i§5 NAAIMACHINES-REPARATIES!! DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 r,£ LEIOSCHE COURANT PAG. 2 Hoofdredacteur: Th- Wilmer, Leiden. Red. Buitenland: Mr. H. Gelse. Leiden. Red. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. teelden. Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leiden. WEERBERICHT ZONS OP-EN ONDERGANG Zon onder 5.42 uur Donderdagavond. Zon op 9.10 uur Vrijdagochtend. MAANSTANDEN 20 November: De maan komt Donderdag morgen om 10.39 uur op en gaat Donderdag avond om 7.29 uur onder. 21 November: De maan komt Vrijdag- vuormiddag om 11.35 uur op en gaat Vrij dagavond om 8.30 uur onder. 22 November: De maan komt Zaterdag middag om 12.31 uur op en gaat Zaterdag avond om 9.36 uur onder. I'AUL VAN KEMPEN KAPELMEESTER VAN DE BERLIJNSCHE OPERA. De Berlijnsche correspondent van de V. P. B. meldt: Onze landgenoot Paul van Kempen (geboortig uit L ei d e n), die men de beste leerling van Willem Mengelberg zou kunnen noemen en in ieder geval zeer sterk onder Mengelberg's invloed staat, is benoemd tot kapelmeester van de Ber lijnsche Staatsopera, die zooals men weet, als de eerste opera van Duitschland wordt beschouwd en zelfs de beste opera ter we reld is.. Van Kempen, die Nederlander is gebleven, speelde sedert jaren in de mu ziekwereld te Dresden een groote rol, waar hij dirigent van de Philharmonie was, die onder zijn leiding een van de beste orkes ten in Duitschland werd. Van Kempen had r*-eds herhaaldelijk als gastdirigent de Staatsopera muzikaal geleid en wel met zeer veel succeS. Daarom is zijn benoeming in de kringen van ingewijden niet bepaald een verrassing. Het dirigentschap van de Philharmonie te Dresden legt van Kempen nu neer. In zijn plaats is als zoodanig be noemd de vroegere dirigent van de rijks- zander Koningsveld en Hamburg Erich Seidler. Op 16 November is een bolsjewistische eenheid veertig kilometer ten Noord-Wes- tc-n van Mandsjoeli op Mandsjoerijsch ge bied doorgedrongen. De Mandsjoerijsche grenswacht opende het vuur. Twee bolsje wisten werden gevangen genomen, één sneuvelde. De Mandsjoerijsche autoriteiten hebben op 18 November bij den bolsjewistischen consul-generaal te Charbin op energieke wijze geprotesteerd. Zij legden er den na druk op, dat het militaire karakter van dit incident niet kan worden vergeleken met de vroegere schendingen, die een ge volg waren van een vergissing. Een Philippijnsche barkas, die aan den ingang van de baai van Manilla in een mij nenveld geraakt was, is op een mijn geloo- pen Van de uit 12 koppen bestaande be manning werden zes personen gedood. De geredden werden, naar de Amerikaansche marine te Manilla bekend maakte, gearres teerd, wegens het varen in een mijnenveld. Vyr MINUTE.N BABBELEN TIEN BONNEN WEG!! (Polygoon-Seym) Aan den anderen kant het •kruis het uis gegaron- U daarop 5nt voor Uw gezondheid is olleen het beste goed genoeg I ASPIRIN 0) JuUsl Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. RECHTZAKEN VREDERECHTER. Met traangas gewerkt. Meden stond voor den Haagschen Vrede rechter terecht de 26-jarige Lei denaar H. J. F. M., zich noemende chef bij de Ne- derlandsche Unie. Hem was ten laste gelegd overtreding der vuurwapenwet, doordat hij op 26 April 1941 een aantal gaswapenen heeft in voorraad gehad. Verdachte gaf dit toe, maar beweerde geen idee te hebben gehad van de uitwer king dier wapenen. Hij had van iemand van den Opbouwdienst eenige traangas- zund<--r.; ontvangen en was bevreesd voor een inval in een gebouw van de Un'.e te Leiden. Toen heeft hij een paar van die zunders ontstoken. Ze waren dus bedoeld als afweermiddel. De offh 'c< mr. Wilbrennlnk. achtte het onaannemelijk, dat de verdachte niet zou hebben geweten, wat de uitwerking dier wapens was. Ze kunnen oogontstekingen en gezichtsstoringen veroorzaken en moe ten als weerloosmakende gassen beschouwd werden. Op grond van art. 3 der vuurwa penwet eischte hij 