DUITSCHLAND KERSTfEESTlflERING WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 CE LEFDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER n. Slachthuistarieven. De Burgemeester heeft besloten: I. goed te keuren, dat met ingang van 27 October 1941 de omzetbelasting wordt ver haald op de gebruikers van het Openbaar Slachthuis voor zoover betreft: a. het slacht (keur) loon en de overige bij komende rechten door verhooging van het slachtkeurloon met de bedragen, vermeld m de bij dit besluit behoorende tabel; b. de rechten voor het bacteriologisch vleeschonderzoek (tar. XVIII) en het ver branden van- cadavers (tar. XIX). door di recte bijberekening van 2 pet. op de in de verordening, regelende de heffing van be lastingen voor het gebruik van het Open baar Slachthuis, genoemde bedragen. Ontslag leeraar H. B. S. De Burgemeester heeft aan drs. W. S. A. Colenbrander, met ingang van 1 Januari 1942, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als tijdelijk leeraar in de Staathuis- zoodanig stadium gekomen, dat een beslis- met 5-jarigen cursus. Benoeming onderwijzeressen. In verband met de vervulling van een viertal vacatures van onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs heeft de Bur gemeester besloten, te benoemen tot on derwijzeres aan: a. de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt, mej. A. van Raay te Leiden; b. de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Langebrug B, mej. S. E. Versteeg te Lei den; c. de o.l. school aan de Paul Krugerstraat, mej. A. M. J Ruijgrok te Leiden; d. de o.l. school aan de Boommarkt, mej. G. J. Vriesen te Rijnsburg. Verkoop bouwterrein. De heer H. M. Foks, te Leiden, heeft aan de gemeente voor villabouw te koop gevraagd een aan den Wassenaarsche weg gelegen bouwterrein ter grootte van pl.m. 1320 M2. De Burgemeester heeft besloten, behou dens goedkeuring van den Commissaris der Provincie aan H. M. Foks. te Leiden, te verkoopen een perceel bouwterrein aan den Wassenaarsche weg, ter grootte van pl.m. 1320 M2. tegen den prijs van 9.50 per M2„ alzoo in totaal voor f 12.540.en onder de bij dit ber.,til be-mo. cnue vooi- waarden. „VRIENDENKRING"-LEDEN. Voor de parochie van die Hartebrug zijn die komende kerstdagen al heel bijzonder: dagen van aanbidding en van zegen. Het „40-uren gebed" zal de geloovigen om het Christen-kind v-ereenig-d houden en een mooie gelegenheid bieden, den komenden vrijen kerst- of vacantie tijd te gebruiken om 'n poosje te gaan bidden. De leden van den „Vriendenkring" zul len volgaarne hun aangewezen half uurtje bij het H. Sacrament doorbrengen. Vooral op de moeilijke middag of vóór-avond tij dien stellen zij er een eer in tegenwoordig te zijn, om de schakel van 40 uren. door- loopend gebed ongebroken te doen zijn. Moge de overige stadgenooten-leden bij hun aanvaard lidmaatschap niet vergeten, dat het een wensch is, bij iedere aanbid- diings-gelegenheid als één familie tegen woordig te zijn bij Christus-koning, in welke parochie dan ook. Is het gevoel van de vereenigin.gsband wat verslapt, nu kan ze weer hecht worden, nu bidden we mee, dat het Kerstkind vrede brengt onder de volkien en in onze eigen harten. Geest.-Adviseur. Speeltuinvereniging „Westerkwartier" Zaterdag 20 Dec. j.l. hield bovengenoem de vereeniging haar jaarlijks St. Nicolaas- feest. Ongeveer 2.30 uur nam de 2e voor zitter, de heer A. Labordus, het woord en riep allen aanwezigen een hartelijk wei- kom toe. Spreker begroette en bedankte in het bijzonder den heer Y. Thijmstra, hoofd der school aan den Morschweg, die het gymnastieklokaal voor deze gelegen heid had afgestaan. Voorts bracht spr. dank aan den portier De Jong, voor het ophalen der broodbonnen en aan de hee- ren Speet, Simons, Zonneveld en mevr. van Dijk, door wie het mogelijk was ge worden 500 kinderen diverse