WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941 ^CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE DISTRIBUTIE VAN TABAKS PRODUCTEN Het Rijksbureau voor tabak en tabaks producten heeft aan ingeschreven fabri kanten van en grossiers in tabaksproduc ten nieuwe richtlijnen voor de distributie van tabaksproducten toegezonden. Deze richtlijnen bevatten de volgende algemeene regelen: Fabrikanten en grossiers zijn verplicht er voor te zorgen, dat de bepalingen der tabak- en tabaksproductenbeschikking worden nageleefd en dat dus de tabaks producten op basis van de in 1939 gele verde hoeveelheden worden gedistri bueerd, zoodat zij via de gebruikelijke ka nalen ten goede komen aan den rooker. Als algemeene regel geldt, dat de tabaks producten moeten worden afgeleverd aan die afnemers, die in 1939 hebben betrok ken en op 28 Mei 1940 nog tot de regel matige klanten konden worden gerekend. Was een afnemer op 28 Mei 1940 geen vaste klant meer, dan mag aan hem nor maliter niet meer geleverd worden. Niet naleving van dezen regel, d.w.z. levering aan zoodanige afnemers hetgeen dus neerkomt op handelen in strijd met de van overheidswege gegeven voorschriften kan, afgezien van andere maatregelen, aanleiding geven tot schorsing dan wel schrapping van de inschrijving van den betrokkene bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. De verdeeling der tabaksproducten dient te geschieden op basis van hoeveel heden, uitgedrukt in stuks, resp. gewicht. Distributie naar geldswaarde is niet toe gestaan, tenzij in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van het rijksbureau, distri butie naar stuks of gewicht niet mogelijk is. Voorts dient afgeleverd te worden in verhouding tot de prijsklassen, waarin in de basisperiode werd geleverd, daarbij re kening houdend met de sedert plaatsge vonden goedgekeurde prijsverhoogingen en toegelaten prijsklasseregelingen. Aan de bijzondere bepalingen wordt nog het volgende ontleend: Indien van de combinatie grossier-win kelier misbruik zou worden gemaakt, zal —ongeacht eventueele andere maatregelen van de zijde van het rijksbureau de le vering aan de grossiersklanten van een dergelijken grossier-winkelier rechtstreeks door fabrikanten of door andere in over leg met het rijksbureau aan te wijzen gros siers geschieden en wordt de toewijzing teruggebracht tot de afname 1939 ten be hoeve van dit winkelbedrijf alleen. Levering aan sliipchandiers. In verband met het feitr, dat deze groep van distribuanten in bepaalde gevallen een groot deel van de afnemers (schepelin gen) verloren heeft, moeten klachten van of over shipchandlers eveneens van geval tot geval 'worden onderzocht. In geen ge val kan zonder meer de toewijzing worden verminderd naar verhouding van het ver loren afzetgebied, aangezien de bestaans mogelijkheid van een shipchandler ook thans zooveel moet worden gewaarborgd. Verkoop van sigarenwinkels of grossierszaken na 28 Mei 1940. De kooper van een zaak heeft de ver plichting, de afnemers van den vorigen eigenaar te blijven bedienen. Hier uit volgt, dat hij dus ook aan spraak kan maken op de hoeveelheden ta baksproducten, die de vorige eigenaar in de basisperiode heeft betrokken. Is de kooper eigenaar van één of meer reeds be staande zaken, zoodat dus de nieuw ge kochte zaak een filiaal wordt, dan blijft de toewijzing op het filiaal rusten. Teneinde te voorkomen, dat in zulke gevallen de nieuwe eigenaar de mede overgenomen toewijzing zou gebruiken voor de zaak, die hij reeds vroeger dreef, b.v. door opheffing van het nieuwe fi liaal, dienen de tabaksproducten te wor den afgezonden aan het adres, waar ze aan het publiek zullen worden verkocht. Aan den nieuwen eigenaar dient de ver plichting te worden opgelegd, de tabaks producten niet centraal te betrekken, doch rechtstreeks door de aangekochte zaak. Wordt dus eventueel het nieuwe filiaal opgeheven, dan zal de leverancier zulks onmiddellijk kunnen constateeren door het als onbestelbaar terugkomen van de zending. Hij is dan verplicht de op den winkel rustende toewijzing terstond in te