14 dagen gevangenis straf. Mr. J. A. Hannivoort, als verdediger op tredende, zette uiteen, dat deze zunders van betrekkelijk onschuldig karakter zijn en alleen zeer nadeelig zijn bij groote con centratie. In Leiden waren 's nachts reeds eerder individuen een Uniewinkel binnen gedrongen. Daarom wilde verdachte be schikken over een defensief middel. Pleiter wees er op, dat de verdachte reeds door de Duitsche justitie is gestraft met 1 maand gevangenisstraf. Deze wapens waren des tijds e'>,endom van het Nederlandsche 1 e- ger. maar gingen later over naar de Duit sche Weermacht. De vrederechter mr. Sluyters, wees er op, dat de verdachtp hier alleen terecht stond wegens het orbe\*oegd voorhanden hebben van wapenen en strafte hem daarvoor met 1 weck gevangenisstraf. Alleen maar om een ..plezierigen avond" te hebben, heeft de 21-jarige A. T. uit Lei den, in gezelschap van een aantal andere belhamels, een ruit ingegooid bij een N.S.B.'er. Het bleek hier een jongmensch te betreffen, dat zich tot de boefjes eerste klas kan rekenen. Zeer veel had hij reeds op zijn kerfstok en nadat hij eenigen tijd geleden op het parket van den officier van justitie beterschap beloofd had. stal hij ook nog een groot aantal rijwielen. De straf luidde nu voor het ingooien van de ruit: vier maanden. De liturgie der Kerk VRIJDAG 21 Nov. Feestdag van Maria's Opdracht in den Tempel. Mis: Salve. 2e ge bed voor den vrede. Credo. Prefatie v. Ma ria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit. VERSOBERING IN HOTELS EN RESTAURANTS Het vertrek is aanstaande Maximumprijzen vastgesteld In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren zijn beschikkingen afgekondigd, waarin versoberings- en prijsvoorschrif- ten zijn vastgelegd voor hotels en restau rants. Voorts is in de eerste beschikking boven dien vastgelegd een onderscheiding tus- sohen hotel, logement en pension. De voornaamste bepalingen zijn: Een maaltijd mag ten hoogste bestaan uit een voorgerecht (of zes kleine voorge rechten), soep, één gang (vleesch, visch of wild met toebehooren), toespijs of kaas en fruit. Op vleeschlooze dagen (Dinsdag en Vrij dag) mag ook geen wild of gevogelte meer worden verstrekt. Maximumprijzen voor logies, maaltij den, dranken en kleine eetwaren (cro- quetten, slaatjes enz.) worden vastgesteld. De prijzen van 9 Mei 1940, verhoogd met 5 pet. zijn hierbij uitgangspunt. De onder nemers worden verplicht, ten minste één soort witten en één soort rooden wgn te gen vastgestelde prijzen beschikbaar te stellen. Gedurende bepaalde uren moeten er twee vaste beperkte menu's zijn, een bonloos en een voor spijzen tegen afgifte van consumentenbonnen. De toegestane verhooging van 5 pet. is „omzetbelasting". Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om het hotel-, restaurant- en pension we zen nader te regelen. In de prijzenbesohik- king wordt onderscheid gemaakt tusschen vier prijsklassen; in het algemeen zullen deze als volgt kunnen worden onderschei- den: Prijsklasse a: Eenvoudige restaurants en hotels, logementen en herbergen, caféta- ria's, eethuizen en eenvoudige lunchrooms. Prijsklasse b: Restaurant zonder bepaal de luxe, doch met behoorlijke service, sta tionsrestaurants 3e klas, stationslunch rooms niet onder a genoemd, restaurants van café's, buffetten aan boord van bin nenschepen. Prijsklasse c: Restaurants van eerste klas zaken, stationsrestaurants le en 2e klas, met verzorgde keuken. Prijsklasse d: Luxe restaurants en re staurants (eetzalen) van hotels van den eersten rang. Prijsklasse a of to: Ondernemingen, die zich bezighouden met uitzending van di ners of schotels, naar gelang van de door haar op 9 Mei 1940 berekende prijzen. Restaurants, die door den aard of de in richting van hun keuken een bijzonder ka rakter dragen, b.v. Chineesche- of Indi sche restaurants, kunnen van de verplich te gTocpsindeeling worden vrijgesteld. Vastgesteld is het