DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ONTSLUITING VAN HET OOSTEN Nieuwe bonnen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10107 Sa Geid&eHeSoii/fca/rit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Hel kapitalisme Duitschland roept de volkeren op, om te strijden tegen het kapitalisme. De wereld is ook herhaaldelijk door de Pausen opgeroepen, om den strijd tegen het kapitalisme aan te binden. De katholieken kennen dus dien strijd. Ten overvloede voor onze lezers, hopen we, zjj er nog eens op gewezen, dat strijd tegen het kapitalisme niet beteekent strijd tegen het privaat bezit van produc tie-middelen, m.a.w. van kapitaal; niet beteekent strijd tegen de persoonlijke be zitters van kapitaal. Dat laatste beoogde het Marxisme met zijn leer over het pri vaat-bezit, dat diefstal zou zijn, en over den klassenstrijd, die noodzakelijk werd ge- heeten. Kapitalisme is kort gezegd het stel sel, waarin wordt geproduceerd alléén en uitsluitend om de winst; waarbij al dan niet winst maken de norm is voor de be paling van het al dan niet nuttige van productie; waarbij het kapitaal een dicta toriale macht heeft over den arbeid; waar bij de kapitaal-bezitters voor degenen, die den arbeid praesteeren, geen enkele mede zeggenschap in het productie-proces erken nen. Tegenover dat kapitalisme, het liberalis tische kapitalisme, het mammonisme heb ben de Pausen de christelijke beginselen gesteld. Zooals voor alle kwaad, is ook voor dit kwaad de beleving der christelijke begin selen het krachtdadigst, het doeltreffendst, het meest positieve verweermiddel. Wij hebben naar de stem van de Pausen geluisterd. Ja; maar met voldoende volgzaamheid en geestdrift? In een artikel in de „Gelderlander" van gisteren lezen we: „Dat het heden, nqast een oorlog, ook een sociale revolutie te zien geeft, een revolutie, die ook na den oorlog duren zal en waarin de idealen uit Rerum Novarum en Quadragesimo An no eindelijk de kans krijgen, verwe zenlijkt te worden, dat is het, wat ve len niet willen of kunnen inzien. En toch moest dit juist een voorwerp zijn van onze dagelijksehe aandacht. De oorlog gaat voorbij, de toekomst moet nog gemaakt worden. Dit is de tijd, waarin voor geslachten lang een nieuwe vorm van leven geboren gaat worden. En wat velen in het verleden wel licht hebben verzuimd, kan nu worden goedgemaakt. Wanneer men ons vraagt hoe, dan antwoorden wij daarop: door na te denken en te bidden. Door na te denken. Opdat van velen van ons de houding verandere. Men mag niet stok-stijf vasthouden aan het geheele verleden. Het feit alleen reeds, dat het tot zulke ontsporingen kon ko men, als wij allen hebben gezien, moest in dit opzicht een waarschuwing zijn. Aan ons is het, om in dezen groot- schen tijd groot te leeren denken. Niet langer benepen te zijn en klein van geest. Wanneer wij dezen tijd willen verstaan en een toekomst voor onze kinderen willen scheppen, dan moeten wij lichtdragers zijn en revolutionnai- ren, zooals Quadragesimo Anno revo- lutionnair is. Angst of afkeer zijn geen raadgevers. Slechts bereidheid van geest en een brandend hart". Wij moeten het goede zien in de dingen, in de feiten, ook in dézen tijd. Goed in dezen tijd is, dat velen helaas óók velen nog héélemaal niet! meer gaan na denken en bidden; dat velen ook in 't bij zonder meer gaan nadenken over de ver wezenlijking van de groote idealen uit Rerum Novarum en Quadragesimo Anno! De beleekenis van het nieuwe bestuur WAT DE „DIPLO" SCHRIJFT. De vorming van een rijksministerie voor de bezette gebieden en het oprichten van de rijkscommissariaten Oostland en Oe- kraine vormen dad. van de hoogste po litieke en historische beteekenis, aldus de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz". Want terwijl de Duitsche legers den oorlog tegen het