De Japanners vorderen op Malakka Nieuwe bonnen Momentje VRIJDAG 9 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10146 Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. OPROEP TOT GEBED Aan onze dierbare Diocesanen. Op dien 2dien Februari Maria Licht mis hopen Wij oruae gewoonte ge trouwwederom de Novene te beginnen ter eere van de H. Moeder Gods welke eindigt op het feest van hare verschijning te Lourdes, 11 Februari, tevens dien ge denkdag onzer Bisschops-Consecraitie. Met grooten aandrang roepen wij Onze Priesters en Onze Geloovigen zonder uit zondering op om met Ons deze Novene te houden. Men bidde zooveel mogelijk gemeen schappelijk het Rozenhoedje, de Litanie van de H. Maagd en het „Spb tuum prae vium" (Onder Uwe bescherming etc.) Iedereen begrijpt, hoezeer in*onze dagen gebed en versterving noodig zijn. Wij heb ben overvloedige redenen om de H. Moe der Gods te danken voor de bescherming en den bijstand aan Ons en éan Ons Bis dom tot heden en vooral in het afgeloopen jaar zoo duidélijk verleeifd. Maar wij heb ben nog veel te vragen. Daarom deze gees telijke bedevaart nu wij Maria's heilig dom Lourdes niet kunnen bereiken. Op Zondag 6 Februari zullen Wijin Onze Kathedraal op plechtige wijze en jnet groot vertrouwen Ons gansche Bis dom andermaal stellen onder Hare Moe derlijke bescherming en Haar altijdduren- dten bijstand afsmeeken voor al Onze dier bare diocesanen, geestelijken en leeken, bijzonder voor hen, die met Ons zich heb ben vereemigd in het gebed. Moge Ons door de voorspraak van de H. Maagd bijzonder wordien" geschonken de gerjade om bet Geloof standvastig te be waren, godsdienstig en Christelijk te le ven, en de vrijheid der H. Kerk en den vrede voor alle volkeren spoedig te aan schouwen. Haarlem, 1 Januari 1942. t JOANNES PETRUS, „Sint Bavo". Bisschop van Haarlem. V Vr'endelijke menschen Wij lazen dezer dagen in een der bladen een artikeltje van Henri de Greeve, pr., dat tot opschrift draagt: „Waar men de menschen leert kennen". De schrijver meent, dat men overal, maar misschien pergens zoo goed als op reis, de menschen leert kennen: Overal. In huis, op straat, in de kerk, bü een feest, bij een begrdfënis, in welke omstandigheden dan ook overal waar de mensch is, uit hij zich. Misschien leert men hem nergens zoo goed kennen als op reis. Op reis is hij immers de naamlooze, de onbekende tusschen onbekenden. Als hij een dik huid is, een egoïst die er prijs op stelt zich van niemand iets aan te trekken, dan heeft hy op reis volop de gelegen heid zichzelf te zijn. Vooral in dezen tijd met overbezette treinen kan men zien of en wie opvoeding heeft geno ten, naastenliefde cultiveert, fatsoen heeft, wie niet. Inderdaad is er heel veel .te zéggen voor de stelling, dat men den mensch het bést leert kennen daar waar hij zich beweegt als geheel onbekende onbekend in per soon en inJ staat en stand waar hij geen enkel voordeel of nadeel behoeft te ver wachten van een welwillend of van een onwelwillend optreden. Er zijn egocentrische en egoïstische men schen, die op een onredelijke en liefde- looze manier zichzelf zoeken; er zijn al truïstische en goedhartige menschen, die bij hun doen en laten aan hun mede-men- schen denken en hun naastenliefde willen uiten. De meesten hebben wat egoïsme èn wat altruïsme in hun karakter. Maar wat het meeste? Als ge dat voor uzelf wilt weten, onder zoek dan 'ns eerlijk! hoe ge u ge draagt tegenover anderen, doch niet alléén in eigen bekende omgeving, maar ook op reis, in den vreemde. Als ge op reis, in den vreemde niet langer die „vriendelijke" heer of dame zijt, die men onder uw vrien den en kennissen zoo waardeert, dan is er voor u reden voor een ernstig gewetens onderzoek! Die reden is er ook, als