DUIJSCHLAND MAANDAG 29 DECEMBER 1941 DE LEJOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VROUW DOOR AUTO OVERREDEN. Zaterdagmiddag tegen 3 uur is de 55-ja rige mevr. Z. uit Sneek, die op de Bree- straat met haar man liep, onverwachts de straat overgestoken. Doordat zij bovendien niet voldoende uitkeek, werd zij aangere den door een passeerende lijkauto, waar van een der wielen haar over het hoofd ging. De wagen stond onmiddellijk stil. Het bleek, dat mevr. Z. een zware hoofd wonde en schouderkwetsuren had opgeloo- pen. Door den E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was hedenmorgen redelijk. Handelsregister K. v. Bi Opheffing. De Friesche Winkel. Lei den, Haarlemmerstraat 195. Manufacturen. Wijzigingen. 4873. WW. J. Baalber- gen. Noord wijk a. Zee, Hoofdstraat 49. Dro gistwaren. borstelwerk, klompen. Over!. Eigenaar: Wed. J. BaalbergenPasschier. N.E_.^ F. H. Baalbergen, Noordwijk a. Zee. Al?<-meene Verzekering Maatschap pij „De Kijnstreek" N.V., Alphen aan den Rijn. Hooftstraat 73. Tot bewindvoerder van bovengenoemde N.V. is op grond van par. 7 der Verordening tot verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven benoemd: K. JanAott, te Gotha, met ingang van 1 Nov. 1941. 1909. Vereenigd Alphensch Assurantie kantoor D. van Dien N.V., Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 73. Tot bewindvoerder van bovengenoemde N.V. is op grond van par. 7 der Verordening tot verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven benoemd: K. Jannott, te Gotha, met ingang van 1 Nov. 1941. 119. Bleys N.V. Leiden, Lorentzkade 18. Glas- en schildersbedrijf handel in en fabr. van glas en verfwaren, enz. De zaak is met ingang van 31 Dec. 1941 in liquidatie ge treden. i 182. W. ,van Dijk v.h. ,J. van derVoet. Leiden, Morschweg 108a. Timmerbedrijf. De zaak is d.d. 1 Jan. 1912 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: W. van Dijk en Zoon v.h. J. van der Voet. Venn.; W. van Dijk, Leiden enn J. W. van pijk, Oegstgeest. 389. A. van Bórselen en Co. Leiden, Hooi gracht 64. Bandel in verfwaren, chemica liën, vensterglas en borstelwerk. Procura tie verleend aan: P. F. van Musscher, Lei den (B.P.). s Nieuwe inschrijvingen: 7893. Zaadhandel W. Segaar Czn. (B.P.). Leiden, Lange Diefsteeg 8. Venn.: Wed. M. G. Se gaarV.-rheggen, Leiden; M. M. Segaar en G. Segaar, Leiden. 7399. P. de Boo, Leiden, Hoogewoerd 4, heerenkapper, Afkomstig uit Rotterdam. HANS DRIFT door de Burgerzangschool, Geeft het pogen om wat goeds voor den dag te brengen al vreugd, hoeveel meer ge noegen is er als dit pogen slaagt. Op de opvoering van Hans Drift hebben de heer de Rook met zijn koorleerlingen, zijn di verse solisten, de regisseuse mevrouw van der Ljjke en de dansregisseuse Mop van der Lijke zich zóó uitnemend voorbereid, dat 't wel een feest voor de uitvoerenden moet geweest zijn. De muziek van J. Prins is eenvoudig en well lidend. Enkele sprekende melodieën heeft Prins verwerkt en doorgewerkt en uit enkele varianten bouwde hij andere aardige thema's op. De tekst is van Eli Prins en deze voert ons in twee rijken binhen, n.l. in het land van den droom en der werkelijkheid. Volgens schrijver staan feeën en kabouters buiten de ge- dachtensfeer van het moderne kind, daar om laat hij eenvoudige personen, een rechtszitting, nuchtere gebruiksvoorwerpen 'als stofzuigers enz. een rol spelen, waar tegen men geen bezwaar kan hebben. Daarom deed het vreemd aan, dat na den droom de werkelijkheid ons in aanraking bracht met een koning en prinses, in ge waden, die niet vallen in het tijdsbestek van den stofzuiger. Hans droomde over dingen. zijn tijd vooruit. Deze onwaar schijnlijkheid daargelaten, was alles lof- lijk. Het