trekken, onder mededeeling daarvan aan het rijksbureau en aan de centrale klach ten-commissie. Opheffing detailzaken. Er mag alleen geleverd worden aan winkeliers, die in het bezit zijn van een tabaksvergunning en die voldoen aan de eischen, welke de tabakswet 1921 aan hen stelt. Aan winkeliers, die dus hun winkel op heffen en hun tabaksproducten in een ge sloten huis verkoopen, mag niet meer ge leverd worden, tenzij zij toestemming heb ben van het departement van Financiën RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding van het dansverbod. In het café van de wed. J. J. van P. te Noordwjjkerhout was het dans verbod overtreden en deswege hadden zich de caféhoudster en een achttal dans- lustigen te verantwoorden voor den Leid- schen kantonrechter. Het gaf nogal eeni- gestrubbeling, want de meeste verdachten en dit waren C. E. M. van W„ P. A. J. W., C. M. van P., mej. M. J. van P., mej. J. P. W., mej. W. Th. v. d. S., mej. M. C. P. en A. M. v. d. K. allen te N o o r d w ij k e r- h o u t, onkenden gedanst te hebben. En kelen gaven het feit échter volmondig toe. Mej. M. J. van P. zei de in het geheel niet gedanst te hebben. Zij had alleen maar de piano bespeeld. Veldwachter A. Goudfbeek vertelde even wel, dat hij door een gaatje in een gordijn beslist had gezien, dat beemen danspassen maakten. Toen hij onverwacht binnen kwam waren allen erg gesehroken en ston den plotseling stil in een dans houding. Er was nog een getuige a décharge en diie begon met te vertellen, dat hij in het café gezeten had. Hij had wel een beetje muziek gehoord maar zien dansen had hij niet. De kantonrechter wees hem op het ge vaar van meineed en vertelde hem, dat de halve waarheid ook meineed was. Verdachte: „Nou, ze hebben zoo'n beetje gesprongen". „Wat no&mt u springen", informeerde de kantonrechter. „Nou zoo nu en dan een danspasje", was het eerlijke (al was het dan wat laat) ant woord. De verdachten werden nu bepaald niet ontlast door de verklaring van den mee- gebrachten getuige. De ambtenaar achtte dan ook het ten laste gelegde tegen alle verdachten, de ca féhoudster incluis, bewezen. De caféhoudster heeft wel degelijk in haar café gelegenheid gegeven tot dansen en daarmede het verbod overtreden. Zij heeft wel als haar verdediging aangevoerd, dat zij er niets aan kon doen, dat de aan wezigen gingen dansen, maar de ambte naar aanvaardde dit excuus niet, want een caféhoudster zal toch wel baas irï haar eigen zaak zijn. Tegen de caféhoudster eischte spr. een geldboete van 12.50 subs. 5 dagen en te gen alle andere verdachten een geldboete van 8.subs. 4 dagen. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Loodgieter nam zijn kacheltje mee. De loodgieter D. B. te Leiden had werkzaamheden moeten verrichten aan het dak van een perceel aan den Hooge Rijn dijk te Leiden. Voor het gemak had hij zijn kacheltje maar mee naar boven genomen en in de dakgoot gedeponeerd en was toen zijn bouten gaan warmen. Hoe of hij dan zijn bouten moest war men informeerde hij, hetgeen een beetje raar klonk voor een loodgieter. Men gaf hem den technisehen raad, om voortaan een knechtje mee te brengen en de kachel dan op straat te stoken en daar na de heete bouten omhoog te hijschen. De ambtenaar wees er op, dat reeds vele kostbare gebouwen verloren zijn gegaan doordat loodgieters hun kachels in de goot stookten. De eisch werd dan ook een geldboete van 10 subs. 4 dagen. Nadat verdachte verteld had knecht te zijn en niet veel te kunnen betalen ver oordeelde de kantonrechter hem tot een geldboete van 3 subs. 1 dag. Zoeklicht. J. W. J. van H. te Noordwijker- hout had in de Zilk, in het donker, op een fiets rondgereden terwijl er een zoek licht op deze fiets brandde. Toen hij daar voor door controleurs van de luchtbescher ming werd aangehouden, was hij nog zeer onhebbelijk tegen deze menschen opgetre den. Daarom zal hij nu zes gulden boete moeten betalen of anders vier dagen gaan brommen. Tegen de tram. J. J. Z. in R ij n s b u r g was met zijn paard en kar in botsing gekomen met de stadstram, nabij de Plantage te Leiden. Onoplettendheid