De geheimzinnige vijand DINSDAG 16 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wllmer. Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelae, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L, Roozen. ^eiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneider* Delden. WEERBERICHX ZONS (TP- en ONDERGANG. Zon onder 5.2*8 uur Dinsdagavond. Zon op 9.44 uur Woensdagmorgen. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 16 December: De maan komt Dinsdag morgen om 6.43 uur op en gaat Dinsdag middag om 4.25 uur onder. 17 December: De maan komt Woensdag morgen om 8.01 uur op en gaat Woensdag avond om 5.11 uur onder. 18 December: De maan komt Donderdag morgen om 9.12 uur op en gaat Donderdag avond om 6.27 uur onder 19 December: De maan komt Vrijdag ochtend om 10.15 uur op en gaat Vrijdag avond om 7.12 uur onder. 20 December: De maan komt Zaterdag- voormiddags om 11.08 uur op en gaat Za terdagavond om 8.23 uur onder. DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visseherij maakt bekend, dat gedurende h.et tijdvak van Woensdag 17 December tot en met Zater dag 27 December a.s. bon 49a vaa de aard-, appelbonkaart recht geeft op het koopen van 1 3/4 kilogram aardappelen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met 49b gemerkte bon van de aard appelbonkaart recht op het koopen van een half kilogram aardappelen. Uit het voorgaande blijkt, dat de voor de week van 20 tot en met 27 December a.s. bestemde bonnen voor aardappelen reeds vanaf Woensdag 17 December a.s. gebruikt kunnen worden voor het koopen van aardappelen, hetgeen L« verband staat met de voorziening voor de komende Kerst dagen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw eq Visscherij maakt bekend, dat, in afwijking van de geldende regeling, administrateurs'van ziekenhuizen de.i voor het koopen van thee aangewezen bon „168" van die patiënten, die, naar de verwachting van den behandelend genees heer, voor of op 21 December 1941 uit het ziekenhuis zullen, worden ontslagen, aan deze patiënten dienen ter hand te stellen. Hierdoor zijn de betrokkenen of hun fami lieleden in staat dezen bon nog tijdig, dus uiterlijk op 17 December a.s. bij den detail list in te leveren. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN B.N.A. Daartoe gemachtigd door den commissa ris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, heeft de gemachtigde voor den Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A., de architect B. Boezeman, eenige artikelen van de statuten van dien bond buiten werking gesteld. Het betreft hier bepalingen betrekking hebbende op het beëindigen van het lidmaatschap. Het gevolg van dezen maatregel is, dat leden van den bond niet de mogelijkheid hebben om voor het lidmaatschap te be danken, zocdat alle leden, die in het ver- eenigingsjaar 1941 lid waren, dit ook in de toekomst zullen blijven. DE LOONEN IN HET BOUWWBEDRIJF De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van rijksbemid delaars gewend met het verzoek tot goed keuring van een verhooging van de uur- loonen met 3 cent Het college heeft dit verzoek afgewezen, doch op grond van het feit, dat in het bijzonder in een aantal kleine gemeenten te lage loonen worden betaald, minimumloonen voor hei geheele bedrijf vastgesteld, welke voor de ge schoolde arbeiders 43 cent per uur, voor de geoefende arbeiders 40 cent per uur en voor de ongeschoolde arbeiders 37 ct. per uur bedragen. AANVULLENDE LIJST VAN BASIS PRIJZEN VOOR NON-FERRO METALEN In de Nederlandsche staatscourant van heden is opgenomen een aanvullende lijst van basisprijzen voor non-ferro metalen. Deze lijst heeft betrekking op verschil lende soorten aluminium-, roodkoper-, koperlegeering-, lood-, nikkel-, tin- en zinkafvallen, alsmede op messing, nieuw zilver, mangaankoper, phosphoorkoper, wlt- metaal en lettermetaal in blokken. