MAANDAG 8 DECEMBER 1941 OF LF'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Officieele bekendmaking van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid, Aanvraag materialen voor bouwwerken, werken en karweien beneden I 500.— In overleg met het Departement van Binnenlandsche Zaken en de Rijksbureaux voor Bouwmaterialen, voor Hout en voor IJzer en Staal, zullen met ingang van 8 De cember 1941 geen materialen voor bouwwerken, werken en karweien beneden 500.door de handelaren meer afgeleverd mogen worden zonder in ontvangst neming van een daartoe strekkende machtiging tot aankoop. Dit geldt zoowel voor Bouwmaterialen (cement, metsel-baksteen, kalkzandsteen en dakpannen) als voor Hout, IJzer en Staal. Onder deze regeling vallen alle werken, welke tot de bouwnijverheid moeten wor den gerekend (dus ook onderhoudswerken e.d.). 2790 Ter verkrijging van de benoodigde machtiging (en) voor aankoop van genoemde materialen, moet degene, die het werk zal uitvoeren (aannemer) een aanvraagfor mulier (in tweevoud) ingevuld aan den Burgemeester of het Hoofd van Bouw- en Woningtoezicht of de daarvoor in de plaats tredende instantie inzenden. Deze aan vraagformulieren AGM 178 zijn bij deze instanties verkrijgbaar. De Burgemeester of het Hoofd van Bouw- en Woningtoezicht is bevoegd in de te zij ner beoordeeling staande pevallen aan de hand van die aanvragen, machtigingen tot aankoop van materialen af te geven. Op deze machtigingen kunnen bij de(n) desbe treffende^) handelaar (handelaren) de benoodigde materialen betrokken worden. Voor verdere bijzonderheden leze men de toelichting op de achterzijde der aan vraagformulieren. BINNENLAND NEDERLAND OP DE REICHSMESSE TE LEIPZIG De Economische Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op de komende Reichs- messe te Leipzig, welke van 1 tot (3 Maart a.s. zal worden gehouden, in het Ring- Messhaus een inzending organiseeren, wel ke uit de volgende onderdeelen zal be staan: 1. Een representatieve stand, waaraan de idee „Nederland maakt kwaliteitspro ducten" ten grondslag ligt. Dit ontwerp zal worden uitgebeeld door van een aantal het meest daarvoor in aan merking komende producten op het gebied van industrie, landbouw, scheepsbouw enz. aan te geven al dan niet met uitstalling van de producten zelf wat voor de ver betering hier te lande is en wordt gedaan door officieele, semi-officieele dan wel particuliere instanties, proefstations, enz. la. In deze inzending zal een informatie bureau aanwezig zijn. 2. Een representatieve inzending van de grafische industrie. 3. Een representatieve inzending van de fijn-keramische en glasindustrie. 4. Een inzending van de gemeente-han delsinrichtingen, Amsterdam gewijd aan de haven van Amsterdam. 5. Een inzending van de stichting „Ha- venbelangen", Rotterdam, \vaarin de aan dacht zal worden gevestigd op de Maastun nel en de Rotterdamsche haven. De heeren Paul Schuitema te Wassenaar en Piet Worm te Bergen (N.H.) zullen de Nederlandsche inzending verzorgen. Het bestuur van de Reichsmesse heeft bepaald, dat niet alleen de landeninzendin- gen op één of meer verdiepingen bij elkaar een plaats zullen krijgen, doch tevens, dat de inzendingen van een bepaald land voortaan één geheel zullen vormen. Voor de Nederlandsche inzendingen is op een zeer gunstig gelegen ruimte van on geveer 400 M2. in het Ring-Messhaus be slag gelegd. Hierin is, van den ingang af. Nederland het eerste land. Daar de beschikbare ruimte aanzienlijk kleiner is dan bij vorige inzendingen, zal er ditmaal geen gelegenheid zijn buiten een in zending „Kunst in handwerk en industrie'' nog een collectieve inzending van firma's te organiseeren. Belangstellenden kunnen eventueel worden ondergebracht in de om geving, welke daarvoor per branche is aan gewezen. Firma's op het gebied van porse lein en aardewerk kunnen stands huren in het Messehaus National, hoek markt/Pe- terstrasse. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen, behalve bij het propaganda-bureau van den Economisch en Voorlichtingsdienst, bij het Bureau van het Reichsmesseamt in Leipzig voor Nederland, gevestigd Singel 98 te Amsterdam C. DE V OP HET PERSOONSBEWIJS. Waarom de letter soms ontbreekt. Op de tweede pagina van het persoons bewijs, waarop de naam van den betrokke ne, zijn beroep, zijn nationaliteit en de h&ndteekening van den ambtenaar, die het persoonsbewijs heeft uitgereikt, voorko men, leest men ook de woorden: „uitge reikt op", waarna dan een datum volgt. Vóór dit woord „uitgereikt" nu staat op dè meeste persoonsbewijzen'een letter V, op andere niets. Deze schijnbaar geheimzinnige zaak, al dus het Utr. Dbld., heeft de gemoederen van sommige lichtgeloovigen in beroering gebracht. Men zag in het ontbreken van het V-tje op een bepaald persoonsbewijs de aanduiding van een politieke of staatkun dige overtuiging, anderen meenden weer dat juist het aanwezig zijn van zoo'n aan- teekening op het persoonsbewijs een be paalde beteeken is van politieke strekking zou hebben. De werkelijkheid is, aldus het blad, als steeds, zeer nuchter! Het teeken V. op het persoonsbewijs -is het waarmerk van den dienstdoenden ambtenaar, dat hij aan den betrokkene, gelijk met het persoonsbewijs, cok het cellophaan omhulsel heeft uitge reikt!. Dat op sommige persoonsbewijzen de letter V ontbreekt, komt, doordat enkele ambtenaren, die meenden, dat het vanzelf sprak, dat aan iedereen een cellophaan om hulsel werd uitgereikt, het niet noodig ge oordeeld hebben, ook nog weer het V-tje op pagina 2 te zetten. In andere gemeenten heeft men geredeneerd: iedereen krijgt een cellophaan omhulsel, wij zullen daarom, vóór wij tot uitreiking van de persoonsbe wijzen overgaan, op elk bewijs met de schrijfmachine de letter V tikken, dan zijn we overal af. Vandaar dus dat sommigen een getikte V, anderen een met inkt geschreven en derden heelemaal'geen V op hun persoons bewijs bezitten. KERSTGRATIFICATIE VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. Per extra dienstorder heeft de Directie der Ned. Spoorwegen aan het personeel bekend gemaakt, dat aan het geheele'per soneel (ook het losse personeel) bij wijze van gratificatie een extra uitdeeling zal worden toegekend. Deze uitkeering be draagt voor het gehuwd personeel waar onder begrepen het losse personeel 25 en voor het ongehuwde en losse perso neel 15. Bovendien ontvangt al het hiervorêli be doelde personeel, voor zoover het een be zoldiging geniet lager dan 3000, voor ieder kind boven den leeftijd van 15 jaar tot ten hoogste 2 kinderen een extra uit keering van 5. De uitbetaling zal voor 25 December plaats hebben. DE LUCHTAANVAL OP MAASTRICHT. Nog een slachtoffer overleden. Donderdag is in het ziekenhuis Calva- riënberg te Maastricht nog een slachtoffer van den Engelschen bomaanval op Maas tricht overleden. Het is de achttienjarige mej. Helteel. Het totaal aantal slachtoffers is hiermede tot 22 gestegen. PROF. DR. H. C. L. E. BERGER Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd zal de hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevens directeur van den veeartsen ij kun digen dJenst, prof. dr. H. C. L. E. Berger, op 31 December *4. den dienst verlaten. DOE HET NU. De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels schrijft ^ons: Als de winter is gekomen, Als er sneeuw ligt op de straat, Als u huiv'rend van koude, Naar uw warm tehuis toe gaat Denk dan aan die kleine stakkerds, Die, vooral in dezen tijd, Naar wat levensvreugde