was hier de oorzaak van de ernstige aanrijding, want verdachte was van de meening uitgegaan, dat de tram wel even zou wachten. om in een gesloten huis te verkoopen. Bij opheffing van een detailzaak wegens liquidatie dient de op de zaak rustende toewijzing door den fabrikant of grossier onder zijn resteerende klanten te worden verdeeld in verhouding tot hun afname in het basisjaar. Weigering van tabaksproducten. Indien door detaillisten de geoorloofde aflevering van tabaksproducten in de hoo- gere prijsklassen wordt geweigerd, mag geen aanvulling plaats vinden met ta baksproducten in de- legere prijsklassen. De ambtenaar vond, dat een ieder zoo langzamerhand nu toch wel zal weten, dat die tram altijd voorrang heeft en eischte tegen verdachte een geldboete van f 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 7.50 su»hs. 3 d. Negen kikkertjes verbeurd verklaard. W. V. te N o o r d w ij k had op 19 Octo ber in de Zandsloot, in verboden water ge- vischt met negen stekken. Aan elke stek zat een kikkertje gebonden. Vlerdachte vertelde graag een maaltje visch op tafel te willen hebben. Het vonnis werd een geldboete van 5 subs. 5 dagen en verbeurdverklaring van de stekken en denegen kikkertjes. Over besmet terrein. De veehouder P. J. v. d. S. uit Z o e t e r- wou d e had vijf varkens over een terrein, dat besmet was met „mond en klauwzeer", vervoerd en had zich voor dit feit te ver antwoorden. Een geldboete van f 30 subs. 14 dagen werd de eisch. Uitspraak 10 subs HAAGSCHE POLITIERECHTER. De dienstbode, de dochter en de bessenjenever. Mej. M. van D. uit A1 p h e n a. d. R ij n, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, was als dienstbode werkzaam ge weest in een pension te Leiden. In deze functie had zij van verschillende pension gasten tal van artikelen gestolen o.a. blauw z-jden kleedjes, badhanddoeken enz. te veel om op te noemen. Bij den inspectietocht in dc diverse kasten had zij ook een flesch bessen-jenever ontdekt en aangezien zij vriendschap gesloten had met de dochter van de pensionhoudster, een H. B. S.'er vierde klas, had zij deze mede laten genie- fen van de bessenjenever m. a. w. de beide jongedames begonnen borreltjes te hij schen. ,,U hebt u heel leelijk gedragen, door buiten het stelen ook nog de dochter van je werkgeefster sterken drank te geven", vond de Politierechter. De Officier was absoluut niet te spreken over het gedrag van verdachte. Spr. noem de haar een van die vele vrouwen, die wekelijks terecht staan, hetzij als winkel dievegge, hetzij als oneerlijke dienstbode, zooals deze vrouw weer. Het is een heele reeks diefstallen, die 7'j begaan heeft en spr. eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek van het voorarrest. Ook pensiongast ging op roof uit. Daarna moest terecht staan E. de G. uit Leiden, die verstek liet gaan. Hij was als pensiongast geweest, toevallig in hetzelfde pension, waar de vorige verdachte dienstbode was geweest. Geheel onafhanke lijk van de dienstbode ging deze verdachts nok op roof uit en ook hij snuffelde in alle kasten van zijn medepensiongasten. Zijn buit bestond uit lappen zijde, theedoeken, toiletzeep, koffie enz. enz. In tegenstelling met de dienstbode, die alles zelf bewaarde, deed deze verdachte het alleen voor den verkoop. De Officier vond het stelen van distributiegeederen in dezen tijd hoogst "rnstig en eischte daarom twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter voruniste conform dezen eisch. M. G. W. uit Leiden, die verstek liet gaan, kan zich haast Nederlandsch recordhouder noemen inzake het aantal, veroordeelingen, dat hij achter den rug heeft. Buiten het kleine grut, prijkten er liefst 33 veroordeelingen op zijn strafblad. Thans werd de grondslag gelegd voor zijn 34ste veroordeeling. Op 8 September was bij in het café van T. aan de Haarlemmer straat te Leiden gekomen en had distribu tiebescheiden te koop aangeboden voor 5.De caféhouder, die dezen „handel" niet vertrouwde, had de politie gewaar schuwd en deze had zich over verdachte en zijn distributiebescheiden ontfermd. Men was het zaakje