t VRIJDAG 12 DECEMBER 1941 DE LEIDSCHE COUR AF?! EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur: Fh. Wllmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse, Lelden. Red. Stad en Sport M. Zonderop, Leidem Red. Omgeving: L. Roozen. melden. Red. Letteren en Kunst Fr. Schneiders. Lelden. WEERBERICHT ZONS OP- en ONDERGANG. Zon onder 5.27 -uur Vrijdagavond. Zon op 9.41 uur Zaterdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTANDEN. 12 December: -De maan komt Vrijdag nacht om 1.32 uur op en gaat Vrijdagmid dag om 2.22 uur onder. 13 December: De maan komt Zaterdag nacht om 2.47 uur op en gaat Zaterdagmid dag om 2,48 uur onder. '14 December: De maan komt Zondagnacht om 4.04 uur op en gaat Zondagmiddag om 8.17 uur onder. 15 December: De maan komt Maandag- dagmorgen om 5.23 uur op gaat Maandag middag om 3.47 uur onder. 17 December: De maan komt Woensdag morgen* om 8.01 uur op en gaat Woensdag avond om 5.11 uur onder. Als een zoo onbelangrijk^ staat als Po len het kon wagen dergeliffce voorstellen eenvoudig te negeeren, dan heeft inzage in de documenten van het ministerie van buitenlandsche zaken te WarSchau de ver rassende verklaring daarvoor gegeven. Eén man was er, aldus Hitler,^die met duivel- sche gewetenloosheid geheel zijn invloed,, in het geding bracht om Polen in'zijn ver zet te stijVen en iedere kans op verzoening uit te schakelen. De rapporten, die de toenmalige Pool sche gezant te Washington, graaf Potiocki aan zijn regeering te Warschau zoniet, zijn documenten, waaruit angstwekkend dui delijk blijkt, in welke mate een enkele iman en de krachten, die hem voortdreven, beladen zijn tnet de verantwoordelijkheid van den tweeden wereldoorlog. In de eerste plaats rijst de vraag, om welke redenen, deze man tot zoo fanatie ke vijandschap kon geraken tegenover eeq land, dat tot dusver in zijn geheele ge schiedenis noch aan Amerika noch aan hemzelf eenig leed had berokkend. Voor zoover het om de houding van Duitsch- land jegens Amerika gaat, valt het vól gende te zeggen: 1) Duitschlarud is wellicht de eenige groot» mogendheid, die noch in Noord-, noch in Zuid-Amerika ooit een kolonie heeft bezeten of politieke activiteit heeft ontplooid, tenzij dan door de emigratie van vele millipenen Duitsobers en him me dewerking, waariflt het Amerikaansche continent en vooral de Vereenigde Staten slechts voordeel hebben getrokken. 2) Het Duitscbe Rijk heeft in de gehee le geschiedenis van het ontstaan en be staan der Vereenigde Staten nooit een po litiek afwijzende of zelfs vijandige hou ding aangenomen, maar wel met het bloed van vele zijner zonen medegeholpen aan de verdediging van de Vereenigde Staten. 3) Het Duitsche Rijk heeft aan geen enkelen oorlog tegen de Vereenigde Sta ten zelve deelgenomen, maar wel werd het in 1917 door de Vereenigde Staten den oorlog aangedaan. 4) Ook overigens bestaan er geen te genstellingen tusschen het Amerikaansche en het Duitsche volk. De verscheidenheid van staatsvorm was altijd al aanwezig. Zij kan echter in het geheel niet als reden voor vijandelijkheden in het* leven der volken worden genoemd; zoolang niet een, staatsvorm er naar streeft buiten het hem van nature aangewezen gebied in te grij pen in andere gewesten. Tusschen beide staten lifet een oceaan. De divergenties tusschen het kapitalistische Amerika en het bolsjewistische Rusland zouden, indien althans deze begrippen iets waars bevat ten, aanzienlijk grooter moeten zijn, dan tusschen het door een president geleide Amerika en het door den Führer geleide Duitschlarud. ROOSEVELT'S