hunkeren, Precies zooals uw kleine meid. Maak uw beurs blijmoedig open En als het nog even kan Ga dan kinderpostzegels, koopen Een plicht voor ieder, vrouw of man. KEURINGEN VOOR WAFFEN S.S. EN VRIJWILLIGERSLEGIOEN. Tet Erganzungsambt der Waffen S.S. Erganzungstelle Nordwest Den Haag, Stad houderslaan 132, deelt mede, dat verdere keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrij willigerslegioen Nederland plaats vinden in den tijd van 8 tot 16 December a.s. Mannen van 17 en 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, twee of vier jaar. Voor de ondersteuning der gezinnen, voor zoover het kostwinners betreft, wordt gezorgd. Gratis reisbiljet ten voor de reis van de woonplaats haar de keuring kunnen aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden uitgereikt op de plaats van de keuring, onverschillig of de solli citanten worden aangesteld of niet. De keuringen vinden plaats: op 8 Decem ber om negen uur in Den Haag, Wehr- machtsheim, Kazernestraat en om drie uur in Rotterdam Reutsches Haus en om drie uur in Amsterdam, Dsutsches Haus; op 10 December om elf uur in Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat en om vier uur in Groningen Concerthuis, Poelestraat; op 11 December om elf uur in Hengelo, Deutsches Haus en om vier uur in Arn hem, Deutsches Haus; op 12 Dec. om tien uur in Eindhoven, Huize Maria, Kruis straat en om vier uur in Maasticht, Hotel Momus, Vrijthof op 15 December om tien uur in Tiiburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68 en om vier uur in Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45 en op 16 December om negen uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. KLANTENBINDING IN DEN BRAND- STOFFENHANDEL. Schippers en woonwagen-bewoners. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt in zake de distributie van vaste brand stoffen het volgende mede. Met ingang van 10 November j.l. is, zoo als reeds enkele weken geleden is bekend gemaakt, een klantenbinding voor den handel in vaste brandstoffen voorgeschre ven. Op dit voorschrift worden thans enkele uitzonderingen toegestaan en wel ten aan zien van turf, gascokës en kolenslik. Het is in het vervolg toegestaan turf en slik te betrekken van eer anderen leverancier dan bij wien men als klant is ingeschre ven, terwijl gascokes behalve bij dien leverancier'ook rechtstreeks van de gasfa briek mag worden afgenomen. Het voorschrift, dat veAruikers uitslui tend vaste brandstoffen mogen betrekken van den handelaar, bij wien zij zijn inge schreven, is bovendien niet van toepassing op schippers en op bewoners van woonwa-r gens en woonschepen. Schippers kunnen zich voor het betrek ken van vaste brandstoffen wenden tot een brandstoffenhandelaar in de gemeente, waar zij ligplaats hebben gekozen. Op ver toon van het z.g. grijze boekje of het be vrachtingsboekje mag dè betrokken hande laar tegen inlevering van het voorgeschre ven aantal bonnen vaste brandstoffen af leveren. Indien de schipper niet in het be zit is van een grijs boekje of een bevrach tingsboekje, dient hij een desbetreffende verklaring van den secretaris van de be vrachtingscommissie over te leggen. Evenals schippers kunnen bewoners van woonwagens en woonschepen zich voor het betrekken van vaste brandstoffen wenden tot een brandstoffenhandelaar in de ge meenten, waar zij op dat oogenblik verblijf houden. Als bewijs, dat betrokkene een woonwagen of een woonschip bewoont, dient te worden overgelegd de „vergunning tot het gebruiken als woning van een woon wagen, respectievelijk woonschip", welke verleend is door den commissaris van de provincie. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de handelaren bij aflevering aan bovengenoemde groepen van personen een afleveringsbewijs moeten afgeven en dat zij de copie hiervan Zorgvuldig dienen te bewaren. Behoudens de bovengenoemde uitzonde ring blijven de reeds bekende bepalingen betreffende de klantenbinding van kracht. AFWIKKELING DEFENSIESCHADEN. Vóór 1 Januari 1942 verzoek tot schadeloosstell ing. Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsverde diging, onderwaterzettingen voorbereid en gesteld, verdedigingswerken, hindernissen, versperringen e.d. gemaakt, wegruimingen uitgevoerd en terreinen, gebouwen, wate ren enz. in gebruik genomen. De eigenaars, pachters, huurders en ge bruikers van de terreinen en opstallen daarvan, die hierdoor schade hebben gele den, moeten een verzoek tot het bekomen van schadeloossteling voor 1 Januari 1942 indienen bij den algemeen gemachtigde voor de oodlogs- en defensie-schaden te 's-Gravenhage. Indien vóór dien datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht op schade loosstelling. Dit geldt niet voor hen, die reeds een verzoek hebben ingediend bij de adviescommissie-vorderingen of bij de schadecommissie. en schriftelijk bericht hebben ontvangen over het in behandeling nemen daarvan. I» het niet mogelijk ter stond een bedrag als schadeloosstelling aan ta bieden, dan kan belanghebbende schrif telijk aan den algemeen gemachtigde voor de deiensieschade een voorschot of crediet vragen. Op beroepschriften beslist in hoog ste instantie de secretaris-generaal van het departemeent van Financiën. TAL VAN GROENTENZAKEN IN HAARLEM GESLOTEN. Groote voorraden in beslag genomen. Aan de prijsopdrijving, waaraan ver schillende groentenwir keiiers en -grossiers in Haarlem zich schuldig maakten, is een einde gemaakt door het krachtdadig optre den van het districtscommando der Prijs- beheersching, in samenwerking met de po litie. De zaak van den grossier B. P. Vosser aan de Potgieterstraat, is gesloten en voor den tijd van zeven maanden is hem het recht ontzegd zijn beroep uit te oefenen. Tevens is hem een boete van f 200 opge legd en de voorraad is in beslag genomen. De grossier E. Zonneveld aan de Amsier- damsche Vaart zag zijn zaak voor een jaar gesloten, den voorraad verbeurd verklaard. Bovendien kreeg hij een boete van 300. De gebr. Plampier aan de M. van Heems kerkstraat kreeg een boete van 1000. De grossierszaak van P. J. van Goor aan de Papen toren vest werd voor den tyd van twee jaar gesloten; de grossier kreeg een boete van 1000. Het bleek verder, dat hij nog twee pakhuizen bezat met goederen voor den zwarten handel, waarvan niets be kend was. De voorraad van den grossier P. Vermeer aan den Kouderhorn werd ver beurd verklaard, de zaak werd voor zeven maanden gesloten en tenslotte kreeg hij een boete van 200. Tevens werd bepaald, dat al deze vonnissen moeten worden ge publiceerd. Ook een aantal kleinhandelaren kreeg gevoelige boeten. De vinkei van W. Kok aan den Kruisweg werd voor twee maan den gesloten; de goederen werden ver beurd verklaard; de boete bedroeg 75. De goederen van W. Piekstra in de Tempe liersstraat, die een boete van 250 kreeg, werden eveneens verbeurd verklaard. Zoo ging het ook met de goederen van J. B. Lee in de Groote Houtstraat, die een boete van 100 kreeg. De echtgenoote van V. W. Drogtrop in de Gierstraat kreeg een boete van 100. De winkel van W. M. van Goor aan de Paarlsteeg werd voor vier maanden gesloten. De eigenaar kreeg een boete van f 75. De goederen van den ven ter H. Dekker, die een standplaats heeft in de Dr. Leystraat, werden verbeurd ver klaard en hij kreeg een boete van 75. De winkel van D. Fleury aan de Barrevoet- straat werd voor vier maanden gesloten en de voorraad groenten en fruit werd in be slag genomen: de boete bedroeg f 200. Ten slotte kregen J. W. van