fZ)e awtCoytlbumd in den SMlen dceaan Nieuwe bon Momentje. DINSDAG 9 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10123 Ceid&^h^Soti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V De Kerk en het bolsje wisme „Het stemt tot nadenken, dat zij, die thans den mond vol hebben van mar telaarschap en lijden om des Evange lies wil, weinig bewogenheid vertoon den met het ongehoorde martelaar schap der geloovigen in Rusland en Spanje en thans zonder verontwaardi ging kunnen lezen, dat kerkelijke lfei- ders de bandietenregeering van Mos kou huldigen als voorvechters der christelijke beschaving en religie". Aldus lezen we in een „getuigenis" van het bestuur van de Orde van Getuigen van Christus: „Evangelie en Volk''. Wij zijn het er volkomen mee eens, dat het tot nadenken stetnt, dat „het onge hoorde martelaarschap der geloovigen in Rusland en Spanje" bij velen zoo „weinig bewogenheid" heeft verwekt. Reeds jaren geleden is op dit ergen is wekken de! verschijnsel bij herhaling gewezen, met name in de katholieke pers, en.... Z. H. Paus Pius XI constateerde in 1937,„dat een groot gedeeltè der niet-katholieke pers werkelijk samenspant, om over het commu nisme te zwijgen", om te zwijgen „over de gruwelen" door het communisme bedreven. Wij zijn het er ook volkomen mee eens, d^t het tot nadenken stemt, en dat het ergerniswekkend is, indien „kerkelijke lei ders" de boïsjewiki „huldigen als voorvech ters der christelijke beschaving en religie". Zulke „kerkelijke leiders" zal men ech ter tevergeefs zoeken bij de katholieken- Ten overvloede hopen we! zij dit nog eens geconstateerd. Indien iemand het tegenovergestelde zou willen lasteren, zal hij voor dien laster geen schijn of schaduw van bewijs kunnen aanvoeren. Een katholiek mag en kan niet hopen op een zegepraal van het bolsjewisme; een katholiek mag en kan de boïsjewiki niet zien als „voorvechters der christelijke be schaving en religie"! Integendeel. Met den Paus zal iedere katholiek het „goddelooze communisme" moeten veroordeelen. Reeds Paus Pius IX heeft in 1846 zijn veroordeeling uitgesproken tegen „de ver derfelijke leer van het zoogenaamde com munisme, welke in hooge mate strijdig is met het natuurrecht zelf en welke, eenmaal 'aanvaard, voeren moet tot het radicale om verwerpen van de rechten, de bezittingen, het algemeen eigendomsrecht en van de menschelijke maatschappij zelf". Later heeft Paus Leo XIII het communisme om schreven als een „vernietigende pest, wel ke, het merg der menschelijke samenleving aantastend, haar tot den ondergang moet voeren". En Paus Pius XI heeft tijdens zijn pontificaat meerdere malen en met sterken aandrang gewaarschuwd tegen het bolsje wisme. In meerdere encyclieken en in een speciaal daaraan gewijde encycliek „Divini Redemptoris". „Er is geen weldenkend in dividu" aldus de Paus" „bestaanbaar noch een van zijn verantwoordelijkheid be wuste staatsman, die niet huivert bij de ge dachte, dat wat heden (de Paus vaardigde deze encycliek uit in 1937) in Spanje ge beurt, morgen misschien herhaald wordt in andere beschaafde landen". Wij beper ken ons' tot dit ééne citaat. Wie de Katholieke Kerk beschuldig te heulen met het bolsjewisme, beschuldigt de Kerk zonder haar te kennen óf hij lastert! Japansche strijdkrachten vallen overal aan Terug van een twee maanden langen duikboot-tocht De fotograaf, die mee geweest is naar zee. heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt, om zijn baard te laten staan (Orbis-Holland) Japanners rukken Thailand binnen TWEE AMERIKAANSCHE SLAG SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het keizerlijk hoofdkwartier van Ja pan deelt mede, dat bij Hawaii twee Amerikaansche slagschepen tot zinken zijn gebracht. Vier andere slagschepen en vier zware kruisers werden zwaar beschadigd. Verder is waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip tot zinken gebracht. Bij Guam werden de Ame rikaansche mijnenveger „Penguin" en vier Amerikaansche koopvaardijsche pen tot zinken gebracht. Bij Hawaii zijn bovendien talrijke Amerikaan vliegtui gen neergeschoten. De Japansche ver liezen zijn gering. Geen enkel Japanseh schip ging verloren. De tot zinken gebrachte en bescha digde Amerikaansche oorlogsschepen tijdens de ksijgsoperaties rondom Ha waii zijn, naar uit de communiqué's blijkt, aangevallen door Japansche vliegtuigen. Alle verliezen van den vijand zijn bevestigd, behalve het vlieg tuigmoederschip. Verder werden ver scheidene koopvaardijschepen opge bracht Naar het Witte Huis volgens Asso ciated Press, heeft medegedeeld, zijn door den Japanschcn aanval op Hawaii een Amerikaansch slagschip gekenterd, een torpedopjager vernietigd, andere vaartuigen beschadigd en een naar verhouding groot aantal vliegtuigen vernield. De verklaring van het Witte Huis deelt voorts nog mede, dat aangenomen wordt dat 3000 man om het leven zijn gekomen. Bij luchtaanvallen op Singapore zijn twee Britsche kruisers tot zinken gebracht, zoo wordt uit Hanoi gemeld. t HONKONG GEHEEL GEBLOKKEERD. Naar de opperbevejihebber van de Japan sche vloot in de Chineesche wateren mede deelt, is Hongkong totaal door de Japan- sohe marine geblokkeerd. De diplomatieke vertegenwoordigers van derde mogendhe den zijn hiervan door den Japanschen con sul-generaal in Sjanghai op de hoogte ge steld. Alle heutrale schepen hebben bevel gekregen zich uit de wateren rondom Hong kong binnen 36 uur terug te trekken. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Ja pansche troepen sedert Maardag 10 uur de internationale nederzetting aldaar binnen rukken. De bezetting van de afgezette ne derzetting werd begonnen met het in bezit nemen van de Engelsche en Amerikaan sche gebouwen en van de Engelsche en Amerikaansche fabrieken. Voorts werden de waterleidingscentrale, de electrische cen trale, de gasfabriek, het telegraafkantoor en het telefoonkantoor bezet. Voorts heeft het Japansche leger in de geheele Britsche concessie van Tientsin het nestuur overgenomen. Alle strategische punten zijn in handen van de Japansche troepen. De Britsche belangen in Tangkoe, Taikoe, aan de monding van de Peiho, alsmede in Shankaikwan in Noord-China zijn eveneens door de Japanners overgenomen. De steen koolmijnen te Kailan zijn, om sabotage te voorkomen, onder Japansche' bescherming geplaatst. JAPANSCHE TROEPEN VALLEN GEBIED VAN SINGAPORE AAN. Het Japansche hoofdkwartier heeft he denochtend 10.20 uur bekend gemaakt, dat Japanschi troepen thans het gebied Singapore aanvallen, terwijl Japansche Juchteenheden stoutmoedige aanvallen uit voeren op de Britsche luchtbases op Ma- lakka, waarbij zij een aantal Britsche oor- Jogsvliegtuigen hebben vernield. Uit Saigon wordt gemeld, dat de Japan sche troepen, ter uitvoering van verrassen de en doeltreffende aanvallen op Britsche troepen op Malakka, om 4.30 uur geland zijn op verschillende punten van het schier eiland, terwijl Brïtsche troepen tegenaan vallen ondernamen. De radio van Singapore meldde, dat felle gevechten geleverd wor den tussehen Japansche en Britsche troe pen op Malakka. AANVAL OP HET EILAND NAOEROE. De Britsche berichtendienst meldt uit Melbourne, dat de Australische minister president Curtin, heeft medegedeeld, dat het eiland Naoeroe is aangevallen. Vervolgens heeft de Japansche lucht macht Maandagmiddag fort Stotsenburg, het hoofdkwartier van het Amerikaansche leger in het Noorden van het eiland Lu- zon aangevallen en het 'vliegveld zwaar beschadigd. Talrijke petroleumreservoirs werden tot ontploffing gebracht. Volgens niet bevestigde berichten zouden Japansche troepen geland zijn op het eiland Loebang, ongeveer 100 km. ten Zuid- Westen van Manilla. HONDERD ARRESTATIES