aantal consumenten bonnen, dat in het algemeen per maaltijd als voor bepaalde met name genoemde ge rechten mag worden gevraagd. Tevens is voorgeschreven, dat de bonnenwaarde steeds gelijk met de prijzen der gerechten bekend gemaakt moet worden. Hotels en logementen In de versoberingsbeschikking is tevens opgenomen een bepaling, welke betrekking heeft op de aanduiding van de onderne mingen. Slechts zoodanige inrichtingen mogen zich voortaan hotel noemen, die aan bepaalde eischen van omvang en wel stand voldoen en waar vakkundige leiding en personeel aanwezig is. Wordt in een in richting bestemd voor het verstrekken van logies aan die eischen niet voldaan, dan moet deze inrichting, evenals zulks in het buitenland geschiedt, waar bv. de naam „gasthof" naast dien van hotel zeer gunstig bekend staat, een anderen naam dragen, nl. dien van logement. Deze naam moet in korten tijten onzent het oude burgerrecht herkrijgen. Voorts is het voeren van de aanduiding hotel-pension verboden, zoowel voor het hotel als voor pension. Beide begrippen dekken elkaar niet. Het hotel, alsook het logement, is in hoofdzaak bestemd om on derdak te verleenen voor korten tijd, ter wijl in een pension voor langeren tijd wordt gelogeerd. In verband daarmede is •het verhuren van kamers in een pension voor een korter en tijd dan vijf dagen ver boden, behalve voor den duur van week einde en tijdens feestdagen en na verkre gen ontheffing wegens gebrek aan plaats ruimte in hotels en logementen ter plaatse. Wij repareeren allemierken Naaimachines, niet al leem vlèg en goedkoop, maar bovesdieli met garantio. Wij geven de hoog\td prijzen voor Hand- en Trapmachines, Defeï^ geen bezwaar 2388 Het Machinehuis, Haven, Tel. 1 1803 UIT DE CONFECTIE-INDUSTRIE EN HET BONTBEDRIJF. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: De samenwerkende bonden van arbei ders in de textiel- en kleedingindustrie hebben zich eenigen tijd geleden met de werkgeversbonden in verbinding gesteld, om te komen tot een C.A.O., welke de ge- heele confectie-industrie zou omvatten. Daar de onderhandelingen te lang duur den, werd de vacantieregeling uit de C.A. O. gelicht en op verzoek door het college van rijksbemiddelaars begin Juli van dit jaar bindend voorgeschreven. Hiermede was de eerste wettelijke vacantieregeling in ons land tot stand gekomen. Inmiddels was ook overeenstemming be- rêikt over de overige sociale bepalingen van het contract en verbindendverklaring werd bij het college van rijksbemiddelaars aangevraagd. De Staatscourant van 4 No- vembe j.l, bevatte de bindende oplegging van deze bepalingen voor de heele confec tie-industrie. Zij treden 24 November in werking. Sinds 1922 bestond er in het bontbedrijf geen C.A.O.; thans is evenwel tusschen den bond van arbeiders in de textiel- en kleeding-industrie en de werkgevers over eenstemming bereikt. De sociale bepalin gen van deze C.A.O. zijn practisch gelijk aan die voor het confectiebedrijf. BLOKKADE-PRIJSVRAAG. In het blad „Blokkade", een uitgave van het departement van volksvoorlichting en komsten, gewijd aan den strijd voor onze voedselvoorziening, komt een prijsvraag voor, waaraan prijzen in geld, Winterhulp- loten en boeken verbonden zijn. In een deel van de oplage van dat blad is ten on rechte 1 November als laatste termijn van inzending vermeld. Oplossingen worden tot 1 December ingewacht bij de afdee- ling actie propaganda van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, Prinsessegracht 21, 's-Graven!1 ge. GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE VAL. Dinsdag is de 68-jarige vrouw E. v. d. H. uit de Witte de Withstraat te Rotter dam, van een trap in haar woning geval len. In het iekenhuis aan den Coolsingel is zij eenigen tijd na aankomst overleden. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN STROOPERS. Marechaussee door schot gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het onder de gemeente Langerak tot een ernstige botsing gekomen tusschen politie en eenige stroopers. Naar wij vernemen, waren in den be- wusten nacht marechaussee, de gemeente politie en een jachtopziener eenige stroo pers op het spoor, die hun onwettig be drijf uitoefenden onder genoemde gemeen te. De politiemannen hadden zich be schermd door de duistenis, verscholen in de uiterwaarden van de Lek, en een hun ner, de marechaussee Spruit, had zich ge posteerd op een roeiboot, die aan een der strekdammen in de rivier gemeerd was en waarmede de stroopers zich naar hun jachtterrein hadden begeven, zoodat het te voorzien was, dat zij op dezelfde wijze den terugweg zouden moeten aanvaarden. De politieman had goed gezien en toen op een gegeven oogenblik de stroopers zich op den dam begaven teneinde weer scheep te gaan, sprong de marechaussee te voorschijn en riep hun „halt, politie" toe. Een der stroopers, die hem tot op eenige meters genaderd was, loste in antwoord op deze vordering een schot uit zijn jachtge weer, waardoor de marechaussee bijna de volle lading in een zijner beenen kreeg. Het mag een geluk heeten, dat het slacht offer, dat in het donker dezen aanslag niet kon voorzien, door het schot niet ernstiger is getroffen. Zijn verwondingen waren echter van dien aard, dat hij naar een zie kenhuis te Utrecht moest worden overge bracht. De overige politiemannen zijn erin ge slaagd drie mannen te arresteeren, nl. G. M. en A. M. uit Langerak en C. V. uit Ar- kel. Laatstgenoemde is aanvankelijk te Nieuwkoop in hechtenis gehouden en Schijnt later weer te zijn vrijgelaten. G. M. en A. M. zijn Dinsdagavond naar het poli tiebureau te Schoonhoven overgebracht en Dezer dagen stond een kort bericht in de dagbladen, dat melding maakte van het feit, dat het personeel voor de Nederland sche Ambulance binnen zeer korten tijd opgeroepen zal worden Zoo zal dan na maanden van moeizame voorbereiding de Nederlandsche Ambulan ce in 'het Oosten haar taak aanvangen. De offervaardigheid van duizenden Ne derlanders hebben de uitvoering van dit mooie werk mogelijk gemaakt. Denk echter niet, dat „we er al zijn". Veel, heel veel igeldi is nog noodig om. den arbeid van de ambulance ginds'naar wensch te laten verloopen. Blijf daarom de Nederlandsche Ambulance steunen en stort uw bijdragen op girorekening. 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 21 NOVEMBER. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Gramo- foonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 BNO: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmu ziek 8.35 Ochtendgymnastiek 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de kleuters 11.20 Gramofoonmu ziek 12.00 Ensemble Jack der Kinde ren 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 De Melodisten, solisten en gramofoonmu ziek 14.00 Gramofoonmuziek 15.00 Concertgebouworkest (opn.) 16.00 Bij bellezing 16.20 Pianovoordracht 16.45 Otto Hendriks en zijn orkest 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Voor de jeugd 17.45 Viool met pianobegeleiding 18.10 Sportwetens- waardigheden 18.30 De Ramblers 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 „Weenen zingt", muzikaal programma. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken) 20.15 Gramofoonmuziek 20.45 Causerie „Een sterk man: dr. Ing. Fritz Todt" 21.00 Amusementsorkest 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: En- gelsche uitzending: „Economic News from Holland" af Gramofoonmuziek 22.15 Gramofoonmuziek 23.3024.00 Klaas .van Beeck en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Orgelcon cert (opn.) 10.40 Voordracht 11.00 Zang met pianobegeleiding 11.30 Gra mofoonmuziek 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest 12.40 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten 13.05 Omroeporkest 14.00 Gevarieerd middagprogramma 15.00 Voor de vrouw 15.45 Revida-sex- tet 16.30 Voor de jeugd 17.00 Gra mofoonmuziek 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30 Ge rard Lebon en zijn orkest en gramofoon muziek 18.30 Causerie „Onze volkshuis houding" 18.45 Orgelconcert 19.00 Actueel halfuurtje 19.