Ziek De gelieimtitge vijand WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BINNENLAND TIENJARIG BESTAAN DER N.S.B. Mededeelingen van Rijkscommissaris en Musscrt trekken de aandacht in Duitsche politieke kringen. De verklaringen van den Rijkscommissa ris, Rijksminister Seyss Inquart naar aan leiding van den tienden verjaardag van de oprichting der nationaal-socialistische be weging in Nederland en de uiteenzettingen van den leider dezer beweging, Mussert, trekken in Duitsche politieke kringen sterk de aandacht. De betooging wordt be schouwd als een beginnende opheldering van zekere ideologische problemen der op heffing van misverstanden en ter afwijzing van zekere, door de vijandelijke propagan da verspreide tendenties. In dezen zin is deze betooging, naar men hier verklaaif, voor de toekomstige vorming der betrek kingen tusschen beide' volken van bijzon dere beteekenis. In aansluiting op de herdenking van het tienjarig bestaan der N.S.B. heeft een klein gezelschap buitenlandsche journalisten on der leiding van den heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propa ganda aan het departement van volksvoor lichting en kunsten, Maandag een bezoek gebracht aan den Goudsberg te Lunteren ter bezichtiging van het nationaal tehuis, dat de N.S.B. daar heeft gesticht. De heer N. J. Alblas, beheerder van dit tehuis, gaf de noodige inlichtingen. Op het 20 H.A. groote terrein, dat de N.S.B. hier uit eigen middelen, in hoofd zaak uit vrijwillige bijdragen harer leden, ter beschikking heeft verkregen, is een ge deelte van 6 H.A. voor hagespraak- en kampeerdoeleinden ingericht. Het eenigs- zins boogvormige podiumgebouw, dat zich aan het eind van het hagespraakveld ver heft, werd in 1939 voltooid. Aan dit 105 meter breede en 10 meter hooge bouwwerk werden vijfhonderd duizend steenen ver werkt. De muren zjjn met oudhollandsche handvormklinkers gemetseld, terwijl de borstwering mét zwerfsteenen is bekleed. Binnen in dit bouwwerk zijn twee be scheiden kamers ingericht, waarvan er een dient als werkvertrek voor den leider der beweging en het andere'als centrale voor den technischen dienst. Een gang van ongeveer anderhalven meter breedte loopt onder dit podium gebouw en in die gang zullen marme ren platen aan de wanden worden aan gebracht, waarop de namen zullen wor den vereeuwigd van die* leden der be weging, die het leven lieten in den strijd voor het nationaal-socialisme en voor het nieuwe Europa. Indirecte be lichting zal deze namen voor iedere bezoeker van die catacomben duidelijk en stijlvol zichtbaar maken. Recht tegenover het podiumgebouw, aan het andere uiterste van het veld, zal een rustieke houten brug over den ingang wor den gebouwd, welke brug tevens de ver binding zal vormen Jusschen de beide dee- len van den ringweg, die om het hage spraakveld heen is aangelegd en vanwaar men dit geheele terrein kan overzien. Midden in het veld zal t.z.t. de nieuwe klokkestandaard worden opgericht, welke een koperen luidklok van tienduizend kilo gram zal hebben te dragen. HET VERDUURZAMEN VAN VISCH. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Tengevolge van de huidige omstandig heden is de aanvoer van visch, schaal- en schelpdieren aanzienlijk geringer dan in normalen tijd, doch de vraag belangrijic grooter. Dientengevolge is ook de vraag naar verduurzaamde visscherijproducten groot. Voorkomen moet echter worden, dat er te veel visch, schaal- en schelpdieren wor den verduurzaamd, waardoor de visch bui ten het'bereik van minder koopkrachtigen zoii komen en bovendien de voedingswaar de geringer wordt. Verder is een betere controle in het belang van de volksgezond heid noodig. Om deze redenen is in besluit no. 3 van de Nederlandsche Visscherijcentrale inzake het verduurzamen van visch bepaald, dat al degenen, die het verduurzamen van visch, schaal- en schelpdieren en deelen daarvan met inbegrip van'hom en kuit, als bedrijf uitoefenen, van 1 December j.l. af in het bezit moeten zijn van een daartoe door de Nederlandsche Visscherijcentrale afgegeven