DUITSCHLAND MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD PAG. 3 BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER HUUR SCHOOLGEBOUW. In verband met de huur van het school gebouw aan de Paulus Buysstraat No. 1 met het zich daarin bevindende meubilair, ten behoeve van de huisvesting van de Duitsche school, welke huur is gerekend te zijn ingegaan den len September 1941 moet over 1941 1.667.huur worden betaald, welk bedrag kan worden afge schreven van den post voor „Onvoorziene Uitgaven", waarop nog 15.923.beschik baar is. De burgemeester heeft een dergelijk be sluit genomen. VERHURING PERCEELEN. Krachtens raadsbesluit van 11 Augus tus 1941 werd op 16 October j.l. aange kocht van den heer C. Vonk het woonhuis aan de Korte Agnietenstraat No. 8, liet café met logement aan de Lange Agnie- tenstraat No. 9 en het pakhuis aan de Lan ge Agn ietenstraat No. 11 voor 7.750. De verkooper heeft verzocht deze percee- le;i voorloopig te mogen blijven bewonen in verband met zijn bedrijf. Met hem is overeenstemming bereikt over een verhu ring van maand tot maand tegen den re delijken huurprijs van 56.per maand en op de bij de gemeente gebruikelijke verhiurinigsvoorwaarden. De burgemeester heeft een besluit in dezen zin genomen. GAS- EN ELECTRICrrEITS-PRIJZEN. Op 29 Juli 1940 (Ingek. Stukken No. 102) besloot de Gemeenteraad aan degenen, die het gas en electriciteit volgens een der vastrecht-tarieven betrekken, over het tijdvak Juli 1940 tot en met Juni 1941 een waarborg te geven, dat de door hen ver schuldigde gemiddelde eenheidsprijs over dat jaar niet zou stijgen boven den prijs van het algemeene eenheidstarief, zijnde het tarief A voor gas en het tarief I voor electriciteit; het eventueel door de ver bruikers meer betaalde zou na het einde van dat tijdvak aan hen worden geresti tueerd. Aangezien ook thans nog de motieven gelden, die tot het hierbovenvermelde Raadsbesluit hebben geleid, verdient het aanbeveling voor het tijdvak Juli 1941 tot en met Juni 1942 in gelijken zin te be sluiten. De Burgemeester heeft mitsdien een daartoe strekkend besluit genomen. SNEEUW EN IJS. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft den Gemeentebesturen verzocht de politiever ordening te wijzigen of aan te vullen met een aantal, bepalingen, betrekking hebben de op het wegruimen van sneeuw en ijs. Het werd wenschelijk geoordeeld, dat de politieverordening de volgende, kort aan geduide verboden en geboden bevat: a. een verbod bij vriezend weer den openbaren weg nat te maken; b. een verbod sneeuw en ijs van parti culier terrein naar den openbaren weg over te brengen; c. een gebod bij sneeuwval of gladheid het openbaar voetpad met zand e.d. te be strooien d. een gebod sneeuw en ijs van het openbaar voetpad te verwijderen; e. een verbod bij het verwijderen van sneeuw en ijs gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen; f. een verbod sneeuw en ijs op andere plaatsen dan door het Gemeentebestuur aangewezen, te storten en sneeuw en ijs met puin en dergelijke afvalstoffen te ver mengen. Deze bepalingen komen reeds gedeelte lijk voor in de verordening op de Straat- politie, zij het in eenigszins andere redac tie dan door den Secretaris-Generaal wordt aanbevolen. Het sub a. genoemde verbod is hier ondergebracht in art. 31, waarin ook andere punten zijn geregeld. Het verdient in verband hiermede geen aanbeveling op dit punt de redactie van den Secretaris-Generaal over te nemen. Verder kan het aangeboden concept ge voegelijk worden gevolgd. Wijziging en aanvulling van de verordening maakt te vens wijziging van art. 78, waarin de op- sporings-ambtenaren worden aangewezen, noodzakelijk. Ter voldoening aan het bovengenoemde verzoek heeft de Burgemeester een besluit genomen