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek 19.45 Reportage 20.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist (met inleiding). (Vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.00 Herdenking van den geboortedag van P. A. de Genestet 21.15 Rotter damsch Philharmonisch orkest en solist 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Gra mofoonmuziek 22.1022.15 A vond wij - ding. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. Ie Programma: 7.1520.15 Hilversum I 20.1524.00 Duitsch Programma. 2e Programma: 7.1520.15 Hilversum II 20.15—24.00 Programma uitsluitend voor aangeslotenen bij Radio Distributie Cen trales. 3e Programma: 7.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 4e Programma: 7.0021.05 Duitsch Pro gramma. daar opgesloten. Het zijn vader en zoon en de vader staat 'bekend als een berucht strooper, die reeds eerder met de justitie in aanraking is geweest. Wij vernemen nog, dat de beide mannen vermoedelijk heden naar Dordrecht zullen worden overgebracht en ter beschikking zullen worden gesteld van den officier van justitie aldaar. De politie heeft twee jachtgeweren in beslag genomen. IVOROL: De Kwaltleits-iandpasta. FEUILLETON DE VLUCHTELING VAN CAYENNE door OTTO BINNS. Geautoriseerde vertaling. 65) HOOFDSTUK XIX. Geruimen tijd wachtte Langdon, verbor gen in dezelfde duisternis, die zijn vijand beschermde, op eenig teeken van André. Achter hem hoorde hij Jules de kampge- nooten opgewonden uitleg geven van den toestand, maar voor hem uit bleef alles, behalve het gezoem van. de duizenden in secten en de spaarzame geluiden van en kele nachtdieren, doodstil. Het woud scheen de duistere woonplaats van een sluipenden dood. Hier in de diepste schaduwen was ergens een man verborgen, gewapend met een geweer, bezield met moordlust, die een grooter gevaar voor hen vormde dan het gevaarlijkste wilde dier, dat er in het woud huisde. Terwijl hij roerloos als een standbeeld tusschen de boomen de wacht hield, voel de hij plotseling de merkwaardige gelijke nis tusschen den toestand van André en den ziinen van eenige uren geleden. Hij zelf was evenwel slechts gewapend ge weest met een bijl, een wapen dat alleen nut had voor gebruik van vlakbij, terwijl de andere een geweer tot zijn beschikking had, hetgeen beteekende, dat hij veilig in de duisternis verborgen kon blijven, en toch een voortdurend gevaar voor de men- schen in het kamp vormde. Zoo lang hij nog amunitie bezat, zou de man gevaarlijk zijn. Hij zou in staat zijn, ongemerkt het kamp tot vlakbij te naderen, een doodelijk schot te lossen, en zich dan weer terug trekken, ongenaakbaar voor de anderen. Tegen deze bedreiging hielp geen wacht post, het was noodzakelijk, dat hij neerge schoten werd ais een gevaarlijk wild beest. Grimmig zete Langdon zijn tanden op el- baar en wachtte geduldig zijn kans af, die ker moest komen. Langen tijd gebeurde er evenwel niets. De geluiden in het kamp stierven langza merhand weg, het gekwaak van de kikvor- chen hield op, en slechts het gezoem van de insecten en het eeuwigdurend gemur mel van de beek bleef hoorbaar. Op den duur werden zijn ooren zoo gewoon aan deze geluiden, dat hij ze niet meer scheen waar te nemen. Hij was zich nog slechts bewust van de stilte, en een gevoel van ge spannenheid, veroorzaakt door het lang durig wachten. Dan, eindelijk, bereikte hem ergens vanuit het woud het geluid van drassigen grond, die zuigend ingedrukt werd door zware voetstappen. Langdon haalde diep adem en hield zijn geweer gereed, terwijl zijn oogen vergeefs de diepe duisternis trachtten te doorboren. Opnieuw klonk het zwakke geluid, hij kon niet uitmaken uit welke richting het kwam, maar