tractaties te geven, wat waarlijk in dezen tijd een pres tatie genoemd mag worden. Na een moei lijke som en een raadsel-vertelling opende spr. dezen feestmiddag, en gaf Jen heei Devilee, die voor drazen middag was aan gezocht, .gelegenhe :i met de poppenkast- vertooning „van de Vroolijke Schoen maker" (een 3-acter) te beginnen, welke zeer veel succes oogstte. Hierna volgde goochelen, ook een succesnummer. Als slot nummer deed St. Nicolaas met gevolg zijn intrede in de zaal, terwijl St. Nicolaas- liederen werden gezongen. Dit was wel het hoogtepunt van dezen middag. Nadat St. Nicolaas had plaatsgenomen, liet hij een- zevental kinderen, die in het gouden boek waren genoteerd, op het podium ko men, welke duchtig ondervraagd werden, tot zeer groot vermaak der anderen. Na dat St. Nicolaas elk kind een mooi cadeau had gegeven, vertrok hij weer naar Spanje; Nadat alie kinderen getracteerd waren, sloot de 2e voorzitter deze zeer geslaagde feestmiddag, onder dankzegging aan allen, en in het bijzonder aan de heeren Ober en Verheul, leden der E.H.B O. voor hun be- langlooze medewerking aan dezen middag. Het is voor de kinderen een genotvolle middag geweest en voor het bestuur onder leiding van zijn voorzitter, de heer G. F. Larde, een voldoening. Aan de kinderen van 1—6 jaar, die niet waren meegegaan werd de tractatie door het bestuur, portier de Jong en de trouwe medewerker} de heer Binnendijk, ondanks de duisternis op vlotte wijze in het Westerkwartier rond gebracht. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 7558. „Duinlarider" N.V. "Noordwijk aan Zee, Huls ter Duinstraat 10. Uitoefening van autobusdiensten, luxe autoverhuur, garagebedrijf. Oph. fil.: Haarlem, Houtplein 34. 6463a. Zuiderapctheek E. B. de Metz. Leiden, Lammenschans weg 4. Uittr. E.: de Metz, Leiden. N. E.: D. L. Kedde, Leiden. Volmacht verleend aan: A. H. Cellarius, I ?iden. Opheffing. Firma B. J. M. Kortmann v.h. J. P. M. Kok, Zoutziederij „Het An ker", Leiden, Oude Singel 248. W ij z g i n g. 1638. N.V. Broodfabriek „De Zeeuw". Leiden, Korte Mare 22. De zaak is met ingang van 6 December 1941 in liquidatie getreden. Liq.: D. G. de Rooy, Leiden Nieuwe inschrijving. 7897. Wil lem de Jongh, Leiden. Gangetje 10, hoofdz.: Rotterdam, le Middellandstraat 3§a, lederwaren. Agenda SINT ODO-KOORKNAPEN. Eerste Kerstdag: Schola zingt in Nacht mis, Hoogmis en Plechtig Lof. Tweede Kerstdag: Schola zingt in Hoogmis. Za terdag: half zeven Lof. Zondag: Onnco- zele Kinderen. Schola is om kwart voor één uur op het koor in de kerk voor het zing en van Kerstliederen bij de Kinderze gen. Deze plechtigheid eindigt om kwart over op een holletje ga je dan naar de Stadsgehoorzaal voor de Kinder-Korst- miadag, waar wij tijdens de eerste uitvoe ring zullen zingen. Ingang achterzijde, aanvang half twee! Maandag: Niets. Dinsdag: Schola!! we houden ooze laatste repetitie van het jaar 1941!! Iets nieuws!! Komt oJlenü Aanvang zes uur. Woens- da?: geheele Schola zingt in het Lnf. Donderdag: geheele Schola zingt in Hoog mis,... ter opening van het Nieuwe Jaai! Vrijdag: Eerste Vrijdag: Scho.a ziret m Lof. Zaterdag: half zeven Lof Hallo 1 oys. Wat een agenca! Maar het is dan ook voor anderhalve week! Dus zet net goed in je ooi Het is druk zooals je ziet, maar bet is vacantie.... dus!! lAV-entaaï Zalig Kerstfeest, hoor, ook de Opleidingsgroepen die nu vacantie hebben ook van zang' Na de vacantie, dus volgend jaar(') gain we weer verder' Houdt je allemaal maar taai! Dag! lot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOZEF. Dinsdag j.l. wa$ de opkomst niet bijster go-ad allo, nietts aan te <*oen- Vreemd, dat er I ij £jg I een lid om één voorzichtig- heidsmaatreg-al de kerk u:t- lip. Zou dat je zoo voldoening geven? Zondag 1 uur Euch. sectie in de Peli kaanstraat. Er worden geen nieuwe leden