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de' betreffende staatscourant. BESPARING VAN IJZER EN STAAL In de Nederlandsche staatscourant van heden is opgenomen de beschikking ijzer en staalbesparing no. 2, welke de overeen komstige beschikking van 2 April jl. ver vangt. De nieuwe beschikking breidt het aantal artikelen, waarvan de vervaardiging uit ijzer en staal is verboden, belangrijk uit. Vooral op het gebied der electrotechniek zijn ingrijpende voorschriften gegeven. Voorts zijn .voor het eerst verboden •radio toestellen, ptalen ramèh, brandkasten, be paalde uitvoeringen van afvoerpijpen en een groot aantal minder belangrijke artike len. Tenslotte is de vervaardiging van een aantal groepen van producten verder be perkt. In bijzondere gevallen kan de directeur van het Rijksbureau voor ijzer en staal op schriftelijk verzoek van den betrokken fa brikant dispensatie van bovenbedoelde be palingen geven. De beschikking treedt op 15 December 1941 in werking. KERKNIEUWS RECTOR PH. C. J. VERHAAK, t De weleerw. heer Ph. C. J. Verhaak, rec tor van het St. Elisabethgesticht te Lage* Vuursche bij Hilversum, is Zondag plotse ling overleden, kort nadat hij de Hoogmis had opgedragen en de predikatie had ge houden. Rector Verhaak, die sinds 1936 de gees telijke leiding had der zusters van het ge sticht, heeft 15 Augustus j.l. zijn veertig jarig priesterjubileum gevierd. Hij werd 25 Juni 1875 te Beesd (Gld.) geboren. SPORT SPORTNIEUWS „ACTIEF". Deze week worden de wedstrijden gehou den, denken jullie er allen aan. Een mooie finale voor 't jaar '41. Zorgen jullie nu iqaar, dat 't een daverende finale is. De clubs van Woensdag komen gewoon Woens dagavond uit, maar dan beginnen allen om 7 uur, dus 7 uur present. De club van Za terdag blijft gewoon op Zaterdag den wed strijd houden te 4 uur, met het oog op de verduistering! Bestuur „A c t i e f". ATHLETIEK ,4)OCOS". Nu de athleten niet in de gelegenheid zijn om op de wedstrijdbaan hun drang naar/ records te bevredigen werd reeds lang naar een nieuwe mogelijkheid uitgezien. Thans schijnt deze gevonden te zijn, en wel in de uitbreiding van het ledental. De toevloed van nieuwe leden is den laatsten tijd zoo overweldigend, dat spoedig dit record zal sneuvelen en Dccos-athletiek een, leden aantal zal hebben als nimmer te voren. Dit heugelijke feit zouden wij graag zoo spoe dig mogelijk willen vieren, daarom jon gelui, die iets voelt voor de oudste en mooi ste aller sporten: sluit u apn bij de eenige Katholieke Athletiekvereeniging in Leiden. De secretaris H. J. Aëerdieck, Melcior Treublaan 4, is gaarne bereid, iederen avond na 8 uur, inlichtingen over het lidmaat schap te veivterekken. Woensdagavond zal de eerste clubavond plaats vinden. De uitnoodigingen zijn aan alle leden verzonden en een aanmoediging voor massale opkomst zal wel overbodig zijn. Vrijdagavond, zooals gewoonlijk, we derom indoortraining in do gymnastiekzaal ner R. K. School, Potgieterslaan, onder lei ding van den heer A. J. J. Duindam. Aan vang 8.15 uur. WATERPOLO H. Z. en P. C. II—L. Z. C. I 3-rO. Voor de wintercompetitie Van den Kring Den Haag van den N, Z. B. speelde L. Z. C. gistermiddag tegen het sterke H. Z. en P. C. II. L. Z. C. I, die het dit seizoen zon der Frits Teegelaar moet doen, miste dezen middag ook