DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De strijd In den Stillen Oceaan DUITSCHLAND Momentje MAANDAG 15 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10128 3)<z Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer bestaal uil twee bladen. Één kwartier voor God Eén kwartier voor God! Alle uren van den dag moeten voor God zijn. Dit is een opbouwende en welwillende en-dus nuttige en aangename critiek, diie wij Zaterdag een om zijn persoon en positie vooraanstaand katholiek hoorden maken op de betiteling van de „gods dienstoefening", welke, zooals men weet, gied/urende dien advent 's middags van 1 Vt tot 1 3/4 in de Hartebrugkerk te Leiden iwordt gehouden. Een opbouwende critiek; want zij is ons aanleiding, om vandaag en dit is waar-N sohijniijk niet voor alle lezers overbodig te belichten deze inderdaad alles-over- heerschend-groote en ons gelukkig-maken de levenswijsheid, dat niet slechts „één kwartier" maar alle uren van den dag voor God zijn! In zijn -boek „Levensnienwin-g" een goudmijntje van diepe gedaohten! zegt prof. Nickel, dat het de groote" verdienste van St. Franciscus van Sales is, „dat hij, zoo duidelijk als 't maar kan, heeft uitge sproken, dat heiligheid niet iets is alleen voor vrijgestelden van maatschappelijke beroepen en werkkringen; dart; niemand derhalve op grond van de positie, die hij in de wereld inneemt, om wille van zijn beroeps- of ambtelijke plichten, of ter oorzake van zijn levensstaat, in de onmo gelijkheid verkeert, om ernstig naar de" volmaaktheid te streven; en lat hierna 1 er zich aan mag onttrekken" (>lz. 41). En op de volgende bladzijd» lezen we: „Vurige Godsliefde is insclikkelijk ge noeg om zich te verdragen m<t alles, wat geen zonde is. Zij kan immers alles, zelfs datgene, wat uit zioh nog ge<n zedelijke waarde heeft, heiligen en van haar gloed doordringen". En ten slotte citeeren we oog blz. 43: „Welk een verheffende kraht kan er uitgaan van de gedachte, d af men geen scheiding behoeft te maken tuJschen zijn geestelijk leven en zijn plihten van staat". En bij dit citaat komen wj terug op (het „Eén kwartier voor God", Ons wordt hier de gulden fevenswijs- heid voorgehouden, dat men gen schei ding behoeft te maken tusschen zijui gees telijk leven en zijn plichten van staat. Maar: dat houdt niet in, dat men ook geen ond.rscheid behoeft te mafcn. Met het JJén kwartier voor Gd" wordt onderscheid gemaakt tusschen den tijd, waarin men zich direct richt of God, op zijn geestelijk leven, en den andren tijd, die ook op God gericht moet zijn ïn waar in ook het geestelijk leven ichtsnoer moet zijn. Men wordt nl. opgerekt, dat één kwartier aan de directe vezorging van zijn geestelijk leven te wijder.Na tuurlijk niet alléén dat kwartieren ook niet allereerst dat kwartiej. De betiteling „Eén kwartier vo<r God" kan misvatting wekken, zooals lv. óók misvatting kan worden gewékt dor veel gebruikte uitdrukkingen als: zes dagen kan de mensch voor zichzelf besteen, de zevende, de d&g des Heeren, is vo<e God. -Alle dagen zijn voor God! Dat misverstand, waar het bij oze le zers mocht zijn gerezen, hopen wijnu te hebben weggenomen. Wij zijn den gezaghebbenden citicus, dankbaar, dat hij ons dit artikeltje heef t geïnspireerd. Wij willen hierbij n<j op merken, dat diens, zooals reeds gzegd^ welwillende critiek op den vorm, vaar- in het bedoelde kwaf1 tiert je wordt ange- kondigd, samenging met sympaiieke waardeering voor dat kwartiertje; zelf (dat blijkens de ervaring ook door dtfeeer velen, die het meemaken, wordt deerd). ge%ar- KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H.,Exc. de Bisschop van Haarlem heft benoemd: tot kapelaan te Amsterdam ',H. Willibrordus buiten de Veste) den welecw. heer J. F. M. Dessain, thans kapelaar te Loosduinen; tot kapelaan te Haarlem H. Jozef) den weleerw. heer H. C. Roozenbrg: tot kapelaap te VelsenNoord den welerv heer N. vdn Paaschen, thans kapelaante R e e u w ij k. De afdeeling leger van het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat sterke for maties Japansche vliegtuigen aanvallen hebben gedaan op vijandelijke vliegvelden in Burma en op Malakka en den vijand zware verliezen hebben toegebracht. Er werden aanvallen gedaan op Penang en het vliegveld Victoria in