DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DUITSCHLAND WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10130 Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uil twee bladen. Een éénheid. De groote lijnen, waarin wij het wereld gebeuren zien, en waarbinnen zich onze verlangens bewegen, moeten voor alle katholieken, allé christenen, alle goed- willenden dezelfde zijn! Wij moeten het wereldgebeuren zien als een weg, om tot iets beters te komen, dan wat wij $róór dien tijd bezaten. Iets beters, zoowel voor het gemeenschapsleven als voor ieders persoonlijk leven voor ieders persoonlijk leven allereerst. Niemand mag zoo zelfvoldaan zijn, dat hij ontkent of niet positief inziet, dat er heel wat te verbeteren valt. Onder de katholieken in oi^p vaderland mag deze overtuiging wel als gemeengoed worden verondersteld, gezien de intense propaganda, zoo langen tijd gevoerd in de actie „Naar een nieuwe gemeenschap", welke actie zoowel de verbetering van de individuen als van de samenleving beoogde. Een wereldoorlog is een kwaad. Maar uit het kwade kan het goede worden geboren. En het door zijn feitelijkheid onvermijde lijke kwaad moeten wij beschouwen en be nutten als een midden ter verbetering! Hoe wel wij, kleine menschen, de Goddelijke bedoelingen niet kunnen doorgronden, mo gen wij toch als zekerheid aannemen, dat God van ons verlangt, dat wjj a 1 h e t m o g e 1 ij k e doen, opdat uit den wereld oorlog iets goeds geboren worde, zoowel voor het gemeenschappelijk als voor ieders, persoonlijk leven. Op dat doel moet dan ook ons daadwerkelijk dagelijksch streven gericht zijn. In deze groote lijnen moeten wij het wereldgebeuren zien. En de lijnen, waarbinnen zich onze ver langens bewegen, als wij dat wereldgebeu ren aanschouwen, zijn gericht op-dat doel. Wij verlangen naar den vrede, naar een goeden, een rechtvaardigen vrede. Niemand b.v. zal verlangen naar een vrede, gedic teerd door het bolsjewisme! Op de verwe zenlijking van deze bij ieder onzer zoo dringende verlangens kunhen wij weinig invloed uitoefenen door ons persoonlijk handelen, althans weinig direct-effectieven invloed. Maar de verwezenlijking ervan moet ons toch steeds als de eenig-begeerens- waardige uitkomst uit de rampen van de zen tijd voor den geest staan. En een ka tholiek weet, dat hij door God- genade veel kan bereiken door het gèbed, gedragen door een waarlijk goed leven! Zóó zullen wij een éénheid vormen, een geestelijke en practische eenheid in onze inzichten en verlangens van dezen tijd! WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR VRIJ NEDERLAND? De nieuwe Europeesche orde verdraagt niet langer een individualisme van Staten als kunstmatige, nietnn het wezen van het Europeesche levensgebied gelegen, afzon dering en afscheiding. Het historisch ontwikkelingsproces voert tot verbinding van hetgeen natuurlijker wijs bijeen behoort en daarom was de ver deeldheid zaaiende Britsche staatkunde een invloed, welke Europa van haar be stemming afhield. „Vrijheid" niet. slechts van menschen, maar evenzeer van staten krijgt'een nieuwen inhoud: het is niet meer ongebondenheid, welke den aard der vrijheid uitmaakt, doch v r ij is hij, die zijn wezen volgens zijn ware bestemming kan ontplooien. Daarom kan in de nieuwe Europeesche Statenwereld alleen die staat vrij heeten,' die zich binnen het verband vgn de ge meenschap der Europeesche levensruimte op de plaats, welke hem in het groote ge heel naar zijn aard toekomt, vermag te handhaven. Voortzetting van het Europeesche sta- ten-individualisme dat in den grond der zaak niet anders was dan hoorigheid aan de Engelsche buiten-Europeesche- macht is in het nieuwe Europa in het belang van haar vriiheid, die tevens de wèlbegrepen vrijheid harer staten is, niet langer mogelijk. Aan dezen eisch kan geen der betrokken staten zich onttrekken, want hii zou het belang en fle vrijheid van de