MAANDAG 15 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. W timer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. GeLse. Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien, melden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.27 uur Zaterdagavond. Zon op 9.42 uur Zondagochtend. Zon onder 5.27 uur Zondagavond. Zon op 9.42 uur Maandagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 15 December: De maan komt 'Maandag- dagmorgen om 5.23 uur op gaat Maandag middag om 3.47 uur onder. 17 December: De maan komt Woensdag morgen om 8.01 uur op en gaat Woensdag avond om 5.11 uur onder. 19 December: De maan komt Vrijdag ochtend om 10.15 uur op en gaat Vrijdag avond om 7.12 uur onder. 20 December: De maan komt Zaterdag- voormiddags om 11.08 uur op en gaat Za terdagavond om 8.23 uur onder. HET WAPENVERBOD ZWARE STRAFFEN OP OVERTREDING Steeds weer moet geconstateerd worden, dat niet het noodige begrip bestaat van den omvang van het wapenverbod en de ernstige gevolgen van een overtreding daarvan. Alle met het bezit van wapens verband houdende problemen zijn ondub belzinnig en tot in bijzonderheden gere geld in de verordening van den Rijkscom missaris 1939/41 (wapenverordening). Wapens in den zin van deze verordening zijn: 1. Vuurwapens, waarmede gelijk staan wapens, die bestemd zijn tot het versprei den van giftige, verstikkende of weerloos makende middelen; 2. Houw- en steekwapens, d.w.z. wapens, die r.aar hun aard er toe bestemd zijn door houden, stooten of steken verwondingen t- e te brengen. Onder de wapenrejjeling vallen dus niet slechts, zooals- vaak wordt aangenomen: vuurwapenen van alle soorten en munitie, springstoffen en ontploffingsmiddelen, maar ook overige wapens, zooals dolken, kampeermessen, ploertendooders, boksbeu gels', gummistokken en ieder ander voor werp, van anderen verkregen of zelf ver vaardigd, dat bestemd is tot het toebrengen van verwondingen. Niet alleen voor vuurwapens of toebe- hooren, maar ook voor de genoemde^ an dere wapens is volgens de wapenverorde- ning verwerving, bezit of bij zich dragen van een uitdrukkelijke goedkeuring der bevoegde instantie afhankelijk. Door overtreding van deze voorschriften stelt men zich volgens par. 2 der verorde ning no. 138/4 bloot aan de zwaarste straf fen. Van de getroffen regeling is niemand uitgezonderd. Wie om eenigerlei reden toch nog gelooft zich niets te behoeven aan te trekken van de bestaande ondubbelzin nige bepaling, moet zichzelf de strenge en zware cpnsequenties verwijten. Datum van opkomst 1 Juni 1942 In zijn onlangs te Amsterdam gehouden rede, beeft de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming den wensch naar voren gebracht, dat voor de toelating tot elke studie aan universiteiten en hooge- scholen het voldaan hebben aan arbeids- dienstplichtr als voorwaarde zou worden gesteld. Ten einde over de hiermede verband houdende maatregelen wat meer te weten te komen, heeft een redacteur van het A. N. P. met den wnd. commandant van den N. A D. een onderhoud gehad. De heer De Bock antwoordde op de eerste hem gestelde vraag, nl. of inderdaad de toekomstige studenten een half jaar ar beidsdienst moeten hebben volbracht: Het plan voor de toekomstige studen ten bestaat. Tegen welken datum kunnen deze abi turiënten, dus degenen, die H.B.S., lyceum of gymnasium hebben afgeloopen, hun op roeping voor den N. A. D. verwachten? Als opkomstdatum is voor deze groep vastgesteld 1 Juni 1942. Niets staat echter de opkomst op 5 Januari 1942 in den weg als het tot voordeel van den betreffenden student kan strekken. Voorloopig behoeft men met een oproeping van 5 Januari 1942 geen rekening te houden, daar dit met het oog op den hier te lande gebruikelijken tijd, waarin de eindexamens worden afge nomen. niet mogelijk is. Het eindexamen moet eerst afgelegd zijn. Wanneer kunnen zij dan met hun stu die aan de universiteit beginnen? Nadat zij aan hun arbeidsdienstplicht hebben voldaan, die. op 1 November 1942 volbracht z^l zijn. Voorwaarde van toela ting tot die studie