sleutelposities. Men heeft verklaard, dat de Nederlandsch-ïn- disohe luchtmacht niet in staat* is de be langrijke punten van hét eigen land te beschermen. ONDERZOEK NAAR HET AMERIKAANSCHE ECHEC OP HAWAII. De „New York Times" meldt uit Hónö- loeloe, dat de naar Hawaii gezonden Ame rikaansche commissie van onderzoek, wej- ke tot taak heeft een onderzoek in te stie len naar de vraag of een nalatigheid van het Amerikaansche legér of de marine bij gedragen heeft tot de Japansche successen, onder voorzitterschap' van een rechter van het opperste gerechtshof met haar taak is begonnen. HET ITALIAANSCHE WEBRMACHTSBERICHT. Het Italiaansche Weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: „Bij ^den aanval van stormbooten van de Italiaansche marine in de haven van. Alexandrië, waarvan reeds melding is ge maakt in het Weermachtsbericht van Don derdag, is. naar uit later gedane constatee ringen blijkt, behalve een slagschip -r Va- liant-klasse, ïog een tweede slagschip van de Barham-klasse beschadigd. In Cyrenaica herhaalde activiteit der ar tillerie tegen onze stellingen in het gebied van Solloem. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben met succes tentenkam pen gebombardeerd en met hui. boordwa- pens op marsch zijnde afdeelingen in de buurt van Agedabia aangevallen In talrij ke luchtgevechten hebben Duitsche jagers zes vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Een van onze verkenningsvliegtuigen, dat boven Benghazi door vijf Hurricanes werd aange vallen, schoot twee Hurricanes neer en keerde met talrijke vijandelijke treffers op zijn basis terug. De verkenningsofficier werd gedood en drie leden der bemanning werden gewond. Onze luchtdoelartillerie schoot een vijandelijken bommenwerper neer, die in de buurt van Solloem neer stortte. Een ander vliegtuig van het type Vickers-Wellington, dat door het welge richte afweervüur van een onzer torpedo booten werd getroffen, stortte bij Tripolis in zee. Ondanks het aanhoudende slechte weder in de Middellandsche Zee zette de luchtmacht haar aanvallen op het -eiland Malta voort. IN 'N PAAR REGELS Von Ribbentrop uit Boedapest vertrokken. Gistermiddag, om 17 uur 30, is de Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, na een bezoek van verscheide ne dagen uit de Hongaarsche hoofdstad ver trokken. De bevolking juichte den Rijks minister hartelijk toe als bewijs van de wapenbroederschap en hechte politieke vriendschap en yan de DuitschHongaar sche samenwerking. Mijnongeluk in Engeland. De „Times" maakt melding van een nieuw mijnongeluk, dat in den nacht van Maandag qp Dinsdag in een mijn te Leigh (Lancashire) gebeurd is. Zes mijnwerkers werden gedood en vier gewond. Treinbotsing bij Namen. Gisterochtend zijn op het station Saint Denis bij Namen twee sneltreinen met el kander in botsing gekomen. Tot nu toe zijn er zeven dooden en tal rijke gewonden. Bondgenooten presenteeren de rekening NEDERLANDSCH-INDISCHE REGEERING GEEN BAAS MEER IN EIGEN HUIS Zooals een V.P.B.-bericht dezer dagen meldde, heeft generaal Ter poorten, de opperbevelhebber der gezamenlijke Nederlandsch-Oost- Indischc strijdkrachten de hulp verleening van een aantal Ameri kaansche officieren, die de verde diging van Java moesten organisée- ren, van de hand gewezen met de motiveering, dat N. O. I. de reeds lang bestelde Amerikaansche vlieg tuigen dringend noodig had, maar geen raadgevers, 'die zouden moe ten beginnen, de kaart van Java te bestudeeren. Men doet er goed aan, zien te realiseeren, wat dit bericht beteekent: ni. een antithese tusschen het Nederlandsch-Indische en het geallieerde opperbevel. De persstemmen uit onze Oost, zoowel als de radio-commen taren van Batavia en -.onden de laatste natuurlijk om propagandistische redenen alleen in de Nederlandsche uitzending geven duidelijk weer, dat men het in Ne derlandsch-Indië allesbehalve eens is met de wijze, waarop de vestiging van het ge allieerde opperbevel te Batavia in zijn werk is gegaan. Men kan nl. veilig aannemen, dat dit goeddeels over de hoofden der Ne derlandsch-Indische regecring heen is ge schied. Doch wat nog erger is: nu er te Ba tavia eenmaal een vreemde opperbevelheb