VRIJ'DAG Z JANUARI 1942 OE LEIDSCHE COURANT TWEEOF RLAD PAG. G GEMENGDE BERICHTEN Arbeider gedood. Woensdagmiddag reden in de Lange Schijfstraat te Tilburg twee aaneengekop- pelde vrachtauto's. Op de laatste auto za ten eenige mannen. Een van hen, de acht tienjarige J. D. uit de De Ruyterstraat al daar, sprong terwijl de auto's reden, van den wagen af. Hij bleef met zijn kleeren aan den achterkant van den wagen ha ken en viel vlak voor een dei| achterwie len. Ket wiel ging hem over het hoofd. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. Woensdag cxm aohit uur is de 24-jarige imiej. M. IJska te Waddinxveen nabij het station aldaar door den trein uit Alphen aan den Rijn gegr&pen en op slaig gedood'. Het slachtoffer wilde den trein naar Gou da nog halen en liep daarom den korteren weg over de spoorlijn, terwijl de trein achter haar naderde. Zij is venmoedlijk ge vallen met het genoemde gevolg. Bij het verrichten van werkzaamheden in het gebouw van den Boerenbond te Horst, is Donderdagavond de stalmeester H. van Heesoh door een stier aangevallen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. DOODELIJK ONGEVAL. De 29-jarige zoon van den landbouwer Meyerink, uit de buurtschap Markvelde, was bij zijn neef onder Haaksbergen werk zaam bij een hakselmachine. M. wilde zijn neefje, dat vlak bij een drijfriem stond en gevaar liep gegrepen te worden, beetpak ken, doch v/erd hierbij door de drijfriem gegrepen, weggeslingerd en zoo ernstig ge wond, dat de dood onmiddellijk intrad. Op de rivier de Lek is Dinsdagavond bij Ameide het tweejarig zoontje van den heer H. Koster, kapitein op de sleepboot Weva, overboord1 gevallen en verdronken. Het lijkje is eenige oogemblikken later op gehaald. GEVAL VAN GASBEDWELMING. In de gemeente Veere heeft zich een ge val van gasbedwelming voorgedaan ten huize van de fam. H. Verlinde. Toen een broer van den heer V. op zijn herhaald bellen en kloppen geen gehoor kreeg en bovendien nog een sterke gaslucht waar nam, heeft hij zich toegang tot de wo ning verschaft, alwaar hij tot zijn groote schrik de echtelieden V. bewusteloos aan trof. De vrouw had nog het bed verlaten; waarschijnlijk heeft zij iets gemerkt en heeft nog getracht zich frissche lucht te verschaffen. De heer V. lag bewusteloos te bed. Een ontboden geneesheer heeft aan beide personen de eerste hulp verleend, waarna hij het noodig achtte, dat beide personen in het ziekenhuis te Middelburg opgenomen werden. De toestand der echt- genooten was later redelijk wel. VERMIST. De slager A. H. Harleman, te Apeldoorn, wordt reeds sinds ruim een week vermist. Hij was 's avonds per fiets naar een ver gadering te Apeldoorn gegaan en is daarna niet in zijn gezin teruggekeerd. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. MOORDAANSLAG TE BARNEVELD. Dader gearresteerd. Woensdagavond, ongeveer acht uur, be vond de pluiimveehandelaar J. Westeneng uit Barneveld zich in het café bij het sta tion aldaar, toen Kok uit Voortihuiaen daar binnenkwam. W. schrok blijkbaar door de komst van dezen bezoeker en ver liet overhaast het café, waarna ook Kok naar buiten ging en den ander naliep. K. trok toen op een. gegeven oogenblik plotseling een mes en bracht den ander daarmede een steek in de hartstreek toe. De getroffene zakte hierop terstond' ineen en was vrijwel op hetzelfde oogenblik