Tienjarig bestaan der N.S.B. Qwotóche herdenking te Utrecht NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST MAANDAG 15 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE ÖlAD PAG. 5 Belangrijke redevoeringen in de algemeene samenkomst De Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland heeft gisteren op grootsche wijze haar tienjarig bestaan gevierd. Tien jaren geleden nam ir. A. A. Mus- sert, toenmaals hoofdingenieur bij den Pro vincialen Waterstaat in Utrecht, met den toenmaligen hoofdcommies ter Provinciale Griffie, C. van Geelkerken, het initiatief tot de oprichting dezer Beweging, waarna zij samen den derden man zochten en vonden, De herdenking van dit tienjarig bestaan geschiedde met inachtneming van de oor logsomstandigheden in plechtigen stijl. Nadat ir. Mussert Zaterdag aan de eer ste duizend leden het bij dit jubileum in gestelde eereteeken had uitgereikt, werd Zondagochtend dé eigenlijke groote her denking aangevangen. Voor de oude kameraden de eerste 1000 werd te half twaalf een gezamen lijke eenpansmaaltijd gehouden in het N. V.-huis. De leider nam aan dezen maaltijd deel, waarbij hij met groot enthousiasme werd begroet. Namens de veteranen hield de heer S. Plekker, burgemeester van Haarlem, een toespraak. Spreker deelde mede, dat de oude kameraden, behoorende tot de eerste duizend leden der N.S.B. een bedrag van 2100 hadden bijeengebracht om dit ter beschikking van den leider te stellen. In overweging werd. gegeven, dit bedrag te bestemmen voor een monument te Lunteren ter eere van de nagedachtenis der in het Oosten gevallen Nederlandsche kameraden. Ir. Mussert zeide, eerst Zater dag te hebben vernomen, dat een groot be drag door de oude kameraden was bijeen gebracht. Reeds eenige malen echter was spr. onlangs met den heer Alblas te Lun teren geweest, om na te gaan op welke wijze daar, op den eigen grond der Bewe ging, de in het Oosten gevallen kameraden kunnen worden geëerd. Het besluit is in middels genomen om de namen van hen te vereeuwigen in de catacombe van het stee- nen N.S.B.-podium te Lunteren. DE VOORBIJMARSCH Naar mate het uur naderde, waarop de voorbijmarsch in de Maliebaan tegenover, het hoofdkwartier der N.S.B. een aanvang zou nemen, concentreerde de drukte uit de binnenstad zich naar de Breede Laan, waar de gebouwen der Beweging staan. Tegenover het gebouw van het hoofd kwartier aan de Maliebaan was een podium opgesteld, rijk versierd met groen en kleu rige vlaggen. Ter. linker- en rech ter-zij de van het podium bevonden zich de vakken, waar plaats was voor Duitsche en Neder landsche gasten. Van de Duitsche genoo- digden merkten wij op de commissarissen- generaal dr. Schmidt en dr. Fischboeck, Brigadefuehrer Rauter, Oberbefehlsleiter Friederichs, den Beauftragte van den Rijks commissaris in de provincie Utrecht, dr. Sommer, verder zijn voorganger, dr. Joa chim, majoor Creutzinger, Ortskommandant van Utrecht, en de vertegenwoordigers van Weermacht en N.S.D.A.P. Onder de Ne derlandsche genoodigden bevonden zich on der meer prof. dr. van Genechten, prof. dr. Goedewaagen, de heeren H. J. Woudenberg, burgemeester Müller van Rotterdam, dr. Huygen, secretaris-generaal van het hoofd kwartier, en verder vrijwel alle gemachtig den van den leider uit de verschillende provincies, alsmede vertegenwoordigers van de W.A., den Jeugdstorm, de Neder landsche SS. en van het hoofdkwartier. Toen enkele minuten voor één uur de leider ir. Mussert in gezelschap van den plaatsvervangend leider van Geelkerken het podium betrad, werd hü stormachtig toegejuicht. Onmiddellijk hierop nam de voorbij marsch een aanvang. Naast den leider stel den zich zijn adjudanten v. d. Arend en Kessler op, terwijl de plaatsvervangend lei der van Geelkerken zich rechts van den leider vóór het podium opstelde. De voorbijmarsch werd geopend door de W.A.