JlaótexaCe fbaeoen y/2 1 t 1 1 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DAN ZAL HET EINDE KOMEN... 21 November# Voor predikanten met sterk-dramati- schen inslag is het Evangelie van de twee komende Zondagen de overweldigende schildering van het Laatste Oordeel een gereede aanleiding hun talenten ten nutte te maken. Doch de simpele voorlezing er van maakt reeds op de geloovigen telken- jare opnieuw een enormen indruk. Iedere omschrijving ervan is dikwijls een verzwak king, ofschoon eenige toelichting voor nie mand te versmaden is. Een pastoor in een 'boeren-parochie zocht naar een beeld, dat zijn gehoor „pakken" zou en vergeleek, overwegend dat de menschen zich het meest interesseeren voor de gewone din gen, het vergaan der wereld met het bran den van een hooibergBeter geslaagd, als toelichting, is de vergelijking tusschen het ontzagwekkende evangelie en twee over-elkaar afgedrukte photo's. Misschien vindt u deze vergelijking even misplaatst als de hooiberg-in-vlammen, maar het moet wel iederen opvallen, dat in de Oordeels-evangeliën twee schokkende gebeurtenissen over elkaar afgedrukt staan: de verwoesting van Jeruzalem en de ver woesting van de wereld. Het is lang niet gemakkelijk beide profetieën afzonderlijk te zien, en omdat het lang niet gemakke lijk, soms zelfs hopeloos moeilijk is, mogen we gerust aannemen, dat Christus met op zet beide rampen in elkaar heeft gestren geld, omdat zij een treffende overeenkomst met elkander zullen vertoonen. In den zomer van het jaar 70 is de eerste profetie in vervulling gegaan, toen Titus, de zoon van den Romeinschen keizer, Jeru zalem met den grond gelijk maakte en haar bewoners, in zooverre zij niet reeds op gruwelijke wijze om het leven waren ge komen, liet dooden of als slaven verkoop en. Wanneer de tweede profetie bewaarheid zal worden? Ondanks het feit, dat Christus nadrukkelijk heeft gezegd: „van dien dag of dat uur weet niemand iets af, zelfs niet de engelen in den hemel, noch de Zoon, maar de Vader alleen. Weest op uw hoede en waakt", hebben ontelbaren al him scherpzinnigheid bot gevijld er tóch achter te komen. In de eerste Christen-tijden was men er vast van overtuigd, dat het einde spoedig zou komen, in het jaar 1000 (ten gevolge van een verkeerde uitleg van de Openbaring van Joannes) zat men in zak en asch en ook nu bij de rampen der laat ste jaren zijn er weer velen, die gaan ver moedenNiemand, die het weet, al is de veronderstelling niet zoo zonderling, dat de geheele periode, die verloopt tusschen de eerste komst van Christus als een hul peloos menschenkindje in Bethlehem en zijn tweede komst „op de wolken des he mels met groote macht en majesteit" één groote voorbereiding is naar den ondergang, terwijl er ook wel teekenen schijnen te zijn, dat de geschiedenis der wereld in ver sneld tempo begint voort te rollen, als een sneeuwbal, die steeds grooter van omvang wordt en steeds sneller omlaag-glijdt. Ofschoon het einde der wereld door bi- zondere waarschuwingen zal worden aan gekondigd o.a. een groote geloofsafval en inkeer van het Joodsche volk zal er niet veel notitie van worden genomen: „Want zooals het was in de dagen van Noë, zoo zal ook de komst van den Menschenzoon zijn. Zooals men toch in de dagen vóór den zondvloed at en dronk, huwde en uithuwde, tot op den dag, waarop Noë de ark binnenging; en zooals men er geen acht op sloeg, totdat de zondvloed kwam en allen verzwolg, zoo zal ook de komst van den Menschenzoon zijn. Dan