als hier bedoeld. In verband me' de omstandigheid, dat aan de scholen voor het stookseizoen 1941/42 slechst een beperkte hoeveelheid brandstoffen is toegewezen, was het noo- dig, in het belang van den voortgang van het onderwijs, eenige maatregelen te ne men. Deze maatregelen komen hierop neer, dat de a.s. Kerstvacantie voor de gemeen telijke inrichtingen van voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs en voor de tijdelijk in de gebouwen van het Gym nasium en van die Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus ondergebrachte op leidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Kernstraat wordt verlengd en zal duren van 20 December 1941 tot en met 9 Januari 1942, dat het onderwijs op alle gemeentelijke scholen van den Zaterdag ochtend wordt verplaatst naar een namid dag van een der overige schooldagen, dat de herfstvacantie voor alLe gemeentelijke scholen onveranderd blijft gehandhaafd en dat ten aanzien van de scholen voor voor bereidend lager-, lager- en uitgebreid la ger onderwijs (met uitzondering van de school aan de Kernstraat) nader zal wor den beslist of de Kerstvacantie al dan niet zal worden verlengd. Voorzoover de beslissing inzake boven bedoelde maatregelen vroeger tot de taak van den Gemeenteraad zou hebben be hoord, heeft de burgemeester de desbetref fende besluiten genomen. VERBETERING JULIANASTRAAT. Met de eigenaren van het particuliere gedeelte van de Julianastraat en van de daaraan gelegen woningen is overeenstem ming verkregen omtrent de overdracht van dat straatgedeelte in eigendom en on derhoud aan de gemeente en omtrent de betaling van bijdragen in de kosten van verbetering daarvan. Evenals bij de overname van de Reitz- straat is overeenstemming bereikt op dezen voet, dat het straatgedeelte door de eige naren kosteloos aan de gemeente in eigen dom en onderhoud wordt afgestaan en dat door de eigenaren van de aan de straat gelegen perceelen in de kosten van verbe tering wordt bijgedragen en wel een be drag gelijk aan de helft van de kosten van verbetering. Deze kosten werden op het tijdstip, waarop besloten werd omtrent de overne ming van het straatgedeelte onderhande lingen met de belanghebbenden te openen, geraamd op 2500.Voorts geschieden er nog overdracht en ruiling van enkele stukken grond. DE SLACHTHUISRECHTEN. Sedert 1 Januari 1941 is over de ont vangen slachthuisrechten, met uitzonde ring van de keurloonen omzetbelasting verschuldigd, t. w. van 1 Januari tot 1 Ju li 2 Vi pet. en na 1 Juli 1941 2 pet. van het ontvangen bedrag. De omzetbelasting mag worden doorberekend aan hen, die van het slachthuis gebruik maken; tot dusver is zulks nog niet geschied. Aangezien de uit de heffing voortvloeiende kosten bezwaar lijk ten laste van het bedrijf, waarvan de inkomsten terugloopen, kunnen worden gebracht, dient verhaal van de omzetbe lasting op de gebruikers plaats te hebben. Aangezien, zooals gezegd, voor de ont vangen keurloonen geen omzetbelasting verschuldig is, was het voor de berekening van dit verhaal noodig het hier ter stede in één tarief opgenomen slacht-keurloon te splitsen in een belast en een onbelast gedeelte. Het voor elk tarief gevonden be lastbaar bedrag is daarna verhoogd met een geschat bedrag voor bijkomende rech ten (stalgelden, verblijfloonen, weeggel- den, warm water, toegang koelhuis, ver blijven van voertuigen, af keuringsbewijzen en verzegelen van huiden), daar deze rech ten te gering zijn om afzonderlijk te wor den verhoogd met de daarop drukkende omzetbelasting. In verband hiermede heeft de Burge meester de desbetreffende verordening gewijzigd als hier omschreven. PROF. DR. J. K. L. MARTIN. Viert heden zijn 90sten verjaardag. Vandaag is prof. dr. J. K. L. Martin, oud- Jioogleeraar in