BERICHT! Evangelie WOENSDAG 24 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10136 S)e Celd&ch^Soii/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaal uit vier bladen. De Leidsche Courant zal op 27 Dec. NIET verschijnen. Na dit nummer verschijnt ons blad dus weder op Maandag 29 December a.s. DE DIRECTIE. HET NIEUWE LICHT De zwarte, ondoordringbare duisternis van de nacht en daarin plotseling als een allesoverweldigende heerlijkheid de on weerstaanbare verschijning van het „Licht", dat is het Kerstfeest. „Door de geheimenis van het vleesch- geworden Woord heeft het n i e u we Licht van uwe klaarheid geschitterd voor de oogen van onzen geest", zoo zingt de Kerk in de prefatie van den Kersttijd. En in het gebed, waarmee de liturgie van de nachtmis geopend wordt, spreekt ze deze zinvolle smeeking uit: ,,God, die deze al lerheiligste nacht door de glans van het ware Licht deed schitteren, geef, bidden wij U, dat wij in den hemel de vreugden mo gen genieten van Hem, wiens licht-myste- ries wij op aarde leerden kennen." En in de dageraadsmis: „Geef ons, bid den wij, almachtige God, dat, waar wij overstroomd worden door het nieuwe licht van uw vleesch-geworden Woord, datgene moge uitstralen in onze daden, wat door het Geloof schittert in onze geest." Het is een greep uit de overrijke licht- liturgie van deze zalige feestdag: het toont ons onmiddellijk met onontkoombare dui delijkheid, hoe licht en duister hier slechts beelden, symbolen zijn van een onzichtbare, g e e s t e 1 ijke werkelijkheid. Wie deze werkelijkheid naar haar ware aard wil leeren kennen (voor zoover dat ons hier op aarde tenminste gegeven is) grij- pe het evangelie van Sint Jan en leze de indrukwekkende proloog, het grootsche voorspel, waarin de hemelschouwende ade laar met machtige vleugelslag omhoog schiet, weg van de aarde, om te verwijlen in de bovenaardsche en voorwereldlijke regionen, die begin en einde van alle aardsch gebeuren omspannen. „In het begin was het Woord; en het Woord was bij God; en het Woord was God; het was bij God in het begin." Het zijn maar enkele forsche, rake toet sen; zij roepen in ons de schemering op van een eeuwig gebeuren, een werkelijk heid, die met de eeuwigheid samenvalt, die de eeuwigheid vult. Het Woord, de Zoon, eeuwig bij God, eeuwig bij den Vader, „lumnti et splendor Patris", „licht en glans van den Vader," zingt de Advents- liturgie! En de door den Heiligen Geest ge dreven schrijver toont ons nu vervolgens, hoe de heerlijkheid van het Woord niet binnen de schoot der Godheid verborgen bljjft, maar naar buiten uitstraalt in mach tige werken. „Alles is door Hem ontstaan en zonder Hem is niets ontstaan van wat ontstond." Dat is de schepping, een openbaring van God's heerlijkheid, een weerkaatsing in ge broken stralen van het Licht, dat binnen de voorhang verborgen is. Het was nog maar het zwakke aarzelende begin van wat God naar buiten toe van zijn innerlijke luister wilde toonen. Daarom vervolgt Sint Jan: „In Hem was het leven, en het Leven was het Licht der menschen, en het Licht schijnt in de duisternis." Alles wat wij hier op aarde leven noe men is slechts een matte weerschijn van die grenzelooze levensvolheid, die in de diepten der Godheid verborgen is en die zich daar in matelooze vruchtbaarheid ont vouwt tot de eeuwige geboorte van den Zoon en de eeuwige voortkomst van den Heiligen Geest. In God alleen is het waarachtige Leven, niet een leven, dat even glanst, even bloeit en dan verwelkt en ondergaat, maar een leven, dat ongemeten volheid is, werk zaamheid zonder vermoeienis, rust zonder verveling, licht zonder duisternis, lust zon der verzadiging, kracht zonder hardheid, teederheid