VERANTWOORDELIJK HEID VOOR DEN OORLOG Het is evenwel is sen feit, dat de beide historische conflicten tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, zij het ook ge ïnspireerd door dezelfde kracht, uitslui tend ontketend werden door twee mannen uit de Vereenigde Staten, namelijk presi dent Wilson en Franklin Roosevelt. De ge schiedenis zelf heeft vonnis geveld over Wilson. Zijn naam blijft verbonden aan een der gemeenste woordbreuken van alle tij den. De gevolgen van zijn woordbreuk wa ren ontbinding van het leyen der volken, niet slechts bij de z.g. overwonnenen, doch ook bij de overwinnaars zelf. Wij weten thans, dat achter Wilson een gezelschap be langhebbende financiers stond, die zich be dienden van dezen professor, die aan val lende ziekte leed, om Amerika in den oor log te storten, waarvan zij uitbreiding van zaken hoopten. Wat is nu de reden, dat er na zulke bit tere ervaringen een president der Vereenig de Staten te vinden is, die het/ opnieuw zijn eenige taak acht oorlogen te laten ontstaan en vooral de vijandschap tegen Duitsch land tot aan het uitbreken van een oorlog op te voeren? Om te beginnen, de persoonlijke kant: ik begrijp maar al te goed, dat tusschen levensopvatting en -houding van president Roosevelt en mijzelf een eindeloos groote afstand bestaat. Toen de wereldoorlog kwam, had Roosevelt op een post in de schaduw van Wilson dezen oorlog meebe leefd in het kamp der verdieners. Als ge woon soldaat heb ik mijn best gedaan om in deze vier jaar tegenover den vijand myn plicht te doen en ik keerde natuurlijk even arm uit den oorlog terug, als ik hem in den'herfst van 1914 ingegaan was. Toen de heer Roosevelt de loopbaan koos van een politicus met normale Ervaring in zaken, een oecopomische basis en protectie dank zij afkomst, streed ik als naamlooze onbekende voor de wsdergeboorte van een volk, dat het zwaarste ortrecht in zijn ge heele geschiedenis had ondergaan. De krachten, die den heer Roosevelt droegen, waren de krachten, die ik op grond van het lot van mijn volk en van mijn heiligste, in nerlijke overtuiging bestreed. En toch hadden wij beiden iets gemeen: de Vereenigde otatep hadden 13 millioen werkloozen, Duitschland zeven millioen en overigens nog zeven millioen arbeiders, die geen vollen werktijd hadden. In beide sta ten waren de openbare geldmiddelen ln verwarring en de achteruitgang van het al- gemeene oeconomische leven, kon nauwe lijks tegengehouden worden naar het scheen. Hoewel evenwel thans in het Duitsche Rijk onder nationaal-socialistische leiding binnen Weinige jaren een ontzaglijke voor uitgang in leven, bedrijf, cultuur, kunst, enz. begon, zag president Roosevelt geen kans in zijn eigen land ook slechts de ge ringste verbeteringen tot^tand te brengen. In nauwelijks vijf, jaren waren in Duitschland de oeconomische problemen opgelost en de werkloosheid opgeheven. In dezelfde periode heeft president Roosevelt de staatsschulden van zijn land op de ont- zaglijkste wijze verhoogd, den dollar gede valueerd, het bedrijfsleven nog meer on dermijnd en het aantal werkloozen op peil gehouden. Dit valt echter niet te verwonderen, als men bedenkt, dat de geesten, die deze man heeft opgeroepen tot zijn ondersteuning of juister, die hem ha'dden geroepen, behoo-,. ren tot de elementen, die als Joden slechts belang kunnen hebben bij ondermijning ep nooit bij orde. De wetgeving van dén man van de New Deal was verkeerd. In een Europeeschen staat zou ttij stellig geëindigd zijn voor een politiek gerechtshof wegens opzettelijke