DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Engeland in oorlog met Hongarije Roemenië en Finland. Mamentje ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10121 S)c £eicbcli£(Boii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Ultimatum liep vannacht af. Reuter heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het volgende speciale bericht uitgezonden: Aan de Finsche, de Hongaarsche en Roemeensche regeeringen worden officieele nota's gezonden, als gevolg waarvan de oorlogstoestand tusschen deze regeerin gen en Groot-Brittannië zal bestaan. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, von Bardossy, heeft zoo meldt D. N. B. uit Boedapest gistermiddag om 17 uur 10 in het parlement mede gedeeld, dat de Engelsche regeering door bemiddeling van het Amerikaansche ge zantschap te Boedapest een ultimatieve oorlogsverklaring had doen overhandigen. In dit ultimatum Werd gezegd: Engeland acht zich met Hongarije van 6 December te 0 uur af in staat van oorlog te bevinden indien Hongarije tot middernacht van den vijfden December zijn troepen niet van het Oostelijk front terugtrekt. De Hongaarsche regeering heeft deze ongerechtvaardigde vérklaring van Enge land voor kennisgeving aangenomen en is er van overtuigd, dat het geheele Hongaar sche volk achter zyn regeering 6taat. De verklaring van den Hongaarschen minister-president werd door 't Huis van Afgevaardigden met groote geestdrift be groet. Daarmede heeft het wetgevende college van het Hongaarsche volk de hou ding van de regeering van Hongarije, die den Engelschen ultimatieven eisch van de hand heeft gewezen, eenstemmig goedge keurd. Uit Boekarest meldde het D. N. B., dat de Roemeensche regeering aan den zaak gelastigde van de Ver. Staten het antwoord van Roemenië op het 1 December inge diende Engelsche ultimatum heeft over handigd. De Roemeénsche regeering wijst' daarin den eisch van de Britsche regee ring, haar gevechtshandelingen tegen het bolsjewisme te staken en haar troepen tot den Dnjestr terug te trekken, van de hand. Amerika en de oorlog. DE ONDERHANDELINGEN MET JAPAN. De Japansche onderhandelaars te Wash ington hebben het antwoord van Tokio op de vragen van Roosevelt in zake de troe penbeweging in Fransch Indochina over handigd, aldus meldt de Britsche berich tendienst. Ambassadeur Kóeroesoe ver klaarde dientaangaande te hopen, dat de besprekingen tusschen beide landen zou den worden voortgezet. De Amerikaansche minister 'van Oorlog, Stimson, heeft gisteren op de persconferen tie de echtheid van het door de „Qhicago Tribune" gepubliceerde document toegege ven. Hij beweerde echter, dat het hier een onvoltooide studie der bewapeningseischen voor de verdediging betrof, welke door den generalen staf is uitgewerkt. Het ging daarbij echter niet, zoo zeide hij verder, om een door de regeering aangenomen pro gram. De publicatie van het document zal mo gelijkerwijs de verdediging bemoeilijken. Het ergste van deze publicatie is echter het feit, dat er een 'groep Amerikanen is, die het dusdanig aan vaderlandsliefde en loya liteit jegens de regeering ontbreekt, dat zij dergelijke documenten publiceert. De „Chi cago Tribune" had, gelijk bekend, gisteren een plan gepubliceerd in zake de vorming van een Amerikaansch expeditieleger van vijf millioen man. Onder 't opschrift „Roosevelt's geheime oorlogsplan onthuld" drukt ook de „Wash ington Times Herald" de publicaties af van de „Chicago Tribune" en „New York Daily News" over de oorlogsplannen van den president. In regeeringskringen, aldus het blad, is men door deze publicaties zeer onaange naam getroffen. Men spreekt van een on vaderlandslievend, ja, bijna landsverrader- lijk optreden. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA Weinig verandering aan de fronten. OPMARSCH BIJ 25 gr. ONDER NUL. Naar het D.N.B. verneemt, is gisteren geen opmerkelijke verandering ingetreden in de situatie aan de fronten. De massale aanvallen der bolsjewiki in den Zuidelij ken sector van het Oostelijk front hebben ondanks de grootste krachtsinspanningen geen vorderingen meer opgeleverd. De eerste gevolgen van de geweldige verlie zen, dié de bolsjewiki hier hebben geleden, schijnen reeds zichtbaar te worden. De frontlijn loopt nog steeds ten Oosten van. Taganrog. De Duitséhe luchtmacht heeft in het gebied bij Rostof een waarlijk ver nietigende actie ontplooid en alle vijan delijke concentraties reeds in de kiem on der een regen van bommen bedolven. De activiteit der bolsjewiki in de lucht neemt steeds meer af. In den oentralen sector bij Moskou vriest het weer hard, terwijl er sneeuw valt. Maar zelfs een koude van 25 graden onder nrul kon het oprukken niet noe menswaard 'beïnvloeden. Leningrad wordt door het zware Duit- sdhe gesohiut bestookt. Hoog oplaaiende vlammen toonden gisteren, dat er -muni tiedepots van den vijand 'getroffen waren.' Nieuwe uitvalspogingen der belegerden werden verijdeld. In Noord-Afrika is het betrekkelijk rus tig. De Engelschen trachtten verkennings- aanvallen te ondernemen, daar zij elk over zicht van de situatie verloren hebben. De-, ze aanvallen werden met nieuwe verlie zen aan menschen en materiaal van den vijand afgeslagen. Van dit front wordt ge meld, dat de Engelschen' hier buiten hun bulpvolken ook een Engelsche brigade hadden opgesteld, nl. de 22ste Engelsche gardebrigade. Deze had echter slechts tot taak de ravitailleering te beveiligen, zoo dat zij ver achter de strijdende afdeelingen ;n het veld was. Bij de gevechten is zij ten tooneele verschenen. Amrika een Turkije. i TURKUE'S POLITIEK ONVERANDERD. Het besluit der Vereenigde Staten om op grond van de Leen- en Pachtwet wa pens en oorlogsmaterieel aan Turkije te leveren, be teekent niet zoo wordt vol gens den radiozender Ankara, in Turksche parlementaire kringen verklaard dat Turkije zijn buitenlandsohe politiek ge wijzigd heeft. De Turksche politiek is dui delijk omlijnd en zal niet gewijzigd wor den. De „Washington Star" beweert naar D.N.B. uit Washington meldt dat de Turksche regeering in het geheel niet naar de toepassing van de Leen- en Pachtwet is gevraagd. Eerder zijn Roosevelt en Churchill, aldus het blad, het over dezen stap eens geworden. De Turksche ambas sadeur verklaarde van deze- kwestie pas door de bladen kennis gekregen te hebben. Turkije, aldus schrijft het blad, heeft niets onderteekend en ook geen verplichtingen tegenover Amerika aangegaan. IN 'N PAAR REGELS Wolkbreuken In Britsch-Indië. Buitengewoon zware wolkbreuken, die de laatste twee dagen het Zuidelijke deel van Britsch-Indië geteisterd hebben, heb ben alle verbindingen tusschen het Zui delijke deel en de rest van het land ver broken. Honderden menschen zijn dakloos. Men vreest voor een aanzienlijke schade aan den oogst. Britsch vrachtschip vergaan. Naar in New Yorksche scheepvaartkrin gen bekend wordt, is het Britsch vracht schip „Empire Ability" in de buurt van de Canarische eilanden tot zinken gébracht. Bij een botsing tusschen een vrachtauto en een autobus in Americus (Virginia) werden zes personen gedood en 13 gewond. Onder de omgekomen slachtoffers bevon den-zich vier Amerikaansche soldaten. Hongersnood in provincie Bombay. Naar uit Britsch-Indië gemeld wordt, Is in talrijke dorpen der provincie Bombay tengevolge van het langdurige uitblijven van regen hongersnood ontstaan. Duizen den Indische boeren worden door den hon gerdood bedreigd. VAN WINTERHULP