„Wat Miii iógazd" 68 3* - DUITSCHLAND DONDERDAG 18 DECEMBER 1941 f>E LEIDSCHE COURANT fAG.3 STADSNIEUWS Afscheidsbijeenkomst dr. W. Stuurman Hel gemeentebestuur biedt hem de zilveren medaille van verdienste der slad aan Dr. W. Stuurman, die, jegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 Jan. a.s. zal aftreden als directeur van het Openbaar Slachthuis hier ter stede en als directeur van den Centralen Vee- en Vleeschkeuringsdienst, heeft gistermiddag officieel afscheid geno men. De gelegenheid daartoe was hem gebo den door het gemeentebestuur, dat een bij eenkomst had belegd- in den foyer der Stadsgehoorzaal, welke bijeenkomst een bijzonder plechtig karakter droeg door de aanwezigheid van talrijk velen. ■i.* eerste plaats was aanwezig het voltallig college van B. en W. met den ge meentesecretaris, mr. dr. C. E. van Strijen. Daarnaast gaven verschillende vertegen woordigers van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, als prof. dr. H. C. L. E. Berger, hoofdinspecteur, dr. K. de Vink, oud-inspecteur, dr. J. H. Picard, prof. v. Oyen, dr. K. Reitsma, de opvolger van dr. Stuurman, en de heer G. Smit, opzichter van den Veeartsenijkundigen Dienst blijk van belangstelling. Verder waren aanwezig verschillende bur gemeesters van de bij den Keuringsdienst aangesloten gemeenten, vertegenwoordi gers der plaatselijke slagersorganisaties en andere vereenigingen. de leden der voor malige commissie van beheer van het Slachthuis, zakenrelatiës, collega's van dr. Stuurman en het personeel van den dienst. Het college van B. en W. nam, nadat de heeren waren binnengekomen met dr. Stuurman en zijn echtgenoote, achter de groene tafel plaats. De heer M. G. Verwey sprak als wethou der van het Openbaar Slachthuis een ope ningswoord en gaf daarna het woord aan den burgemeester, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck. Deze zeide, dat het Gemeentebestuur met groot leedwezen dr. Stuurman ziet vertrekken. Hij gaat heen wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, als hoedanig 65 jaar vaststaat. De een is op 50-jarigen leeftijd een oud man, een ander is op 65-jarigen leeftijd nog in de kracht van zijn leven. Dit kan van dr. Stuurman gezegd worden. Daarom dit leedwezen, maar zijn heengaan heeft voor hem zelf dit voordeel, dat hij, naar ge hoopt mag worden, nog vele jaren van welverdiende rust mag genieten. Spr. zeide verder, dat het aantal maan den van zijn burgemeesterschap gering was in verhouding tot het aantal dienstja ren van dr. Stuurman, doch niettemin toch voldoende, dat hij zich een oordeel kon vormen over de beteekenis van dr. Stuur man als ambtenaar voor de gemeente en als directeur van het Slachthuis. Gedurende 31 jaar is dr. Stuurman hoofd geweest van het Slachthuis, terwijl hij nog verschillende jaren daarvoor, als keurings veearts en als adjunct-directeur hier werk zaam was. In al die jaren heeft hij zich doen ken nen als een man van wetenschappelijke prestaties, van groote capaciteiten en als een economist voor de belangen van de gemeente. In die jaren heeft hij getoond een geboren leider te ziin, vol eerbied maar ook vol genegenheid tót zijn onder geschikten en ook zijn gasten deelden in die goede eigenschappen. De economische ziide van zijn werk SDreekt duidelijk hieruit, dat de aanzien lijke tekorten van den dienst op den duur werden omgezet "in niet onbelangrijke ba ten. En zelfs in deze oorlogsjaren komt de dienst niet tot negatieve resultaten. Sur. wees erop; dat dr. Stuurman het schip van zijn bedrijf door goed en slecht weer, door licht en gevaarvol water voor de gemeente heeft weten te besturen en gaarne betuigt het -cempentebestuur hier voor zijn erkentelijkheid. Als bewijs hiervan bood spr. aan dr. Stuurman de zilveren-medaille van verdienste