is: onberispelijk gedrag en meest getrouwe plichtsvervulling. De betreffende studenten, die als eersten op 1 Juni 1942 tot den arbeidsdienst toetreden, dienen een halve maand korter dan zij, die voor de volgende periode geroepen worden. Acht u het1 wensch elijk, dat de ar beidsdienstplicht ook voor andere catego rieën wordt ingevoerd? Dit "is niet slechts wenschelijk, maar het is zelfs het doel van de Arbeidsdienstver ordening. Als voorbeeld zou hier te vermel den zijn, dat het personeel bij de verschil lende overheidsinstellingen, zoowel ambte raren als zij. die hiervoor in opleiding zijn, aan den Arbeidsdienstplicht moeten heb ben voldaan, daar zij anderen moeten voor gaan. Daartoe behooren dus ook zij, die reeds ambtenaar zijn, maar die nog den dienstplichtigen leeftijd hebben. In ver band met de economische en staatsbelan gen. kunnen waarschijnlijk alleen de jonge ren tot het 21ste levensjaar worden opge roepen, zoodat de ordelijke gang van za ken in volkshouding en staat gewaarborgd blijft. In welke mate en op welken leeftijd tal die verplichting dan gelden? Wegens het betrekkelijk gering aantal MEER BOTER EN KAAS, MINDER VLEESCH Extra boter met Kerstmis De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij meakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van levensmiddelen. BOTER. Met ingang van 28 December a.s. zal het rantsoen boter worden verhoogd. Zoo als 'bekend bedraagt het rantsoen thans 500 gram voor een periode van 19 dagen, het geen ongeveer 184 gram per week is. Het rantsoen zal nu worden gebracht op 200 gram per week. Dit zal worden bereikt door de bonnen, welke voor boter worden aangewezen en welke recht blijven geven op 500 gram, afwisselend 17 en 18 dagen geldig te doen zijn. Gemiddeld wordt dan in een tijdvak van 17J4 dag 500 gr. boter verstrekt, het geen juist 200 gram per week is. Hiernaast zal ter gelegenheid van Kerst mis nog een nader bekend te maken bon van de boterkaart en van de vetkaart recht geven op het koopen vah een extra rantsoen van 250 gram boter per persoon. Deze bon zal geldig zijn van 22 Decem ber tot en met 31 Januari a.s. De afleve ring van deze hoeveelheid zal, in verband met de bevoorrading van den handel, slechts in d-en loop van dat tijdvak plaats kunnen vinden. Op den bon van de vet kaart zal de gebruikelijke reductie van 2214 cl worden verleend. KAAS. Ook het kaasrantsoen zal met ingang van 28 December a.s. worden verhoogd. Het rantsoen kaas bedraagt thans 100 gram per week en zal worden gebracht op 125 gram per week. Dit zal worden be reikt door het aanwijzen van vijf bonnen, welke elk gedurende vier weken recht zullen geven op 100 gram kaas. VLEESCH. Naast de bovengenoemde verhoogingen en verstrekkingen van rantsoenen zullen van 5 Januari a.s. de beschikbaar te stel le:. hoeveelheden vLeesch en vleeschwaren, welke thans drie rantsoenen per week om vatten, worden gebracht op 2 >4 rantsoen per week d. i.dus, voor zoover het rund varkens of schapen vleesch betreft, een verlaging van 300 gram, been inbegrepen, tot 250 gr., been inbegrepen. De nader aan te wijzen met A gemerkte vleesChbonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart zullen elk recht geven op het koopen van een rantsoen vleesch of vleeschwaren en de met B gemerkte bon nen elk op een kwart rantsoen vleesch of vleeschwaren. De nieuwe bonkaarten, welke aan de verbruikere, die niet tot eenige bijzondere categorie behooren, zijn verstrekt, bevatten van elk nummer twee met A gemerkte bonnen en twee met B gemerkte bonnen voor vleesch of vleesch waren. Een rantsoen vleesch blijft bedragen 100 gr. rund-, varkens- of schapenvleesdh dan wel 150 gr. paarden vleesch, gewicht van been inbegrepen. Ook een rantsoen vleeschwaren blijft 'bedragen 75 gr. gerookt of gekookt vleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. nierbrood, lever-artikelen of ton- genworst dan wel 150 gr. bloedworst of zult. Tot nu toe werden drie van de hier voor genoemde, rantsoen en van vleesch of vleeschwaren per week beschikbaar ge steld, na 1 