Zanten in de Klei ne Houtstraat en J. Tames in de Smeden straat een boete van onderscheidenlijk 200 en 60. De goederen van den laatste werden in beslag genomen. Ook deze von nissen zullen worden gepubliceerd. WAT ZIJN ROODE MELKKAARTEN. In het bericht betrefende de geldig ver klaarde bonnen der nieuw uitgereikte melkkaarten voor kinderen is sprake van zoogenaamde roode melkkaarten. Dit zijn de kaarten, welke slechts in gebruik zijn in enkele gebieden, waar de melk niet gestan daardiseerd wordt. De bonne van deze kaar ten hebben een rooden ondergrond, met een witten driehoek en geven elk recht op 1 3/4 liter melk. Nu is op de onlangs in de steden uitge reikte melkkaarten voor kinderen, in rood gedrukt „S melk 1 47A". Hierdoor denken velen, dat dit de roode kaarten zijn. welke in bedoeld bericht worden genoemd. Dit is echter niet het gevaL De in rood met S melk 1 47A bedrukte blauwe bonnen ge ven elk recht op 31/2 liter melk. KLAVERS BESTEMD VOOR ZAAD WINNING. Uit het dezer dagen gepubliceerde be richt betreffende de bij het scheuren van grasland toegestane oppervlakte voor den oogst van ruwvoedergewassen volgt, dat dus ook de klavers behooren tot de be perkte gewassen. Uiteraard geldt dit niet voor stoppelkla vers.. Ook zal klaver, welke dient voor zaadwinning niet onder deze beperkende bepalingen vallen. Wanneer men daarom zijn klaver of een gedeelte daarvan niet onder deze be perkte gewassen gerangschikt -meent moeten zien, dan zal men, onder mede- deeling van de oppervlakte, bestemd voor zaadwinning, dit moeten opgeven bij de landbouwcrisisorganisatie. DR. A. G. KRöLLER OVERLEDEN. Uit Hoenderloo wordt het overlijden ge meld van dr. A. G. Kröller, die op 5 dezer op „Sint Hubertus" aldaar in den ouder dom van 79 jaren ontslapen is. Van een eenvoudig expeditie-employé was de heer Kröller opgeklommen tot di recteur van het zich gestadig uitbreidend Wilhelm H. Müller-concern. In de laatste jaren van den vorigen we reldoorlog kwam de naam van dezen Rot- terdamschen .koopman, die aldaar op 1 Mei 1862 geboren was, op veler lippen, doordat hij de ziel was van het driemanschap, dat sedert 1916 als „Commissie van Bijstand" den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, Posthuma, van advies diende bij de uitvoering van de Distributiewet. Door zijn ongeveer vijf en twintig direc teurs en commissarisfuncties in binnen landsche ondernemingen, als de Rotter damsche Bankvereeniging, de Holland Amerika-Lijn, de Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij., het Hoogovenbedrijf, diver se koloniale ondernemingen, benevens een zevental dergelijke functies in buitenland- sche maatschappijen, nam hij op interna tionaal gebied een zeldzame positie in. Als kunstbeschermer hebben dr. Kröller en zijn echtgenoote, bijgestaan door den kunsthistoricus dr. Bremmer, een grooten invloed uitgeoefend. Zoo belastte hij dr. Berlage, toen deze uitgesloten was van den raadhuisbouw te Rotterdam, met het ont werpen van een reeks gebouwen o.a. het Sint Hubertus Jachtslot waarvan de Kröller-Stichting op de Hooge Veluwe, tus- schen Hoenderloo en Otterloo, de kroon spande. Deze waardevolle collectie, die tal van beroemde Van Gogh's en Fransche en Nederlandsche schilder- en beeldhouwwér- ken omvat, is, gelijk bekend, door het echt paar Kröller-Müller aan het Rijk ten ge schenke gegeven. Ook de wetenschap ge noot zijn steun, hij behoorde tot de oprich ters der Nederlandsche Handels Hooge- school te Rotterdam, welk instituut hem op 17 November 1922 eershalve tot dr. in de handelswetenschappen bevorderde. De begrafenis zal Dinsdag a.s. des voor- middags elf uur in alle stilte in den graf kelder op het Nationale Park „De Hoge Veluwe", plaats hebben. DE MOZART-HERDENKING