MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Kostbare snuisterijen en sieraden maken deel uit van de barnsteententoonstelling, welke Dinsdag in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt geopend en waarop prachtige stukken, vervaardigd uit het .goud der zee', te bewonderen zijn (Pax-Holland-De Haan m) GEMENGDE BERICHTEN DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is in de Witte de With- straat te Rotterdam de 72-jarige vrouw A. S. Stok uit de Zwarte Paardenstraat door een motorwagen van de R. E. T. overre den en vrijwel op slag gedood. Zaterdagmiddag is op den Overtoom te Amsterdam een 81-jarige voetganger, toen hij den rijweg overstak, door een tram wagen aangereden. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde, kon hij niet voor komen, dat de wagen den ouden man nog juist even raakte. Het slachtoffer werd tegen de straat geslingerd en bleef daar dood liggen. GROSSIERSBEDRIJF VOORGOED GESLOTEN. Bij anderen tijdelijk de deur dacht wegéns te hooge groentenprijzen: Onder leiding van den districtscomman dant voor de prijsbeheersching en in sa menwerking met de C.C.C.D. is Vrijdag morgen te Amsterdam tegen prijsopdrij vende groentengrossiers opgetreden op een wijze, waardoor de schrik er in is ge komen. Omstreeks negen uur verschenen enkele controleurs en politie-agenten op de Cen trale Markt. Snel werden de niets vermoe dende grossiers S. te Graaf, W. van Smeer- dijk en C. Bras, die op grond van een kort voorafgaan onderzoek verdacht wer den van het berekenen van te hooge prij zen, gearresteerd. Enkele oogenblikken later verscheen reeds een politie-auto op het markterrein en werden de verdachten overgebracht naar het gebouw van de in spectie voor de prijsbeheersching, waar on middellijk met het verhoor van verdachten en getuigen werd begonnen. Dertien grossiers werden Zaterdagmor gen veroordeeld door den inspecteur voor de prijsbeheersching tot boeten, varieeren- de van 500 tot 1000, publicatie van de vonnissen in de dagbladen en sluiting van hun bedrijven gedurende zes tot acht maan den, gepaard gaande met het verbod tot uitoefening van het beroep van grossier in groenten en fruit. In een geval werd zelfs de sluiting van het bedrijf voorgoed bevo len. Enkele dagen geleden heeft de inspec teur voor prijsbeheersching de grossiers in groenten en fruit Van Schaik en de N.V. Keizer's fruithandel, die eveneens op ernstige wijze zich aan prijsopdrijving had den schuldig gemaakt, veroordeeld tot boe ten ten bedrage van 2000 en sluiting der bedrijven voor den tiid van 4 maanden, eveneens met het verbod tot uitoefening van het beroep van grossier voor denzelf den tijd. Van de N.V. Keizer werd boven dien een voorraad fruit ter waarde van 13.000.tot 14.000.— verbeurd ver klaard. BONTMANTEL UIT ETALAGE GESTOLEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een brutale inbraak gepleegd in de pelterij en zaak van de firma H. Hendrik- sen aan de Hengeloschestraat te Enschede. Begunstigd door de duisternis hebben ongenoode gasten in de portiek een zij ruit ingedrukt en uit een der etalages een bontmantel ter waarde van f 1800 ge stolen. Van de daders ontbreekt tot dus verre elk spoor. RECHTZAKEN VOOR DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Een kalf clandestien geslacht. W. P. Boekestein te Nieuwkoop had clandestien een kalf geslacht, hetgeen uit gekomen was, waardoor hij zich thans voor den economisch en rechter had te verant woorden. De Officier vond, dat hier een ge vangenisstraf moest worden opgelegd en eischte twee maanden gevangenisstraf. De economische rechter uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot twee maanden ge vangenisstraf met bevel tot zijn onmiddel lijke gevangenneming, terwijl het inbeslag genomen half verbeurd verklaard werd. Clandestien varkensvleesch. M. van Leeuwen te Zoetermeer had volgens den Officier, een erg groot risi co genomen door vleesch van drie clandes tien geslachte