-Momentje. VRIJDAG 5 DECEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10120 Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V Alles op zijn lijd en ieder.op zijn plaats .,Alles op zijn tijd en ieder op zijn plaats". Dit is een levenswijsheid, waar op de groote staatsman Nolens z.g. gaarne de aandacht vestigde van menschen met weinig levenservaring of weinig levens kunst. „Alles op zijn tijd en ieder op zijn plaats". Wanneer naar dezen regel zou worden gehandeld, zou worden geleefd, zou er véél meer eensgezindheid, eenheid, vre de onder ons zijn! Alles op zijn tijd. Het is een ware le venskunst. alles op zijn tijd te doen; niet te vroeg en niet te laat. Hij, die deze kunst verstaat, weet veel meer werk te „ver- Zetten", dan een ander, maakt zijn daden veel vruchtbaarder, zijn streven veel ef fectiever. Ieder op zijn plaats. Het kan in dezen abnormalen tijd veel ^moeilijker zijn, dan anders, om zijn eigen plaats in te nemen; het kan zelfs onmogelijk zijn. Maar men neme dan toch zoo goed mogelijk zijn eigen plaats in. om daar, consciën tieus, te vervullen; de plichten van zijn staat. Er zijn vele menschen, die een an ders plaats willen innemen; die zich be moeien met zaken, welke hun niet aan gaan. Héél nuttig kan het zijn, als zij zich óók over die zaken een oordeel vormen, indien zij dat kunnen doen met helderen en evenwichtigen geest en met kennis van zaken; maar héél veikeerd is het, als zij zich met een anders zaken bemoeien, be- heerschend en overheerschend, zich aan matigend een autoriteit, welke zij geens zins bezitten. Men treft zulke lieden in alle kringen; ook onder dé katholieken als zoodanig. Zulke katholieken schijnen vaak te vergeten, dat er maar één Paus is, en in elk "diocees maar één Bisschop! Door de autoriteit, welke zij zich usurpeeren, zich toeëigenen zonder eenig recht, in gewe tenszaken van anderen, halen zij feitelijk de autoriteit van de ware gezagsdragers neer van de hoogte waarop deze in aller eerbied moet staan! „Alles op zijn tijd en ieder óp zijn plaats"'. Altijd, maar vooral in een moeielijken tijd, als deze waarin eens gezindheid, eenheid en vrede van zulk een onschatbare waarde.zijn! moet dit zijn ons devies, onze levenswijsheid. VAN WINTERHULP NEDERLAND: Een ieder geve naar hij heeft Aan Winterhulpwant Gelenigd werd tot heden slechts een deel Van H leed in Nederland. LIJSTENCOLLECTE W H N 5 EN 6 DECEMBER WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN v EEN NIEUW EUROPA. - Uit een artikel in de Gelderlander „Een nieuw Europa! Als er één volk jr. het Westen is, dat een open oog en een brandend hart heeft voor alles, wat dit- be grip in zich bergt, dan is het wel het Ne- derlandsche. Ook hier broeide en gistte het voor 10 Mei 1940. Ook hier was drang naar vernieuwing en opbouw. Ook hier groeide het nieuwe onverpoosd. Het NederlSndsche Volk weet, dat er geen terug meer is en wenscht dat ook niet. Het wéét, dat het getij iSt verloopen en het is blij, de bakens te kunnen verzet ten. Als een verlangen naar een nieuw Europa ergens leeft, dan is het behalve in Duitschland ook hier. Als er ergens bereid heid is, om zich zelf en individueel en als volk ei voor te geven, dan is het in Ne derland. Ons volk is heusch lichtgeschoeid, al mo ge het soms andere schijnen, en het is be reid zich te geven voor grootsche concep ties. Hoe dikwijls hebben wij vóór den oor log niet gehoord; „zóó kan het niet blij ven!" Hoe veel is er niet gesproken, ge schreven, nagedacht en.... ook gedaan! Werkelijk meer. dan oopervlakkie mag lij ken! Want Nederland is noe iets meer dan Amsterdam, Den Haag en Utrecht! En op wat in kleineren kring zonder veel ophef is gedaan, mag werkelijk wel eens wat, mèer licht vallen! Groote din een groeien alti.id in stilte en zeker geldt dat voor geestelijke rijpings processen. De vernieuwingsarbeid, die hier op zoo vele levensgebieden in taaien arbeid van tienduizenden in de voorbije jaren is verricht, vorrht een waarborg voor de toe