bolsjewisme tot aan de totale vernietiging voortzetten, wor den die gebieden, die bevrijd -Ijn van het systeem, dat een hoon was voor de Euro- peesche cultuur en beschaving, geplaatst op nieuwe bestuursrechtelijke grondslagen. Door het feit, dat Duitschland deze taak op zich neemt, bewijst het op de duidelijk ste wijze zijn Europeesch verantwoorde lijkheidsbesef. De gebieden, die zoodoende weer opgenomen worden in het Europee sche continentale verband, krijgen hier door weer hun door de natuur opgelegde taak te vervullen, waaraan zij totdusver onttrokken waren. In dezelfde mate, waar in de Westelijke deelen van het oude Rus sische rijk de ravitailleering van Europa zullen versterken, zal ook de op hoog peil staande industrie die graad van levens mogelijkheid en beschaving geven, die haar onder het bolsjewisme totaal ontzegd was. De ondraaglijke toestand zal afgeloo- pen zijn, waarin de Sowjet-Unie zich van Europa afzonderde, hetgeen tengevolge had, dat de Europeesche industriestaten in een strategisch-politiek omhoudlbare, economisch hoogst bedenkelijke positie werden gedrongen, terwijl tenslotte de to pografisch zoowel als geografisch tot Eu ropa behoorende bevolkingsmassa's steeds meer vervreemden van de cultuur van het Avondland. De onoverkoomlijke muur, die tusschen de volksmassa's der Sowjet Unie en Europa was opgericht, is thans defini tief omvergehaald. Het venster, dat Peter de Groote eens aan den Europeeschen kant had geopend, doch door de bolsje wisten weer dichtgemetseld werd, hebben de Duitsche troepen tot een breed poort vc-breed. Van historisch standpunt uit gezien ge beurde dit nog net bijtijds. Dit gebeurde op het oogenblik, waarop de Duitsche over winning in het Oosten geconsolideerd is, terwijl het bolsjewisme van zijn kant bij zijn aftocht naar Centraal-Azië alleen puinhoopen achterlaat en wil achterlaten. Deze ontwikkeling schrijdt onophoudelijk voort..Het einde is de bevrijding van Oost- Europa. Het doel van al de volken, die thans voor de vernietiging van het bolsje wisme strijden, is ook op deze plaats de nieuwe ordening van Europa zoo snel mo gelijk in te voeren. De aanblik, die de puinhoopen, de afge brande steden, de stroomen vluchtelingen en de uitgehongerde menschen bieden, is niet in overeenstemming met de ethische opvatting van het nieuwe Europa. Het zou gemakkelijk geweest zijn om deze bevolking aan haar lot over te laten en haar zelf de gevolgen van het bolsje wistische systeem te laten dragen, doch het nation aal-socialistische Duitschland dat wraak noch leedvermaak kent en welks doel op het gebied van de buitenlandsche politiek zich in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid beweegt in de rich ting van een nieuwe, betere orde en een duurzamen vrede, wenscht in het Oosten van Europa evenmin een chaos als in het Westen, "'aarom hoort het tot de taak van het nieuwe burgerlijke bestuur om al het puin op te ruimen, dat de bolsjewisti sche heerschappij bij den aftocht van het bolsjewistische leger in het reusachtige gebied tusschen de Finsche Golf en de Zwarte Zee heeft achtergelaten. Het feit, dat de leiding van dit bestuur in handen ligt van een rijksminister, doet de betee kenis uitkomen van deze taak, welke niet MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME beperkt, blij ft tot de meest noodzakelijke opruimingswerkzaamheden, doch den her bouw voor oogen heeft volgens Europee sche maatstaven en be0rippen. De vervul ling van deze taak -taat geheel onafhan kelijk van het verdere verloop en den duur van dezen oorlog. Want aan den eenen kant duldt de toestand, waarin deze Ooste lijke gebieden zijn aangetroffen, geen uit stel, en aan den anderen kant mag ook de ooftog geen beletsel zijn voor die jonge krachten van het nieuwe Euro na, die in w:.rwil van alle vijanden en