IN JAPAN. Officieel /wordt medegedeeld, dat de Ja pansche autoriteiten Maandagochtend ter verhindering van spionnage honderd per sonen hebben gearresteerd. De nationaliteit der arrestanten werd niet bekend gemaakt. Officieel wordt medegedeeld, dat giste ren om 12.30 uur een overeenkomst tot stand is gekomen tussehen Thailand en Ja pan over den doortocht van Japansche troepen. De Japansche troepen hebben reeds een begin gemaakt met den vreedzamen op- marsch in Thailand in de richting naar Bangkok en talrijke belangrijke punten in de Oostelijke en Zuidelijke gebieden van het land. AMERIKAANSCH CONGRES STEMT IN MET OORLOGSVERKLARING AAN JAPAN De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat het Congres met de oor logsverklaring van de Vereenigde Staten aan Japan heeft ingestemd. Het Huis van Afgevaardigden heeft de oorlogsverklaring aan Japan aangenomen met 388 stemmen tegen één, de Senaat met 82 tegen 10. De „Stockl olms Tidningen" jneldt uit Washington, dat Roosevelt Zondagavond de volledige mobilisatie der Amerikaansche weermacht op eieen initiatief bevolen heeft. Volgens den Britschen berichtendienst zou Amerika ook reeds den oorlog hebben verklaard aan Duitsohland en Itali§. DE HOUDING VAN ZUID-AMERIKA Na de gisteren gehouden bijeenkomst va"n de Braziliaansche regeering, heeft het secre tariaat van het presidentschap een commu niqué uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat „de regeering eenstemmig besloten heeft zich met de Vereenigde Staten soli dair te verklaren in overeenstemming met de aangegane continentale verplichtingen". Aan den Amerikaanschen ambassadeur te Buenos Aires is medegedeeld, dat Ar gentinië bereid is 'zijn houding aan te pas sen aan de overeenkomst van Havanna ten opzichte van de wederzijasche ondersteu ning en defensieve medewerking. De president van Uruguay heeft in een verklaring medegedeeld, dat hij aan de Ver. Staten vliegvelden en strijdkrachten ter beschikking stelt. De republiek San Salvador heeft Japan den oorlog verklaard. ^J*Jaar Reuter meldt, heeft Churchill giste ren in het Lagerhuis in een verklaring over de politiek der jregeering inzake de gebeur tenissen in het Verre Oosten medegedeeld, dat het kabinet besloten heeft Japan on middellijk den oorlog te verklaren en dat de Britsche ambassadeur te Tokio en de Japansche zaakgelastigde te Londen hier van in kennis zijn gesteld. Uit Caïro meldt de Britsche berichten dienst, dat Egypte na een kabinetszitting van Maandagmiddag de diplomatieke be trekkingen met Japan heeft verbfbken. De Japansche onderdanen in Egypte zijn uit gewezen of in arrest gesteld en hun ver mogen wordt door de autoriteiten in beslag genomen. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA DISTRIBUTIE VAN BOTER De secretaris-generaal van departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 10 De cember tot en met 27 December a.s. de bonnen 55 en 56 van de boterkaart zoowel als van de vetkaart elk recht geven op het koopen va^ 125 gram boter. Op de hier boven genoemde bonnen van de vetkaart wordt de gebruikelijke reductie verleend van 22H cent per 250 gram boter. De strijd in het Oosten ONDANKS ONGUNSTIG WEER, Ondanks de ongunstige weersomstandig heden hebben Duitsche troepen in den Zui delijken ^ector van het Oostelijke front bij plaatselijke aanvallen successen bereikt en aan de Sowjet-troepen zware verliezen be rokkend. Het van Britsche zijde verspreide bericht, dat de bolsjewieken Taranrog heb ben bereikt, is puur verzonnen. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt. hebben de bolsjewisten den 7den December opnieuw een aanval gedaan op den, stetken buitschen omsingelingsring rond Leningrad. De aanval werd door het vuur van zware artillerie en talrijke pant serwagens ondersteund. Na zware bloedige verliezen moest de vijand zijn aanval door de uitwerking van de effectieve Duitsche verdediging afbreken en elf pantserwagens vernietigd op het voorterrein achterlaten. Drie bolsjewistische pantserwagens liepen nog^zware schade op. Den 7en December waren de voor den ooi-log belangrijke installaties van Lenin grad opnieuw het doel van de zware artil lerie van1 het Duitsche leger. Zware treffers kregen o.a. de Noordelijke wej-f en de che mische fabrieken. Ook in kazernes en in een wapenfabriek werden talrijke treffers geconstateerd. Verder ontstond een groote brand, die geruimen tijd woedde. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisternamiddag luidt: In de Marimarische Woestijn duurden (^e gevechten, die op 5 December in het ge bied van Bir el Gobi weer opleefden, ook gisteren voort. Daarbij hebben de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten door doel treffende tegenaanvallen de Britsche' troe pen gedwongen met verliezen terug te trekken. Aan het front van Tobroek had den aanvallen van vijandelijke pantser wagens op de stellingen der divisie Brescia geen resultaat. Aan het front van Solloem werden aanvallen van pantserwagens op de stellingen der divisie Savona afgesla gen. Luchtformaties der spil deden aanval len op concentraties van auto's en gemecha niseerde afdeelingen ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Bir el Gobi, alsmede op het eindpunt der spoorbaan te Abo-Feida, ten Zuiden van Sidi Barani. Zij hebben voorts te Tobroek havenwer ken en voor anker liggende schepen ge bombardeerd, waarbij een groot stoomschip beschadigd werd, terwijl op de kaden bran den werden veroorzaakt. Duitsche jagers hebben zeven vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Onze jagers leverden eveneens verscheidene luchtgevechten en, schoten drie vliegtuigen neer, welker bemanning gevangen werd genomen. Andere vliegtui gen werden met succes met de boordwa- pens beschoten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten door een afweer van Bura el Hsoen, de bemanning werd gevan gen genomen. Engelsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op eénige Siciliaansche plaatsen; onbeteekenende, schade en een enkele ge wonde. Een ige 'vliegtuigen, die door onze jagers tot den strijd gedwongen werden, kregen herhaalde malen treffers. Een der toestellen stortte neer. Duitsche bommen werpers hebben in de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen. Een kruiser werd rechtstreeks getroffen door een bom van zwaar kaliber. BOMMEN OP BRUSSEL EN CALAIS. Tijdens hun laatste vluchten naar het vasteland hebben de Britsche vliegers eenige bommen boven Brussel laten vallen, die in de nabijheid van een duidelijk van het roode-kruisteeken voorzien hospitaal zijn terecht gekomen. Daarbij zijn slechts slachtoffers te beklagen onder de burger bevolking. Zeven personen werden ge dood, tien gewond, terwijl er nog zeven burgers worden vermist. De Britsche luchtmacht heeft voorts in den vroegen ochtend van den 8en Decern ber woonwijken van Calais tot doel van haar aanvallen genomen. 27 burgers kwa men door het gooien van bommen om het leven. Twintig personen werden gewond en verscheidene huizen vernield. IN 'N PAAR REGELS Hitier ontvangt den Groot-Moefti De Fuehrer heeft in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Groot-Moefti van Jeruzalem ontvangen en met hem een hartelijk en voor de toekomst der Arabi sche landen belangrijk onderhoud gehad. Koning Michael naar het Vaticaan. Koning Michael van Roemenië, die op het oogehblik tezamen met de koningin-moeder voor een strikt particulier bezoek te Rome vertoeft, heeft zich Maandagmiddag naar het Vaticaan begeven. Het eerste Britsche betonnen schip. Dezer *dagcn is het eerste Britsche schip uit beton van stapel geloopen, een vaartuig van 90 metyer lengte en een inhoud van 4000 ton. De overgang