Elzinga. Hoewel de gastheeren over het geheel genomen, veel sterker en sneller waren, konden zij dit voor de rust slechts in twee doelpunten uitdrukken. Het derde ontstond in de tweede helft, toen de Leidsche midvoor uit het water werd ge stuurd. wegens opstellen binnen de 2 meter- lijn. Vorige week won L. Z. C. met 10 van H. G. A. L SCHAKEN ALPHENSCHE SCHAAKCLUB. Zaterdag speelde Alphen I zijn tweeden competitiewedstrijd te Noordwijk tegen de club van dien naam. Daar deze wedstrijd zeer belangrijk was voor den verderen strijd om het kampioenschap van den Leid- schen Schaakbond, speelde Alphen voor wat het waard was, temeer daar het Al phen tevoren nooit gelukt was, van Noord- wijk të winnen. En hoewel de Noord wij kers zich dapper verdedigden, waren de Alphe- naren in zoo'n goeden vorm, dat de voor lopige uitslag 70 is in het voordeel van Alphen. Drie partijen worden nader beslist. De vermoedelijke einduitslag is 91 voor Alphen, een prachtige overwinning dus, waarmee Alphen zich weer eens aan den kop geplaatst heeft, en thans weer 'n goede kans maakt kampioen te worden. De gede tailleerde uitslag luidt: Noordwijk IAlphen I. P. Bedijn -H. v. d. Linden xx G.Marijs1C. Brunt 01 J. SleeboomZweers (res.) x—x A. LeenheerD. Brunt 01 Mr. K. ErikA. H. Hooijer xx J PasschiaR. Posthuma 01 L. BedijnP. Haverkamp 01 J. v d. Meer (n.o.)H. Schollaardt 01 H. StikkerV/. v. d. Roest (n.o.) 01 van DalenG. Schuilenburg 01 Totaal Oxxx7xxx RECHTZAKEN DOODGESCHOTEN N.S.B.^R IN WASSENAAR. EISCH: TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF Het Vredegerechtshof te 's-Gravenhage heeft behandeld eën hooger beroep van den officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij de reserve-bapPein A. v. d. Heuvel tot 2 maanden gevangenis straf is veroordeeld, omdat hij 13 Mei 1940 in Wassenaar den heer Noordendorp, lid der N.S.B., heeft doodgeschoten. De agent van politie Bakker, die in de bewuste^dagen sergeant onder kapitein v. d. H. was, verklaarde, dat N. wien bevolen was zijn handen in de hoogte te houden, eën beweging naar beneden had gemaakt met zijn handen en wel z.i. in de richting van zijn broekzak. Tot driemaal toe was N. bevolen de handen omhoog te steken, maar telkens gingen ze naar beneden. Op een vraag van den procureur-gene raal mr. v. Genechten verklaarde getuige huiszoeking te hebben gedaan bij den heer Gips, maar niet te weten, wat daar gespro ken is, en dat ook hij geschoten zou heb ben als N. getracht had iets te doen. De melkbezorger C. Kemeling, die als soldaat aan het geval heeft deelgenomen, en achter N. had gestaan, verklaarde, dat deze toen zijn officier riep: handen om hoog! deze beweging niet heeft uitgevoerd. Beslist wist hij dat N. zijn handen niet bo ven zijn hoofd heeft gehad, maar of hij ze dan ter hoogte van zijn schouders heeft gehouden, heeft hij niet kunnen waarne men. Op het hoofd gemikt had de kapitein niet. De arbeider J. Huiting, die 13 Mei sol daat was, verklaarde, dat N. op hem den indruk had gemaakt met zijn rechterhand in zijn broekzak te willen tasten. Zijn vin gers lagen daarop. Na deze verklaring waarschuwde de procureur-generaal hem voor den ernst van zijn verklaring, daar deze in strijd was met die van de tot dus ver gehoorde getuigen, maar H. handhaaf de zijn verklaring en vulde deze aan in dien geest dat er voor den kapitein, ook al had deze twee gewapenden naast zich staan, wel degelijk gevaar had bestaan. Ge fouilleerd was N. te voren niet. Na het ge val had de kapitein, in wiens houding hjj 'geen verandering had waargenomen, tegen hem gezegd: 't Is toch verdhard werk om je eigen burgers neer te schieten. Ook hij had geen persoonlijke ervaring gehad van burgers, die op militairen hebben ge- schoten. Getuige H. P. Meyer verklaarde order te hebben gekregen bij de N.S.B.