meer aangenomen, want er is bij de Zus ters geen plaats meer. Dinsdag a.s. 7 uur M. C. afd. ouderen. De laatste in het jaar, volop licht buiten, dius een geweldige opkomst wordt ver wacht. Het onderwerp is: de „regelmatige biecht". De kortste dagen voor Kerstmis zijn er nu; het gaat weer langer licht worden, ge lukkig. Beste meisjes, myn dank voor alles, wat ge d'it jaar 1941 door uw medewerking hebt doen bloeien en groot worden. De M.C. zit nu stevig in elkaar, ze heeft in de har ten der meisjes zegen en genade gebracht. Je hebt je zelf verrijkt en mij gesteund door een trouwe opkomst en een gespan nen aandacht. Moge Maria's voorspraak daairvoor Gods beloonirg vroeg of laat voor je verkrijgen. Moge 1941 je 'n zalig uiteinde brengen. Je Directeur, W. J. A. MULDER, pr. Heden Zaterdag van 89 uur Biblio theek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en D. v. Schalk; Zondag: C. v. d. Meel, H. Devilée en A. Haarlem; Maan dag: D. v. Scha ik en J. v. d. Post; Dins- j: alle commissarissen present. Donder dag; J. Davil-ee en C. Goddijn; Zaterdag: G. Bot en P. Raizevoort. Zondag: Slui ting der retraite te Noordwijkerhout. De zaal is geopamd van 12.302.30 uur en van 710 uur. Van 12 uur Bibliotheek. Van 8.159.45 uur Verplichte bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur voortzetting Tienkamp 8.30 uur prijsbiljarten. Om 10 uur wordt de zaal gesloten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 8 uur Bil jart- en Tafeltennisclub. 8.15 uur Bijeen komst Dam- en Schaakclub „De Denkers". 8 uur Repetitie Tooneelclub Adolf Kolping. Dinsdag: Viering* Oudejaarsavond te 7.30 uur feestavond voor de leden en hun ouders. Deze avond wordt verzorgd door de Tooneelclub jongeren en het Muziek gezelschap Frans Schweitzer. Woensdag: Oudejaarsavond is de zaal gesloten. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 12.302.30 uur en van 710 uur. Zaterdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810 uur. 89 uur.Bibliotheek. 8 uur Kegelclub „De Poedelaars". Mededeelingen: Mogen alle gezellen, die ter retraite zijn geweest allen gaan sparen en propagandist worden voor het retraite- werk. De gezellen, die mede ter retraite gaan, moeten zorgen, eerste Kerstdag, om kwar tier voor zes in de zaal aanwezig zijn. De genen, die niet in de zaal komen, moeten zorgen voor half zeven aan h*t station te zijn, daar de trein precies om half zeven vertrekt. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij opgevan van navol gende plaatsen het aantal inwoners en de voornaamste middelen van bestaan. Antwoord: Bussum: 30.000, forensen; Bloemendaal: 16.000, forensen; Boskoop: 8.500, boomkweekerij; Delft: 55.000, aarde werk, olie, gist, lijm; Helmond: 30.000, tex tiel, metaal; Hillegersberg: 25.000, woon plaats, industrie; Laren: 8.000, forensen; Maassluis: 10.000, zeehaven, visscherij; Overschie: 10.000, woonplaats; Purmerend: 7.000, marktplaats (kaas, schapen); Roer mond: 19.000, marktplaats, industrie; Schoonhoven: 5.000, goud- en zilversmede rij; Uithoorn: 4.000, tuinbouw, veeteelt, ex port-slagerij; Vlaardingen: 30.000, zeehaven, haring-handel; Velsen: 50.000, visscherij (IJmuiden), hoogovens, papier e.a.; Waal wijk: 12.000, schoen-industrie. Vraag: Is een mevrouw verplicht kost geld te betalen aan haar dienstbode, wan neer zij met de feestdagen uitgaat en het meisje dus vacantie geeft? Antwoord: Ja, in dat geval moet kostgeld gegeven worden. PRIJSVRAAG VOOR BESTEN NEDERLANDSCHEN ROMAN Eenigen tijd geleden schreef de uit geverij „De Schouw" te 's-Gravenhage een roman-prijsvraag uit, waarbij een prijs van 5.000 gulden werd uitgeloofd, voor een romanmanuscript, dat volgens het oordeel der jury het dichtst het ideaal van een werkelijk Nederlandschen roman be naderde. Uit de aanvraag om nadere in lichtingen en de verzoeken om