DUITSCHLAND Mamentje DINSDAG 16 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10129 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V De juiste begrippen Een zuivere schatting van geestelijke en zedelijtoe waarden is voor de samenleving een goed van zéér groote be teekenis. Als men b.v. als dapper of flink be- edhouwt, wat eigelij'k brutaal of laf is, dan is dat 't behoeft geen betoog van grooten invloed op bet beschavingspeil en op dje moraliteit van de samenleving. Zoo is bet met alle begrippen, welke geestelijke en zedelijke waarden aandui den. Wij noemen hier nu, toevallig, het be grip dapper of flink. Of eigenlijk: niet toevallig. Onze aandacht viel op het epistel van den dag, dat de H. Kerk één der heilige 'vrouwen herdenkt en waarin zoo schoon het begrip „flink" wordt omschreven en in zijn diepte gepeild. Hier volge bedoeld citaat uit het Boek der Spreuken: „Een flinke vrouw. Men vindt haar niet lioht. Haar waarde is hooger dan van ju- weelen. Haar man kan vast op haar bou wen. Hem ontgaat geen winst. Zij brengt hem voordeel, zoolang hij leeft. Nimmer zal ze hem schaden. Zij haalt wol en lin nen in huis en verwerkt ze met willige handen. Als een handelsschip baalt ze van verre baar spijs. En als het nog nacht is, staat ze al op. Bereidt ze het eten voor haar gezin en wijst haar dienstboden de dagtaak aan. Zij onderzoekt óf haar buis- houden loopt. Zeifs in den nacht gaat baar lamp niet uit. Ze slaat haar hand aan het spinnewiel, haar vingers grijpen de klos. Zij is vrijgevig voor den arme, den behoef tige stopt ze iets toe: voor haar gezin hoeft ze de kou niet te vreezen, want heel haar gezin heeft een dubbel stel kleeren. Haar zonen staan op en prijzen haar ge lukkig. Haar man geeft haar ook deze lof: menige vrouw weert zich dapper, maar gij hebt ze allen overtroffen! Bedriegelijk is de bevalligheid en ij del de schoonheid, maar een vrouw, die den Heer vreest, blijft geëerd". Ziehier het zuivere begrip van: flink! Een flinke vrouw is een vrouw „die de Heer vreest" en dus met ijver eri vlijt en krachtdadige toewijding alle plichten van haar staat vervult. Op de vorming van juiste begrippen van geestelijke en zedelijke waarden kan de rechtspraak zulk een grooten invloed hebben. Het wordt daarom terecht door een regeering van verstrekkende nationale Ibefceekenis geacht, dat de keuze van rech ters een alleszins verantwoorde is; dat de rechters mensdhen zijn, die naast een groote mate van zelfstandigheid en karak tervastheid juiste begrippen hebben om trent de geestelijke en zedelijke waarden in de samenleving. Juiste begrippen verspreiden omtrent de geestelijke en zedelijke waarden in de sa menleving dat moet ten slotte iedereen op zijn plaats en op zijn tijd, en naar de mate van de feitelijke mogelijkheden! WAAROM MET DUITSCHLAND VOOR VRIJ NEDERLAND? „Vrijheidszin", een woord, dat vooral in deze dagen zoo diep aanspreekt, een woord ook, dat vooral thans voor zoovelen aan leiding is tot begripsverwarring, tot val- sche voorstellingen en onberedeneerde reactie. Drievoudig spreekt de vrijheidsge dachte ieder Nederlander aan: allereerst omdat hij als MENSCH een vrijheid van handelen en denken begeert, die de natuur- zélf hem schenkt; vervolgens bezit hij den drang haar vrijheid krachtens zijn Noorsch, Germaansch karakter. Zijn raskenmerken en zijn geestelijk erf goed culmineeren in een onvervreemdbaar vrijheidsbesef, dat strijd en lot aanvaardt in het besef van ongebroken kracht. Vrij heid tenslotte eischt hij als NEDERLAN DER op, omdat hij zich de roemrijke tra dities herinnert, zich steeds opnieuw voor oogen haalt de glorierijke kamp tegen vreemde hegomonie, tegen druk en dwang door vreemden opgelegd. Maar als hij verder denkt langs den lijn van zijn luisterrijke historie dan verduis tert zijn fiere blik. Zijn gedachten