afgumstigen het continent willen opbouwen. Er wordt begonnen met een werk, dat voor de toe komst van de wereld in het algemeen en van Europa in et bijzonder nauwelijks van minder beteekenis zal zijn dan vroeger de openstelling vr- n:°"we werelddeelen door Europeesche energie. De inrichting van de barnsteen-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam is in vollen gang. In de vitrine op den achtergrond onderscheidt men het kostbare koggeschip, dat geheel uit dezen merkwaardigen steen is vervaardigd (Pax-Holland-De Haan m) DE STRIJD,IN HET OOSTEN In aanvulling op het weermachtsbericht van gisteren verneemt het D. N. B.: Het weermachtsbericht maakt alleen mel ding van het feit, dat de gevechtshandelin gen aan het Oostelijk front ook verder met succes verloopen, zonder daarbij nauwkeu riger plaatsaanduiding te geven. Uit de oeschikbare berichten blijkt, dat de ge vechtshandelingen betrekking hebben op het gebied van Moskou, dat van Leningrad, op De Krim en het Zuid-Oosten van het Ladogameer. De vernietiging van 171 pant serwagens, waarvan melding wordt ge maakt, komt neer op de vernietiging van bijna zes bolsjewistische pantserdivisies binnen drie dagen. Ongeveer even groot is het verlies aan bolsjewistische luchtstrijd krachten. In zes dagen gingen daarvan 232 vliegtuigen verloren. In denzelfden tijd gingen slechts 24 Duitsche toestellen aan het Oostelijk front verloren. Het geringe Duitsche verlies toont aan, dat de Duitsche luchtmacht in den strijd niet op dien af weer stuit, die overeenkomt met de getal len der bolsjewistische luchtmacht, waar voor zoo sterk propaganda is gemaakt. Het verlies van meer dan 15.000 bolsjewisti sche vliegtuigen, waarvan de Fuehrer op 3 November mededeeling deed, doet zich bier gevoelen. Van militaire zijde verneemt het D. N. B. dat de geslaagde aanval der Duitsche troe pen in het Donetsbekken ook gisteren niet door den taaien boisjewistischen tegen stand kon worden opgehouden. De wanho pige pogingen der bolsjewisten, die door pantserwagens en vliegtuigen werden ge steund, strandden op het hevige vuur van Duitsche artillerie en pantserwagens. Duit sche pantserwagens drongen door de vijan delijke linies, kwamen in de flank der bolsjewieken en verijdelden de tegenaan vallen. De Duitschers namen 1500 bolsje wieken gevangen. Het Hongaarsche Tel. Ag meldt, dat de verbonden troepen in den geheelen Zuide lijken sector van het Oekrainsche front met xracht oprukken en de Sovjetstrijdkrach ten, die zich in het gebied om Rostov ver dedigen, op een klein terrein hebben sa mengedrongen. Men is nog bezig met de telling der gevangenen en van den buit. Aan het front der Hongaarsche troepen von. den geen gevechtshandelingen plaats. VOORTDURENDE ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht is 18 November aan het geheele Oostelijke front wederom ononderbroken in den aanval geweest. Eenige bolsjewistische vliegvelden waren blootgesteld aan den Duitschen bommen- hagel. Vele bolsjewistische vliegtuigen werden vernield of onbruikbaar gemaakt. Tn"het gebied rondom Moskou werden spoor wegen aangevallen. Een pantsertrein werd vernield, een andere pantsertrein, acht transporttreinen en eenige locomotieven zwaar beschadigd. Ook in den Noordelijken sector van het Oostelijk front, met name ten Oosten van Tichwin, heeft de Duitsche luchtmacht ver scheidene onr vakken aangevallen en ver broken. Vier transporttreinen werden het Slachtoffer van Duitsche bommen. In het zelfde gebied hebben andere gevechtseen heden van de Duitsche luchtmacht troepen concentraties en artillerieste linger der bolsjewisten gebombardeerd en belangrij Ke verliezen aan manschappen veroorzaakt. Verder waren de aanvallen der Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de haven '-•en Sebastopol, waarbij een transport- sch. p