CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Nederbndsche Artsenkamer opgericht Bij verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de Nederlandsche artsen is o.a. het volgende bepaald: Op den arts rust de plicht een ieder, die aan zijn zorgen is toevertrouwd, naar beste weten en kunnen met raad en daad als helper bij teistaan bij het in stand hou den, het bevorderen en het herstellen van diens levenskracht, lichamelijk prestatie vermogen en gezondheid. Het vervullen van dezen plicht is een openbare taak. De arts dient zich door zijn gedragingen, zijn beroep waardig te toonen. De secretaris-generaal van Sociale Zaken kan, den president der Neder landsche Artsenkamer gehoord, een tarief voor artsen vaststellen. Een arts piag voor zijn werkzaamheden slechts dan een hoogere vergoeding dan in het tarief is voorzien vorderen, voor zoover zulks uitdrukkelijk is overeengeko men of de president zich er mede ver een igt. Een arts, en zy, die hem by de uitoefe ning van zyn beroep behulpzaam zijn, zijn verplicht een geheim te bewaren, dat hun in verband mit de uitoefening van het be roep is bekend geworden. Ook de erfge namen moeten een zoodanig geheim be waren. Het bepaalde betreffende geheimhouding is niet van toepassing, voor zoover: 1. Het geheim ter vervulling van een wettelijken plifcht wordt bekend gemaakt, 2. Het geheim ter vervulling van een ze delijken plicht wordt bekend gemaakt en de bekendmaking bovendien noodzakelijk is ter bescherming of tot behoud van eenig rechtsbelang van grootere waarde dan het rechtsbelang der geheimhouding. Hij die opzettelijk eenig geheim, dat hy volgens het voren bepaalde verplicht is te bewaren, bekend maakt, wordt, ook wan neer slechts aan zijn schuld te wijten is, dat hij aanneemt ingevolge hetr daarna be paalde gerechtigd te zijn, gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Vervolging geschiedt slechts op klacht. Een arts kan verklaren afstand te doen van de uitoefening van het beroep van arts; hij kan deze verklaring herroepen. Daartoe behoeft hij de toestemming van den president der Nederlandsche Artsen kamer. In het tweede hoofdstuk dezer ver ordening is de Nederlandsche Artsen kamer geregeld. De Nederlandsche artsen worden in de Nederlandsche Artsenkamer ver- eenigd. Elke arts is lid der kamer. De Kamer waarborgt het vervullen van de taak der ar,tsen en neemt haar belangen' waar, in zooverre deze op hun beroeps stand betrekken hebben. Meer bepaaldelijk dient de Kamer: 1. De geneeskundige verzorging van het Neder landsche volk te waarborgen. 2. Over de behartiging van de beroepseer der artsen en over de vervulling hunner beroeps plichten te waken. 3. De opleiding tot arts en de verdere opleiding der artsen te be vorderen. 4. Voor een vruchtbare verstand houding der artsen 'onderling zorg te dra gen. 5. Instellingen voor de sociale ver zorging van artsen en hun nagelaten be trekkingen in het leven te roepen. De Nederlandsche Artsenkamer is ean rechtspersoonlijkheid bezittend openbaar lichaam in den zin van artikel 152 der grondwet. Aan het hoofd der Nederlandsche art senkamer staat een arts als president dier Artsenkamer. De president der Nederlandsche Artsen kamer wordt bygestaan door den raad der Nederlandsche Artsenkamer, welke is sa mengesteld uit artsen. De president der Nederlandsche Artsen kamer neemt zijn beslisisngen onder eigen verantwoordelijkheid. Hij kan advies in winnen. Ter uitvoering van de taak c.er Neder landsche Artsenkamer werden gewestelijke bureaux ingesteld, bijgestaan door een Raad van Bijstand. De Nederlandsche Artsenkamer be zit binnen het kader van haar taak verordenende bevoegdheid in den zin van artikel 153 der Grondwet. Verordeningen, uitgevaardigd ingevolge het hiervoor bepaalde, worden afgekon digd in het „Nederlandsche Artsenblad". Een uit te vaardigen beroepsreglement kan meer in het bijzonder nader bepalen, onder welke voorwaarden een arts als spe cialist wordt erkend, alsmede in hoeverre overeenkomsten betreffende geneeskun dige werkzaamheden de goedkeuring van eenig orgaan der Nederlandsche Artsen kamer behoeven. Bij verordening