NEDERLAND: Een ieder geve naar hij heeft Aan Winterhulp, want Gelenigd werd tot heden slechts een deel Van t leed-in Nederland LIJSTENCOLLECTE WHN5EN6 DECEMBER DE BONNEN 165 EN 166 ZIJN ONGELDIG De Secretaris-Generaal van het Departe ment van.Landbouw en Visscherij maakt, in verband met berichten welke in de pers zijn verschenen betreffende het inleveren van de bonnen 165 en 166 van de bonkaart algemeen door publiek, bij de winkeliers, bekend, dat de publicatie van deze bon- nummers onjuist is. Het inleveren van genoemde bonnen door het publiek in den winkel en het in ontvangst nemen van die bonnen door de winkeliers, heeft derhalve geen zin. Aangezien gebleken is, dat in bepaalde gevallen het publiek reeds de met 165 en 166 genummerde bonnen van de bonkaart algemeen bij de winkeliers heeft ingele verd, wordt er op gewezen, dat deze num mers niet voor het koopen van distributie- artikelen zullen worden aangewezen en derhalve waardeloos zijn. Degenen, die de bonnen 165 en 166 aan hun winkelier hebben doorgegeven, behoe ven zich derhalve geen moeite te geven om deze bonnen weer in hun bezit te krij gen. De bonnen hebben voor de detaillis ten, die deze in ontvangst hebben geno men, evenmin waarde, aangezien daarop geen toewijzingen zullen worden uitge reikt. De nieuwe verkeersregels. Welke beteekenis hebben de Verkeers lichten en -teekens? Groen: of doorrijteeken van den agent, „doorrijden" rechtuit, rechtsaf, en linksaf, mits het vrijgegeven tramverkeer en het tegemoet komend verkeer niet worden be lemmerd. Laat het tramverkeer of het te gemoet komend verkeer niet toe links af te slaan, dan moet op de kruising ge wacht wordien, zoo dicht mogelijk bij de as van de rijbaan -trambaan VTij laten. Geel: of opgestoken arm van den agent. „Halt" (voor wie bet kruispunt nadert) „kruising vrijmaken" (voor wie zich op de wegkruising bevindt). Wielrijders opgelet: 1.- Houdt zooveel mogelijk rechts. 2. Slechts twee wielrijders naast elkaar. 3. Inhalen in den regel slechts door één wielrijder tegelijk. 4. Minstens één hand aan het stuur en beide voeten op de trappers. 5. Alleen een volwassene mag een kind "beneden den leeftijd van tien jaar vervoeren op een geschikte zitplaats. 6. Gij moogt geen handwagens voort trekken of dieren geleiden (dus ook geen honden). 7. Voortduwen is berijden. Ook wie zijn rijwiel aan de hand meevoert, moet zich houden aan de verke#rste ekens, --borden en -regels. 8. Is het rijwiielverkeer in een straat in beide richtingen gesloten, dam mag het rijwiel aan de hand worden mee gevoerd. Voetgangers opgelet: 1. Voor u is het voetpad. Kom niet on- noodig op de rijbaan. 2. Blijft riet staan op hoeken van stra ten. Gij belemmert daardoor andere voetgangers. 3. De verkeerslichten voor het rijver- keer en het „halt"-bord van den keereagent gelden ook voor u. (Ge durende het teeken „halt" mogen voetgangers rechts en links afslaan). 4. Gij moet gebruik maken van over steekplaatsen. 5. Is geen oversteekplaats aanwezig, loop dan langs, den' kortsten weg, - voorzichtig en zonder onderbreking, naar de overzijde. 6. Gij dient van de uiterste rechterzijde van de rijbaan gebruik te maken, indien gij voorwerpen draagt, waar door het verkeer op de voetpaden zou worden belemmerd. BELASTINGDRUK IN NEDERLAND 1941 Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft: De groote veranderingen, welke in den loop van 1941 op het gebied der belastin gen hebben plaats, gehad, zullen wel de aandacht van eiken belastingbetaler heb- beng etrokken. Het is evenwel niet gemak kelijk uit de vele mededeelingen dienaan gaande ee\ indruk te verkrijgen van alle belastingen, die nieuw zijn ingevoerd of in grijpend zijn gewijzigd. Het is de