van middelbare grootte zware bescha digingen werden toegebracht. Ook in dit gebied werden spoorlijnen verbroken vijf transporttreinen beschadigd en tot staan gebracht. Gevangen genomen bolsjewieken, die op 18 November in het gebied van Leningrad zijn binnengebracht, hebben verteld, dat te Leningrad een nieuwe golf van execu ties is ontstaan, waaraan ditmaal een reeks commissarissen ter offer is gevallen. Als motiveering van deze, door den ste delijken commandant uitgesproken dood vonnissen is opgegeven, dat de commissa rissen hun plichten bij de troepen hadden verwaarloosd en door nalatigheid hadden bijgedragen tot het slechter worden van de stemming onder de soldaten. Ook werden de commissarissen verantwoordelijk ge steld voor ce vergeefsche uitbraakpogingen uit Leningrad. Om aqn deze „liquidaties" nog een af schrikwekkender effect te geven, zoo mel den de gevangenen, zijn andere commissa rissen belast met de uitvoering van de exe cuties. AMERIKAANSCHE ILLUSIES Uit Amerika bereikt ons het bericht, dat Harriman, de buitengewoon gevolmach tigde der Vereenigde Staten ter uitvoering van de Leen- en Pachtwet in Engeland, vóór zijn vertrek naar Engeland in New York verklaard heeft, dat een herziening van de neutraliteitswet de bevolking in de door Duitschland bezette Europeesche ge bieden in hun tegenstand versterken en aanmoedigen zou. Met andere woorden: deze officieele vertegenwoordiger van de regeering-Roo- sevelt speculeert erop, dat de bevolking in de bezette gebieden van Europa moed zal vatten bij de gedachte, dat het nu niet lang meer duren zal, of Amerika zal met zijn groote kracht Europa 'ns een handje komen helpen. En daar Harriman een officieele verte genwoordiger is, mag men aannemen, dat hij de meening weergeeft van de officieele kringen te Washington, zoodat men zeg gen kan, dat een van de resultaten, wel ke men te Washington van de herziening der neutraliteitswet verwacht, is, dat de bevolking van de bezette gebieden sabo tage gaat plegen. Dat zouden de heeren wel graag willen, maar het zal niet gaan. Deze bevolking heeft er schoon genoeg van, de blokkade, die bedoeld is als een strop om den nek, zelf nog straffer aan te halen. Zij voelt niets voor een zelfmoord, ook al zou dat den heeren in Londen en Washington nog zoozeer te stade komen. Bovendien heeft men hier zoo zijn eigen opvattingen omtrent het zich mengen in de zaken van anderen. Wij meenden, dat Amerika de z.g. Mon- roe-leer huldigde, welke de algemeene stelregel inhoudt, dat Amerika voor de Amerikanen is, dat anderen dus niets te maken hebben in Amerikaansche aangele genheden en dat omgekeerd de Amerika nen hun neus niet moeten steken in de wespennesten van andere werelddeelen. Deze leer is blijkbaar een verouderd be grip geworden in de gedachtengang van Roosevelt c.s. Of misschien moet men het zóó uitdrukken, dat deze leer blijkbaar al leen geldt, wanneer het in de kraam van Roosevelt te pas komt. In plaats van de Monroe-leer is thans een openlijk imperialisme getreden, dat niet schroomt zich ongevraagd in Euro peesche aangelegenheden te mengen, het zelfs aandurft om de bevolking van de be zette gebieden tot weerstand, verzet en sabotage aan te sporen. Amerika is bezig een heel anderen weg in te slaan, dan is aangegeven in het Mon- roe-princiep. Het ziet zijn kans schoon, om met behulp van dezen oorlog, een wereld positie te veroveren. Daartoe staan Roose velt thans Britsche. Canadeesche, Australi sche en Zuid-Afrikaansche troepen ten dienste: geld en goud heeft hij in over vloed; de bolsjewiek sneelt hem in de kaart. Nu nog de bevolking der bezette gebieden. Maar deze passen er feitelijk voor. DE COMMUNISTISCHE AANSLAGEN IN FRANKRIJK. Een communiqué van de Fransche over heid deelt mede, dat het onderzoek naar de communistische aanslagen in