moeten zich gewennen aan een tijdperk, dat spotte met persoonlijke vrijheid of met vrijheid voor volk of stam. Juist het liberalisme, juist het stelsel, dat de „VRIJHEID" als ideaal en doel stel de, heeft' ons tot slaven gemaakt van de politiek van anderen. Wij behoeven elkaar toch niets, wijs te maken! Onze geheele handel, onze koloniale po litiek, ons ruilverkeer en onze pers stonden willoos overgeleverd aan volksvreemde invloeden van wereldrijken en geld macht. Wanneer dan thans een storm woedt over de volkeren van ons werelddeel en een nieuw tijdperk aanvangt, dat ook ons zal verlossen van de kluisters, waarin wij werden geslagen, dan komt ons geheele wezen los, dan stormt ons hart en ons verr stand mede achter de vaan, die ons ,ons hoogste goed zal veroveren, achter de machten, die borg staan voor ons heiligste erfgoed: de VRIJHEID. Voor vrijheid, voor vernietiging van de slavernij van het goud, van Jodendom en geldmacht strijdt thans het Duitsche Rijk; voor DIE idealen, die ONS het sterkst aan spreken trekt een herboren volk ten strijde. Waar is dan onze plaats? Bij alles wat ons waardevol en dierbaar1 is: MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND Strijd op Malakka Hevige aanvallen der Japanners Zware gevechten worden op het oogen- blik geleverd in het Kedan-gebied aan de Westkust van het schiereiland Malakka, zoo wordt uit Singapore gemeld. In Japansche militaire kringen wordt dit bericht uitgelegd als een bewijs, dat de Japansche troepen, die in het begin van de vorige week op verschillende plaat sen van de Oostkust waren geland, er in geslaagd zijn een doorbraak tot de West kust tot stand te brengen, zoodat de Straits Settelements thans zyn afgesloten. Bij den hevigen luchtaanval op de ha ven van Penang, zoo meldt „Tokio Nitsji Nitsji" uit Saigöon, zijn zes vijandelijke transportvaartuigen ernstig beschadigd en drie andere in brand geschoten. Boven dien hebben twee vijandelijke torpedoja gers rechtstreeksche treffers gekregen. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn op den beganen grond vernield. Een radiobericht van Manilla dat te Sjanghai is opgevangen, meldt, dat Japan sche vliegtuigen onophoudelijk het vlieg veld Nichols hebben gebombardeerd vanaf gistermiddag 12 uur. Sedert gisterochtend, is het Japansche offensief op de Philippij- nen beperkt gebleven tot luchtaanvallen. Voorts heeft de opperbevelhebber van de Amerikaansche strijdkrachten in het Verre' Oosten, generaal Mac Arthur, naar radio Manilla meldt, in zyn eerste weekbericht meegedeeld, dat de Japansche luchtstrijd krachten veertien aanvallen op de Philip- pijnen hebben ondernomen. Op het oogen- blik, zoo maakte hij verder bekend, vin den zware gevechten plaats in den Noor delijken sector van Luzon tusschen Ja pansche en Amerikaansche strijdkrachten. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Amerikaan sche minister van marine, Knox, die een bezoek aan Hawaii heeft gebracht, gisteren een onderhoud van 2 1/2 uur met president Roosevelt gehad. Later deelde Knox mede, dat bij de Ja pansche aanvallen op Pearl Harbour een Amerikaansch pantserschip en vijf andere oorlogsschepen verloren zijn gegaan. 2729 officieren en manschappen zijn gesneuveld en 656 gewond. Knox voegde hieraan toe: ,,De aan de oppervlakte varende strijd krachten der Vereenigdé Staten warén bij den verrassenden luchtaanval niet op haar post". Er zal echter geen wijziging in het commando komen, zoolang Roosevelt de kwestie niet heeft onderzocht. De verliezen van het leger aan vliegtui gen zijn zeer groot geweest. Ook zijn er eenige vliegloodsen vernield. Naar de Jomioeri uit Sjonghai meldt, heeft de commandant der Amerikaansche vloot in Azië, admiraal Hart, toegegeven, dat het 3500 ton meende Britsche schip Mahue in een Philippijnsche haven door Japansche