spel', regie, décor, alles keurig in orde. Rosine Gaykema, nu mevrouw Has- selbach, voldeed aan alle eischen. die men aan den rol van Hans Drift mag stellen. Haar spel en zang waren geslaagd van lijn en uitdrukking. Zij heeft met smaak haar stil spel verzorgd. .Het koor van grooten en kleinen gaf een aardig rplief. Hier of daar had de zang wat pittiger kunnen zijn, waar tegepover stond, dat ook de kleinen steeds welluidend en beschaafd zongen. Naast Hans Drift maakten de tuinman en zijn vrouw een goed figuur en zij beiden zongen goed; ook de opperlakei was „stemmlich" en als acteur een verdienste lijke kracht. De koning, de holfmaarschalk en Prinses Pauline lieten zich van een goede zijde zien, evenals de verrader. Klaas Vaak heeft begrio van goede voordracht en speelde heel aardig. Oo"k de lantaarnopste ker deed goed zijn (haar) best. Ook het koddig goed gespeelde optreden van den rechter fen zijn griffier viel bijzonder in den smaak Naast de heer de Rook ver zorgde Hans Zirkzee het verdere muzikale werk, de begeleiding, en hij deed dit goed, slagvaardig en met de hem aangeboren fleurige muzikaliteit. Wij waardeeren vóór blies de pit en het spirit van de handeling in de vertooning, het beschaafd'zingen, de fraaie kleur van de' costumes, de groeoeering, de actie der koren, waarvan hulde toekomt aan den koorleider en de regisseuse. Ook de se- rieuse' intentie van mejuffrouw Mop van der Lijke als leidster der balletten loven wij gaarne. Het menuet en de dansen, der kleintjes slaafden zeer wel, maar de Mo- 'enaarsdans als staal van plastische dans kunst ^tond boven aan. Ten slotte moest, 'onder langen enthousiasten bijval, ook de heer de Rook die niet het minste aan deel in dit slagen had komen danken, waar soelers. directeur, regissensen, ac- eompagniteur bebloemd werden. Ook voor mevrouw Sirks, die mede de studie aan het klavier verzorgde, waren er bloemen. FAILLISSEMENTEN U it gesproken: G. Verheul, te Hazerswoude; cur. nr. M. Lodder, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: C. J. G. van Hal, Wassenaar. GEWELDIGE GEVANGEN KAMPEN Ver achter het front zijn in het Oosten geweldige^ gevangenenkampen opgericht, waar duizenden Sowjetgevangenen zijn ondergebracht. Hier maken zij voor het eerst in hun leven kennis met de Wester- sche wereld. Hier worden de woorden van hun com missarissen, die altijd beweerd hebben, dat de Duitschers hun gevangenen doodschie ten, gelogenstraft. Hier worden bun gewonden verzorgd, hier arbeiden ook mannen en vrouwen onder de witte vl3g met het Rcode Kruis. In deze kampen wordt getoond, dat een overwonnen vijand, die de wapens heeft neergelegd, behandeld wordt, zooals het volkerenrecht dat eischt. De Nederlandsche ambulance wil mede aan de vervulling van deze taak werken. Zij verdient daarom uw steun. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0' Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. OMGEVING LElpSCHENDAM 2e Lustriua K.J.M.V, Tweeden Kerstdag heeft de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus"' op luisterrijke wijze hadr 2e lustrum gevierd. De dag werd kerkelijk ingezet met een plechtige gezongen H. Mis te 9.30 uur, op gedragen door den verbonds-moderator, rector Beune, met assistentie tfan de pa- rochie-kapeiaans Van Niekerk-en Kok. On der de H. Mis hield rector Beune een tref> fende predikatie, waarin hij vooral deea uitkomen het goede werk en de groote kracht der Katholieke actie. Ook naderden onder de H. Mis alle leden ter H. Tafel. Na, de H. Mis om 11 uuy was er in het R.K. vereenigingsgebouw een feestontbijt voor leden en genoodigden. Van 23 uur was er een drukbezochte receptie, terwijl van 2—3.45 uur er een reünie plaats had voor leden, oud-leden en