toezending van de voorwaarden voor mededinging bleek, hoe groot in litteraire kringen de belangstelling voor deze prijsvraag is. Vrijwel alle bekende Nederlandsche schrijvers hebben de voorwaarden aange vraagd, of op andere wijze blijk gegeven van hun belangstelling. Verwacht mag worden, dat talrijke manuscripten van be kende schrijvers zullen worden inge zonden. LAATSTE BERICHTEN ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Ook in den afgeloopen nacht vlogen en kele Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brand bommen neer. Er werd slechts hier en daar wat glasschade aangericht. Voorts werd door een brandbom een woonhuis getrof fen; de hierdoor ontstane brand kon even wel snel gebluscht worden. EEN NIEUWE VARKENSREGELING. Naar wy van het departement van Landbouw ,en Visscherij vernemen, zal zeer binnenkort een nieuwe regeling voor de varkens m werking treden, volgens welke slachtvarkens van 30 of meer kg. levend gewient, alleen krachtens een ver gunning mogen worden aangehouden op bedrijven, waar men over voldoende afval beschikt om het varken verder te mesten. De varkenstoewijzing vervalt dus. Behou dens een voederkern zullen deze varkens geen krachtvoer meer krijgen, daar dit laatste uitsluitend gereserveerd moet blij ven voor de instandhouding van den fok- stapel. Ook de biggenmerkentoekenning onder gaat een wijziging. Van 1 Februari 1942 af zal elke fokzeug slechts één worp biggen per jaar mogen werpen, die alle binnen vier dagen na de geboorte moeten worden aangegeven ter merking. Stamboekzeugen vallen niet onder deze bepaling, teneinde de instandhouding, van een hoogwaardigen varkensstapel te bevorderen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de elders in dit blad opgeno men officieele publicatie. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 25 December 1941 een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van kaarsen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van genoemden datum kaarsen slechts mogen worden gekocht, verkocht en afgeleverd tegen afgifte van bonnen of toewijzingen. Onder de distributie zullen alle soorten kaarsen vallen. Kerstkaarsen, welke maxi mum achttien gram mógen 'wegen, en go- thiisc'he kaarsen, zijn echter van de bepa lingen der distributieregeling vrijgesteld en mogen derhalve zonder bon worden ge kocht en afgeleverd, evenals de bij den kleinhandel aanwezige lure-kaareen. Kaarsen zullen beschikbaar worden ge steld ten behoeve van kerken en kerke lijke instellingen voor der eeredienst, ten behoeve van boeren voor de verliohtinig van hun koeien- en paardenstallen, voor bet vervoer per as en voor groote gebou wen als warenhuizen, theatens enz., voor zooverre daarin in verband met de plaat selijke voorschriften een noodverlichting met behulp van kaarsen aanwezig moet zyn. De voorziening van kerken en ker kelijke instellingen met kaarsen voor den eeredienst zal centraal worden geregeld door het rijksbureau voor chemische producten te 's-Gravenha ge, met de desbetreffende kerkelijke instanties. Alle aanvragen voor kaarsen ten be hoeve van noodverlichting in theaters, wa renhuizen e.d. zullen door het rijksbureau voor chemische producten worden behan deld. Ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld, echter alleen in de gevallen, waarin verlichting door an dere middelen niet mogelijk is. Ter be oordeeling of een verbruiker in aanmer king komt voor kaarsen voor stal verlich ting is een aanvraagformulier ontworpen, dat bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar is gesteld. Na invulling van dit formulier dient de aanvrager het we derom bij den distributie-dienst in te leve ren. De hoeveelheid kaarsen, die voor stalverlichting zal worden verstrekt, zal afhankelijk worden gesteld van het aan tal melkkoeien en paarden, dat de aan