DUITSCHLAND DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 stadsnieuws De Leidsche Hoogeschool in nieuwen geest Leiden dient een centrum van jonge volksche cultuur te worden De rede, welk© prof. dr. R. van Genoch- ten Zaterdag op den landdag van het Na- t ionaal-Socialistisch Studentenfront te Utrecht over het onderwerp „Een jong Nederland in een jong Europa" heeft ge houden, heeft een redacteur van het A.N.P. aanleiding gegeven aan prof. Van Genach ten een nadere uiteenzetting van den in die rede onwikkelden gedachtengang te vragen. Prof. Van Genechten antwoordde op de vraag hoe hij over de sluiting van de Leidsche universiteit dacht, dat hij daar aan een symbolische beteekenis als defini tieve afsluiting van een voorbijgegane periode hecht. Reeds sinds lang werden in de humanistische cultuur, die in Leiden een bolwerk vond, verstarrings- en degene ratie verschijnselen waargenomen. Daar over behoeft men zich niet te verwonderen daar een dergelijke ontwikkeling zich steeds bij ondergaande culturen voordoet. Een van die verschijnselen was de wijze, waarop het hoogleerarencorps vaak werd aangevuld. Ongetwijfeld zijn er nog geleerden van naam in dat corps, maar het was voor ieder, die eenigszins was in gewijd, in de laatste jaren duidelijk, dat de benoeming van hoogleeraren in hooge mate een familievraagstuk was geworden, gers en neven van professoren den voor rang hadden, terwijl verder in zeer sterke mate politieke overwegingen golden als het lidmaatschap der vrijmetselarij en der gelijke. De resultaten waren er dan ook naar. Er zijn in de laatste jaren dikwijls zeer on bekwame personen tot hoogleeraar be noemd, wier benoeming in deskundige kringen hoongelach deed ontstaan, terwijl plagiaat herhaaldelijk voorkwam, zonder dat tegen de plagieerende hoogleeraren maatregelen werden genomen. Daarbovenuit ging echter, dat aan de universiteit geen geestelijke e heid be stond. Iedereen ging zijn eigen gang, de \eene hoogleeraar sprak den anderen tegen, elke eenheid in cultuur was zoek. Hoewel deze geest aan alle universiteiten tiert, was hij te Leiden erger dan elders. Dat kwam óok tot uiting in de geeste- looze en volkomen instinctieve,.bestrijding van het nieuwe, welke daar door verschil lende hoogleeraren plaats- vond. Er waren natuurlijk gelukkig ook anderen, maar de bestrijding door de verpolitiekte hooglee raren geschiedde op een kleinzilige en soms laaghartige wijze. Wat te zeggen bijvoor- beid van een hoogleeraar, die in de oor logsdagen tot een medicus, die zeide dat hij ook Duitsche gekwetsten zou verzorgen, vragenderwijs het advies richtte: Maar die laat gij toch dood gaan? Bovendien h'elden verschil'ende hoogleeraren zich bezig met de uitgifte van geheime ge drukte pamfletten. In dezen geest werden inderdaad de jonge studenten opgeleid. In Leidsche studentenkringen heeft men zich dan ook aan verschillende mis drijven schuldig gemaakt, die wel gedeel telijk een vlegelachtig karakter droegen, maar die toch dikwijls op volkomen zede lijke degeneratie wezen, zooals bijvoor beeld brandstichting. Voor het Nederlandsche volk had de Leidsche instelling reeds lang elke beteeke nis verloren. Het is een geluk te achten, dat nu eindelijk dit horzelnest is uitge brand, aldus de heer van Genechten. Van de welwillendheid, die men be toond heeft door nog tot 20 November ge legenheid te geven tot het afleggen van examens, is met volkomen gebrek aan ernst misbruik gemaakt. Eiken dag toch staan er heele reeksen van examens in de krant, terwijl ingewijden zeggen, dat de candidaten aan de eischen, die behoorden "gesteld te worden, niet voldeden. Dit is nu eenmaal moeilijk te beoordeelen. Maar duidelijk blijkt het misbruik daaruit, dat velen tot de examens zijn toegelaten, die sinds hun vorige examen onmogelijk de practica kunnen hebben gevolgd of de assistentschappen kunnen hebben ver vuld, welke voor een examen vereischt