zonder twijfeld kwam de man, die den vliegenden dood in zijn handen meevoerde, behoedzaam naderbij. Even la ter klonk uit het kamp de stem van Adèle en op hetzelfde moment schoot vanuit een boschje een weinig rechts van den wach tenden man, een vuurstraal uit een ge weerloop, en fluitend suisde een kogel -in de richting van het kamp, onmiddellijk ge volgd door den hartverscheurenden kreet van een vróuw. Langdon begreep dat de kogel zijn doel gevonden had, en met een woest gegrom sloop hij snel maar geluidloos in de rich ting van de plek waar hij de vuurstraal had gezien. Hij was echter zoo ongelukkig over een onder het mos verborgen boom stronk te struikelen, en eer hij weer over eind gekomen was, had André. gewaar schuwd door het lawaai dat hij bij zijn val maakte, zich reeds in veiligheid gebracht. Hij hoorde den man spottende lachen, en vernam het geluid van haastige voetstap pen, die hij evenwel niet trachtte te vol gen, wetend dat dit volslagen nutteloos was. Niet alleen zou hij er niet in slagen den man te achterhalen, maar bovendien liep hij zelf gevaar in de dichte duisternis verloren te loopen. Hij bleef stilstaan, en trachtte na te den ken over de beste manier van handelen. Plotseling klonk dieper uit het woud een geluid, dat hem het bloed in de aderen deed stollen de kreet van een mensch in doodsangst. De oorzaak van dezen kreet kon hij onmogelijk raden, maar hij was er van overtuigd, dat de man die hem uitte, iets vreeselijks was overkomen. Eenige oogenblikken later wist hij. dat hij gelijk had, vanuit de duisternis klonk het wan- pig gekreun van een verloren man. Hij hoorde hoe André wild in het rond rende, zortder eenige poging tot voorzichtigheid. Het scheen hem toe, dat de schreden naar hem toekwamen, en gespannen wachtte hij het oogenblik af, dat de man zou verschij nen, zich afvragend wat de oorzaak van deze plotselinge verandering kon zijn. Maar dan klonken de voetstappen ineens meer naar rechts, ze werden snel zwak ker, en stierven ten slotte geheel weg. An dré was blijkbaar in het oerwoud verdwe nen. Vanuit het kamp klonken luide stem men. en toen hij zich omwendde om terug te gaan, hoorde hij Harborough zijn naam roepen. „Dudley." „Hallo!" antwoordde hij, en haastte zich in de richting van het kampvuur. Toen hij daar aankwam, vond hij het heele kamp in wilde verwarring. Sandy Muir. nog half versuft, wreef zijn ver doofde beenen om den bloedsomloop te herstellen; Le Coq en Pedro lagen stevig gebonden een eindje van het vuur ver wijderd. Jules stapte met zi.fn geweer in den aanslag als een schildwacht langs den rand van 't woud en hij zag Harborough voor den ingang van een der hutten staan met 'n hopelooze uitdrukking op zijn ge laat. Jules rende naar hem toe. „Heb je dien smeerlap te pakken kun nen krijgen?" „Helaas niet." „Maar ik hoorde hem schreeuwen." „Dat is zoo. Er is hem iets overkomen, maar ik weet niet wat. In ieder geval is hij er waarschijnlijk erg aan toe." „Hij heeft Adèle doodgeschoten." •„Dood?" De kogel ging recht door haar hart. Ze uitte een schreeuw en zakte dan dood in el kaar. We hebben haar de hut binnengedra gen. Mimi zit by haar, zy huilt alsof haar hart breekt." Langdon was diep getroffen door dit nieuws. Hij had wel geweten, dat de ko gel Adèle geraakt had, maar had niet kun nen vermoeden, dat het schot doodelijk was geweest. Een eindeloos diep medelij den met Mimi welde in hem op, terwijl hij Jules haastig eenige bevelen gaf., „Bewaak den rand van het bosch zorg vuldig, Jules, maar zorg dat je in de scha duw van de boomen blijft, voor het geval de moordenaar terug mocht komen. Ik geloof wel niet, dat hij dat zal doen althans niet dezen nacht, maar we kunnen niet te veel op onze hoede zijn." „Ik zal me wel gedekt houden, maar als ik hem in het oog krijg „Schiet op het eerste gezicht. We mogen niets iskeeren." „Begrepen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2