schriftelijke vergunning. Aan deze vergunning kunnen beperkin gen en voorwaarden worden verbonden. Op degenen, die bovengenoemd besluit iet nakomen, zijn de bepalingen van het conomisch §anctiebesluit 1941 van toepas- ng- Op de naleving van dit besluit wordt '"eng toezicht gehouden. Geen verscherping. Zooals bekend werd op 15 December 1940 de rantsoeneeringsregeling voor gas en electriciteit afgekondigd. Aangezien de kolenpositie een opheffing van deze rant soeneering niet toelaat', zal zij tot nader order op den huidigen voet worden voort gezet. Het was derhalve noodzakelijk mini mum-rantsoenen voor electriciteit, voor verlichting en huishoudelijk verbruik voor het tweede rantsoeneeringsjaar vast te stellen. Deze minimumrantsoenen worden in de Nederlandsche Staatscourant van 16 December no. 245 als volgt gepubliceerd: A. Voor hen, wier meter, na het inwer kingtreden van de rantsoeneeringsrege ling op 15 December 1940. voor de eerste maal werd opgenomen vóór 16 Januari 1941, in de zes opeenvolgende perioden van ongeveer 60 dagen resp. 44, 33, 18, 18, 36 en 52 kwh en B. Voor hen, voor wie die eerste meter opneming plaats vond na 15 Januari 1941, reso. 38, 25, 16, 24, 46 en 52 kwh. Voor electrisch koken kan bovendien wederom een minimumrantsoen worden toegekend, dat ongewijzigd op 150 kwh per periode is bepaald. Hoewel bovenvermelde minimumrant soenen voor zoover het de eerste drie pe rioden betreft, lager zijn, dan die van het eerste rantsoeneeringsjaar, beteekenen zij geen verscherping van de rantsoeneering, aarigezieh het rantsoeneeringspercentage reeds op 1 Januari 1941 van 100 pCt. tot 75 pCt. werd teruggebracht. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EIEREN VASTGESTELD. Algemeene distributie bij bijzondere gelegenheden. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 5 December, maximum prijzen voor eieren zijn vastgesteld, welke gedu rende'het-winterseizoen 1941'42 zullen gelden. Hierben wordt onderscheid ge maakt tusschen versche kippeneieren, ver- sche eendeneieren, alsmede koelhuis- en kalkeieren. De prijs bij verkoop door den pluimvee houder aan een verzamelaar is gedurende het tijdvak tot en met 21 Februari a.s. voor ver^Sfoe kippeneieren bepaald op ten hoog ste 1.32 per k.g De detaillist mag tot 1 Maart aan den consument voor versche kippeneieren van klasse 3 (5758 k.g. per 1.000 stuks) 10 ct. per stuk in rekening bren gen. Gelijk bekend, worden de eieren on het oogenblik hoofdzakelijk bestemd voor ziekenhuizen en zieken en zal al léén bij bijzondere gelegenheden tot al gemeene distributie kunnen worden overgegaan. BEREKENING ZIEKTEWET-PREMIE. De Voorlichtingsdienst van het Departe ment van Sociale Zaken meldt: Bij de vaststelling van de premie, die, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, ten behoeve van de verplicht verzekerden moqt worden voldaan, dient steeds te worden uitgegaan van het zelfde loonbedrag als voor de berekening van de Ziektewet-pre mie in aanmerking wordt genomen. Tevens zij er op gewezen, dat, wanneer de werkgever, oo grond van het bepaalde in art. 1633c B.W. (doorbetaling van het loon bij ziekte), over de wachtdaven, die de Ziektewet voorschrijft, loon uitbetaalt, pf later op het ziekengeld een toeslag geeft ten bedrage van 20 pet. van het loon, ook van deze loonbetalingen ziekenfondspremie moet worden voldaan. Met vereende krachten wordt gewerkt aan de verbetering van de voedselpositie in ons land. Waar een goed konijn een behoorlijke hoeveelheid vleesch van uitstekende kwa liteit levert en algemeen bekend is, dat ko nijnen gemakkelijk te huisvesten en te voeden zijn, gingen velen tot de aanschaf fing hiervan over. Het is echter gebleken, dat door ondes kundigheid niet alleen in vele gevallen slechts matige resultaten werden verkre gen, doch, dat soms zelfs eên groote sterfte onder de dieren optrad. Aangezien de konijnenfokkerij voor de voedselvoorziening van ons volk van zeer groote beteekenis'kan zijn, is de voorlich tingsdienst voor de pluimveeteelt van de directie van der landbouw