-ers huiszoe king te doen op wapenen en munitie en verdachte personen te arresteeren. De lijst had hij van de politie in Wassenaar gekre gen en de order had hij doorgegeven. Mevrouw Noordendoup-v. Os, de weduwe van het slachtoffer, verklaarde gezien te hebben, dat N. na -het bevel zijn handen omhoog had gestoken en gehouden. Ze had achter hem gestaan en voortdurend zijn handen gezien, al gingen ze op en neer. Toen ze verklaarde, dat hij wel is betast, verklaarden de getuigen Bakker en Hui ting nadrukkelijk, dat zij het niet gedaan hadden; ze hadden er ook geen order voor gehad en dat er niemand anders bij is geweest. Getuige verklaarde verder, dat haar man h.i. niet den indruj^ had gewekt in zijn broekzak te willen tasten; ze had wel zijn rechterarm naar beneden zien gaan, maar de elboog bleef in dezelfde houding. Verdachte v. d. Heuvel verklaarde geen persoonlijke ervaring te hebben, dat bur gers op militairen hadden geschoten, maar berichten hieromtrent te hebben doorge kregen per ordonnans en telefonisch, wel ke niet te controleeren waren geweest. Door d& agressieve houding, ook in woor den van N. had hij zich bedreigd gevoeld en zelf had hij het gebaar naar den broek zak waargenomen en, omdat het werd ge maakt in weerwil van driemaal sommee- ren en het gereed houden van de geweren om te vuren, hetgeen N. had gezien, had hij gemeend, dat N. een vuurwapen in zijn broekzak had, en gevuurd. Op een vraag of hij zich werkelijk be dreigd had gevoeld, antwoordde hij, dat als N. werkelijk door zijn zak zou hebben ge schoten, niemand dat had kunnen tegen houden; het was een quaestie van een on derdeel van een seconde. In zijn requisitoir achtte de procureur- generaal mr. R. van Genechten de feiten vaststaande en op zich zelf juist de overwe gingen der rechtbank, dat uitgesloten is, dat v. d. Heuvel gehandeld zou hebben ter uitvoering van een ambtelijk bevel met op dracht tot huiszoeking, want hij heeft dat nergens gedaan, enkel gearresteerd en ge dood. Zelfs de rechtbank heeft het beroep op noodweer verworpen en dat had ook geen zin. In elk geval was hij ver van nood zaak van verdediging van zijn eigen lijf. Verwonderlijk is. dat na deze overwe gingen de rechtbank een zoo lichte' straf heeft opgelegd, veeleer een uitnoodiging van andere moordenaars om het dooden opnieuw te beginnen, dan het betrachten van gerechtigheid. Wat zijn twee maanden voor een misdaad, die in laagheid moeilijk is te overtreffen? Zou men rekening wil len houden met de oorlogsomstandigheden, de geestesgesteldheid in die eerste oorlogs dagen, den gemoédstoestand, de meening, dat de vorige dagen landgenooten hadden geschoten,/dan zou iedereen, die in de oor logsdagen misdreef, vrij uitgaan. De ver dachte is door zijn misdadigen aanleg niet waard verder als officier in het leger op te treden. Hij heeft gebrek aan moed getoond, is hondsch en barbaarsch opgetreden en heeft een mentaliteit vertoond als we maar al te goed in Rusland hebben leeren ken nen. Het geval is een uiting van misdadigen inborst, welke door de oorlogsomstandig heden en machtswellust, gepaard asfn een gebrek aan moed, heeft geleid tot deze misdrijven, waarbij onherroepelijk leed is gebeurd. In Wassenaar is na den dood van N. zeer laakbaar opgetreden. Het negenja rig zoontje is op de school voortdurend ge treiterd en gesard, zonder dat de onderwij zers