zullen er twee zijn op den akker: de één wordt opgenomen (onder de uitverkorenen), de ander achtergelaten; twee zullen er met den molen malen: de één wordt opgenomen, de ander achtergelaten. Waakt dus, omdat ge niet weet, op welken dag uw Heer zal komen". Het beeld van starre ontzetting bij het zorgelooze menschdom, wanneer zij plotse ling zullen staan voor dien donderenden on dergang der stoffelijke wereld, wordt nog beklemtoond door den begenadigden Jood- schen ziener Isaias: De aarde gaat splijten en bersten, Versplintert en scheurt, Wankelt en tuimelt, Waggelt als een beschonkene Sliert heen en weer als een hangmat Haar misdaden drukken haar neer, Ze valt, en staat niet meer op. (Is. 24:19, 20). En terwijl de aarde heen en weer sliert als een hangmat en de krachten der schep ping geschokt worden, zal Christus komen, om het menschdom te oordeelen. De mee ning, dat het Laatste Oordeel zal plaats hebben in het dal van Josaphat (Joël 3:2) aan den voet van den Olijfberg, vindt niet voldoende steun in Schrift en Overlevering (Josephat beteekent: „de Heer is rechter"), ook zal er geen boek te voorschijn worden gebracht, en nog veel minder zullen zich tooneelen afspelen als b.v. Lucas van Ley- den op zijn beroemd altaarstuk in de La kenhal ten uwent heeft afgeschilderd. Evenals bij het bizonder oordeel iedere ziel „op het oogenblik der scheiding en op de plaats der scheiding door een bovennatuur lijke verlichting in de helderste klaarheid ziet al het goed en kwaad, dat zij op deze aarde in vereeniging met het lichaam ver richt heeft en tegelijk gevoelt, dat ze door haar goddelijken Rechter gevonnist wordt", zoo weet ook iedere ziel bij het Laatste Oordeel, of zij gered is of verwor pen wordt. Christus heeft echter bij Zijn majestueu. se schildering van het Laatste Oordeel dui delijk medegedeeld, welke maatstaf Hij als Rechter van levenden en dooden zal aan leggen. Er is slechts één maatstaf, en daar mede gaat het voor ieder van ons er óp of er onder. Die maatstaf is de naastenliefde: Maar dan zal Hij zeggen tot hen, die aan de linkerhand staan: Gaat weg van Mij, vervloekten, in het eeuwige vuur, dat bereid is voor den duivel en zijn engelen. Want Ik was hongerig, en ge hebt Mij niet te eten gegeven; dorstig, en ge hebt Mij niet" te drinken gegeven. Ik was vreemdeling, en ge naamt Mij niet op; naakt, en ge hebt Mij niet ge- BINNENLAND PRIJZEN EN BONNEN IN HOTELS, LOGEMENTEN, CAFé'S ENZ. De Staatscrt. van 19 Nov. bevat de diverse beschikkingen over het hotel- en cafébedrijf. Wij ontleenen er hieronder enkele bijzonderheden aan. Voor uitvoeriger gegevens zij naar de Staatscrt. verwezen. Zooals we reeds mededeelden, zijn de restaurants verdeeld in vier prijsklassen: A, B, C en D. Voor ieder van dit prijsklassen zijn maximumprijzen voor spijzen vast gesteld. We zullen eenige van die prijzen noe men; ze gelden achtereenvolgens voor de A, B, C en D prijsklasse: ontbijt: /0.40, 0.55, 0.75, ƒ1.— koffietafel: ƒ0.60, ƒ0.80, ƒ1.—, ƒ1.25 lunch of diner of souper volgens vast menu tegen afgifte van bonnen: ƒ1.10, ƒ1.40, ƒ1.75, ƒ2.15 Er is precies aangegeven, waaruit ont bijt, koffietafel en diner moet bestaan. Het diner b.v. bevat: 1 bord soep of bouillon of voorgerecht; 1 rantsoen vleesch of Yt portie visch, groente en aardappelen, waar bij ten hoogste 4/50 rants. 