Januari a.s. zal dit aantal rant soenen voor iedere week. 214 bedragen. TOELICHTING. =Ter toelichting van bovenvermelde maatregelen wordt nog gemeld: Doordat men zich eenige maanden ge leden, in verband met de minder gunsti ge vooruitzichten ten aanzien van de vee voederpositie gedwongen had gezien door middel van verlenging van den termijn, waarvoor de 'bonnen geldig zijn, het bo- terrantsoen van 200 gram per persoon per week op 184 gram terug te brengen, is de 'boterpositie thans zoodanig, dat het mo gelijk is, het rantsoen weer tot het' oude peil te verhoogen. Daartegenover staat echter met "ingang van 5 Januari. a.s. een verlaging van de wekelijks te verkrijgen hoeveelheid vleesch per persoon van 300 gram tot 250 gram, 'been inbegrepen. Onze vleesdhpositie heeft dezen maatregel helaas noodzakelijk ge maakt. Zooals bekend, heeft men de ver plichte rundvee levering, die dê voorziening van het Nederlandsche volk met slachtvee ten goede-komt, eenige tijd geleden ver lengd. Met de vaststelling van* het aantal te leveren runderen moest men er echter rekening mede houden, dat geen verdere inkrimping van den melkveestapel mocht plaats hebben. Het is dus duidelijk, dat men voor de vleeschvoorziening van een ■beperkt aantal runderqn afhankelijk is. Aan den anderen kant is het kaasrant soen met' ingang van 28 December verhoogd ter compensatievan het verminderde vleeschrantsoen. Van dien datum af zal het wekeKjksChe rantsoen niet «meer 100 gram, doch 125 gram bedragen. Men zal dan dus in staat zijn om zich met de bon van vier weken een stuk kaas van een pond, aan te schaffen. Daar de verlaging van het vleeschrantsoen eerst 5 Januari ingaat, komt deze regeling dus eigenlijk neer op een verstrekking van een extra- rantsoen kaas met Oudejaar. Veertig gram thee in Januari De nieuwe koffiebon zal 8 weken geldig zijn De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog eenmaal een rantsoen thee zal worden gedistribueerd. Op den met „168" genummerd en bon van de „Bonkaart Algemeen" wordt 40 gram thee verkrijgbaar gesteld. De afle vering van deze thee aan het publiek zal plaats vinden in den loop van de maan den Januari en Februari a.s. Het publiek dient dezen bon op Maandag 15 Decem ber, Dinsdag 16 December of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier in te leveren. De winkelier is verplicht hiervoor desgevraagd een ontvangstbewijs af te c.- ven. De" aflevering van de thee aan het publiek zal in verband met de technische moeilijkheden, welke deze distributie met zich brengt, eerst plaats vindien met in gang van een nader te bepalen, door mid del 'van de pers bekend te maken datum in Januari. Het is voor een goed verjoop van de 'dis tributie noodzakelijk, voorshands de afle vering van thee geheel stop te zetten. Tot nader aankondiging is derhalve elke afle vering van thee, dus niet alleen aflevering aan het publiek, doch ook aflevering door handelaren aan handelaren, verboden. Ook op de door de distributiekantor' aan de taillisten en grossiers uit te reiken toe wijzingen mag derhalve, tot ter zake een nadere officieel© 'bekendmaking zal zijn gepubliceerd, geen thee worden afgele verd. Voor de nadere voorschriften, waaraan de handel zich bij deze distributie dient te houden, wordt verwezen naar de desbetref fende in de bladen op te nemen officieele publicatie. In verband met het beschikbaar stelfen van thee op de bovenomschreven wijze, zal de eerstvolgende bon voor 250 gram Koffie^urrogaat niet worden aangewezen voor een tijdvak' van vier weken, doch voor een tijdvak van acht weken. Gedu rende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. zal een nader aan te wijzen bon van de bonkaart Algemeen recht geven op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat. Men zal derhalve met dit koffiesurrogaatramtsoen tweemaal zoo lang moeten toekomen als gewoonlijk. PEULVRUCHTEN VOLGENDE WEEK BONNEN INLEVEREN De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een aanvang zal worden ge maakt met de distributie van peulvruch