verdienste van een zoo juist door het Centraal Bureau voor de Statis tiek uitgegeven boekje, dat het aan dit. be zwaar tegemoet komt. Allereerst worden bijzonderheden vermeld over elk der 30 belastingen, welke door het Rijk worden geheven. Op dezelfde wijze zijn gegevens opgenomen over de beide provinciale en de 16 gemèentelijke helastingen. De mede opgenomen tarieven der loon belasting stellen 'den gebruiker in staat de door werkgevers op: de löonen ingehouden bedragen te controleeren, terwijl de tarie ven der nieuwe? inkomsten- en vermogens belasting het mogelijk maken- voor elk wil lekeurig inkomen of vermogen de juistheid na te gaan van den opgelegden belasting aanslag. In de inleiding tot de publicatie wordeh voor elke belasting vergelijkingen ge maakt van den druk in het jaar 1941 met dien in enkele daaraan voorafgaande ja ren. Zoo wordt in een daarin opgenomen grafiek de totale belastingdruk op het in komen van een gehuwde met 2 kinderen in de verschillende gemeenten over 1931/ 1932 vergeleken met dien over alle volgen de jaren. Dat deze druk voortdurend is toegenomen blijkt voldoende reeds hieruit, dat deze over 1931/1932 bij een inkomen van 5000 in de gemeenten met den laag- sten druk nog geen 5 pet. en in dien met den hoogsten druk 8 pet. bedraagt, terwijl over 1940/1941 de laagste en hoogste druk resp. 8 en bijna 11 pet. bedragen. Door de vervanging van* de gemeentefonds- en de oude inkomstenbelasting met haar voor de gemeenten onderling afwijkende opcenten door de nieuwe inkomstenbelasting zonder opcenten is de totale belastingdruk voor dit inkomen gestegen tot bijna 12 pet. en is deze druk voor alle gemeenten gelijk. In een tweetal andere overzichten is nog eens tot uitdrukking gebracht, dat bij de nieu we tarieven voor de inkomsten- en vermo gensbelasting veel meer dan vroeger re kening is gehouden met het aantal kinde ren der belastingplichtigen. Voor ongehuw- den blijkt de druk van beide belastingen evenwel over het algemeen belangrijk toe genomen. Uit deze korte samenvatting van den in houd van dit boekje: „Belastingdruk in Nederland 1941" blijkt voldoende, dat het in het bezit moet zijn van iedereen, die met een of meer van de vele thans bestaan de belastingen te maken heeft. ,EEN KWARTIER MET GOD". Vandaag is de eerste week van het „Eén kwartier met God" in de Hartebrugskerk van V/2 tot 1 Vt uur geëindigd. De op komst was zéér goed, zoodat mag worden geconstateerd, dat velen er prijs op stel len midden op den dag één kwartier door te brengen in overweging en gebed. De voorlezing van een gedeelte uit de H. Schrift schenkt een verkwikking voor den geest, opent bij rustige overweging een perspectief voor den nadenkenden hoorder. Misschien komen velen er toe, het gedeelte uit de H. Schrift, dat zij 's mid dags hebben gehoord, thuis nog eens over te lezen! De eerste week is geleid door den zeereerw. heer pastoor R. Smitz O.F.M., de tweede week van Maandag a.s. tot en met Zaterdag zal, eveneens in de Harte brugskerk, worden geleid door den hoog- eerw. heer deken A. Homulle. Het „kwartiertje" is evenzeer voor niet- katholieken als voor katholieken bestemd. Waar de bedoeling is, een kwartier door te brengen in rustige overweging en gebed, zij herhaald het vriendelijk ver zoek, op tijd (dus precies half twee) in de kerk te hebben plaats genomen. Wij allen willen dit jaar op bijzondere wijze het Kerstfeest vieren en dit feest dan ook op bijzondere wijze voorbereiden! Het „Eén kwartier met God" is een eeni- ge gelegenheid, om die voorbereiding in een bijzondere sfeer te zetten, om die voorbe reiding te verdiepen. KERKNIEUWS PRIESTERJUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM 40 jaar priester: 2 Maart: A. Kramer, Pastoor te 's Heeren- hoek; A. J. Oudejans, Pastoor te War mond; L. A. A. M. Westerwoudt, Kanun nik en Pastoor te Noordwjjkerhout (H. Victor); Th. H. J. Winkelman, Pastoor te Amsterdam (H. Will, binnen de Veste). 