DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE „TIMES" OVER SOVJET-ORDENING IN EUROPA DE OORLOG OM DEN STILLEN OCEAAN Momentje G.i DONDERDAG 8 JANUARI 1942 33ste Jaargang No. 10145 Bureaux Papengracht 32, Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 1L V Bi) een tooneelspel Een vollen Leidschen schouwburg heeft Dinsdagavond getrokken het bekende too neelspel van Gregoire Leclos „De Kathe draal van de Sloppen" (Notre Dame.de la Mouise). Wij komen op het spel zelf hier niet terug. Even willen wy nog op den inhoud, de strekking van het spel de aandacht richten. De inhoud, de strekking van het spel zou men verouderd kunnen noemen, voorzoover de revolutionaire, de com munistische geest zich niet meer op diè wijze uit, voorzoover de mentaliteit van de maatschappelijk-laagst-staande klassen niet meer precies dezelfde is, als in genoemd tooneelspel wordt voorgesteld. Doch hier over kan men van meening, van inricht verschillen. Er is echter zéker in den inhoud, de strekking van het spel één element, dat biyvenae waarde heext, dat echt is en echt blijft. En dat is dit element: Een mensch met offerende, zichzelf ver gelende, ware en echte naastenliefde zal zijn mede-menschen ontroeren en hen uit hun geestelijke ellende ook uit het ver derf van het communisme kunnen trek ken, om hen op te voeren naar het ware en schoone en goede. Een mensch met zulk een waarachtige naastenliefde zal zijn mede-menschen aan zich kunnen binden, om hen mét zichzelf te leiden naar het doel, dat hij in zyn on baatzuchtige liefde voofr hen beoogt. Een mensch, die in zijn mede-menschen waarlijk Christus ziet en liefheeft, zal die mede-menschen ook zélf Christus doen er kennen en beminnen in Zfjn leer en in Zijn Kerk.... Wij, die in groote getale het tooneelspel van Gregoire Leclos hebben bijgewoond, mochten deze „les" medenemen En wij aanvaardden deze les ook omdat ze beantwoordt aan, omdat ze uitbeeldt de echte levensrealiteit, de echte levens werkelijkheid. Zóó is het in het leven! Zeker, ook ware en echte naastenliefde wordt vaak miskend. Ongetwijfeld. Hoe wel wij er. toch nóóit zéker-van zijn, of er niet wat van den goeden invloed blijft zweven, om later wortel te pchieten en- vrucht te dragen.... Maar is onze naastenliefde altijd waar en echt? Zóó natuurlijk én bovennatuur lijk, zóó eenvoudig én verheven, zóó waar èn waardig, als die van den pastoor in „De Kathedraal van de Sloppen"? Tus- schen het uitvaagsel van Parijs, over het algemeen in het tooneelstuk treffend juist getypeerd, kon deze priesterlijke figuur zich ongedwongen bewegen, omdat.... hij de christelijke liefde in den vollen en rijken zin kende en beleefde. Waar zoo vélen bedoelde uitvoering heb ben bijgewoond, wilden wy deze kant- teekening by het tooneelspel maken, op dat wy allen er leering uittrekken! Deze week hebben wy enkele artikeljes ge schreven over het apostolaat. De kern van elk apostolaat is de ware en echte naastenliefde, de heerlijke en sublieme christelijke liefde! DISTRIBUTIE VAN BOTER. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met „vet, half rantsoen, 28 Dec. tot 3 Jan." ge merkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan pérsonen, die zwaren en zeer zwaren ar beid verrichten, wordt verlengd tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. Tot en met dien d^tum geven elke twee van deze bonnen temmen recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de ge bruikelijke reductie van 221/2 cent zal worden verleend. „üuurzaain bolwerk der Efrascite politiek" STALIN E1SCHT STRAFEXPEDITIE TOT DEN RIJN In aansluiting op de radiorede van Eden na diens terut-ïeer uit Moskou houdt de „Times" zich in een hoofdartikel bezig" met de betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Londen- sche blad, vormt een onvoorwaardelijk noodig belangrijk onderdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hitierdom in al zijn uitwerkingen. De „nauwe politieke samenwerking'' tusschen Groót-Brittannië en de Sovjet-Unie waar Eden over gespro ken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking, die zich zoo snel tusschen Engeland en de Ver. Stalen ontwikkeld heeft. De grondslagen voor een dergelijke politiek kunnen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij réeds thans vasten vorm aan, immers, rij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toekomstige politiek moet Enge land in staat stellen, met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauwste betrekkingen van vriendschap van practische samenwerking te onder houden. Deze tweezijdige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der drie groote mogendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitiers uitdaging en een nieuwe wereld van geordende vrijheid op te bouwen, wanneer de aanvallers zullen zijn verslagen. Sedert het oogenblik van Hitiers inval in de Sovjet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er onder het geheale Engelsche voik geen twijfel meer over de populariteit van een pact met de Sovjet-Unie of van de beslissing, om dit pact tot een blijvend be standdeel van de Britsche politiek te maken Het was een belangrijk resultaat van Edens missie te Moskou, dat hij deze beslissing form'eel en officieel ter sprake heeft ge bracht. De instemming van de dominions en van de Ver. Staten met deze samenwerking vormt een voorwaarde voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het ini tiatief en ook de verantwoordelijkheid zul len voorloopig door Engeland en de Sovjet- Unie gedragen moeten worden. Leiding van deze beide landen in aangelegenheden, die Europa aangaan, yvordt van de groote democratiëen verwacht en volkomen goed gekeurd. Het is daarom in hoogste mate gcwenscht, dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Russische staatslieden en na tuurlijk niet door dezen alleen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De gevaarlijke veronderstelling te aan vaarden, dat dit vraagstuk reeds uitslui tend door het uit den weg ruimen van de Duitsche militaire macht voor altijd zou zijn geregeld, wordt niet ondersteiund door het Atlantische charter, dat met de groot ste uitvoerigheid ver uitgaande boven het igtbruik der wapens dreigt of wellicht drei gen zal. Een positief einde zal niet alleen door een onderdrukking zonder meer be reikt kunnen worden. De taak van den op bouw van een nieuw Europa verelscht zoo wel een militaire alsook een economische organisatie. Bovendien wordt daartoe het grootste staatsmans beleid vereischt. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat in het Times-aftiKel wel zeer sterk naar voren komt, dat de Sovjet-Unie het onbestrijdbare recht en de volle toestem ming der Angelsaksen verworven heeft om bij een tdekomstige herordening van Ejjropa een belangrijk woord mede te spreken. Deze conclusie moet voor de neutrale landen wel zeer beteekenisvol zijn. Voorts heeft de gewezen U.S.A.-gezant Earll in Boedapest voor zijn vertrek uit .Sofia verklaard, dat Churchill en Roose velt het plan hebben Bulgarije van de land kaart te doen verdwijnen. Bovendien is het het Voornemen van deze beiden in het geval van een geallieer de overwinning geheel Oost- en midden- Europa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezetten zal. Deze uitlatingen en het Times-artikel zijn samen even zoovele bewijzen, dat Eden te Moskou Europa aan het bolsjewis me heeft verkocht. Tevens is een en ander een merkwaardig symptoom van den nood toestand waarin met name Groot-Brittan- nië zich bevindt, nu het zulke concessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook, dat de dusgenaamde strafbezetting niet bij den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zonden Worden over stroomd. HET TEKORT AAN PASMUNT. Overheid volgt situatie met aandacht. Het in omloop brengen van nieuwe stui vertjes heeft de moeilijkheden met de pasmunt slechts m geringe mate opgehe ven. Het publiek schijnt het hamsteren van het zilveren kleingeld nog niet achter wege te hebben gelaten. De argumenten, die deskundigen hebben laten hooren, dat namelijk de zilverwaarde van kwartjes en dubbeltjes zóó gering is, dat het bewaren geen zin heeft, vonden te weinig weer klank. Het spreekt vanzelf, dat de over heid met aandacht de gebeurtenissen in het geldwezen heeft gadegeslagen en ook niet heeft stilgezeten. Zij meent te mogen aannemen, dat het in circulatie brengen van de stuivertjes een maatregel is, die door anderen zal kunnen worden gevolgd.