er iets tegen deden, zoodat de procu reur-generaal tusschenbeide is moeten ko men; nadat het kind uit de Oostmark terug was, heeft de gemeente-arts, die ook te recht moet staan omdat hij in de oorlogs dagen verscheidene personen van hun vrij heid heeft doen berooven, het kind bij on derzoek op diphterie onnoodig lang van school gehouden\ Eigenlijk moest de dood straf geëischt worden, er is geen enkele verontschuldiging, geen enkele verzach tende omstandigheid, maar die straf kan niet geëischt worden en -de straf is ook geen vergelding. Het maximum is 15 jaar plus een derde, omdat het misdrijf is be gaan met gebruikmaking van de macht van het ambt. De volksgemeenschap moet beschermd worden tegen v. d. H. pleger van doodslag, die voor haar waardeloos is en gevaarlijk en niet op haar losgelaten mag worden, zeker niet zoolang hij in de kracht van zijn leven is. Aangezien hij over eenige dagen*40 jaar wordt, eischte de procureur-generaal niet 20 jaar, doch 10 jaar gevangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapefide macht te mogen dienen. Mr. Wierda pleitte oorlogsncfodzakelijk- heid met ongewilde consequenties. V. h. H. wordt niet beschuldigd als burger, maar als militair, is een goed officier en heeft alleen een bevel uitgevoerd, waarvan de toetsing van de juistheid niet aan zijn be oordeeling stond en waarvoor hij niet de verantwoordelijkheid draagt. Waarbij komt, dat v. d. H. zenuwpatiënt is geweest en al leen uiterlijk kalm lijkt. Pleiter vond de overwegingen van de rechtbank slecht en ongegrond, ze heeft n.l. niets begrepen van den aard der zaak en spreekt van doodslag op een medeburger, terwijl het geen zaak is van burger tot burger, maar van een ;of- ficier, die een bepaald bevel opvolgde, waarbij het algemeen, d.w.z. het legerbe lang voorging. De omstandigheden waren er naar om iemand gek te maken en dat kan van invloed op zijn handelingen zijn geweest. De tenlastelegging is verkeerd, het had niet moeten zijn doodslag, maar zware mishandeling den dood ten gevplge hebbende en het is de vraag of dat verband wel bestaat, want N. was onmiddellijk dood. Opzet om te dooden is niet aanwezig geweest, niets is daaromtrent komen vast te staan. Het verweer op noodweer achtte de ver dediger gerechtvaardigd. Van misdadigen aanleg is geen sprake. Verdachte heeft al leen gedacht zijn plicht te moeten doen en heeft zijn last blindelings opgevolgd bin nen den kring van zijn bevoegdheid. Van een politieke wraakneming is heelemaal geen sprake geweest en van een gevaar voor de maatschappij is ook geen sprake. Aangezien mr. Wierda het ten laste geleg de niet bewezen achtte, verzocht hij vrij spraak subsidiair een lichtere straf dan de procureur-generaal had geëischt, met in elk geval vernietiging van een deel van de uit spraak van de rechtbank. Kapitein v. d. Heuvel verzekerde wel de gelijk huiszoekingen te hebben daten doen zonder arrestaties; die heeft hij zelf ver richt. Geen sprake is er van een bedoeling om te dooden. De opdracht was positief: je treedt op. Dat is den reserve-officieren na het geval met De Zeven Provinciën ge leerd. Dat hij 20 jaar lid van den B.V.L. en 15 jaar leider is geweest, bewijst, dat er bij hem geen sprake is van bolsjewistische neigingen. Het vredegerechtshof zal 23 December uitspraak doen. DOODGESCHOTEN N.S.B.tER IN KESSEL EISCH: 15 JAAR GEVANGENISSTRAF. Het Vredegerechtshof heeft behandeld het hooger beroep van den officier van Jus titie, tegen het vonnis der rechtbank waar bij de reserve-kapitein C. W. Kiers tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld de eisch was 10 jaar geweest omdat hij 10 Mei 1940 in Kessel den N.S.B.