Moest? Eén lepel Hoestival brengt reeds verlichting De geheimzinnige vijand VRIJDAG 9 JANUARI 1942 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Hi. Wllmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeUe. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red- Omgeving: L. Roozen. ^eiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.46 uur Vrijdagavond. Zon op 9.48 uur Zaterdagochtend. Tosschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 9 Januari. De maan komt Vrijdagnacht om 0.34 uur op en gaat Vrijdagmiddag om 12.53 uur onder. (Laatste kwartier). 10 Januari: De maan komt Zaterdagnacht ->m 1.48 uur op en gaat#Zaterdagmiddag om 1.20 uqr onder. 11 Januan: De maan komt Zondagnacht om 3.03 uur op er gaat Zondagmiddag om 1.48 uur onder. 12 Januari: Do maan komt Maandag nacht om 4.18 uur op en gaat Maandagmid dag om 2.22 uur onder. 13 Januari: De maan komt Dinsdagoch tend óm 5.23 uur op en gaat Dinsdagmid dag om 3 03 uur onder. 15 Januari: De maan komt Donderdag ochtend om 7.56 uur op en gaat Donder dagmiddag om 4.50 onder. UITREIKING NIEUWE $EEPKAARTEN VOOR KINDEREN EN TOESLAG- KAARTEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID VOOR DE TWEEDE PERIODE VAN 1942 De Secretaris-Generaal van de Departe menten van Handel. Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Zeepkaart voor kinderen. In het tijdvak van Donderdag 15 Januari tot en met Vrijdag 23 Januari a.s. zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe zeep- kaarten voor kinderen. De nieuwe kaarten zijn, in tegenstelling tot die, waarvan thans de laatste bonnen in gebruik zijn, slechts bestemd voor een tijdvak van drie maanden en bevatten elk drie bonnen. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Fe bruari 1942 nog geen twee jaar oud zullen zijn, en dus zijn geboren na 1 Februari 1940, wordt één kaart voor zeep en één voor toiletzeep uitgereikt. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Fe bruari 1942 den leeftijd van 2 jaar zullen hebben bereikt, doch nog niet dien van 8 jaar en die dus zijn geboren na 1 Fe bruari 1934 doch vóór 2 Februari 1940, wordt één kaart voor zeep uitgereikt. Belanghebbenden dienen tij de uitrei king de distributiestamkaarten der betrok ken kinderen te toonen en worden voor wat betreft den dag van uitreiking ver wezen naar de bekendmaking van den distributiedienst in de gemeente hunner inwoning. Tevens zullen op nader door de plaatse lijke distributiediensten bekend te maken dagen gedurende het tijdvak van 15 Ja nuari tot en met 22 Januari a.s. de toe slagkaarten voor bijzonderen arbeid voor de tweede periode van 1942 worden uit gereikt. Voor de uitreiking gelden ddlzelfde nor men als tot dusverre. Zij, die recht kun nen doen gelden op een toeslagkaart voor langdurig en arbeid, doch tot nu toe rantsoenbonnen hebben ontvangen, zullen een toeslagkaart ontvangen, indien sedert het tijdstip van uitreiking dier bonnen der tien weken verloopen zijn. Van de thans in gebruik zijnde toeslag- kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zal een der aardappelbonnen niet worden aangewezen. In verband hiermede komen op de betreffende nieuwe kaarten vijf in plaats van vier bonnummers voor, name lijk „05." tot en met „09", zoodat de bon, welke extra wordt gegeven, in de komen de periode recht zal ge.ven op het koopen van het rantsoen, dat in de eerste periode niet wordt verstrekt. De regeling voor zelfverzorgers blijft on gewijzigd. Degenen, op wier distributie stamkaart het vakje KI of LI gedateerd is, komen niet voor toeslagkaarten in aan merking. Eerst bij de uitreiking voor de vierde periode zal jnen wederom kunnen kiezen of men van de zelfsverzorgersregeling ge bruik