^ hf.T A** tt^SCHEN Dat de Staat papieren pasmunt in om loop zou brengen, een gerucht, dat nogal algemeen verspreid is, berust op fantasie. Te bevoegder plaatse kan men het beslist ontkennen. „Tijd". Algemeen ollensief op Mallakka JAPANNERS IN BENEDEN-PERAK DOORGEDRONGEN. Het te Singapore gepubliceerde oorlogs communiqué van gisteren erkent, dat Ja- pansche pantssrstrijdkrachten de Britsche. stellingen in Beneden-Perak zijn binnen gedrongen. In het Oostelijk deel van het schiereiland trekken de Britten „volgens de plannen" terug. Na een krachtigen opmarsch door de bergengten aan de grens tusschen de sul tanaten Selangor en Perak hebben de Ja pansche strijdkrachten gisterochtend het algemeene offensief geopend. Volgens berichten uit Birma zou gene raal Wavell naar S.P.T. uit Londen meldt een tegenoffensief tegen de Ja panners op Malakka vt^-bereiden. Hij zou van Birma uit een aanval willen onderne men en de Britsche linies aan het Zuidelijk gedeelte van het front versterken om zoo doende het Japansche offensief te vertra gen. Naar de bijzondere correspondenten van de Britsche agentschappen uit Singapore melden, is aldaar de evacuatie op groote schaal beeonnen. Generaal Wavell heeft de belangrijkste militaire bureaux en ar chieven laten gereed maken voor over brenging naar Java Het nlan tot evacuatie van Mexicaansche en Britsche onderdanen naar Sumatra is wegens het gevaar van een Japansche landing op dat eiland op gegeven. Het D.N.B. verneemt uit Bangkok, dat Wavell's hoofdkwartier definitief in Bata via is gevestigd. CAVITE DOOR JAPANNERS BEZET. Cavite, het steunpunt van het Ameri- kaansche Oost-Aziatische eskader in de baai van Manilla, is reeds op 2 Januari zonder strijd door de Japanners bezet, naar „Tokio Asahi- Sjimboen" uit Manilla meldt. Na aanvankelijk talmen is, volgens be richten uit Manilla, de bevolking der Phi- lippijnsche hoofdstad naar haar woningen terug?ekeerd Het leven in de stad heeft met den intocht der Japansche troepen snel weer normale vormen aangenomen. De trams reden den vierden Januari weer en de spoorwegen rijden weer vanaf giste ren. De verdiüsteringsbepalingen zijn op geheven, de'bioscopen heropend en het nachtleven weer in vollen gang. In Chi- neeschê zaken zijn zekere levensmiddelen schaarsch, voornamelijk groenten en rijst. AUSTRALIë EN AMERIKA. Op een desbetreffende vraag werd gis teren in' de Wilhelmstrasse te Berlijn ver schenen bericht over een bondgenootschap tusscnen Australië en de Vereenigde Sta ten uit de beste bron afkomstig is. Dit be richt, zoo verklaarde men, bevestigt en completeert het uit het Angelsaksische kamp afkomstige bericht, dat de Australi sche minister-president Curtin zich achter den rug' van Churchill om tot Roosevelt heeft gewend met het verzoek om hulp, waarbij hij heeft verklaard, dat Australië en de Vereenigde Staten nauwere mili taire betrekkingen dien ente onderhouden. G.-G. Na den luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van Mook, thans ook de gouverneur-generaal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in Australië aangekomen. Het doel van deze reis zou, volgens een uit Rangoon ontvangen bericht zijn, om na het tot stand brengen van één enkel op perbevel in het Zuidwesten van de Stille Zuidzee te onderhandelen over het geheele probleem van den Stillen Oceaan. JAPANNERS ONTRUIMEN TSJANGSJA. Naar Domei meldt, heeft het hoofdkwar tier der Japansche strijdkrachten in Mid- den-China bekend gemaakt, dat de Ja panners Tsjangsja weer hebben ontruimd en op hun uitgangspunt zijn teruggekeerd. Tijdens de bezetting hebben de Japansche troepen alle installaties van militair belang vernield. Verklaring der Deensche regeering De Deensche regeering heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd naar aanlei ding van een uitlating van den vroegeren Deenschen gezant in Washington, Kauf- mann. Zij keert zich daarin in scherpe be woordingen tegen een ,vrij" Denemarken. In de verklaring wordt er op gewezen, dat Kaufmann in April 1941 uit den Deenschen staatsdienst werd ontslagen, omdat hij on der misbruik van den naam van den koning van Denemarken een overeenkomst met de regeerirg der V. S. had gesloten over f dè vestiging van Amerikaansche steunpunten op Groenland. Verder wordt er in gecon stateerd, dat hij sedertdien er naar heeft gestreefd tweedracht te zaaien onder de Denen. Den 3en Januari van dit jaar heeff Kauf mann zich volgens berichten in radio en buitenlandsche pers met een verklaring tot de Amerikaansche regeering gericht, waar in hy zegt, dat de Denen in de vrije wereld zich aansloten bij de in de verklaring van den lsten Januari 1942 vervatte principes, alsof deze verklaring onderteekend was door een „vrije Deensche regeering". Deze verklaring van Kaufmann is een nieuw be wijs voor zijn onverantwoordelijke hou- indien Denemarken niet bezet werd, er geen sprake zou kunnen zijn van een Deensche aansluiting bij de genoemde verklaring, daar dit in