-er Rade makers in een arrestantenlokaal heeft doodgeschoten. De procureur-generaal mr. R. van Ge nechten begon zijn requisitoir met als zijn zeer diepe overtuiging uit te spreken, dat de verdachte Rademakers opzettelijk heeft gedood na kalm beraad. De verklaring van een ongeluk is een poging om zich te excu- seeren, maar dat is niet de houding van een officier van het Nederlandsche leger. De kapitein heeft de laagste daad begaan, een gevangene zonder eenig bewijs overi gens neerschieten. Hij heeft gehandeld uit verstardheid, geloofd wat door de men- schen is medegedeeld, die Nederland in den oorlog en in zijn ongeluk hebben gestort. Heel de zaak was politiek Voorbereid, om over de nat.-socialisten heen te vallen en hen uit te roeien, maar dat vermindert de verantwoordelijkheid van Kiers niet. De doodstraf kon niet geëischt worden, de wet laat evenwel levenslange gevangenisstraf toe of 20 jaar met een derde meer wegens het gebruikmaken van uit zijn bevoegdheid voortkomende middelen. Had hjj bekend, ik zou 10 jaar geëischt hebben, aldus de procureur-generaal, want niettegenstaande zijn moord zonder eenigen vorm van proces is hij niet geheel waardeloos voor de volks gemeenschap. Ik zou dan bereid zijn ge weest in zekeren zin toe te geven dat hij door anderen eenigszins misleid is geweest. Nu hij niet bekend heeft luide de eisch 15 jaar gevangenisstraf met de mededee- ling erbij, dat, als de kapitein tot inzicht komt van de verkeerde daad, welke hij ge pleegd heeft, de mogelijkheid van gratie bestaat. Mr. F. W. Zegers, de verdediger ver klaarde overtuigd te zijn, dat het geval een ongeluk is geweest. Het vredegerechtshof zal 23 December uitspraak doen. FEUILLETON door A. HRUSCHKA Geautoriseerde vertaling. (Nadruk verboden 14) Wat Serena als „mogelijk" had voorge steld, was dus reeds een feit: hij, Hartwig Henter, werd door de politie bewaakt! Dat kwetste hem diep. Welk een schan de, als iemand het bemerkte! Hij overlegde bij zichzelf, wat hij daartegen kon doen. Misschien morgen den rechter van instruc tie gaan opzoeken en hem op den man af vragen, wat hij tegen hem had? Neen, dat kon als bewustzijn van schuld worden op gevat. Hoe langer hij nadacht, des te be ter begreej? hij, dat hij niet beter kon doen, dan zich te houden alsof hjj niets bemerk te. Zij konden hem gerust bespionneeren; i al moest hen tot de overtuiging brengen, /dat hij niets te verbergen had. Serna kon onmogelijk herkend zijn. Als men hem vragen stelde, zou hij eenvoudig antwoorden, dat hij zich onderhouden had met een vreemde dame, die hem in het park had aangesproken, waar zij een an- deren man verwachte, die niet gekomen was. Hij had intusschen de tramhalte bereikt, en 't ontging hem niet, dat, terwijl hij zelf in het eerste rijtuig stapte, zijn achtervol ger in het tweede rijtuig plaats nam," Hartwig reed tot aan de Groote Markt. Toen hij uitstapte, verliet de spion van zijn kant het tweede rijtuig. De. ingenieur ge bruikte in een restaurant het avondmaal. Toen hij dit tegen tien uur verliet, zag hij zijn achtervolger op het trottoir aan den overkant en sigaret opsteken. Hij bekommerde zich verder niet om den kerel, ging naar zijn appartement, dat in hetzelfde huis als zijn kantoor was gele gen, en begaf zich onmiddellijk te bed. Maar toen het morgen werd, had hij nog geen uur geslapen. VIII. Toen Silas Hempel naar G. was gezon den, had hij $aar zijn intrek in het loge ment „§e Zon" genomen, waar hij een aar dig kamertje op de eerste verdieping be