wil maken dan wel toeslagkaarten wil ontvangen. Dit is dus thans niet mo gelijk. RECHTZAKEN MOORD OP BREDASCHEN KOOPMAN LEVENSLANG TEGEN BEIDE VERDACHTEN GEëlSCHT In de moordzaak-Van Aart heeft gis termiddag de officier van justitie bij de Rotterdamsche rechtbank, mr. H. A. J. Reumer, na beëindiging van het getui genverhoor en na een uitvoerig requi sitoir, tegen b'eide verdachten, den 47- jarigen reiziger J. H. J. Dils uit Am sterdam en den 36-jarigén huisschilder T. A. F. Slont uit Rotterdam levenslan ge gevangenisstraf geëischt wegens moord in vereeniging op den 47-jari gen Brcdaschen koopman P. B. G. van Aart. Onder doodsche stilte heeft de officier van justitie, mr. H. A. J. Reunier, zijn re quisitoir gehouden. Hij wijdde enkele woor den van deernis aan de nabestaanden van het slachtoffer. Nadat de heer Van Aart op 12 November naar den Haag was vertrokken, vernam mevrouw Van Aart van den heer v. d. Berg, dat haar man oo 12 November voor het laatst in een café te Rotterdam was geweest, waarna de politie in de zaak werd gemengd. Door een toeval heeft Slont, die voor een ander feit op het hoofdbureau van Politie was ontboden, een bekentenis afge legd, waarna het liik SDoedig was gevon den. Zonder de bekentenis van Slont was dit waarschijnlijk nooit gebeurd. Toen Dils was gearresteerd wijzigde Slont zijn ver klaring en zeide, dat Dils de- moordenaar was, waarna de justitie moest uitzoeken wie van beide mannen loog. De politie mannen v. d. Lubbe, Ehrisman en Melles hebben in deze zaak prachtig werk ver richt. De officier achtte bewezen, dat Dils zich aan heling heeft schuldig gemaakt van de 500 gulden, die Slont van den heer de Wit te had gestolen. Voorts ging mr. Reumer na, welke ge beurtenissen zich op den dag van den moord hadden afgespeeld. In Rotterdam moest de heer v. d. Berg wachten op de terugkomst van den heer van Aart, die nooit zou volgen, omdat hy niet genoeg geld bij zich had. Had hij meer geld op zak gehad, dan zou hii waarschijnlijk denzelf den weg zijn gevolgd als Van Aart. De officier ging vervolgéns na. dat de verdachten' in elk geval den dood van het slachtoffer hebben gewild, v. d. Berg en mej. Knegten werden weggestuurd. Het slachtoffer mocht niet meer kunnen spre ken. hij kende beide mannen. De verklaringen van verdachten wijken alleen af in den dader, overigens komen zij vrijwel overeen. Een van beiden heeft Van Aart dus vermoord. Mr. Reumer acht beide mannen schuldig aan den moord, zulks op grond van iurisnrudentie van den Hoogen Raad der Nederlanden. Er is hier geen sp^ke van medeplichtigheid, maan van mo^e-daderschap. Het is in dit geval voldoende als bewe zen is, dat het *eit is gepleegd. Volgens den officier heeft Slont het slachtoffer neerge slagen. waarna Dils door worging een eind aa*\ zijn leven heeft gemaakt. De officier eischte schuldig-verklaring van beide mannen aan den moord in ver eeniging met voorbedachten rade, gevolgd door roof. alsmede aan diefstal, resoectie- veh'ik heling, van 500 gulden. De mannen hebben geen snier van hun gelaat bewogen en nog niet vdy hun ontroering blijk gege ven toen de weduwe van het slachtoffer snikkend voor de rechtbank stond. Spr. eischt tegen beide verdachten levenslange gevangenisstraf. De róadslieden van de verdachten, mrs. Schadee en Noordiik, zullen hedenmiddag hun pleidooi uitspreken. ECONOMISCHE RECHTSPRAAK. De Procureur-Generaal eischt bevestiging van alle vonnissen. A. v. d. Eykel te Katwyk a. d. Rijn had van den Economische rechter vier maanden gevangenisstraf gekregen wegens het verkoopen van bloemkool buiten de veiling om. Na getuigenverhoor eischte de procureur-generaal bevestiging van het in eerste instantie