gij, bij uw chefs en §uperieuren in aanzien om uw vriendelijkheid, tegenover de aan u onder geschikten u onheusch' gedraagt. Vriendelijke menschen zij zijn een weldaad, een zegen in den onderlingen om gang, in de samenleving, als het waarlijk vriendelijke menschen zijn: menschen met veel ware en echte naasténliefde; niet als het menschen zyn met een étiquet van vriendelijkheid, dat ze al dan'niet op zich zelf plakken naar gelang 't hun gelegen komt. Singapore ernstig bedreigd STAD IN SELANGOR INGENOMEN Japansche stoottroepen hebben Woens dagmiddag een niet nader genoemde stad in de provincie Selangor ingenomen, die, zooais een bericht van het front van Ma- lakKa meldt, stevig versterkt was om een bepaalde stelling van zeer groote strategi sche beteekenis in het gebied van Selangor te veraeaigen. Daarmede hebben ook de operaties in de provincie Selangor een uiterst gunstig ver loop genomen voor de Japansche strijd krachten, die thans verder oprukken naar het Zuiden door heuvelachtig terrein. Het is niet bekend of met de niet genoemde stad Kwala Loempoer wordt bedoeld. Toch bestaat de mogelijkheid, dat, zoo dit stra tegische knooppunt nog niet genomen mocht zijn, er reeds gevechten om worden geleverd. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Sin gapore, dat volgens een Donderdag door net Britsche hooiakwartier gepuoxiceerd communiqué de Britsche troepen op West- Malakka blijven terugtrekken, nadat de Japansche infanterie kans had gezien in hun verdedigingsstellingen door te, drin gen. Zij trokken terug tot voorbij de. rivier de Slim in beneden-Perak en leden eenige verliezen. In het communiqué is verder sprake van „zware vijandelijke pressie" op het front in bene.den-Perak, die Woensdag den geheelen dag aanhield. (De Slim is een zijrivier van de Bemam, die Perak scheidt van S%langor). In het communiqué wordt voorts gezegd, dat in Selangor, waar de Britsche troepen een tegenaanval hadden ondernomen ter vermindering van de Japansche bedreiging .van hun linkervleugel, verschijnselen er op duiden, dat de Japanners in Oostelijke richting vorderen. Volgens berichten uit Kelang vielen bij den luchtaanval van Dinsdag eenige ver liezen te betreuren. In kringen van militaire waarnemers te Londen wordt zelfs toegegeven, dat de Ja panners in de richting Singapore reeds zoover zijn opgerukt, dat de geheele capa citeit van het vlootsteünpunt niet meer ge bruikt kan worden. In tegenstelling tot Britsche frontrappor ten meldt een ooggetuige, die de reis van Singapore ndar Kwala Loempoer heeft ge maakt, dat hij onderweg groote kolonnes vluchtelinge^ uit'Kwala Loempoer heeft gezien. Deze stad zelf maakt eer» uitgestor ven indruk. Er is geen doodgaand treinver keer tusschen Singapore en Kwala Loem poer meer. Hij moest zijn" reis dientenge volge gedeeltelijk per auto maken. "Volgens Japansche frontrapporten wordt de Japansche opmarsch onweerstaanbaar voortgezet. De Britsche troepen hebben zich ten Noorden van de rivier de Pahang teruggetrokken. De Japansche voorhoede nadert de buitenste verdedigingsgordels van Kwala Loempoer, doch van Japansche zijde heeft men nog geen officieele beves tiging omtrent de inneming van deze stad ontvangen. Het Britsche front aan de Westkust van het schiereiland kan niet meer worden ge stabiliseerd als gevolg van nieuwe landin gen achter den rug der Britten. Volgens verklaringen van den in Austra lië aangekomen luitenant-gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië,. van Mook, verdwijnt in Nederlandsch-Indi§che krin gen de hoop, dat het generaal Wavell zal gelukken den toestand op het schiereiland Malakka te redden. Van Mook verklaarde, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een isolement van