vrager bezit. Eveneens zullen kaarsen beschikbaar worden gesteld voor de verlichting van voertuigen, welke door dieren worden voortgetrokken en van handkarren, welke regelmatig gebruikt worden in den tijd, waarvoor verlichting is voorgeschreven. De verbruikers in deze categorie dienen eveneens een aanvrage in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst op door deze diensten te verstrekken aanvraag formulieren. Met nadruk wordt er even wel de aandacht op gevestigd, dat voor verlichting van auto's carriers, bakfietsen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. De gelegenheid om aanvragen in te die nen voor kaarsen, zoowel voor stalverlich ting als voor vervoer per as, zal worden opengesteld in het tijdvak van 2 tot en met 16 Januari a.s. hieromtrent zullen de plaat selijke distributiediensten nog nadere bij zonderheden bekend maken. De verbrui kers dien-en met de hoeveelheid kaarsen, die op grond van deze aanvragen wordt toegewezen, de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten, aangezien thans nog niet kan worden voorzien wanneer op nieuw gelegenheid zal bestaan een hoe veelheid kaarsen ter beschikking te stel- len. Op de bonnen, welke _oor de distributie diensten worden uitgereikt, staat vermeld „één rantsoen kaarsen". Zij zijn voor on- bepaal-dien tijd geldig en geven elk recht STRIJDT VOOR EUROPA Activiteit van tiet Duitsche luchtwapen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 24 Dec. (D.N.B.). Het op perbevel der Dudtsohe weermacht maakt be.kend: In het Oosten heeft de tegenstander zijn met groote bloedige verliezen on dernomen aanvallen ook gisteren voortgezet. Eenige plaatselijke vorderingen wer den door een tegenaanval opgaheven. Op andere plaatsen werden vijandelij ke concentraties voor dien aanval door eigen aanvallen uiteen-geslagen. Aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen olie opslagplaatsen en stationsinstallaties in de haven Tuapse in brand geworpen en met suóces aanvallen ondernomen op vijandelijke spoor Wegtransporten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front. Sterke strijdkrachten van het luchtwapen hebben ingegrepen in de gevechten op d-en grond en den vijand aanzienlijke verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Sow jetcolonnes op den ysweg van het Ladogameer werden overdag en des nachts met bommen bestookt. In 't hooge Noorden hebben formaties gevechtsvliegtuigen met boon treffers vijandelijke batterijen buiten gevecht gestald en ravitaillee- ringstreinen op de Moermansklijn ver nield. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op Moskou. In den strijd tegen Groot-Britannie hebben duikbooten vier vijandelijke koopvaarders in den grond geboord, o.m. een groot transportschip, met een totalen inhoud van 23.500 brt. Het door de duikboot van den kapt. It. Bigalk in den grond geboorde Brit sche oorlogsschip is inmiddels geïnden- tifioeerd als het vliegtuigmoederschip „Unicorn". Het betreft hier het nieuw ste, eerst tijdens den oorlog gereed ge komen schip van deze soort, dat in de Britsche vlootlijsten als vliegbootmoe- ierschip staat ingeschreven. In Noord-Afrika gaan de gevechten voort. Duitsche troepen hebben in vastberaden tegenaanval twee Britsche batterijen en acht tanks vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben concentraties van den vijand uiteenge dreven in Noord-Cyrenaica. Boven Malta zij-n in luchtgevechten twee Britsche jachttoestellen neerge schoten, op een and-ere plaats in het gebied van de Middellandsche Zee is een groote vli-egboot vernield. Het Britsoh-e luchtwapen heeft van nacht brisant- en brandbommen ge worpen op eenige plaatsen in West- Duitsehland en in de bezette Weste lijke gebieden. De schade is onaanzien lijk. De vij-and -heeft twee bommen werpers verloren. op het koop-en van 