Burma. In weer wil van het hevige afweer.vuur werden troepenconcentraties bestookt. Vier kléine gevechtsvliegtuigen, die op den grond ston den, geraakten in brand. Twee transport schepen werden tot zinken gebracht, een derde zwaar beschadigd. Andere vliegtui gen bestookten de installaties op het vlieg veld Mergoei in het Zuiden van Burma, waar benzinetanks in brand raakten. De vijandelijke vliegtuigen vluchtten. Op het vliegveld Kwantan op Malakka werd een groote bommenwerper vernield. De Japan ners verloren tijdens him aanvallen dris vliegtuigen. JAPANSCHE VERSTERKINGEN OP MALAKKA GELAND. De ochtendeditie van het blad Asani pu bliceert groot opgemaakt een telegram uit Sjanghai, dat groote Japansche versterkin gen uitgerust met gemachiniseerde strijd middelen erin geslaagd zijn te landen op verschillende punten van het, schiereiland Malakka als voorbereiding voor een vast beraden aanval te land op Singapore. In middels bombardeeren Japansche vliegtui gen hevig de militaire doelen van Singa pore. met inbegrip van het beroemde grootste droogdok ter wereld. Het Brit- sche opperbevel te Singapore zou dringend verzocht hebben om versterkingen uit Ne- derlandsch-Indië, vooral om vliegtuigen en tanks. Naar Domei meldt, -heeft de Amerikaan- sche hooge commissaris op de Philippijnen per radio verzocht, onverwijld een Ameri- kaansch expeditiecorps naar de Philippij nen te sturen. DE TOESTAND IN HONGKONG. Domei meldt uit Kanton, dat de gouver neur-generaal van Hongkong de Japan sche sommatie ,tot overgave van de hand heeft gewezen. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche landingstroepen in Zuid-Ma- lakka krachtigen vijandeliiken tegenstand hebben gebroken en diep in de vijandelij ke Stellingen, zijn doorgedrongen. Hierbij Wierd een Britsche gepantserde divisie ver nietigd. Twintig tank, 16 pantserwagens en 60 gepantserde auto's werden buitge maakt Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat in de Pbilipoiinsche wateren een Ameri- kaansche duiboot 'door een .Tananschen tor pedojager tot zinken is gebracht. Bij de luchtaanvallen. gisteren gedaan op ver schillende vliegvelden oo de Philinpijnen, waaronder Nichols, ziin 4^v>i^'1°1iik<a toe stellen op den grond verniell. Een vlieg tuig, dat opsteeg om den strijd aan te bin den. werd neergeschoten. De strijd op de phtlippijnen. De Britsche berichtendienst bevestigt, dal het den Japanners gelukt is. op ten minste drie plaatsen op de Philippijnen vasten voet. te krijgen. Opnieuw zijn Ja pansche valschermtroepen op de Philip pijnen gedaald. engeland geeft verlies toe. De Engelsche berichtendienst heeft ver klaard: Wij geven toe, dat de eerste ronde in den Stillen Oceaan ten gunste van de Japan ners is verloopen. In Malakka hebben de Japanners door hun verrassenden aanval eenige vorderingen kunnen maken. Wij lijden nog steeds onder het verlies van onze beide oorlogsschepen. Wii weten, dat wij met een geduchten vijand te doen heb ben. AUDIëNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem il op a.s. Dinsdag 16 December geen audiëne verleener.. VAN HET ZUIDZEEFRONT Het Japansche hoofdkwartier deelt me de, dat de bommenwerpers heden aanval len hebben gedaan op vliegvelden in Mid- den-Luzon. Zij vernielden 40 Amerikaan- sche bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen op den grond en deden drie toestellen in brand geraken. Ztvare branden braken uit in hangars en olieopslagplaatsen. An- derg vliegtuigen vielen het hoofdkwartier te Hagosio Tarlac, 40 mijl ten Oosten van Iba, aan en vernielden barakken. Te Ap- pari zijn 40 gevechtsvliegtuigen buitge maakt. De Japansche strijdkrachten op Luzon vorderen volgens de plannen. Zij braken den tegenstand op alle punten. De troepen, die van de Thailandsche grens naar Singa pore oprukken, hebben een niet-genoemd strategisch punt aan de Oostkust van Ma lakka bezet. Naar uit Singapore wordt gemeld, heeft de commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in het Verre Oosten mede gedeeld, dat Japansche vliegtuigen hevige aanvallen hebben gedaan op Seboe en Clarkfield. Seboe wordt na Manilla de be langrijkste defensiepositie van de Philip pijnen geacht. Foto „L. Crt." De Zeereerw. Heer J. J. M. VAN VASTEN- HOVEN, Pastoor te Zoeterwoude (H.R.), die gisteren plotseling is overleden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld: Dagelijks zetten de bolsjewisten zonder rekening te houden met zware verliezen hun formaties steeds weer aan tot den aan val op de Duitsche linies. In vele sectoren van het Oostelijk front komen daarbij hard nekkige plaatselijke gevechten tot ontwik keling, die telkenmale eindigen met een groot aantal gesneuvelde bolsjewieken en het kapotslaan van vijandelijk oorlogstuig. In het Donetsbekken heeft de vijand gis teren gebruik gemaakt van den zwaren mist om een krachtige aanvalsactie te ont plooien. In verscheidene golven bestorm den de bolsjewistische soldaten in verschei dene sectoren met steun van tanks door den mist heen de Duitsche linies. In zware afweergevechten sloegen onze troepen alle aanvallen af. Op een plaats drong de vijand door de Duitsche beveiligingen heen en om singelde een bataillon. Terstond gingen de naburige eigen troepen tot den tegenaanval over en sloten door den stoutmoudigen aanval de plaats van den doorbraak af. Na korten, maar taaien strijd werd de vijan delijke omsingeling verbroken en het Duit sche bataillon bevrijd uit de omvatting der bolsjewieken. Hoe zwaar de verliezen van den tegen stander bij al deze gevechtshandelingen zijn, blijkt uit het aantal van 1000 doode bolsjewieken, die na 24 uur van strijd in den sector van een Duitsch legercorps ge teld zijn. Bovendien vielen 7 tanks, 2 stuks afweergeschut en 9 machinegeweren in handen van de Duitsche troepen. Op alle plaatsen aan het ïr.ont in den Zuidelijken sector waren de eigen linies na de succes volle afweergevechten hecht in het bezit der Duitsche troepen. Dat de bolsjewisten naar aanleiding van de door plaatselijke omstandigheden be paalde acties van de Duitsche troepen ge durende de afgeloopen week thans groote overwinningsberichten de wereld insturen heeft in welingelichte Berlijnsche kringen geen verwondering gewekt, doch werd in tegendeel verwacht. Den laatsten tijd is er van Duitsche zijde herhaaldelijk op gewe zen, dat de Duitsche troepen na het inval len van dén winter die stellingen zouden betrekken, die de gunstigste posities tijdens den winter zouden vormen, en dat deze maatregelen op sommige plaatsen van het front een Duitsche opmarsch of een terug tocht zouden beteekenen. De tenuitvoer legging van deze als zuiver tactisch te be schouwen herziening van het Oostelijk front is thans gaande. Schijnbaar hebben de bolsjewisten, naar men in Berlijn ver klaart, eerst thans bemerkt, dat het hier Duitsche maatregelen betreft binnen het kader van het bovengenoemde plan. Waar een terugtrekking van het front uit tacti sche overwegingen opportuun scheen, is het dus noch een terugtocht der Duitschers noch een opmarsch van de bolsjewisten in den trant der Moskousche beweringen. Overigens zijn deze manoeuvres tot her ziening van het front van zoo geringe be- teekenis wat het terrein betreft, dat zij, wat hun grootte betreft, op de landkaarten nauwelijks of in het geheel niet kunnen worden zichtbaar gemaakt. Hieruit valt te verklaren, waarom de bolsjewistische over winningsberichten Berlijn zoo koud laten. Ook de door de bolsjewisten medegedeelde getallen omtrent behaalde buit worden in welingelichte Duitsche kringen volkomen misplaatst genoemd. IN 'N PAAR REGELS RIJKSMINISTER KERRL OVERLEDEN. De Duitsche Rijksminister Hans Kerrl is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een hartverlamming gestorven. Minister Kerrl is 54 jaar gewaïden. Hij wsa een der eerste zes afgevaardigden der N.S.D.A.P., die in 1928 lid werden van het Pruisische parlepient. In 1932 werd hij ge kozen tot president van den Pruisisch en landdag. In 1935 ném hij de lei'ding op zich van het ministerie voor kerkelijke aange legenheden. ITALIAANSCH GENERAAL IN SOVJET UNIE GESNEUVELD. Aan het hoofd van zijn troepen is op 12 December generaal de Carolis in de Sovjet- Unie gesneuveld. Met hem viel de zesde Italiaansche generaal in rechtstreeksch op treden tegen den vijand. STRIJDT VOOR EUROPA Verliezen der Russische luchtmacht HOOFDKWARTIER VAN DEN FEUHRER, 13 Dec. (D. N. B.). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: y „Aan het Oostelijke front zijn plaat selijke aanvallen van den vijand afge slagen. Het luchtwapen heeft met goed effect troepenconcentraties en spoor wegdoelen bestreden aan den Beneden- Don en aan het Noordelijke front. Het bombardeerde verder luchtsteunpun- ten der Sovjets ten Zuid-Oosten van hét Ladoga-meer en deed in den afge loopen nacht aanvallen op militaire doelen in Moskou. In den nacht van 12 op 13 Decejnber zijn haveninstallaties aan de Oost- en Zuid-Westkust van Engeland door ge- vechtsliegers met bommen bestookt. Het zwaartepunt der in Noord-Afri- ka nog in vollen gang zijnde gevechten is verplaatst naar de streek ten Wes ten van Tobroek, zonder dat het den tegenstander zou -zijn gelukt-beslis sende resultaten'te'Dereiken. Bardia en Solloem bieden met groote hardnek kigheid tegenstand tegen den toene men den druk van den tegenstander. Gedekt door laaghangende wolken Rebben afzonderlijk vliegende toestel len bommen geworpen op eenige plaat sen in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied, welke een gering aantal slachtoffers onder de burgerbevol king maakten. Bij deze nachtelijke aanvallen op de bezette Westelijke ge bieden verloor het Britsche luchtwa pen twee bommerwerpers." HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 14 Dec. (D. N. B.). Het opeerbevel der weermacht deelt mede: „Aan het Oostelijke front heeft de artillerie van het Duitsche leger vijan delijke schepen in de haven van Sevas topol en voor den oorlog belangrijke doelen te Leningrad met goed gevolg beschoten. Voor het overige bleven de gevechtshandelingen beperkt tot het afweren van vijandelijke aanvallen.. De luchtmacht bracht den vijand zware verliezen aan menschen en oorlogsma teriaal toe bij aanvallen óp transpor ten, garnizoenen, colonnes en barak kenkampen. In de Engelsche wateren is, bij den toegang tot het Kanaal van Bristol, een vijandelijke torpedobootjager door bomtreffers zóó ernstig beschadigd, dat hij verloren geacht "kan worden. In den afgeloopen nacht heeft/le lucht macht met succes militaire doelen aan de oostkust van Engeland gebombar deerd. Bij pogingen om over het Kanaal het bezette gebied binnen te vliegen, ver loor de vijand 7 vliegtuigen. In het gebied ten Westen van To broek in Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaapsche troepen gecon- treerde Britsche aanvallen afgeslagen en verscheidene batterijen alsmede 11 pantserwagens vernield. Duitsche en Italiaansche duikbomenwerpers brach ten vijandelijke gemotoriseerde co lonnes groote verliezen toe. Jachtvliegtuigen der spilmogendhe- den schoten bij luchtgevechten 15 vliegtuigen neer, zonder zelf verlie zen te lijden. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vliegvelden, ravi- tailleeringskampen, pantser- en auto colonnes .bij Tobroek met goed gevolg gebombard^rd. De Bolsjewistische luchtmacht heeft van 6 tot 12 December in het geheel 125 vliegtuigen'verloren. Daarvan wer den er 88 in luchtgevechten en 32 door luchtdoelgeschut neergeschoten; de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oos telijke front 7. Duitsche vliegtuigen verloren." FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN UIT ITALIë TERUGGEKEERD Te St. Jean de Maurcien in Savoye zijn 140 Fransche krijgsgevangenen, die in een Italiaansche gevangenenkamp verblijf heb ben gehouden, aangekome^. Dit is het eer ste transport door de Italianen vrijgelaten Frgnschen. NEGEN DOODVONNISSEN IN TRIEST. In het terroristenproces van Triest zijn negen beklaagden ter dood veroordeeld, 48 beklaagden kregen gevolgenisstraffen van 3 tot 30 jaar, terwijl de drie overigen wer den vrijgesproken. ONDERSCHEIDING VOOR DE FAMILIE PACELLI. Op voorstel van den Duce heeft de ko ning-keizer den titel van vorsten verleend aan de nakomelingen van markies Fran cesco Pacelli. Deze is de broer van den te- genwoordigen Paus en heeft een groot aan deel gehad in de totstandkoming van het verdrag van Lateranen tusschen Italië en den Heiligen Stoel. RECHTKUNDIG ADVIES. Tot nader aankondiging zal onze rechts kundig adviseur geen spreekuur houden. ROOKEN. Behalve een geweldige ontwikkeling in de luchtvaart prikkelt de oorlog de menschen, die er mee te maken heb ben, ook nog tot het uitvinden van al lerlei surrogaten. Het eèrste is, naar wij hopen althans, misschien van meer blij