Singapore, waarmede deze vesting haar be teekenis voor de verdediging van Neder landsch-Indië verliest. Daar Nederlandsch-Indië zelf niet in staat is zich te verdedigen, zijn overal voor bereidingen getroffen voor de vernieling van voor den oorlog belangrijke^ installa ties, vooral van de petroleumbronnen. De autoriteiten hebben in de bedreigde gebie den reeds bevolen, dat de olietransport- installaties moeten wórden weggevoerd. Wat niet voor vervoer naar elders geschikt is wordt vernield en de petroleumbronnen in geval van nood in brand gestoken. De luitenant-gouverneur-generaal gaf echter toe, dat de vernielingsmaatregelen in ieder geval slechts zes maanden zouden kunnen stilleggen. MEENINGSVERSCHIL TUSSCHEN V. S. EN ENGELAND. Lar.gs verschillende wegen lekken steeds meer aanwijzingen uit over verschil van meening tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië over de kwestie van ver dediging der steunpunten in het gebied van de Stille Zuidzee, die nog in handen van de Anglo-Amerikanen zijn gebleven, meldt A.N.P. uit Tokio. Vooral schijnt het vertrouwen - var Broot-Brittannië in de practische mogelijkheden van een tijdige hulp der Vereeni°de Staten voor Singa pore te verdwijnen. De Tokio Nitsji Nitsji verneemt, dat En geland alle maar eenigszirs beschik bare strijdkrachten concentreert op de ver dediging van Birma teneinde het voorter rein van Britsch-Indië, het belangrijkste deel van het imperium te verzekeren. Het blad gelooft niet, dat de stamverwante Bir- manen ernstig tegen de Jaoarsche striid- krachten zullen vechten, doch neemt eerder aan, dat zij de wapenen tegen de Britten zullen keeren. DE BEVOEGDHEDEN VAN WAVELL. De Engelsche berichtendienst heeft me degedeeld, dat het opperbevel van Wave'l ')s beperkt. Britsch-Indië en Australië, val len buiten het gebied; dat ressorteert onder het opperbevel van Wavell. Het opperbe vel van Wavell strekt zich uit over Burma en loopt over het Noorden van de Phi'ip- pijnen langs een op de Noordelijke kust van Australië toelopende lijn. Vervolgens loopt deze lijn rondom de eilanden van den Maleischen archipel. DE ACTIE DER JAPANNERS IN CHINA. Domei meldt uit Hankau, dat de 32e, 42a en 98e divisie van Tsjoenking, die uit Tsjangsja verdreven werden, vluchten in de richting van Joengansjih in de provin cie Hoenan, wrèar de andere resten van den vijand zijn geconcentreerd. Bij Joengansjih sluiten de Japansche troepen den ring om de strijdkrachten van Tsjoenking. Geen ontlasting voor Sebastopol IN NOORD-AFRIKA IS HET BRITSCHE OFFENSIEF OPNIEUW VASTGELOOPEN In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van Donderdag wordt nog het volgende vernomen: De haven van Feodosia op de Krim, die de bolsjewieken "niet alleen gebruikten voor ontschepingen, doch ook noodig heb ben voor hun ravitailleering was opnieuw het aanvalsdoel van de Duitsche lucht macht. Het buitenland orakelt, welke doe len de bolsjewieken bij hun landingsacties op de Krim, voor oogen hébben. Dat deze acties moesten dienen om het omsingelde Sebastopol fe ontlasten, kan als zeker wor den aangenomen. Het staat zonder twijfel vast, dat dit doel tot dusver niet is bereikt, ■en dat de bolsjewieken door het bombar deeren van de ontschepingsplaatsen zw^re verliezen hebben geleden en dat hun daar door moeilijkheden worden veroorzaakt. In Noord-Afrika zijn de bestaande moei lijkheden, waarmede de Engelschen heb ben te kampen, door het weer nog ver groot. Hun achterwaartsche verbindingen zijn langer geworden en staan bloot aan aanvallen van de Duitsche luchtmacht. Op vele plaatsen vinden zij de wegen in slech ten toestand. Hun met zooveel propagan da 'aangekondigde „zegetocht" tot aan de westelijke grens van Italiaansch-Libye is opnieuw