-afdeelingen, welke gemeld werden door den waarn. commandant van 't Hof, die zich na het melden naast van Geelker ken opstelde. Het vendel Peter Ton uit den Haag, on der leiding van den heerbanleider Feen- stra opende den stoet, nadat het Haagsche W.A.-muziekcorps zich tegenover het po dium had opgesteld, om den voorbijmadsch met vroolijke marschmuziek op té luiste ren. Keurig, stram in de houding, mar cheerden de duizenden W.A.-mannen aan den leider voorbij. Na het vendel Peter Ton volgden onder meer de vendels Hans Pelzer, Jacob Janse en overste Mussert. Direct na de WA..-afdeelingen volgde de Jeugdstorm, gemeld door den hoofdstor- mer Geerlings. Een krachtig applaus weer klonk, toen de vaandeldragers van den Jeugdstorm voorbijmarcheerden. Inmiddels viel de regen in stroomen neer, hetgeen evenwel aan het enthousiasme in de rijen van de toeschouwers geen afbreuk deed. Telkenmale weerklonk een krachtig ap plaus, met name de Jeugdstorm mocht zich in de algemeene, sympathie verheugen. De voorbijmarsch werd besloten met de Nederlandsche SS.-afdeelingen, welke wer den gemeld door den voorman der S.S., Feldmeijer. De Ned. SS. maakte eveneens een kranigen indruk. Het muziekcorps van den Jeugdstorm, dat ter afwisseling met het W.A.-Corps den voorbijmarsch muzi kaal luister bijzette, ontving van Duitsche en Nederlandsche zijde een extra applaus. De voorbijmarsch duurde ongeveer drie kwartier. Na den voorbijmarsch spoedden de duizenden zich maar de Groentenhal in de Croeselaan. IN DE GROENTENHAL Reeds uren voordat de eigenlijke her- denkingsplechtigheedn in de Groentenhal aan de Croeselaan een aanvang zouden ne men, stroomden de speciaal daartoe genoo- digde N.S.B.-ers naar de enorme hal Toen het aanvangsuur naderde en men nog wachtte op de binnenkomst van de gasten, ahdden zich rond 7000 bezoekers in de hal verzameld. Om tien minuten voor drie gaf een hoornsignaal het teeken, dat de Rijkscom missaris Seyss-Ihquart met zijn staf aan den ingang van de hal was gearriveerd. Even daarna betraden de Duitsche gasten de zaal, luide toegejuicht door de duizend koppige menigte. In het gezelschap van den Rijkscommissaris bevonden zich ir. Huy gen, de secr.-gfneraal van het N.S.B.- hoofdkwartier, de Oberbefehlsleiter Friede richs, de commissaris-generaal Schmidt, de Kreisinspektor der N.S.D.A.P., prof. dr. Nieschulz, de Beauftragte in de provincie Utrecht Sommer en zijn voorganger dr. Joachim, alsmede andere vertegenwoordi gers van de Weermacht en de Partij. Vlak daarop betraden ir. Mussert en van Geelkerken, vergezeld van het hoofd Alge meene Zaken, de Block van Scheltinga en de persoonlijke adjudanten van den leider, mr. <Jr. Kessler en v. d. Arend, de zaal. Hun binnenkomst ging gepaard met een overdonderend en minutenlang aanhou dend houzee-geroep. Toen de leider der N.S.B. het podium bestegen had, werd hij nogmaals minuten lang toegejuicht, waarna de aanwezigen hem het lied „De Zwarte Soldaten" toe zongen. Na deze plechtigheid had de binnen komst van de vlaggen van W.A., SS. en Jeugdstorm plaats. Hierna werd onder doodsche stilte door drie leden van de Nederlandsche SS. de eerevlag binnengedragen, waarna aller eerst ir. Huygen het spreekgestoelte besteeg om een welkomstrede te houden. Ir. Huygen gaf vervolgens het woord aan' den heer C. van Geelkerken, die een herdenkingsrede uitsprak. Bovenal, aldus spr., gedenken wij den man, die in 1931 tot het Nederlandsche voUc zei: Durf tot uzelf in te keeren, zet u in voor een nieuw Nederland, wees Nederlan der en geef u zoo noodig voor uw vader land. De man, die toen zoo sprak en dit tien jaar steeds heeft uitgeroepen, was onze Mussert! (Langdurig applaus). Zie thans, wat er van de oude regeer ders is overgebleven. Deze onverantwoor delijke elementen zitten in Londen. Wij, N.S.B.