trok. Niet duur, maar ook niet veel com fort, want de „Zon" was een hotel van den derden rang en werd vooral door buiten- menschen bezocht; maar het was er zinde lijk en rustig; de twee vensters van de kamer zagen uit op de rivier. In die kamer zat Silas Hempel op den morgen van 30 October; hij was bezig, uit het adresboek de namen en ligging van al de hotels der stad over te schrijven. Daar tot nu toe al zijn pogingen om den moordenaar van Holzmann op het spoor te komen, vruchteloos waren gebleken, wil de hij 't nu op een andere manier probee- ren. Hij zeidè bij zichzelf: 'De moordenaar is naar.de loods gegaan met 't vooropgezette doel, Holzmann jte dooden, want hij heeft een half uur op hem gewacht. Waarom doodt men iemand? Uit haat, wraakzucht, hebzucht of jaloezie, of wel omdat net slachtoffer den moordenaar op de een of andere wijze in den weg staat. Hebzucht en jaloezie konden met betrek king tot de zaak Holzmann buiten beschou wing worden gelaten; want hoewel er in de lade van Holzmann's bureau geld lag, was er niets gestolen. En sinds drie jaar leefde hij uitsluitend voor zijn vrouw en had hjj zich met niemaiTd anders ingela ten. In zijn onafhankelijke positie, als eige naar van een fabriek, kon hij ook niemand in den weg hebben gestaan. Dus moest al leen nog met haat of wraakzucht reke ning gehouden worden. Maar al de ondervraagde personen, had den ten stelligste verklaard, dat Holzmann niet één vijand had en hijzelf was zich daarvan ook niet bewust geweest. Nu had Hempel van Rosner .vernomen, dat de jonge ingenieur na de voltooiing van zijn studiën en vóór de intrede in de zaal- van zijn vader een jaar in Rusland had oorgebracht. Hij was ook een half jaar in Engeland geweest om verder den machinebouw te bestudeeren en had ver volgens te Parijs nog een 'specialen tech- nischen leergang gevolgd. Dus: had hij toch nog een vijand gehad, een vijand, aan wien hij^sinds lang zelf niet' meer dacht, dan moest dat uit die ja ren dateeren. In dat geval moest de moor denaar uit het buitenland gekomen zijn, en 'in een hotel der stad zijn intrek geno men hebben. Daarom wilde Hempel in al de hotels van den eersten en van den tweeden rang informeeren naar een vreemdeling, een buitenlander, die er misschien tusschen 3 en 5 October gelogeerd had. Hij zeide bij zichzelf, dat die nieuwe theorie op zeer zwakke gronden rustte: dat het onderzoek veel moeite zou kosten, veel tyd vragen en waarschijnlijk toch geen re sultaat opleveren. Maar hij had voor het «ogenblik geen ander aanknoopingspunt, eh niet één mogelijkheid mocht verwaar loosd worden. Hij was nog druk bezig met zijn lijst, toen er aan de deur werd geklopt en zijn be jaarde vriend, de concierge Rosner, binnen trad. Onmiddellijk zag Hempel, dat Rosner zeer opgewonden was. „Wel. heste vriend, vroeg hij, wat is er? Aan uw bezoek zoo vroeg in den morgen ben ik niet gewoon." „Iets buitengewoons, mijnheer Hempel. Ik dacht, dat ik het u onmiddellijk moest gaan vertellen. Verbeeld u; er is vannacht inbraak in de loods gepleegd! He heb ge lukkig den kerel nog bijtijds op de vlücht kunnen jagen." „Inbraak gepleegd? In de loods?'Dat is heel interessant. Neem plaats, beste Ros ner, en vertel mij alles zoo breedvoerig mogelijk. ,,'t Was kort vóór middernacht. Ik lag zooals n.ij dat dikwijls gebeurt, reeds een poos wakker, toen ik plotseling tegen den muur tegenover mijn bed een lichtschijn sel zag. Bijna juist zooals toenU weet immers, dat de loods recht tegenover mijn kamer ligt. „Ja. Ga door." (Wordf vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2