1 pak a 300 grain kaar sen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaarsen beschik ken, dienen zij, voordat aflevering aan d-e verbruikers kan plaats vin-den, eerst in de gelegenheid te worden ge. .eld van hun le veranciers kaarsen te betrekken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen n-iet tegelijk met de afgifte van dien bon zal kunnen plaats vinden. Voor bijzonderheden betreffende de in levering der bonnen ter verkrijging van toewijzingen worden handelaren verwezen naar de in de bladen opgenomen desbe treffende officieele publicatie. DE SLUITING VAN BEDRIJVEN TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. In verband met de sluiting van bedrij ven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar heeft c'e secretaris-generaal van het Departe ment van Sociale Zaken in een rondschrij ven aan d-e burgemeesters nadere aanwij zingen gegeven oe treffen de de belooning van de hierbij betrokken losse arbeiders. Voor de vaste arbeiders vindt doorbeta ling van loon op tijdbasis plaats. Onder veste arbeiders werden mede verstaan de arbeiders, die op 24 December reeds vier weken of langer by den werkgever in dienst zijn. De overige losse arbeiders heb ben recht op een loondervingsvergoeding in den vorm van steun ingevolge de steun regeling. Het ligt in de bedoeling, dat evenge- noem-de vergoeding .zoo spoedig mogelijk ineens aan de belanghebbenden zal wor den uitgekeerd. De hiermeae gemoeide be dragen worden volledig aan de gemeenten vergoed. Geen gezinsledenbyslag mag worden toe gekend voor die gezinsleden, die over de rustdagen verdiensten hebben of zelf ten gevolge van de gedwongen rustperiode voor een vergoeding in aanmerking komen. Afgezien van de gezinsleden bijslag mo gen bij deze gelegenheid geen verdere bij slagen ingevolge de steunregeling worden uitgekeerd, dus geen brondstoffenbijrlag, geen huur- cf overgangstoelage, geen duur- tebiislag enz. Met de gezinsinkomsten behoeft overi gens bij de berekening v:ui de toe te ken nen vergoeding in geen opzicht rekening te worden gehouden. Ook de gebruikelijke maxima kunnen buiten beschouwing worden gelaten. Even wel mag de vergoeding het loon, dat de betrokkene over de desbetreffende dagen "bij zijn werkgever zou hebben verdiend, niet overschrijden. „FILIAALHOUDERS GEZOCHT, BORG KUNNENDE STORTEN Men meldt ons uit Amsterdam: „Wasscherij zoekt filiaalhouders, borg kunnende storten". Zoo ongeveer luidd-en de advertenties, welke eenigen tijd gele den in verscheidene bladen werden gepu bliceerd en waarop verscheidene men schen reflecteerden. Zij moesten 300 a 600 borg storten, waartegenover zij den winkelinventaris als onderpand zouden Ieiwoude trorfaatt Schenkel weg tweeüeI kerstdag en DAG 28 (KCEMBER VANG H4.F ACHT. Kaarten TerkrijlUaar bij de Heeren: G. t. d IOEVEN, Watertje en A. JAC. VAN BENNEKOM, Weipoort 3659 BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Pieter, z. van J. Maas en G. den Hollander Rudy, z. van K. P. Favier en M. P. Slootweg Tine Wilhel- mina, d. van S. A. de Graaf en H. Brasser. Ondertrouwd: A. J. Aanhane jm. 37 j. en W. Langeveld jd. 29 j. J. Kien- jet jm 23 j. en A. Fallaux jd. 23 j. Overleden: J. P. Stikkelman m. 52 j. J. v. d. Dungen vr. 62 j. J. v. Veen m. 82 j C. M. v. d. Ham m. 73 j. J. v. d; Woerd wed. van G. Gressie 82 j. ontvangen. Dat de beide „directeuren" van de wasscherij en ververij zelf niet eens eigendoms-recht hadden op deze goederen die bovendien van zeer weinig waarde waren werd den gegadigden natuurlijk niet medegedeeld; even-min, dat er veel meer filiaalhouders werden aangenomen dan er filialen waren. En zoo geviel het, dat in een zaak plotseling drie filiaalhou ders versohenenDe politie kwam er bij te pas en uit haar onderzoek bleek al spoedig, dat de wasscherij en ververij in het geheel niet