-ers, hebben voor deze lieden slechts één antwoord: Gij, daar in Londen, hebt uw volk eri uw vaderland in den steek ge laten; wij, die zijn gebleven, verklaren ons thans op leven en dood verbonden met den Fuehrer aller Germanen: Adolf Hitler (applaus). Tot den buitenstaander zeide spr. ver volgens: marcheer dan thans met ons mee, laat het ons niet alleen doen. Neem uw plaats in onze rijen in, de N.S.B. is er voor het geheele vólk, treed aan voor een nieuwe toekomst. Met Duitschland voor een nieuw Europa! (Langdurig applaus). Hierna vond op plechtige wijze de doo- denherdenking plaats, door alle aanwezi gen staande met opgeheven arm, aange hoord. De muziek speelde na afloop hiervan op ontroerende wijze het plechtige: „Ik had een wapenbroeder". Na een korte pauze, waarin eenige strijd liederen werden gezongen, was het woord aan den Oberbefehlsleiter Friederichs, als vertegenwoordiger der N.S.D.A.P. Oberbefehlsleiter Friederichs bracht de groeten en gelukwenschen van deze partij in Duitschland over. Wij moeten als Nationaal-Socialisten steeds weder vaststellen, aldus spr., dat het de N.S.D.A.P. geweest is, die als wer kelijke vertegenwoordigster van de belan gen der Duitsche volksgemeenschap op- .trad. Ook in Nederland zal de tijd niet ver meer zijn, dat veel Nationaal-Socialis ten staatkundige plichten te vervullen zul len hebben en daartoe is het noodzakelijk, dat de nationaal-socialistische gedachte meer algemeen zal worden ingezien. Spreker gewaagde verder van een tele- grammenwisseling tusgchen den koning van Engeland en den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, die bei den doen alsof zij aan de wereld de vrij heid zullen brengen. Doch tot een „vrij heid", zooals zij die op het oog zouden hebben* zal hun in Europa de kans niet worden gegeven. Voor het grondvesten van het nieuwe Europa zorgen de legers van den Fuehrer, die ook de Nederland sche nationaal-socialisten uit de kerkers van de plutocraten hebben bevrijd. Vervolgens sprak dr. Seyss-Inquart. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER DR. SEYSS-INQUART. DE POLITIEKE WILSVORMING IN NEDERLAND KAN IN HET VERVOLG SLECHTS DOOR DE N. S. B. GESCHIEDEN. Alle andere vereenigingen of bewegingen van politiek karakter rijn ontbonden. Leider, Nederlandsche nationaal- socialisten, Een groote vreugde en voldoening is het zoowel voor mijn partijgenooten en kame roden als voor mij zelf, te kunnen deelne men aan deze plechtige bijeenkomst van de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, welke er getuigenis van aflegt, dat de Nederlandsche nationaal-socialisten onder hun leider Mussert zich in een strijd van tien jaren niet alleen gehandhaafd, doch met de onwrikbare vastberadenheid, die juist aan nationaal-socialistische strijders bijzonder eigen is, onder de ongunstigste omstandigheden in dit land aan terrein en thans ook aan beslissende beteekenis ge wonnen hebben Met bijzonderen trots vervult het mij u te kunnen mededeelen, dat de Füh- rer mij heeft opgedragen, om jegens de nationaal-socialistische beweging in Ne derland en haar leider Mussert op de zen dag van het tienjarig bestaan de groeten van onzen Führer Adolf Hitler uit te spreken. De beteekenis van den dag van heden ligt in het feit, dat deze dag in de eerste plaats een politieken stbijd vastlegt welke tien jaar lang met succes is gevoerd, en in de tweede plaats een bewijs vormt voor de logische politieke ontwikkeling der Natio naal-Socialistische Beweging naar ons ge meenschappelijk doel, n.l. de hervorming van Europa in nationaal-socialistischen geest. Wij Duitsche nationaal-socialisten waar- deeren in u vooral de politieke strijders. Toen wij in Mei 1940 hier kwamen, vonden wij onder de meest uiteenloopende politie ke stroomingen en scheuringen van dit land in uw beweging Nederlandsche mannen en vrouwen, welke een strijd van tien jaar verbonden heeft. Evenals elke werkelijk groote en beslissende ontwikkeling slechts :n de worsteling der krachten en door strijd kan gedijen, zoo veronderstelt een politieke en daarmede volksche en geestelijke ver nieuwing ook