zusteraideelingen. Onder het Lof, te 4 uur, werden ver schillende nieuwe leden op plechtig? wijze door rector Beune geïnstalleerd. Om 7 uur kwam de clou van den dag, de groote feestavond ip het R.K. Vereeni gingsgebouw aan de Damlaan. Onder de aanwezigen bevonden zich bur gemeester Banning en mevr. Banning, de gemeente-secretaris, de heer H. J. van Delft, wethouder de Koning, e.a. Ontelba re felicitaties waren schriftelijk ingeko men, waarbij wij willen noemen een feli citatie van mgr. Huibers en H. de Greeve. Eveneens waren ingekomen een aantal prachtige bloemstukken. Na het zingen van hej; lustrumlied hield de voorzitter, de heer Wim. Bleijs, een lustrumrede De feestrede werd gehouden door bur gemeester Banning. Spreker bracht, ook namens de ouders, dank aan de K.J.M.V. voor het vele goede, dat in deze tijden yoor de jongemannen wordt gedaan en reeds 10 jaar lang is gedaan. Hij prees het enorme werk der vereeniging en bracht bijzondere hulde aan den heer Wim Bleijs, die reeds 19 jaren als voorzitter dit goede en mooie werk op zulk een wijze heeft vol bracht. Hij wenschte de vereeniging veel succes en hoopte, dat onder Gods zegen in lengte van jaren nog veel zegenrijk werk zou kunnen worden gedaan in het belang van den jongen man en voor kerk en maatschappij. Drs. W. Dijsselbloem, Ver- bonds-voorz., die een kort woord sprak, huldigde speciaal den voorzitter. Door de Vereenigde Haagsche Spelers werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrij ven „Verliefd en jaloersch", een stuk, dat zeer in den smaak viel. Op het einde bracht de voorzitter dank aan allen, bijzonder aan den pastoor, bur gemeester, Haagsche Spelers,- enz. voor hun medewerking tot het welslagen van dezen dag, waarna hij dezen schitterend geslaag den en mooien dag sloot met de K.J.M.V.- groet. BLOKKEERING VAN WOLLEN GOEDEREN, BONTMUTSEN, JASSEN, ENZ. STOMPWUK PASTOORSBENOEMING. Tot opvolger van pastoor Floor is be noemd tot pastoor van de St. Laurentius- jarochie de zeereerw. heer Johannes Dirk Sistermans. Pastoor Sistermans werd ge boren te Hoofddorp 9 Februari 1891 en was na zijn priesterwijding in 1916 o.m. kape laan te Roelofarendsveen, Den Haag, Rot- teraam en Haarlem. In 1936 werd hij benoemd tot pastoor te de Rijp (dekenaat Purmerènd), waar een bewaarschool werd geto\iwd, de jeugd beweging opgericht en Jn plan tot kerkver- bojawing gemaakt, dat door de tijdsomstan- aightden met tot uitvoering kon bomen. ZOETERWOUDE (H. R.) PASTOORSBENOEMING. In plaats van Pastoor Van Vastenhoven is benoemd tot pastoor te Zoeterwoude- Leiderdorp de zeereerw. heer F. A M. Hermans. Z.E. werd geboren te Amsterdam in 1887 en priester gewijd in 1911. Na zijn pries terwijding was hij achtereenvolgens werk zaam als kapelaan te Noordwijk, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Soheve- nkigen/en sinds 1935 pastoor te Zwaag- -Jijk dekenaat Wervershoof). WASSENAAR Kippendiefstal opgehelderd. Alhier Is aangehouden de 33-jarige V., uit Den Haag, die op een bakfiets 41 doode' kippen vervoerde. Bij onderzoek bleken deze in den nacht van 22 op 23 Doe. ontvreemd te rijn ten Hazerswoude. V. is daarheen ge bracht. Diefstal in een automaat. Ten nadeele van den heer P., alhier, is uit de automaat een bakje met geld gelicht, inhoudende ongeveer f 3.50. In verband hiermede is aangehouden de 15-jarige Z., die een beken tenis aflegde. Het bakje en het geld zijn in beslag -genomen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt in opdracht van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied mede: Aan al'.e ingeschrevenen van de 4 rjjks- bureaux voor textiel (Den Haag, Amster dam, Arnhem en Tilburg): De voorraad van de goederen, in deze verordening