MAANDAG 24 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Hoofdredacteur: Th. Wilmer, Lelden. Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Lelden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. oeiden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidén. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.38 uur Maandagavond. Zon op 9.16 uur Dinsdagochtend. MAANSTANDEN 24 November: De maan komt Maandag middag te 1.53 uur op en gaat Maandag avond om 11.57 uur onder. 25 November: De maan komt Dinsdag middag om 2.24 uur op en gaat Woensdag nacht om 1.07 uur onder. (Eerste kwartier). 26 November: De maan komt Woensdag middag om 2.50 op en gaat Donderdagnacht om 2.15 uur onder. 27 November: De maan komt Donderdag namiddag om 3.13 uur op en gaat Vrijdag nacht om 3.21 uur onder. 28 November: De maan komt Vrijdag namiddag om 3.36 uur op en gaat Zaterdag morgen om 4 26 uur op. 29 November: De maan komt Zaterdag middag om 3.59 uur op en gaat Zondagmor gen om 5.29 uur onder. 30 November: De maan komt Zondagna middag om 4.23 uur op en gaat Maandag morgen om 6.32 uur onder. IN 'N PAAR REGELS Turksch stoomschip getorpedeerd. Het Turksche s.s. Yenidsje is onderweg van Burgas naar Istanboel ter hoogte van Wassiliko getorpedeerd. Het schip zonk terstond. Van de bemanning konden alleen de kapitein en de eerste officier worden gered. Een communistische bende is vernietigd bij het dorp Sjabari, naar de „Novo Vre- me" verneemt uit Posjarewats (Zuid-Ser- vië). Bij een mislukten aanslag van com munistische bandieten bij Losnitsa zijn der tig bendeleden gedood. In een plechtige bijeenkomst is de rijks universiteit Straatsburg heropend. De rijks minister van onderwijs, dr. Rust, heeft daarbij een uitvoerige rede gehouden en o.a. de heldhaftige strijders herdacht, die bijna 2000 jaar lang om den bodem van Straatsburg hebben gestreden. Incident in Argentinië. Zaterdag hebben 200 met knuppels ge wapende woestelingen in de provinciale hoofdstad Cordoba een bioscoop bestormd, waar een Duitsche film draaide. Het ge peupel mishandelde 80 toeschouwers, on der wie veel Duitschers. Tornado op de Azoren. Volgens te Oporto ontvangen berichten heeft op de Azoren een tornado gewoed. Het noodweer duurde vijf uur en richtte in sommige streken groote schade aan. Koudegolf te Sjanghai. Een nieuwe koudegolf, die de laatste da gen te Sjanghai geheerscht heeft, heeft den dood van 250 Chineesche bedelaars ge- eischt. Tot de slachtoffers behooren meer dan honderd kinderen, die bevroren in hun schuilplaatsen zijn gevonden. BEPERKT ACCOORD WASHINGTON— TOKIO MOGELIJK? Omtrent de zending van den specialen Japanschen ambassadeur Koeroesoe meldt de „New York Herald Tribune" uit Wash ington, dat de onderhandelingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten weliswaar tot stilstand zijn gekopien, aangezien Japan niet bereid is de as te verlaten, maar dat uit de gevoerde onderhandelingen de mo gelijkheid gebleken is van een beperkte overeenkomst met Japan. Daarbij zou Ja pan, volgens den correspondent, zich be reid hebben verklaard zijn troepen uit In dochina terug te trekken als tegenpresta tie tegenover een gedeeltelijke opheffing van de economische beperkingen d'er Ver eenigde Staten. Indien dit het geval mocht worden, bestaat in Washington in geen ge val het voornemen om Indochina aan het bestuur van Vichy terug te geven. Het plan der Vereenigde Staten is veeleer Indo china over te dragen aan een plaatselijke Annamietisehe regeering, die met een soort internationale controleoverheid zou samen werken. DE UITSLAG DER VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE. Het definitieve resultaat der volksstem ming in Roemenië is thans officieel be kend gemaakt. Er zijn 3.446.889 „ja"-stem- men en 68 „neen"-stemmen. Maarschalk Antonescu heeft in