20 gram boter; toespijs of compote of fruit. Zonder soep enz. dan wel zonder toe spijs enz. bedragen de diner-prijzen: ƒ0.90, ƒ1.20, ƒ1.55, ƒ1.95 Er zijn nog verschillende variaties en ook voor diverse dagschotels zijn prijzen vastgesteld. Zoo worden o.a. genoemd nationale stamppotten (hutspot, erwten soep, zuurkool), die kosten: ƒ0.60, ƒ0.90, ƒ1.15, ƒ1.20 De max. prijzen voor wijn per flesch van ten minste 0.7 L. inhoud zijrt: ƒ1.75, ƒ1.75, ƒ2.—, ƒ2.25 Hoeveel bonnen moeten worden afge geven? Ook daarover bevatten de ver schillende beschikkingen nauwkeurige be palingen. Voor nationale stamppotten of soepen moeten worden afgegeven 2/50 boter en een half rantsoen vleesch of vleeschwaren. Voor gekookt vleesch met toebehooren moet 2/50 boter en één rantsoen vleesch, voor gebraden vleesch echter 4/50 boter en één rantsoen vleesch afgegeven worden. Voor belegd klein brood, een kadetje of tenminste 40 gram gesneden brood met belegging, mogen ten hoogste gevraagd worden: voor- brood 34 rantsoen, voor boter 2/50 rantsoen en voor belegging yh rantsoen kaas of Y rantsoen vleesch of vleeschwaren. Zooals gezegd, moeten wij voor verdere bijzonderheden naar de Staatscrt. van 19 November verwijzen. AFLEVERING VAN GENERATOR- ANTHRACIET. De directeur van het Ri.ikskolenbureau deelt ons het volgende mede: Nu kortgeleden de bonnen generator- anthraciet ook zijn aangewezen voor het betrekken van anthracietnootjes 4, is bij de verbruikers van generator-anthraciet de indruk gewekt, dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden ge vraagd. Dit is echter niet het geval. Alleen wanneer de voorraad nootjes 5 bij de wederverkoopers niet voldoende is, zullen deze er toe overgaan in de plaats daarvan nootjes 4 af te leveren. BONAANWIJZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINGSDOELEINDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 November 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23" genum merde bonnen van de met „S" en „T" ge merkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoeleinden. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „22" genummerde bonnen niet mogen worden vernietigd, doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden bewaard. BURGEMEESTER VAN HAAKSBERGEN ONTSLAGEN De Staatscourant bevat een besluit van den Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie van 15 Nov. 1941, waarbij aan jhr. H. J. W. J. von Heyden onmiddellijk in gaand ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Haaksbergen. kleed; ziek en in de gevangenis, en ge hebt Mij niet bezocht. Dan zullen ook zij. antwoorden: Heer, wanneer zagen wij U hongerig of dor stig, vreemdeling of naakt, ziek of in de gevangenis, en hielpen wij U niet? Dan zal Hij hun antwoorden: Voor waar, Ik zeg U; wat ge niet gedaan hebt voor één van deze geringsten, dat hebt ge ook voor Mij niet gedaan. En zij zullen gaan in de eeuwige straf; maar de rechtvaardigen in het eeuwige leven". (Matth. 25, 4146). De wederkomst des Heeren zal voor de genen, die wèl deden in stilte aan menschen in lichamelijke of ziele-nood een dag van verheffing en vrede zijn, en voor degenen, die hun hart, hun tijd en hun beurs geslo ten hielden, een „dies irae", van dag van toorn. Het is met diepzinnigen opzet, dat de Kerk de twee Oordeels-evangelies op deze twee Zondagen achtereen aan ons voor houdt. De meesten uwer zijn er voldoen de mee op de hoogte, doch er zijn er altijd, Jangs wie het leven der Kerk heengaat als regen over een gummijas. Zondag sluit het kerkelijk jaar, en daarbij denkt de Kerk in oudejaarsstemming aan het einde der wereld. Doch volgende week Zondag begint de kringloop van het kerkelijk jaar opnieuw met de Advent (d. w. z. „wat ko mende is"), waarbij de Kerk zich voorbe reidt op de éérste komst van Christus als nederig menschenkindje in een schapenstal \s> Bethlehem, doch tegelijkertijd verlan gend uitziet naar Zijn tweede komst bij het einde dezer wereld. „En Die op den Troon was gezeten, sprak tot mij: „Het is geschied! Ik ben de Alpha en de Omega. Het Begin en het Einde!" (Openb. 