gewezen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. G. Verheul uit Hazerswoude had kunstmestbonnen verhandeld en was des wege veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf. Zijn hooger beroep hielp hem niet erg veel, want de Procureur-Generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Uit spraak over 14 dagen. H. Tuis uit Bodegraven had een jaar gevangenisstraf gekregen wegens het clandestien verkoopen van kaas, worst, kip, enz. De Procureur-Generaal vroeg be vestiging van het vonnis. Uitspraak over twee weken. J. A. Vallentgoed te Alphen a. d. Rijn had twee maanden gevangenisstraf gekre gen voor het verkoopen van kunsimestoon- ren. Twee maanden gevangenisstraf vond de Procureur-Generaal niel te veel en hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis. De verdediger vroeg de invrijheidstelling van verdachte, hetgeen het Hof weigerde. Uitspraak over 14 dagen. H J. Berk te Lisse had wegens het verhandelen van kunstmestbonnen twee maanden hechtenis gekregen. De Procu reur-Generaal eischte bevestigingvan het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. A. W. Wesseling afkomstig uit Sassen- heim had van J. Bergman uit Anna Pau- iov/na 3,400 kg. aardappelen gekocht buiten de, distributie om hetgeen op 16 October gebeurd was. Verdachte had zulks gedaan om de aardappelen te verdeelen onder zijn personeel dat uit 40 personen bestaat. De Officier vond het een ernstig feit en eischte daarvoor twee maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Elshout wees er op. dat verdachte het niet gedaan had uit winst bejag of uit eigen belang maar alleen om z:jr> personeel te helpen. Spr. riep de uiterste clementie in en vroeg een geldboete te wil- en opleggen. De economische rechter uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 750.subs, vijf maanden hechtenis. HAAGSCIIE RECHTBANK. BELANGRIJKE BONNENDIEFSTAL TE NOORDWIJKERHOUT. V»dïr en dochter staan terecht Voor de Haagsche Rechtbank hebben zich to verantwoorden gehad de ruim 50-jarige timmerman D. J. W. en de 25-jarige werk ster D. W., vader en dochter beiden te Noord wykerhout en gedetineerd in het Huis van Bewaring vanaf 17 October. Zij hadden ieder voor zich een aantal dis tributiebonnen weggenomen, zooals boter-, vet-, brood, vleesch-, eieren-bonnen, tex- tielkaarten, waarbij de vader het minste bonnen had weggenomen 'zonder er óok maar één cent voordeel van te genieten. Hij gaf zoo nu en dan eens een bonnetje aan zijn schoonzuster of aan een werkman. De dochter evenwel had groote partijen distributiebescheiden aan een oom ver kocht en voor het geld, dat ze van dien oom kreeg, nieuwe kleeren en een naai machine gekocht. Ze konden alles heel ge makkelijk wegnemen, omdat ze in het zelfde gebouw woonden. Beide verdachten bekenden. De Officier vond het stelen en verhande len ven distributiebeschéiden hoogst ern stig. Spr. begrijpt niet hoe de verdachten het hadden kunnen doen. De vader heeft oen behoorlijk inkomen, vrij wonen en vrij licht. Toch gaat hij bonnen stelen. Hoewel het reclasseeringsraoport gunstig is te noe men eischte de Officier tegen den vader een jaar gevangenisstraf mit aftrek van het voorarrest en tegen de dochter tien maan den gevangenisstraf, eveneens met aftrek preventief. De verdediger van verdachten hield een uitvoerig pleidooi, waarin pl. er op wees, dst de vader het alleen gedaan had uit me delijden voor zijn medemenschen. De va der is een hoogst eerbaar man, die zich zelf heeft opgewerkt van een eenvoudig mensch tot zijn huidige oositie. Afgezien van het voorarrest, dat bijna vier maanden geduurd heeft, is hier nog de moreele straf voor verdachte. Pl. wees er verder op wat verdachte steeds voor de gemeente gedaan