verkwisting van het nationale vermogen, voor een burgerlijke rechtbank echter de gevangenis ivet zijn ontgaan we gens fraude. Een dreigende oppositie vormde zich bo ven het»hoofd van dezen man. Interessant zijn in dit verband de rapporten van den Poolschen gezant Potocki uit Washington, die er steeds weer op wijst, dat Roosevelt het gevaar voor ineenstorting van xijn ge heele oeconomische kaartenhuis volkomen beseft, en derhalve in ieder geval behoefte heeft aan afleiding op het gebied der bui- tenlandsche politiek. Hij werd daarin ver sterkt door den kring van Joden uit zijn omgeving. Zoo begint dan de invloed van den Ame- rikaansehen president 4n toenemende mate de strekking te krijgen tot het teweeg brengen van conflicten of versterking van bestaande geschillen. In ieder geval poogt hij te beletten, dat conflicten een vreed zame oplossing vinden. Jarenlang koestert deze man slechts den wensch, dat ergens ter wereld strijd uitbreekt, het liefst in Europa, waardoor hij gelegenheid krijgt door het Amerikaansche bedrijfsleven met een der strijdende partijen te verbinden een politieke ineenstrengeling van belan gen tot stand te brengen en daardoor de aandacht van zijn kreupele, oeconomische politiek in het binnenland af te leiden naar het buitenland. UITDAGEND OPTREDEN Bijzonder uitdagend wordt zijn optre den in dezen zin tegen het Duitsche rijk. Van 1937 af kwam er een aantal redevoe ringen, waarin deze man stelselmatig be gint het Amerikaansche publiek tegen Duitschland op te hitsen. Hij 'dreigt met invoering van een' soort quarantaine tegen de z.g. autoritaire staten. Bij de uitvoering van deze politiek van haat en ophitsing, die president Roosevelt nu voortdurend versterkt, roept hij den Amerikaanschen ambassadeur uit Berlijn naar Washington om rapport uit te brengen. Sindsdien zijn de beide staten nog slechts door zaakge lastigden vertegenwoordigd. In November 1938 begint hij stelselmatig en opzettelijk iedere kans op een politiek van verzoening in Europa te saboteeren. Hij dreigt eiken staat, die bereid is een politiek van vreed zaam overleg te voeren, met blokkeering van de mogelijkheid tot het sluiten van lelhingen, oeconomische vergeldingsmaat regelen, opzegging van leeningen enz. Hier verschaffen de rapporten der Poolsche am bassadeurs te Washington, Londen, Parijs en Brussel een ontstellend inzicht. In Januari 1939 dreigt deze man voor het Congres met alle maatregelen, met uit zondering van oorlog, tegen de autoritaire staten op te treden. In Maart 1939 begint hij mee te praten over de interne Europee- sche aangelegenheden, die den president der Vereenigde Staten in het geheel niet raken. Ja, de heer Roosevelt gaat nog ver der. In strijd met alle bepalingen van het volkenrecht, verklaart hij regeeringen, die hem niet bevallen, niet te erkennen. Ja, ein delijk gaat hij zoover, dat hij onrechtmatig verdragen sluit, die hem dan zelfs het recht geven vreemde gebieden eenvoudig te bezetten. Op de plaat' van Roosevelt zat mevrouw de e.chtgenoote. Zij weigerde te leven in een wereld, zooals wij die bezitten. Dat is tenminste begrijpelijk. Want dit is een we reld van den arbeid, niet een van bedrog en oplichterij. Na een korte onderbreking echter zet de man van deze dame daar tegenover op 4 November 1939 de wijziging van de neutraliteitswet door op e'en wijze, waardoor het verbod tot uitvoer van wape nen wordt opgeheven en wel ten gunste van een eenzijdige leverantie, aan de te genstanders van Duitschland. Reeds de zelfde maand erkent hij een troep Poolsche emigranten