zijn. Het spreekt vanzelf, dat de profes soren, die hierin de hand hebben gehad, zich aan overtreding hebben schuldig ge maakt. Het is te honen aldus prof. v. Genech ten dat maatregelen zullen worden getroffen, opdat t. menschen, met derge lijke bullen gewapend, niet op het Neder landsche volk zullen worden losgelaten. Wij, nationaal-socialisten zoo ging prof. v. Gnechten voort hopen nu dat Leiden binnen korten tijd uit zijn asch zal herrijzen als een universiteit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug mij, aldus Draf. Van Genech ten, er zeer over, dat Maandagochtend de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming op de tentoonstelling van Duitsche wetenschap te Amsterdam het zelfde standpunt heeft ingenomen. Het beteeken t echter natuurlijk iets geheel anders dan de verpolitiekte weten schap, waarbij men, zooals vroeger het geval was, benoemingen deed omdat iemand een bepaalde politieke opvatting had. Wy hopen, dat aan deze herrezen universiteit zal worden gedoceerd in een nieuwen geest, waarbij eenheid van beschouwing zal worden verkre gen doordat het besef bestaat, dat alles moet worden beschouwd van het volk als een geheel uit. Dit zal natuurlijk in de eerste plaats leiden tot en veranderde opvatting in de juridische en literaire faculteiten, doch het zal ook in de medische en natuurwetenschappelijke faculteiten niet zonder invloed blijven. Het is trouwens niet alleen door het geen er gedoceerd wordt, dat de nieu we universiteit zich van de vroegere zal, onderscheiden, maar zeker nog meer door den nieuwen stijl, die er heerscht. Zoowel de docenten als de studenten zullen zich daar moeten gevoelen als dra gers van een nieuwe geestelijke orde. De ■geest zal zich daar niet van het volk af- keeren, maar zich er naar toe wenden. Men zal zich niet isoleeren, maar allen studenten zal het besef worden bijge bracht, dat zij, terwijl zij studeeren, mid den in het leven moeten staan. Geen plutocratische clubs meer, geen nachtelijke feestpartijen, geen afstand van de z.g. kille maatschappij, geen jeunesse doree, maar jonge soldaten van den geest, verplichte lichamelijke oefeningen voor docenten en studenten, sport, een algemeene studenten- vereeniging met een studentenleider aan het hoofd. De eischen om te worden toegelaten aan de universiteit moeten niet slechts een voldoende wetenschappelijke voorberei ding, maar ook voldoende waarborgen voor karaktereigenschappen inhouden en zij moeten stellig voldoende zekerheid bie den, dat zij zullen bijdragen tot de Neder landsche cultuur en dus, dat de candidaten zuiver van bloed zijn. De nieuwe tijd eischt een nieuwe lei dende ploeg. Deze zal voor een deel te Leiden moeten worden gevormd. Daarom zal al het mogelijke moeten worden ge daan om door subsidies en beurzen Leiden voor financieel minderdraagkrachtigen toe gankelijk te maken. Wanneer op die wijze Leiden een cen trum van jonge, volksche cultuur zal worden, dan zoo besloot prof. v. Ge nechten kan van daar uit weder wor den bijgedragen tot de geestelijke een wording van het Nederlandsche volk. ERWTENSOEPMAALTIJD W.N.H.-W.H.W. De erwtensoepmaaltijd, tegen Zondag a.s. op initiatief van het Provinciaal Bureau Winterhulp Nederland georganiseerd door W.H.N. Leiden in samenwerking met de Duitsche W.H.W., belooft een succes te worden. Alle toegewezen kaarten zijn uit verkocht, zoodat ruim 600 personen aan dezen maaltijd zullen aanzitten. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 2579. „De Bazar". Han del in speelgoed. Overl. E.: P. Vink, Noord- wijk a. Zee, dd. 5 Oct. 1941. 7827. De Vreede en Rumderkamp. Noord- wijk, Douzastraat 19. Aannemersbedrijf. Vest. bijk.: 's-Gravenhage, Paul Gabriël- straat 68. 