heeft en riep tenslotte zoowel voor den vader als de dochter de uiterste clementie in. Uitspraak over 14 dagen. Een jaar gevangenisstraf tegen den oom geëischt. Vervolgens had zich te verantwoorden <3e bakker J. P. uit Den Haag. Hij is de oom van het meisje D. W. Van April tot October had hij steeds allerlei bonnen van zijn nachtje gekocht. Hij was begonnen met op het gemoed van het meisje te gaan werken. Tot driemaal toe had zij geweigerd Ai om tenslotte van het gezeur af te zijn had zij maar een nartijtie bonnen aan haar oom gegeven. Voor die heele partij bonnen kreeg zij een tientje. Daarna had het meis je steeds meer bonnen en textielkaarten r.eggenomen en aan haar oom verkocht, die alles weer met winst van de hand deed. Toen het zaakje uitkwam was er op den -cm een bedrag van 1395 in beslag ge nomen, afkomstig van den bonnenhandel, die ze1rer 2090 had bedragen. De Officier eischte een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en te ruggave van de 1395.aan de gemeentè Noordwijkerhotifc. Uitspraak over 14 dagen. De schoonzuster nam bonnen ten geschenke aan. Daarna had zich te verantwoorden de schoonzuster van D. J. W., mej. M. Z. uit De boeststillende en borstversterkend® siroop. Per flacon 90 ct. ,»W«t Hlijnhardft maakt ia goed". BIJ Apoth. on Drogisten Leiden. Zij had van W. zoo nu en dan- eens eenige bonnen ten geschenke ontvan gen. W. als getuige gehoord zeide, dat hij ^ooit gezegd had, dat de bonnen van dief stal afkomstig waren. In totaal had hij, in een tijdsverloop van zes maanden ongeveer 40 bonnen gegeven. Verdachte zeide abso luut niet te hebben geweten, dat W. oneer lijk aan de bonnen, gekomen was. De Offi cier achtte evenwel de schuldhding bewe zen en eischte deswege zes wewen gevan genisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. peorloopend in Luilekkerland. W. G. B„ afkomstig uit Leiden, laatst zonder bekende woon- of verblijfplaats, ge niet een behoorlijk pensioen. Maar hij houdt nogal erg van een nattigheidje'en zet zijn heele pensioen in snaps om. Maar aangezien hij een buitengewoon droge le ver bezit, was zijn pensioen niet toereikend voor het lesschen van die prachtdorst. Met veel lef stapte hij diverse restaurants bin.- nen en begon een „nattigheid" te bestellen. Meerderen volgden. Hij kreeg daar honger van en bestelde een uitgebreide hors d'oeuvre. besproeid met een fleschje wiin en tot slot een sigaar van een kwartje. In een andere zaak kloof hij technisch een kip af en spoelde den kippensmaak weg met een heerlijk fleschje wijn plus de on ontbeerlijke sigaar van een kwartje. Als het op afrekenen aankwam, toonde hij zijn pensioenoapieren en zeide, dat hij betalen zou als het geld loskwam. Hij moet nog ste°ds betalen. De Officier noemde deze smulpartijen op andermans kosten flesschentrekkerij en eischte daarvoor drie maanden gevangenis straf. De Politierechter legde twee maanden gevangenisstraf oo. In de cel zal hij wel geen kio en wijntjes kryrren en dat is voor zoo'n lekkerbek al een straf op zich zelf. De een bedroog den ander. Een glazenwasscher en een koopman uit Leiden hadden al hun centjes bijeen gegaard, een som van ƒ3200, én hadden in den Haag vier. vaten clandestiene slaolie gekocht, om deze slaolie weer per flesch, met winst te verkoopen. Toen ze begonnen met de slaolie in flesschen te tappen, kwa men ze al spoedig tot de ontdekking, dat de vaten met water gevuld waren, terwijl er per vat maar twee liter slaolie op dreef. Ze waren dus beetgenomen en hun ƒ3200 kwijt. Dit laatste vonden ze het ergste en ze hadden toen geprobeerd om deze'strop aan een ander dóór te geven, door het heele zaakje te verkoopen voor 4000. Bijna was het zaakje in kannen en kruiken, toen