met het geven van voorlichting. Tot deskundige bij dezen tak van dienst werd een der bekende persoonlijkheden op het gebied der konijnenfokkerij, de heer G. H. Cornelissen de Beer te Apeldoorn, aangesteld. De voorlichting geschiedt g-heel koste- LETTEREN EN KUNST EEN MANET ONTDEKT? D'e Delftsche# kunstschilder, lithograaf en restaurateur Koos van der Horst Jr., die o.a. te Zoeterwoude in het klooster der Kruisheeren een fresco uitvoerde, trof in den afgeloopen zomer te Den Haag bij een particulier een verzameling van eenige honderden schilderijen aan, wgaronder vele onbekende 17e eeuwsche meesters. Deze schilderijen waren op een'zolder opgesla gen en verkeerden in een zeer desolaten toestand. Van der Horst ontving ons in zijn zeer kunstzinnig ingericht atelier, gevuld met negerplastieken, wapenuitrustingen uit Nieuw-Guinea en Bali, Chineesche tempel- sieraden e.a., ondergebracht in één der woningen van het Hofje van Graswinckel, nazaat van den grooten wonderdokter. „De bezitter had van de waarde geen en kel besef en wilde graag van de schilderijen af. Van één der sc.iilderijen stelde ik direct vast, dat 'het uit het Fransch impressionnis- me stamde. Na zorgvuldige restauratie meen ik dit schilderij als een Manet te moeten kwalificeeren". De spieramen waren ge heel vermolmd, het doek was gelukkig on beschadigd. Aan de achterzijde is het adres van een Parijschen verfhandelaar te lezen. Het schilderij is uit Manet's beste periode, 1875. Het stelt voor twee heeren op een ca napé in een gesprek. In den rechtschen fi guur meent men den dichter Paul Ver laine te zien. Persoonlijk ontkennen wij dit. Pieter Kooman in het „Handelsblad" schrijft, dat er geen portretten van Ver- laine met vollen baard zijn. Isaac Israëls heeft den dichter wel zoodanig afgebeeld, hoewel een foto gelijktijdig in hrt atelier genomen Verlaine toont met een korten ronden baard. Fatin-Latour heelde den dichter dan ook zoo af. Carrière maakte meer een bewerking, dan een werkelijk portret. Zelf heeft Verlaine zich in 1892 gecaricatureerd met een korten zwarten baard. Manet heeft hier een man met een vollen grijzen baard afgebeeld. Gerard Goudriaan. Ingewijden weten, dat sinds velen jaren in Eindhoven korte filmpjes van den Hon gaar Georg Pal, hoofdzakelijk in opdraoht van die 'firma Philirxs, gemaakt werden en tot in de verste uithoeken der wereld pro paganda maakten voor de producten van Philips niet alleen, maar ook voor een Nederlandsche filmindustrie, waarvan men in Nederland zelf nauwelijks iets afwist, omdat de Nederlandsche bioscopen voor dit soort artistieke reclamefilms geen be langstelling hadden en het publiek ze dus nooit te z -i kieeg. Toen Pal in 1939 naar Hollywood ging, bleef zijn staf, die hcofd-zgkelijk uit Ne derlanders bestond, in Eindhoven achter. Het buitenland toonde groote belangstel ling voor de begaafde en ervaren mede werkers van Pal, maar aan het initiatief van de „Nederland Film" te 's-Gravenha- ge is het te danken, dat deze industrie voor Nederland behouden bleef. De studiio is naar Den Haag overge bracht, waar op het oogenblik gewerkt wordt aan een eerste korte film. „Nederland Film" wil geen poppenfims vervaardigen, doch gaat zich uitsluitend toeleggen op de productie van teeken films in kleuren waardoor zoowel hier te lande als in het buitenland groote belang stelling bestaat. Daar voor een korte film van ca. 10 minuten reeds meer dan 25.000 teekenin- gen gemaakt moeten worden, zal het ech ter nog wel eenigen tijd duren, voor het bioscooppubliek van het eerste product dezer interessante Nederlandsche industrie zal kunnen genieten. Maandagavond j.l. vond te Berlijn de première plaats van de komische politie film „Jenny und der Herr im Frack". De hoofdrollen vervullen Johan Heesters en Gusti Huber onder regie van Paul Mar tin. loos. Alle correspondentie betreffepde het vragen van inlichtingen, adviezen en het houden van lezingen uitsluitend te richten aan: Rijksvoorlichtingsdienst VQor de Pluimveeteelt, afdeeling konijnenteelt te Beekbergen. Extra gratificatie A.T.O. en Van Gend en Loos-personeel Na een gedaan verzoek zal ook aan al het personeel van A.T.O, en var. Genu en Loos een extra Kerstgratificatie worden gegeven van één week loon of 1/4 maand salaris aan gehuwden tot een maximum van 25 en aan ongehuwden 3/5 van het weekloon of 3/5 yan 1/4 maandsalaris met een maximum van 15. door gevatte k§u<lo, z\war gevoel in hoofd en leaematon»Influenza. Griep, Rheumalischo aijnon, ook vastzittende Holst: in Tl deze ge vallen zullen I f Mijnhardi's nbeders U Bpoedig helTn. ïmos 45 cont. Vraag zeTlIw Ifrogist. 