de geologie en mineralogie aan de universiteit alhier, negentig jaar ge worden. Hij werd den 24sten November 1851 te Oldenburg geboren. Hij bezocht het gymna sium aldaar en te Jever. Hij studeerde te München, Leipzig en Göttingen geologie en mineralogie en promoveerde in 1874 aan laatstgenoemde universiteit. In hetzelfde jaar werd hij assistent aan het geologisch museum aldaar; in 1876 werd hij aange steld tot leeraar aan het gymnasium in Wiemar, doch het volgende jaar, in 1877, kwam hij naar Leiden, waar hem het hoog- leeraarsambt in de geologie, mineralogie en palaeontologie aan de Leidsche universiteit was aangeboden. Dit ambt aanvaardde hij op 8 December 1877. Het volgend jaar werd hij belast met het beheer over de geologisch- mineralogische verzameling hier ter stede, welke hij, vooral met het oog op onze ken nis omtrent de Nederlandsche koloniën, be langrijk uitbrendde. In Sept. 1922 trad prof. Martin wegens net bereiken van den 70-jarigen leeftijd af als hoogleeraar en directeur van het Geo- Jogisch-Mineralogisch Museum doch des- ontdanks heeft hij zich steeds met weten schappelijke arbeid bezig gehouden. Ter gelegenheid van zijp tachtigsten verjaardag verscheen een feestbundel K. Martin, waarvan wij destijds uitvoering hebben bericht. Voor een stampvolle gehoorzaal voerde „Pulchri" gisterenavond de operette „de Visschersbruid" van Johan Hendrix op. Kapelaan Bende, geestelijk bestuurslid der vereeniging, sprak een kort openingswoord en heette elkeen in de zaal welkom, met name de heeren geestelijken, de leden, de genoodigden .en afgevaardigden van het Alma Materkoor, het Politie-muziekcorps en Katholiek Leiden. De jonge van Niekerk heeft de plaats overgenomen van zijn vader, den ijverigen enthousiasten heer Th. van Niekerk, die jaren lang de zangver- eeniging gedirigeerd heeft, met de leden heeft gestudeerd en met hen de eerste stap pen heeft gedaan op het niet altijd effen pad van de kunst. Op veelvuldig verzoek werd „De Visschersbruid" een echt speel stuk, dat in 1937 voor 't eerst werd uitge voerd, herhaald. Het gegeven is zóó roman tisch, dat het wat aan het ongelooflijke grenst. Henk van Berkel's liefde voor het meisje Klare Hoek gaat zóó ver, dat hij als zoon van een reeder haar verloofde op een wrakke visschersschuit uitstuurt en een matroos omkoopt om 't schip te laten zinken, maar deze wordt gered, 't meisje wil van v. Berkel niets weten en zijn liefde wordt haat. Hij stookt tusschen de moeder en de dochter, zoodat de oude de Ruiter haar moet opnemen in zijn huis. Met uit zondering van enkele vrienden, die haar de hand boven 't hoofd houden, hebben de dorpsgenooten leelijke streken op hun compas. Zij bekladden vader de Ruiter en het jonge meisje en strooien het verhaal van een ongeoorloofde verhouding rond, maar 't happy-end blijft niet achterwege. De verloofde Lou de Ruiter komt als bede laar vermomd terug, van Berkel wordt aan de kaak gesteld en nog een tweede paartje verklaard elkaar hun liefde. Op dit on mogelijk gegeven componeerde Hendrix zijn operette, waarvan als speelstuk wel wat te maken is en waarvan dan ook gretig gebruik werd gemaakt. Het inlei dingskoor klonk frisch en zuiver. Ook de andere kooren wai'en goed ingestudeerd en vooral daar, waar een niet te groot forto werd gemaakt viel er veel te waardeeren. Ook de canon achter de coulissen slaagde goed. Klare heeft 't wel 't allermoeilijkst. Haar rol is voortdurend klagelijk en hoe wel het zingen van mej. Wolters niet on verdienstelijk was, is er haast geen verschil in actie aan te brengen. Zoo is 't ook met de rol van den strandwachter de Ruiter door den heer van Leeuwen met de grootste toewijding gespeeld. De heer Hoppezak vertolkte de rol van Van Berkel, als booswicht beter' dan als