tot den scheepsbouw in beton kenmerkt de moeilijke positie van de Britsche scheepvaart en werven. Vier koopvaarders voor Schotsche kust vernietigd. Duitsche. gevechtsvliegtuigen hebben Maandag tussehen 18 uur en 18.25 uur voor de Oostkust van Schotland ongeveer ter hoogte van Dundee vipr tot een krachtig beschermd konvooi behoorende koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 14.000 brt. tot zinken gebracht. Boven- cien werd een der torpedojagers, die het konvooi moesten beschermen, door bom- treffers zoo zwaar beschadigd, dat het bin nen korten tijd in de golven verdween. ZUUR. Er is, volgens een mededeeling in de krant, een schip met citroenen aange komen. Het kan ook wel zijn, dat het een trein is geweest, waarmee deze zuidvruchten zijn aangekomen, maar dat doet ook niets ter zake. Wij krijgen citroenen en al kwamen zij uit de lucht geregend fterwijl wij zelf in huis vertoeven) wij zouden er nog niet boos om zijn. Wij krijgen dus citroenen en er wordt direct al bij verteld, dat er re delijke prijzen zullen worden gewaar borgd en dat ons dus geen knollen voor citroenen zullen worden verkocht. Wat kan men met een citroen zooal doen? Vroeger werden zij veelal ge bruikt om er den schurk in een too- neelstuk mee te bekogelen en ook wel eens om er een schijfje van te doen in de thee of in de congnacgroc. Maar sinds er geen thee meer is en je voor cognac in de rij moet staan, zijn de mo gelijkheden tot het aanwenden van ci troen alweer sterk verminderd. Je kunt er neg hoogstens een citroengroc van maken, indien tenminste het sui kerrantsoen dit toelaat. En anders moeten wii de citroenen maar zóó slikken. Met knarsende tan- den. Het gaat tenslotte om de vitami nen. En of wij bij gebrek aan zoets nu een beetje meer of minder zuur kij ken, doet er minder toe. Daden Er is nimmer een tijd geweest dat men met woorden alleen, belangrijke dingen tot stand bracht, altijd waren het daden die den doorslag gaven. Het is dan ook aan het geleuter van de democraten te wijten, dat ook in ons land het parlementarisme is vastgeloopen. Woorden, niets dan woorden menden men te kunnen stellen tegenover de proble men van voor 10 Mei 1940, woorden en papieren beloften, inplaats van daden. En zij die daden* wenschen te stellen? Zij werden uitgelachen, zij kregen geen kans te toonen wat zij waard waren. Zij werden uitgekreten voor on-Nederlandsch. En nu? Hoe staat de zaak nu? Het groot te deel van ons volk keuvelt rustig verder. De gesprekken zijn wat heftiger geworden ofmen fluistert, maar dadenen toch is er iets veranderd, er worden da- „en gesteld door Nederlanders en wel door die landgenooten, die reeds voor den lOden Mei 1940 er naar hunkerden de handen uit de mouwen te steken. Het zijn de Neder- landsche Nationaal Socialisten die onder het hoongelach van de keuvelende demo craten de wapens hebben opgenomen en den strijd hebben aangebonden met de doodsvijanden van onze beschaving; terwijl de leuteraars in het vaderland elkander sprookjes vertellen over de Engelsche overwinning en naarstig naar de Joden van den Oranje-zender luisteren, doen dui zenden dappere kerels in het Oosten hun plicht bij tientallen graden vorst. Kijk, leuterende landgenooten, dat zijn daden, daarvan hangt de toekomst van ons land en volk af. Dat doen die mannen, die Nederlandsche Nationaal»Socialisten. Zij strijden tegen het bolsjewisme. Zij bou wen de toekomst van het nieuwe Europa, dus ook van ons land. Zij zijn de mannen van de daad. Begrijpt u nu waarom ook uw plaats is in de gelederen van deze strijders? Meldt u dan aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. In het hooge Noorden. Duitsche soldaten in hun winteruiirusling, waarbij de ren- dierhuiden de manschappen tegen de felle koude beschermen (Orbis-Holland)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1