een op roep aan het land uiting gegeven, aan zijn dankbaarheid, voor dezen uitslag, die, aldus de maarschalk bewijst, dat het Roemeen- sche volk niet zal ondergaan. In dezen tijd kunnen slechts de volken leven en over winnen, die bereid zijn het heden te geven om de toekomst te bouwen. EEN VREESELIJKE ONTDEKKING. Duitsche soldaten beleefden aan het Mid- den-Oostfront een verschrikkelijke erva ring. Ze vonden op het station van een kleine stad, waarom dagenlang gevochten was, twee gesloten goederenwagons. Toen ze de wagons met de noodige voorzichtig heid geopend hadden, ontdekten ze tot hun groote ontzetting, dat zich in de wagons kleine kinderen bevonden, die alle onge veer van 2 tot 6 jaar oud waren. De meeste kinderen bleken bevroren en ver hongerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in leven waren en door de Duitsche soldaten onmiddellijk verpleegd werden, vertelden, dat zij van hun ouders geschei den waren en voor vervoer in de goederen wagens waren opgesloten. KINDEREN IN GOEDEREN- WAGENS BEVROREN EN VERHONGERD.... Duitsche soldaten vonden aan het Oos telijk front op het station van een kleine stad, waarom dagenlang gevochten was, twee gesloten goederenwagons, zoo mel den de dagbladen. Toen ze de wagons met de noodige voorzichtigheid geopend had den, ontdekten ze tot hun groote ontzetting dat zich hierin- kleine kinderen bevonden van 2 tot 6 jaar oud. De meeste bleken bevroren en verhon gerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in leven waren en door de Duitsche soldaten on middellijk geholpen werden, vertelden, dat zij van hun ouders gescheiden waren en voor vervoer in de goederenwagons wa ren opgesloten Dit sobere relaas geeft een schril beeld van de verschrikkingen, die de Duitsche troepen in de Sovjet-Unie aantreffen. On noemelijk veel is er te lenigen en de am bulances zwoegen dag en nacht. Laat het onze Nederlandscho ambulance daarom aan niets ontbreken. Steunt deze hulpexoeditie naar uw vermogen en stort ow bijdragen op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. BINNENLAND NIEUW EUROPA EN NEDERLAND. Voordracht van prof. dr. Krekel. Voor een zeer talrijk gehoor heeft prof. dr. Krekel, hoogleeraar in de geschiedenis- philosophie aan de Leidsche Universiteit, onder auspiciën van de Nederlandsch-Duit- sche cultuurgemeenschap Vrijdagavond in de zalen van Pulchri Studio" te 's-Graven hage een voordracht gehouden over: „Nieuw Europa en Nederland". Dr. Schuon heette bij den aanvang in het bijzonder welkom den commissaris-gene raal dr. Wiinmer en den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de provincie Zuid-Holland, dr. Schwebel. Prof. Krekel, die in de Duitsche taal sprak, zeide het onderwerp te willen be handelen van het standpunt uit, dat hij als zoon van zijn volk door eigen waar nemingen en ervaringen heeft ingenomen. Het oude Nederland vormde een deel van het westen en het gevoelde zich ook zoo, hoewel het in vele opzichten verbonden was met de continentale krachten. Als Ne derlanders hebben wij sedert lang geleerd de ontwikkeling van Europa in den samenhang der groote machten te beschou wen Men kan de verhouding tusschen ons land en het nieuwe Europa op verschillen de manieren bezien: politiek, economisch, geografisch, enz. Spreker wenschte voorna melijk de eigenlijke drijfveer te zoeken, die achter het geheel moet werken. Het is duidelijk, dat wij onze eigen pro blemen moeten bezien in het groote, wor dende geheel, in het nieuwe Europa. En dan zien wij dat Duitschland heeft gewon nen en dat het ook den eindstrijd zal win nen, omdat het 't vraagstuk van den mo dernen tijd heeft opgelost. Dat is het pro bleem van de massa. Na den ontwikkelingsgang sedert de Fransche revolutie te hebben geschetst en de conclusie te hebben getrokken, dat ver loren was gegaan datgene, wat