21, 6). PASTOOR. RIJKSPERSCHEF DR. DIETRICH IN ONS LAND. Rijksperschef dr. Dietrich is op uitnoo- diging van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminis ter Seyss Inquart, voor een kort bezoek in Den Haag aangekomen. De Rijksperschef maakte van de gelegen heid gebruik om Vrijdagmiddag met de Duitsche persvertegenwoordigers in Ne derland een kameraadschappelijke bijeen komst te hebben. Des avonds ontving Rijksleider dr. Dietrich Duitsche en Neder landsche journalisten voor een ongedwon gen gedachtenwisseling. Hierbij waren o.m. aanwezig de commissaris-generaal Schmidt en de secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen. STEUN AAN DE WINTERHULP. De burgemeester van Maastricht heeft voor zijn gemeente, evenals zijn ambtege- nooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gel den: „geen steun aan Winterhulp, geen le veranties aan de gemeente". Ook deze burgemeester is van meening, dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N. te moeten ontzeggen, tekort schiet in de ver vulling van zijn gemeenschapsplichten en daarmede zijn recht verliest op het genie ten van de voordeelen, welke de gemeen schap biedt. DE AARDAPPELENKAARTEN Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat het publiek, dat aardappelen op bon 05—14 van de V-kaart als wintervoorraad op wil doen, de afgestempelde bonnen ni e t aan den leverancier moet afgeven, alvorens de aardappelen geleverd worden. In geen geval moet men zijn bonnen te voren inleveren. UITREIKING VAN DE ZIEKENFONDS COUPONS. •De voorlichtingsdienst van het Departe ment van Sociale Zaken meldt: Een groot aantal werknemers heeft bij de loonbetaling op Zaterdag 22 November (heden) voor de eerste maal coupons we gens ingehouden ziekenfondspremie ont vangen. Voor zoover dit betreft arbeiders, die weekloon ontvangen, zullen dit drie weekcoupons moeten zijn, daar de premie inhouding in werking trad na het verstrij ken van de eerste volle loonperiode in No vember. Voor werknemers, aan wie op heden geen loon wordt betaald, heeft de uitrei king der coupons voor de eerste maal plaats bij de eerstvolgende loonbetaling na ge noemden datum. Bij het aantal aan iederen werknemer af te geven coupons moet steeds in het oog worden gehouden, dat, bij de eerste uitreiking, zooveel coupons moeten worden verstrekt als het aantal malen, dat premie-inhouding heeft plaats gevonden. STOPPEN OP DEN RIJWEG. De nieuwe verkeersvoorschriften, welke op 9 December a.s. in werking treden, be vatten ook voor het stoppen van voertui gen nieuwe regels, schrijft de Nederland sche automobielclub. Uitdrukkelijk zij er nog eens de aan dacht op gevestigd, dat onder „voertui gen", behalve de motorrijtuigen en bespan nen wagens, ook worden verstaan rijwie len, bakfietsen en handwagens. De meest ingrijpende nieuwe beualing die ten doel heeft kruisingen bij het af- en aanrijden te voorkomen, is wel, dat men binnen de bebouwde kom alleen aan de rechterzijde van den weg, en wel in de richting van het verkeer, mag stoppen, ten zij aan de