dood. De dader kon kort daarop door de poli tie worden gearresteerd. Het slachtoffer en de dader K. waren den gebeelen mid dag samen op stap geweest en ten slotte in een café bij 'het station aangeland. Over een kleinigheid ontstond al spoedig een meenimgsverschil tussdfoen de twee mannen, waarna de een den ander uit daagde naar buiten te komen en het daar uit te vechten. Wat daar gebeurde, kon nog niet worden gereconstrueerd, want er SPORT SCHAKEN HET PROGRAMMA VOOR JANUARI. Dit programma luidt als volgt: 5 t/m 11 Jan.: Jeugdtournooi der Gym nasiastenschaakclub eiken dag van 1-6 u. in „Het Witte Huis" te Oegstgeest. 10 en 11 Jan.: Tweedaagsche wedstrijd in drie klassen en groepen van 4, eveneens in „Het Witte Huis". 25 Jan.: Ie klasse Nederl. Schaakbond: L.S.G. IA.S.C. I (A'dam) te spelen al hier in „Het Schuttershof". LEIDSCHE SCHAAKBOND. 16 Jan.: Leithen I—G.A.S. I (Hle kl.). 17 Jan.: Hazersw. INoordw. I, L.S.G. II Alphen I, Gym. 1Bosk. I (allen le kl. A). 20 Jan.: N.Z.H. I—V.T.L. II (III). 23 Jan.: Leithen II—Pol I (III). 26 Jan.: Phil. I L. Arb. Sch.cl. I (I B). 30 Jan.: Leithen I—Pol. I (III). 31 Jan.: Alphen nV.T.L. I (II). De competitie. le kl. Alphen I won van Noordwijk I met 70. Drie partijen moest en worden beslist. Daarvan is één remise verklaard, één voor Alphen gewonnen en één gewonnen voor Noordwijk. Alphen won dus met groot ver schil, n.l. met 8 1/2—1 1/2. le kl. B. De voorloopige uitslag van den wedstrijd Hazersw. IGym. I was 11/2 51/2. Drie partijen zouden later gespeeld worden. Het resultaat hiervan was nog 2 1/2 winstpunt voor het Gym I, dat dus een groote overwinning behaalde, n.l. 82. le kl. B. De wedstrijd Oegstgeest I—L. Arb. I eindigde na beslissing der drie af gebroken partijen in een gelijk spel (55). Tegen de uitspraak over één dier partijen, n.l. gewonnen voor Oegstgeest. kon het be stuur der Arb. Sch.club zich niet vereeni gen en heeft daarom tegen deze beslissing een protest ingediend, zoodat thans de stand aan het oordeel van een hoogeren arbiter zal worden onderworpen. IJSHOCKEY HET INTERNATIONALE IJSHOCKEY- TOURNOOI IN DAVOS. Davos behoudt den Spengler-beker. Zooals na de tot dusver geleverde presta ties te verwachten was, stelde de IJshoc- keyclub Davos zich ook dit jaar weder in het bezit van den beroemden Spengler- beker. De jjshockeyploeg van de Schlitt- schubclub uit Berlijn gaf weliswaar goede kamp, doch moest zich in den eindstrijd Woensdagmiddag in Davos de mindere toonen van de Zwitsers en werd in deze ontmoeting met 90 geslagen (40, 30 on 20). BRIDGE OUDEJAARSAVOND-DRIVE „DE SLEUTELS". Dinsdag werd in „Schuttershof' de aan gekondigde Oudejaarsavond-drive ver speeld. In verband met het groot N aantal deelnemende paren, werden drie groepen gevormd n.l. zwart, rood en groen. Prachti ge boekwerken waren door het bestuur ter beschikking gesteld vor de prijswin naars. De uitslag luidt: le prijs, groep zwart, NZ oneven lyn, paar AukesStikkelman; 2e prijs heer en mevr. Verboog. le prijs, groep zwart, OW even lijn, paar Lakenv. d. Star, 2e prijs WakkaWinsser le prijs, groep rood, NZ oneven lijn, paar SloosVan Bergen Henegouwen en 2e prijs heer en mevr. Leujes. le prijs, groep rood OW, even lijn, heer en mevr. Rijnbende, en 2e prijs Wijnnobel van Delft. le prijs, groep groen, NZ oneven lijn da mes v. Boxtel; 2e prijs