zonder verslapping, ja uitge drukt in een enkel woord: het eeuwig leven. Dit leven is het Licht der menschen: al leen hij, die dit Licht aanschouwen mocht, zal de rust en de vreugde vinden, zonder vc'ke het menschelijk leven zich niet in In dien tijd vaardigde Keizer Augustus een edict uit, dat de geheele wereld moest worden opgeschreven. Deze eerste volkstelling geschiedde door Cyrinus, landvoogd van Syrië: en allen gingen om zich op te geven, ieder naar zijn eigen stad. Jozef dan ging ook op van Nazareth, een stad in Galilea, naar de stad van David, welke Bethlehem genoemd wordt, gelegen in Judea: daar hij van het huis en het geslacht van David was, om zich aan te geven met Maria zijne verloofde vrouw, die in blijde verwachting was. Het geschiedde nu, terwijl zij daar waren, dat de dagen vervuld werden, dat zij baren zou. En zij baarde haar eerstgeboren Zoon en wikkelde Hem in doeken en legde Hem neer in een voerbak, omdat voor hen geen plaats was in de herberg. Er waren herders in diezelfde landstreek, die den nachtwacht hielden over hun kudde. En zie: een engel des Heeren stond bij hen en de heerlijkheid Gods omstraalde hen en zij vreesden zeer. De engel zeide tot hen: Vreest niet, want ziet ik verkondig u een groote vreugde, welke voor geheel het volk zal zijn: Heden is er in Davids stad geboren de Verlosser, die Christus, de Heer, is. En dit zal u ten teeken zijn: gij zult een kind vinden in doeken gewikkeld en liggende in een voerbak. En plotseling bevond zich bij den engel een groote menigte uit het hemelsche heer, die God lofzongen en zeiden: Glorie aan God in den hooge en vrede op aarde aan de menschen, die van goeden wil zijn. (Aldus deelt de Evangelist Lucas mede, wat in den Kerstnacht is gebeurd. In den verheven eenvoud van dit Evangelie schittert de goddelijke grootheid van het feit, dat wij op het Kerstfeest herdenken. Wij willen dit Evangelie op den vooravond van het Kerstfeest lezen en ons aldus voorbereiden op het feest van morgen). zijn geheele volheid ontplooien kan. De Vader gaf de volheid van het Licht aan dén Zoon, het Woord. Hij bracht het Licht op aarde. Maar wij bevinden ons hier voor een drama, dat zich afspeelt tegen den achtergrond der eeuwigheid. „Het waarachtige Licht, dat allen mensch verlicht, kwam in de wereld, waS in de wereld. De wereld was door Hem ontstaan; en de wereld erkende Hem niet. Hij kwam in zijn eigen bezit; en de zijnen ontvingen Hem niet." Dat is het mysterie van de duisternis te genover de geheimenis van het grondelooze Licht, dat is de mysterieuze worsteling van zonde en genade. Het mysterie van den mensch, gebrekkig schepsel, die zijn oogen sluit voor het Licht en terugvalt naar zijn eigen „niets" ondanks de zoete roepstem van God's genade. „Maar aan allen, die Hem ontvingen, gaf Hij de macht, God's kinderen te worden; aan hen, die in zijn naam gelooven; die niet uit bloed, noch uit de wil van vleesch of man, maar die uit God zijn geboren." Hier wordt ons de waarachtige beteeke- nis, de hemeldiepe zin van het nieuwe Licht onthuld. Dat Licht is goddelijk Le ven, het is het kindschap van God: wij zijn herboren tot kinderen van den Vader, die in de hemelen is. Dat vieren we in de Kerstnacht, de Christus-nacht. „Het Woord is vleesch geworden en heeft onder ons gewoond. En wij hebben zijn heerlijkheid aanschouwd: een heerlijk heid als van den 'Eengeborene uit den Va der, vol van genade en waarheid." Hoe overstelpend rijk is de heerlijkheid van ons Christen-zijn: kind zijn van God! En hoe beklagen wij de arme heidenen, tfe vele jammerlijk verdwaasden, die zich vergapen aan de vergankelijke schittering van het stoffelijke licht (van deze