6894. N.V. Vereenigde Graanhandel. Nieuwkoop, Noorden B. 29. Uittr. Comm. M. J. Ridder, Koog a. d. Zaan. N. Pres. Comm.: P. Baanon, Aiphen a. d, Rijn. N. Comm.: G. Staalduinen, Alphen a. d. Rijn. Gistermiddag te kwart over drie uur is de 41-jarige glazenwasscher A. P. op de Langegracht van de twaalfde sport van een ladder gevallen. Hij bloedde uit den mond en klaagde over pijn in de heup. De E.H. D. kon evenwel geen zwaar letsel consta- teeren en bracht den man naar huis. De E.H.D. werd gisteren gealarmeerd voor een zwerver, den 64-jarigen A. W., die ziek in een schuurtje aan den Maredijk lag. De dokter constateerde ondervoeding en liet den man naar het Acad. Ziekenhuis overbrengen. Het 2-jarig meisje Ali V. is gisteren in de ouderlijke woning in de Javastraat met den linkerduim bekneld geraakt, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd verwond. Na in een apotheek te zijn geholpen, is de kleine naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. academienieuws LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexa- men Chineesch-Japansche taai- en letter kunde: de heer J. W. de Jong, Leiden; candidaatsexamen klassieke taal- en let terkunde: de heer F. G. Rotteveel Mans- fe!d, Den Haag; doctoraal examen Geschie denis: de heer E. van Gulik te Leiden en mej. S. M. Kuenen ook te Leiden; candidaatsexamen Klassieke taal- en let terkunde: de heer A. F. M. van Noort, te Leiden; candidaatsexamen Geneeskunde: mej. E. H. W. Wijnmalen te Wassenaar en de heeren; Th. T. J. Reinders te W a s- s en a ar; S. Bakker, Rotterdam; E. van Luijt, Den Haag; W. F. Beerman, Den Haag: D. C. den Haan, Rijns burg; Th. C. Bakker, Den Haag. Voorbereidend ker kelijk examen: de dames: J. Burgersdijk, Den Haag en A. C. Fokkema, Oegst geest; candidaatsexamen Theologie: de heeren: M. Blom te Oegstgeest; J. Wiersma, Zaandam; C. F. A. Carstens, Den Haag; doctoraalexamen Indisch recht: mej. W M. J. Zimmerman, Den Haag; Taalkun dig candidaatsexaxmen Indologie: de heer H. J. van Tuinen, Den Haag: candidaats examen Indisch Recht: de heer C. Noest, Leiden; doctoraal examen Rechten: de heeren J. W. II. Belirens, Voorburg en J. H. Spaan te Rotterdam; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde: hoofdvak Theoreti- STRIJDT VOOR EUROPA Succes volle ontwikke ling HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 20 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „De aanvallen aan het Oostelijke front blijven zich met succes ontwikke len. De luchtmacht heeft bolsjewisti sche luchtbases aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee en in het gebied van den Midden-Don gebombardeerd. Formaties gevechtsvliegers hebben aanvallen gedaan op trein transporten en spoorwegen in den ccntralen sector en ten Oosten van de Woltsjof. Mos kou is overdag door sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen bestookt met brand- en brisantbommen. Bij Leningrad hebben twee groepen jaohtvliegers bij een moedigen aanval op een groote formatie transportvlieg tuigen acht vijandelijke toestellen neergeschoten. In den strijd tegen Engeland is bij de Faroer een koopvaardijschip van mid delbare grootte door bommen bescha digd. Andere luchtaanvallen waren ge richt op militaire installaties aan de Zuidwestkust van Engeland. Vliegtui gen hebben opnieuw mijnen gelegd voor Britsohe havens. Aan de Vlaam- sohe kust hebben in convooidiensl va rende patrouillevaartuigen een aanval van Britsche motortorpedobooten met succes afgeweerd zonder verliezen te lijden. Een vijandelijke motortorpedo boot werd in brand geschoten: zij kan verloren geacht worden. In Noord-Afrika zijn de Britsche strijdkrachten, waarvan sedert dagen gemeld was, dat zij ten Zuiden en Zuidwesten van Sidi Omar gereed wer den gehouden, o? 18 November overge gaan tot een aanval in de richting van Tobroek. Door onmiddellyke tegenaan vallen van Duitsch-Italiaansche afdee lingen werden de sterke Britsche strijd krachten, die ten Westen van Sidi Omar in den strijd werden geworpen, met zware verliezen teruggeworpen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden vernield. <-ohe Natuurkunde: F. J. Bolkestein, Was senaar; hoofdvak scheikunde: T. C. Op de Hoek, Den Haag; hoofdvak scheikunde J. C Avenarius, Oegstgeest; en H. Neuman, Den Haag; hoofdvak Pharmacie: F. Hei'togensis. Den Haag en mej. D. E. Vos, Den Haag; hoofdvak scheikunde: mej. E. M. van Overeem, Den Haag; hoofdvak Geologie: E. Schijfsma, Voorburg en G. G. Wissema, Oegstgeest; Taalkundig can didaatsexamen Indologie: de heer D. C. Pfcij, Den Haag; Economisch Doctoraal exa men Indologie: de heer L. E. Larive, Den Haag; doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde: de heer C. Kok, Warmond; doctoraal examen Geschiedenis: de heer R. A. J. van Lier, Den Haag; doctoraal exa men Geneeskunde: de heeren H. Pop. Mon ster; J. Tol, Rotterdam; A. C. Copper, Rotterdam; F. P. Flu, Leiden; voorbe reidend kerkelijk examen: de heer F. H. Breukelman, V oorschoten; docto raal examen klassieke taal- en letterkunde de heer W. G. J. v. d. Vliet, Leiden. Bevorderd: tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld: „Het vraagstuk van de wettelijke natuurbescher ming in Nederland", de heer A. A. M. M. van de Ven, geboren te Zeeland (N.-Br.) en wonende te Rijswijk; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „In de kern gesubstitueerde oxanilzuren", ie heer G. Carrière, geboren te 's-Graven- hage en wonende te Wageningen; tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „Some Oxford papyri", mej. E. F. Wegener, geboren te Amsterdam en wonende te Leiden. Geslaagd voor het examen van Apothe kersassistent: de dames E. E. H. Rolandus Hagedoorn, Den Haag en A. H. van Straa- ♦®n, Den Haag. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het practisoh apothekersexa men de dames: M. M. A. Bindels, Was senaar; W. J. van den Broek, Leiden; M J. Groen, Den Haag; A. J. H. G. Klem, Rotterdam; W. J. C. van Lith, Leiden; H. A, E. Schipper, Den Haag; en de hee ren: J. van den Berg, Sliedrecht: J. A. Cats. Den Haag; J. H. Innemee, Den Haag; J. de Jong, Aerdenhout; A. S. Jousma, te \naardingen; L. L. Kuitret, Den Haag; F. W. Lekkerkerker, Den Haag; W. Chr. Si mons, Den Haag: G. P. M. Willockx, Rot terdam. Klompertje Klomp, een echte Hollandsche Jongen LAATSTE BERICHTEN 137. En ook een geluk komt zelden alleen, zegt men. Want, kijk, maar op haar vaart door de zaal kwam Klompertjes vaas pre cies met een harde smak tegen een groote pot terechtEn daarin zatde dief van de koningster, die zich daarin had verborgen. BINNENLAND. autobus met 30 passa giers te water gereden Gemeentel. Aankondiging BEGROOTING 1942. 138. Toen de schelm zich ontdekt zag, zette hjj het op een loopen. De koning en al zijn dienaren waren zoo verbaasd over hetgeen daar zoo plotseling gebeurde, dat memand er aan dacht, om den vluchteling achterna te rennen. Maar Klompertje wel. 15 personen verdronken. Een ernstig ongeluk heeft zich vanoch tend Sn de vroegte even voorbij Capelle aan den IJssel voorgedaan. Een autobus van den dienst van Gebr. Stam te Krimpen aan den IJssel, welke een dienst Krimpen aan den IJsselGouda onderhoudt en die te kwart over zeven uit Krimpen vertrok, is even voorbij Capelle aan den IJssel van den dijk gereden en in het water gestort. Van de dertig passagiers zijn vijftien perso nen onder wie verscheidene kinde ren - verdronken. Onder de slachtoffers bevindt zich de bestuurder van de auto, de heer Cor Stam. Nader vernemen wij nog de volgende bij zonderheden. lederen morgen rijden twee autobussen op dit traject, waarvan de eerste is bestemd voor het vervoer van passagiers, en de tweede speciaal voor leerlingen van ver schillende scholen: H. B. S.. gymnasium en ambachtsscholen. Ook vanmorgen was dit het geval. De eerste bus reed zonder ongeval haar dienst uit, doch de tweede bus, waarin vanmor gen behalve de scholieren ook nog twe? marechaussees hadden plaats genomen, verongelukte. Hierbij kwamen de bestuur der, een zoon