den mensch werkelijk vrijmaakt, de inzet namelijk voor een groote verheven zaak, zonder welke de banden van het huwelijk, van den staat en van het volk krachteloos zijn, betoogde spreker, dat de burgerlijke wereld haar eigen vijand voedde, terwijl haar deugden waren vervallen. Dit is vooral na den we reldoorlog geschied en in Nederland is deze toestand zoo gebleven tot den tegen- woordigen „umbruch". Thans moet men eerst weder leeren, zich te richten naar het wereldgebeuren en moet, om zoo te zeggen, een geheel nieuwe mensch ontstaan. En deze ontstaat niet in het westen, doch in het midden van Euro pa. In het westen heeft men geen hand uitgestoken om in den nieuwen geest de problemen der menschheid te helpen op lossen. In Duitschland hebben na den wereld oorlog twee officieren: Hindenburg en Seecht getracht, de weermacht te herstel len, doch ondanks hun groote energie kon den zij de ontbindende krachten der poli tieke partijen niet overwinnen. Dit is eerst Adolf Hitler, die de nieuwe beweging der N.S.D.A.P. schiep, gelukt, hij bond met succes den strijd aan voor het welzijn van het geheele volk, hij gaf het Duitsche volk zijn verloren gegane kracht terug, zijn aanhangers gingen recht op het doel af en verbonden den nieuwen tijd met den nood van de massa: wij zien het resul taat van zijn werk: er is een nieuwe mensch ontstaan. Het volk moet vrij zijn van angst voor het leven en ieder moet zich voor zijn volk weten in te zetten. De Duitsche soldaat doet dat en hij is daardoor tevens de soldaat van Europa ge worden. Voor ons volk beteekent' dit een omwen teling. Wii moeten ons richten naar het nieuwe Europa, waarin ons een schoone toekomst wordt gewezen. Het nieuwe Europa kan niet wachten totdat iedere Nederlander overtuigd is ge worden, doch hoe sneller wij ons als volk hieraan aanpassen, des te beter zal onze plaats in dat nieuwe Europa zijn. Reeds heeft een deel van ons volk dat sinds ja ren begrepen. Ook strijden vele duizenden daadwerkeli,jk mede om onze plaats in het groote Germaansche geheel te verkrijgen. In wezen is onze taak dezelfde als die, welke voor het Duitsche volk geldt: de nieuwe vrijheid te scheppen. Krachtig applaus volgde op de voor dracht van prof. Krekel, tot wien aan het slot van den avond de heer van Maasdijk als Nederlandsche voorzitter der cultuur gemeenschap een hartelijk woord van dank richtte, in het bijzonder voor de wij ze, waarop in diens voordracht de sleutel tot Nederlands toekomst: de verbondenheid in het nieuwe Europa, was aangewezen. EEREDIENST EN KERKBOUW. Conferentie en tentonstelling te Haarlem. In de Groote- of St. Bavokerk te Haar lem is Zaterdagmiddag een conferentie „Eeredienst en kerkbouw" geopend, welke door het landelijk alle-dag-kerk-comité is georganiseerd voor architecten en theolo- Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. gen. Deze conferentie, waaraan een ten toonstelling is verbonden, duurt een week. lederen dag worden bijeenkomsten gehou den, waarin theologen, architecten en kunsthistorici de verschillende gestelijke en technische aspecten van den kerkbouw behandelen. De tentoonstelling omvat zeer vele teekeningen, ontwerpen, schetsen en maquettes, welke een overzicht geven van de verschillende stroomingen op het gebied van den kerkbouw. Bovendien is nog een afzonderlijke expositie van literatuur over dit onderwerp ingericht in de gemeentezaal van de Oud-Katholieke kerk aan den Kin derhuissingel. De conferentie is Zaterdagmiddag ge opend door jhr. F. Teding van Berkhout Jr., voorzitter van de kerkvoogdij der Ne derlandse!) Hervormde Gemeente te Haar lem. waarna ds. D. E. Boeke eenige me- dedeelingen deed over de wijze, waarop de conferentie en de tentoonstelling tot stand gekomen zijn. De architect H. Korringa hield vervol gens een inleiding. Hij noemde het