jeune-amoureux Toon Huizer, de matroos door Snelder- waard, zorgde voor de note comique, wat hem goed afging en mevrouw Snelder- waard speelde de rol van Emma goed en natuurlijk; bovendien heeft zij een lieve natuurstem. Van den teruggekeerden Lou wist Jan van Diest een frissche schip- persjongen te maken, die maar amper aan den dood ontkwam. Ook qua-stem is hij een goede kracht van Pulchi. De moeder door mejuffrouw de Gunst had groot succes. De kleinere rollen werden goed en vaardig gezongen en gespeeld. Het slot koor was door al te groot enthousiasme wel een beetje ruw. Overigens heeft Emmanuel van Niekerk alle eer van de geslaagde uit voering. De regisseur, de heer van Leeu wen, zorgde voor een levendige massa regie. De costumes waren kleurig en fleu rig en de grime door de firma Hoppezak over 't geheel genomen geslaagd. De heer Theelen zorgde voor een vaardige begelei ding, terwijl de heer Veerman met de grootste toewijding zijn obligaat viool speelde. Het „R.K. Symphonie orkest" speelde aardige frissche muziek, in de pauze en vóór den aanvang van de ope rette en oogstte veel bijval. Pulchri kan met voldoening terugzien op den gegeven avond. Aan het slot werden van Niekerk en den heer van Leeuwen spontaan gehuldigd. Met belangstelling zien wij den groei van Pulchri onder den jongen dirigent te ge- moet. J. Kortmann. LEIDSCHE GLASSCHILDERKUNST. Lezing voor de Vereeniging „Oud-Leiden". Voor de Vereeniging „Oud-Leiden" hield de directeur van de Lakenhal drs. E. Pe- linck, Zaterdagmiddag een lezing met licht beelden over Leidsche glasschilderkunst. Van- het zeer breekbare glas is slechts zeer weinig bewaard gebleven, doch onze voorstelling daarvan kan aangevuld wor den door ontwerpteekeningen, beschrijvin gen en archief-onderzoek, welke hulpmid delen elkaar ook veelal nog aanvullen. Het gebrandschilderde glas diende veel vuldig als geschenk ter bevordering van een goede verstandhouding tusschen ste den, hoogheemraadschappen en ook parti culieren, terwijl ook bij boetedoeningen dikwijls de schenking van een glas als zoen werd opgelegd. De eerste glazen, waarvan iets in de Leidsche archieven te vinden was, datee ren uit de 15de eeuw. In 1427 worden reeds 13 ramen in de Pieterskerk vermeld, terwijl uit dien tijd ook schenkingen naar elders bekend zijn. Aan de hand van een groote reeks licht beelden werden ontwerpen van de hand van Lucas van Leyden, bestemd voor de St. Janskerk te Gouda vertoond, evenals teekeningen van den Goudenaar Dirc Crabeth voor het huis Pieterskerkgracht 9 te Leiden. Van de 36 glazen met de voorstellingen van de landsheeren en vrouwen, welke die Haarlemmer Wilhelm Thybout in 1587 voor de voormalige St. Jorisd.elen lever de, worden thans nog 12 bewaard in de La kenhal. De volledige reeks cartons is in de Stedelijke Prentverzameling op het Ge meentearchief. Ook archivarisch zijn wij geheel omtrent deze serie ingelicht. Kort na 1600 ontwierp de Leidsche bur gemeester Mr. Isaac Nicolay van Swarien- burgh de door de stadsbesturen van Leiden en Delft im de St. Janskerk te Gouda ge schonken glazen met de voorstellingen van het ontzet van Samaria en Leiden. Voor de kerk te Edam ontwerpt 'Swanenburgh tusschen 1605 en 1607 ook verscheidene ramen en in 1609 voor de kerk te Valken burg. Het is onzeker aan wien de glazen met de voorstelling van het leven der Heilige Anna welke zich nog in het Annahofje bevinden, moeten worden toegeschreven. In 1628 vervaardigde Pieter Couwen- hom voor de Schepenkamer op het raad huis een raam met de wapens van schout en schepenen en twee interessante voor stellingen van de gerechtigheid van Salo mo en Goe-graaf Willem. Van deze glazen zijn de ontwerp-teekeningen en een deel der cartons bewaard gebleven in de Ste delijke