in Nederland de aanwezig heid van een groep mannen en vrouwen, die in alle omstandigheden' tot den strijd bereid zijn. Dat gij onder uw leider Mus sert tien jaar geleden qpt aangetreden, dat gij ondanks alle achteruitzettingen en ver drukkingen hebt volgehouden, want sinds 30 Januari 1933, den dag waarop in Duitschland de N. S. D. A. P. de macht overnam, hebben alle krachten van het ka pitalisme, van die democratie, van het jo dendom en van het politieke confessio- r.alisme, onder verloochening der wetten,- waaronder zij zelf ten strijde trokken, samengezworen nooit meer een natio naal-socialistische beweging wettig aan de macht te laten komen dit strijdlustige volhouden hebben wij bij u vooral geconstateerd en gewaardeerd. De trcuw, die gij aan de idee, waarvoor uw leider u heeft opgeroepen, en de trouw, die gii den leider zelf hebt bewezen, is voor ons het bewijs, dat gij gesneden zijt uit het hout, waaruit alleen in de grandiooze ont wikkeling van den huidigen tijd een nieu we politieke vorm kan ontstaan. Met deze strijdlustige mentaliteit zijt gij opgetroken, op weg naar het nationaal-so- cialisme. Geen van ons, zooals wij hier bij een zijn, is als nationaal-socialist volgens den huidigen stempel geboren, elk onzer moest een weg van toetsing, zoeken, ver heldering en beproeving doormaken. Maar elk onzer droeg ook in zich het onblusch- bare Verlangen om de eer en het welzijn van zijn volk als de hoogere lotsgemeen- schap van het gemeenschappelijk bloed bo- „ven alle andere doeleinden te stellen. Al naar de politieke toestanden, waaronder wij geboren en opgegroeid zijn, ontwikkel de deze volksche offervaardigheid zich tot de politieke opvatting en overtuiging, die ons allen thans in haar steeds duidelijker en zuiverder begrepen beteekenis als natio naal-socialisten een groote gemeenschap laat worden, waartoe ons eerst als de groote verkondiger, dan als de alles overtreffen de leider Adolf Hitler oproept. Wij in het Duitsche leefgebied werden deze ontwikkeling, voorzoover wij slechts oogen haden, die zagen, en een ontvanke lijk hart, ingestooten uit protest tegen en afkeer van de blijkbaar volksvernietigende krachten der gewelddadige verdragen van Versailles en St. Germain. Gij 'hier in Ne derland had het geestelijk moeilijker. Want uiterlijk schenen de omstandigheden hier bepaald voortreffelijk geordend en de door de kapitalistische en democratische krach ten van dit land aangenomen houding scheen door den afloop van den eerste we reldoorlog voorgoed bevestigd en vereeu wigd te zijn. Het is de bijzondere, histo rische verdienste van' uw leider, dat hij zich door deze idyllische orde niet liet mis- 'eiden, doch dat hij reeds meer dan 10 jaar geleden den wortel van 't kwaad, dat in dezen toestand lag, inzag, welk kwaad thans op steeds schrikwekkender, angstaan jagender wijze dit land teistert. Mussert is als een vermanende en roepende in deze woestijn van democratische platheden en burgerlijk conventionalism e opgetreden. Uw leider heeft zich aan al deze Neder landsche feiten, die uitermate zwaar we gen, ontworsteld en heeft zoo een ontwikke ling ondergaan waarvan einde en omvang in hun bijzonderheden tien jaar geleden hier in Nederland evenmin definitief dui delijk waren als wij, nationaal-socialisten :n Duitschland, tién jaar geleden met vol strekte duidelijkheid de bijzonderheden van den beslissenden strijd, die wij thans voeren, konden overzien. Maar wij allen en daarmee omvat ik thans de Nederlandsche en de Duitsche na tionaal-socialisten waren vervuld van de zekerheid, dat de roep der geschiedenis tot ons had geklonken en dat de eer en het welzijn zoowel van het Duitsche en Ne derlandsche volk slechts dan is gewaar borgd, als wij onder alle omstandigheden gevolg geven aan dezen roep. ook al moe ten wij daarbij ons eigen leven op het spel zetten. En op dezen weg van den strijd züt gij. Nederlandsche