een verblijdend verschijnsel, dat de laatste ja ren een streven valt waar te nemen om bij nieuwbouw en restauratie van kerkgebou wen deze meer in overeenstemming te brengen met den daarin te houden eere- dient, dan in bestaande kerken dikwijls het geval is en betoogde, dat een 'innige sa menwerking tusschen kerkvoogden, predi kanten en architecten noodig is, om goede resultaten te bereiken. Tenslotte sprak dr. E. Ejnmen over „de eeredienst op Zondag en werkdagen". Na deze inleidingen masfkten de deelne mers aan de conferentie een rondgang over de tentoonstelling, waarbij de archi tect H. van der Kloot Meyburg een toelich ting gaf RUIM HONDERD NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR RUSLAND VERTROKKEN. Van het station Oldenzaal is eind vorige week het eerste uit ruim 100 man be staande transport Nederlandsche boeren, onder wie er verscheidene waren, die hier in Nederland een behoorlijk bestaan had den, naar de veroverde gebieden in Rus land vertrokken om daar met behulp der landbevolking in het voorjaar vooral door den verbouw van broodgraan slag te leve ren voor de voedselvoorziening van Europa. Nog in December vertrekken eenige transporten en in Januari vermoe delijk 400 man. Bij het vertrek waren op het station o.m. aanwezig de Landelsbauem- fuehrer Graf Grote, de waarnemend bur gemeester van Oldenzaal, de heer Weus- ting, de Sonderbeautragter voor de wer ving Von Stechhow. Kreisinspector Sel- bach, Kreisgeschaftsfuehrer Behrwald en Ortsgruppenleiter Uhcoetter van de N. S. D. A. P. Met eenige hartelijke woorden nam Graf Grote afscheid van den leider van het transport, de heer Giebel, waarna de trein zich onder het gejuich der vertrekkende boeren in beweging zette. OVERSCHRIJVING VAN LEERLINGEN. Op grond van par. 1 der verordening No. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening No. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, wordt bepaald: Artikel 1. De eerste alena van artikel 1 van het besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming van 20 September 1941 (Nederlandsche Staatscou rant van 22 September 1941, No. 184) wordt gelezen: Ten aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van 't schooljaar of den schoolcur- sus een bepaalde school voor lager, mid delbaar of voorbereidend hooger onder wijs bezieken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schoolcursus naar een andere school, behoudens in geval van verhuizing, alleen toegelaten met goedkeu ring van den Inspecteur van het Onder wijs in algemeenen dienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, den 18en November 1941. TERMIJN VOOR DE KERSTPAKKETTEN VERLENGD. Het hoofdkwartier van het legioen Ne derland maakt bekend: Tengevolge van verschillende omstandig heden is de afzending van de doozen voor de kerstpakketten vertraagd. Dit heeft bij velen, die een doos aanvroegen, de vrees doen ontstaan, dat hun gave niet tijdig meer zou kunnen worden teruggezonden. De ter mijn, die oorspronkelijk op 24 November a.s. afliep, is nu verlengd tot uiterlijk 29 November a.s. Wie reeds aanvroeg, wachtte rustig af en overstroome niet de al zoo zwaar belaste werkers op het hoofdkwartier met verzoe ken om inlichtingen. Het gironummer van het Verzorgingsfonds is nog steeds 432100. STADSNIEUWS In de Stadsgehoorzaal. Het Deutsche Winterhilfe-werk en de Nederlandsche Winterhulp hadden te za- men gisterenmiddag in de Stadsgehoorzaal een openbare maaltijd georganiseerd, een „Eintopfessen" of eenpansmaaltijd, waar bij het menu bestond uit erwtensoep. De snert was voortreffelijk, er was groote be langstelling, er was pittige muziek dus een geslaagde bijeenkomst. Het doel van dergelijke maaltijden, die in Duitschland reeds lang in zwang zijn, is de bevordering van den gemeenschaps zin door het samenbrengen van allen aan