komst. Wie echt onder ons volk verkeert en ons volk dat is het totaal van onze arbei ders, van onze boeren, van. onze visschers, van onze doodgewone, onbekende, kleine, maar toch vaak zoo groote 'menschen wie veel onder hen allen verkeert, hij is optimist! Een nieuw Europa! Ons volk behoeft niet meer bereid gemaakt te worden. Het is bereid!" De strijd aan het Oosttront GECONCENTREERD VUUR VAN DE DUITSCHE ARTILLERIE. De in Sebastopoi ingesloten strijdkrach ten hebben, naar het D.N.B. verneemt, op 3 December op verschillende plaatsen van het Duitsche ■omsingelingsfront aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen. De bols jewistische stoottroepen werden echter reeds voor i'.e Duitsche stellingen door het vuur van de Duitsche artillerie getroffen en verslagen. Aan het omsingelingsfront, van Sevas topol heeft de Duitsche artillerie in den loop van 3 Decembeixmet succes vijande lijke artilleriestellingen en colonnes van vrachtauto's bestookt. De haven en vlieg velden van Sebas topoi stonden wederom bloot aan het geconcentreerde Duitsche artillerievuur. In de havenwerken en op de vliegvelden werden talrijke goede tref fers waargenomen. DE ONTRUIJV1ING VAN ROSTOF EN HAAR BEDOELING. Op de vraag, hoe hij de ontruiming van Rostof door Duitsche troepen beoordeel de, verklaarde een Duitsche militaire des kundige naar het D.N.B. verneemt, het volgende: De Duitsche oorlogvoering moet in de zen veldtocht evenals in de twee vooraf gaande jaren beschouwd worden van den gezichtshoek uit, dat zij in tegenstelling tot den wereldoorlog niet strijdt voor de verovering van gebied en voor het win nen aan prestige, doch steeds het doel voor oogen heeft, den vijand schaakmat te zet ten. Op de verdere vrac.e, wat de militaire deskundige van de stad Rostof zelf dacht, verklaarde hijde poging om de Duitschers in den rug door burgers en listig aange brachte tijdbommen te hinderen, richt zcih tenslotte tegen de bolsjewisten zelf. De Duitschers zijn niet van plan voor veraf gelegen steden onmoodig offers aan bloed te brengen. Zij bezitten voldoende ande re middelen om dergelijken pogingen veel doortastender den kop in te drukken dan te land geschieden kan. Dat hierdoor ook onschuldigen getroffen worden, valt te betreuren, doch is met het oog op de bols jewistische methoden, die alle oorlogs- wetten overtreden, onvermijdelijk. DE DUITSCHE TACTIEK AAN HET OOSTFRONT. In aansluiting op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D.N.B.: De voor spellingen dat de aanbrekende winter den oorlog in het Oosten tot staan zou bren gen, zijn onwaar gebleken. Wie de geschie denis van den wereldoorlog kent zal zich hierover niet verbazen. De situatie in den Zuidelijken sector wordt overigens geken merkt door de fanatieke pogingen van de Sowjet- leiding, den Duitschers ten minste een stukje van de enorme ruim te weer ?f te nemen, welke de Duitsche troepen sinds einde Juni bezet hebben. Tot dit doel schuwt zij geen offer. De Duitsche leiding heeft daarentegen het voordeel dat zij den strijd op elastische wijze kan voeren, zij vecht niet om ruimte, doch heeft het op de vernietiging van het Sowjetleger voorzien. Zij vangt derhalve de £owjet-aanvallen rondom Rostof en het Donetsbekken op, waarbij de Sowjets ieder verlies aan menschen en materieel accep teéren, waar het maar voor hun doel het gunstigst, is. Al deze aanvallen breken op den dam, die de Duitsche, Italiaansche en Slowaaksche troepen hebben gevormd. Een blik op de kaart toont, welke geva ren voor het Sowjet-middenfront bestaan. Zijn centrum is Moskou, dat het middel punt van spoorweglijnen is. Waar ook de Duitschers thans mogen aanvallen, steeds schuiven zij nader op die spoorwegen aan, welke Moskou tot dusverre met het Noor delijk qn Zuidelijk front verbonden. Daar om heeft elk in dezen frontsector behaald -ucces directe uitwerking op Moskou. De leen- en pachtwet voor Turkije WAT BERLIJN ERVAN ZEGT. President Roosevelt heeft verklaard, dat de verdediging