ber zit, hoeft men er ook niet mee: op te rekenen, dat deze ooit weer zal vertrek ken. Of het moest *un omdat hij wordt afgelost door een Amerikaansche collega of de Japanners hem verdrijven. In elk geval zijn onze landgenooten in Nederlandsch-In- dië geen baas meer in eigen huis, mg afge zien van het zonderlinge feit, dat de Brit sche generaal Wavell opperbevelhebber moest worden van de geallieerde strijd krachten in het Verre Oosten, die op dit oogenblik nog vrijwel uitsluitend uit Ne derlandsch-Indische troepen en luchtmacht bdstaan Het valt ook moeilijk om te gelooven, dat het»bezoek van den Nederlandschen gouverneur-generaal en diens luitenant aan Australië werkelijk ten doel heeft om te spreken over de Australische hulp. Temeer, daar dergelijke hulp moeilijk ernstig meer te nemen is; het Australische leger is zoo langzamerhand we] geheel opgeofferd aan Britsche militaire avonturen in de geheele wereld, zoodot Australië in zijn angst voor de naderende J.-panners een verbond met de V. S. sloot en Porf Darwin als steunpunt aan de Amerikaansche marine afstond. Starkenborgh Stachouwer en van Mook worden waarschijnlijk aoor geheel andert zorgen geplaagd wie had ook kunnen denken, dat de rekening voor hun licht vaardige internationale politiek reeds zoo spoedig gepresenteerd zou worden? En nog wel in de eerste plaats door de bondgenoo ten, ook al komen zij slechtf om, zooals dat in hun grenzclooze Anglo-Amerikaansche hoogmoedigheid heet, „de verdediging van Nederlandsch-Indië te organ iseeren. „Blanco-volmacht voor Stalin" In de „Berliner Boersenzeitung" sdhryft Karl Megerle onder het opschrift „Blanco- volmacht voor Stalin" een artikel, waarin hij zich bezig houdt met d-e concessie, die Engeland de Sowjet-Unje heeft gedaan ten aanzien van de hegemonie in Europa. Engeland, aldus schrijft Megerle, heeft het tot dusverre niet gewaagd zich te ver dedigen tegen de aanklacht, dat Eden Europa aan het bolsjewisme heeft ver kocht. Met verwijzing naar de pogingen van Eden om zijn concessies aan Moskou te verkleinen, citeert Megerle de Ameri kaansche journaliste Helen Patrick, dde gemeld heeft, dat de bolsjewisten bij de besprekingen met Eden alle kwesties heb ben aangeroerd, die reeds vóór den oor log ter sprake zijn gekomen en dat er daarom geen reden is om aan te nemen, dat de Sowjet-eischen van toen, waaron der de uitlevering der Randstaten, van Bessarabië eri de Boekowina en „de nood zakelijkheid vap een uiterst nauw con tact' met Bulgarije", zijn verminderd. Het is zeer waarschijnlijk, aldus schreef Helen Patrick, dat niet alleen deze, maar ook apder^ punten uitvoerig zijn bespro ken. Megerle constateert, dat de Engelsche censuur slechts dis hier geciteerde mede- deelingen van de Amerikaansche journa liste heeft doorgelaten' en de vermelding van,de belangrijker punten heeft verboden. Maar het noemen van Bulgarije en de aan wezigheid van den Britschen ambassadeur te Ankara geven de richting aan, waarin zich de Engelsoh-bolsjewistische bespre kingen hebben bewogen. Ds belangstelling der Sowjet-Unie is niet alleen gericht op Bulgarije, maar op geheel Roemenië, het vroegere Zuid-Slavië, Turkije en vooral de zee-ëngten. Alle, authentieke bsirchten over Edens onderhandelingen, aldus besluit Megerle, bevestigen, dat Stalin ten aanzien van de ze streken en Noord-Europa nog harder en onbuigzamer tegenover de Engelschen is geworden dan hij in den zomer van 1939 was en dat de Engelschen, bedreigd als zij zijn, elke blanco volmacht tegen Euro pa, die Stalin voorlegde, moesten teekenen. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND SCHARDUN. Ik las het een en ander over schar- dyn, een vischje, dat zich op het oogenblik in Zeeland bijzonder druk moet laten vangen en waarvan op één dag zelfs meer dan 100.000 Kg. werd bijeengebracht. Wat is een schardijn? Ik zou zoo, zeggen: het stekeltje onder de kabel jauwen en schelvisschen. Maar het is een vet vooroorlogsdier, want het heet „de zilveren schardijn" en laat zich bakken in zijn eigen vet. De samen stelster der nationale menu's heeft zich dan ook onmiddellijk van den schardijn meester gemaakt en ons in gelicht, wat er alzoo met de zilveren schardijn kan gebeuren, vooTdat hij in onze magen verdwijnt. Goed, de schardijn in het zuur moet zeer sma kelijk zijn, maar wie werpt er azijn over een dier, dat de natuur ons in deze dagen stuurt als een geschenk des hemels? Want welk dier, dat zich komt presenteeren voor onze magen, neemt nu rog tegelijk het vet mee, om zich daarin te laten braden? Ik bepeins overigens de verschuiving der waarden, die deze tijd met zich mee draagt. Hoe de waarde van een zaak afhankelijk is van den tijd. Immers, wat vroeger een doodeenvoudig sprot je was, waarvoor wij onze geculti veerde voor zoover niet verkouden neus ophaalden, tvordt nu gehuldigd als „zilveren schardijn", dat de naam zou kunnen zijn van een Oostersche ridderorde. En dat simpele dier leert mij dus, mij aan het aardsche te ont hechten, want wat nu een zilveren schardijn is, zal later weer een sprotje zijn SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR ANGLO-AMERIKAANSCHE RUBBER- AANVOER. De Londensche „Daily Telegrapih" houdt zich uitvoerig bezig met de sombere voor uitzichten, welke voor de Anglo-A/merika- nen bestaan in zake den aan/voer van ruwe rubber.' Negentig procent der wereldpro ductie van ruwe rubber, zoo schrijft het blad. kwam uit de gebieden in den Zuid- westelijken Stillen Oceaan, die thans tot oorlogsgebied geworden zijn. Daarvan kwam 20 procent uit Malakka, dat zi^h reeds groot endeels in handen der Japan ners bevindt, 20 procent uit Thailand en Indo-China, die geheel verloren gegaan zijn .en 30 procent uit Nederlandsch-Indië, welks lot zeer onzeker is, en waar in ieder geval ook thans reeds een normale exploi tatie door de nabijheid van den oorlog verhinderd wordt. Het blad betreurt, dat men rubbsrplantages niet kan vernietigen, en dat de vijand de exploitatie daarvan terstond ter hand kan nemen. Het is der halve van het grootste belang voor die Anglo-Amerikaansche oorlogvoering, on verwijld ingrijpende maatregelen te ne men in zake het rubberverbruik. Dit is des te noodzakelijker, aangezien het verleden jaar door Washington gemaakte plan. om te San Francisco een strategische basis voor ruwe rubber van 800.000 ton voor de Ver. Staten' en Groot-Britbannie aan te leggen, door het uitbreken van den oor log in den Stillen Oceaan volkomen on mogelijk is gemaakt. Anderzijds werd ge lijktijdig in zake dit vraagstuk verklaard, dat het geen overdrijving is te beweren, dat door de vijf weken oorlog in den Stil len Oceaan de geheele wereldrubbermarkt is stilgelegd, terwijl juist de onvoorwaar delijke beiheersohing van deze markt als een der belangrijkste bouwisteenen voor- een Anglo-Amerikaansche overwinning gegolden heeft. Het bolsjewisfhe is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en gods dienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het Vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. DE INDISCHE PENSIOENEN. Nu door de jongste gebeurtenissen .In Oost-Azië Nederlandsch Indië weder in liet brandpunt der belangstelling staat en te recht ongerustheid bestaat omtrent het lot van onze overzeesche gewesten, vragen op nieuw vele der in het moederland wonen de oud-Indischgasten zich af. hoe het op den duur zal loopen.met de uitbetaling van hun rijkspensioenen en hoe de interne fi- nancieele basis der fondsen er voor staat. Het A. N. P. heeft' te bevoegder plaatse bens zijn licht opgestoken en schrijft, dat het uitgesloten is, dat gedurende den oor log de pensioenen hier te lande niet meer zouden kunnen worden betaald. Omtrent de vraag hoe het na den oorlog met de uitbetaling der pensioenen moet gaan valt thans uiteraard nog niets met zekerheid te zeggen. PROF. DR. T. GOED-ÏWAAGEN SPREEKT OVER: „VOLKSGEMEEN SCHAP EN UNIVERSITEIT Op'Zaterdag 17 Januari, des middags om drie uur, zal prof. dr. T. Goedewaagen. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, voor het Nationaal-Socialistisch Studentenfront in de aula der gemeentelijke universiteit te Amsterdam een rede houden over het onderwerp: „Volksgemeenschap en univer siteit", waarbij alle Amsterdamschè hoog leeraren en studenten zullen worden uit- genoodigd.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1