mej. TnieckeHoog- werff c.a. le prijs, groep groen OW even lijn mevr. WisserBiesiot; 2e prijs mevr. v. Tuijn mej. v. d. Voort. As. Dinsdag wordt de viertallen-compe titie voortgezet. Schema's zullen de spelers tijdig bereiken. waren geen getuigen aanwezig, maar de cafébezoekers zagen enkele minuten later W. weer binnen komen, terwijl hij uitriep: Ik ben gestoken, maar het is niets. Een paar seconden later zakte hij ineen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De on gelukkige bleek door een messteek in bet hart getroffen te zijn. De dader K., die spoedig gepakt kon wor den, kon nog niet verhoord worden, daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde. Het slachtoffer W. was gehuwd en laat een vrouw en een k.iind achter. De burgemeester van Barneveld, de beer J. Westrik, die als hulpofficier van Justi tie met het onderzoek belast is, stelde het parket te Zutfen van een en ander op de hoogte. BILJARTEN BILJARTCLUB T. E. P. De wedstrijden voor as. Maandag zijn: le klas: J. van DamA. Scheffers; W. v. d. PostM. Scheffers; C. v. d. Meel N. Overdijk. B. Afd.: N. Biegstraaten—P. de Geer, Meerbeek—J. Kuiper; G. SchoonH. v. d. Veer; DiclchofP. de Geer; H. NyssenN. Biegstraaten; Th. v. HoutenDickhof. Donderdag 2e klasse: J. Hillenaar—J. v. i. Post; J. Compier—J. Hillenaar; J. Roo denburgC. Goddijn; A. v. d. WeydenD. Tuithof. De stand der eerste klas is nu: part. gew. verl. pnt. h.s. 1 H. Devilee 9 8 1 16 26 2 N. v. d. Krogt 8 6 2 12 18 3 W. v. d. Post 6 4 2 2 16 4 C. v. d. Meel 6 4 2 8 10 5 Ph Smits 6 3 3 6 10 6 A. Scheffers 6 3 3 6 9 7 A. Roodenburg 7 3 4 6 14 8 N. Overdijk 6 2 4 4 11 9 M. Scheffers 6 2 4 4 13 10 A. Kien jet 7 2 5 4 10 11 J. van Dam 5 1 4 2 8 12 Th. Reizevoort 6 1 5 2 5 2e klas: 1 D. Tuithof 8 7 1 14 9 2 Th. v. d. Holst 7 6 1 12 11 3 J. Hillenaar 6 4 2 8 7 4 J. v. d. Post 8 4 4 8 9 5 J. Compier 8 4 4 8 7 8 A. Lam po 8 4 4 8 6 7 A. v. d. Weyden 7 3 4 6 6 8 C. Goddijn 8 3 5 6 6 9 S. Tuithof 6 2 4 4 7 ïO J. Roodenburg 8 9 6 B. Afdeeling:: 1 H. v. d. Veer 9 8 1 16 10 H. Nijssen 10 8 2 16 6 3 B. Smits 10 8 2 16 3 4 A. Komijn I 10 7 3 14 5 5 G. Schoon 6 6 12 8 6 A. Romijn II 10 6 4 12 5 7 J. F. Burghouwt 9 5 4 10 6 8 J. Devilee 7 4 3 8 5 9 J. M. Burghouwt 8 4 4 8 5 10 L. v. d. Steen 10 4 6 8 5 11 Meerbeek 6 3 3 -6 5 12 C. v. d. Geer 9 3 6 8 4 13 J. Barneveld 9 3 6 6 5 1. Th. v. Houten 7 2 5 4 6 '5 N. Biegstraaten 3 1 2 2 5 16 W. Dickhof 4 1 3 2 5 17 C. Roodenburg 7 1 6 2 4 j8 P. de Geer 4 4 3 19 J. Kuiper 6 6 3 RECHTZAKEN ECONOMISCHE RECHTSPRAAK. CLANDESTIENE SLACHTERS STAAN TERECHT. Alle vonnissen bevestigd. H. A. van Engelen te Alphen a. d. R., had drie varkens geslacht en een varken in voorraad gehad. Voor deze feiten had de Economische rechter hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot 7ijr. onmiddellijke gevangenneming en een geldboete van 200 subs, vier maan den hechtenis. Hij was van dit vonnis in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof, alwaar de Procureur-Generaal de straf juist gewezen achtte. Het Hof heeft het vonnis van den Economischen rechter bevestigd. J. A. Henny teAlphena. d. Rijn had eveneens wegens frauduleus slachten acht maanden gevangenisstraf en een geldboete van 1 200 subs, vier maanden gevangenis straf van den Economischen rechter ge kregen. Ook hier bevestigde het Hof, in hooger beroep, dit