bommenwerpers tot zinken is gebracht. Het schip was bestemd voor de evacuatie van Engelschen uit China en an dere landen in Oost-Azië. „ZONDER VERSTERKINGEN ONMOGELIJK OM JAPANNERS TE VERDRIJVEN". In de Duitsche pers legt men groote na druk op de berichten uit Engelsch-Ameri- kaansche bron, waaruit blijkt, dat de si tuatie in Malakka zich nog steeds ten gun ste van de Japanners ontwikkelt. Het schijnt, dat de chef van den generalen staf van het Britsche rijk sir Allan Brooke, af wijzend heeft beschikt op een verzoek van den Britschen opperbevelhebber in het Verre Oosten, sir Brooke Pophan* om ter stond versterkingen naar den Indischen Oceaan te sturen .Zooals men weet, heeft het Britsche commando te Singapore reeds belangrijke versterkingen van bommen werpers uit Nederlandsch-Indië ontvangen, maar dit is nog niet voldoende. „Hoewel het hoofdkwartier te Singapore zich bewust is", aldus seint Reuter, „dat het gebrek heeft aan vliegtuigen en niet in staat is het luchtruim boven Malakka te beheerschen zoo is het toch overtuigd, dat het meester is van de situatie. Het is denkbaar, dat we gedwongen wor den op verschillende punten verder terug te trekken. Het is, hoewel weinig waar schijnlijk, mogelijk dat we zelfs tot het Singapore-eiland moeten terugtrekken, maar ook in dat geval twijfelt het hoofd kwartier er niet aan of we zullen het hoofd bieden aan een beleg tot versterkingen zijn aangekomen. Zoolang deze niet komen, zal het ons onmogelijk zijn om de Japan ners van Malakka te verdrijven". Voorts meldt Reuter, dat de Japanners sinds 2 da gen uit Thailand een hevigen aanval met zeer belangrijke strijdkrachten zijn begon nen en er in het oerwoud een groote slag in gang is. Verder heet het: „De Japanners toonen zich zeer bekwaam in den oorlog in de rimboe. Zij banen zich een weg door het dichte oerwoud naar en dikwijls ook achter de Britsche stellingen, en zwem men moedig met volle uitrusting over de rivieren, ofschoon er veel krokodillen voor komen. Zij maken ook een uitstekend ge bruik van hun lichte materiaal langs den eenigen weg in het Ketha-gebied en den paralel loopenden spoorweg. De Britsche strijdkrachten, hoofdzakelijk Britsch-In- diërs, Schotten en Engelschen, vechten dapper en energiek. Met het oog op Mos kou wordt hier nog aan toegevoegd: .Tal rijke afdeelingen hebben bevel gekregen noch terug te trekken, noch te capitulee- ren, maar tot den laatsten man vol te hou- DE STRIJD OP HET SCHIEREILAND MALAKKA. De hevige strijd op het schiereiland Malakka duurt nu al dagen lang, en gaat om het belangrijke vliegsteunpunt Kota Baroe, gelegen aan de Oostkust van Ma lakka. Wanneer dit in handen van de Ja panners zou vallen, zouden zij vandaar uit luchtaanvallen op Singapore kunnen on dernemen. Nieuwe Japansche troepen zijn te Sin gapore aan land gegaan. Op de kaart zijn met groote cirkeltjes de voornaamste strategische plaatsen op Malakka aangegeven. den, welk bevel wordt uitgevoerd." Hoe krachtig Japan zich op Malakka nestelt, blijkt ten slotte eveneens uit een Reuter- bericht, volgens hetwelk zij niet alleen in Zuidelijke richting tegen de Engelschen optreden, maar dat zij in het gebied van Victoria-Point ook begonnen zijn Burma binnen te dringen. Wat Hongkong betreft, bewijst Chur chill's boodschap aan het garnizoen vol doende, hoe ernstig de situatie is. Dit wordt niet alleen door Japansche en Nanking- Chineesche berichten, maar ook door tele grammen uit Rangoon en Singapore beves tigd. Deze ^ritsche - kroonkolonie is van alle zijden omsingeld en volkomen van de buitenwereld afgesloten. Het met zooveel propagandistisch vertoon aangekondigde Chineesche offensief tusschen Hongkong en Kanton, dat volgens berichten uit Tsjoenking moest leiden tot het ontzet van Honkong en de vernietiging van de Ja pansche landingstroepen blijkt intusschen vastgéloopen te zijn in een guerrilla zon der eenige beteekenis: GOEAM GEHEEL BEZET. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat het eiland Goeam geheel bezet en \<tn vijan delijke strijdkrachten gezuiverd is. Deze zuiveringsactie begon op 12 December. Het bleek, dat men op het eiland druk bezig was met uitgebreide versterkings werken, die in Februari 1942 voltooid hadden moe ten zijn. Dan zou een militaire bezetting uiterst moeilijk geworden zijn. DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE BERLIJN BESPREKING VAN SAMENWERKING IN DEN OORLOG Onder voorzitterschap van den Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, zijn op 15 December de verte genwoordigers der in het driemogendhe- denverdrag verbonden groote mogendhe den bijeengekomen voor een speciale con ferentie. Doel der bijeenkomst was, ter uit voering van de voortdurende samenwer king de nieuwe belangrijke taak ter hand te nemen, die voortvloeit uit den gemeen- schappelijken oorlog tegen de Angelsak sische mogendheden. Als vertegenwoordiger van de Italiaan- sche regeering nam ambassadeur Dino Al- fieri deel aan dé conferentie en als ver tegenwoordiger der Japansche regeering ambassadeur Osjima. Van Duitsche zijde waren bij de conferentie ook aanwezig de opperbevelhebber der marine, groot-admir raai Rader, de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en de staatssecretaris voor lucht vaart, generaal-veldmaarschalk Milch. In gezelschap van de vertegenwoordigers der drie regeeringen bevonden zich de le den der in het driemogendhedenpact vast gelegde verschillende commissies. Na begroeting van de deelnemers uit naam van de Rijksregeering gaf de minis-**1 ter van Buitenlandsche Zaken *»en alge meen overzicht van den door de gebeurte nissen der laatste dagen in het leven ge roepen toestand. Hij wees vervolgens in het bijzonder op de hierdoor aan de confe rentie gehtelde nieuwe taken op politiek, militair en economisch gebied en liet het licht vallen op de beteekenis der nauwe samenwerking tusschen de drie mogend heden voor het behalen van de gemeen schappelijke eindoverwinning. Generaal- veldmaarschalk Keitel- nam het woord om uit naam van de' Duitsche weermacht de Japansche weermacht als niéuwen wapen maker te verwelkomen, en uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor de groote successen der oorlogvoering op den Stillen Oceaan. In aansluiting hierop namen de Italiaansche ambassadeur Alfieri en de Ja pansche ambassadeur Osjima het woord, waarbij zij deopvattingen hunner regee ringen uiteenzetten, welke in alle opzichten gelijk zijn aan de opvatting der Rijksregee ring. Vervolgens werd in bijzonderheden het plan vastgelegd voor de voortzetting en uitbreiding der gemeenschappelijke ta ken. STRIJDT VOOR EUROPA Gevoelige verliezen voor Russen en Engelschen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 15 Dec. (D. N. B.. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten werden op verschil lende plaatsen van het front vijandelij ke aanvallen onder zwares verliezen voor den vijand afgeslagen. De lucht macht bestreed met succes concentra ties van den vijand in de bocht van de Donetz alsmede spoorlijnen tus schen Don en Donetz. Sterke strijd krachten van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers brachten onder bescherming van jagers vernietigende -slagen toe aan pantsertroepen en aan vallende colonnes van de bolsjewieken in den centralen sector van het front. De vijand leed hier bijzonder gevoeli ge verliezen aan zware wapens en rol lend materiaal. Ook in den sector van Woltsiof alsmede aan de Moermansk- spcorlijn hadden aanvallen van de luchtmacht succes. Duitsche mar ine vaartuigen bescha digden in de Egeische zee met diepte bommen een Britsche duikboot, die als verloren kan korden beschouwd. In Noord-Afrika