nationaal-socialisten, uw leider gevolgd. J5n dat is, waar het op aan komt. Niet het verstandelijke begrip van de gestelde taak, maar de trouwe navolging maakt mogelijk, wat onmogelijk schijnt. Thans vereenigt ons allen, Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten, één over. tuiging en één wil: de overtuiging, dat wij al onze krachten en ons geheele wezen danken, aan het volk, bepaald volgens zijn bloed, waarvan wij afstammen en de wil alle krachten van ons wezen voor deze bloedgemeenschap te Vragen. Onze blik moet evenwel qog ruimer worden en hij wordt ruimer. Hij reikt over de grenzen van het eigen volk heen en omvat de groo- tere gemeenschap van allen, die door hun Noords-arisch bloed in de hoogere lotsge- meenschap der Germaansche volken in Midden- en Noord-Europa vereenigd rijn. Bij het begin van dit jaar, waarvan wij thans het eind beleven, was het duidelijk geworden, dat thans ook het Nederlandsche volk voor de beslissing staat styling te kiezen voor of tegen het nationaal-socialis tische Duitschland, dat voor de reorganisa tie van Europa strijdt En wat destijds wel licht nog voor den een of ander verborgen geweest moge zijn, dat werd openbaar op den dag, die het uitgangspunt van een nieuwe ontwikkeling van dit werelddeel voor de komende eeuwen is, 22 Juli jL, toen de Führer de Duitsche weermacht ten strijde voerde tegen de numeriek haast on- begrijplijke groote en van oorlogstuig fan tastisch rijk voorziene hórden van het Lolsjewisfe. Dit uur der beslissing voor geheel Europa is ook het uur der politieke beslissing in Nederland, Wie thans nog niet ziet of v/il zien heeft het recht verloren cp politiek, dus voor de gemeenschap ver antwoordelijk terrein mee te praten. Ik heb derhalve reeds destijds alle politieke richtingen, die haar uitdrukking nog had den gevonden in een liberaal-democrati sch en, parlementairen partij vorm, ontbon den en de rechten, afgeleid uit vroegere instelling nog slechts kunnen toekennen aan de nationaal-socialistische „beweging. De wereldgeschiedenis is sindsdien in tijd van slechts een half jaar gevorderd, in gebeurtenissen het equivalent van eeuwen. Tegen de oude wereld van kapitalisme, de- mocratiën, jodendom is de nieuwe wereld der jonge volken opgestaan. Stellig is het voor uw leider als zoon van het Neder landsche volk, dat in de wereld der oude machten geenszins tot voordeel van al zijn deelen alleszins vast lag veankerd, in dit beslissend uur het juiste besluit te nemen. IJet onfeilbare instinct van een man en na tionaal-socialist, die bezorgd is- voor het welzijn van zijn volk, heeft Mussert het besluit doen nemen, dat hem en de natio naal-socialistische beweging betrewkt in de gemeenschap die op leven en dood heeft samengezworen, een nieuw, beter geordend en gelukkiger Europa te stichten.- De conclusie, die ik trek uit dit be sluit, eA die tevens een bewijs is van mijn onverbrekelijke flhmeraadschap met den heer Mussert, is mijn besluit in Nederland nog sleschts één politie ke wilsvorming te dulden en wel die in de nationaal-socialistische en door de Nationaal-Socialistische Beweging onder haar leider Mussert. Ik heb der halve heden bepaald, dat alle andere vereenigingen of bewegingen van po litiek karakter, die hier in Nederland nog aanwezig zijn, voor zoover dij dit niet met inricht in de noodzakelijkheid uit eigen beweging doen, met ingang van heden worden ontbonden. Van thans af bestaat er slechts één politieke wil der Nederlanders en wel die voort spruit uit de Nationaal-Socialistische beweging in Nederland. Deze*vrucht van uw tienjraigen strijd is tevens een verplichting tot alle Neder landsche nationaal-socialisten, zoowel je gens het Nederlandsche volk alsook je gens de grootere gemeenschap der Ger maansche volken in Europa. Ik weet, dat niemand uwer uit conjunctuuroverwegin-» gen in uw gelederen is getreden en daar blijft, want lid van de N. S. B. of een der aangesloten