der stad aan. Dr. Stuurman is daarmee de derde in deze gemeente, wien deze onderscheiding ten deel is gevallen. Spr. hoopte, dat dr. Stuurman deze on derscheiding wilde aanvaarden als blijvénd bewijs van'hoogachting van het gemeente bestuur en tevens als herinnering ook aan de stad'en het bsdriif, die hem lief waren en waaraan hij zijn levenswerk gewijd hep^t. Wethouder Verweij gaf hierna een amb telijke levensschets van dr. Stuurman. Van - Dec. 1901 tot 31 Dec. 190S was hij bij de gemeente in dienst als adjunct directeur 'eri adj. keuringsveearts. Van 1 Jan. 1907 tot 30 Nov. 1910 was hij in Alkmaar werk zaam en daarna tot heden in-Leiden als di recteur van het slachthuis, tevens hoofd van den Centralen Vee- en Vleeschkeu ringsdienst voor Leiden en omgeving, als opvolger van dr. de Jong, later hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Op 1 Mei 1903 werd het slachthuis in ge bruik genomen. Al wat er sindsdien in en om het slachthuis gebeurde was voorna melijk het werk van dr. Stuurman, die daar voor al zijn stuurmanskunst gegeven heeft. In 1909 werd op initiatief van wethouder Aalberse een raadscommissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de finan- cieele moeilijkheden van het slachthuis. Het resultaat daarvan vond dr. Stuurman op zijn lessenaar bij zijn ambtsaanvaarding. Thans heeft Leiden een uitstekend inge richt slachthuis, geheel uit eigen middelen bekostigd. Op 1 Jan. 1923 werd dr. Stuurman hoofd van den Centralen Veekeuringsdienst als gevolg van de nieuwe Vee- en Vleeschkeu- ringswet. Spr. schetste de vele moeilijkheden, wel ke moesten worden overwonnen, niet in het minst op het platteland om ieder van het nut daarvan te overtuigen. Aan de leiding van zulk een omvangrij ken dienst worden hooge eischen gesteld, maar spr. kon met voldoening den scheiden den directeur hartelijk dank zeggen voor het vele goede, dat hij in zoo lange reeks van jaren voor de gemeente in engeren zin en voor de volksgezondheid en de gemeen schap in ruimeren zin heeft gedaan. Daar bij is hij er volkomen in geslaagd harmo nie te brengen tusschen de wetgeving eener- zijds en de toepassing daarvan in de practijk anderzijds. De hooge verwachtingen, wel ke het gemeentebestqur steeds koesterde, zijn steeda in vervulling gegaan. Bovendien bezat dr. Stuurman als mensch aangename eigenschappenen het was een voorrecht met hem te mogen samenwerken. Hij was een bekwaam organisator, tot in de klein ste bijzonderheden met den gang van zaken on de hoogte, he* type van den goeden di recteur, die zich geacht en gezien wist te maken niet door vrees, maar door bemin nelijkheid. De goede naam van den keu- r ngsdienst is voor een groot deel aan de bekwaamheid van dr. Stuurman te dan ken. Spr. schetste vervolgens nog de aan gename verhouding met de slagers, boeren on al degenen, die met het slachthuis te ma- Ken hebben, zegde hem nogmaals.hartelijk dank voor zijn arbeid en riep tenslotte zijn cpvolger, dr. Reitsma, een hartelijk welkom toe, hsm de verzekering gevend, dat hij hier met vertrouwen werd ontvangen. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den heer P. van Lienden/ chef-machinist van het slachthuis, die dr. Stuurman roemde cm zijn zuinig beheer, waarbij hem het gemeentebelang immer voor oogen stond. Hij wees op de verschil lende belangrijke uitbreidingen, welke de dienst onderging en waardoor de gemeen te thans een modern slachthuis heeft, dat de concurrentie van andere in den lande kan doorstaan. Daarom zal de naam van dr. Stuurman voor altijd aan het slachthuis yerbonden blijven. Gaarne en dankbaar bracht spr. den di recteur dank voor hetgeen hij voor het personeel en hun gezinnen is geweest, in V/el ken dank spr. ook mevr. Stuurman be trok, terwijl hy de hoop uitsprak, dat