van Turkije van vitaal be lang is voor de Vereenigde Staten, dat Tur kije daarom binnen de Amerikaansche de fensie-zone is komen te liggen en leveran ties op grond van de pacht- en leenwet kan verkrijgen. Deze verklaring heeft blijkbaar in het buitenland nogal sensatie verwekt. Er waren evenwel verschillende aan wijzingen, welke deze ontwikkeling van zaken konden doen voorzien, de herhaal delijk van uit Berlijn gesignaleerde An gelsaksische Hetz-campagnes in Ankara, die triomfantelijke mededeeling op den verjaardag van de Turksche republiek, dat men bij de parade te dier gelegenheid slechts Engelsche en Amerikaansche wa pens meevoerde en verschillende militaire incidenten op Turksch souverein gebied. Precies eenzelfde druk werd en wordt nog op Finland uitgeoefend. Daar zou de toe- voerweg voor Amerikaansche wapens naar de bolsjewisten via Moermansk en 'Ar- schan^eLsk het Amerikaansch levensbelang vertegenwoordigen. Precies eenzelfde druk wordt op Japan geoefend, de weg door Birma, waarlangs de Amerikaansche leve ranties aan Tsjoengking gaan, vormt daar het beweerde levensbelang der Ver. Sta ten. Over Turkije nu voeren wel de beste wegen vanuit Roode Zee en Perzische Golf naar de Sow jetunie. De procedure is dus heelemaal niet origineel en kan door oplettende waarnemers voorspeld worden. Te Berlijn toonde men dan ook niet de minste verrassing. Van bevoegde zijde gaf men als zijn meening, dat men van Angelsaksische zijde blijkbaar de aan dacht der wereld van de tan tam rondom de weinig roemrijk verloopende gevech- HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidde als volgt: De Italiaansche en Duitsche strijdkrach ten hebben in de Marmarcia weer gevech ten geleverd, die met succes werden be kroond. Tijdens plaatselijke acties aan het front van Tobroek hebben onderdeelen van de divisies Trento en Pavia aanvallen gedaan op enkele versterkte punten en deze veroverd, waarbij zy een zeker aan tal gevangenen maakten. Ook aan het front van Solloem by de steunpunten van de divisie Savona werden gevangenen ge maakt en verscheiden auto's buit gemaakt. In den centralen sector is een Britsche aanvalspoging op Bir el Gobi volkomen afgeslagen- door een van onze afdeelingen, die den aanvaller verliezen berokkende en tanks vernielde en buit maakte. Ook zijn nog ^vechten gaande in den sector ten Westen van Bardia tusschen ge motoriseerde Duitsche troepen en vijan delijke eenh.-den. Bij de recente operaties achter het front van Solloem heeft de pantserdivisie Ariëte 1500 gevangenen gemaakt en 25 tanks, 40 pantserauto's en vele gewone auto's van den vijand vernietigd. Uit de nieuwste gegevens volgt, dat nog een vijandelijk vliegtuig, behalve de reeds in het weermachtsbei*icht van gisteren ge noemde, by Bengazi door de Italiaansch Duitsche luchtdoelartillerie is neergescho ten. De aanhoudende ongunstige weersom standigheden hebben de bedrijvigheid van de luchtmacht van beide partijen belem merd; niettemin hebben de luchtformaties van de spil met gunstig resultaat aanval len gedaan op concentraties van auto's bij Bir el Gobi en de aanvallen op de vijande lijke strijdkrachten in de oase van Dzjalo hernieuwd. In de Middellandsche Zee haeft een luchtformatie van de Britsche marine een onzer torpedobooten aangevallen, die zonk, na een hevig gevecht te hebben doorètaan, tijdens hetwelk de jagers van ons escorte twee vijandelijke vliegtuigen hebben neer geschoten. De bemanning van de torpedo boot is grootendeels gered. Een van onze duikbooten heeft een Engelsch vliegtuig van het type Sunderland getrpffen, dat brandend neerstortte. Amerika en de oorlog PLAN VOOR AMERIKAANSCH OFFENSIEF. De „Times Herald" en de „Chicago Tri bune" publiceeren een vertrouwelijk rap port, gedateerd 11 September 1941. dat vol gens deze bladen op bevel van Roosevelt is opgesteld door het gemeenschappelijk opperbevel van leger en vloot der Ver. Staten. Dit rapport behelst een plan van een expeditiecorps van millioenen mannnen om in