uit gaan zoeken en toen was alras uitgekomen, dat verdachte deze dis tributiebescheiden had gestolen van een medelogementbewoner aan de Oude Vest te Leiden. Gezien het „waschlijstje" van ver dachte eischte de Officier voor dit feit zes maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch. De fiets in huurkoop. Mej. H. R., uit Leiden, die verstek liet gaan, had een fiets in huurkoop gekocht. Toen zij er 7.op had afbetaald, had zij de fiets inmiddels verkocht. Rekening houdende met het feit, dat verdachte in middels het geldelijk gedeelte in orde had gemaakt eischte de Officier, wegens ver duistering twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde haar to* drie weken gevangenisstraf. Winkeldiefstal. Mej. A. P. M. uit L e i d e n had bij V. en D. eenige oorknoppen zien liggen, die haar wel aanstonden. Inplaats van ze te koopen, bad zij ze stiekum in haar tasch laten gly- den. Toch niet stiekum genoeg, want het was gezien. Men had haar tasch eens nage snuffeld en daar nog meer artikelen in ge vonden, die bij de Hema gestolen waren o.a. een scheej-upparaat. Wat zij eigenlijk met het scheerapparaat had willen doen wist zij zelf niet. De Officier eischte wegens deze winkeldiefstallen twee maanden ge vangenisstraf. De Politierechter veroordeel de haar tot twee weken gevangenisstraf. De Haagsche Rechtbank heeft heden den 44-jarigen J. C. S., indertijd in dienst bij de P. T. T. te 's Gravenhage, die in de periode van November 1940 tot Augustus j.l. ruim f 1900.zou hebben verduisterd, welke gelden bestemd waren voor arbeids contractanten, wier rentekaarten hij moest behouden, tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. De Officier van Justitie had één jaar geëischt. J. C. S. was ongeveer een kwart eeuw in dienst van genoemd staatsbedrijf en had tot November van het vorige jaar zijn werk op trouwe wijze vervuld. SPORT BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE *41—'42. Gisteren werd in „Schuttershof" met den vijfden wedstrijd de viert.-comp. '41'42 voortgezet. Het aantal deelnemends teams is inmiddels uitgegroeid tot 23. Alhoewel ten opzichte van den einduitslag thans nog niets te voorspellen valt, begint zich lang zamerhand voor insiders reeds een«g perspectief te vericonen, welke teams fa voriet worden voor het kampioenschap in hun klasse. De stand is thans: Groep zwart: Teams gesp. gevv. gel. verl. w.p v. Wingen 5 2 2 1 6 Laken 5 3 0 2 6 v. Helvert 4 2 115 Thoolen 4 2 115 Staa; 4 1 i 2 3 v. Tuyn 4 112 3 Aukes 4 10 3 2 Rood: v. d. Horst 5 5 0 0 10 v. d. Staaij 4 4 0 0 8 Bleuzé 5 2 12 5 Verboog 4 2 0 2 4 Outshoorn 4 112 3 Luyken 5 113 3 v. Noort 5 10 4 2 Ibnoe 4 0 13 1 Groen: Leujes 5 4 0 1 8 Slebos 5 3 0 2 6 Spits 5 2 12 5 v. Egmond 5 2 12 5 v. Ingen Schenau 3 2 0 1 4 v. Eiken 4 112 3 Brokkaar 5 113 3 Hoogerwerff c.a. 4 0 2 2 2 Als leider van het team-Bol treedt vanaf heden op de heer Aukes. SCHAKEN LEIDSCHE SCHAAKBOND. Gisteravond werd een wedstrijd gespeeld tusschen VTL II en de Gem. Ambt. Schel. I in een lokaliteit der Touwfabrieken te Leiderdorp. De uitslag, was een gelijk spel n.l. 4 1/24 1/2 en één afgebroken partij. De eindstand zal waarschijnlijk ook een gelijk spel zyn (55). RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG S7 NOVEMER 1941 HlEVEKSl .4 1. 415.5 M. 7.15 Morgen- gesprekken voor den boer 7.30 Gramo foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gra mofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek U.OO Voor de kleuters 11.20 Cello, piano en gramo foonmuziek 12.00 Gerard Lcbon en zijn orkest 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en pianospel 14.00 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek 15.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 15.30 Voor de zieken 16,00 Cyclus „Het geweten" 16.20 Gramofoonmuziek 16.30 De Melodisten en solist 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30 Omroeporkest en solis ten 18.30 Sociale zorg ook voor U. 