één tafel zonder dat op rang of stand wordt gelet, en als tweede hoofddoel steun aan de Winterhulp, welke van deze een voudige maaltijden (waarbij het meer op „geven" dan op „nemen" aankomt) een zoet winstje opstrijkt. De groote zaal was voor deze gelegen heid met Duitsche en Nederlandsche vlag gen versierd. Op het parket stonden lange rijen keurig gedekte en met bloemen ge tooide tafels, en op het podium had een militair muziekkorps plaats genomen, dat vroolijke wijsjes uitvoerde. Ongeveer 700 personen, Duitschers en Nederlanders, namen aan dit Eintopfessen deel; vele ouders hadden ook hun kinderen meegebracht. Deze 700 personen hebben allen van de kostelijke snert gegeten, die door een militaire keuken was bekok stoofd, en men kan begrijpen, dat de da mes, die de eetgragen bedienden, het nog drukker hadden dan anders thuis. Onder de aanzittenden waren de burge meester en mevr. de Ruyter van Steve- ninck-Bosse, de commandant van een ar- tillerie-afdeeling, Hauptmann Aller, een vertegenwoordiger van de Ortskomman- dant, een vertegenwoordiger van den Kreisamtleiter van de Winterhilfe, verte genwoordigers van de plaatselijke instan ties van de Ned. en EVjitsche Winterhulp, vele militaire en civiele persoonlijkheden. De heer Crönig, plaatselijk leider van de Volkswohlfahrt, verwelkomde alle gas ten, zoowel Nederlandsche als Duitsche, zoowel militaire als burgerlijke, en zeide, dat een dergelijk ..Eintopfessen" een sym bool is van gemeenschap en kameraad schap. Spr. verheugde zich over de groote belangstelling, waaruit blijkt, dat de Win terhulp-gedachte steeds meer veld wint. Tevens verheugde spr. zich over de sa menwerking tusschen de Nederlandsche en Duitsche Winterhulp. De burgemeester zeide, dat Winterhulp een vorm is van naastenliefde. Het Neder landsche volk heeft steeds veel gedaan aan weldadigheid niet alleen nu, maar oo1-- vrooger. A'leen. de vorm van vroeger wijkt af van die, welke W.H.N. ons heeft gebracht. Sor. zal de laatste zijn om zich mmder v/aardcerend uit te laten over de vroegere zorg om de nood van den naaste te verlichten. Toch is de door W.H.N. ge kozen vorm hooger en beter. Vroeger lag bij de naastenliefde te zeer de nadruk op het woord naaste, en beoefende men de liefdadigheid in den beperkten kring van politiek, godsdienst of plaats. W.H.N. kent deze begrenzing niet. Het wil tot uitdruk king brengen, dat de nood van ieder in ons volk het ter harte gaat, of deze in Gronin gen of Drente woont, of deze Katholiek of Protestant is. Daarom acht spr. de W.H.N. hooger en sympathieker, omdat in de Winterhulp tot" uitdrukking komt de ver bondenheid van het geheele volk. Ook komt op een middag als deze tot uiting, dat ook het eene volk de nood van 'n ander volk ter harte gaat. Want hier zorgen de Nederlanders voor de armen in Duitsch land en de Duitschers voor de armen in Nederland. De Winterhulp kan op veleplei wijze gesteund worden; thans geschiedt het door middel van dezen maaltijd, wel ker opbrengst voor de helft ten goede komt aan het Deutsche Winterhilfe-werk en voor de helft aan de Ned. Winterhulp. Spr, wenschte ten slotte toe, dat de maal tijd in een gezellige sfeer zou verloopen. Daaraan heeft het niet ontbroken. Ten besluit van dezen maaltijd heeft de heer Crönig de aandacht gevraagd voor een concert ten bate van het Rote Kreuz, dat eerdaags wordt gehouden. Vermeld zij nog, dat de voorbereiding, bediening en opluistering van dezen maal tijd geheel door vrijwilligsters en vrijwil ligers is verricht DE BESCHAVING DER ETRURIëRS. Voordracht van Trof Dr. A. W. Bijvanck. Op uitnoodiging van het Vooraziatisch Egyptisch Genootschap en de Vereeniging voor Antieke Beschaving hield hedenmid dag in de Bibliotheekzaal van het Neder- landsch Instituut voor het nabije Oosten te Leiden, Prof. Dr. A. W. Bijvanck, hoog leeraar