ten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze distributie geheel los staat van de verstrekking van peulvruchten cp den havermoutbon. Een nader aan te wijzen bon van de bonkaart Algemeen zal gedurende de dis tributieperiode van 28 December tot en met 24 Januari as. recht geven op 250 gram peulvruchten. Ten einde den winkeliey in staat te stel len zifch tijdig te bevoorraden, wordt thans reeds een z.g. „bestelbon" aangewezen en wel bon 169 van de bonkaart algemeen. Het publiek dient dezen bon 169 reeds op Maandag 15 December, Dinsdag 16 Decem ber of Woensdag 17 December a.s. bij den winkelier in te leveren. De winkelier is ver plicht hiervoor desgevraagd een ontvangst-' bewijs af te geven. De aflevering der peulvruchten door den winkelier aan het publiek mag eerst ge schieden, nadat t.z.t. de voor koopen en af leveren der peulvruchten aan te wijzen bon zal zijn bekend gemaakt. Met dezen bon moeten de consumenten zich dan ver voegen bij denzelfden winkelier, bij wien b(j bon 169 hebben ingeleverd. Voor de voorschriften, waaraan de han del zich bjj deze distributie dient te hou den, wordt verwezen naar de desbetref- xer.de in de bladen op te nemen officieele publicatie. VERKOOP VAN VLEESCH Met het oog op de komende feestdagen heeft de Ned. Veehouderij-centrale ver gunning verleend tot het verkoopen en hét afleveren van vleesch, vleeschwaren en ge rechten, waarin vleesch en/of vleeschwa ren zijn verwerkt, aan uiteindelijke ver bruikers op de dagen Maandag, 22 Decem ber, Dinsdag 23 December, Maandag 29 December en Dinsdag 30 December a.s. Het bovenstaande geldt niet ten aanzien van de bepaling, dat op Dinsdag in- restau rants en dergelijke geen gerechten mogen worden bereid of verstrekt met vleesch of vleeschwaren, dan wel gerechten, waarin deze artikelen zijn verwerkt. kampen, dat door de oorlogsomstandighe den voorloopig ter beschikking is, zal slechts in beperkte mate van de ingevoerde verplichting worden gebruik gemaakt. Met betrekking tpt de op 5 Januari op te roepen jongelui, zullen wij naast een tamelijk groot aantgl vrijwilligers, hoogst waarschijnlijk over het overheidspersoneel, dat nu al in dienst is, de beschikking heb ben, terwijl de 5000 ter beschikking staan de plaatsen misschien ook door jongelie den met een ander beroep zullen worden bezet. Met zekerheid kan ik hieromtrent echter nog geen mededeelingen doen, hoe wel kan worden aangenomen, dat de secre taris-generaal van het betreffende departe ment, in verband met den korten tijd, die ons nog van den vijfden Januari scheidt, spoedig ^n beslissing zal nemen. Ten aan zien van de leeftijden is bij de verordening vastgesteld, dat de verpichting van het 18e tot en met het 24e levensjaar loopt. De jongelui van 18 en 19 jaar zullen echter het grootste deel vormen. KERSTFEEST NADERT Kerstfeest nadert, het feest van de we dergeboorte van het licht, dat wij hier in Holland zullen vieren in onze huiskamers, genoeglij'k en veilig, te midden van onze familie. Maar ginds aan het Oostfront staan de verdediger^ van Europa's beschaving, ver verwijderd van den huiselyken haard, zijn bok de gewondenlaat vooral voor deze lfeatsten het Kerstfeest een feest van licht zyn. De ambulances zullen zeker hun best doen en trachten inderdaad licht te bren gen, maar uw steun kan daarbij niet ge mist worden. Denkt daarom in deze dagen aan de Ne derlandsche ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op giro-rekening: Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhfcge. Eiken ochtend en avond poetsen met PRODENT. Met DISPERGpN tegen tandsj Gaol geen oude tuben wegSlechts tegen Inle- veringvan een wlllekeurigeoudetubemetdop kunt U voortaan een in tube verpak» product koopen f ^Nederlandsch Fabrikaat" MASSABENOEMING VAN HOOFDCON DUCTEURS BIJ DE NED. SPOOR WEGEN. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft aan den Persoheelraad bericht gezond/en, dat zij besloten heeft, om met ingang :ji 1 Januari 1942 as. '120 condiupteurs te be noemen tot hoofdconducteur (onder wie 95 oud-wachtgelders). SMYRNAROZIJNEN UIT TURKIJE. Een Kerstverrassing voor de huisvrouw. Door een directen goederenruil met Tur kije is men er in geslaagd, in d8 tweede nelft van dit jaar een partij Smyrnarozijnen in te voeren. Hoewel nog niet de geheele hoeveeliheid is binnengekomen, is het reeds aangekomen gedeelte groot genoeg om tot distributie van dit artikel over te gaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt, dat met het oog op het naderende Kerstfeest al het mogelijke wordt gedaan om de huisvrouw in staat te stellen, een, zij het ook bescheiden, hoeveelheid te koo- >e prijs kan helaas niet zoo laag worden festeld als men vroeger gewend was. Dit is onvermijdelijk, daar de aanvoer thans geheel langs de groote rivieren moest ge schieden, hetgeen een maandenlang trans port en verschillende overladingen noodza kelijk maakte. Binnenkort zal in de Nederlandsche Staatscourant een desbetreffende beschik king worden opgenomen. Door middel van een officieele publicatie in de bladen, zal, eveneens binnenkort, de prijs bekend wor den gemaakt. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Karninrichlntg in huis. L. J. Brouwer te Bodegraven, had zich voor den economischen rechter te ver antwoorden, omdat hij een karninrichting althans een kantmachine, thuis had ge had, zonder daarvoor toestemming te heb ben. Bovendien waren er nog twee kazen en een hoeveelheid boter bij hem aange troffen. Hij vertelde de kazen niet zelf gemaakt te hebben, maar ze gekocht te hebben. De Officier vond, dat verdachte flink ge knoeid had en eischte een geldboete van ƒ50 subs. 50 dagen. Verdachte vond dit veel te veel, maar de economische rechter deelde deze mee ning in het geheel niet. Integendeel, want het vonnis werd een geldboete van ƒ75. subs. 75 dagen. Autoband verkocht. J. A. J. Verver, te Leidschendam, had een autoband, zonder daar de ver- eischte toestemming voor te hebben ver kocht. Dit kwam hem te staan op een geldboete van ƒ30.subs. 30 dagen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Wilhelmina Gerdina Maria cL van C. Slos en W. C. v. Goozen Maar ten Gerard z. van C. P. v. d. Meeberg en M. J. J. Witte. Ondertrouwd: J. Hamerling jm. 23 j. en E. Schroef jd. 21 j. W. F. Hanno wedr. 52 j. en A. Hartog wede. 49 j. B. v. Velzen jm. 27 en J. H. Heidema jd. 26 j. N. de Water jm. 21 j. en J. Hoog kamer jd. 20 j. A. J. N. y. d. Stel jm. 22 j. en C. G. v. Dijk jd. 27 j. Overleden: L. SzaboHorvath vr. 60 j. C. Spaanderman gesch. .69 j. J. de Vreugd man .44 j.~N. C. v. d. Wolf m. 38 j. J. C. Schneider m. 68 j. P. J. Uljé jd. 37 j. Agenda LEIDEN. Dinsdag, „Een kwartier voor God", Hartebrugkerk, van 1.30 tot 1.45, geleid door Pastoor Beukers. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 December 20 uur tot Zaterdag 20 De cember 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd ^.71, Tol. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. STADSNIEUWS NATIONALE JEUGDSTORM. Opening nieuw Streekhui». Zaterdagmiddag heeft in het pand Hoogl. Kerkgracht 24 de opening plaats ge- had van het nieuwe Streekkwartier van den Nationalen Jeugdstorm, Gewest II, Streek Leiden. Tegen half vier stelden de stormers en stormsters, die bij deze plechtigheid tegen woordig waren, zich op het -plein van „Den Burcht" op, vanwaar zij naar de Hoogl. Kerkgracht marcheerden. Voor het gebouw stonden reeds Vele belangstellen den, onder wie de burgemeester van Lei den, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck en zijn echtgenoote, deputaties van de N. S. B. en de W. A., Hitlerjugend, enz. Kompaan Jac. W. Jongman nam daar de leiding over Stoimers en Stormsters over, waarbij de eersten rechts, de laatsten links van het gebouw werden opgesteld met de vaahdels, trompetters en trommelslagers in het midden. Te ruim half vier arriveerde de hoofd- stormheer H. G. Müller uit Rotterdam, die na zijn aankomst onmiddellijk het woord nam. Hij zeide, dat men hier bijeen was om het nieuwe Streekkwartier in te wijden, doch vooraf zouden een aantal stormers en stormsters in zijn hand de gelofte afleggen zich