werden nieuwe Britsche aanvallen afgeslagen. Duit sche en Italiaansche formaties duik- bommerwerpers plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op, vijandelijke co lonnes en geschutstellingen ten Zuid- Westen van Tobroek. Op een vliegtuig basis geraakten opslagplaatsen van brandstof in brand door de uitwer king van bommen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Artillerie der Duit sche marine schoot aan de kust van den Atlantischen Oceaan twee Britsche geveschtsvï ipgtuigen omlaag. De s8ri)din den Marmari- schen woestijn LUCHTMACHT DER SPIL BOEKT TALRIJKE SUCCESSEN Omtrent den toestand in de Marmarische Woestijn wordt van bevoegde Italiaansche zijde meegedeeld, dat de slag niet aan he- vigheid en verbittering heeft ingeboet. De in de weermachtsberichten van de laatste dagen gemelde verplaatsing van den strijd naar het Westen heeft voordeelen voor de strijdkrachten der spilmogenlhcden wat betreft de ravitailleering en de operaties, daar zij daardoor den numeriek sterkeren tegenstander beter het hoofd kunnen bie den. De duizenden gevangenen, die in han den van de strijdkrachten van de spil zijn gevallen, en de honderden pantserwagens en automobielen, die buitgemaakt of ver nietigd werden, leggen getuigenis af van het verbitterde karakter van den strijd. Een sprekend bewijs van de zware uit putting en de verliezen van den aanvaller levert het feit, dat de bewegingen der Ita liaansche en Duitsche eenheden steeds ge schiedden in volkomen orde en bijna zonder lastig vallen door den tegenstanders. Drie tot vier dagen zagen de Engelsche strijd krachten werkeloos toe bij de bewegingen van de Italiaansche en Durtsche eenheden. Eerst nadat deze verplaatsingen ten uit voer waren gelegd, hebben de Britten h*n aanvallen weer hervat, die in het bijzon der gericht waren op de Italiaansche divi sies. Na zware gevechten gelukte het dezen echter, den vijandelijken stormloop tegen te houden, den tegenstander terug te slaan en hem gevoelige verliezen aan manschap pen en pantserwagens tce te brengen. De luchtmacht van de spil levert haar gebruikelijke effectvolle bijdrage aan den strijd en treft dag. aan dag vijandelijke formaties en de reeds terk beschadigde versterkingswerken van Tobroek met zwa re slagen. In de luchtgevechten trekken de Angelsaksers als gevolg van de superieure eigenschappen van de Duitsche en Italiaan sche luchtmacht aan het kortste eind. Dff ondernemingen van de Engelsche vloot worden vaak door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen afgeslagen, zooals de treffers op kruisers en torpedojagers, die korten tijd geleden het kustgebied van Derna trachtten te beschieten, hebben bewezen. Het aandeel van de Britsche luchtmacht aan den slag en haar optreden in het ach terland schijnen zich den laatsten tijd weer vooral tot niet-militaire doelen te bepalen, want er moest weer een toeneming van de aaflvallen op hospitalen van Italianen en Duitschers worden geconstateerd. VERLIEZEN DER ENGELSCHEN Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: De aanhoudende vijandelijke druk in het gebied van Ain-el-Gazala stiet op den taaien tegenstand van onze troepen, die overal tot den tegenaanval overgingen. Aanvallen op de steunpunten van Solloem en Bardia werden afgeslagen. De aanval ler liet enkele gevangenen in onze handen achter. De luchtmacht der spil heeft in sterke mate deel genomen aan den strijd. Zij be stookte vijandelijke aanvalscolonnes met mitrailleurvuur en vernielde concentraties van pantserwagens. Twintig vfandelijk© vliegtuigen werden neergeschoten, waar van dertien door Italiaansche en Duitsche THEE. Ik zoek heden meer dan vroeger naar zoo'n berichtje in de bladen, dat mij stof geeft voor een vriendelijke of diepzinnige overpeinzing. Ik zit dan aan mijn schrijfbureau met een blank papier voor