kunnen tuchtrechtelijke straffen tot ten hoogste een duizend gul den worden gesteld. De Nederlandsche artsen vervullen hun taak mede, doordat zij in samenwerking n*t de wettelijke instellingen voor sociale verzekering en de openbare en particuliere instellingen van weldadigheid de genees kundige zorg waarborgen. De utvoering va deze taak is opgedragen aan de Neder landsche Vereeniging van Ziekenfonds artsen (verder „vereeniging" genoemd). De vereeniging heeft tot taak, de genees kundige behandeling, welke wettelijke in stellingen voor sociale verzekering en openbare en particuliere instellingen van weldadighed verleen en, te waarborgen. De vereeniging is een rechtspersoonlijk heid bezittend openbaar lichaam in den zin van artikel 152 der grondwet. Leider der vereeniging is de president der Nederlandsche Artsenkamer. De Nederlandsche Artsenkamer en de Nederlandsche Vereeniging van Zieken fondsartsen zijn aan het toezicht van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken onderworpen. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is ont bonden. Haar rechten, goederen en verplichtingen gaan over naar de Ne derlandsche Vereeniging van Zieken fondsartsen. In een persconferentie heeft dr. C. C. A. Crbin, de nieuwbenoemde voorzitter van de Nederlandsche Artsenkamer, een toelichting op de nieuwe artsenverordening gegeven, waaraan wy nog het volgende ontleen en: Voortaan zal het niet meer mogelijk zijn, dat een arts zich vestigt zonder toestemming van de Nederlandsche artsenkamer. De bedoeling van dit be sluit is er zorg voor te dragen, dat er geen opeenhooping van artsen op be paalde plaatsen geschiedt. Van de Ned. Vereeniging van Zieken fondsartsen, die in verband met de Ned. Artsenkamer wordt ingesteld, zijn alle artsen, die dè ziekenfondspraktijk uitoefe nen, zonder uitzondering lid. Hun belan gen by de ziekenfondsen worden door deze hun vereeniging behartigd. In de toekomst zal het nu zoo zijn, dat alle gelden van de ziekenfondsen, die den artsen toekomen, ineens vanuit het Vereveningsfonds in de kas van de vereeniging gestort worden. OP BON „08 HK" ALLééN TURF VERKRIJGBAAR. Geldigheidsduur verlengd tot 30 April 1942. De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat, teneinde de gelegenheid tot het betrekken van turf op bon „08 HK" van de brand stoffenkaart K uit te breiden, de geldig- heisduur van dezen bon is verlengd van 31 December 1941 tot en met 30 April 1942. Zooals bekend, geeft de bon „08 HK" van de brandstoffenkaart K, die is uitge reikt aan verbruikers, die hun huis met haarden en (kachels verwarmen en wier woning vijf of meer vertrekken bevat, recht op het kropen van hetzij 195 K.G. persturf (300 stuks), hetzij 200 K.G. bag- gertufr (450 stuks), hetzij 275 K.G. uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 K.G. ove rige soorten turf. Zooals destijds werd medegedeeld, lag het in het voornemen, de bonnen 5 tot en met 8 van de brandstoffenkaart, die aanvankelijk voor het verkrijgen van tui werden geldig verklaard, op een later- tijd stip ook geldig te verklaren voor andere vaste brandstoffen. Dit is ten aanzien va- de nummers 5 tot en met 7 ook inderdaad geschied, doch bezitters van een kaart, die er niet toe waren overgegaan op de num mers 5 tot en met 8 turf te "koopen, vroe gen zich toen af, of bon 08, die beschik baar bleef voor het koopen van turf, te zijner tijd ook geldig zou worden verklaard voor het koop van een andere vaste brand stoffen. Tegen den oorspronkelijken opzet, is men er thans toe moeten besluiten, dezen bon niet geldig te verklaren voor het koopen van andere vaste brandstoffen dan turf. Zij, die daarom nog in het bezit van bon „08 HK" mochten zijn, moeten dus thans trachten op dezen bon alsnog turf te ver krijgen. Teneinde hun daartoe gelegenheid te geven, is de geldigheidsduur van dezen bon verlengd tot 30 April 1942. De verbrui kers zullen er echter rekening mee moe ten houden, aat de hoeveelheid turf, die voorradig is, beperkt is, en dat bovendien in de eerste plaats de turf verkrijgbaar moet worden gesteld in die streken, waar deze brandstof altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen. Het is niet mogelijk gebleken, bijzondere maatregelen te nemen, om turf beschik baar te stellen in die gebieden, waar zij in onrmale tijden niet of in kleine hoe veelheid werd afgezet. WEDEROM SLAGERS VAN TOEWIJZING UITGESLOTEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat we derom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen voor geruimen tijd van he* tiseert de innigste samensmelting van de verkrijgen van een toewijzing van vleesch, vleeschwaren en/of afvallen, door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale zijn uitge sloten: Tet zyn de slagers: L. M. de Gouw, C 132 Drunen, G. van Lent, Tropmstraat 83, Amersfoort, A. P. Cooymans, Boschpad A 23, Den Dungen, H. Sassen, Rijksweg Z. 44, Sittard, H. M. P. S. v. d. Goor, Pos telstraat 1, Someren, B. G. J. Compaan, Notenstraat 15, Eindhoven, G. van Stel ten, Zeeweg 32, Nunspeet, J. van Dartel, D. 20a Luttenberg, A. van Leeuwen, Dorps straat 87, Zoetermeer, H. Bloksma, Swee- poortenstraat 20, Harderwijk, H. de Boer, Nieuwe weg 128, Vries (D.), W. van Hoog- dalem Meent 68-70, Leerdam, J. Keet, Turfhaven 44, Hoorn, J. Willemsen Oude- stadstraat 263, Biervliet (Z.)P. H. van Eeten, Kapelstraat 158 Zeelst (N.-Br.), Gebr. C. W. en A. C. Vlemmix, Baarthem- scheweg 7, Zeelst (N.-Br.), Joh. Kenk- huis, Vriezenveen (O.), P. W. Bergeijk, Kerkstraat 211, Woudrichem <N.-B.), A. W. Fuselier, C. 9a, Raalte (O.), H. J. Stra- ver, Hooge Rijndijk A. 386, Hazerswoude. BESLAG ONDER DERDE. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie tot wij ziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Met het oog op beslag on der derde, wordt na artikel 479a een nieuw artikel 479a bis ingevoegd, luidende: Ingeval een schuldeischer voor een vor dering verhaal zoekt op een schuldenaar, die om niet of tegen een onevenredig la ge vergoeding geregeld werkzaamheden of diensten voor een derde verricht, welker aard en omvang zoodanig zijn, dat zij gewoonlijk slechts tegen betaling worden verricht, wordt ten behoeve van dien schuldeischer aangenomen, dat daarvoor een redelijken vergoeding verschuldigd is, indien de schuldeischer op deze vergoeding beslag legt. Bij de beoordeeling der vraag, of het in lid 1, bedoelde geval zich voordoet, en, zoo ja, welks vergoeding als redelijk aange nomen moet worden, worden alle omstan digheden van het concrete geval in aan merking genomen, met name de aard van de verrichte werkzaamheden of diensten, de betrekkingen van verwantschap of van anderen aard tusschen den schuldenaar en den derde en de financieele draagkracht van dezen laatste." KERSTFEESTEN. De groote zaal van den Haagschen Die rentuin bood Zaterdagnamiddag een fees- telijken aanblik. Op het podium en langs de galerijen prijkten smaakvolle Kerstver sieringen. terwijl twee groote sparren met hondercien lampjes, evenals de met spar- rrngrnn getooide verlichtingsJ-impen hei effect in de zaal nog verhoogden. A?o lange gedekte tafels zaten tallooze Duitsche kinderen met hun verzorgster, zoomede een k'ein aantal gewonde Duitsche mili tairen. Hun allen heeft de Rijkscommissaris, Rijksmmister Sejss-Inquart, die met com missaris-generaal Schmidt en enkele hoo ge offic eren aanwezig was, een Kerstfeest aangeboden In de groote zaal van den Dierentuin werd Zondagmiddag een door „Winter hulp Nederland" aan ruim zeshonderd Haagsche kinderen aangeboden kinder kerstfeest gegeven. Gouden zanger te Delft gehuldigd. Onder zeer groote belangstelling heeft in Stads Doelen te Delft een feestconcert plaats gehad ter gelegenheid van den ze- venligsten verjaardag en het gouden zan gersjubileum van den Delftschen bariton Bram van der Stap. GEMENGDE BERICHTEN TREINBOTSING TE UTRECHT Bestuurder gedood Gistermorgen in de vroegte heeft even buiten het centraal station te Utrecht een treinbotsing plaats gehad, welke aan den treinbestuurder K. B. uit Amsterdam het leven heeft gekost. Om 8.15 uur vertrok de electrische trein Utrechtden BoschEindhoven van het station. Gekomen ter hoogte van het oude lijngebouw reed de trein, welke to_-n reeds een snelheid van 60 km. had, tegen