dr. •Stuurman vele jaren van welverdiende rust zal mogen genieten. Als aandenken bood spr. tenslotte een bureaulamp aan, een electrische klok, een leunstoel en een mand bloemen. Na een korte pauze, waarin eenige ver- vcnsohinigen werden aangeboden, kwamen nog tal van sprekers aan het woord. De eerste daarvan was prof. dr. H. C. L. E. B-erger, hoofdinspecteur der Volks gezondheid. Spr. herinnerde er a&n, dat zijn kennis aan dr. Stuurman reeds dateert vanuit den tijd, dat hij referendaris was aan het mi nisterie van Arbeid. Tóen de nieuwe Vee- en Vl&esohkeuringswet in wording was, wilde spr. deze wet gaarne aan het oordeel van een deskundige toetsen. Minister Aalberse zeide hem toen: ga naar Leiden, naar dr. StuurmanDezen kende prof. Aal'berse uit zijn wethouder schap te Leiden. Hij had dit niet behoeven te zeggen, want spr. zou toch naar dr. Stuurman zijn gegaan, want hij kepde dr. Stuurman reeds lang. En spr. heeft bij de zen v deskundige niet tevergeefs aange klopt. Het Staatstoezicht op de Volksgezond heid had thans gevraagd te getuigen op welk een eminente wijze dr. Stuurman die volksgezondheid altijd en in alles heeft voorgestaan. Spr. zeide tenslotte te hopen, dat dr. Stuurman lange jaren van een otium ouim dignitate zal mogen genieten. Namens de hoofdambtenaren der ge meente sprak dr. M. D. Horst, dir. van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Spr. herinnerde eraan, dat zij beiden leer lingen waren van prof. dr. D. A. de Jong en spr. herinnerde zich nog goed de dis sertatie, waarop dr. Stuurman promoveer de. Hij behandelde, daarbij de vraag of de tuberculose bij het vee van nadeeligen in vloed zou zijn op den mensch. Zijn ant woord daarop luidde bevestigend, ondanks velen een tegenovergestelde meaning had den. De tijd heeft dr. Stuurman in het ge lijk gesteld. Wat spr. 'bij het nalezen van dr. Stuur- man's dissertatie verder opviel, was zijn bondigheid, zijn deskundigheid en zijn be trouwbaarheid. Deze eigenschappen bleven immer zijn kenmerken. Dr. K. de Vink, oud-inspecteur der Volksgezindheid, getuigde van dr. Stuur man, dat hy zelden iemand ontmoet heeft, die zoo zijn plicht deed voor de gemeente zonder aan zichzelf te denken. Namens de voormalige Commissie van Beheer feliciteerde de heer Th. M. W. Ber gers dir. Stuurman, nu hij den dienst ver laat in zulk een welvaren-dien tosstand. De heer Abspoel vertolkte de groote waardeering voor de verdienstenvan dT. Stuurman namens de Slagerspatroonsorga nisatie, de heer Th. Koekenbier namens de katholieke organisatie, de heer H. H. Tie- leman sprak namens T. en D., de grootste afneemster van het slachthuis, terwijl ten slotte dr. K. Reitsma de hulp en het advies van dr. Stuurman" vroeg voor de naaste toekomst. Dr. Stuurman heeft tenslotte alle spre kers afzonderlijk bsdan-kt voor hun woor den. Hij zeide daarbij de geste van het ge meentebestuur op hoogen prys te stellen. S-pr. wees er vooral op, dat het hem een voldoening was zijn krachten te mogen geven in dienst der gemeenschap, speciaal ten bate van de volksgezondheid. Voor de onderscheiding van -.het gemeentebestuur en de woorden van den burgemeester toon den hij zich bijzonder gevoelig. Na alle sprekers beantwoord te hebben, dankte spr. tenslotte voor aller medewer king om dit afscheid zulk een plechtig karakter te geven. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 1471. Gebr. van Zon neveld en Philippo N.V. Sassenheim, Hoofdstraat 92. Kweeken van en handel in bloembollen enz. Overl. Dir.: J. Vreeken, Sassenheirp, d.d. 2 Dec. 1941. 7231. Chemische Industrie Leiden# Lei-* den, Witte Singel 13. Uijtr. Venn.: L. van Sterkenburg, Noordwijk en A. J. Bleys, Bussum. 3457. „De Tijdgeest". Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 301. .Expeditie. Bovengenoem de zaak is d.d. 1 Nov. 1941 overgegaan aan P. J. Schouten en J. A. Schouten, Alphen a. d. Rijn, die de zaak drijven in een ven nootschap. onder firma onder den naam: Expeditie Gebr. Schouten, De Tijdgeest. In Restaurant „Schuttershof" alhier, had de uitreiking plaats van het diploma sla gersvakbekwaamheid, vleesch- en vee- Kennis voor de'leerlingen der S. V. O.- school, en wel aari de volgende heeren: Bakker, IJmuiden Oost; P. Beijs, Benthui zen; J. Beijs, Benthuizen?. M. N. de Graaf, Rijpwetering; A. v. d. Gugten, Rijnsburg; Huiberts, Leiderdorp; A. Kromhout, Rijns- burg; P. Mulder, Alphén aan den Rijn; Nagtegaal, Alphen aan den Rijn; W. den Roode, Leiden; J. A. Schakenbos, Oud-Ade; Smolders, Leiden; C. D. Speet, Nieuwkoop; Langhout, Wassenaar; Rietveld, Katwijk; A. Vink, Leiderdorp; v. Veen, Koudekerk aan den Rijn; Wegman, Lisse; v. <L Zon, Zo'eterwoude; Voorham, Leiden. Te circa kwart over zeven opende de beer Bergers, voorzitter van de commisrie van bijstand, met een kort welkomst woord, en feliciteerde de geslaagden. Daarna werd het woord gegeven aan den heer v. d. Zwaag, die allereerst dank bracht aan de leeraren, die aanwezig waren, en in het bijzonder aan den heer v. d. Steen, die in dezen moeilijken tijd steeds heeft gezorgd, voor grondstoffen ten dienste van de vakschool. Hierna werden de diploma's, uitgerenkt, plus de Gildepenning, welke aan den heer Wegman ten deel viel. Daarna spraken nog enkele leeraren en anderen, waarop de bijeenkomst gesloten werd. Gisteravond was er een feestje ten huize van V. aan de Waardgracht. Per vergissing hebben twee broers, 30 en 34 jaar, daarbij ammoniak gedronken, zoodat zij in ernsti- gen toestand naar het Acad. Ziekenhuis moesten worden vervoerd. Vanmorgen was het levensgevaar geweken, doch de toe stand was nog ernstig. OMGEVING KA rWIJK Geboren: Peter Martijn, z. van C. Ste'inz en S. A. L. Droet Geertje, d. van J. Zuyderduyn en A. van Egmond Wil ly Aria, d. van W. Hoek en N. Noppe Pieter, z. van A. de Vreugd en A. E. Hooglander Hilda, d. van W. Wybenga en J. G. Slingerland Klaas Johan, z. van P. de Best en J. van Duyn Picter Jacobus, z. van C. Guyt en M. v. d. Oever Maria Jacoba, d. van A. Hoek en C. van der Plas. Ondertrouwd: F. G. van der Mark en T. Kuyt. Getrouwd: Z. v. Rijn en M. v. Duyn. Overleden: Pieter Paap. z. van A. D. Paap en A. Meijvogel 13 j. N. Bos, echt genoot van J. Hoek 66 j. Ageda Hoek LISSE Rooversbroekpolder. In een Dinsdag- ramiddag gehouden buitengewone verga dering van ingelanden van den Roovers broekpolder is na breedvoerige bespreking besloten tot de plaatsing van een zuiggas- installatie voor de bemailng. NOOTDORP INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER G. A. VISSER. De nieuwbenoemde burgemeester der ge meente de heer G. A. Visser, is door den heer H. A. C. Banning van Leidsohendam plechtig geïnstalleerd. Vanaf het stat'on Delft arriveerden de heer en mevr. Vis ser per auto, waarin ook hadden plaats ge nomen de wethouders J. A. Post en A. C. van der Helm. Bij den ingang van het met de Nederlandsohe driekleur getooide raad huis werden bloemen aangeboden. Na ont vangst in het raadhuis hield de burge meester van Leidsohendam, die tijdelijk de functie van burgemeester had waargeno men. de installatiefede. Spr. feliciteerde den heer Visser met zijn benoeming tot burgemeester en secretaris van Nootdorp en dankte den heer A. J. H. J. van Eerd, wnd. hoofdcommies ter secretarie voor de moeilijke taak, welke hij heeft vervuld. Spr. hoopte dat de heer Visser binnen den kortst mogelijken tijd dezelfde sympathie zal ondervinden als zijn voorganger, bur gemeester Schölvinck. Na deze hartelijke woorden nam de heer Visser het woord en dankte op de eerste plaats den heer commissaris der provincie voor zijn