formaties te zijn is thans in Nederland by God geen genoegen, maar een zware weg val opoffering, die hardheid en ook ontbering eischt. Hardheid en uit houdingsvermogen tegenover het gekonkel van een numeriek in het geheel niet zoo grooten kring van ophitsers en raddraaiers, doe door een uwer kameraden reeds een maal raak gekarakteriseerd werden als oranje-bolsjewieken en die als politieke Lemuren (schimmen der dooden Red.) nog niet weten, dat rij politiek reeds lang zijn gestorven. Ontbering "ook daarom, omdat het er thans om gaat voor al en voor het eerst onder het gewicht van de tegenwoordige historische ontwikkeling in Europa de bronzen lotsgemeenschap onzer volken in e engroot Germaansch gemeenschapsgebied in dit werelddeel werkelijkheid te doen worden en déze beslissende taak boven alle eigen belangen te plaatsen. Maar wat beteekent het afstand doen van gewoonten en gebruiken tegenover de ontbering en op- Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje 6 2 tabletten 7 i offering, die de moeders en vaders en de kinderen, die di meer dan 100.000 gesneu velden in den strijd voor het nieuwe Euro pa aan het Oostelijk front hebben gebracht en ook de vaders, moeders en kinderen der Nederlanders, die mede opgetrokken zijn voor dezen strijd en hun overtuiging met hun leven hebben bezegeld. Des poort, die open gestooten is door den offerdood dezer mannen, geeft toegang tot het groote „gelukspellende gebied van het nieuwe, werkelijke Europa, zocals dat met deze afmetingen en eensgezindheid nog nooit werkelijkheid is geworden in de ge schiedenis. Wij benijden geen volle op aarde de schatten, die het door zijn flinkheid en ijver heeft te voorschijn gebracht. Wij stellen bijvoorbeeld geen belang in den rijkdom der Ver. Staten, want tegenover hun natuurschatten en bodem, die reeds in sterke mate zijn uitgebuit, staat in het nieuwe Europa een rijkdom, die al wat daar aan den overkant gevonden en ge wonnen mag worden, achter zich laat. En dit gemeenschappelijk gebier, dat door ijver ?n flinkheid georganiseerd zal wor den in pionierswerk, dat thans eerst be gint, wordt beheerschtf door de scheppende gedachte, die onze volkeren opnieuw doet ontwaken en opstijgen uit de beproevingen en gevaren, waarin zij lijn geraakt, en ons allen verbindt tot een nieuwen, gemeen- schappelijken levenswil door de nationaal- socialistische idee. Dit nieuwe Europa zal .groot rijn, sterk, vol eerbesef en de oude kuituur waarde die Van hier is uitgegaan in de wereld, vooral in de z.g. nieuwe wereld. Dit nieuwe Europa is geen toekomstver wachting, het is reqds realiteit geworden, het wordt in dezen tijd geschapen en Ne derland neemt aan dezen opbouw reeds deel door het besluit van haar leider, door den politieken arbeid der Nationaal-Socia listische Bsweging en vooral door het offer van haar strijders in het Oosten, Gij myn heer Mussert en de Nederlandsche nationaal socialisten hebben in tegenstelling tot de eeuwige achterblijvers in de politiek inge zien, dat de vrede van het nieuw gescha pen Europa niet te zijner tyd kan worden gesloten met onze vijanden, doch reeds thans wordt gemaakt door de krachten van onze harten, de werkkracht van onze han den, maar vooral door de scherpte van ons 7. waard. Ik wensch u, mijnheer Mussert, en de nationaal-socialistische beweging .geliuk met dezen weg, ik wensch u speciaal voor het bestwil van het Nederlandsche Volk vol ledig succes, opdat dit als gelijkgerechtigd, alleszins gewaardeerd kameraad kan toe treden tot de Germaansche gemeenschap, die onze Führer reeds vórmt. Le de Nationaal-Socialistische Beweging en haar leider- Leve de nationaall-socialistische idee en onze Führer! Sieg Heil! ONGCjltlWD NEDERIANDER VAN 17-23 JAAR.MEID U B'J AU.E GEMEENTEHUIZEH- ARBBKMREAUX-HELWNGBtlREAUX OP KEURINGSRADEN.VOOR EEN WINTEROPLEIMNG VAN 5 JANUARI TOT 20 MEI 1942

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5