als z.g. uitgeweken regeering, ofschoon hun eenige politieke basis een paar millioen uit Warschau meegenomen Poolsche goudstukken was. Reeds 9 April gaat hij, verder en kondigt nu de blokkeering'van de Noorsche en Deensche saldi af, ofschoon hij precies weet, dat b.v. de Deensche regeering in haar finan'cieele beheer in het geheel niet gade geslagen, laat staan dan gecontroleerd wordt door Duitschland. Naast de verschil lende uitgeweken regeeringen erkent hy nu ook nog een Noorsche, een Nederland- sche en een Belgische. MSar de ware gezindheid van dezen man treedt pas aan den dag m een telegram van 15 Juli 1940 aan den Franschen pre mier Reynaud. Hij deelt hem mee. dat de Amerikaansche regeering de hulpverlee ning aan Frankrijk zal verdubbelen, op voorwaarde, dat Frankrijk den strijd te gen Duitschland voortzet. Want nu over valt hem de angst, dat zijn wapening, waarmee milliarden zijn verkwist, binnen kort als puur bedrog wordt doorzien, voor het geval in Europa de vrede tot stand komt, aangezien niemand Amerika aanvalt, als dit het zelf niet uitlokt. Na Juli 1940 nemen de maatregelen van Roosevelt om zelf den weg tot den oorlog te vinden steeds meer toe. Reeds in Augus tus 1940 wordt een gemeenschappelijk mi litair program voor de Vereenigde Staten en Canada opgesteld. In September 1940 na dert hij den oorlog nog meer. Hij staat aan de Engelsche vloot 50 torpedojagers van de Amerikaansche vloot af, waarvoor hij ove rigens militaire steunpunten op de Brit- sche bezittingen in Noord- en midden- Amerika overneemt. Algemeen gesproken, zal eerst het nageslacht een punt ophelde ren, te weten in hoeverre bij al dezen haat DE DUITSCHE NOTA AAN DE VER. STATEN PE VOLLEDIGE INHOUD. De nota, die de Duitsche minister van buitenlandsche zaken gistermiddag aan den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten heeft overhandigd, heeft den volgenden in houd: Nadat de regeering van de Vereenigde Staten van Amerika sedert het uitbreken van den door de Engelsche oorlogsverkla ring, aan Duitschland op den 3en Septem ber 1939 opgedrongen Europeeschen oorlog alle regelen der neutraliteit in steeds stij gende mate ten gunste van de tegenstan ders van Duitschland op de meest flagran te wijze heeft geschonden, zich voortdurend aan de zwaarste provocaties tegenover Duitschland heeft schuldig gemaakt, is -zij tenslotte tot openlijke militaire aanvalshan- delingen overgegaan. Den llen September heeft de president van de Vereenigde Staten van Amerika openlijk verklaard, dat hij de Amerikaan sche vloot en luchtmacht bevel heeft gege ven op elk Duitsch oorlogsvaartuig zonder meer te schieten. In zijn rede van den 27en October van dit jaar heeft hij nogmaals uit- .drukkelijk bevestigd, dat dit bevel van kracht was. Overeenkomstig dit bevel heb ben sedert begin September van dit jaar Amerikaansche oorlogsvaartuigen Duitsche zeestrijdkrachten systematisch aangevallen. Zoo hebben Amerikaansche torpedojagers, bijv. de Greer, de-Kearny en de Ruben Ja mes stelselmatig het vuur op Duitsche duik- booten geopend. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft zelfs bevestigd, dat Amerikaansche torpedojagers Duitsche duikbooten hebben aangevallen. Verder hebben de zeestrijdkrachten van de Ver eenigde Staten van Amerika op bevel van haar regeering Duitsche koopvaardijsche pen op open zee in strijd met het volken recht als vijandelijke schepen behandeld en gekaapt. De Duitsche regeering stelt derhalve vast: Ofschoon zich Duitschland zijnerzijds te genover de Vereenigde Staten van Ameri ka gedurendt den geheelen duur van dezen oorlog streng heeft gehouden aan de rege len van het volkenrecht, is de regeering der Vereenigde Staten van Amerika van aanvankelyke schendingen der neutraliteit fit openlijke oorlogshandelingen tegen Duitschland overgegaan. Zij heeft daarme de practisoh den oorlogstoestand geschapen. De Duitsche regeering verbreekt daarom de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten van Amerika en verklaart, dat, onder deze door pre sident Roosevelt veroorzaakte omstan- digheden, ook Duitschland van heden af zich als in staat van oorlog met de Vereenigde Staten van Amerika be schouwt. tegen het sociale Duitschland ook nog de bedoeling een rol speelt het Britsche rijk in het uur van verval zoo veilig en ongevaar lijk mogelijk te kunnen overnemen. Als nu Engeland niet me^er in staat is de Amerikaansche leveranties contant te betalen, dringt hij het Amerikaansche volk de leen- en pachtwet op. In Maart 1941 gaat deze man weer een stap vérder, daar Duitschland in geen geval te bewegen is tot reactie op zijn voortdurende onbeschoft heden. Rpeds 19 December 1939 hebben Ame rikaansche kruisers binnen de veiligheids zone de Columbus aan Britsche oorlogs schepen in handen gespeeld. Hij moest tot zinken worden gebracht. Denzelfden dag werkten Amerikaansche strijdkrachten mee, bij de poging om het Duitsche schip Arauca op te brengen. Op 27 Januari- 1940 lichtte de Amerikaansche kruiser Trenton, weer in het strijd met het volkenrecht, de vijandelijke strijdkrachten ter zee in Om trent bewegingen van de Duitsche koop vaarders, Arauca, La Plata en Wangoni. Volkomen- in strijd met het volkenrecht vaardigde hij 27 Juni 1940 een beperking in de vrijheid van beweging voor buiten landsche koopvaardijschepen in Ameri kaansche havens uit. In November 1940 liet hij de Duitsche schepen Phrygia, Idarwald en Rhein zoo lang achtervolgen door Amerikaansche oor logsschepen, tot deze booten zichzelf tot zinken moesten brengen om den vijand niet in hayden te vallen. Op 13 April 1941 volgde de bepaling, waarbij de vaart door de Roode Zee aan Amerikaansche schepen werd geoorloofd om de Britsche legers In het Naburige Oos ten te ravitailleeren. In Maart waren intusschen reeds alle Duitsche schepen door de Amerikaansche autoriteiten in beslag genomen. Dezelfde president verwelkomt op 27 Maart de „putschisten-oorlog" van Simo- witsj en consorten, die door aggressie te Belgrado aan bet roer is gekomen, nadat de wettige regeer ing ten val was gebracht. President Roosevelt had reeds maanden te voren kolonel Donovan naar den Balkan gezonden met de opdracht daar te probee- ren te Sofia en Belgrado een opstand te gen Duitschland en Italië tot stand te bren gen. Van half April af, wordt bovendien het Westelijke deel van dén Atlantischen Oceaan nog sterker bewaakt door Ameri kaansche patrouilles die berichten aan En- gelschen geven. Roosevelt levert 26 April 20 snelbooten aan Engeland én tevens worden voortdu rend Britsche oorlogsschepen in Ameri kaansche havens heYsteld. Op 4 Juni komen'Amerikaansche troe pentransporten op Groenland aan. En o 9 Juni komt het eerste Engelsche berich dat een Amerikaansch oorlogsschip op be vel van president Roosevelt een Duitsche duikboot bij Groenland met dieptebommen heeft bestreden. Wederom in strijd met het volkenrecht worden de Duitsche saldi in de- Vereenig de Staten 14 Juni geblokkeerd. Amerikaansche strijdkrachten bezetten vah 6 op 7 Juli IJsland, gelegen in het Duitsche gevechtsgebied. Roosevelt hoopt daardoor beslist: 1. Duitschland