vastgeloopen. Er hebben geen belangrijke krijgsoüera- ties plaats gehad. Alleen in het gebied van Solloem, waar zich in den rug van de En gelschen nog Duitschers en Italianen be vinden, ontstond een. levendig artillerie duel. Op 19 November, dus reeds anderhalve maand geleden begon het tweede Britsche offensief tegen Italiaansch-Noord-Afrika. Ondanks het feit, dat veel meer troepen in den strijd werden geworpen en ondarltó een veel grondiger voorbereiding is dit of fensief nog eerder vastgeloooen dan het eerste. Generaal Rommel heeft in deze ge vechten zijn strategische superioriteit, zijn vermetele en snelle besluitvaardigheid, als mede zijn soldateske hardheid bewezen. Hij heeft ontzaglijke prestaties van de Duitsche en Ita'iaansche eenheden geëischt, doch zij hebben aan zijn eischen voldaan. Bij het begin van het offensief verklaar de Churchill, dat thans voor de eerste maal Britten en Duitschers met een gelijkwaar dige uitrusting tegenover elkaar stonden en dat de Brittén veel sterker waren. De Britsche openbare meening geloofde der halve een snelle en zekere overwinning te kunnen verwachten. Het is alles geheel an ders geloopen. Onder de heldendaden ven dezen oorlog zal datgene, wat het Duitsche corps in Afrika en ziin ItaMaansche bond- genooten in Ncnrd-Afrika hebben gepres teerd, steeds worden vermeld. DE DOOD VAN BALBO Naar aanleiding van tendentieuze ge ruchten omtrent den dood van maarschalk Balbo, als zou deze het slachtoffer zijn ge weest van een valstrik, hem door de Ita lianen zelf gespannen, publiceert de „Svenska Fresse" de verklaringen yan commodore Collishaw, commandant der Britsche luchtstrijdkrachten in Egypte, die dezen infamen leugen eerlijk en open hartig heeft geloochend. De commodore heeft verklaard, dat Balbo, een man van edele inborst, had ver nomen dat soldaten, die slaags waren ge raakt met Britsche tanks, in de woestijn waren verdwaald. Per vliegtuig ging hij hen zoeken. Toen hij hen had gevonden, bracht hij hen naar een Italiaansch hospi taal en vertrok vervolgens weer door de lucht naar Tobroek. Toevallig deden de Engelschen juist een luchtaanval op deze stad. Juist toen Balbo boven Tobroek vloog, trof het luchtafweergeschut van een Italiaanschen kruiser' zijn toestel, dat brandend neerstortte. Dit was een tragische vergissing aldus Collishaw maar ook niets dan een vergissing. Alle geruchten omtrent een valstrik, waarin bij zou zijn gevallen, zijn slechts infame leugens. Admiraal Balbo was een bewonderens waardig man, aldus besloot Collishaw, en ik ben blij dat ik deze kwestie heb kunnen ophelderen. VON RIBBENTROP DOOR HORTHY ONTVANGEN. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft Donderdagmiddag om 13 uur den Duitschen mir.ister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, in audiëntie ontvangen en hem daarbij een foto overhandigd. Vervolgens was Von Ribbentrop de gast van den rijks bestuurder tijdens eft noenmaal in kleinen kring. Voor de week van Zondag 11 Januari tot Zaterdag 17 Januari zullen de ge bruikelijke rantsoenen brood of gebak, aardappelen en vleesch verkrijgbaar zijn op de bonnen 03a en 03b van de daarvoor aangewezen kaarten. Bonnen die afoopen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 10 Januari: 01 Brood 01 VleescK. 01 Aardappelen. 01 Boter. 02 Brood. 02 Vleesch 02 Aardappelen. De levennnidö2feT»bornen welker geldigheidsduur op Zendag aanvangt, mogen reeds worden gebruikt op Za terdag daaraanvoorafgaande, met uit zondering van den bon voor vleesch en vleesch waren. 1) Bannen F en G. Rijst blijven gel dig tot en met 24 Januari 1942. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en gods dienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het Vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te Den Haag. GRUWELIJKE MOORD TE DEN HAAG Dochter brengt haar moeder om hel leven en meldt ztch bij de politie Gistermorgen omstreeks half twaalf kwam de 27 jarige mej. P. H. J., wonende in de Goudenregenstraat te Den Haag aan het bureau van politie in de Archimedesstraat malden, dat zij haar 62 jarige moeder,-mevr. I. R., weduwe van Th. C. J., door messteken van het leven Jtad beroofd. Onmiddellijk na deze aangifte spoedde de politie zich naar het aangegeven per ceel en wist via een ander pand de eerste etage daarvan te bereiken. In de keuken trof zij het slachtoffer aan, badende in bloed. Een dokter van den geneeskundigen dienst, die inmiddels ook ter plaatse was verschenen, kon slechts den dood consta- teeren. Uit het onderzoek bleek, dat de moord omstreeks acht uur moet hebben plaats gehad. Moeder en dochter bevonden zich heiden iri de slaapkamer en de dochter moet daar de oude vrouw met messen hebben aangevallen en het slacht offer daarna door het geheele huis daar mede hebben vervolgd. Overal werden bloedsporen aangetroffen. Verscheidene messen werden hiervoor ge bruikt en zelfs een zaag. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen. De moeder is in de keuken ten slotte in elkaar gezakt. De jongedame is na haar daad gaan fiet sen en heeft zich ten slotte bij de politie gemeld. Beide vrouwen woonden alleen in het perceel. Hoewel over de motieven nog niets met zekerheid bekend is, is toch wel gebleken, dat de verstandhouding, vooral den laat- sten tijd, buitengewoon«slecht was. Zonder directe aanleiding heeft deze ten slotte tot deze daad geleid. JOPIE. Jopie is overleden en dat schijnt een groot verlies te zijn. Er staat zelfs een in memoriam in de krant en een foto van Jopie. Zijn staat van dienst wordt vermeld, het wordt betreurd, dat hij op zoo jeugdigen leeftijd verscheiden is, er wordt vermeld, dat. hij geregeld gebruik maakte van de hoogtezon en dat aan zijn stervenssponde drie art sen hebban gestaan. Iemand van be teekenis dus. zou men zoo zeggen, want het is niet toch alleen maar noo dig te overlijden om je portret in de krant te krijgen. Daar moet in den regel vóór het overlijden nog het een en ander aan vooraf zijn gegaan en men mag dus aannemen, dat Jopie meer dan een voortreffelijk mensch is geweest. Wat zeg ik? Mensch? Aap!!! Jopie was een aap. Om duidelijker te zijn een oerang-oelang, die de zes jaren van zijn korte apenleven sleet in den Haagschen dierentuin, die groote en kleir.e kinderen vermaakte en tenslotte door drie dierenartsen moest worden opgegeven. Of ook bulletins tijdens zijn ziekte zijn uit gegeven, staat ex-' niet bij vermeld. Maar ik bepeins, dat het toch wel vreemd met ars gesteld is. Er sterven dagelijks duizenden menschen, die hun leven geven voor hun vaderland. Er zijn onder hen mannen van groote beteekenis. Een enkele keer wordt hun naam vermeld, dikwijls stei-yen zij in vergetelheid. Maar Jopie, de aap, staat in de krant. Met zijn portret. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND 32 DOODEN TE RIO Bij een overstrooming te Rio de Janeiro, als gevolg van een wolkbreuk zijn 32 menschen omgekomen, voor zoover tot nog toe bekend» Een verkenmngstroep van de .Blauwe Divisie' bereidt zich voor op een speur tocht De witte sneeuwmantels maken de manschappen onzichtbaar voor den viiand HoHmann-Stapf-P. IC v. d. Beckc De Qproep van den Führer voor de inzameling van wol en bont heeft vele harten en kasten geopend, om gavt*i af te staan voor de soldaten aan het front Tijden: het dames-uurtje wordt hard gewerkt voor het gevraagde offer. Hoewel nauwelijks tien jaar eud, helpt zus ooW een handje mee Polygoon-Sager

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1