mij, dat zich niet vullen wil en waarop mijn potlood onbe stemde lijntjes en figuurtjes teekent. Dan kijk ik de krant door, de spiegel van het dagelijksche leven. Maar die spiegel weerkaatst al zoo lang iede- ren dag hetzelfde: oorlog, dooden, ge zonken schepen, distributiebonnen, gestolen fietsen en clandestien ge slachte varkens. Het is niet aange naam in zulk een spiegel te kijken, of de menschen zulk een spiegel voor te hoAien. Zij zien de werkelijkheid iedereif dag. Nu heb ik gelezen, dat wij weer wat thee krijgen. Voor de laatste maal. Echte thee, en geen asperientje, die je in het kokende water gooit en wat koppen vocht oplevert, dat naar thee smaakt. In de officieele publicatie dienaan gaande wordt vermeld, dat er een moeilijkheid is met de opplakvellen. Er zijn geen opplakvellen voor thee en de winkelier moet de ingenomen bonnen maar op busgroenten-vellen plakken. Ik wist heelemaal niet, dat er zulke vellen bestonden en nog min der, dat *r zooiets als busgroente was. Maar dat doet er niet toe. Dat deert ons niet. Laat ze met die bonnen des noods een kamer behangen, wij krij gen thee. En als het er is, sluit ik mij op in mijn kamer en ga mij zat drinken. Misschien wel volgens de ceremoniën, die in Japan bij het theedrinken in zwang zijn. Als het zoover is, noodig ik u nog wel uit. jagers, zeven door de luchtdoelartillerie. Twee van onze vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. Bij vijandelijke aanvallen op Derna en Cirene vielen twee dooden en een gewonde te betreuren. Schade werd niet aangericht. Tijdens een actie in de Middellandsche Zee werden twee van onze lichte kruisers door torpedotreffers tot zinken gebracht. Bijna de geheele bemanning kon worden gered. Een vijandelijke torpedojager van de voormalige Nederlandsche marine is tot zinken gebracht. De duikboot onder bevel van korvetkapitein Torri heeft in het Oos telijke deel van de Middellandsche Zee een Engelsche kruiser aangevallen en hierop een torpedotreffers geplaatst. De duikboot onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Campanella heeft in het centrale deel van de Middellandsche Zee een anderen vjjandelijken kruiser getorpedeerd. Turkije blijft neutraal Officieele mededeeling aan Washington. Turkije heeft den Ver. Staten medege deeld, dat het in het nieuwe conflict, dat Degonnen is, neutraal zal blijven. Een nota met deze mededeeling is door den Turk- schen ambassadeur aan het Staatsdeparte- ment overhandigd. DE VALERA ONDERSTREEPT NEUTRALITEITSWIL. regeering ten opzichte van het conflict der groote mogendheden, waar nu ook Amerika en Japan in zijn betrokken, uiteengezet. Ook nu zal door Ierland een absolute neutrali teit in acht worden genomen. De premier wees er verder op, dat door de regeering van den Vrijstaat, in samen werking met de militaire autoriteiten, koortsachtig wordt gewerkt tot verhoog in g van de defensieve kracht van het land. Politiek van vernietiging In "Ned. Indië Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, i* in Batavia bekend gemaakt, dat Neder- land-Indië onder bepaalde omstandigheden bereid is in eigen land een politiek van vernietiging in den grootsten omvang te voeren naar het voorbeeld van de Sovjet- Unie. HET VONNIS IN HET PROCES VAN TRIEST. derd in levenslange tuchthuisstraf, doodvonnis voor de vijf overigen is 'rokken NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN CALIFORNIA De gouverneur van Californië, zoo meldt 'e Engelsche nieuwsdienst, heeft voor heel Californië den noodtoestand afgekondigd. De gouverneur wees erop, dat hij den noodtoestand met het oog op het oorlogs gevaar in het belang van de bevolking acht. De vijand heeft de laatste dagen, zoo wordt in de proclamatie gezegd, met ver kenningsvliegtuigen boven Californië ge vlogen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1