15 Augustus: C. G. A. van Baaren, Pas toor te den Haag (H. Jos.); J. H. W. Bors- boom, Deken en Pastoor te N o o r d w ij k; H. P. A. van Dijk, oud-Pastoor van Haar lem (H.H. Elis. en Barb.), thans verblij vend te Heemstede, Kerklaan 131; H. J. M. Hafkenscheidt, oud-Pastoor van Loosdui nen, thans verblijvend te Nijmegen, Berg en Dalscheweg 259; C. M. Jonckbloedt, De ken en Pastoor te Zoeterwoude; D. J. J. de Kok, Pastoor te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.); C. Kors, oud-Pastoor van Waddinxveen, thans verblijvend te Heem stede (huize St. Bavo); G. van Niekerk, Pastoor te Overveen; C. P. v. d. Salm, Pas toor te Delft (Allerh. Sacr.); J. de Vlie ger, Pastoor te Haarlem (H. Roz.); W. P. Witteman, Rector te 's Hage, St. Will, gest.; P. W. de Wolf, oud-Pastoor van Limmen, thans verblijvend te Maarn, Tuindorpweg. 25 jaar priester: 15 Augustus: Mgr. N. L. A. Ammerlaan, Vicaris-Generaal van den Bisschop van Haarlem; J. P. Bik, Pastoor te Velsen-Drie- huis; A. I. M. Busch, Pastoor te Zuider- meer; K. F. Elsenbroek, Pastoor te Oude Tonge; J. C. de Groot, Pastoor te Lis se (H.H. Engelb.); A. J. H. van der Horst, 'Pastoor te Zwaag; J. Konijn, Rector te B o- degraven (St. Jozefgest.); C. de Koster, Pastoor te Noord-Zijpe; J. J. A. Kuilman, Pastoor te Amsterdam (H. Maria Magd.); G; H. E. Mudde, Pastoor te Honselersdijk; A. L. Onderwater, Pastoor te Hoek van Holland; C. A. Ruigewaard, Pastoor te Schiedam (H. Hart); H. J. A. Theissen, Pastoor te Schipluiden; H. W. van der Waarden, Pastoor te Vijfhuizen; L. J. H. Wolf, Rector te Bloemendaal (St. Jos. Gest.). 12K jaar priester: 14 Januari: J. Th. M. Kraakman, Kape laan te 'sHage (H. Jac.); W. C. Westerho- vèn, Kapelaan te 'sHage (H. Jos.). 21 Juni: H. D. A. Remmer te 's Hage (H. H. Engelb.); A. A. van der Togt, Kapelaan te Amsterdam' (O. L. Vr. O. O.). 14 Dec. 1942: »J. B. M. Blankers, Kape laan te Haarlem (H. Lid.); J. Buijsman te Ouderkerk a. d. Amstel; C. J. A. Campfens, Kapelaan te Aerdenhout; Th. J. G. Dekker, Kapelaan te Loosduinen; E. B. J. A. Deter- meyer, Kapelaan te 's Hage (O. L. Vr. v. Goeden Raad); B. J. Drost, Kapelaan te Wateringen; R. L. M. van Ginkel, Kapelaan te Beverwijk (H. Agatha); J. H. J. Greite- mann, Kapelaan te Schiedam (H. Lid.); J. M. Groot, Adjunct-Secretaris en Rector te Haarlem (St. Veronicagest.); B. G. Hen- ning, Rector te 'sHage (St. Annagest.); N. Hoek, Kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hem.); B. G. H. Keijer, Kapelaan te Diemen; H. J. Koopman, Kapelaan te Schiedam (H. Lid.); W. van Lammeren, Kapelaan te Haarlem (H. Jos.); A. J. Leenders, Kape laan te Leiden (H. Petrus); J. Metselaar, Kapelaan te 'sHage (H. Ger. Maj.); W. G. Minnebo, Kapelaan te Rotterdam (H. Will.); W. J. A. Mulder, Kapelaan te Leiden (O. L. V. Hem. en H. Jos.); Dr. A. A. Olie rook, Directeur van de Kath. Actie in het Bisdom Haarlem en Rectop te Amsterdam (St. Bern. Gest.); J. B. L. Simon, Rector te Amsterdam (St. Joës Gest.); M. C. van Stjjn, Kapelaan te Amsterdam (H. Agnes); J. J. Tesselaar, Kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.); J. W. M. van Tol, Maerten van Heemskerkstraat 2 te Haar lem. DE DUVEL. Deze week is in een der bladen de man herdacht, die voor het eerst op een „stoomfiets" reed. Hij, de heer v. d. Meulen uit Hel mond, is er tachtig jaar mee gewor den en de krant schrijft nu, dat hij het stoute stuk heeft bestaan in 30 uur heen en terug van Helmond naar Roermond te rijden. „De