varkens te gaan verkoopen. Verdachte voerde aan, dat het geen groote varkens geweest waren. De Officier vond dit even strafbaar. Alleen omdat n;et vast is komen te staan, dat verdachte de "ar- kens geslacht zou hebben, wilde spr. vol staan met het eischen van een geldboete en wc* een geldboete van vijfhonderd gulden subs, vijf maanden hechtenis. De economi sche rechter veroordeelde verdachte con form dezen eisch. Meel vervoerd. D. v. d. Wijngaard uit L e i d e n had meel vervoerd zonder daartoe een vergunning te hebben, hetgeen hij bekende. De Officier gaf verdachte den goeden raad om voortaan dergelijke dingen niet meer te doen, want anders gaan de gevangenisdeuren voor hem epen Voor ditmaal wilde spr. nog een geld boete opgelegd zien en w' van f 50 subs. 50 dagen. De economische rechter legde hom deze geldboete op maar verklaarde te- /ens het meel verbeurd. 1 Het vervolg. De meelkwestie van den vorigen ver dachte had nog een vervolg en wel waar het meel vandaan kwam. Dit kwam van mej. H. van Scherpenzeel uit Ter Aar, die dit meel, zonder bonnen, aan een goe den kennis had geleverd. Terwijl de vori ge verdachte het meel vervoerde, was hij aangehouden, zoodat ook de leverancierster tegen de lamp liep. Zij werd veroordeeld tot een geldboete van f 30 subs. 30 dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Aardappelendiefstal. M. uit Leiden, die verstek liet gaan, moest zich verantwoorden wegens een aard appelendiefstal, gepleegd ten nadeele van de firma Tieleman en .Dros te Leiden. Voor ditmaal wilde de Officier nog geen gevan genisstraf opgelegd zien maar volstaan met het eischen van een geldboete van 25. subs. 25 dagen. De Politierechter veroor deelde verdachte tot een geldboete van 20 subs. 20 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Hij vertelde, dat het een eerlijke zaak was. J. F. N. te Leiden, die verstek liet gaan, had zich te verantwoorden wegens heling van pakken zeep, die J. J. V. ge stolen had bij Sanders en Co. te Leiden. De caféhouder J. H. H. uit Leiden, vertelde als getuige, dat N. bij hem gekomen was om hem zeep aan te bieden. N. had verteld, dat H. niet bang behoefde te zijn, dat het gestolen was, want het was een eerlijke zaak, waarna de transactie tot stand was gekomen. Het was echter geen eerlijke zaak en daarom eischte de Officier tegen N vier maanden gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. Een ontkennende verdachte. Daarna had zich te verantwoorden de broer van den vorigen verdachte, de 29-ja- rige kapper W. F. N. uit Leiden. Hij zou op 13 Maart een pak zeep van V. gekocht 1 ebben, nadat hij eerst, een tijdje daarvoor, aan V. gevraagd had of hij hem aan wat zeep kon helpen. Toen V. dan ook op 13 Maart eenige pakken zeep naar een beurt schipper moest brengen had hij ze bij de gebroeders N. gebracht en hij ontving daar voor op voorhand een bedrag van f 90. maar niet dan nadat de broers de zeep eerst gekeurd hadden. Om niet dadelijk bij de zaak in de gaten te ioopen, had V. bo vendien den vrachtbrief geteekend. Op 31 Maart en 7 April had hij weer pakken zeep hij de broers gebracht. Verdachte bleef ont kennen iets met de zaak te maken te heb ben gehad. Zijn broer zou alles gekocht hebben. De rechtbank hield de zaak daarop aan, om V. als getuige te booren. Een vrijspraak. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den koopman H. J. K. uit Voorschoten, tegen wien de Of ficier een geldboete van 50 subs. 50 dagen had geeischt, wegens verduistering van een aantal zuurstofcylinders. Het ten laste ge legde werd niet bewezen, geacht en ver dachte vrijgesproken Toen hij in de lorem was. De kellner J. H. W. P. afkomstig uit Leiden had in Wassenaar op 7 Maart zulk een aantal borrels gedronken, dat hij erg onvast ter been werd. In dien toestand had hij geprobeerd een rijwiel weg te ne men, dat tegen een hek stond. Dit vehikel stond op slot en toen had hij geprobeerd bij een ander rijwiel. Hier was geen slot op