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 Actueel halfuur 19.30 Omroepsymphonie-orkest (Vanaf 20.15 alleen voor de Kadio-Centra- les, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.30 Gramofoon muziek 20.45 Omroepsymphonie-orkest en solist v— 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „National features of the Netherlands" of Gramofoonmuziek 22.15 Amusementsorkest en soliste (opn.) 23.0024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IL 301.5 M. 7.15 Gra mofoonmuziek 7.308.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Ensemble Lajos Veres 11.45 Gramofoon muziek 12.00 Amabile-sextet 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05 Musette-orkest 13.30 Gramofoon muziek 14.00 Ensemble „De Kwintslag" en gramofoonmuziek 15.00 Naaicursus 15.30 Viool met pianobegeleiding 16.00 Zang met pianobegeleiding 16.30 Gramofoonmuziek 16.45 Voor de jeugd 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" 18.15 Sport en licha melijke opvoeding 19.00 B.N.O.: Wat Nederland schrijft 19.10 B.N.O.: Nieuws berichten 19.20 Radiotooneel 19.40 Gramofoonmuziek 19.45 Causerie „Bran dende kwesties" 20.00 Gramofoonmuziek (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.15 Salonorkest 20.55 Zang en orgel 21.15 De Ramblers (opn.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Weer- machtbericht 22.1022.15 Avondwijding. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.15—20.15 Hilversum I. 20.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma: 7.1520.15 Hilversum II. 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales. 3e on 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Op 28 November a.s. zal van 18.30 18.45 uur over den zender Hilversum 2 een vraaggesprek worden uitgezonden met den heer H. C. van Maasdijk, secretaris van de organisatiecommissie voor het Ne- derlandsche bedrijfsleven over „De orga nisatie van het bedrijfsleven". pierin zal worden uitééngezet, welk een gigantische taak de organisatie-commissie heeft Klompertfe Klomp, een echte Hollandsche jongen 147. Die had niet gezien wat Klompertje gedaan had en toen hij niemand acht zich r.oorde aankomen, dacht hij dat hij betrek kelijk al veilig was. Alleen hoorde hy in de verte wel roepen, maar dat deerde hem niet. Nog een paar meter, dan was hy den tuin uit en dan 148. Bons, daar kwam Klompertje met een reuzegang precies op het hoofd van den vluchteling terecht. Die had op zoo iets heelemaal niet gerekend en viel languit op den grond, verbaasd en verschrikt, wat daar wel uit de lucht kwam vallen. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 70) Harborough dacht terug aan den eersten dag van zijn samenzijn met Jules, toen hij hem in Cayenne slechts met moeite^van een-moord had kunnen afhouden, en wist dat de woorden van Langdon waar wa ren. „Maar hy weet toch niet, waar hij de Faramond moet vinden! Die is volkomen veilig voor hem." „Jawel, hy weet het precies. Hij kent den naam van het huis waar hij woont. Hij hoorde het. toen Mimi het aan mij ver telde. Hij heeft genoeg geld in zijn zak en een hart vol haat. Iedere schurk in de stad zal hem willen helpen.... Ik moet hem achterna. „Maar bedenk, welk gevaar je dan loopt, Dudley. Als Le Coq je in de gaten kreeg, of een ander van de bende, of misschien een bewaker van de gevangenis, die je kent. Laat mij liever „Neen, ik moet zelf gaan. Je begrijpt den toestand niet. Jules is gewoonweg krank zinnig van haat, maar ik weet hoe ik hem moet behandelen. Als ik maar niet te laat kom." Voor Harborough het hem kon verhin deren, was hij weer aan land gesprongen, en snelde weg in de richting van de stad. Har borough wekte Sandy en vertelde wat er gebeurd was. „God moge de twee kerels helpen!" meen de deze. „Die Jules is een goed vriend, maar nog veel •gevaarlijker vijand en ten slotte is hij een Apache. Hij zal de Faramond le vend villen. De hemel geve dat Dudley nog op tijd is." Een half uur ging voorbij. De boot van Harboroügh's jacht kwam reeds aangeva ren. Hij gaf de bemanning eenige bevelen, waarna hij zich weer bij Sandy voegde, die gejaagd langs den oever op en 'neer liep. Weder verliep een half uur. maar noch Mimi. noch de twee mannen keerden te rug. "Wanhapog