eindelijk tot den oorlog te dwingen en 2. Zuiders den Duitschen duikbootoor log waardeloos te maken, evenals in 1915 —1916. Op hetzelfde tijdstip zendt hij aan de Sovjet-Unie een belofte onftrent Ame rikaansche hulp. Plotseling maakt de minister van marine, Knox, op 10 Juli bekend, dat de Vereenig de Staten bevel hebben gegeven om op de oorlogsschepen van de spil te schieten. Op 4 September opereert de Amerikaansche torpedojager Greer op den Atfantschen Oceaan met Engelsche vliegtuigen tegen Duitsche duikbooten. Vijf dagen later merkt eeij Duitsche duikboot Amerikaan sche torpedojagers op alsv escortevaartul- gen voor een Engelsch convooi. Ten slotte houdt Roosevelt op 11 Sep tember de rede, waarin hij zelf het bevel tot schieten op alle. schepen van de spil bevest'gt en 'opnieuw uitvaardigt. Amerikaansche bewakingsvaartuigen val len op 29 September een Duitsche duilfc- boot ten Oosten van Groenland met diep tebommen aan. Op 27 October bevecht de Amerikaan sche iurpedojager Kearney, die als escorte voor Engeland vaart, waer een Duitsche duikboot met dieptebommen en eindelijk kapen Amerikaansche strijdkrachten op 6 November in strijd met het volkenrecht het. Duitsche schip Odenwald. De beleedigende aanvallen op en onbe schoftheden jegens mij persoonlijk van de zen z.g. president wil ik hierbij als zonder beteekenis over het hoofd zien. Bovendien kan ik in het geheel niet beleedigd wor den door den heer Roosevlt, want ik acht hem geestesziek, evenals destijds Woodrow Wilson Dat deze man met zijn Joodschen aan hang sedert jaren met dezelfde middelen tegen Japan strijdt is ons bekend. Ook hier zijn "dezelfde methoden toegepast. Ik ge loof, dat gij allen het als een bevrijding hebt gevoeld, dat thans eindelijk een staat het eerst is, overgegaan tot een protest te gen deze onbeschaamde mishandeling van waarheid en recht, die uniek is in de ge schiedenis, en wel tot een protest, dat deze man immer heeft gewenscht en waarover hij zich derhalve thans niet mag verba- zon. Dat de Japansche regeering er na jaren lange onderhandelingen met dezen verval- scher eindelijk genoeg van had zich nog langer op zoo onwaardige wijze te laten hoonen, vervult ons allen, het Duitsche fik en ik geloof ook de overige fatsoen- _ke menschen op de geheele wereld, met diepe voldoening. Wij weten welke kracht er achter Roo- seveli staat. Dat is de eeuwige Jood. die zijn tijd gekomen acht om ook aan ons te voltrekken, wat wij in Sovjet-Rusland vol huivering moesten zien en beleyen. Ook als wij geen bondgenootschap met Japan hadden, zou het ons duidelijk zijn, dat het de bedoeling van de Jo<ipn en hun Frank lin Roosevelt is den e<yien staat na den anderen afzonderlijk te vernietigen. Het is ons duidelijk wat deze andere wereld met ons voor heeft. Zij hebben het democra tische Duitschland van weleer doen ver hongeren, zij zouden het nationaal-socia listische Duitschland van thans willen uit roeien. Als Roosevelt of Churchill verklaren, dat zij dan naderhand een nieuwe maatschap pelijke orde willen opbouwen, dan is dat vrijwel zoo, alsof een kaalhoofdige kapper een onfeilbaar haargroeimiddel aanbe veelt. Wat het Duitsche volk betreft,dat heeft geen behoefte aan aalmoezen van een Churchill, een Roosevelt of een JSden, doch het wil slechts zijn recht. En dit recht om te leven zal het zich waarborgen, ook als duizend Churchills of Roosevelts daar tegen wilden complotteeren. Het Duitsche volK heeft wellicht nog nimmer zulk een helder inzicht en zooveel eerbewustzijn ge had als thans. ZIJN PAS