TE AMSTERDAM Ontvangst door het gemeentebestuur In de raadzaal van het 6tadhuis te A'dam is Zaterdagmiddag de herdenking van den 150sten sterfdag van Wolfgang Amadeus Mozart ingezet met een officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Onder de autoriteiten die hierbij aanwe zig waren, merkten wij op general-major Schoebel, van den Luftgau Holland, den ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator Boehm- cker, major Blumrath, vertegenwoordiger van den stadt-kommandant, den secretaris generaal van het departement van Onder- v.ijs, Wetenschappen en Cultuurbescher ming, prof. dr. J. van Dam, den hoofdcom missaris, kolonel S. Tulp. Ook de Neder landsche Radio-Omroep, het bestuur van de NederlandschDuitsche Kuituurge meenschap, de Wagner-vereeniging en het Concertgebouw hadden zich doen vertegen woordigen, terwijl ook verscheidene kun stenaars, bij de herdenking betrokken, aan wezig waren. De burgemeester sprak een kort woord ter begroeting, waarin hij zijn verheugenis uitte over het feit, dat de hoofdstad van Nederland bij de hulde, wel ke in deze dagen aan Mozart wordt ge bracht, niet achterblijft en zij, zij het ook in bescheiden mate, de veelzijdigheid van Mozart's kunst doet belichten. Amsterdam aldus de heer Voute dat in den loop der tijden tot een Euro* peesch muziekcentrum is geworden, heeft den plicht begrepen, welke het aan Mozart is verschuldigd. Mogen de uitvoeringen, zoo beslooir spre ker, welke aan Mozart worden gewijd, ons nader tot den meester brengen. Moge Mo zart's muziek ons reine vreugde schenken, ons medenemen uit den sleur van ons dage- lijksch bestaan en ons doen verwijlen in de sferen van onvergankelijke schoonheid, welke Mozart voor ons ontsloot STADSTHEATER DORTMUND. Het Stadstheater van Dortmund geeft met de opera „Die Entfuehrung aus dem Serail" van Mozart feestelijke gastvoor- stellingen in ons land en wel als volgt: 16 December te 's-Gravenhage, 17 December te Amsterdam, 19 December te Utrecht en 20 December te Arnhem, telkens in den Stadsschouwburg en eveneens in alle plaat sen met als aanvangsuur zeven uur. Stoottroepen voor Blanlce wapenen Man tegen man Steunt de Nederlandsche ambulance voor het Oostfront Koninginnegracht 22 Giro87600 's-Gravenhage EEN EEREZAAK is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553 RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Vetkaart verkocht Mej. M. van Abshoven te Alphen a. d. R ij n haxï zeven vetkaarten voor eigen gebruik, waarvan ze er éen van had. ver kocht. Volgens haar zeggen had men er haar steedis om gezeurd, maar de Officier deelde •haar mede, dat zij onwaarheid sprak, want ze had de kaart zelf te koop aangeboden. Eiisoh en uitspraak werden een geldboete van 10 subs 10 dagen. De kooper had een dubbelen strop. Daarna had D. Bouthoorn uit A l p h e n a. <L R ij n zich te verantwoorden wegens het koopen van de vetkaart van de vorige verdachte. Hij betoogde, dat de kaart voor zijn eigen gebruik bestemd was en niet voor den verkoop om er aan te verdienen. Om dit te bewijzen zwaaide hij triom- phantelyk met de gekochte vetkaart. „Laat maar eens zien", zei die Officier. Verdachte gaf de kaart, waarna de Of ficier hem voor zijn oogen in snippertjes verscheurde. De Officier vond verder, dat als hy 25 'boete eischte dit heuisoh niet te veel zou zijn. „Veel te veel", riep verdachte uit. „Dan eisdh ik 50 subs. 50 dagen", ver telde hem de Officier. De economische rechter veroordeelde verdachte tot een geld/boete van f 50 subs. 50 diagen. Schapen geslacht. C. van Zijp te L e i d e n had' clandestien twee schapen geslacht en werd daarvoor veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf met bevel tot zijn onmiddellijke ge vangenneming. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het verhaal, dat niet geloofd werd. De metaalbewerker C. v. d. H. te L e i- d e n was een kennis tegengekomen, die vertelde van plan te zijn, om zes schapen vellen weg te nemen van de schuit van J. J. F. v. d. Meer in de Uiterstegracht te Leiden. Of v. cL H. er wat voor voelde om me© te doen. Deze had er iets voor gevoeld en hij zou zelfs de schapenihuiden thuis zoo lang verbergen. Men pikte de huiden, maar v. d. H. ver loor er één van. Deze stommiteit probeerde hij thans om3 te zetten in een listigheidje door te gaan vertellen dat hij maar net gedaan had, als of hij op het voorstel van die kennis inge gaan was. Hij had expres één der huiden laten vallen om de politie op zijn spoor te krijgen.' Ongelukkig genoeg had men dit sohoone verhaal niet geslikt. De rechtbank niet, die hem tot vier maanden gevange nisstraf had veroordeeld en thans de Pro cureur-Generaal niet, die vond, dat ver dachte heelemaal zoo braaf niet was als ■hij zich voordeed, want inmiddels had hij nog adhit maanden gevangenisstraf gekre gen van den Econornisohen rechter. Spr. eischte dan ook bevestiging van het vonnis der rechtbank. Vonnis over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Heling van rijwielonderdeelen. De tuinman H. G. J. uit Valken burg had op 12 September van iemand uit Wassenaar eenige fietswielen, een jas- besehenmer en een aantal spatborden ge kregen, terwijl J. wist, dat deze dingen van diefstal afkomstig waren. Verdachte had gevraagd: „waar kamen die dingen vandaan". „Die heb ik gestolen", had de leveran cier van L. uit Wassenaar, aan J. verteld. Maar verdachte had toen niet gezegd, dat hy de onderdeelen niet wilde hebben. Er kwam nog eenige strubbeling, toen van L. zeide, dat hij alles cadeau had ge geven, terwijl verdachte' verklaarde er twee „knaken" voor gegeven te hebben. De Officier vond, dat dit er weinig toe deed. Verdachte wist, dat alles van diefstal afkomstig was en toch had hij het aange nomen. Daarmede heeft hij zich schuldig ge maakt aan heling en daarvoor eischte spr. vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Hij wist vet te koop. F. B., die verstek liet gaan, was bij H. B. te W assenaar gekomen, met het ver haal, dat hij dertig pond vet te koop wist voor A 180, bij een slager te Leiden. B. voelde wel iets voor die dertig pondjes vet en aangezien de verdachte B. niet over 180 beschikte, had hij dit bedrag van den. anderen B. meegekregen. Alles was evenwel door B. uit zijn duim gezongen want er was geen vet. De 180 was de adspirantkooper kwijt. Wegens oplichting had hij zich thans te verantwoorden, welk feit de Officier be wezen achtte er nog aan toevoegend, dat verdachte ook nog te Leiden een dokter had opgelicht voor 10.Aangezien ver dachte slecht bekend staat werd de eisdh thans zes maanden gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen. Hij ging zijn jneisje even gedag zeggen. C. S. B. uit Amsterdam had op 7 Mei een fiets weggenomen van voor het pen sion „Duin en Zee", te Noordwijk. Daarna had hij de fiets te Noordwijkerhout doodgewoon neergezet en achtergelaten. Hij vertelde, dat hij tewerkgesteld zou worden in het buitenland. Toen hij het hoorde moest hij zoo spoedig mogelijk ver trekken. Hy wilde echter niet vertrekken zonder afscheid genomen te hebben van zijn meisje te Noordwijk. Dit afscheid nemen had blijkbaar zoo lang geduurd, dat hij zich danig verlaat had. Daarom had hij maar een fiets weg genomen om er mee naar Noordwijkerhout te rijden en daar de trein te nemen naar Amsterdam. De Officier geloofde niets van dit ver haal en aangezien hij reeds tweemaal ver oordeeld is werd de eisch acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6