stoffe lijk zon, zegt Augustinus, die ook door de dieren op het veld gezien wordt) en die niet meer beseffen, dat al het vergankelijke slechts gelijkenis is, slechts beeld is van het onvergankelijke, dat verdoken ligt in de schoot van God, maar dat ons in hartver- voerende heerlijkheid tegenstraalt: in Je zus Christus, Onzen Heer. Laten wij dan met hoog opgerichte har ten het heilige, goddelijke Kerstfeest vie len. En laat ons bidden, met zuiver gemoed en groote vurigheid, voor de vele broeders en zusters, voox wie de Christus ook geko men is, maar die het niet meer weten! Zalig Kerstfeest! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Neerlands jeugd aan het werk „DE HUISVLIJT IS EEN UITSTEKENDE VORM TER BESTEDING VAN DEN VRIJEN TIJD. In Januari een huisvlijt-actie. De heer A. G. Glas, hoofd der afdeeling Volksontwikkeling der Werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het N.V.V., ge vestigd te Amsterdam, gaf heden ter pers conferentie te 's-Gravenhage de volgende interessante toelichting op de nieuwe huis- vlijtactie „Neerlands jeugd aan het werk", welke te Amsterdam reeds in October j.l. een aanvang nam en thans onder dit motto door het geneele land zal worden gevoerd. Huisvlijt, aldus de heer Glas, wordt door velen beoefend. Er zijn tal van knutselaars, die het ver hebben gebracht. Het knutselen, dus de huisvlijt, is een uitstekende vorm van besteding van den vrijen tijd. Het nut tige is hier met het aangename vereenigd. Als er een poging gedaan wordt om de be oefening van huisvlijt uit te breiden door huisvlijtacties, dan wordt hiertoe vooral aanleiaing gevonden in de tijdsomstandig heden. Stellig wordt de vrije tijd meer thuis doorgeoracht dan vroeger. Het ge zin is meer op zichzelf aangewezen. Tal van omstandigheden werken hiertoe mede, zooals verduistering, slechte ver bindingen, vroege radiosluiting, enz. Een huisvlijtactie kan zich richten tot de jeugd of tot volwassenen, doch ook toe beide groepen. Men las reeds in de bladen van een huisvlijtactie in de gemeente Am sterdam, die zich tot de geneele burgerij richtte. Thans maakt het N.V.V. bekend, dat op initiatief van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten ook nog J eugdhuisvlijt-tentoonstellingen georgani seerd zullen worden in andere plaatsen en wel in Leeuwarden, Assen, Arnhem, Eind hoven, Utrecht, Den Haag en andere nog nader te bepalen plaatsen. De huisvlijt acties in deze gemeenten zullen zich aller eerst richten tot de jeugd onder het motto: „Neerlands jeugd aan net werk". Bekend talenten sluimeren, die gaarne de gelegen heid zullen benutten om eens met hun werk voor den dag te komen; die gelegen heid zal hun nu worden geboden. Omdat de tijdsomstandigheden ertoe bij dragen, dat zich bij de jeugd verschillende problemen voordoen (de toenemende jeugd-criminaliteit is een bewijs hiervan), moet elke poging om de jeugd afleiding of beter nog een gezonde en juiste tijdsbeste ding te bezorgen op aller medewerking kunnen rekenen. Hieronder wordt verstaan: het bevorde ren door propaganda en voorlichting op groote schaal van alle vormen van huisvlijt in den uitgebreidsten zin van het woord. Ieder wordt opgewekt individueel aan het werk te gaan en te trachten het beste te maken, dat in zijn vermogen ligt. Dat is een ongelijke strijd, want de één kan meer dan de ander! Natuurlijk is dit het geval, maar bij de beoordeeling van het werk wordt rekening gehouden met leef tijd, opleiding, enz. Het spreekt vanzelf, dat het werk van een jongen van de am bachtsschool anders beoordeeld wordt dan dat van een jongen kantoorbediende. Zoo veel mogelijk zal ernaar worden gestreefd, dat de scholen een eigen schoolactie