genoemd, welke heden in be zit is van fabrikanten, grossiers en winke liers wordt geblokkeerd en ter beschikking gesteld van het rijksbureau Distex te Den Haag. De directeur van het rijksbureau voor distributie van textielproducten zal voor schriften geven omtrent aflevering van de ze producten. Het is ten strengste verboden van de hieronder genoemde goederen Iets te verkcopen of af te leveren. Iedere fabrikant en handelaar dient on 29 De cember 19-41 direct zijn voorraad nauw keurig op te nemen en op lijsten in 4- voud te schrijven. Het rijksbureau Distex, Den Haag, zal de adressen opgeven, waarheen deze goe deren moeten worden gezonden en de wijze van faktureeren etc. voorschrijven. Voor zoover de in deze lijsten genoemde goederen, zooals bontmutsen, jassen en vesten van leder e.d. in voorraad zoucen zijn bij firma's, die niet vallen onder één der bovengenoemde rijksbureaux, doch on der het rijksbureau voor huiden en leer, is ook dit voorschrift van kracht. Door laatst bedoelde zaken dienen de totale voorraadlijsten van deze producten vóór 3 Januari 1942 te worden ingeleverd aan 'het uitbureau voor huiden en leer te Amsterdam. De verplichting tot sluiten van ind,u- strifsle en handelsbedrijven op 29, 30 en 31 December 1941 vervalt voorzoover werkzaamheden mosten worden verricht in verband- met deze verordening: Bovengenoemd voorschrift geldt voor de navolgende artikelen: Manshemden, zoowel geweven als gebreid, mansborstrokken, lange on derbroeken, pullovers met of zonder mouwen, kousen en-sokken, voozoover geen dunne fantasiesokken, doch in het algemeen soldaten- en werkmanssok ken en alle zware kwaliteiten heeren- - kousen en sokken, handschoenen en wanten, eventueel leeren handschoe nen met bont of wol gevoerd, been windsels (puttees) van elke kwaliteit, kniewarmers, oorwanners, hoofdwar- mers, bivakmutsen, ijsmutsen, lijfgor dels, (buikwarmers), sjaals en dassen, polsmoffen, inknoopbare jasvoering, handbreigarens, dekens (1- en 2-per- soons) skikousen en skisokken, bont mutsen, bontvesten, leeren jassen, lee ren vesten, sneeuwschoenen met wol of bont gevoerd, hooge viltschoenen. Al deze artikelen, alleen voor zoover bestemd en geschikt voor mannen boven 15 jaar en alleen voor zoover geheel of voor 50 pet. of meer uit wol vervaardigd. In verband met de blokkeering van wol len goederen bont enz. is door het rijks bureau Distex aan dë ingeschrevenen bij de textielbureaux een rondschrijven ge zonden, waarin nadere aanwijzingen wor den gegeven. Hierin wordt o.m. het vol gende bepaald: Iedere firma, die deze goederen voorra dig heeft, is verplicht, direct den voorraad te laten opnemen, terwijl de verkoop zoo wel als de aflevering geheel verboden is. Deze goederen moeten goed- verpakt en gemerkt worden, in-pakken of doezen van gelijke soort. Dus hemden bij elkaar, pull over bij elkaar, sokken bij elkaar enz. Indien meer dan 5000 aan goederen aanwezig is, moet voor 3 Januari een lijst worden ingestuurd en medegedeeld, dat de goederen voor verzending gereed staan. Voorraden beneden de ƒ5000 waarde moe ten. vóór 10 Januari worden verzonden aan een der hieronder genoemde centrale magazijnen. De betaling van de gevorderde goederen geschiedt door of namens het rijksbureau Distex. De prijzen, die berekend worden, moeten de normale verkoopsprijzen zijn, zooals deze aan klanten zouden berekend zijn, de fabrikant noteert dus „fabrieks prijzen", de grossier „grossiersprijzen" en de winkelier „detailprijzen". Fabrikanten en handelaren iworden ten overvloede er op gewezen, dat stipte na leving van deze voorschriften door den rijkscommissaris is geëischt en dat nalatig heid, sabotage of veronachtzaming van de ze voorschriften en van de opgedragen werkzaamheden zwaar zal worden ge straft. De centrale magazijnen, waar wollen goe deren kunnen worden ingeleverd, zijn ge vestigd: 1. Amsterd. Textiel- en 'Zeildoekhandel, K'oveniersburgwal 21, Amsterdam. 