getrouw te zullen wijden aan den dienst van het vaderland. Spr. zeide te vertrouwen, dat deze jeugd eens zal zijn de werkelijkheid van het Ned. volk. In hét afgeloopen tijdperk heeft men zich wel eens afgevraagd of in ons volk nog die kracht leeft, dat het zich zou kunnen opheffen om een gelijkwaardige plaats in te nemen onder de volken van Europa. Spj. twijfelt daaraan allerminst. Wanneer echter de vervanging van de volks leiders ook een vernieuwing van ons volk wil zijn, moet er echter ook een nieu we geest komen. Het formulier van de af te leggen ge lofte nu zegt in Gods vertrouwen alles te geven voor het vaderland. Nadat vervolgens uit elke groep een meisje en een jongen naar voren waren ge roepen, legden dezen in handen van hoofd- stormheer Müller de gelofte af. Deze plech tigheid werd gevolgd door het zingen van het zesde couplet van het nationale volks lied. Hierna volgde de openixlg van het Streekkwartier, waaraan een korte toe spraak van den heer Müller voorafging. Spr. uitte er zijn vreugde over dit nieu we kwartier te mogen openen. Hij uitte zijn vreugde over de belangstelling der burgerij en herinnerde er aan hoe eenige jaren geleden reeds een huis werd ge opend, dat daarna weer verdween. Voor ongeveer een jaar werd de Streek opnieuw opgericht en zij kreeg een kwartier in Gravestein. Daaruit verdreven, vond men een tehuis in Oegstgeest en nu staat men hier voor een nieuw kwartier, van waaT- uit men Leiden zal veroveren, d.w.z. de burgerij en speciaal hiervan de jeugd. Spr. wees hierna nog eens op 't doel van den Jeugdstorm en stelde de jeugd voor oogen hoe zij in alles van trouwe plichts betrachting snoet zijn. Ter openinj van het Streekkwartier werd vervolgens rife nationale vlag uitgestoken, waarna stoimsters en stormers zongen: „Op. Nederlandsche jongen!" Nadat kompaan Jac. W. Jongman den heer Müller had bedankt voor zijn woor den, werd het huis bezichtigd, terwijl de meisjes en jbngens onder leiding van hop man Vis een marsch door de stad maak ten. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Lijk opgehaald en twee kranige reddingen. Hedenmorgen is nabij de Singelbrug in den Rijn nabij Zijlsingel en Utrechtsche Veer het lijk opgehaald van de 19-jarige mej. Janna van 't Zelfde. Zij was om streeks een maand geleden des avonds te gen 10 uur van haar woning aan de Waard- gracht naar haar betrekking in de Rooden- burgerstraat gegaan, doch daar niet gear riveerd. Zaterdag en gisteren zijn wederom twee personen tijdens de duisternis te water ge raakt/doch gelul^ig gered. Zaterd»gavond te 3.20 uur geraakte de 27-jarige mej. J. B. aan de Mare te water. Mej. M PJanjer, werkzaam in de Over dekte Zweminrichting, die toevallig pas seerde, sprong haar na en slaagde erin haar behouden naar den wal te brengen. Gisteravond te 7.20 uur geraakte de 65-jarig« mej. J. L. A., eveneens aan de Mare tei water. Dit ongeval werd bemerkt door dflï 67-jarigen gepensioneerden O.-I. militair A. de Vrind, die zich geen oogen- blik jedacht en de juffrouw nasprong. Met beiulp van voorbijgangers slaagde hij erin h&r op den wal te brengen. fT. JOSEPHSGEZELLENVER. Alleitetraitanten wbrden er aan herin nerd, jat a.s. Woensdag 17 December de Noveq begint van den H; Clemens, pa troon >er Retraiteclub, voor het welslagen der riraite. Deze Noveen sluit op eersten Kerstfag. Noveenboekjes zijn bii den huis meester verkrijgbaar. (chtmls O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. verzoekt ons mede te deelen, dat parochiekerk aan den Heerensingel enkele gereserveerde plaats voor de iis meer beschikbaar is. vrije plaatsen voor de Nachtmis zynlezet. Handelsregister K. v. K. ■wijzigingen: 7612. Stolp's Admini- stra ekantoor, Leiden, v. d. Sande Bakhuy- an 20. Wijz. handelsn. in: S. M. Stolp untantskantoor. 5. Apotheek du Croix, Leiden, Rapen- 9. Wijz. handelsn. in: Apotheek D. C. por Ned. Handelscorrespondentie slaag- dejde dames: ,A. v. d. Berg, N. v. d. Berg eruD. v. d. Reep, allen alhier woonachtig. i

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2