er inbegrepen was geworden door de autori teiten en thans hadden ze zich wegens po ging tot oplichting te verantwoorden. Ze noemden het zelf een „boevenstreek", zoo wel dat ze er in geloopen waren, als dat ze georobeerd hadden er anderen in te laten vliegen. Twee maanden gevangenisstraf eischte de Officier. De Politierechter hield rekening met alle omstandigheden, zooals met het feit. dat ze reeds al hun soaarnenningen kwijt waren, en veroordeelde elk der verdach ten tot veertien dagen gevangenisstraf. SPORT De Leidenaar v. d. Berg op de le plaats? Gisteren waren de volgende partijen aan de beurt: Muilwijkv. d. Berg, Fontein d. Hoek, KoomenRemouchamps en Wit- nuisWij nans. Het eerst was de partij Fonteinv. d. Hoek uit, n.l. in 10 zetten. Het was een d4- cpening met c6. Beiden gingen zich ver schuilen achter ketens van pionnen, de z.gn. jteenen muur. Zonder gevaar kon geen van beiden doorbreken en na afruil van enkele oif'cieren werd tot remise besloten. Het is echter de vraag of zulk kort remisespel in ie bedoeling van den wedstrijd ligt, mén zou dan in hét geheel niet behoeven te spelen, want de stand bij den len zet is immers ook remise. Muilwijk en Van den Berg speelden een geweigerd Damegambiet. Het duurde niet lang of v. d. Berg stond het beste. Er ont stond een aardig figurenspel, waarbij voor Muilwijk verschillende offers dreigden. Hij wist deze echter af tewenden, ten kQste van een pion. Later verloor hy nog een F ion bij afruil der officieren, v. d. Berg is dus in de afgebroken partij 2 pionnen voor en zal bij-goed spel deze wel winnen en zal dan tevens de le plaats innemen. Koomen en Remouchamps speelden Ko- nings-Indisch in de voorhand.Remouchamps kwam na de opening eenigszins gedrongen te staan, doch speelde zoo goed verder, dat het nadeel verdween. Vele officieren .gin gen van het bord en het gelukte Koomen niet voordeel te behalen. Integendeel, Re mouchamps heeft o. i. de beste kansen op de winst In een eindspel, waarin alleen nog de koninginnen en eenige pionnen zijn overgebleven. Er zijn echter ook nog wel karven op remise. Wijnans verdedigde zich tegen de e4 opening van Withuis met c5 (Siciliano). Laatstgenoemde speelde hierbij den zet f3 en kwam beter te staan, nadat eenige offi cieren geruild waren. Immers Withuis'kon een,paard op d5 posteeren, vanwaar het riet verdreven kon worden en Wijnans had daartegenover een looper en ook nog eeen dubbelpion. Withuis lette echter niet vol doende op den stand zijner koning, die in den hoek op hl opgesloten was. Dit werd hem bij doorbraak noodlottig, want nu moest hij een officier voor den pion geven. Wel hield hij een paar pionnen meer over, doch aan het slot is een eindspel overge bleven van Koning en Toren te«en Koning, Toren, Looper en pion, dat Wijnans wel z?.l winnen. De partij uit de derde ronde: v. d. Berg Wijnans is door Wijnans opgegeven. De stand na de 4e ronde luidt a's volgt: v. d. Berg 2x, Muilwijk 2xx, Koomen 2x, Wijnans 1.5x, v. d. Hoek 1.5x, Fontein 2, Re mouchamps 0,5x en Withuis 0.5c. t Vandaag zullen de volrrende partijen ge spee1 d worden: vgn dm HoekKoomen, v. d. BergFontein, WijnansMuilwijk en RemouchampsWithuis. De tweedaagsche wedstrijd. Voor deze wedstrijden, eveneens uitge schreven door het Bestuur der Gymnasias tenschaakclub hebben de volgende spelers ingeschreven: Hoofdklasse: A. Barkema. Mr. 