voe ren met steun en medewerking van v de leerkrachten en dat in Maart van het vol gende jaar ow-al t-^uin^en worden gehouden, byv. in de gymnastiek lokalen, waar ouders en belangstellenden het werk van de leerlingen kunnen be wonderen. Hier wordt dan de eerste selec tie toegepast. Alleen de mooiste werkstuk ken komen voor inzending naar de groote plaatselijke tentoonstellingen in aanmer king. Maar ook de schoolactie kan een groote attractie zijn voor de jeugd, omdat goede voorlichting en leiding door de leer krachten een gezande naijver en werklust tot ontwikkeling kunnen brengen. De leerkrachten mogen hierbij niet tot daad werkelijke hulp oveigaan, maar zij die nen op ruime schaal raad te geven en de kinderen wegwijs te maken. Januari zal in het bijzonder in het tee ken van de propaganda worden gesteld. Door middel van de daebladpers. de ra dio en de film. die ongetwijfeld alle me dewerking zullen verleenen, zal op zoo ruim mogelijke schaal van voorlichting worden gediend, opdat iedereen kan mee doen. In dit verband is van belang, dat het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming en het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten groote belangstelling voor dit plan heb ben en hun volle medewerking hebben toegezegd. Zelfs kan worden medegedeeld, dat het departement van Volksvoorlichting en kunsten reeds een belangrijke som gelds voor den aankoop van prijzen ter beschik king heeft gesteld. Verder koestert men de hoop, dat, evenals te Amsterdam de ge meentebesturen, instellingen, ondernemin gen en zaken hun belangstelling zullen toonen en zoo mogelijk ook prijzen be schikbaar zullen stellen. Men rekent op een groote deelname en wil gaarne de moeite van zooveel mogelijk inzenders met aardige prijzen beloon en. Tedere prijswin naar zal een fraaie oorkonde ontvangen. Bovendien wordt de huisvlijtactie ge splitst in een groot aantal afdeelingen en leeftijdsgroepen, waardoor de kans op een prijs aanmerkelijk stijgt. Zoo kan men in zenden voor de volger. rubrieken Houtbewerking (houtsnijwerk, timmer werk, enz.), leerbewerking, metaalbewer king, modeleeren en boetseeren (klei, gips, enz.), modelbouw (schepen, vliegtuigen, enz.), naaien, breien, haken, papierbewer king (silhouetten en mozaieken), schilde ren (waterverf, olieverf, enz.), teek enen (pen, potlood, enz.), vlechten (raffia, touw, enz.) en weven, eventueel fotografie, waarvoor toestemming is verkregen van de autoriteiten, mits hiervan geen foto wedstrijd wordt gemaakt en hierbij gebruik wordt gemaakt van het bij particulieren en in den handel aanwezige materiaal. Ver der zijn alle andere vormen van beeldende kunst geoorloofd, ook indien zij riet onder een der bovengenoemde groepen zijn on dergebracht (etsen b.v.) In elk der bovenstaande rubrieken wordt dus een groot aantal prijzen uitgeloofd, terwijl bovendien elke rubriek weer ge splitst wordt naar den leeftijd van de in zender. De tabel hiervoor luidt als volgt: 1. Froebelwerk voor kinderen tot en met 6 jaar; 2. Huisvlijt voor kinderen van 7 tot en met 9 jaar; 3. Huisvlijt voor kinderen van 10 tot en met 13 jaar; 4. Huisvlijt voor kinderen van 14 tot en met 17 jaar en, indien de inzending ook voor volwassenen is ingesteld, ook voor den leeftijd van 18 jaar en ouder. Binnenkort zijn in alle plaatsen aanmel dingsformulieren verkrijgbaar. De actie loopt tot en met de maand Maart 1942. In April zullen de tentoonstellingen plaats vinden. De huisvlijtacties staan voor iedereen open. Er wordt naar geen enkel lidmaat schap gevraagd en er zijn ook aan de in zending geen kosten verbonden. Voor materiaal moet ieder zelf zorgen. Natuurlijk kan men opmerken, dat ver schillende