2994 GEMENGiK Hi ^CïiTEN SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Gistermorgen is uit het Ovingkanaal te Klazinaveen het lijk opgehaald van den vijftigjarigen ongehuwden landarbeider J. Zwiers, die sinds midden November ver mist werd. Uit de Maas te Kessel is opgehaald het lijk van J. S., woonachtig te Buche- ncn, oud 63 jaar, die tengevolge van de duisternis te water is geraakt en verdron ken. WINKELDIEVEGGEN GEARRESTEERD. Door samenwerking van de Arnhemsche en de Veenendaalsche politie is thans al- geheele opheldering gebracht in een reeks winkeldiefstallen, welke den laatsten tijd te Arnhem werd#gepleegd. Dezer dagen vervoegden zich in een parfumeriewinkel in het centrum der stad twee dames, waarvan de eene enkele din gen uitzocht. De ander maakte toen van de gelegenheid gebruik een paar stukken toiletzeep weg te nemen, maar zulks werd opgemerkt door den winkelier, die de da mes aan de praat hield en inmiddels de politie telefonisch op de hoogte deed bren gen. Overgebracht naar het politiebureau bleken de dames, die uit Veenendaal af komstig waren, niet alleen zeep, doch ook verschillende sieraden in haar tasschen te hebben. De Veenendaalsche politie, die gewaarschuwd werd, verrichtte een huis zoeking op het adres waar de dieveggen woonden en bracht daar een onnoemelij- ken voorraad halskettingen, broches, oor bellen, portemonnaies, portefeuilles en meer snuisterijen voor den dag, een col lectie, die ruim voldoende was om er een winkel mede te beginnen. Al de genoemde artikelen waren de laatste weken door de Veenendaalsche vrouwen bijeengegaard. Op verzoek der politie kwamen Arnhem sche winkeliers naar Veenendaal ten ein de geconfronteerd te worden met hun eventueele eigendommen. Het, bureau leek veel op een galanteriewinkel en toen de twee dieveggen de resultaten van haar arbeid zagen, waren zij zelf blijkbaar ver rast, want zij bekenden daarop zich schul dig te hebben gemaakt aan het ten laste gelegde, hoewel zij tot heden hadden vol gehouden niets met de diefstallen uitstaan de te hebben Het tweetal is op last van dt justitie ingesloten. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Morgen- gesprekken voor den boer 7.30 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramo foonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 10.00 Weensch Philharmonisch orkest en soilst (gr.pl.) 11.00 Voor de kleuters 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Ensemble Willy Kok 12.40 Alma nak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding 14.00 Het Friesche Pianotrio. 14.35 Gra mofoonmuziek 15.00 Musette-orkest en soliste 15.30 Voor de zieken 16.00 Bij bellezing 16.20 Gramofoonmuziek 16.30 John Kristel en zijn orkest 17.10 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Salonorkest en pianospel 18.30 Sociale zorg óók voor u 18.45 Gra mofoonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Concertgebouworkest Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken 20.15 Gramofoonmuziek 20.25 Filmpraatje 20.40 Concertgebouworkest en solist Ca. 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands" óf Causerie „Over de beteekenis van het midwinterzonnewende- feest" 22.1524.00 Gramofoonmuziek^ HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15 Gramo foonmuziek 7.308.