Vonnis. Eveneens werd bevestigd het vonnis te gen R. Hoepel te A1 p h e n a. d. R ij n, die wegens het slachten van een rund veroor deeld was tot een gevangenisstraf van acht maanden en een geldboete van 300 subs, zes maanden hechtenis en onmiddellijke gevangenneming. H. Minderman te Alp hen a. d. Rijn, die vleesch had verhandeld van clandestien geslacht vee en deswege veroordeeld was tot zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 300 subs, zes maanden hech tenis, hoorde dit vonnis in hooger beroep eveneens bevestigd. T. de Jong te Koudekerk, die een rund had verhandeld zonder vergunning en deswege een geldboete had gekregen van f 500 subs, vijf maanden hechtenis was ook in hooger beroep gekomen om verminde ring van straf te krijgen. Ook hij kreeg het niet, want ook hiér werd het vonnis beves tigd. Evenmin kreeg J. W. Tuis uit Bod e- graven vermindering van straf. Hij had drie maanden gevangenisstraf gekregen wegens het verhandelen van varkens zon der toestemming. WILT U IETS WETEN? Vraag: omtrent kostscholen voor jon gens. Antwoord: Er zijn zulke kostscho len te Baarle-Nassau, Eindhoven, Huijber- gen, St. Michielsgestel, Oss, Oudenbosch, Reusel, Roosendaal, Tilburg, en dat alleen reeds in de provincie Noord-Brabant. Aan opgave van pensionkosten kunnen wij dus niet beginnen. Nadere inlichtingen kunt u vinden in de Pius-almanak. Vraag: Is Winterhulp lot Serie C no. £»22996 reeds uitgeloot? Antwoord: Ja. Er is i een prijs op ge vallen. Vraag: Hoeveel inwon rs heeft Noord wijk, Noordwijkerhout, Leiden, Voorhout, Lisse en Sassenheim? Antwoord: Resp. 12.1 00, 7000, 78.000, 3500, 10.000, 7000, in groote getallen opge geven. Vraag: Betreffende pandoerspel. Antwoord: Ondertroeven is niet ge oorloofd, tenzij men niet anders kan spe len. V r a a g: Is het mogelijk een goedkeu ring te verkrijgen voor rechtspersoonlijk heid van een vereenlging en waartoe moet ik mij dan wenden. Antwoord: Allereerst moet het voornemen om een niet-commercieele ver- eenigimg op te richten meegedeeld wor den aan den procureur-g moraal te Den Haag. Deze mededeeling moet bevatten: a. den naam en het doel der vereeniging, b. de namen en adressen der bestuursle den, c. de statuten, d. de namen en adres sen van tenminste 12 leden-oprichters. Wanneer de P.-G. binnen 10 weken niet verklaart, dat de oprichting in strijd is met de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven, kan de vereeniging haar werkzaamheid beginnen. Pas na dien termijn kan een verzoek om erkenning als rechtspersoon worden ingediend bij den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie, Den Haag. Vraag: Gaarne zou ik van u willen wéten of mijn baas recht heeft om de Kerstdagen niet uit te betalen. Antwoord: Indien u in vasten dienst bent, gaat het loon gedurende de Kerstda gen door. Vraag: Mijn patroon heeft mij opge zegd 7 weiken vóórdat hij de ontslagver- gunning in zijn bezit had, toen hij de ver gunning had heeft hij mij dirct ontslagen. Had hij nu niet de gebruikelijke opzeg termijn van een week in acht moeten ne men? lik. werd per week uitbetaald. Antwoord: O.i. behoeft de patroon niet opnieuw een opzegtermijn in acht te nemien. Vraag: Adres van d*an R.K. Schip- iperslbomd'. Antwoord: Kantoor Beursgebouw Meent 110 (kamer 323) Rotterdam. Secre tariaat: F. Fiolet, Hooidrift 7B, Rotter dam. Vraag: Betreffende extra-broodrant soen voor personen van 14 t/m 20 jaar. Antwoord: Alleen personen van de zen leeftijd krijgen een extra-rantsoen van 4 ons brood per week. Deze bonnen voor dit extra-rantsoen zitten in het bon nenboekje D H, dat aan personen van dien leeftijd is uitgereikt. Vraag: Heeft bij een bevalling der vrouw van een verplicht verzekerde deze vrouw recht op gratis behandeling van een verloskundige. Antwoord: De verzekerden hebben recht op verloskundige hulp door een RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 3 JANUARI. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuzick 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmu ziek 8,35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Ernstige muziek (opn.) 11.00 Voor de vrouw 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00 De organisa torische opbouw van den Landstand 13.15 Gramofoonmuziek 14.00 Causerie: „Het teeltplan van de kleine tuin" 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vroo- lijkheid 15.50 Gramofoonmuziek 16.00 Cyclus „God en den mensch" 18.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 17.15 BNO: Nieuws-, economi sche- en beursberichten 17.30 Gramo foonmuziek 17.35 Duitsche taalcursus 18.00 Gramofoonmuziek 18.15 Hot kwar tier van den arbeid 18.30 „Pro Musiea" en gramofoonmuziek 19.00 Actueel half uur 19.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken 20.15 Cello en piano 20.40 Vervolg van 19.30 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 2.00 BNO: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" óf Gramo foonmuziek 22.15 De Ramblers (opn.) 22.45 Gramofoonmuziek 23.15—24.00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). HILVERSUM H. 301,5 M. 7.15—8.45 Zie Programma Hilversum I 8.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Lichte muziek (opn.) 12.00 Pianovoordracht 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 13 05 Roemeensch orkest Gre- gor Serban 13.40 Voor de rijoere jeugd 14.00 Zang, piano en gramofoonmuziek 14.30 Gramofoonmuziek 14.45 Cause rie „U en de muziek" 15,00 Gooiseh Strijkorkest en gramofoonmuziek 15.45 Hier W.A. 16,00 Orkest Malando en gra mofoonmuziek 17.00 Voor de binnen schippers 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30 Orgel concert 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de NSB) 18.15 „Camella's", muzikaal programma 18.45 Een nieuw jaar voor den ploeg 19.00 Actueel halfuur 19.30 Gramofoonmu ziek 19.45 Wetenswaardigheden van de week 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken 20.15 Uitverkoop 1941 21.30 Muziek en muzen bij de Grieken 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toe lichting op het weermachtbericht 22.10 —22.15 Avondwijding. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. le Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. 2c Programma: 7.1520.15 Hilversum IT 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Centrales. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma, vroedvrouw, indien deze beschikbaar is. Voorzoover geen vroedvrouw beschikbaar is, hebben zij recht op verloskundige hulp door een huisarts en op buitengewone ver loskundige hulp op verzoek van de behan delende vroedvrouw. Klomperl|e Klomp, een echte Hollandsche longen 179, Met heel veel moeite gelukte het Klompertje, om zijn muts van zijn hoofd te krijgen. Het ging wel las':ig, maar het ging toch. Hè, gelukkig, nu ken hij tenmin ste w^er zien. Maar, wat was dat.... Daar hadden de boeven waarempel een tasch vergeten 180. Met één sprong wa3 Klompertje er bij. Misschien had hij toch nog geluk. Je kon nooit weten, wat er wel in zou zitten. Maar jammer genoeg het was niet veel zaaks. Alleen maar een stelletje zwarte ballen. Waar die goed voor waren, begreep Klompertje niet. Vort er mee. FEUILLETON A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 25) Toen de majoor thuis was gekomen, sliep Lydia, naar men hem zeide en toen viel 't hem voor de eerste maal op, dat zijn doch ter in den laatsten tijd bij dag zeer veel sliep Hij had toen zijn vrouw laten roepen. Me vrouw von Marschstatten, een bleeke, ten gere dame, die gedurende heel haar huwe lijksleven geleden had onder de strenge discipline van haar man, verscheen onmid dellijk en schrok niet weinig, toen zij op 't gezicht van den majoorr de bekende voor teekenen van een naderenden storm las. De storm liet dan ook niet op zich wach ten. Marschstatten wierp zijn vrouw het grievend verwijt naar 't hoofd, dat zij een slechte, nalatige moeder was, die zkh nooit genoeg met haar dochter had beziggehou den anders zouden de gebeurtenissen van den laatsten tijd niet mogelijk zijn ge weest. Of kon zij loochenen. Lydia's liefde voor Holzmann geduld, en hemzelf, zoo lang „bewerkt" te hebben, dat hy eindelijk „Ja" zei, hoewel hij altijd tegen dat hu welijk was geweest? En nu de gevol gen! Lydia was weduwe en de menschen haalden haar naam door het slijk. Maar dat was nog niet genoeg: ook thans be kreunde zy zich niet om het doen en la ten van haar dochter, zoodat deze des nachts per auto kon uitgaan, samenkom sten met Henter hebben en hem allerlei on zin vóórbazelen!.En nu was de majoor eindelijk zoover, dat hij zijn vrouw vertel de, wat Henter hem had medegedeeld. De arme mevrouw Marschstatten, bij wie geen flauw vermoeden van dat alles v/as opgekomen, maar die gewoon was, bij alle onaangename incidenten de zonden- bok te zijn, schrok hevig en zocht haar heil in een uitbarsting van verontwaardi ging. De dingen, waarvoor zij geen ver klaring kon vinden, waren eenvoudig be lachelijke verzinsels! Verondersteld, dat al les niet eenvoudig een dwaas spel van Henter's verbeelding was, dan had hij op dat oogenblik een glas te veel gedronken of zich door een gelijkenis laten bedriegen, 't Was doodeenvoudig onmogelijk, dat Ly dia 's nachts heimelijk was uitgegaan; on mogelijk, dat zij die gekke praatjes over geesten en zoo meer had verkocht Trou wens, waarom haar niet zelf ondervraagd? Deze opvatting van zijn vrouw verraste Marschstatten, maar hij vond ze toch eigenlijk niet zoo dom. Kon Henter niet werkelijk een andere vrouw voor Lydia hebben gehouden? Trouwens, hoe konden bij Lydia zulke din gen mogelijk zijn! De zaak was hem van den beginne af al verdacht voorgekomen. Hij trachtte althans zich zelf dit nu ach teraf op de mouw te spelden Men wachtte dus tot Lydia wakker werd en stelde haar toen de volgende vra gen: le. Was zij des nachts uitgegaan? 