rechterzijde van den weg spoor staven aanwezig zijn of de weg voor één- richting-verkeer is aangewezen. In deze twee uitzonderingsgevallen mag men aan de linkerzijde van den weg stoppen. Voortaan zal dus het met een voertuig schuin naar links oversteken van den weg, teneinde een ter linkerzijde van den weg gelegen doel te bereiken, verboden zijn. Voor de goede orde zij er ook nog de aandacht op gevestigd, dat de z.g. „halve" parkeer- of stopverboden, wanneer deze voor het parkeeren of stoppen naar den linkerkant van den weg verwijzen, nog geenszins het recht geven aan de linker zijde van den weg te stoppen tegen de ver- keersrichting in. Ook op zulke punten zal men dus eerst met het voertuig in de te gengestelde richting moeten komen te staan. Een andere bepaling inzake het stoppen luidt: „De bestuurder van een voertuig dient op een zoodanige wijze te stoppen, dat het verkeer niet gehinderd of in ge vaar wordt gebracht". Een automobilist zal derhalve niet kunnen volstaan met de aanduiding door een stoplicht, maar zal wel degelijk in den achteruitkijkspiegel moeten nagaan of het stoppen op dat mo ment wel geraden is. Evenzoo zal een wiel rijder niet onverwachts mogen afstappen. Er zij nog op gewezen, dat uit den aard der zaak in het geheel niet mag worden gestopt op wegen, aangeduid door een stop verbod, of aan één zijde van een weg, aan geduid met een z.g. „half stopverbod", een nieuw verkeersteeken, dat thans is inge voerd, overeenkomstig het reeds langer bekende „halve parkeerverbod". Ten slotte is er nog een speciaal stop verbod, uitsluitend voor „autowegen". De ze wegen worden aangeduid met een rond blauw bord met wit autofiguurtje. DR. J. SCHMTOT-DEGENER OVERLEDEN Gisteren is dr. F. Schmidt-Degener, di recteur van het rijksmuseum te Amster dam, op bijna 60-jarigen leeftijd plotseling overleden. DE N.V.V. De Persdienst van het N.V.V. meldt:* „Het N.V.V. kan zich den laatsten tijd in een zeer belangrijke ledenwinst vei'heu- gen. Uiteraard doet hierbij het Generaal Pardon zijn invloed gelden. In de rijen der voorheen confessioneel georganiseerde arbeiders dringt het besef door, dat het NV.V. de organisatie vormt, waarin voor alle Nederlandsche arbeiders plaats is. Zoo heeft de Nederlandsche Bond van Land arbeiders sinds 1 Augustus j.l. meer dan 10.000 nieuwe leden ingeschreven, waar van 9.000 onder het Generaal Pardon val len. Niet minder dan 95 nieuwe afdeelin- gen werden opgericht." AANMELDING VAN LEERKRACHTEN LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: Naar aanleiding van de vele binnenge komen vragen om inlichtingen betreffen de den oproep in de bladen, waarbij werd medegedeeld, dat leerkrachten op gebied van lichamelijke opvoeding en de sport (heilgymnastiek en massage inbegrepen), zich schriftelijk dienen op te geven bij de afdeeling L. en S. van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming wordt van de zijde van het departe ment medegedeeld, dat deze oproep beoogt het verkrijgen van een juist overzicht van de leerkrachten, die zich op dit gebied be wegen. KATHOLIEKE ECONOMISCHE HOOGESCHOOL. In de gisternamiddag gehouden plechtige zitting ter herdenking van den 14en dies natalis der katholieke economische hooge- school te Tilburg, heeft de rector-magnifi- cus, prof. dr. E. G. J. Grimbere, een rede gehouden over „De taal in onze wet en de noodzakelijkheid van hare herziening". DE HANDEL IN MAGER MELKPOEDER, ENZ. De Staatscourant van gisteren, no. 223, bevat een beschikking