duvel, de duvel!!" moeten de menschen van St. Oedenrode toen in 1895 angstig hebbgn gegild, toen daar met het lawaai van een Hoofd van Jut iemand verscheen met uilenoogen in een zwart, grijnzend gezicht. Zoo iets zet je aan het peinzen. In dezen tijd van betrekkelijke stil te in het verkeer is de motor opnieuw een monster geworden, dat ergens langs de wegen raast, nu in modder, sneeuw en koude, om berichten over te brengen, waardoor troepen worden gedirigeerd, kanonnen opgesteld en machinegeweren ratelend in beweging komen. In 1895 was de nu 80-jarige heer v. d. Meulen, de eenige benzineverbrui- kende wegeberijder Hij is tevens een wegbereider geworden voor de snelle motoren, die nu langs onbekende we gen daveren in dienst van den oorlog, „De. duvel, de duvel" gilden de men schen, maar deze titulatuur past beter op dezen tijd, nu de motoren meehel pen dood en verderf te zaaien. Zoo is hefuu eenmaal in een oorlog. Maar wij schreeuwen niet „de du vel, de duvel".. Onze zenuwen zijn meer op de proef gesteld. Wij zwijgen en peinzen.... MAATREGELEN TEGEN JODEN. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Er bestaat aanleiding nogmaals te wij zen op het strenge in acht nemen van die verordening van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen van 15 Septem ber 1941, betreffende het zich in het open baar vertoonen van Jóden. De organen van het veiligheidswezen hebben op dracht, op te treden tegen iedere overtre ding van deze verordening. Bovendien wordt medegedeeld, dat ver zoeken van Joden om een vergunning tot verhuizen te ontvangen, moeten worden ingediend bij den Joodschen raad, Lijn- baamsgracht te Amsterdam. Deze raad zendt deze aanvragen door naar de desbe treffende Duitsche instanties. Verzoeken, welke niet langs dezen weg worden ingediend, worden niet behan deld. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN AMERIKA EN JAPAN. NEW YORK, 6 December. (D. N. B.). In kringen te Washington heeft men slechts weinig hoop, dat het gisteren overhandigde Japansche antwoord op de vraag van Roo sevelt naar de bedoeling der troepenbewe gingen in Fransch Inda-China de bestaan de spanning zal verzachten of kans biedt op succes belovende voortgezette onder handelingen, zoo meldt de „New York Sun". DE BEZETTING VAN SURINAME WASHINGTON, 6 Dec. (D.N.B.) Om- trenj de bezetting van Suriname door troe pen van de Ver. Staten publiceert het tijd schrift „News Week" eenige aanvullende ophelderingen. De regeering der Ver. Sta ten, zoo beweert dit tijdschrift, zou oor spronkelijk het voornemen hebben gehad haar eigen troepen tezamen met Brazi- liaansche eenheden Suriname te laten bin nenrukken. De Nederlanders zouden dit plan echter hebben afgewezen en ook Berst na druk van den kant van Churchill zich bereid verklaard hebben tot goedkeuring van de bezetting door Amerikaansche troepen. Overigens, aldus het tijdschrift, betreft het bij de thans uitgezonden Ame rikaansche troepen slechts versterkingen van de reeds sinds lang aanwezige forma ties. SJANGHAI, 6 December. (D. N. B.) De Nederlandsche consul-generaal in Hongkong heeft den raad gegeven tot de algeheele evacuatie door Nederlandsche onderdanen, zoo wordt uit Hongkong gemeld. MISLUKTE PROEFVLUCHT MET REUZEN VLIEG BOOT. NEW YORK, 6 Dec. (D.N.B.). Bij de eer ste proefvluchten met de nieuwe reuzen- vliegboot der Amerikaansche marine „Mars" is de motor in brand gevlogen, zoo meldt de Assosiated Press uit Baltimore. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Bonnen die afloopen Op Zaterdag 6 December: 46 Brood 46 Vleesch en Vleeschwaren. 46 Melk I. 46 Aardappelen. Na Dinsdag 9 December: 53—54 Boter en Vet.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1