Europa te strijden ter vernietiging van Duitschland en zijn bondgenooten. De genoemde bladen beweren, dat zij een der weinige exemplaren van dit rapport heb ben gezien. Het is een ontwerp voor een totalen oorlog op tot nog toe ongekende schaal op ,ten minste twee Oceanen en drie continenten, namelijk Europa. Afrika en Azië. Als datum voor het begin van den strijd der Amerikaansche strijdkrachten te land wordt 1 Juli 1943 genoemd. Intusschen beoogt men steeds grooter deelneming der Ver.. Staten. Als mogelijke vijanden beschouwt het rapport Duitsch land, Italië, de door deze landen bezette gebieden, Vichy-Frankrijk, Spanje. Portu gal, Japan en Mandsjoekwo. Het rapport voorspelt, dat de Sowjet-Unie voor Juli 1942 militair afgedaan heeft en adviseert tegen Japan sterke verdediging in Siberië met behulp van daar eventueel nogaan wezigen Rusrischen tegenstand, benevens intensieve verdediging van Malakka, een economischen oorlog, voorts luchtaanval len op Japan en een Chineesch offensief. Dit rapport van het gemeenschappelijk opperbevel is volgens de bladen opgesteld op grond van een brief, dien Roosevelt 9 Juli j.l. heeft gericht aan dey minister van oorlog, Stimson. De onthullingen der beide bladen van re putatie over de militaire toekomstplannen der Amerikaansche regeering hebben te Washington het grootste opzien gebaard en in het Huis van Afgevaardigden geleid tot'den eisch den ëhef van den generalen staf. Marshall, te onderwerpen aan een verhoor. Bij den aanvang van het debat ovpr de verleening van een crediet van 8 2 milliard dollar voor bewaoeningsdoeleinden stelde de republikein Michener den eisch het de bat te schorsen tot men nieuwe gegevens over de onthullingen in de pers bezit. De chef van den generalen staf moet worden verhoord, want het land heeft in een aan gelegenheid van 7.00 groot belang recht op volledige inlichtingen. De voorzitter der be groot in cscorn missie. Cannon, antwoordde, dat by de geheime verhooren niets heeft gewezen on het plan om Amerikaansche troepen buiten het Westelijk halfrond te doen strijden. Ame rika stuurt geen menschen, doch uitslui tend het noodzakelijke oorio«*+"icr ten in de Marmarioa naar een ander ge bied wil afleiden. Het laatste woord is in dezen nog niet gesproken, verklaarde men gisteren in Wilhelmstrasse inzake Roosevelt's opdrin gen. Ongetwijfeld verwacht men van Tur kije eenzelfde houding als van Finland en Japan, dat men nl. eigen direct belang zal laten praevaleeren boven die vermeende en geüsurpeerde levensbelangen van de Ver eenigde Staten op 6000 mijl afstand van Washington. Van eenige Turksche reactie op Roose- valt's verklaring was 'tot op dit moment te Berlijn nog riet bekend. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIë. Naar van betrouwbare zijde uit Indië gemeld wordt, is daar Donderdag bekend gemaakt, dat de Indische regeering beslo ten heeft de wegens burgerlijke ongehoor zaamheid gearresteerde personen vrij te iaten, welker vergrijpen slechts formeel en symbolisch waren. Onder de in vrijheid té stellen gevangenen bevinden zich de voor zitter van het al-Indische nationale Con gres, Maul an a Aboel Kalani Azad en Pan dit Jawaharlal Nehroe. Beiden waren ver leden jaar door de Engelschen tot drie resp. vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, aangezien zij hadden deelgenomen aan Gandhi's veldtocht van burgerlijke bnge- hoorzaamheid. Ook zullen de meeste leden van het al-Indische congrercomité in vrij heid worden gesteld. De Brjtten hopen door dezen stap het Indische nationale congres voor zich te winnen. Gandhi heeft echter in een verklaring reeds bekend gemaakt, dat de vrijgelaten gevangenen zich weder om zullen aansluiten bij de burgerlijke ongehoorzaamheid. Volgens betrouwbare berichten uit Delhi bevindt zich Allama Maschriqui, de leider van de semi-militaire Moslem-organisatie, Khasar, die door de Britten in Indië in hechtenis gehouden wordt, sinds een maand in gedeeltelijke hongerstaking. Zijn