rendeerde en dat de beide directeuren die slechts schulden bezaten een brutal-e flesschentrekkery op touw hadden gezet. Dat zij daarbij over het al gemeen juist weinig kapitaalkrachtige menschen tot slachtoffer van hun practij- ken maakten, deerde hen niet. Reeds tien klachen van gedupeerd-en zijn tot nu toe bij de politie binnengekomen. De beide „directeruen", G. E. S. D. L. W., wonende aan den Bosch en Lommer weg, en P. M., wonende op den Haarlem merdijk, zij-n achter slot en grendel gezet. HET ITALIAANSCHB WEERMACHTSBERICHT. ROME, 24 Dec. (Stefani). In zyn weer- machtbericht No. 579 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Cyrenaica zijn de gevechten hervat in het gebied ten Zuiden van Bardia. Vijan delijke gemechaniseerde strijdkrachten hebben herhaalde malen onze troepen aan gevallen, ten einde daarvan de bewegingen te belemmeren. Aan het front van Sol- loem werd een vijandelijke aanval afge slagen. In de zone van Bardia valt niets bijzonders te vermelden. Duitsche forma ties vliegtuigen hebben met zichtbaar re sultaat vijandelijke doelen gebombardeerd. Duitsche jagers haalden drie vijandelijke machines neer. Op zee, ter hoogte van Mar- sa-Matroe, heeft een van onze verkennings vliegtuigen, dat door drie Hurricanes werd aangevallen, daarvan een neergeschoten en is met vijf gewonden aan boord op zijn ba sis teruggekeerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Deo. Veiling. Per 100 kg.: witte kool 3.80, roode kool 4.645.80, savoye kool 4.485.60, groene kool 6. prei 4.107.50, kroten, gekookt f 11.40, uien 5.10, peen 6.808.50, spruiten f 14 27.50, andy vie 5.60—16.—, Nero f 8—17, witloof 2025, per 100 stuks: salade ƒ4.80 —6.00, per 100 bos: pieterselie f 5.207.30, radijs 5.306.70, selderie 1.206.30. GOUDA, 24 Dec. Vee. Aanvoer in totaal 159 stuks: waarvan 9 magere varkens 16 --24, 122 biggen 812 per stuk, 18 run- 'c-ren overgenomen door V. H. C., 10 bok ken cf geiten 1040 per stuk. Handel stug Kaas. Aangevoerd 3 partijen. Prijzen: lc kwal. met ryksmerk 62.50 per 50 kg. LEEUWARDEN, 24 Dec. Vee. Aanvoer: 8 Stieren, 355 Melk- en kalfkoeien 270 505, 88 Pinken 145—300, 72 Graskalveren 85175, 60 Nuchtere kalveren, 32 Weide- schapen, 120 Magere varkens ƒ70120, Drachtige f 120—200, Loopers 2035, 24 Kleine biggen 514, 10 Bokken en geiten 2 Paarden. Totaal aanvoer 653 stuks. Melk en kalfkoeien en pinken: aanvoer zeer klein, handel flauw, prijzen prijshoudend, graskalveren: aanvoer klein, handel rede lijk, prijshoudend. Drachtige, magere, loo pers en biggen: aanvoer klein, handel kalm. prijzen prijshoudend. Veehouderijcentrale nam over op 22 Dec.: 350 koeien, 31 nuch tere kalveren, 14 schapen, 23 graskalve ren en heden de aangevoerde nuchtere kal veren. Kaas. Edammer kaas 20 plus 0.87, id. 40 plus 1.12, Goudsche kaas 20 plus 0.87, id. 40 plus 1.12, Broodkaas 40 plus 1.12, Leidsche kaas 20 plus 1.02 per K.G. WOERDEN, 24 Dec. Kaas. Aanvoer: 4 partijen kaas. Met ryksmerk le kw. 62.50, id. 2e kw. 61. Handel vlug. 488e STAATSLOTERIJ. DERDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 24 December 409 No. 16752. ƒ200 No. 13475. 100 No. 11164, 12310. PRIJZEN VAN ƒ45. 1164 1247 1472 1721 1793 2357 2453 2G70 2686 2732 3062 3207 3405 3454 3631 3693 3798 4315 4743 4771 478D 4885 5228 5345 5351 5420 5439 5556 5319 5850 6115 6132 6337 6596 6729 7203 7217 7349 7642 7890 8402 9377 10024 10167 10266 10303 10809 10865 11173 11284 11337 11610 11710 12092 12905 13529 13556 14235 14242 14909 15095 15428 15442 15486 15498 16005 16154 16227 16255 16384 7413 16540 16582 16624 16798 17390 17424 7457 17544 18093 18208 18221 1R600 18684 '3311 18897 18945 19034 19060 19211 19247 18310 18412 19439 19673 19742 19906 20560 20322 20868 In de vorige 1 js: staat 9211 (/1500), m. z. 7211 1500).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3