Europeesche levensruimte als ge- x heel en daarmede niet minder van zich zelf in gevaar brengen en schaden. Het nationale denken blijft voorzeker een waarde van zeer hooge beteekenis ook het nieuwe Europa kan door de verschei denheid van nationale eigenaard in alle opzichten slechts gebaat worden maar het is tot onvruchtbaarheid en ondergang gedoemd, indien het zich niét mede door het Europeesch denken, als de voor waarde voor zijn voortbestaan, laat lei den. Voor de vrijheid van Europa en bij- gevolg ook van Nederland heeft het Duitsche Ri.ik zijn krachten in gezet en brengt het de grootste offers in het besef van zijn historische roeping de ordenende macht in het nieuwe Europa te zijn. De Europeesche staat, die dit niet zou willen erkennen en afzijdig zou blijven, verloochent zijn waar Europeesch ka rakter en pleegt verraad aan de vrijheid van Europa, dat tevens verraad aan zich zelf is. Dr. J. H .C. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN LONDEN PESSIMISTISCH De toestand op het Oost-Aziatische oor- logstooneel wordt in Londen als zeer ern stig beschouwd, zoo meldt de Londensche correspondent van Goeteborgs Handels och Sjoefartstidning. De situatie der belegerden in Honkong ziet men als vrijwel wanhopig. Voorts is men in Londen van meening, dat de belegerde stad alleen door een ontzet ting van den kant der geallieerde vloten gered kan worden, hetgeen echter in de naaste toekomst onwaarschijnlijk is. De voorraden levensmiddelen in Hongkong zijn, evenals de watervoorraden, slechts voor drie maanden voldoende. Bovendien moet er nog rekening mede gehouden wor den, dat de waterreservoirs niet volkomen beschermd zijn tegen vijandelijke lucht aanvallen. De Daily Express komt tot de opmerke lijke bekentenis, dat niet ieder deel van het Empire, dat door de spil wordt aange vallen, „onneembaar'' gemaakt kan worden. De 'Londensche correspondent van het Zweedsche blad citeert vervolgens de Dai ly Mail, die vooral sir Robert Brooke Popham, vice-lucht-maarschalk Pulford, Duff Cooper en sir Earle Page aanvalt we gens hun optimistische beoordeeling van den toestand in het verre Oosten. De News Chronicle wenscht een grondig onderzoek naar den val van Kota Baroe en eischt, dat strenge maatregelen zullen wor den genomen. DE STRIJD OP MALAKKA Omtrent de ontwikkeling der gevechten op het schiereiland Malakka heeft de woordvoerder van hei Japansche leger me degedeeld, dat in het begin van de week een Britsche divisie tanks, die in den strijd was geworpen tegen de in Zuidwaartsche richting oprukkende Japansche troepen, een zware nederlaag heeft geleden. Intusschen brengen de Japanners, naar de woordvoer der hieraan toevoegde, een groot aantal tanks aan de Oostkust van Malakka aan aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van de tanks in de gevechten verwacht worden. De woordvoerder liet het licht vallen op de moeilijkheden, die het gebruik van het tankwapen ontmoet in het tropische klimaat, dat groote eischen stelt aan de tankbemanning. Het Amerikaansche ministerie van Ma rine heeft medegedeeld, dat Japansche schepen de laatste 24 uur het eiland John ston en Maoei, dat deel van de Hawaii- eilanden uitmaakte, gebombardeerd heb ben. De militaire overzichtschrijver van Reu- terj verklaart, dat de berichten uit Oost- Azië niet bemoedigend zijii. De Japanners hebben op energieke wijze gebruik gemaakt van de situatie, vooral op Malakka. De ge beurtenissen waren des te teleurstellender, daar de Engelsche zoowel als de Australi sche woordvoerder te Singapore den indruk had doen ontstaan, dat men op alles voor bereid was. De ramp der beide slagschepen, aldus vervolgt de overzichtschrij\ er, heeft zonder twijfel de strategische plannen der Engel- schen omver geworpen. In de wateren voor Malakka bezitten zij geen meerderheid ter zee, zoodat de Japanners „bijna ongehin derd" hun aanval op Noord-Malakka kon den beginnen en