van den secretaris generaal van landbouw en visscherij, waar bij de Distributiebeschikking Magermelk- poeder 1941 wordt ingetrokken en nieuwe bepalingen worden gegeven betreffende den handel in mager melkpoeder, magere gecondenseerde melk en weiproducten. CENTRALE KEUKENS. Van 1 December af zal de voedselvoor ziening door de centrale keukens worden geregeld door tusschenkomst van den Ned. Volksdienst (N. V. D.). HET KONIJN ALS VLEESCH- EN BONT PRODUCENT. De rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt schrijft ons o.m.: De oorlogsomstandigheden maken het konijn als vleesch- en bont-producent weer populair. Evenals in de jaren 19141918 zijn er dit jaar enorm veel konijnen ge fokt. Het is echter te betreuren, dat door onkunde in de verzorging en overdrijving in den fok een zeer groot aantal jonge dieren vroegtijdig is gestorven. Voor nutdoeleinden fokke men in de eer ste plaats raskonijnen met een bruto ge wicht van drie tot vier en een halve kg., daarna volgen de kruisingen en landkonij- nen. Konijnen houden is echter zeer eenvou dig, als men met de verzorging goed op de hoogte is. Zij eischen een regelmatig goe de verzorging. Voor jonge dieren geldt dit dubbel. Wijl de prijzen der jonge konijnen bui tengewoon hoog waren, liet men de aller grootste worpen in leven. Bovendien wer den de jonge dieren op een leeftijd van vijf weken, die de moederzorg nog niet kunnen ontberen, reeds verwisseld van eigenaar. Daarenboven herhaalde de worp zich minstens vier of vijfmaal per jaar. Door op deze wijze te fokken kan niet uit blijven, dat de jonge dieren verzwakken en te weinig levensvatbaarheid hebben. Wanneer wij aannemen, dat er thans zeker nog wel een millioen slachtkonijnen in ons land aanwezig zijn, met een slaobtgemid- De liturgie der Kerk ZONDAG 23 Nov. Vijf en twintigste en laatste Zondag na Pinksteren. Mis: Dicit Dominus. 2e gebed v. d. H. Clemens I, Paus en Martelaar; 3e v. d. H. Felicitas, Martelares; 4e voor den vrede. Credo. Pre fatie v. d/ Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Het einde van het kerkelijk Jaar doet ons denken aan het einde van het aard- sche, aan het einde van de wereld, wier ondergang, gepaard met ontzettende ver warring en verschrikking, het Evangelie ons beschrijft. Aan het einde ook van onze eigen ballingschap op deze aarde (Introi- tus). Bezorgd voor onze zaligheid vraagt onze Moeder de H. Kerk aan God onzen wil op te wekken tot een leven Gode waar dig, steunend op de kennis van Zijn heili gen Wil (de geboden), vruchtdragend in goede werken (Gebed en Epistel), onze harten te onthechten van het aardsche, dat voorbijgaat en ons te genezen van iedere zielewonde (Postcommunio). te gaan tot Hem, Die blijft in eeuwigheid (Stilgebed). Want dan zullen wij met ver trouwen het oordeel tegemoet kunnen zien (Evangelie) en deel hebben aan de erfe nis van de Heiligen (Epistel). Vragen wij met de H. Kerk de zaligheid voor ons zelf en voor alle menschen met een onwrik baar geloof en vertrouwen en zij zal ons geworden. MAANDAG 24 Nov. Mis v. d. H. Joannes van het Kruis, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Chrysogonus, Martelaar; 3e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Joannes werd geboren te Frontiveros in Oud-Castilië. Als jongen van negen jaar onderscheidde hij zich reeds door zijn wer ken van boetvaardigheid, zooals vasten, bidden, geeselen en nachtwaken. Op 18- jarigen leeftijd werd hij Carmeliet en voor de heilige Teresia was hij een