gezondheidstoestand is dientengevolge uiterst slecht. Dit bericht heeft onder de Mohammedanen in Britsch-Indië zeer groo te verontwaardiging gewekt. Te Lahora zijn zes Mohammedanen op straat gaan zetten tegenover een Britsch vergaderlokaal en zijn in hongerstaking gegaan, om daar mee hun sympathie met Allama tot uit drukking te brengen. Op den tweeden dag der hon eerstaking werden zij door de Brit sche politie op grond van de Indische ver- dedigineswet gearresteerd. In Juni zijn de Britten tegen de orga nisatie Khaksar, die illegaal verklaard werd, scherp opgetreden, honderden perso nen waren door de Britsche overheid ge arresteerd, omdat zii zouden hebben sa mengezworen tegen de regeering en gepro beerd hadden Allama met geweld te be vrijden. KARDINAAL BAUDRILLART OVER HET BOLSJEWISME. In een pesprek met ..Le cri du peuple" heeft kardinaal Braudillart verklaard, dat de kruistocht teeen het bolsjewisme noodig is voor de redding van de christenheid en het Avondland. De kardinaal wees op de rol van d° Fransche vriiwilUgers-divisie in dererv strijd en zeide. dat er tusjschen chris tenheid en communisme geen bondgenoot- schao. geen verdrag en geen' compromis mogelijk is De Christenen mogen niet de woorden van Lenin vereeten die gezegd liêeft. dat Srv"iot_rpr>uh1iok hQ+ prseneal der wereldrevolutie is. Baudrillart zeide voorts van deze eeleeenheid gebruik te willen maken om de met buitenlandse!! eeld betaalde agenten te brandmerken, die op alle mogelijke manieren net Fransche volk tegen het Duitsche Willen oohitsen. Te«en de dem^'sch'e machten, van het communisme rukken thans aan de ziide der Duitsche legers de oude Christelijke volken om hun verleden en hun toekomst te verdedigen. ..Als priester en Fransch- rpan zoo besloot de kardinaal durf ik te zeggen dat de Fransche vrijwilligers in dezen strijd tot de beste zonen van Frank rijk gerekend moeten worden. Zii dragen bii tot de voorbereiding derN groote Fran- otio „roriorcrphnnrte" Extra winteruitkeering voor werkloozen. De 'secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft besloten, dat ook gèdurende dezen winter wederom een extra winter-uitkeering aan ondersteun de werkloozen mag worden verstrekt. On dersteunden. die hun eten uit de centrale keukens betrekken, zullen tptaal een be drag gelijk adn twee weken steun extra ontvangen. Degenen, die niet uit de cen trale keukens eten, krijgen in totaal een bedrag, gelijk aan drie weken extra steun uitgekeerd. Evenals in den vorigen winter hePft deze extra uitkeering ijiet ineens plaats. Zij zal in den vorm van een bijslag op den steun over een tijdvak van ruim drie en een hal ve maand worden verdeeld: Ondersteun den, die voor twee weken extra steC|n in aanmerking komen, zien van 21 December" tot 15 Februari hun netto steunbedrag met 15 pet. verhoogd, terwijl deze verhooging van 15 Februari tot en met 10 April 10 pet. zal bedragen. Voor de ondersteunden, die recht heb ben op drie weken extrS steun, wordt van 21 December tot 15 Maart een verhooging Van het netto steunbedrag met 20 pet. ge geven. Voor het tijdvak van 15 Maart tot en met 10 April is deze bijslag op 15 pet vastgesteld. MAATREGELEN TEGEN JO^EN. Het Rijkscommissariaat deelt medé: Er bestaat aanleiding nogmaals te wij zen op bet strenge in acht nemen van de verordening „van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen van 15 Septem ber 1941, betreffende het zich in het open baar vertoonen van Jodien. De organen van het veiligheidswezen hebben op dracht, op te treden tegen iedere overtre ding van deze verordening. Bovendien wordt medegedeeld, d^t ver zoeken van Joden om een vergunning tot verbuizen te ontvangen, moeten worden ingediend bij den Joodschen raad, Lijn- baansgraoht te Amsterdam. Dezé raad zendt deze aanvragen door naar de desbe treffende Duitóche instanties. Verzoeken, welke niet langs* dezen weg worden ingediend, worsen niet behan deld. ZWENDEL. Hoe het aanschijn der wereld ook moge veranderen, er schijnen altijd