prentverzameling. Na een vergeefsche poging van een Leidisch burger om in de Hooglandsche kerk een glas te doen plaatsen met een toespeling op het getwist der theologische geleerden, lieten in 1629 de curatoren der universiteit een der ramen der Pieters kerk versieren met een groote Pallas-fi- guur. Van dit raam is alleen het besluit tot het doen plaatsen en de cartons be waard gebleven. In 1648 werden in de ra men der capiteinskamey der St. Jorisdoe- len nog een serie portretten aangebracht, welke mogelijk aan Abraham Torenvliet kunnen worden toegeschreven, van wien bekend is, dat hij op bestelling der Leid sche regeering een raam in de kerk te Zoeterwoude maakte met een voorstelling van het Ontzet van Leiden. Tot slot liet spreker een raam-ontwerp zien, waarbij de veronderstelling werd ge opperd, dat dit de bedoelde voorstelling zou zijn. Nadien, is slechts weinig meer te Leiden op het gebied der glasschilderkunst gepresteerd. De voorzitter van „Oud-Leiden", prof. Idema, die den spreker ook met eenige vriendelijke woorden had ingeleid, dankte na afloop den heer Pelinck voor zijn in teressante voordracht, welke getuigde van een omvangrijke en minutieuse studie. De belangstelling van de zijde der leden was wederom zeer groot. Door vernieling van een ruit bij de fa. L. in de Donkersteeg is uit de etalage een zilverbon van 1 en een namaakbon, bei den met een clips vastgehouden, ont vreemd. Zaterdagmiddag tusschen 5 en 6 uur hebben ongenoode gasten zich toegang ver schaft tot de woning van prof. I. aan de van Slingelandtlaan. Alleen een pakje ta bak wordt vermist. OMGEVING LISSE Pastoorsbenoeming. Tot pastoor van de parochie van de H.H. Engelbewaarders is benoemd de zeereerw. heer J. C. de Groot. Pastoor de Groot is geboren op 22 Ja nuari 1893 te Zoetermeer, en ontving de priesterwijding in 1917. Achtereenvolgens was Z.E. kap.elaan te Kwintsheul, Rotter dam (H. Familie), den Helder (H.H. Petrus en Paulus), Amsterdam (kapelaan gesticht „de Voorzienigheid"). In 1937 volgde zijn benoeming tot Pastoor op Tholen. STRIJDT VOOR EUROPA Vijftig kilometer ten N.W. van Moskou HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 24 Nov. (D. N. B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den centralen sector van het Oostelijke front heeft onze aanval op nieuw terrein gewonnen. Na verbit terde gevechten is de stad Solnctsjno- gorski, 50 kilometer ten Noordwesten van Moskou, door pantsertroepen ge nomen. Geslaagde luchtaanvallen zijn gedaan op spoorweginstallaties in het gebied om Moskou. Verscheidene spoorlijnen werden door bomtreffers onderbroken. Voor Leningrad zijn uitvalspogin- gen van den vijand wederom onder zware verliezen mislukt. Daarbij wer den 8 vijandelijke pantserwagens, waaronder 7 van het zwaarste kaliber, vernietigd. De bestrijding van voor den oorlog belangrijke doelen te Le ningrad door zware artillerie van het leger wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht zijn ver schillende havens aan de Zuidwest kust van Engeland gebombardeerd. Bij aanvalspogingen van formaties Britsche jachtvliegers aan de Kanaal- kust zijn 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In Noord-Afrika had de tegenaan val, die in beproefde wapenbroeder- schap door de Duitsch-Italiaansche le ger- en luchtmachtafdeelingen onder nomen wordt, ook gisteren een suc cesvol verloop. Opnieuw zijn talrijke pantserwagens vernietigd. Het aantal gevangenen en de omvang van den buit nemen toe. De slag ten Zuiden van Tobroek en de aanvallen van sterke Britsche strijdkrachten op het front Solloem-Bardia, duren nog voort". NOORDWIJKERHOUT 25-JARIG BESTAANSFEEST ST. JOZEF-KERK. De kerkelijke feesten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der St. Jozef-kerk zijn