van den ondernemer Stam uit Krimpen a. d. IJssel, een der mare chaussees en dertien scholieren om het le- ;n. De chauffeur van de eerste bus ver klaarde. dat het vanmorgen zeer donker was. „Wij konden geen hand voor oogen zien en het was bijna ondoenlijk te rijden." Gebleken is, dat de bus niet is geslipt, doch van den dijk in de rivier is gereden. De bus is direct omgeslagen en door het hooge water onmiddellijk volgeloopen. Het voertuig lag geheel onder water. Toen te gen half tien het water zakte kwam lang zamerhand de bus weer boven. Van de slachtoffers wonen er drie in Krimpen a. d. IJssel, n.l. de chauffeur Stam, een zoon van het hoofd der school Bouwman, en een zoon van den bode Steynen. De slachtoffers van het ongeluk met de autobus van gebr. Stam zijn: Cor Stam, zoon van den ondernemer: de 16-jarige scholier D. Steinen en de 16-jarige scho lier A. A. Bouman, allen uit Krimpen a. d. IJssel. Verder de 15-jarige J. Broek huizen,'de 14-jarige Dikje Borger, de 15- jarige N. Mourits, de 14-jarige H. Terlouw, drie zoons van ds. Woelderink, namelyk de 16-jarige W. J. Woelderink, de 14-jarige J. Woelderink en de 13-jarige H. Woelde rink, allen scholieren uit Ouderkerk a. d. IJssel; de 16-jarige leerlingmonteur H. D. de Groot, de 50-jarige veekoopman G. Dekker, de 39-jarige caféhouder T. Ouwer- kerk en de 21-jarige distributie-ambtenaar D. Vermeer, allen eveneens afkomstig uit Ouderkerk a. d. IJssel. De marechaussee, <Üe om het leven ge komen is, is D. Visser uit Veenendaal en gedetacheerd te Krimpen aan den IJssel. TWEE KINDEREN VERBRAND. Hedenochtend omstreeks half tien werd de vrijwillige brandweer te Mill gealar meerd voor een brand, die was uitgebroken in de schuur van den landbouwer L. Her- manussen, aan den Achterdijk, waarbij twee kinderen, het vijfjarige jongste zoontje en het driejarige dochtertje van den buurman van Summeren, die vermoedelijk in de schuur speelden, omkwamen. De schuur brandde tot den grond toe af. De brand weer wist door snel ingrijpen het woonhuis te behouden. Verzekering dekt de schade. BUITENLAND. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 20 Nov. (Stefani). Het Itali- aansche weermachtsbericht luidt; In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 November hebben onze luchtstrijdkrachten lucht- en vlootbases op Malta gebombar deerd. In den afgeloopen nacht hebben En- gelsche vliegtuigen bommen op de steden Brindisi en Napels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Te Brindisi is een vliegtuig neergeschoten. Te Napels zijn drie perso nen gewond, van wie één ernstig. Te Brin disi één doode en drie gewonden. In eenige sectoren bij Gondar in Oost- Afrika werden nieuwe vijandelijke pogin gen om onze verdedigingslinies te omsinge len, verijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vij andelijke gemotoriseerde strijdkrachten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegenover haar liggende Italiaansche ge motoriseerde strijdkrachten aangevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastbera den tegen manoeuvre uitvoerde, had aan het einde van den dag deelen der vijandelijke gepantserde strijdkrachten omsingeld en vernietigd, terwijl andere Britsche pantser wagens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. SJANGHAI, 20 Nov. (D.N.B.) Generaal Wavell, de opperbevelhebber van de En- gelsche strijdkrachten in Indië, heeft naar aanleiding van een recent bezoek aan Rangoon verklaard, dat het motto voor de gemeenschappelijke Engelsch-Amerikaan- baar word ilantselijke dienst Leiden, op grond ling van den ;ette Neder- waarnemen- en Wethou- enis, dat voor en dagen ter dergelegd en er kosten al- n gesteld, de 'nkomsten en 942, benevens bedrijfsbej ootingen De Burgemeester vai van artikel 3, van de Rij kscomm issari^ landsche gebied de de taak van ders, brengt ter een ieder gedu Secretarie ter 1< zhv in afschrift tege^ Wl gemeen verkriji