materialen scbaarsch zijn, maar met goeden wil en vindingrijkheid zal ieder dit probleem wel oplossen. Een opmerking is nog van belang. In de jeugdgroep van 14 tot en met 17 jaar treft men schoolgaande jeugd en niet school- Momentje LICHT. Er ligt dezen keer een glans van weemoed over het heilig feest der geboorte, 't Is alles zoo duister en zoo zwart. Achter de vreugde om de ver lossing hooren wij h ?t gedonder der kanonnen, het ratelen van machine geweren, het geweld van den oorlog, het gereutel der stervenden op de slag velden. De verlosten. Zij die sneuve len in deze blijde Kerstmisdagen zul len in waarheid opgaan van de duis ternis naar het licht en weten waarom de dag van het Kerstfeest een blijde dag ts. Buiten is het nog altijd duister, maar nóg stralen er de vele sterren. Die hebben zich niet gestoord aan de wetten der menschen. Er was een ster, die de koningen bracht naar de ar moedige wieg en sindsdien hebben de sterren de menschen altijd begeleid. Door de duisterste nachten, door de stormachtigste nachten, door nachten van droefenis en leed. En toch, als wij vannacht buiten ko men, zal het duister zijn. Maar dat zal het duister zijn van den eigenlijken Kerstnacht, waarin het Kindje gebo ren werd. Toen was het buiten ook duister. En toch was er het geheim zinnige licht, dat straalde rond de kribbe. Er behoeft dus vannacht geen wee moed te ziin, al is er duisternis over een wereld in vlammen van vuur. Er is geen duisternis, die niet in ons is. En al het licht, dat er is, is in ons. Voor het eerst na een jaar van duis ternis straalt overal weer het licht. Het blijde Licht van het Kerstfeest. RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT KERSTFEEST IN HET LAZARET VAN DE LUFTWAFFE TE AMSTERDAM. Hedenmiddag heeft het lazaret van de Luftwaffe te Amsterdam Kerstfeest ge vierd. Door het bezoek van den rijkscom missaris kreeg het feest een bijzonder ka rakter. Een soldatenkoor, de muziekuit voering van eer.ige artsen en een operatie- verpleegster van hot lazaret deden een bijzonder feestelijke kerststemming ont staan. De feestzaal was plechtig versierd imet groote Kerstboom en, stral en-kransen en kaarsen. Het hoogtepunt van dit stemmingsvolle feest weid gevormd dioor het uitdeelen der Kerstgeschenken van den Rijkscommissa ris door den Kerstman, terwijl tegelijker tijd de verpleegsters en leden der N.S. Frauensohaft de bedlegerige soldaten in de afgezonderde vertrekken bezochten. Met luidsprekers werd de feestelijkheid uit de feestzaal in de verschillende kamers uitgezonden. IR. MUSSERT OVER DE BEIDE ZENDERS. Over de zenders Hilvesum 1 en 2 zal de leider der N. S. B. Mussert heden avond van 19.45 tot 20.00 uur een Kerstwoord uitspreken. gaande jeugd aan. Het spreekt vanzelf, dat de huisvlijtactie zioh tot beide groepen wendt. Het komt er thans op aan, dat Neer lands jeugd aan het werk gaat, teneinde straks met de resultaten van vele avon den noesten arbeid voor den dag te kun nen komen. Mededeelingen, die voor plaatselijke ac ties van belang zijn, zullen in de plaatse lijke pers nog wordien bekend gemaakt. De Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart heeft op het Rijkscommissariaat te 's-Gra venhage de bemanning ontvangen van de reddingboot „Dorus Rijkers" in verband met de redding van 48 mannen van een Duitsch schip, dat op 5 December 1940 bij Den Helder strandde. De redders ontvingen uit handen van den Rijkscommissaris een horloge; de kapitein Boot een gouden, zijn zoon en de machinist Eeleman ieder een zilveren horloge. Deze geschenken werden uitgereikt wegens bijzondere verdiensten. (Polygoon-Zeylem"1:- r).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1