zich van het vliegveld van Kota Baroe konden meester maken. De aanval op Pearl Harbour heeft ook de Amerikaansche berekeningen in de war gestuurd. De mogelijkheid van een ge- meenschapeplijke AmerikaanschBritsche vlootactie is voorloopig natuurlijk uitge schakeld. Daardoor kunnen de Japanners veel sterkere troepenafdeelingen naar Ma- lakko zenden fian men verwacht had. On danks hun dapperen tegenstand moesten de Britsche troepen terugtrekken. Het grootste gevaar is, dat de Japanners ach ter hun rug nieuwe strijdkrachten aan land brengen. Admiraal Sjimada over de Japansche successen De minister van Marine, admiraal Sjimada, heeft gisteren in den Rijksdag een overzicht gegeven van de operaties der Japansche weermacht tegen Ha waii, de eilanden Wake, Goeam en Midway en de PhiJippijnen en Malak ka. Het was voor Japan beslissend, zoo verklaarde Sjimada, om met verrassen de aanvallen op alle fronten de souve- reiniteit ter zee en in de lucht tot stand te brengen, hetgeen ook gelukt is. Als totaal resultaat van de acties der Ja pansche weermacht deelde Sjimada het volgende mede: De vloot der Ver. Staten verloor drie slagschepen, een duikboot, een mijnenleg- ger en een groot transportschip. I^et groo te waarschijnlijkheid is bovendien nog een vliegtuigmoederschip tot zinken gebracht,' zwaar beschadigd werden vier slagschepen, vier kruisers, een torpedojager, een duik boot en een hulpschip, terwijl een kanon neerboot werd buitgemaakt. In totaal 298 vliegtuigen konden op de Philippijnen en op kleinere eilanden vernield worden, ter wijl op Hawaii ongeveer 200 toestellen der Ver. Staten werden vernietigd. Engeland verloor twee slagschepen, een grooten torpedojager, een patrouillevaar tuig en een kanonneerboot. Er kan wor den aangenomen, zoo verklaarde Sjimada verder, dat bovendien een groot aantal vliegtuigen is vernietigd. In totaal 47 koop vaarders van -verschillende nationaliteit, samen 120 000 brt. groot, werden door de Japanners buitgemaakt. Bovendien kon den 380 kleinere schepen worden opge bracht. De Japansche verliezen bestaan uit een mijnenveger, die tot zinken is gebracht en een, die zwaar werd beschadigd, alsmede DE ALGENEENE JAPANSCHE AANVAL OP HONGKONG BEGONNEN. Op het baartje is met stippellijn de grens aangegeven van de Britsche kroon kolonie Hongkong. De-Japanners zijn van uit Sjoemts'joen opgerukt langs den spoor weg en hebben Kauloen bezet van ruit de ze stad beschieten zij nu dis stad Victoria dikwijls ook Hongkong geheeten. Victoria de hoofdstad van het eiland Hongkong is goed versterkt, is een belang rijke haven voor de scheepvaart in Oost- Azië en tevens een vlootsteunpunt voor de Britsche Marine. Hongkong behoort tot de verdediging van den driehoek Hong kong, Singapore, Port-Darwin. een niet ernstig beschadigden lichten krui ser. Bovendien verloor de Japansche lucht macht 40 vliegtuigen, terwijl 30 toestellen tot nu toe niet zijn teruggekeerd. Omtrent de ontwikkeling der gevechten op het schiereiland Malakka heeft de woordvoerder van het Japansche leger medegedeeld, dat in het begin van de week een Britsche divisie tanks, die in den strijd was geworpen tegen de in Zuid waartsche richting oprukkende Janansche troepen, een zware nederlaag heeft gele den. Intusschen brengen de Japanners, naar de woordvoerder hieraan toevoegde, een groot aantal tanks aan de Oostkust van Malakka aan land. Binnenkort kan het ingrijpen van de tanks in de gevechten verwacht worden. De woordvoerder liet het licht vallen op de moeilijkheden, die het gebruik van het tankwapen ontmoet in het tropisch klimaat, dat groote eischen stelt aan de tankbemanning. OORLOGSBEGROOTING AANVAARD. Voorts wórdt uit Tokio bericht, dat beide huizen met a'gemeene stemmen de buitengewone ooricïsbegróoting ten bedrage van 2.8 milliard yen hebben aangenomen en tevens een bedrag van 4.6 millioen yen goedgekeurd voor al- gemeene uitgaven der