begrooting dei- uitgaven voor de verschillende dat jaar. LEIDEN, 20 November Al. 2394 De Bwtgyi*ester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN. EEL UITBRmiNGSl ENGRACII^OOSTERl STRAAT". De Burgerteestsf van Leiden brengt ter algemeene kinni^ daarnet ingang van 21 November 19|1 tot APf m^L5 December 1941 een plan vanluitleiding |oor de gemeen te Leiden, te$i tJmzien viL gronden gele gen tussohen jieiHeerengrillt cn de Oran jegracht, vooÉefen ieder ifr inzage zal lig gen ter gem^itese^retarie, af deeling Al gemeene Zak** STEVENINCK. Burgemeester. LEIDEN, 20 TJovemfoer 1941. burgerlijke stand LEIDEN. Geboren: Hendrica Altera, dr. van C. van weeren en S. Sinteur. Johanna Ohristina, dr. van C. v. d. Reijden en J. Klaassen. Adcriaan Gerrit, zn. van G. Faas en M. J. Middelkoop. Johanna Francisca, dr. van S. P. Van Rijn en F. A. van Leeuwen. Wilhelmina Anna Maria, dr. van C. D. v. d. Ster en C. Bruines. Jacoba Wilhelmina, dr. van W. D. Hoek- sema en J. Zomerwil. Ondertrouwd: A. Link jm. 30 j. en H. W. de Jong jd. 24 j. Gehuwd: ^^Need, jm. en. J. H. Lutje Huisik jd. Keyzer jm. en J. M. Rietkerk jd. CT F. J. Looijestijn jm. en A. M. v. Haarlem, jd. L. M. Ariaans jm. en M. M. Meurs jd. JfeL C. Arnoldus jm. en A. Bergman jd. J. Dekker jm. en G. Verbeek jd. A. M. Nieuwenburg geech. en C. W. Wagemans jd. Overleden: D. A. Meijer m. 74 j. K. P. Wij brands, vr. 58 j. D. A. E. v. Kaathoven, vr. 76 j. J. v. Leeuwen m. 65 jaar. sport Op voorstel van het bestuur van den Ne- derlandschen voetbalbond hebben de le den van de bondsvergadering den heer S. Coldewey benoemd tot eerelid van den N. V. B„ als blijk van waardeering voor hetgeen hij gedurende 25 jaren in het be lang van de voetbalsport heeft gedaan. Agenda LEIDEN. VERGADERINGEN. UITVOERINGEN. Dinsdag, R.K. Vrouwenbond, lezing over volkstuintjes, ,,'t Schuttershof", 2.30 uur. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 November 20 uur tot Zaterdag 22 No vember 8 uur waargenomen door: de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Ocgstgecstsche Apotheek. Wilhelminapark 8, Tel. 26274. marktberichten LEIDEN, 19 Nov. Veiling. Per 100 kg.: witte kool 1 2.50, roode kool 4.30, savoye kool 4.30, groene kool 5.—, boerenkool 35, rapen 2.prei f 3.207.00, kroten f 4.kroten, gekookt f 10.peen 7.50, spruiten 12.8061.00, andijvie 4.40 5.50, sla 7.—, Nero f 8.00—16.50, witloof 20—25, spinazie f 12—15, tomaten A, B, C en CC 1030; per 100 stuks: bloemkool 5 20—12.50, salade f 1.70—3.25, knolscl- derie f 47.50, per 100 bos: pieterselie 1.40—2.60, radijs 2.70—4.30, selderie 0.80—1.70. peen f 4—7. DELFT, 20 Nov. Vee. Aanvoer:: 467 runderen, 13 graskalveren, 40 nuchtere kal veren, 186 magere varkens. 237 biggen, 169 schapen of lammeren en 51 geiten of bok ken. Prijzen: kalfkoeien 150250, vare- kv>eien f 150—250, magere varkens 16 43 en biggen .f 717 per stuk. GOUDA, 20 Nov. Vee. Aangevoerd in totaal 770 stuks, waarvan: 26 magere varkens 1525. 243 biggen 711 p. st. 176 rundere.i, 21 nuchtere kalveren, 38 graskalveren. 168 schapen, alle overgeno men. 45 bokken en geiten f 835 p. st. Handel alles soorten stug. 20 Partijen-kaas. Prijzen le kwal. m. rijksmerk 62.50 2e kwal. id. 62. Handel vlug. sche defensie in het Verre Oosten moet luiden: „Tijd winnen". Naar het blad „Tsjoeng Hwa Ji Pau" op grond van een telegram uit welingelichte Thailandsche kringen verneemt, wordt verder gemeld, dat met het oog op het gebrek aan scheeps- ruimte het uitzenden van troepen veel tijd in beslag neemt. Hetzelfde is het geval met de uitbreiding van de bewapeningsindu strie in Australië. WavelLs reis schijnt dus ten doel te hebben gehad, den EngeLschen militairen leiders in het Verre Oosten te zeggen, dat zij zich niet al te zeer op In dië kunnen verlaten, aangezien de troe pen onder Wavells bevel ook noodig zijn voor het Midden-Oosten.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3