menschen te zullen blijven, die wer ken al te omslachtig en tijdroovend achten om daarmee blijvend in hui\ onderhoud te voorzien. En dies rich ten zij hun initiatief en werkkracht op gemakkelijker en lichter bezighe den, welke nog gemakkelijker en lich ter worden naar de mate van de licht gelovigheid van vele menschen. Zoo heeft ook „mijnheer dc Vries, oud-officier en huiseigenaar" gedacht. En ik geef toe, dat deze beide functies niet zoo heel onhandig waren uitge zocht, aangezien men zijn huizen als onbewegelijk bezit niet direct op het eerste bevel behoeft te vertoonen en een oud-officier heden ten dage niet meer in uniform en sleepsabel pleegt rond_te kuieren. En de bewuste dame dreigde er dan ook met een vaartje in te tippelen. Dit zou ook v zijn ge schied, indien haar schoonzoon even trouwlustig en minder achterdochtig geweest ware. Hij doorzocht in het holst van den nacht de zakken van zijn a.s. schoonvader en trof in diens portemonnaie als totaal bezit aan één knoop. Niet eens twee knoopen of een paar dozijn. Immers wie zal zeg gen, wat knoopen binnenkort waard zullen rijn! Neen, het was niet meer dan één knoop. Toen was het pleit, spoedig beslecht. De politie kwam er aan te pas, herkende hem en stak een spaak in het huwelykSwiel. Ik wil al leen maar zeggen, dat hieruit alweer blijkt, dat iemand, die een bepaald vak uitoefent, welk,het dan ook is, op de eerste plaats moet zorgen, dat zijn gereedschap in orde is. En daar had de „oud-officier", die een melkboer was niet aan gedacht MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA Nieuwe bonnen Voor de volgende week zijn de bon- nen 47 van de daarvoor bestemdé kaar- ten aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk én aardappelen. Thans is ook 1 3/4 liter melk ver krijgbaar op de bonnen 47 rood. Bonnen die afloopen Op Zaterdag 6 December: 46 Brood 46 Vleesch en Vleeschwaren. 46 Melk I. 46 Aardappelen. Na Dinsdag 9 December: 5354 Boter en Vet. DE 5 PCT. SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN. Naar het „Utrechtsch Nieuwsblad" ver neemt, zal de korting van 5 pet. op de sa larissen van de rijksambtenaren worden opgeheven. Aan dezen maatregel wordt te rugwerkende kracht verleend tot 1 Augus- tus 1941. Zooals men weet werd op 1 Januari 1936 op de salarissen van de landsdienaren een korting van 5 pet. ingesteld. Deze korting droeg een tijdelijk karakter en moest mede dienen om den zorgelijken toestand van 's lands fivnciën te verbeteren. Hiervoor werd van het rijkspersoneel door het toen malige kabinet een offer gevraagd dat in den vorm van deze korting moest worden gebracht. 28 September 1936 kwam de de valuatie toch, maar de tijdelijke korting werd niet opgeheven. BESCHIKBAAR ZIJN VAN MOTORRIJTUIGEN. In het heden verschenen verordeningen blad is opgenomen een besluit van den se cretaris-generaal Van het departement van Waterstaat ter verzekering van het be schikbaar zijn Van motorrijtuigen (besluit standplaats motorrijtuigen 1941, I. In dit besluit worden onder motorrijtui gen verstaan vrachtauto's met éen laad vermogen van een tón of meer, autobussen, alsmede tractoren met uitzondering' van landbouwtractoren. Bepaald wordt, dat een schriftelijke toe stemming van den bevoegden rijksinspec teur van het verkeer is vereischt om: 1) Een motorrijtuig te verkoopen of op andere wijze te vervreemden; 2) een motorrijtuig voor een verblijf van langer dan vijf dagen buiten de tot de nor male uitoefening van het bedrijf behooren- de plaats van werkzaamheid te brengen of een motorrijtuig langer dan vijf dagen bui ten die plaats te doen verblijven; 3) een motorrijtuig uit het grondgebied van Nederland uit te voeren; 4) een motorrijtuig te verhuren of op andere wijze ter beschikking *n een der de te stellen, indien redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat daarmede ver plaatsing van het motorrijtuig buiten hel grondgebied van Nederland veybonden is.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1