benoeming. Dan richtte hij zich tot de gemeentenaren. Het zal zoowel voor de bevolking als voor den .burgemeester gemakkelijker zijn deze ernstige tijden door te komen, indien van beide zijden begrip zal worden getoond voor de eer biediging van beider belangen. De burge meester heeft echter de speciale taak re kening te houden met ds voorschriften van de burgerlijke, militaire en bezettende autoriteiten. Spreker besloot zijn rede met de bede, dat de Almachtige God de Heer van Hemel en Aarde hem moge, schragen en beschermen en hem de zoo zeer benoo- digde wijsheid moge schenken. Namens de burgerij sprak vervolgens wethouder van der Hein. en de heer van Eerd, namens het gemeentepersoneel. Ver der werd nog gesproken door den vader van den nieuwen burgemeester, die spe ciaal dank bracht voor de vriendelijke ont vangst welke zijn zoon was ten deel ge vallen. Nadien spraken nog enkele kennissen van den nieuwen burgemeester en tot slot voerde de heer Th. Lindeman als voorzit ter der Woninglbouwvereeniging nog bet waord. t Hierna sloot burgemeester Banning de bijeenkomst, waarna nog gelegenheid tot receptie werd gegeven. Onder de aanwezigen waren zeer veel familieleden en kennissen van burgemees ter Visser. Ook waren er verscheidene 'burgemeesters uit omliggende gemeenten, alsmede het bestuur der Drinkwaterlei ding „De Tien Gemeenten" en zeer vele plaatselijke autoriteiten. WASSENAAR Diefstallen. Ten nadeele van mevr. N. en van W. alhier, 'werden rijwielen ont vreemd, die respectievelijk stonden op een erf aan de v. Z. v. Nijeveltstraat en achter een perceel aan de Schoolstraat. v, D., alhier, deed aangifte van dief stal van zijn rijwiel vanaf een erf aan de Laan van Clingendaal. Geboren: Cornelia Simonia Theodora, doohty van J. P. van Haastregt en J. Rijs- dijk Wilhelmus Antonius Gerardus, zoon van A. J. Verhart en C. J. van Rijn An tonius Johannes Maria, zoon van A. T. P. M. Wildenberg en J. C. Overdevest Adriana MariefJ dochter van J. P. Andriesse en L. F. Pesser Roland, zoon van A. v. d. Horst en M. J. Klein Adriana, dochter van B. Kreuk en G. Grootendorst Jaco bus Gerardus, zoon van J. J. Kouwenhoven NA TIEN JAREN Op 14 dezer was het 10 jaar geleden dat ir. A. A. Mussert het Nationaal Socialisme in Nederland, vorm gaf en met de organi satie van de nationaal socialistische bewe ging begon. Een kleine kern van medewerkers en vol gelingen streden lOf* jaar lang voor de toe komst van ons land en volk. Zij waren het, die de consequenties van hun leuzen durf den aanvaarden. Zij bestonden het stand te houden in een strijd tegen tegenstanders, die zelfs de gemeenste midelen niet te min derwaardig vonden om hun doel, de vernie tiging van dezen dapperen troep strijders, te bereiken. En nu, na 10 jaren, is de toekomst van ons land verzekerd, nu zien de Nederland^ sche nationaal socialisten hun trouw aan hun land en volk beloond. Nederland zal een eigen plaats innemen in het nieuwe Europa. Landgenoot, nu na tien jaren wordt u gevraagd: wat deed gij, waar stond gij al dien tijd? Hebt gy een aandeel gehad in den strijd ofmoet u bekennen, dat het die anderen waren, die voor jiw toekomst zorgden? Maar indien dit zoo is, dan zult u als man *van eer uw front erkennen en de ge legenheid om te toonen dat u niets minder bent dan die anderen met beide handen aangrijpen. De keuze is niet moeilijk, want ook nu gingen- zij u voor, die anderen. Met dui zenden rukken zij reeds op tegen het bols jewisme. zie hier uw taak en tevens uw dure plicht, daar in het Oosten wordt de toekomst van Europa en dus ook van ons vaderland veilig gesteld; daar wordt de aartsvijand vernietigd, daar behoort u mede te helpen. Neem dus uw plaats in, meldt u aan bij Het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. RIJNSTREEK ZEVENHOVEN Eerw. Zr. Wilfrida Eerw. Zr. Edelburga Foto „L. Crt" Klooster-jubilea. Den 21en Dec. a.s. herdenken de eerw. zuster Wilfrida (in de wereld Maria Blom) en de eerw. zuster Maria Edelburga (in de wereld Maria Helena Omtzigt) hun zilve ren kl^osterjubilé. Beiden zijn in de Con gregatie der Arme Zusters van het God delijk kind van Jezus „De Voorzienigheid" te Amsterdam. Zuster Wilfrida was werk zaam te Amsterdam, Neclerhorst ter Berg, Noordwykerhout (retraitenhuis) en thans te Limmen N.