2e Hield zij omgang met de Alwingens, wat men haar toch ontraden had? 3e. Deed zij misschien aan spiritisme of van dien aard? Lydia ontstelde eerst, keek een oogen blik met vreemden blik peinzend voor zich uit, schudde toen energiek het hoofd en antwoordde ontkennend op elk der drie vragen. Wist ik het niet!" riep mevrouw von Marschstatten uit. En zy slaakte een zucht van verlichting. Ook de majoor was nu gerust. Goddank! niets dan flauwe praatjes van Henter. 's Namiddags van denzelfden dag was toen Serena von Traumetz gekomen. Dat verwonderde het echtpaar, want de om gang met die familie was geheel afgebio- ken en de majoor begreep niet, waarom nu. Serena was geschrokken toen zij haar vriendin zoo deerlijk veranderd vond. Maar van overspannen zenuwen en daarmee sa menhangende verschijnselen bespeurde zij niets. Hartwig moest zich vergist hebbeu. Lydia was niet meer zoo opgewekt, zoo le venslustig en spraakzaam als vroeger, maar was dat onder zulke omstandigheden niet zeei begrijpelijk? En nog dienzelfden avond schreef zy Hartv/ig een paar regels in dien geest. Maar de heer von Marchstatten kon zich de zaak niet uit het hoofd zetten. lederen morgen wanneer hij zijn eenzame wandeling op den Schlossberg deed, dacht hij er over na, en pu schoot hem menige bijzonderheid te binnen, waarop hij vroeger niet had gelet. Op de eerste plaats de groote afwisseling in Lydia s voorkomen en manier van doen. Nu eens was zij dof en onverschillig, dan weer zeer onrustig en schrikachtig. Tot dan toe had hij alles toegeschreven aan diepe di oefheid. Maar nu kwam 't hem voor dat nie* alles daarmee was opgehelderd; dat er misschien nog iets anders in haar om ging, iets dat zij voor haar ouders verbor gen hield Ja, hij bc.apte zich op de ge dachte, dat Lydia, als zij had gewild, zeer gemakkelijk 'snachts had kunen uitgaan, zonder dat in huis iemand het bemerkt zou hebben. Haar kamer was door een reeks vertrek ken van de slaapkamer harer ouders ge scheiden. Pe familie bewoonde haar eigen huis, waarin zij geen apartementen ver huurde. A! de dienstboden sliepen boven in de dakkamers. De portier en zijn vrouw hadden weliswaar hun vertrekken gelijk vloers, bij de voordeur, r- ->r hun slaapka mer lag aan den kant 1 :er tuin. Lydia had steeds haar eigen sJ .els gehad Hoe kwam hij op al die dv ïze gedach ten! Teruggekeerd van zijn morgenwande ling, wierp hij met een driftig geoaar zijn handschoenen op een tafeltje i 2ette zijn stok in den standaard. Terwijl hij vervol gens zijn hoed afzette en zijn overjas uit trok, dacht hij nog: „Kon ik maar open kaart spelen en haar ronduit vragen, of zij in den laatsten tijd Henter nog heeft gezien! Maar ik heb hem op mijn eerewoord moeten beloven, in geen geval zijn naam te zullen noemen." Hij wierp zich in een leuningstoel en streek zich met de hand over het voor hoofd. „Wat 'n dwaas ben ik", mompelde hij. „Alsaf 't niet voldoende was, dat Lydia alles ontkent zij, die nooit gelogen heeft!" Op dat oogenblik werd aan de deur ge klopt. Een bediende trad binnen en over handigde den heer von Marchstatten een kaartje. „Die heer", zei hy, „vraagt een onder houd met u." Von Marchstatten las: „Silas Hempel, detective te Weenen." Hij ontstelde zoo hevig, dat hem alles donker voor de oogen werd. Zou het toch waar zijn, en was de politie reeds op de hoogte van de nachtelijke sa menkomsten? Kwamen zij Lydia halen? Een oogenblik later was hij van den ee sten schrik bekomen en zei bedaard: „Ik zal dien heer ontvangen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5