sterke steun bij haar streven de Orde te hervormen. Als belooning voor zijn vele werkzaamhe den aan het zielenheil en de hervorming van de Carmel-Orde vroeg en verkreeg hij „om wille van Christus te mogen lijden en veracht worden". En die belooning kreeg hij overvloedig. Onschuldig moest hij negen maanden in de gevangenis door brengen. Kort daarop werd hij ziek en zijn been met zooveel zweren en wonden be dekt, dat het allertreurigst was om aan te zien. Maar alles verdroeg hij met het grootste geduld en altijd was hij opge ruimd en vroolijk. Zijn bijnaam „van het kruis" heeft hij terecht verdiend. Joannes was ook een voortreffelijk leer meester in het geestelijk leven en begun stigd met een verheven graad van be schouwing. Verscheidene boeken zijn nog van hem over, handelend over mystieke theologie. Om de voortreffelijkheid van zijn werken is de heilige in 1926 opgeno men onder het getal van de Kerkleeraren. del de van 3 kg. per stuk een raming die zeker niet te hoog is dan beteekent dit aan volksvoeding drie millioen kg. konij- nenvleesch, die als aanvulling van ons vleeschrantsoen zeker welkom is. Met eenige moeite kan dit cijfer zeker eenige malen verdubbeld werden. Het konijnen- vleesch is smakelijk en voedzaam en ze ker een der beste vleeschsoorten. Bij den fok van raskonijnen kan men veel gelijk gekleurds pelzen verkrijgen, die voor bont de grootste waarde hebben. Gced bereide huiden zijn als bont in elk huisgezin voor vele doeleinden te gebrui ken. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van: Beschikbaar t 23 Nov. tot en met 29 Nov. 1941 In tijdvak van één week 45-4 Brood 4 Rants. Brood of Gebak 45 Brood V2 Rantsoen 9 18 22 18 Rants. 45 Vleesch Va Rantsoen j Vleesch of Vl.waren IV, 3 3 3 Rants. 45 Vl.waren 1 Rantsoen 45 Melk I l»/4 Liter Melk 7 31/2 Liter 45-A Aardap. IV4 K G. Aardappelen 31/2 5V4 K.G. 45-B Aardap. V2 K.G. Aardappelen V, Va Va v2 K.G. 2 Nov. tot cn met 29 Nov. 1941 In tijdvak ?an 4 weken 136 Algemeen 1 KG Suiker 1 1 1 1 K.G. le Periode Cacao 50 Gram Cacao 50 50 Gram 137 Algemeen 250 Gram Koffie-surrogaat 250 250 250 250 Gram 138 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram 139 t.m. 142 Algemeen 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants. D en E Havermout 250 Gram Rijst 500 Gram 143 Algemeen 250 Gram Havermout 250 250 250 250 Gram 144 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 149 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maïzena 100 100 100 100 Gram 145-148 Algem. 100 Gram Kaas 400 400 400 400 Gram 21 Nov. tot cn met 9 Dec. 1941 In tijdvak an 19 dagen 53—54 Boter 125 Gram Boter 250 500 500 500 Gr.m 53—54 Vet 125 Gram Boter met reductie 250 500 500 500 e'™ GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op 't koopen van tot 14 Petroleum 21 Petroleum i 1 06 K.F. Brandst.1) 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 08 07 H.K. H.K. Brandst. Brandst.-) 01 t/m 11 C.V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. le t/m 4e Per. Brandst. 5e t/m 6c Per. Brandst. 135 Algemeen D Zeep 1 D Toiletzeep 75 I Textiel (mannen) 50 2 liter Petroleum 1 Eenh. Brandstoffen 50 Gram Scheerzeep 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 Diverse data 1 Nov. 1941 1 Nov. 1941 27 Dec. 1941 3 Jan. 1942 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 Apr. 1942 30 Apr. 1942 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 1 Sept. 1941 31 Dec. 1941 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5