aan de Leidsche Universiteit, een lezing met lichtbeelden over het onder werp: „De beschaving der Etruriërs". Het volgende is er aan ontleend: In het Italiaansche landschap Toscane vindt men de overblijfselen van een eigen- aardigen vorm van beschaving, die men aan de Etruriërs toeschrijft. Het is duide lijk, dat deze beschaving toebehoorde aan een klein deel der bevolking, die in dat gebied heerschende klasse. In zooverre de Etruriërs daar inderdaad de heerschende klasse waren, heeft men het recht van een Etrurische beschaving te spreken. Alleen moet men er rekening mede houden, dat deze beschaving allerlei vreemde elemen ten bevat: Oostersche, Grieksche en Ita lische. Wat de herkomst van de Etruriërs be trof, mag men thans als zeker aannemen, dat zij over zee naar Italië zijn gekomen, ergens uit het land in het Oosten van de Middellandsehe Zee en wel in de eerste helft of omstreeks het midden van de acht ste eeuw vóór het begin van onze jaar telling. De oudste vondsten, dia men aan hen kan toeschrijven, dateeren uit den tijd omstreeks 725 v. Chr. of een weinig vroeger. Alle zijn zij in de kuststrook ge daan. Van daar hebben de Etruriërs lang zamerhand het binnenland veroverd op de inheemsche bevolking. Deze bevolking men kan van Ubriërs spreken bezat de beschaving, die naar Villanova, een dorpje in de buurt van Bologna, wordt genoemd. Later vormden zij de onderste lagen van de bevolking, waarover de Etruriërs heers chten. Aan de 'Etruscische beschaving is een einde gekomen na de definitieve onder werping van het land door Rome in het begin van de eerste eeuw v. Chr. De Etrus cische taal is daarna uitgestorven en het land geheel geromaniseerd. Maar voor dien tijd zijn in de beschaving van Rome zelf zeer veel Etruscische elementen opgeno men, vooral in de periode tegen het ein de van de zesde eeuw v. Chr., toen Rome door Etruscische vorsten van de dynastie der Tarquinii werd beheerscht. Men leert de Etruscische beschaving vooral kennen door de vondsten in de gra ven. Daarbij is de groote rijkdom opmer kelijk. Men vindt er kostbare voorwerpen in, gouden sieraden, bronzen huisraad, zelfs meubelen, maar ook veel importstuk ken, oudtijds zilver en Phoenicische scha len en ivoren, later Grieksche vazen. De schoonste voorbeelden van Grieksche cera miek zijn in de Etruscische graven gevon den. Wat in Etrurië zelf is vervaardigd, moet voor het grootste deel zijn gemaakt door inheemsche, Umbrische arbeiders en kunstenaars, die voor de Etruriërs werk ten. Het verwondert ons dus niet, dat hun voortbrengselen de eigenaardigheden ver tonen van het bijzondere gevoel voor vor men, dat de Italische bevolking kenmerkt. Behalve kunstwerken en de gebruiks voorwerpen van het dagelijksche bestaan leeren wij uit de graven het een en ander kennen over de verdere vormen van het leven der Etruriërs, hun denkbeelden over het sterven en over het hiernamaals, hun gebruiken bij begrafenissen en bij fees ten, hun godsdienstige voorstellingen en hun geloof. Wij zien daar, geschilderd op de wanden, de rijke, vroolijke, uitbundige festijnen, maar ook de wreede en woeste gebruiken, waarvan de gladiatorenspelen ons het bekendst zijn, daar deze barbaar- sche spelen door de Romeimen zijn over genomen. Maar het merkwaardigst wel licht zijn de Etruriërs zelf. Zij hebben zich in hun graven laten portretteeren met een voor ons gevoel verbazingwekkende na tuurlijkheid en ongegeneerdheid. Zóó uit voerig en zóó nauwkeurig hebben de Grie ken zichzelf en hun leven nooit laten af beelden, maar wél de Egyptenaren en de Assyriëns. Ook op deze wijze verlocbemen de Etruriërs hun herkomst uit het Oostett niet. De Ortsgruppe Leiden van de N.S.D.A.P. heeft gistermorgen in het Trianon theater een filmvoorstelling gegeven, waarin de Ufa-film „Vluchtelingen" met Hans Al- bers en