begrooting. „Van den uitslag van den huidiöen oor log hangt niet alleen de onkomst of onder gane? van het Janansche Rijk en van Oost- Adë af, maar het lot van de géheele we reld", aldus de minister van Buitenïand- sche Zaken, Togo, in zijn reeds vermelde Rijksdagrede van gisteren. „De beteekenis van dezen oorlog", zoo zeide Togo ..is der halve veel ^rooter dan bijv. die van den Janansch-Cbineeschen of van den Ja- pansch-Russischen oorlog. Daarom moet ook een langdurige oorlo^ worden ver wacht. Om het groote doel te bereiken, is het noodzakelijk in het binnenland aPe offers te aanvaarden en naar buiten de banden tusschen Janan en ziin bond«enoo- ten, benevens met de bevriende naties nog nauwer aan te halen. Het vertrouwen van Japan is onwrikbaar". DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT ZWARE RUSSISCHE VERLIEZEN. Den 15den December heeft de Duitsche luchtmacht in den centralen sector van het Oostelijk front den bolsjewistischen troe pen bijzonder zware verliezen toege bracht. Sterke formaties van gevechts vliegtuigen en stuka's hebben in opeenvol gende aanvallen vijandelijke infanterie- en cavalerie-afdeelingen aangepakt en ver scheidene daarvan opgerold. Zware ver woestingen werden aangericht in sterk be zette plaatsen en een groot aantal voertui gen en verscheidene pantserwagens ver nield. Ook aan het Noordelijke front was den 15en December de actie der Duitsche lucht macht, ondanks het ongunstige weer, le vendig. Bij aanvallen op den Moermansk- spoorweg werden twee bolsjewistische transporttreinen beschadigd en de sporen verschillende malen onderbroken. Op een station werden -bommen geworpen. Een vijandelijke batterij luchtafweergeschut werd door treffers buiten gevecht geste]d, terwijl ook op barakkenkamjen en schuil plaatsen goed gerichte treffers werden ge plaatst. De in Sebastopol ingesloten bolsjewisten hebben Maandag herhaalde uitvalspogin- gen ondernomen. Op verscheidene plaat sen van het omsingelingsfront ontwikkel den zich heVige gevechten, in het verloop waarvan de vijand opnieuw zware verlie-' zen leed. De bolsjewistische aanvallen op de Duitsche stellingen werden door het vuur van de vijandelijke kustbatterijen on dersteund. Duitsche artillerie, die behalve de infanterie, aan den afweer der vijande lijke aanvallen op toonaangevende wijze heeft deelgenomen, nam de bolsjewistische kustartlllerie onder vuur en bracht ver scheidene batterijen tot zwijgen. MISHANDELINGEN VAN DUITSCHE SOLDADEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. De bolsjewisten hebben bij Stric-Jna, naar van militaire zijde verluidt, zeven Duitsche soldaten op onmenschelijke wij ze verminkt. Van alle lijken waren de STRIJDT VOOR EUROPA Bommen pp Sabastopo! HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Dec. (D. N. B.). Hef opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij plaatselijke' krijgsoperaties in verscheidene sectoren van het Ooste lijk front leed de vijand ook gisteren zware verliezen. De luchtmacht bom bardeerde doelen bij Sebastopol en in het gehied rondom Worosjilofgrad en mengde zich met sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers in den strijd te land. In het gebied van Wolchof, alsmede op den weg over het ijs van Ladoga- meer werd de vijandelijke ravitaillee ring door de luchtmacht zwaar getrof fen. In het hooge Noorden hebben duikbommenwerpers spoorwegdoelen van den Moermansk-spoorweg, lucht doelbatterijen en barakkenkampen van de bolsjewisten met bommen bestookt. In Noord-Afrika ontstonden in het gebied ten Westen van Tobroek op nieuw zware afweergevêchten. Bij een tegenaanval versloegen de Duitsch- Italiaansche troepen sterke deelen van den vijafld. Hierbij werden verscheidene honder den gevangenen gemaakt, waaronder een brigade-generaaL Een vrij groot aantal pantserwagens en stukken ge schut werd buitgemaakt of vernie tigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen wier pen havenwerken bij Tobroek in brand. Andere aanvallen richtten zich tegen Aboe Sjaidan in Noord-Egypte, het eindpunt van een spoorweg. Een duikboot, onder bevel van lui tenant ter zee eerste klasse Paulssen, heeft in het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee voor Alexandrië een Britsche formatie kruisers aangeval len en door een torpedotreffer een kruiser tot zinken gebracht, die na een geweldige ontploffing in tweeën brak en binnen enkele minuten zonk. Bij vluchten van vrij zwakke Brit sche luchtstrijdkrachten boven de Duit sche Bocht en boven de bezette gebie den in het Wes'ten verloor de vijand een bommenwerper. oogen uitgestoken en de schedels ingesla gen. De heupbeenderen waren door de bolsjewieken weggeslagen, zoodat de inge wanden uit de lijken puilden. Alle dooden vertoonen op gelaat en lichaam sporen van schoppen. Het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat vyf der soldaten door de bolsjewieken dood gemarteld zijn, terwijl twee réeds dood waren voor zij door de bojpjewieken werden verminkt. DE STRIJD IN NOORD- AFRIKA De speciale verslaggever van het agent schap Stefani in Noord Afrika schrijft: De gevechten, die gisteren aan het front van Ain el Gazala zijn geleverd, zijn bui tengewoon hevig geweest en hebben tot het vallen van den avond geduurd. De te genstander is er niet i« geslaagd ook maar- een duim gronds te winnen, ondanks zijn volharding, die hem slechts buitengewone verliezen aan menschen en materiaal heeft opgeleverd. De dag eindigde geheel ten voord'eele van de strijdkrachten van de spil. Ongerustheid In Engeland De Baseier Nationalzeitung meldt uit Londen, dat de berichten over nieuwe En gelsche tegenslagen in Oost-Azië het ver lies van vliegvelden en het afsnijden van verbindingen, bij het Engelsche publiek ongerustheid hebben getoekt. £oo. schrijft de Times in een bericht uit Singapore, dat de toestand gevaarlijke mogelijkheden .in zich kan bergen. De vijand heeft zich ge concentreerd op het behalen van snelle successen en Malakka biedt daarvoor ver dere aanvalsposities. Men hoort critiek wegens de onvoldoen de verdediging der vliegvelden Kota Ba roe en Victoria Point. De Australische re geering, aldus wordt gezegd, is bezorgd, omdat men bij de verdediging van Singa pore niet over voldoende jachtvliegtuigen beschikt. Zij heeft Churchill om maatrege len gevraagd, daar de vliegtuigen van Australië door Sngapore beschermd moet worden. De Daily Telegraph verklaart, dat de gebeurtenissen in het Verre .Oosten in vloed kunnen hebben op de grondstoffen- positie. VÓÓR KERSTMIS DEBATTEN IN HET LAGERHUIS OMTRENT OORLOGS TOESTAND. De grootzegelbewaarder Lord Atlee heeft gisteren in fiet Lagerhuis* medege deeld, dat het huis gelegenheid zal worden gegeven een debat te openen over den oorlogstoestand en over de laatste verkla ring van den minister-president nog voor het voor de Kerstdagen wordt verdaagd. Naar Atlee verder mededeelde, zal de zitting, ten einde besprekingen ook over het verlies van de Prince of Wales en van de Repulse mogelijk tfc maken, geheim zyn. -Momentje GEBONDEN SPIJZEN. Als een maaltijd op tafel komt, is het pleit beslecht. Maar de perikelen, dewelke eraan zijn voorafgegaan, zijn vele. Het begint altijd met de verzuchting: nu weet ik toch heusch niet, wat wij vandaag zullen eten! En daar ik deze kwestie ook nimmef vermag op te los sen eenmaal heb ik geantwoord: ossenstaartsoep, gebakken aardappelen met biefstuk en doperwtjes zeg ik dan maar, dat ik het öok niet weet. Dan ben i k klaar. I k trek mijn jas aan en verdwijn naar mijn arbeid, maar thuis in de keuken spookt het probleem van een maaltijd, die om 1 uur dampend en wel op tafel moet staan. Evenals hier het probleem spookt van een krant, die om kwart voor een -verschijnen moet. Maar dat is een tikje eenvoudiger. Er is papier- schaarschte em wij geven dus gewoon weg wat