venden aard dan het laatste en wel licht zullen wij na dezen wereldbrand gemakkelijker in een vliegmachine plaats nemen dan surrogaat eten. Laat ons hopen. Maar voorloopig zullen wij het met surrogaat moeten doen, al vind ik, dat men naar mijn smaak wat te ver gaat met dat surrogaat. Wij krij gen nu, naar ik in de kranten lees, de surrogaatsigaar. Dat is niet maar al leen een sigagr met papieren om blad, maar tevens een sigaar met „iets er in dat in Nederland aan de hoo rnen groeit". De heeren, die dit pro duct hebben gefabriceerd, zijn van hét standpunt uitgegaan, dat het sigaren- rooken zulk een hartstochtelijke ge woonte is geworden, dat er zelfs nog wel wat te verdienen valt met turfmolm met een kalenderblaadje er om heen. Ik vind, dat dit te ver gaat. Men kan de menschen in 't leven .houden met rauwkost en taptemelk, maar men zou ze laten sterven bij 4e walm van schors of boombladeren. Men moge dus toezien.... IN DE WOESTIJN VAN MARMAR1CA Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt: De slag, waarin de strijdkrachten der spil sedert sedert ruim 3 weken in de Mar- marische woestijn strijden tegen een in aantal en gevechtsmiddelen verre supe rieuren tegenstander, duurt in feilen vorm voort in bet gebied ten westen van To broek. Sterke, met groot gebruik van tanks uitgevoerde vijandelijke aanvallen strandden op den vastberaden afweer van onze dooor het ludhtwapen ondersteunde troepen. Bardia en Solloem bieden met groote taaiheid weerstand aan dien toe- nemenden vijandelijiken druik. Duitsche vliegtuigen hebben in scheervludbt vijan delijke auto-colonnes met zichbare succes sen aangevallen en talrijke auto's in brand gestoken. In herhaalde luchtgevechten- zijn 10 vliegtuigen diooor Duitsche jagers neer geschoten. Vier vliegtuigen zijn, door ons afweergeschut getroffen, brandend neer gestort. Drie van onze toestellen worden vermist. In de vroege oohtenduren van gisteren hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen geworpen op verschillende plaat gen op Sicilië en in Calabrië, in het bij zonder op Comiso en Crotone. In Comiso zijn een persoon gedood en twee gewond. Een aanval op Tripolis leverde geen resul taten op. Ook Patras in Griekenland is gebombardeerd. 10 dooden en 37 gewon den, onbelangrijke schade. Het 560ste communique van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „In de streek ten westen van Tobroek zijn levendige aanvallen op onze stellingen afgeslagen. Aanhoudende bedrijvigheid der artillerie aan het front van Solloem. De dag van gisteren werd gekenmérkt door prachtige successen der Italiaansch-Duit- sche luchtmacht, die ook in den strijd te land ingreep door bombardementen n machinegeweervuur. Bij talrijke gevech ten in één daarvafl bonden 10 Italiaan sche vliegtuigen den strijd aan met een formatie van ongeveer 50 vijandelijke toe stellen werden 24 vliegtuigen neerge schoten en wel 10 door onze jagers en 14 dooor de Duitschers. Wij verloren 3 toe stellen. In het centrale bekken van de Mid- dellandsohe Zee heeft een onder verken ningsvliegtuigen, dat werd aangevallen door twee jagers en drie 'bommenwerpers, een spitfire neergeschoten, waarna het kon ontkomen. Bij twee nieuwe vijandelijke luchtaan vallen op Argostoli, die geen schade en geen slachtoffers veroorzaakten, grepen onze jagers onmiddellijk in. Zij vernielden 5 bommenwerpers. Engelsche vliegtuigen hebben' eendge bommen laten vallen op Navarrino in Griekenland, Een huis werd getroffen, drie Grieken werden gewond". MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND HONGARIJE IN OORLOG MET AMERIKA Officieel wordt medegedeeld, dat de mi nister-president en minister van buiten- 'andsthe zaken van Hongarije Bardossy, den Amerikaanschen gezant te Boedapest Vrijdag de volgende nota heeft doen toe komen: „De Hongaarsche regeering acht op grond van het z,g. pact van drie van 27 September 1940, resp. op grond van de toe treding van Hongarije tot dit pact op 20 November 1940 en in overeenstemming met het op 11 December 1941 vastgelegde soli dariteitsbeginsel, den tusschen de V. S. eenerzijds en het Duitsche rijk, Italië en Japan anderzijds bestaanden oorlogstoe stand ook tegenover Hongarije te bestaan"

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1