-H. Zuster Edelburga te Am sterdam, Langoraar en thans te Schevenin- gcn. 'Reeds geplaatst in een gedeelte onzer -vorige oplag:). LEIDEN. Ir. P. C. LINDENBERGH. Doctor in de technische wetenschap. De heer ir. P. C. Lindenbergh $.L, direc teur der N.V. Leidsche Duinwatermaat schappij, is aan de Technische Hoogeschool te Delft gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap. Deze promotie ge schiedde op het proefschrift: „Bijdrage tot oordeelkundig beheer van het duinwater- kapitaal". In dit proefschrift geeft ir. Lindenbergh een overzicht Van de geschiedenis van den watervang der Leidsche Duinwatermaat- schappij sedert haar oorsprong in 1878. BINNENLAND. Engelsche bommen op Nederland In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen uit Een bom viel op een boerenhoeve en verwoestte deze geheel, hierbij werd de moeder van het gezin zwaar gewónd en een kind gedood. Een andere bom viel evereens op 'een buerenhoeve en- doodde 10 koeien en 1 varken. BEURSVACANTIEDAGEN. Met goedkeuring van den wnd secreta ris-generaal yan het departement van fi nanciën zijn als beursvacantiedagen vast gesteld: Zaterdag 27 December en Woens dag 31 December a.s. PROF. nt. N. C. KIST OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leef- tijenr overleden prof. ir. N. C. Kist, oud- hoogleeraar aan de Technische Hooge school te Delft. en C. A. van Rijn Henricus Johannes Fe lix, zoon van A. J. H. v. d. Rore en C. P. J. Heijnen. Getrouwd:: J. Homan en J. van Egmond. Overleden: Hendrik van den Brink, 75 jaar echtgenoot -van H. Becude Carl Ivan Hans Neukircher, 54 jaar, echtgenoot van R. E. v. d. Berg Jan Lodewyk Ha- velaar, 76 jaar, echtgenoot van C. J. L. Reichardt Francois la Fontaine, 90 jaar, weduwnaar van E. Gebhardt Joachim Theodorus Ocsterveer, 85 jaar, weduwnaar van W. Snelderwaard Frederik Hage- man, 57 )aar, echtgenoot van E. Brittein Cornplis Winkler Prins, 84 jaar, weduw naar van S. F. Arntzenius Hendrik Trurn. pie, 64 jaar, echtgenoot van W. de Jong Willem van Driel, 60 jaar, echtgenoot van L, Hoogerwerff. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Géboren: Aalt, zoon van A. P. Me- hagnoul en J. v. d. Weg Petrus, zoon van 1). van Duijn en W. C. Zwetsloot Janna Maria, dochter van C. v. d. Gugten en A. van Muijsn Grietje, dochter van P. He- ruer en G. v. d. Steen Petrus Antonius, zoon van J. Brasker cn M. Tetteroo Ge- rarda Maria, dochter van A. J. Zandvliet en P. W. Dongelmans Johanna Franci- na, dochter van W. F. C. Kemner en J. H. M. v. d. Burgh Cornelia Petronella Ma ria, dochter van Q. Fianen en J. H. M. Pouw Vinayaka, zoon van Raden Mas Djoijoadhiningrat en G. A. Vervoort Willem, zoon van W. v. d. Hoogt en M. den Duik. On dertrouwd: P. M. de Joode jm 25 jaar en H. van Dalen jd. 24 jaar. Getrouwd: W. J. van Egmond jm en H. J. van Haasteren jd D. van Heus- d^n jm en S. A. Janisse jd G. B. Sana- vro jm en J. Hendriks jd I. v. d. Tuin jm en M. \J. v. d. Zeeuw jd A. Poort man jm. en C. M. D. Vendrik jd J. D. Je Stoppelaar jm en L. A. Muys van de Moer jd A. B. Penseel jm en A. J. A. ♦en Have jd T. H. Overdijk jm. en M! Th. van Amsterdam jd. Overleden: I. Cahen wed. van A. Th Cahen, 68 jaar. BUITENLAND. STRIJDT VOOR EUROPA Frontcorrecties volgens de plannen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 