tuurden de twee wachten den den slecht verlichten weg af. „Het is misgeloopen", fluisterde Harbo- gough. „Ik geloof dat het gedaan is met Dudley en...." „Goddank, neen; je vergist je. Kijk daar." Ratelend kwam een huurrijtuig de straat afgereden. De koetsier ranselde ongenadig op zijn paard los.. Weer vol hoop zagen ze het voertuig naderen, toen 't de lichten van een café passeerde kon Harborough vaag de gestalten van een man en een meisje herkennen. „Het zijn er twee", sprak hij. „En aan gezien een ervan Mimi is, zal de andere Dudley zijn. Goddank." Ze snelden haastig naar het rijtuig toe, toen dit vlak bij den oever tot stilstand kwam. Langdon sprong er uit en trok ge haast het meisje naar buiten. „Waar is Jules?" ,,Hij ligt op den bodem van het rijtuig. Vlug, Sandy, neem jij hem op de schou der en draag hem naar de boot. We heb ben geen tijd te verliezen, de patrouille kan elk oogenblik hier zijn." Hij wierp den koetsier eenig geld toe, en toen Sandy den bewusteloozen Jules uit den wagen had genomen, dreef de man zijn paard aan, en ging er vandoor alsof de duivel hem op de hielen zat. Van de andere zijde naderde het gerof fel van paardenhoeven, en Mimi aan haar arm meetrekkend rende Langdon naar de boot, de anderen volgden hem haastig. Langdon hielp het meisje aan boord en Sandy' wierp Jules in de armen van Har borough. „Hou die kleine duivel een poosje stil. Die motorboot van Le Coq is gevaarlijk voor ons als de patrouille te vlug hier mocht zijn." Hij sprong aan boord van de motorboot en een oogenblik later hoorden de anderen het geluid van dreunende slagen. Het paar dengetrappel werd hoe langer hoe duide lijker en Harborough riep bezorgd: „Opschieten, Sandy". Eindelijk kwam de Schot weer uit de mo torboot. „Roeien mannen", commandeerde Har borough zachtjes, en terstond schoot het vaartuig van de wal af. De eigenaar stond aan het roer en stuurde de sloep in de beschermende schaduw van een dichte boomgroep. Veilig in de duisternis roeiden ze ver der. Het geloei van een sirene ergens in de h^ven overstemde het geplas der rie men. Na een paar minuten waren ze op veiligen afstand van de motorboot. Met zijn arm rond Mimi, die sidderde van de doorgestane emotiles keek Lang don om. Op de aanwegplaats flikkerde een lantaarn, alsof daar menschen aan het zoe ken waren. „Alles is in orde", deelde hij mede met een opgeluchten klank in zijn stem. „Ze volgen ons niet. Ze zullen de motorboot wel niet meer kunnen gebrui ken na de behandeling van Sandy, en ik loof niet dat ze ons hebben zien wegva ren." „We zullen in ieder geval zorgen, dat we zoo spoedig mogelijk hier vandaan komen", meende Harborough. „Vooruit mannen, roei zoo hard je kunt, we spelen een spel letje op leven en dood." De roeiers waren maar al te gewillig, en binnen tien minuten hadden ze het jacht bereikt, en waren aan boord daarvan in veiligheid, onmiddellijk zette het schip koers naar de open zee. Eerst toen Mimi in haar hut was ge bracht, en er voor den nog steeds bewuste loozen Jules gezorgd was, vroeg Harbo rough naar hetgeen er in de stad voorge vallen was. „Er is een massa voorgevallen", ant woordde Langdon. ,,Ik had gelijk, toen ik vreesde dat Jules op weg was naar de Fa ramond. Hij was vastbesloten zijn woord te houden." „En heeft hij „Goddank niet! Ik kwam nog precies op ty<i Toen ik bij het huis aankwam, stond er een rijtuig voor de poort. Toen ik den koetsier ondervroeg, begreep ik uit de be schrijving, die hij me van zijn passagier gaf, dat het Jules moest zijn. Ik rende zoo hard ik kon de palmenlaan af, tot ik bij het huis kwam. De deur stond wagenwijd open; ik kon het licht uit de hal zien. Eo- ven was ook een kamer verlicht en nog een venster beneden. Toen ik dichterbij kwam, zag ik een oogenblik de gestalte van Mimi voor het raam boven, waarschijnlijk bezig haar kleeren in te pakken, hetgeen me omtrent hétar geruststelde. Toen ik ech ter door de ramen van de verlichte kamer gelijkvloers keek, zag ik iets, dat me hee lemaal niet op mijn gemak stelde." (Word* vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5