'A. G. de Blécourt, J. Bey, A. G. de Kier. R. Legaaij, A. E. J. Modderman, W. F. Schüss, F. Te- leng, allen te Leider. W. *H. v. d. Nat te Voorschoten, J. v. d. Beijl, H. C. den Daas,\ H. J. v. Donk, H. Molenbroek. C. F. Tromp, Mr. H. J. Wiilkate, B. S. Smit en M. Schmidt Ernsthaucen. allen te 's-Graven- hage, Prutskruek (psd.) te Rotterdam, J. C. Apking, P. C. Diks en F. Naerebout allen te Amsterdam en J. Barendre°t te Nieu- werkerk (Zeel.) of in totaal: 22. le en 2e klasse: A. Momberg, J. v. d. Velden. J. v. d. Horst en A. van Es allen le Leiden, G. H. M. Driessen. G. A. W. Eussing, J. E. L. Berends en F. Kooiman. aRen Den Haag; G. J. M! van Breukelen, M. N. Peerdeman en G. W. F. Maas te Woerden. C. M. van Renrwou te Voorscho ten en W. Glasbergen te Rijnsburg, totaal 1*. In het geheel genomen zijn er dus 35 spelers, die morgen (Zaterdag) de eerste ronde zullen snelen van 3 tot 6 uur, even eens in „Het Witte Huis" te Oegstgeest. SCHAAKCLUB „WOERDEN". De uitslagen van de op Woensdag jl. ge speelde wedstrijden voor de club-competi tie luiden: Groep I: N. J. VerheulC. Guldemond 10; J. v. BreukelenC. Breunesse afgbr.; A. F. PeerdemanC. v. Muiswinkel 1—0; T. Ruben—J. M. N. Peerdeman 1—0; N. v. d. HorstD. van Mourik 01; W. F. Maas A. van Leeuwen 01; J. H. KoesWes- ♦erhuis afgebr.; N. J. VerheulJ. G. Ver laat afgebr.; C. GuldemondM. Nap, afge broken. Groep II: M. BurggraafA. de Jonge 0—1; J. de Rijk—P. C. Nell, afgebr.; J. de LeeuwW. van Muiswinkel 01; L. J. v. d. MaasJ. Nap afgebr.; F. Demmenie—J. v. d. Horst 01; M. EngersJ. P. v. d. Krogt 10; D. Engel—H. A. Folnier 10. De strijd >s beslist en de krijgsgevanqen gemaakte bolsjewisten moeten hun wapenen en munitie inleveren Atlantic* Holland-P. K. Bquer FEUILLETON A HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 31) „Mijn zoon iz een geleerde, die zich nog minder om de wereld bekommerrdan ik en geheel opgaat in zyn studiën. Hij gaat wei nig uit. Maoi wacht even; daar schiet my .iets te binnen. Ik heb hem eens hoo- ren zeggen, da; er in een van de villa'6 ginds aan den 200m van het bosch, 6oms den heelen nac£t licht brandt. Maar ik weet niet. welke villa hij bedoelde en ik heb 't hem ook niet gevraagd. Ik denk, dat hij 't heeft bemerkt omdat zijn studeerka mer rechts van de voordeur ligt, zoodat hij de villa's bij het bosch recht vóór zich heeft." „Rechts van de voordeur", dacht Silas, „dat is 't venster, waar het licht uitging". Hy vroeg: „En gelooft u mevrouw, dat uw zoon be reid zou zijn, mij die villa nader aan te duiden?" „Zekerals hij thuis is." Zij drukte op een schelknop in den muur, waartegen de sofa stond. Sally verscheen. Sally, vraag of mijn zoon even hier wil komen." Maar Sally schudde het hoofd en ant woordde in haar koeterwaalsch: „Massa Charlie niet thuis. Massa Char lie uitfegaan al twee, drie uren weg." Mevrouw Foster haalde de schouders op. „Ik vreesde het wel", sprak zy. „Want juist tegen den avond, wanneer het niet licht genoeg meer is om zonder hulp van de lamp te werken, gaat mijn zoon ge woonlijk een wandeling maken, ten einde zich de nooidge lichaamsbeweging te gun nen. Meestal hoor ik hem eerst laat thuis komen." Hempel stond op en blijkbaar verlicht, volgde Marchstatten zijn voorbeeld. „Ik dank u zeer voor de vriendelijke ont vangst, mevrouw, zei de detective. „Wilt u my veroorloven, thans nog een paar vra gen aan uw dienstpersoneel te stellen? Misschien weet iemand Zooals u wilt mijhheer Glasrotter; maar myn dienstpersoneel bestaat slechts uit Sally en een jongen knecht voor het grove werk, en die jongen is doofstom!" Zij belde weer en beval: „Haal Jacob." Jacob kwam en maakte den indruk van een idioot. Op zijn rond, blozend gezicht speelde 't stereotype lachje van den mensch wiens voldaanheid uitsluitend er van af hangt, of hy goed en veel te eten krijgt, wat hier wel 't geval scheen te zijn. Hij reageerde niet op hetgeen men tot hem zeide, waaruit men kon opmaken, dat hij inderdaad doofstom was. Sally's ant woord op de vragen, die Hempel haar stel de, was een