17 Dec. (D. N. B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „In het kader van den overgang uit de aanvalsoperaties tot den stellingen oorlog der wintermaanden worden op het aogenblik in verschillende secto ren van het Oostelyke front de noo- dige frontcorrecties en frontverkor tingen volgens de plannen ten uit voer gelegd. De luchtmacht heeft met sterke afdeelingen gevechts. en jachtvliegers haar aanvallen op sovjet troepen in hpt Dongebied en in de centrale zone van het Oostelijke front voortgezet. Concentraties van troepen en pantserwagens werden verstrooid, batterijen buiten gevecht gesteld en en een groof aantal auto's vernietigd, Ook in den sector Woltsjof leed de vijand door luchtaanvallen groote ver liezen. Aan de Engelsche Zuidkust hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de havenwerken en ravitaillee- ringsbedrijven van Plymouth en Do ver gebombardeerd. Ten Noord-Oosten van Fraserborough is een koopvaar dijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. In Noord-Afrika duurden de zware afweergevechten ten Westen van To- broek cok gisteren voort. Krachtige vijandelijke aanvallen bij Bardia wer den met aanzienlijke verliezen voor den viiand afgeslagen. Zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht brand- en brisantbommen laten vallen op eenige p^atsen in het kust gebied van Noord-West-Duitschland. In woonwijken werden huizen bescha digd. Vier Britsche vliegtuigen ^ijn neergeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT ROME, 17 Dec. (Stefanie). In zijn weer- machtsbericht no. 563 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: De vijand hernieuwde de hevige artil leriebeschieting op de vesting Bardia en op de versterkte stellingen van Solloem. ir de zone van Ain el Gazala duurden gis teren den geheelen dag de hevige aanvallen en tegenaanvallen voort. De vijand voert ronder ophouden versche strijdkrachten voor den veldslag aan. De tijdens de ge vechten gemaakte krijgsgevangenen, waar van gisteren is melding gemaakt, bedragen thans meer dan 800. De buit omvat eenige tientallen kanonnen en meer dan honderd tanks, voorts pantserauto's en gemotoriseer de strijdmiddelen. Italiaansche en Duitsche formaties duik bommenwerpers hebben herhaalde malen met duidelijk resultaat vijandelijke troe penconcentraties en gemechaniseerde strijd, krachten aangevallen. Tijdens vijandelijke aanvalspogingen op Benghasi en Dema werden drie vliegtuigen door het luchtdoel geschut neergeh^a'd. Eenige bommen kwa men neer op Argostoli Griekenland, rraar veroorzaakten geen schade. In den afgeloopen nacht werden Brindisi en Cata nia gebombardeerd. Fr warpn geen slacht offers te betreuren. Eenige huizen werden beschadigd. Het luchtdoelgeschut van Cata nia haalde een vijandelijke machine om laag. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen lombardeerden herhaalde malen militaire doelen ot> het eiland Malta. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 Dec. Veiling. Per 100 kg.: witte kool 3.40, roode kool <30, savoye kool f 5.20, groene kool 4.645.80, boe renkool 5.80, prei 4.207.50, kroten, ge kookt 11.20, uiaen 3.904.40 peen 6.247.80, spruiten 13.6017,andij vie 615, Nero f 1117, witloof 2052, per 100 stuks: knolselderie f 3.808.per 100 bos: pieterselie f 1.802.90, selderie 1.403.10. peen 8.—. VINKEVEEN, 16 Dec. Veiling. Witlof 2025, waschpeen 7.80, glasandyvie 15.boerenkool 5.80, groene kool 5 80 oer 100 kg. KATWIJK a. d. RIJN. 18 Dec. Veiling, waschpeen f 6.507.80, grove peen 2.00 —2.50, kroten I f 3.80—4.80, idem n 2.60 3 30. andijvie 4.906.00, prei I 6.^0— 8.00, koolrapen f 2.402.50, gele kool T 4.50—5.20, groene kool 4.905.80, boe renkool 4.505.80 Nero f 1117.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3