een stilstaand treinstel aan, dat naar later bleek, door een misverstand op een verkeerd spoor was neergezet. De gevolgen waren 8-7-6-0-0 De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront zal vertrekken moet gesteund en geschraagd worden door het geheele Nederlandsche volk. Eerst dan kan met recht van een Nederlandsche am bulance gesproken worden. Het is daarom zaak, dat iedere Nederlan der medewerkt aan de totstandkoming van deze hulpexpeditie, die voor gewonde strij ders van beide partijen zulk een heilzamen arbeid kan verrichten. Hoe men kan medewerken? Heel eenvoudig, men stortte een bijdrage op het bekende giro-nummer: 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. ernstig, want alhoewel de rydende trein en het treinstel niet derailleerden, was de botsing toch zoo hevig, dat de voorkant van den electrischen trein en die van het treinstel volkomen in elkaar schoven. De treinbestuurder K. B. uit Amsterdam, die tengevolge van de nog heerschende duis ternis niets had bemerkt, moet op slag zijn gedood. Zijn lijk moest uitgezaagd worden. De reizigers van den rijdenden trein wa ren allen wel zeer ontsteld over de botsing doch slechts enkelen liepen kleine onbe- teekende verwondingen op. De G. G. en G. D. uit Utrecht verleende de eerste me dische .assistentie. Nadat de reizigers uitgestapt en terug gewandeld waren naar het centraal station konden zij per extratrein hun reis weder om aanvangen. Aanvankelijk werd het verkeer over één spoor geleid, doch het treinverkeer als zoodanig ondervond geen enkele stagnatie. DOODELIJKE AANRIJDING Zaterdagavond had er in de Adelheid- straat te 's Gravenhage, hoek Juliana van Stolbergplein, een aanrijding plaats tus schen een motorwagen van lijn 13 ei. een driewielig transportrijwiel. De bestuurder van het rijwiel, de 60-jarige E. B., wenen de Rijswijkscheweg te Den Haag, werd op slag gedood. Zaterdagmiddag is op de Vrijendam- sche laan te Delft de 47-jarige boerenar beider J. M. Cenin, wonende aldaar, door een auto gegrepen en tegen den grond ge smakt. De man bekwam een schdelbasis- fraetuur en inwendige kneuzingen. Een uur na zijn opneming in bet ziekenhuis is hij overleden. Zaterdagavond omstreeks half acht reed de achttienjarige jonveman A. V., wonen de te Deurde, met zijn fiets op den Mül- heeschend'ijk in die richting Milheezen, toen hij, door tot nu toe onbekende oor zaak, werd aan.?ereder docr een uit tegen overgestelde richting komenden vracht auto. die met hout" beladen was. Zwaar gewond bleef de joneen op den weg lig gen. Gisteren is het slachtoffer aan de be komen verwondingen overleden. De auto was doorgereden, doch kon later door de politie worden opgesuoord. BOTSING TUSSCHEN AUTO MET AANHANGWAGEN EN GOOISCHE TRAM De draver Daisy Scott gedood Gistermorgen kwam uit de Hinloopen- laan te Naarden een auto bestuurd door den vrachtrijdei N. Z. uit Laren, die den Rijksweg AmersfoortAmsterdam op wil de rijden. Aan de auto was een aanhang wagen bevestigd, waarin zich drie ren paarden bevonden. De bestuurder be merkte te laat, dat uit de richting Laren de Gpoische motortram naderde, bestaan de uit locomotief en drie bijwagens. Het gevolg was, dat auto en bijwagen door de locomotief gegrepen werden, juist tusschen auto en aanhangwagen, waardoor de auto op den Rijksweg bleef staan en de aan hangwagen op zij geworpen werd en ge deeltelijk vernield. De locomotief derail leerde en kwam weer in de richting Laren te staan, terwijl ook de eerste bijwagen van de tram derailleerde. Noch de auto bestuurder, noch de trampassagiers wer den gewond. Een der paarden, de beken de draver Daisy Scott, welke op vele dra verijen in ons land prijzen behaalde, werd gedood. HOUTDIEF VERLOOR ZIJN PERSOONS BEWIJS. De Hilveïisuimsche recherche kreeg Vrij dag een aangifte binnen, dat im het Loo- versbosch een vijftal diikke booanen waren omgekapt, waarvan het bout was gestolen. Bij het onderzoek ter plaatse deed een re chercheur ee. bijzondere vondst: de dief had zijn persoonsbewijs verloren, waar schijnlijk was dit bij het kappen uit zijn zak gegleden.. De dader, den 25-jarige K., alhier, poogde aanvankelijk nog te ont kennen, maar toen de rechercheur hem zijn persoonsbewijs onder den neus duwde, viel hy onmiddellijk door dien mandi TADIO-PRO GRAMMA h - 4 DINSDAG 23 DECEMBER. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Voor de rijpere jeugd en van het platteland 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnas tiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Politiek week- praatje (opn.) 8.30 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelcon cert 11.00 Voor de vrouw 11.20 En semble Jack der Kinderen en solist 12.00 Orgelconcert en zang 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 13.00 Zang, piano en gramofoon muziek 13.30 John Kristel en zijn or kest 14.15 Gramofoonmuziek 14.30 De lichte toets 15.30 Zang met pianobege leiding 16.00 Bijbellezing 16.20 Gra mofoonmuziek 16.45 Sport en spel voor de jeugd 17.00 Gramofoonmuziek 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten 17.30 Kahula's Hawaiians en Don Carlos Orquesta 18.00 Boekbespre king 18.15 Ramblers 18.45 Gramo foonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Amusementsorkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radiocentrales die over $en lijnverbinding met de studio be schikken) 20.15 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BN O: Engelsche uitzending: Economie News from Holland of gramofoonmuziek 22.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15 Gra mofoonmuziek 7.30—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gramofoonmuziek 8.308.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramo foonmuziek 10.40 Vroeger en nu 11.00 Zang en piano 11.40 Gramofoonmuziek 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten 13.05 Klaas van Beeck en zijn orkest 13.35 Gramofoonmuziek 14.00 Hobo, cello, harp en gramofoonmuziek 15.30 Voor de zieken 16.00 Causerie met gramofoonplaten „Vergeten meesters der Ouéra Comique" 16.45 Viool, en piano 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten 17.30 Omroeporkest en solis ten (opn.) 18.15 Causerie: Het Joden vraagstuk 18.30 Gramofoonmuziek 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 19.00 Ac- tueele halfuur 19.30 Reportage 20.00 Gramofoonmuziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.15" Otto Hendriks en zijn orkest 21.00 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuws berichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avond wijding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Centrales. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. De liturgie der Kerk DINSDAG 23 Dec. Mis v. d. vorigen Zon dag: Rorate. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui); 3e voor Kerk of Paus; 4e vooi^ den vrede. Geen Credo. Ge wone Prefatie. Kleur: Paars. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Vanaf Donderdag de Prefatie en de „Communicantes"' van Kerstmis. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen. DINSDAG. Mis v. d. Z. Nicolaas Factor, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e voor den vrede. Geen Credo. Kleur: Wit. UIT HET ADVENTSBR3VIER: Zie, reeds is gekomen de volheid der ty- den, waarin God zijn Zoon op aarde heeft ge zonden, geboren uit een Maagd en geworden onder de wet. Opdat Hy hen, die onder de wet waren, zou vrijkoopen. Wegens de groote liefde, waarmede God ons heeft bemind, heeft Hy zyn Zoon gezonden in de gedaante van het zondige vleesch. Een kind zal ons geboren worden, en Het zal genoemd gorden: God, Sterke. Hij zal op den troon van zyn vader David zetelen en règeeren en de heerschappij zal rusten op zijn schouder. Winterhulp-Nederland komt te hulp. - De Kerstgaven in den vorm van waardebonnen brengen een lach in vele gezinnen en worden met vreugde begroet Polygoon- Noske Maarschalk Mannerheim aan het Fin- sche front. De legerleider neemt met den verrekijker de vijandelijke stellingen in oogenschouw Suomen-Holland Een overzicht der vergadering tijdens een der redevoeringen bij de te Utrecht gehouden herdenking van het 10-jarig bestaan der N.S.B. Polygoon-Fotodienst N.S.B.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6