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.15 Viool met pianobegelei ding 10.40 Voor de vrouw 11.00 En semble Oscar Savoy 11.45 Gramofoon muziek 12.00 Boyd Bachman en zijn or kest 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten 13.05 Gramofoonmuziek 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest 13.45 Voordracht 14.00 Amabile-sextet en gramofoonmuziek 15.00 Voor de vrouw 15.30 Pianovoordracht 16.00 Ensemble „De Kwintsla 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Gramofoonmu ziek 19.00 BNO: „Wat Nederland schrijft" 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 „Vrij volk op vrijen grond" 19.40 Gramofoonmuziek 19.45 Causerie „Brandende kwesties" 20.00 Concert voor de Duitsche Weermacht (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken) 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toelichting op het weermachts- bericht 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie ProgTamma: 7.15—20.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. RADIO-UITZENDING DER N. S. B. Over den zender Hilversum 2 spreekt he denavond 'te 19.45 uur de heer Adr. van Hees over: ,,10-jarige nationaal socialisti sche strijd van Nederland". BONTMANTELS ONTVREEMD. Gisternacht zijn ongenoode gasten door een kelderluik, dat zij openbraken, een huis aan den O.Z. Voorburgwal te Am sterdam binnengedrongen. Zij maakten elf bontmantels buit, ter gezamenlijke waar de van 1250. Kolmperlfe Ktomp, een echte HoIIandsche longen 163. Daar begon me die vent een ver haal op te hangen, over deze straat uitloo- pen, rechts om, dan weer links om, van een dertiende straat, Klompertje kon er geen touw meer aan vast knoopen. Wat een vreemde snoeshaan. Als die hier iemand den weg moest wijzen, kwam hij er nooit 164. De agent had zeker v/el aan het ver baasde gezicht van Klompertje gezien, dat deze er niets van begrepen en of hij onze' held nu eerst voor den gek had willen hou den? Het leek er veel op, want opeens zei hij, dat Klompertje de eerste de beste straat in moest gaan, dan was hij er FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden). 15) „Dus. ik zag het lichtschijnsel. Maar het bleef niet staan, zooals op 4 October, maar verdween spoedig, om dan fia verloop van een paar minuten weer op te duiken. Er moest iemand in de loods zijn, misschien met een dievenlantaarn of een electrische zaklamp. Geen oogenblik twijfelde Ik er aan, dat het een inbreker moest zijn. Ik stond op, en kleedde mij snel aan. Geluk kig had ik na het ongeluk de gewoonte aan genomen, des avonds bij 't naar bed gaan een-geladen revolver op mijn nachttafeltje te leggen. Ik ben nu zoo heelemaal alleen, en men kan nooit weten..-.. Intusschen was het lichtschijnsel nog tweemaal terug gekomen. Ik nam de revolver, trok vilten pantoffels aan, en sloop over het kiezel plein naar de loods. Den sleutel hield ik gereed in de hand, want ditmaal was de deur toe. Juist 'toen ik hem zacht in het slot wilde steken, flikkerde het licht weer, en door het venster zag ik een man vóór het bureau van' mijnheer Holzmann staan; de laden waren ver uitgetrokken, en de man woelde in de papieren. Nu mocht ik niet meer talmen. Zooals u weet, bevindt zich de knop rechts van de deur, één greep, en de lampen waren aan; heel de ruimte was helder verlicht. Maar dit al les ging nog niet zoo snel als ik gewild had. en toen" ik vóór mij uit keek, zag. ik juist nog den kerel door 't venster aan den linkerkant verdwijnen. U weet, dat dit vensier uitkomt op de binnenplaats, waar rommel en afval worden geborgenIk hem na, zoo snel ik kon, doch er was geen spoor meer van hem te zien. ..Wel, mijnheer Hempèl, wat zegt u daar van?" Hempei beefde van ogewondenheid. „Door het venster aan den linkerkant juist zooals toen! Maar ditmaal hebt u hem toch gezien, Rosner. Ditmaal kunt u mij een persoonsbeschrijving van den kerel geven, nietwaar?" De concierge krabde zich verlegen ach ter het oor. „Een persoonsbeschrijving? Dat zal moeilijk zijn. Ik heb hem maar heel even te zien gekregen zoo snel was hij ver dwenen." ,,Maar toen hij bij 't bureau stond, vóór het venster?" „Toen stond hy met den rug naar mij toegekeerd. Het gezicht kon ik niet zien, alleen de handen. Die