OVERHANDIGD. Ik heb derhalve vandaag den Amerikaan schen zaakgelastigde zijn pas doen over handigen en hem het voegende laten mee- deelen: Als uitvloeisel van de steeds verdere uit breiding van een politiek van president Roosevelt, gericht op onbegrensde wereld dictatuur, zijn de Vereenigde Staten van Amerika in vereeniging met Engeland voor geen enkel middel teruggedeinsd om het Duitsche, Italiaansche en ook het Japan sche volk de voorwaarden voor de natuur lijke instandhouding van hun leven te ont zeggen. De regeering van Engeland en dié van de Vereenigde Staten van Amerika hebben zich op dezen grond verzet tegen elke gerechtvaardigde herziening, waar door een betere reorganisatie van de we reld tot stand gebracht zou kunnen wor den. Sedert het begin Van den oorlog heeft de Amerikaaysche president Roosevelt zijn geweten bezwaard met een reeks van de zwaarste misdrijven in .strijd met het vol kenrecht. Bandelooze vergrijpen aan sche pen en andere eigendom van Duitsche en Italiaansche staatsburgers werden gecom bineerd met bedreiging van de persoonlij ke vrijheid der betrokkenen, die daarvan soms zelfs ook door interneering enz. op willekeurige wijze werden beroofd. De aanvallen van den president der Ver eenigde Staten, RÓosevelt. die ook anders- zins een feller karakter kregen, gingen ten slotte zoover, dat hij de Amerikaansche marine beval in tegenstelling tot alle be palingen van het volkenrecht, schepen van Duitsche en Italiaansche nationaliteit ter stond overal aan te vallen, te beschieten en tot zinken te brengen. Amerikaansche ministers beroemden zich er ook op, dat zij op deze misdadige wijze Duitsche duikbooten hadden vernietigd. Duitsche en Italiaansche koopvaarders, werden overvallen en gekaapt door Ame rikaansche kruisers, en hun vreedzame be manning werd overgebracht naar gevange nissen. Daarenboven werd evenwel in Amerika, zonder dat de Amerikaansche regeerjng eenige poging tot officièele weerlegging deed, het plan van president Roosevelt ge publiceerd, om uiterlijk in 1943 Duitsch land en Italië met militaire machtsmidde len in Europa zelf aan te vallen. Daardoor is het oprechte streven van Duitschland en Italië, dat getuigt van weer- galooze lankmoedigheid, om ondanks de ondraaglijke provocaties van president Roosevelt, die reeds jaren lang aanhouden, uitbreiding van den oorlog te verhoeden en de betrekkingen met de Vereenigde Staten te handhaven, tot mislukking ge bracht. Duitschland en Italië hebben zich met het oog hierop thans eindelijk gedwongen gezien, overeenkomstig de bepalingen van het driemogendheden-pact van 27 Septem ber 1940 schouder aan schouder met Japan den strijd ter verdediging en daarmee handhaving van de vrijheid en onafhanke lijkheid hunner volken en rijken tegen de Vereenigde Staten en Engeland gemeen schappelijk te voeren. DF EEN HFEFT VFEL DE ANDER NIETS GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE IETS GIRO «S3 3 Nieuwe overeenkomst van drie GEEN AFZONDERLIJKE VREDE. Deze drie mogendheden hebben derhal ve de volgende overeenkomst gesloten en op dcji dag van heden te Berlijn ondertee kend :J In het onwrikbaar besluit de wapens niet neer te leggen, alvorens de gemeenschappe lijke oorlog tegen de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland -tot een succes rijk einde is gebracht, zijn de Duitsche re geering en de Italiaansche regeering en de Japansche regecring het eens geworden over de volgende bepalingen: Art. 1. Duitschland, Italië en Japan zul len den him door de Vereenigde Staten van Amerika en Engeland