mineer. Bom! Uit! Maar doe dat eens met een maaltijd? Dat neemt je maag niet. Maar bij het bereiden komen de moeilijkheden eerst. Het duidelijkst wordt dit gedemonstreerd door de vraag, die een lezer in een der bladen stelt en het rustige ant woord van de redactie. „Is gewone stijfsel (geen glansstijf- sel) geschikt voor menschelijk ge bruik? Kan zij als bindmiddel voor groenten enz. worden aangewend? Het antwoord hierop luidt: Indien de stijfsel geen blauwsel bevat, is zij inderdaad te gebruiken als bindmid del. Wanneer men de stijfsel aan mengt met water, kan men direct zien of er blauwsel in zit: het water krijgt dan een blauwige kleur". Ik weet niet of mijn ega stijfsel in huis heeft. De wasch is buiten de deur en my'n stijfselpot heb ik onmiddellijk veilig in mijn bureau weggeborgen. Maar toch zal ik vanmiddag argwa nend blikken naar de gebonden soep en naar het sausje over de bloemkool. (Als er tenminste nog bloemkool is in dezen tijd van het jaar). En voor alle zekerheid zal ik maar zeggen, dat ik niet van gebonden spij zen houd, maar meer van soepele soep en zoo. SPANNING TUSSCHEN ENGELSCHEN EN GAULLISTEN IN SYRIë. In bevoegde kringen te Vichy worden de uit Ankara ontvangen berichten bevestigd, volgens welke tusschen de Engelschen en de Gaullisten in Syrië ernstige spanning bestaat. Men acht het in de genoemde kringen niet onwaarschijnlijk, dat het doel van de reis van den Engelschen ambassa deur in Ankara naar Syrië een poging moet zijn om de grootste meeningsverschil- len in het Engelsch-Gaullistische kamp op te heffen. De oorzaak dezer spanning ziet men in het optreden der Engelschen, die na aanvankelijk een reeks civiele en mi litaire commandoposten in Syrië aan de Gaullisten te hebben overgedragen den. Gaullistischen invloed plotseling hebben beperkt en thans talrijke benoemingen on gedaan hebben gemaakt. De verklaring van Knox Het rapport van den Amerikaanscben minister van «marine, Knox, over zijn in spectiereis naar Hawaii is in^ ingewijde kringen te Washington het voornaamste onderwerp van gesprek, zoo wordt gezegd, in een united pressbéricht, dat door de Zweedsche' pers is gepubliceerd. Men be treurt het levendig dat de Amerikaansche verdedigers niet op den Japanschen blik- semaanval bedacht zijn geweest, waardoor groote offers zijn gevergd. De bekentenis van Knox, dat het aantal vliegtuigen oip Hawaii niet voldoende was voor de verde diging van de eilandengroep, acht men bij zonder bezwarend, omdat een groot aantal jachtvliegtuigen volgens de meening van deskundigen onder geen beding op een zoo ver vooruitgeschoven steunpunt mag ontbreken. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Was hington meldt 'heeft de Legercommissie van het Huis van Afgevaardigden het ontwerp goedgekeurd, inhoudende, dat alle mannen tusschen 18 en 65 jaar zich voor den mi litairen dienst moeten aanmel<fèn, en dat alle mannen tusschen 21 en 44 jaar dienst plichtig zijn. De Senaat 'heeft 'het van het Huis van Afgevaardigden komende wets ontwerp voor de opening van een crediet van tien milliard dollar voor nieuw oor logsmateriaal aangenomen en aan presi dent Roosevelt teronderteekening doen voorleggen. PLYMOUTH EN DOVER AANGEVALLEN Van militaire zijde verneemt het D. N. B., dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht met goed gevolg aanval len hebben gedaan op militaire doelen te Plymouth en Dover. Volgens de tot dus verre binnengekomen rapporten zijn rechtstreeksche treffers geplaatst op docks en ravitailleeringsbedrijven. Vooral te Plymouth braken verscheidene uitgestrek te branden uit. Britsche vliegtuigen hebben bommen laten vallen op eenige plaatsen in het kust gebied van Noord-West-Duitschland. Er ontstond slechts lichte schade aan huizen. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten is een der Britsche bommenwerpers neergeschoten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1