2. N.V. I-Iandelsver. v.h. R. Baarsma, grossiers, Zwaagwesteind. 3. Dehmert en Jansen, Kievitstraat 10, Rotterdam. 4. N.V. Manufacturenhandel v.h. D. Droege en Zn., N.Z. Kolk 26—27, Amster dam. 5. N.V. Manufacturenhandel v.h. D. Droege en Zn., grossiers, Winschoten. 6. N.V. Mij. voor Textiel Grooth. v.h. Goldenberg en Zn., Maansberg 2, Deven ter. 7. N.V. B. ter Haar en Zn. N. Z. Voor burgwal 8791 Amsterdam. 8. Manuf. en Lakenh. J. Hendriks, Groote Markt 39, Groningen. 9. P. Hey, en Zonen, grossiers, Veenen- deal. 10. N.V. Handelsver, Hqlland, L/uth. Burgwal 10a. Den Haag. 11. Ter Hoevens Grooth. Briklaan 42 A neldoorn. 12. N.V. Issrief en Co. Assendelftstraat 16 Den Haag. 13. Kool en Eimers, Oranjeplein 143 Den Haag. 14. Gebr. Koopmann, Steentilstraat 48, Groningen. 15. N.V. Handel Mij Moonen en I/syten, Stratums chad ijk 31, Eindhoven. 16. W. Nauta, Oosterd-ijk 83 Sneek. 17. N.V. Grooth. in Manuf. vh. J. Pliuim, Gr. Overstraat 4 Deventer. 13. Van Rooy en Co. Oranjesingel 28, Nijmegen. 19. Rost Muller en Co. Zuiderdiep 10, Groningen. 20. Gcbr. Reysoo, Tubantiastraat 108, Enschede. 21. K. Renner en Zn. grossiers, Dokikum. 22. G. en H. van Sobuppen, grossiers, Veenendaal. 23. Voorpool, Mulder en Co. Noorder bergstraat 123, Deventer. 24. N.V. Handelsvenn. vh. S. L de Vries, Beursplein 11—17 Amsterdam. 25. Chr. Wakfer, L. Brugstraat 26 Breda. 2o. G. van Wees en Weiss, Broederplein 37 Zeist. 27. J. P. Wijers Imd. en Handelsond., gTcesiers, Ara-hem. 28. J. P. Wijers, Ind. Handelsond., gros siers, Utrecht. 29. H. Beentje, Kerkstraat 8a, Arnhem. 30. H. Bulth-uis, Oudegracht 188, Alk maar. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. LUOTAANVALLEN OP ONS LAND. Gedurende het weekeinde vlogen ver scheidene Britsche toestellen boven ons gebied en wierpen een groot getal spring en brandbommen. De meeste vielen in' het open veld. Een 25-tal woonhuizen liepen lichte schade op. Een boerenhofstede werd door 'een brandbom getroffen en brandde geheel af. Hierbij kwamen 15 schapen om. Een andere boerenhofstede,werd zoo zwaar beschadigd, dat ze ontruimd moest wor den. Gelukkig zijn er onder de burgerbe volking ditmaal geen dooden of gewonden te betreuren. NEDERLANDSCHE VISSCHERS- SCHEPEN DOOR ENGELSCHEN MET MITRAILLEIIRVCUR BESTOOKT. Wederom hébben vorige week Engelsche vliegtuigen twee Nederlandsche visschers- sohepen aangevallen, nl. de stoomtrawler, „Ita", IJ-m. 22 van ce re-ederij N.V. de Daad efi de Katwij-ker logger KW. 122 van de reedi3rij C. Ouwehand. Beide schepen vce- ren met een visohvangst huiswaarts, toe-n, zij Woensdagmorgen, half ien, door twee vliegtuigen met mitrailleurvu-ur werdén aangevallen. Er ontstond een paniek on der de bemanning van den stoomtrawler „Ita". Schipper v. cL B-ent uit Katwijk, werd c-oor een schot in zijn kaak getrof fen. Van de opvarenden van den logger K.W. 122, werd een matroos J. Hoek, uit Katwijk aan Zee door een schot in zijn -knie geworjjd. Beide vissohers hebben zich na aankomst in de haven ondier medische behandeling gesteld. DIENSTBODE STICHTTE BRAND Zaterdagmiddag, om ongeveer twee uur, ls aan den Winsumerstraatweg, onder Win- sum, een felle brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. Botma. De brand is ontstaan in de groote achterschuur, waar de dienstbode werkzaamheden verrichtte. De brandweer uit Winsum bestreed het vuur met vele stralen, doch kon niet ver hinderen, dat de beide schuren afbranden. De schade bleef beperkt tot landbouw werktuigen en gereedschaDpen. Bij het onderzoek bleek, dat de 15-jarige dienst bode J. R*. den brand heeft gesticht. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. BUITENLAND. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 29 December (Stefanl). In zijn weermaohtsbsricht no. 575 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: De vijand heeft geprobeerd een omsin- gelingsactie te ondernemen in het gebied van Agedabia met beh-ulp van b-elangrij-k-e pantserstrijdikrachten. Spel tegengehouden door de reactie van onz-e artillerie en in oen flank aangevallen door gemechani seerde afdeelingen van Italianen en Duit schers, werd de vijand zwaar verslagen. 58 Engelsche pantserwagens en een groot aantal andere voertuigen werden vernield en ten deeLe buitgemaakt. Van d-e fronten van Sollo-em en Bard-ia valt niets bijzon ders te vermelden. De Duitsche luchtmacht heeft herhaal de malen het eiland Malta aangevallen. Drie vijandelijke machines werden neerge haald. Duitsthe jagers dwongert tusschen Moto en Rosolini een driemotorigen Engel- schen bommenwerper, die Catania pro beerde aan te vallen, tot dalen. De uit zes personen bestaande bemanning werd ge vangen genomen. In hét Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze torpcdovlieg- tuigen een vijandelijke vlootformatie aan gevallen en daarbij een zwaren kruiser en twee groote schepen getroffen. Twee Cur- tiss-vliegtuigen, die het convooi escorteer den, werden tijdens een luchtgevecht neer gehaald. Een van onze machines is niet te ruggekeerd. Drie andere toestellen konden zwaar getroffen op onze bases terugkee- JAPANSCHE VALSCHERM- TROEPEN BIJ MECAN STOCKHOLM, 29 December (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, wordt er op Sumatra in de buurt van Me- dan strijd geleverd tusschen Nederlandsch- Indlsche strijdkrachten en .Tapansclie val scherm iroepen. Japansche vliegtuigen zouden boven dien eenige plaatsen op Celebes gebom bardeerd en met machinegeweervuur aan gevallen hebben. SJANGHAI, 29 December (D.N.B.) Ter aanvulling op de berichten over Ja pansche operaties tegen Ned'erlandisch-In- dië, wordt uit Soerabaja gem-eld, dat bij het bombardement op het vliegveld van Medan, een gebouw van de Nedrelandsche Luchtvaartmaatschappij voltreffers gekre gen heeft. Voorts werdén op het vliegveld twintig personen gedood en veertig ge wond. Bovendien wordt melding gemaakt van de landing van nieuwe Japansche troepen in Sera wék (Brltsoh Borneo). TOKIO, 29 Dec. (D. N. B.). Ipoh, de hoofdstad der Maleische provincie Perak, is heden door de Japanners genomen- STRIJDT VOOR EUROPA Vijandelijk transport schip tol zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 29 Dec. (D. N. B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijke front duren de afweergevechten met onverminderde hevigheid voort. Zware artillerie van het leger heeft vijf treffers op een Sovjet-slagschip voor Leningrad ge plaatst. Bij nieuwe luchtaanvallen op vijandelijke troepen- en scheepvaart bewegingen in de straat van Kartsj zijn een transsportschop tot zinken ge bracht en zes transportschepen, alsme de talrijke kleinere vaartuigen be schadigd. In Noord-Afrika heeft de vijand een verkenningsactie ondernomen tegen de Duitsch-Italiaansche stellingen in het gsbied van Agedabia. Bij geslaagde te genaanvallen werden 58 Eritsche pantserwagens en een groot aantal ge pantserde verkennin gswagens - en auto's vernield. In Cyrenaica zijn vliegvelden en troepenconcentraties van den vijand gebombardeerd. Ten Noordpn van Tobroek hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen verscheidene treffers geplaatst op een Britschen, torpedobootjagers en een in convooi va rend koopvaardijschip. Ter hoogte van Mersa Matroehheeft een Duitsche duikboot een aanval gedaan op een mi litair convooi. Twee Britsche trans portschepen, met een gezamenlijken inhoud van ongeveer negenduizend ton, werden tot zinken gebracht, een derde schip werd door torpedotreffers beschadigd. Overdag en des nachts hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen met goed ge volg aanvallen, gedaan op Britsche vliegvelden en havenwerken op Malta. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht, van 23 op 29 December plaatsen in West-Duitschland en in het Noord-Duitsche kustgebied aan. De burgerbevolking leed vooral in Emc'en verliezen aan dooden en gewonden. Ne gen van de aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Een an der Britsch vliegtuig werd bij de'po ging om overdag naar de bezette ge bieden te vliegen, omlaag geschoten. Bij de gevechten der laatste dagen heeft zich de eerste luitenant Muegge, als leider van een bataljon infanterie, op bijzondere wijze onderscheiden. Met de zser zwakke strijdkrachten van zijn bataljonstaf verdreef bij in een tegen aanval, die hij op eigen besluit had on dernemen, een sterk superieuren vij and, nam hij een door den vijand be zette plaats in en wist hij die tegen nieuwe h-evlge aanvallen te handhaven. De Fuehrer heeft den eereten luite nant Muegige het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Agenda. LEIDEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen door: Woensdag 31 December 20 uur tot Za terdag 3 Januari 8 uur door: de Apotheek Boekwijt, Breeslraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestschc Apotheek, Wilhelm in a park 8, TeL 26274. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johannes Petrus Marie z. v. W. Helvensteijn en C. J. C. de Keuning. Gijsbertus Gerardus z. v. G. H. M. Groene- wegen en J. Q. M.Meiman. Johanna Adriana Alida d. v. Th. v'. Essen en H. C. v. d. Eóog. Geertje d. v. A. Zuijderduijn en P. v. d. Pals. Jan z. van A. Zuijder duijn en P. v. d. Plas. Catharina d. v. L. de Joode en H. G. v. Tricht. Magchelina Johanna d. v. J. C. v. Dijk en M. W. Phi- lippo. Gerard z. v. F. de Vink en A. v. d. Blom. Geertruy Elisabeth d. v. P. J. Oudshoorn en A. v. Schoonderwoerd den Bezemer. Rudolf Gerrit z. v. G. Holland en H. JI. Weitzer. Antonius Wilhelmus z van A. W. v. Boheme en C. v. As. Hendrik Rudolf Wou,ter z. v. J. J. Nijeboer en K. Kukler. Jeannette Marion d. v J. M. Abrahams en N. Cahen. Wilhelmina Elisabeth d. v. J. Selier en E. v. Stralen. Catharina Wi.helmina Johanna d. v. P. F. v. d. Steen en H. W. J. Berlemon. Ondertrouwd: G. Kromhout jm. 21 j. en M. J. C. Sira jd. 21 j. H. J. Ooijen- dijk jm. 27 j. en H. Delfos jd. 21 j. J. Ouwerkerk jm. 26 j. en C. W. Braxhoveq jd. 20 j. S. S. Que jm. 21 j. en M. Pijni naken jd. 20 j! Overleden: G. Rotmensen hsvr. van G. Kop 39 j. A. C. Siere d. 1 j. J. P. Bergman z. 7 mnd. A. v. d. Wolk wed. van L. A. v. Hamersveld 87 j. A. Th. L. de Lange d. 8 j. L. v. Du ij venvoorde wed. van J. v. Dijk 86 j. N. M. Samsom d. 13 j. M. J. v. d. Tas m. 45 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 Dec. Veiling. Per 100 kg.: Groene kojl i 6.prei 7.50, peen f 8.50, spruiten f 1427.50, witloof f. 2025, per 100 stuks: knolselderie ƒ48, per 100 bos: selderie- 5.30. UTRECHT, 27 Dec. Vee. Totaal aanvoer 1240 stuks vee,( w. o. 345 runderen. Prij zen: vaarzen 230380, pinken f 170290, melkkoeien 330520, kalfkoeien 350 550, varekoeien 200—350- per stuk, han del kalm, prijzen iets lager; 150 magere kalveren 80180 per stuk, handel matig, zelfde prijzen; 75 nuchtere kalveren, 120 schrammen 2236, 420 biggen f 1022 pt-r stuk, handel redelijk, prijzen onveran- üerd. 130 magere schapen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3