regelrechte tegenspraak zou zijn met Denemarkens tradüioneele politiek bij conflicten tusschen groote mogendhe den. Tenslotte volgt nog een schrijven van den Deenschen koning van den 13en De cember 1941, waarin deze Kaufrhann zijn bezorgdheid te kennen geeft, dat Kauf mann de opvatting had gehuldigd, een an der Denemarken te moeten vertegenwoor digen, dan datgene dat door den koning, en zijn regeerjng wordt bestuurd. ROOSEVELTS BOODSCHAP AAN HET CONGRES. Inzake de boodschap van Roosevelt aan het Congres over de begrooting, heeft Roo sevelt o.a. opnieuw, naar Reuter mgldt, den nadruk gelegd op zijn eischen van het vorige jaar, n.l. dat de oorlogsuitgaven zooveel mogelijk door belasting dienen te worden gedekt. Hij verklaarde, dat in het financieele jaar 1943 aanvullende belastin gen tot een bedrag van 7 milliard dollar geheven moeten worden. Roosevelt eisch- te, dat men de uitgifte van biljetten tot vrystelline van belasting zou staken en de overtollige winsten in beslag zou ne men. De tijd, zoo zeide hy. is thans geko men, dat men buitengewone belasting maatregelen moet nemen om een inflatio- nistische stijging der prijzen tegen te gaan. Het oorlogsprogram maakt verder een belangrijk uitgebreide leeningsactie naast de belastinTverhooring noodzakelijk. De openbare leeningen, die in het loopen- de financieele jaar en het volgende jaar geplaatst zullen worden, zullen 19 resp. 34 milliard dollar bedragen. Intusschen zullen de staatsschulden van 43 milliard dollar in Juni 1940, drie jaar later tot 110 milliard dollar gestegen zijn. Deze stand van de staatsschuld zal een verhooring van de jaarlijksche rente van een milliard dollar in 1940 tot 1 1/2 milliard dollar aan het einde van 1943 noodzakelijk maken. Een dergelijke verhooring van de rentebetaling zal ons, zoo zeide Roosevelt, eenigen tijd na den oorlog verhinderen de belastingen zoo ver te verminderen, als anders moge lijk geweest zou zijn. Vervolgens zeide president Roosevelt, dat in de groote hulpprogramma's van de federale regeering zeer vele dingen ge- schraot zullen moeten worden. Tenslotte gaf Roosevelt de vermaning het verbruik te beperken, vooral wat betreft het ver bruik van schaarsche producten. Hij voeg de hieraan toe, dat het eenige hamsteren, wat men kan aanmoedigen is, het hamste ren van bewapsningsspaarbons. HET PROCES TE AMIENS. Eergisteren is te Amierfs het proces be gonnen inzake den massamoord van Abbe ville op den 20sten Mei 1940. Den lOden Mei van dat jaar waren, naar uit de gehouden rede van het openbaar ministerie blijkt, 78 personen gearresteerd, die naar Frankrijk werden overgebracht en in den nacht van 19 op 20 Mei uit Duin kerken in Abbeville aankwamen. Den 20sten Mei werden vier personen wegge haald en doodgeschoten. Korten tijd daar na nog 17 andere personen, die eenzelfde lot ondergingen. Uit het onderzoek is ge bleken, dat de slachtoffers niet slechts doodgeschoten waren, doch tevens mishan deld waren. Tevens kwam daarbij vast te staan, dat er een drietal hoofdschuldigen zijn, waarvan er een inmiddels in Frank rijk om het leven is gekomen. De beide anderen zaten op de beklaagdenbank. Het proces zal waarschijnlijk zes dagen duren. Vooral de Vlaamsche bevolking, die een van haar beste strijders, Joris van Se- veren, verloor door den moord van Abbe ville, eischt de strengste straf voör de ver antwoordelijke moordenaars. klaard, dat het in de Duitsche pers Ver- ding. Kaufmann diende te weten, dat, ook IN 'N PAAR REGELS Generaal-majoor Braun gesneuveld. De laatste dagen van Deceihber is aan het Oostelijk front generaal-majoor Georg Braun, commandant van een Brandenburg- sche divisie, gesneuveld. Een bolsjewisti sche landmijn heeft een einde aan zijn le ven gemaakt. De „Oeloes" tneldt uit Izmir (Turkije), dat de" Grieksche consul aldaar, Petridis, in ?ijn hotelkamer dood is gevonden. Men neemt aan, dat hij de hand aan zichzelve heeft geslagen, hoewel de oorzaak hiervan nog niet bekend is. Volgens berichten uit Irak en Iran zou den in de petroleumgebieden van deze lan den dezer dagen onlusten zijn uitgebroken tusschen Iraksche soldaten met arbeiders der petroleum ondernemingen te Mosoel en •Kirkoek en Engelsche soldaten. Ontploffing aan boord. Op het Argentijnsche koopvaardijschip „Rio Diamante" is in de wateren van den Rio Grar.de do Sul door onopgehelderde oorzaak een ontploffing ontstaan in de marconistenkamer. De gezagvoerder, de eerste officier en de radio-telegrafist wer den gedood. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND VERZAMELEN. Ik las in een krant een stukje over verzamelaars. Er is een meneer in Tie- tjerksteradeel, die vroeger dieven en dergelijke verzamelde, daar hij rijks veldwachter was en die zioh nu met die zelfde energie heeft .geworpen op het verzamelen van lucifersmerken en eti ketten van sigarenkistjes, sigaren- '^n sigaretten doozen Voor verzamelaars schijnt het ob ject er niet op aan te komen, liet gaat cam het verzamelen zelf. U kunt schel pen verzamelen, Delftsch blauw, gou den tientjes, zinken stuivertjes of straatsteen en, het hindert niet. Het gaat er slechts om zooveel mogelijk van 'het betreffende materiaal bijeen te krij gen. De veldwaohter schijnt nu 5000 stuks verschillende sigarenmerken bijeen te hebben" gegaard en daar vindt hij nu zijn geneugte in. Met een sigaar met papieren omblad en binnenlandsch boomblad-binnenwerk voor 18 ct. per stuk tusschen de lippen lijkt mij dait een mager genoegen. Het blijft na tuurlijk mogelijk, dat de toestand in Tietjenksteradeel anders is dan hier, het is ook mogelijk, dat men daar al tijd1 turfmolm heeft gerookt. Maar ook dan nog lijkt mij deze verzamel woede een Tantaluskwelling. Neen, ik zal liever de uitingen ver zamelen van de deugden der mensohen en de wijze woorden der wijsgeeren. Dat zal m ij troosten, als ik straks niet meer rooken kan V- „EEN HISTORISCH JAAR". Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max B.okzijl via den zender Hilversum 2 in de serie „Brandende kwesties". Behandeld zal worden het onderwerp: „Een historisch jaar". DE REIS VAN IR. MUSSERT. De persdienst van de N.S.B. meldt: Na der wordt vernomen, dat de leider der N. S.B., vergezeld door General-Kommissar Schmidt en den gemachtigde H. W. Müller Lehning, te Berlijn werd ontvangen door Rijksminister dr. Göbbels. Rijksminister Rosenberg en Reicharbeitsleiter Hierl. HET BEGRIP „PENSION". Het moet o.m. over minstens vijf bedden beschikken. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft bepaald, dat in artikel 1 van het hotel-, café-, restaurant- en pension beschikking no. 2 (eerste uitvoeringsbe schikking) de begripsbepaling voor „pen sion" als volgt wordt gelezen: PenSion is een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maal tijden en van logies voor langeren tiid, voldoende aan nader door den directeur te stellen eischen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 8 Januari 1942. De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf maakt, na verkregen machtiging van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, bekend, dat in het „indee- lingsvoorschrift no. 1" artikel 6 als volgt wordt gelezen: Onder de rubriek „pen sion" worden bij het Rijksbureau inge schreven inrichtingen, bestemd tot het te gen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd, welke de beschikking hebben over ten minste vijf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van den directeur aan redelijke eischen voldoende, bedden. Voor zoover de direc teur in bijzondere gevallen niet anders be paalt, wordt een tweepersoonsbed voor de toepassing van dit voorschrift als twee éénpersoonsbedden aangemerkt. DISTRIBUTIE VAN PAP. Diverss snortsn en vla op den gortbon. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de ter verkrijging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191" van de bonkaart algemeen in den vervolge tevens recht zal geven op het koopen van eetj hoeveelheid haverm'out- een hoeveelheid in flessphen verpakte vla, pap, tarwebloempap of rijstpap, dan wel waarin resp. 250 gram havermout, tarwe bloem, rijst, maizena, custard of aardap- pe^eel is verwerkt. De voorraden van de voor deze pap en vla benoodigde grondstoffen bij de papbe- reiders rijn gering, zcodat bovengenoemde producten waarschijnlijk slechts geduren de korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De beschikbaar stelling geschiedt, teneinde de voorraden der bedoelde grondstoffen bij de papbe reiders te ruimen. De hoeveelheid pap of vlaf waarop de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht. Na de afgifte van den bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeelten worden afgeleverd. Bijv. een liter per week in de vierweeksche periode gedurende welke de voor gort aangewezen bon geldig is. Voor de hierboven genoem de pap- en vlasoorten geldt dus dezelfde distribueering, welke is getroffen voor gortpap.

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1