Zondag ingezet met een plechtig Lof door den zeereerw. Deken H. J. W. Bors- boom uit Noord wijk. De geheele week 's avonds om 7 uur Lof en predicatie, be halve Zaterdag. De predicaties worden ge houden door den W.E. pater Rans O.F.M. Dinsdag zijn de H.H. Missen om 7 uur, 7.30 en 8 uur voor de schoolkinderen, die geza menlijk ter H. Communie zullen gaan om Gods zegen af te smeeken over de paro chie-kerk. Woensdag om 7.30 uur de ge zongen H. Mis ter eere van den H. Jozef om Gods bescherming over de parochie af te smeeken door de voorspraak van den H. Jozef, den beschermer van de kerk. Don derdag is er om 9 uur gezongen H. Mis van Requiem, op te dragen door den Deken A. J. C. Melchers, eerste kapelaan van deze parochie, met assistentie van kapelaan Minnebo, kapelaan Dekker en kapelaan De- kleermaéker, oud-kapelaans van deze pa rochie. Zondag a.s. om 10.30 uur plechtige Hoogmis door pastoor H. J. Maas met as sistentie van kapelaan Schretlen en kape laan Rozenstraten, 's Avonds 7 uur plech tig Lof door den h'oogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, pastoor der St. Victor- parochie. NOOTDORP Fietsendief gepakt. Door de politie is ter zake van een eenigen tijd alhier ge- pleegden diefstal van een rijwiel gearres teerd de 18-jarige B. wonende te Leidschen- dam. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Diefstallen. Van den landbouwer J. Voet, Prins Hendrikstraat alhier, wordt een daar in de weide loopend schaap ver mist. Van den daders geen spoor. In de Julianastraat werd Zaterdag een rijwiel ontvreemd ten nadeele van G. v. L. Het rijwiel, ontdaan van de banden, werd in het Bloemhof-kwartier teruggevonden. LAATSTE BlRICÖTEN BINNENLAND. UIT RIJDENDE TREIN GESTAPT Aan de gevolgen overleden Gisterenavond om 7 uur beging de 28- jarige ongehuwde mej. D., die met een trein uit Heerlen op het perron te Maas tricht arriveerde, de onvoorzichtigheid, uit den nog in beweging zijnden trein te stappen. Een been werd door het wiel van een der wagons afgekneld. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij vannacht is overleden. Zondagmorgen is tijdens de godsdienst oefening in de Nicolaikerk te Utrecht, in welken dienst ds. M. N. W. Smit voorging, de organist de heer Joh. Corn, de Lange overleden, tengevolge van een hartverlam ming. Nadat de organist de zingende ge meente had begeleid bij het 19e vers van Psalm 69, voelde hij zich onwel. Een in de kérk aanwezige arts werd te hulp geroe pen, doch toen hij den patient bij het orgel opzocht, bleek deze reeds te zijn over leden. De dood van den heer de Lange werd na afloop van den dienst door den predi kant aan de gemeente medegedeeld, welke mededeeling met diepe ontroering werd aangehoord. De overleden organist bereik te den leeftijd van 69 jaar en genoot als kerkelijk musicus een groote reputatie. Menigmaal trad hij op als organist op orgel-concerten. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 25 NOVEMBER 1941 HILVERSUM I (415.5 M.) 7.15 Voor de rijpere jeugd van het platteland 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnas tiek 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Politiek weekpraatje (opn.) 8.30 Gramofoonmuziek 8.35 Ochtendgymnas tiek 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9.25 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de vrouw 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest 12.00 Gramofoon muziek 12.10 Klaas van Beeck en zijn orkest en soliste. 