Kathe von Nagy in de hoofdrollen werd vertoond. Deze film is een dramatisch epos. In het kort samengevat beperkt zich het verhaal tot de ontsnapping uit de dooi de bolsjewieken geterroriseerde stad Charbin, op de grens van Siberië In Mands- joekwo, van een handjevol Wolga-Duit- schers, die gebruik wisten te maken van een onder stoom staanden goederentrein. De trein was in den steek gelaten, omdat een granaat-inslag de rails had vernield en de Duitschers moesten onder beschut ting van het nachtelijk duister eerst de rails repareeren, waarna zij konden ont snappen. Het verhaal speelt zich dus af in een tijdsruimte van nog geen vollen dag (resp. nacht), maar toch legt het al de ellende van de door de bolsjewieken ont voerde en verdrukte Wolga-Duitschers in het jaar 1928 bloot en demonstreert het in al zijn schrijnend leed de wanhoop van de vluchtelingen uit het „Sovjet-paradijs". De historie van de Wolga-Duitschers is één van die donkere bladzijden, waaraan het z.g. minderhedenprobleem zoo rijk is, het minderhedenprobleem, waaraan de Volkenbond lange redevoeringen wijdde en waarvan commissies ellenlange rap porten opstelden. En terwijl in vergader zalen het ingewikkelde en netelige vraag stuk van alle kanten werd bekeken, diplo matieke stappen werden ondernomen en de zaak bestudeerd werd, zonder dat ooit een verbetering werd bereikt, streden de Wolga-Duitschers, wier nederlating in 1928 werd gebolsjewiseerd, hun strijd tegen de terreur en vochten velen, die zich met het systeem niet vereenigen konden, om via Siberië uit het gevloekte land te ont komen Zoo'n troepje treffen wij aan in Charbin, waar zij meenen vrij te zijn, als zij maar eenmaal binnen de afrastering van de in ternationale nederzetting zijn. Maar de bolsjewisten zijn meedoogenloos in hun speuren naar ontsnapte Duitschers en als Hans Albers in officiers-uniform zich niet om het troepje, dat dreigde te bezwijken, had bekommerd, hen niet had aange vuurd en door krachtige leiding had ge steund, zouden zij evenals de anderen op vrachtwagens zijn geladen en weggevoerd, den ondergang te gemoet. Het is slechts een flits, doch deze zet de Sovjet-terreur en het lijden dezer Duitsche minderheidsgroep in een schel licht. Dank zij mede het felle spel van de mede spelers in deze film een document gewor den en een luide aanklacht. Aan de vertooning van „Vluchtelingen" ging een uitgebreide „Wochenschau" voor af, alsmede een cultuurfilm, opgenomen in de plaats, waar de beroemde Trakhener paarden worden gefokt en afgericht. Gistermorgen omstreeks half acht zijn bij het rangeeren bij de Gevangen laan al hier, twee treindeelen in botsing gekomen, waardoor twee wagons, beladen met koeien en kalveren, omvielen, die de spo- len Leiden-Woerden geheel versperden. De treinen naar en van Alphen-Gouda- Utrecht konden niet meer op het station binnenkomen of vertrekken, en het vertrek en aankomst der treinen had op het em placement aan die Witte Poort (Haagweg) plaats. Personeel, dgt met den ongevallen - trein uit Den Haag spoedig aanwezig was, heeft die vernielde wagens opgeruimd en de sporen weer vrijgemaakt, zoodat trein 3371 naar Alphen-Gouda, vertrek 15.05 uur, weer normaal van het station kon vertrek ken. Hoewel de wagons grootendeels ver nield werden, bekwamen de koeien en kal veren geen letsel, zoodat het alleen bij ma- terieele schade beperkt bleef. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 7329. „Northgo", Noord- wijk a. Zee, de Ruiterstraat 20, melkhandel en consumptie-ijsbedrijf. Bijv. uitgeoef. bedr.: waterstokerij, boter, kaas en eieren. In de plaats van mr. P. J. Idenburg, die heeft bedankt, is door den burgemeester benoemd tot lid van de commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" mr. H. F. A. Dondiers.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2