waren wit, met lan ge, dunne vingers. Aan de rechterhand fon- kele een groote briljant." „En het figuur?" „Groot slank heel zfker een jonge man. Dit heb ik ook uit de lenigheid, waar mede hy uit het venster sprong, opge maakt." „Hoe was hij gekleed?" „In 't zwart en zeer elegant. Hij droeg een overjas en een hoogen zijden hoed. Hij maakte op mij den indruk van iemand uit de hoogere standen. Juist daarom kan iV niet begrijpen, hoe hy er toe gekomen is, inbraak te plegen in de loods. Misschien een internationale gentleman-dief? Dat soort volk, heb ik gelezen, kleedt zich als voorname heerenMaar wat kon hij in de loods gezocht hebben? Daar worden toch geen dingen van waarde, geborgen." Silas stelde zich dezelfde vraag. „Wat ligt er eigenlijk in de laden van het bureau?" vorschte hij. „Enkel plannen, teekeningen, schetsen en brieven over zaken. Misschien ook wel pri- vé-correspondentie, want ik weet, dat mijn heer Holemann nu en dan in de loods br ven van dien aard schreef. Zoo heel juist kan ik het u niet zeggen. Kort na het on geluk is de rechtor van instructie eens gekomen ten doorsnuffelde de laden. Ik was er bij, want ik had een loods moeten ope nen. De rechter nam een hoop brieven mee en stak de sleutel weer in z'n zak. De ove rige papieren, zeide hij, gingen hem niet aan: die behoorden tot de nalatenschap en zouden later wel door de weduwe worden worden benut. Hij bedoelde waarschijnlijk de papieren, die betrekking hadden op de uitvindingen van mijnheer Holzmann." „Die lagen ook in de iaden?" „Ja, zij vormden een afzonderlijken bun del; de rechter van instructie keek ze door en legde ze toen weer terug op de plaats, waar hij ze gevonden had." „U hebt dat zelf gezien?" „Ja, de rechter zei nog, dat bet uitvin dingen en ontwerpen waren, die groote waarde konden bezitten." „Heeft de inbreker misschien naar de pa pieren gezocht? Hebt u nagezien of de bun del zich nog op zijn plaats bevindt?" r „Neen, ik wilde voor u de sporen niet bederven." „Zeer verstandig van u. Maar nu zullen we onmiddellijk sa" i naar de loods gaan, om er op ons gemak een kijkje te nemen. U hebt de loods toch weer gesloten, en nog geen aangifte bij de politie gedaan?" „Natuurlijk heb ik de loods gesloten, en aangifte heb ik niet gedaan; waqt, mijnheer Hempei, ik dacht, dat het evengoed was, als ik u de zaak ging vertellen. U houdt zich immers bezig met een en ander en zult dus wel het noodige doen." De detective knikte. ,,'t Spreekt vanzelf', zei hij, „dat ik aan gifte zal doen, maar dat heeft geen haast. Eerst moet ik zelf zien...." Nooit was Silas een weg zoo lang geval len, als die, welke hem nu van de Kade naar de fabriek leidde, hoewel de afstand nauwelijks vijftien minuten bedroeg. Ros ner kon hem haast niet bijhouden. Met kloppend hart oper.de Hempei de deur der loods. Door een wenk verzocht hij den concierge, hem niet verder te volgen, maar in de nabijheid te blijven, opdat hij hem, zoo noodig, een en ander kon vragen. Twee dingen vooral hielden den detec tive bezig; zou hij nieuwe .voetsporen vin den of de hem reeds bekende van den moordenaar? En waren do papieren, die Holzmann's uitvindingen betroffen, al of niet verdwenen? Vond hij dezelfde sporen als vroeger, dan zou daaruit blijken, dat de moordenaar een tweede bezoek aan "de loods had gebracht; terwijl de eventueele verdwijning van de papieren licht kon werpen op het motief tot de misdaad. Men kon zich heel goed voorstellen, dat iemand, van wiens uitvindingen en ander wilde profiteeren, uit der. weg v/erd ge ruimd. Daaraan had de detective tot dus verre niet gedacht, maar 't kwam hem in ieder geval mogelijk voor. Intusschen was hij de loods reeds voor zichtig binnengegaan en liet zijn blik door de ruimte dwalen. De morgenzon scheen door de vensters aan den voorkant van 't gebouw, zoodat hij iedere kleinigheid scherp kon waarnemen. Dit betrof vooral de vloer, die met een dikke laag stof was overdekt, daar sinds het ongeluk het lokaal niet was schoonge maakt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5