grijnzend: „Ik niets weten". Hempel dankte de oude dame nogmaals voor haar „buitengewone vriendelijkheid", verontschuldigde zich wegens den haar aangedanen last en verwijderde zich met Marchstatten. xvn. .Toen beiden plaats hadden genomen in de auto, die op hen wachtte, zeide Marchstat ten, niet bijster welgeluimd: ,,Leg nu in 's hemelsnaam uit, waatom we bij die oude dame zopveel tijd moesten verliezen, 't Bleek imnters onmiddellijk dat er niets te achterhalen was voor ons doel... wat me eigenlijk pleizier doet! Want één ding is nu bewezen: dat mijn dochter niet hier geweest kan zijn, daar de Alwingen's reeds twee maanden geleden <jle villa ver laten hebben." „Beschouwt u dat werkelijk als een be-^. wijs?" vroeg Silas, terwijl hij den chauf feur ,het teeken gaf om weg te rijden- De majoor zette groote oogen op. „Ik begrijp waarlijk niet, hoe u daaraan nog kunt twijfelen, 't Is immers duide lijk. „Slechts één ding is duidelijk: dat uw dochter niet bij de Alwingen's geweest kan zijn, omdat die in September op reis zijn gegaan. Maar zij kan toch heel goed bij de Foster's zijn geweest!" „Bij wildvreemde menschen?" „U vergeet het briefje, dat u zelf gevon den hebt. Daarin werd mevrouw Holzmann door een onbekenden vriend uitgenoodigd om naar de villa Lotos te komen. Waarom zou die vriend niet Foster, en deze de moor denaar kunnen zyn? Alles, wat wij zoo even hebben gehoord en gezien, bevestigt dit vermoeden." De majoor keek Hempel aan als twyfel- de hij aan diens verstand. Maar Silas schud de glimlachend Het hoofd. „Neen, mijnheer von Marchstëtten, ik ben goed by miin zinnenMaar, zeg eens, is u zelf bij ons bezoek in de villa Lotos heelemaal niets opgevallen?" „My? Neen. Wat *°u mij opgevallen zijn?" „Denk eens na:'Toen we dicht bij de vil la kwamen zagen we twee vensters ver licht, flink verlicht, in weerwil van de neergelaten gordijnen." „Ja, maar is dat zoo opvallend?" „Op zich beschouwd, neen. Maar toen ik den klopper in beweging bracht, zagen wij het licht rechts van den ingang uitgaan. La ter vernamen wij, dat het venster rechts tot de studeerkamer van dr. Foster be hoort; en men zeide ons, dat dr. Foster uren geleden was uitgegaan! - „Ja, dat is waar.Nu vind ik, dat om de waarheid te zeggen, ook wel pen beetje zonderling." „En het andere venster, links? U had toch óók den indruk, dat het daaruit val lend lichtschijnsel uit een daarachter lig gende, helder verlichte kanjer moest ko men?" „O zeker! Er moeten wel veel sterke elec- trische lampen gebrand hebben." „Dat geloof ik ook. Maar toen men ons dezelfde kamer binnenleidde, brandde ez, slechts één lamp onder een zware zijden kap. Houdt u het voor mogelyk, dat het Jicht van die ééne gesluierde lamp tot bui ten toe een zoo helder schijnsel kon wer pen?" „Neen, dat is inderdaad niet mogelyk. Men moet vóórdat wij binnentraden een aantal lampen uitgedraaid, en over de ééni- ge, die nog brandde, een kap aangebracht hebben." „Dat ben ik met u eens. Gewoonlijk doet men het tegenovergestelde. Men leest, schrijft of werkt, wanneer men alleen is, bij één damp. maaf draait de andere aan wanneer er bezoek komt. En in dit ge val verminderde men de verlichting vóór dat wij binnen werden gelaten...." „Doch waarom?" ,,Ik vond er maar één verklaring voor: men wilde het ons onmogelijk maken, die mevrouw Foster nauwkeurig gade te slaan, en dit brengt mij tot de logische gevolg trekking, dat zij iets te verbergen heeft." „Dat schijnt zooDoch wat? IJdel heid? De Frangaises zijn veelal met dat euvel behept, maar deze is al oud!" „Juist dat moet ik betwijfelen, en ook dat zij een Frangaise of Amerikaan<=cha is." (Wordt vervol"

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2