opgedrongen oorlog met alle machtsmiddelen te hunner beschikking gemeenschappelijk tot het vic torieuze einde voeren. Aart. 2. Duitschland. Italië en Japan ver plichten zich zonder volledige wederzijd- sche toestemming noch met de Vereenigde Staten van Amerika, noch met Engeland een wapenstilstand of vrede te sluiten. Art. 3. Duitschland, Italië en Japan zul len ook na victorieuze beëindiging van den oorlog ten nauwste samenwerken met het doel een rechtvaardige reorganisatie tot stand te brengen in den zin van het drie- mogendheden-verdrag, door hen op 27 Sep tember 1940 gesloten.- Art. 4. Deze overeenkomst treedt ter stond bij haar onderteekening in werking en blijft even lang van kracht als het drie- mogendhedep-pact van 27 September 1940. De hooge contracteerende partijen zullen tijdig voor afloop van dezen geldigheids duur overleg plegen over een nadere uit werking van de in art. 3 voorziene samen werking. liet Duitsche volk, aldus vervolgde de Führer, beseft dit beslissende uur van zijn bestaan. De Amerikaansche president en zijn plutocratische clique hebben ons ge doopt als de volken der haveloozen. Dat is juist. Maar de haveloozen willen leven en zij zullen in ieder geval bereiken, dat het weinige, hetgeen zij hebben om van te le ven, hun niet ook nog wordt ontroofd door de bezittenden. Ik heb U in mijn eerste rede van 1 Sep tember 1939 verzekerd, dat in dezen oor log noch wapengeweld noch tijd Duitsch land zullen overweldigen. Ik wil mijn te genstanders ook verzekeren, dat niet al leen geen wapengeweld of tijd ons zullen overweldigen, doch dat ook geen Innerlij ke twijfel ons kan doen wankelen bij onze plichtsvervulling. Onze tegenstanders moeten $ich niet ver- gissen. In de tweeduizend jaar van de ons bekende Duitsche geschiedenis is ons volk nooit meer aaneengesloten en eensgezind geweest dan thans. De Heer der wereld heeft de laatste jaren zooveel groots aan ons gewrocht, dat wij ons dankbaar huigen voor een Voorzienigheid, die ons bedacht heeft met de eer leden van een zoo groot volk te mogen zijn. DE OORLOGSVERKLARING VAN AMERIKA AAN DUITSCHLAND. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Amerikaansche Senaat de oorlogsverkla ring aan Duitschland heeft goedgekeurd. Tevens nam de Senaat een wet aan. vol gens welke Amerikaansche expeditiecorp sen naar elk deel der wereld kunnen wor den gestuurd. President Roosevelt heeft Donderdag middag zijn handteekening geplaatst onder deoorlogsverklaringen aan Duitschland en Italië. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp, waarbij toe stemming gegeven wordt tot het uitzenden van Amerikaansche expeditiecorpsen naar welk deel der wereld ook, met handopste ken goedgekeurd en het naar het Witte Huis doorgezonden om door den president te worden onderteekend. Het wetsontwerp verlengt den diensttijd van alle opgeroepen mannen en uitgekozen recruten voor xïen tijd van den oorlog. DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN DE LEXINGTON TOT ZrNKEN GEBRACHT. De marine-sectie van het Japansche hoofdkwartier d'eelt mede, dat het Ame rikaansche. vliegkampschip, dat, zooals ge-, meld, reeds op den eersten dag van den oorlog door Japansche duikbooten bij Ho- noloeloe tot zinken werd gebracht, de 33.000 ton metende Lexington was. DE ENGELSCHEN ONTRUIMEN KOTA BAHROE. Naar Domei uit Saigon meldt wordt te Singapore officieel bekend geamakt. dat de Britten Kota Bahroe hebben ontruimd en hun strijdkrachten ten Zuiden van deze stad hebben samengetrokken.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2