aanwezig geweest en tot tweemaal toe had P. geprobeerd dit rijwiel te bestijgen. Tweemaal was het, gezien zijn benevelden toestand, mislukt' en tweemaal was hij dus ten val gekomen. Hij vertelde thans van niets meer te weten, want nij was dusdanig ir. de „lorem" geweest, dat hij niet fatsoen lijk kon blijven staan. De Officier vond rijwieldiefstal, rijwieldiefstal of dit nu nuchter of in staat van dronkenschap ge beurt. De benadeelde is toch zijn karretje kwijt en dit is in dezen tijd niet meer te vervangen. Eenigszins rekening houdende met verdachtes toestand werd de eisch vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Een ingewikkelde rijwieldiefstal. C. J. D. uit N o o r d w ij k e r h o u t had zich voor het Hof te verantwoorden, wegens diefstal van een rijwiel, hetgeen hij ten stelligste ontkende. De getuige C T. M., rijwielhersteller te Noordwijkerhout, verklaarde, dat hij een fiets van zijn broer had overgenomen en veranderd. Daarna had hij de fiets ver huurd aan een Duitsch militair. Deze mili tair was verplaatst en toen had D. plotse ling het rijwiel in zijn bezit gehad. Deze had allerlei leugenachtige verklaringen afgelegd en wist geen aannemelijke ver klaring te geven van de herkomst van de fiets. De Procureur-Generaal achtte dan ook 143. Da+ zou hem prachtig van pas kun nen komen. Een, twee, drie, daar had KI om pert je er een groote lus in gemaakt en nu had hij meteen een reusachtig plan, om dien leelijken dief te pakken te nemen en de ster terug te krijgen. Dat touw zou hij.... den diefstal bewezen subs, verduistering van een gevonden rijwiel. Volgens spr. had verdachte handig ge bruik gemaakt van troepenverplaatsingen en het rijwiel meegenomen. De vier maanden gevangenisstraf, die de rechtbank verdachte heeft opgelegd, acht te spr. alleszins verdiend en hij wilde vol staan met bevestiging van dit vonnis te vragen. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. 144. Om een van die rare planten bin den, die hij daar zag groeien. Die leken hem by zonder sterk. Als Klompertje zich niet vergistte, kon hij daar een stevige kattepult van maken. Zoo gezegd, zoo ge daan. Daar bindt Kloarupertje het touw vast. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Lis se (H.H. Engel bewaarders) den Weleerw. Heer J. C. de Groot; tot Pastoor te Tholen den Weleerw. Heer A. M. Kok; tot Rector te Amsterdam (St. Piusgesticht) den Weleerw. Heer A. C. Schaaper, thans Kapelaan te .Scheveningen (H. Antonius Abt). AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Op Dinsdag 25 Nov. zal de Bisschop van Haarlem géén audiëntie verleenen. De liturgie der Kerk DINSDAG 25 Nov. Mis v. d. H. Catha- rina, Maagd en Martelares: Loquebar. 2e gebed voor den vrede. Kleur: Rood. Weinig is met zekerheid van de heilige Catharina bekend. Men verhaalt van haar, dat zij zich geheel wijdde aan de studie, waarom zij dan ook als Patrones van de wetenschap wordt vereerd. Tijdens een vervolging wist zij door haar wijze en wel sprekende redevoeringeh de vervolgers tot andere gedachten te brengen, ja zelfs tot bekeering. Voor Catharina was daarvan het gevolg, dat keizer Maximinus haar in de gevangenis liet werpen. Na den dood van de keizerin vroeg de keizer Catharina ten huwelijk. Op haar weigering volgde het bevel van den keizer, dat zij levend zou worden gebonden tusschen vier rade ren, bezet met lange spijkers, zich bewe gende in verschillende richtingen. Aldus moest haar lichaam worden ver brijzeld, maar door een vuur uit den he mel werden de raderen verteerd. Daarop is de Ijeilige gegeeseld en onthoofd. Zoo als het gebed van de H. Mis vertelt, zou den Engelen haar lichaam hebben gedra gen naar den berg Sinaï. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Dirk, zm van S. P. de Groot en E. H. Schlagwein. Ondertrouwd: C. v. d. Heijden, jm. 21 j. en T. v. Alphen jd. 19 j. J. Wuister jm. 23 j. en J. v. Es, jd. 22 j. F. W. Filarski jm. 21 j. en M. E. den Os jd. 21 j. M. Hageman jm. 27 j. en E. He- merik jd. 25 j. Overleden: A. W. v. Bemmelen, hsvr. van C. Völker 81 j. W. Slóos wedn. 64 j-. Th. J. J. Goeman, m. 49 j. R. Lieven, dr. 17 j. SPORT DE HEER J. DE VALK BIJ AUTO ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN. Naar men ons van officieele zijde meldt, is de heer J. de Valk, de gevolmachtigde voor de sport voor Nederland, op de terug reis van München naar Den Haag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De heer de Valk was vergezeld van zijn echt- genoote en den persoonlijken sport- en Pre^eréferent van den riikscommissaris dr. Hermann Harster. Dr. Harster evenals mevr. de Valk liepen een zware hersen schudding op. De heer de Valk werd tegelijk met de heeren K. J. J. Lotsy en H. A. Stuling ge kozen als lid van het college van gevol machtigden voor de spoit in Nederland. Hoewel in Nederlandsche sportkringen vrij wel onbekend wist hij zich op tactische wijze spoedig uitstekend in te werken. Kosten noch moeiten werden door hem ge spaard om de vrijwillig op zich genomen taak zoo goed mogelijk te vervullen. Toen de heer Lotsy op zijn verzoek op eervolle wijze van zijn taak werd ontheven en de heer Stulling inmiddels naar het Oostfront was vertrokken, werden de werkzaamheden van het college volledig op de schouders gelegd van den heer de Valk. De wijze waarop de heer de Valk in den korten tijd welke hem hierna werd gegeven zich van zijn moeilijke taak heeft gekweten, levert wel het bewijs met welk een voortvarend heid de heer de Valk zich heeft weten in te werken. DAMMEN DE MEESTERWEDSTRIJDEN. Van der Sleen in de finales. De vijfde ronde van de ^demi-finale der meesterwedstrijden Nederl. Dambond, afd. Noord, werd Zaterdagmiddag in huize Westeinde te Amsterdam gespeeld. De re sultaten waren: A. Buijck (Santpoort) te gen J. F. H. Roger (Amsterdam) 02. H. Mulder (Groningen) tegen F. J. Vos (Hil versum) 20. W. Huisman (Leiden) tegen O. F. B. van der Sleen (Amsterdam) 11. H. Laros (IJmuiden) tegen C. IJff (Zeist) 1—1. In de voorlaatste ronde van de demi- iinale der meesterwedstrijden van den Ned. Dambond, afd. Noord, welke gister te Am sterdam werd gespeeld, viel de eerste be slissing. De Amsterdammer O. J. B. van der Sleen speelde remise met H. Laros uit IJmuiden, waardoor hij definitief op de eerste plaats beslag legde met 10 punten uit 6 partijen. Wie met hem de afd. Noord r. de finale zal vertegenwoordigen is echter nog geenszins uitgemaakt en het staat te bezien of de laatste ronde, welke a.s. Zon dag in Utrecht wordt gespeeld, de beslis sing zal brengen. C. IJff, Zeist; H. Laros, IJmuiden; W. Huisman, Leiden, en J. H. F. Roger, Amsterdam hebben thans alle 7 punten uit 6 partijen. Slechts een hunner komt voor de finale in aanmerking, doch het is zeer goed mogelijk, dat dit viertal ook gelijk eindigt. In dat geval zal een nieuwe competitie tusschen dit quartet noo- dig zijn. De uitslagen van gisteren waren: J. F. H. RogerC. IJff 20; C. J. B. van der Sleen H. Laros 11; F. J. VosW. Huisman 1—1; A. Buyck—H. Mulder 0—2; De stand luidt na de 6e ronde: 1. A. J. E van der Sleen, 10 punten; 2, 3, 4 en 5. C. IJff, H. Laros, W. Huisman en J. F. H. Roger elk 7 punten; 6. H. Mulder, 4 punten; 7. A. Buyck 3 punten en 8. F. J. Vos 3 pur ten. De begrafenis van General Luftzeugmeister General-oberst Udet te Berlijn. De Fuhrer legt een krans op de baar tijdens de plechtigheid in de eerezaal (Telefoto Hoffmann-Stapf) Dit boeiende verhaal is heden in boekvorm verschenen. s S Deze spannende vertelling met pl.m. 300 illustratie's uitge- voerd in prachtkleurendruk kost slechts i 36 cent, 1 1 afgehaald aan ons BUREAU, PAPENGRACHT 32, g S of bij onze agenten. SE 44 cent franco per post (na ontvangst van het bedrag). S S Wacht niet met te bestellen, de voorraad is beperkt iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ Klompertje Klomp, een echte Hollandsche jongen

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6