12.40 Almanak 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten 13.00 Zang met pianobegeleiding 13.30 Ensemble Jack der Kinderen 14.15 Gramofoonmuziek 14.30 De lichte toets 15.30 Pianovoordracht 16.00 Bijbellezing 16.30 Gramofoonmuziek 16.45 Voer de jeugd 17.00 Gramofoon muziek 17.15 B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30 Schram- melkwartet en solist 18.00 Voor de werkende vrouw 18.15 Otto Hendriks en zijn orkest 19.00 Actueel halfuur 19.30 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd pro gramma 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen, ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten 20.00 Ver volg van 19.10. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken) 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 Zang met Gramofoonmuziek 19.45 Toespraak door Prof. Dr. T. Goedewaagen, ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten 20.00 Gramofoonmuziek (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 De Romancers en soliste 20.45 Gramofoonmuziek 21.00 „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Toelichting op het Weermachtbericht 22.1022.15 Avondwijding, pianobegeleiding en gramofoonmuziek 21.30 Gramofoonmuziek 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00 B.N.O.: Engel- sche uitzending: „Economie News from Holland" of Fragmenten uit dc operette „Lisa benimm' dich" (opn.) 22.25 Orgel concert (opn.) 22.55—14.00 Dansmuziek (gr. pl.). HILVERSUM U. 301.5 M. 7.15 Gra mofoonmuziek 7.30—8.15 Zie Hilversum I 8.15 Gramofoonmuziek 8.30—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 10.40 Vroeger en nu: De machine 11.00 Zang met pianobegeleiding 11.35 Gramofoonmuziek 12.00 Ensemble Oskar Savoy 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische Berichten 13.05 Boyd Bachman en zijn orkest, en gramofoon muziek 14.00 Groninger Orkestvereni ging, solist en gramofoonmuziek 15.30 Voor de zieken 16.00 „Het lied", cau serie, m.m.v. solisten 16.30 Gramofoon muziek 16.55 Zang en clavecimbel 17.15 B.N.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 De Melodisten en solist 18.15 Boekbespreking 18.30 Gramofoonmuziek 18.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 19.00 Actueel halfuur 19.30 GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch programma. 2e Programma: 7.15—20.15 Hilversum II 20.1524.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Duitsch Programma. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is b(j de firma Gerzon aan de Kalver- straat te Amsterdam een groote diefstal gepleegd. Uit een vitrine op de eerste verdieping waren 24 bontmantels, ter waarde van 41.000 ontvreemd. Hangende het onderzoek, dat door de politie is ingesteld, konden nog geen na dere bijzonderheden worden medegedeeld. BUITENLAND. BERLIJN. 24 Nov. (D.N.B.) Dc Ita- liaansche minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, is vanochtend met gevolg alhier aangekomen voor de bijeenkomst van Europeesche staatslieden. Hij werd o.a. verwelkomd door zijn Duitschen colle ga, von Ribbentrop, en den minister van economische zaken, Funk, benevens den Italiaanschen ambassadeur, Alfieri. BERLIJN, 24 Nov. (D.N.B.) Als één van de reeks staatslieden, die zullen deel nemen aan de Dinsdag te Berlijn te hou den officieele plechtigheid, is hedenmiddag de Hongaarsche minister van buitenland sche zaken, von Bardossy, in de rijkshoofd stad aangekomen. BUENOS AIRES, 24 Nov. (D. N. B De internationaal bekende Argentijnsche sport- vliegster en luchtacrobate Carola Loren- zini is bij een vliegdemonstratie boven het vliegveld Moron om het leven gekomen. Na verscheidene loopings stortte zij van een hoogte van 200 M. neer, waarop haar toe stel in brand vloog. Agenda VERGADERINGEN. UITVOERINGEN. Maandag, R.K. Vrouwenbond, lezing over volkstuintjes, ,,'t Schuttershof", 2.30 uur. Apotheken. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7? November 20 uur tot Zaterdag 29 No vember 8 uur waargenomen door: de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3