Frankrijk geleid hebben tot de arrestatie van vier personen, die bekentenissen hebben afge legd. Drie der gearresteerden kunnen be schouwd worden als de voornaamste aan stichters tot bolsjewistische activiteit. Huiszoekingen hebben geleid tot het vin den van revolvers, communistische vlug schriften en aanplakbiljetten, schroefsleu- tels om spoorrails los te draaien, spring stoffen en communistische literatuur. Een der gearresteerden, een Joodsch bontbe werker, is des nachts gearresteerd. Hij kon slechts na een gevecht door de politieman nen overmeesterd en in arrest gesteld wor den. Daarbij is een inspecteur van politie gewond. MomentjeN ZEVEN HUIZEN. Recht tegenover mij groeien zeven huizen. Zij verrijzen langzaam uit den grond als snel groeiende planten, zelfs zonder dat er al te luidruchtig aan gewerkt wordt. Een paar menschen, die eens enkele uren per dag timme ren of metselen en de huizen groeien. Uit die huizen leer ik, dat er niet zoo heel veel noodig is voor een daad. Ik had tot nu toe altijd gedacht, dat er, om huizen te bouwen, gewerkt en ge daan moest worden in het drukke, haastige tempo van dezen tijd. Dat een leger van arbeiders, metselaars, tim merlieden, smeden, stucadoors, lood gieters, dag in dag uit bezig zou zijn, zwervende en doende rond en in het groeiende huis. En in plaats daarvan zie ik nu al weken lang een enkelen metselaar en een enkelen timmerman en de huizen groeien onder hun .bezi ge handen, Zoo leer ik beseffen, wat één mensch doen kan. Het komt er slechts op aan door te zetten en vol te hou den. Niet overhaast, maar iedere mi nuut benuttend, gestadig doorwerkend aan het doel, dat men zich heeft ge steld. Wat dan één mensch presteeren kan, zie ik aan den groei van die huizen. Als wij slechts nooit den moed la ten zakken, presteert een enkel mensch in korten tijd méér dan zeven hui- .J „ER IS BU ONS IETS IN BEWEGING GEKOMEN". Hedenavond van 19.45 tot 20.uur zal Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie „Brandende kwesties" spreken over het onderwerp: „Er is bij ons iets in beweging gekomen". BOTER EN VET. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 November tot en met 9 December a.s. elke der met „53" en „54" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koo- pen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak geven de met „53" en „54" genummerde bonnen van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. Degenen, die destijds de met „53" genummerde bonnen van de vetkaart bij hun slager hebben in geleverd, ter verkrijging van gesmolten rundvet, kunnen thans dit rundvet betrek ken. DE JAPANSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. De democratische senator Pepper, die vaak gehouden wordt voor woordvoerder van de Amerikaansche regeering in kwes ties van buitenlandsche politiek, heeft vol gens de „International News Service" in een interview verklaard, dat de Ver. Sta ten alle pacificatiepogingen van Japan zul len afwijzen, zelfs wanneer dit oorlog be teekent. Pepper stelde de volgende Ame rikaansche eischen als grondslag van on derhandelingen: 1. Japans terugtocht uit China, 2. Schadeloosstelling van Japan aan China, 3. Terugtocht van Japan uit Indo china, 4. Opgeven van het denkbeeld der nieuwe orde. Wanneer Koeroesoe is geko men om een erkenning van de successen te halen, kan hij niet op begrip rekenen. Wanneer de oorlog een prijs vormt voor den tegenstand tegen „internationale roo- verij, waarmede Japan zich heeft ingela ten", dan moet de oorlog maar komen. Ja pan heeft mijl aan mijl de Amerikaansche belangen in Azië teruggedrongen. VERTREK VAN JAPANNERS UIT NEDERLANDSCH INDIë. SJANGHAI, 20 November (D.N.B.) Dc in Ned-er 1 anidsch-Indiwoonachtige Japan ners zijn d'oor den Japansehen consul-ge neraal in Batavia uitgenoodigd met het eind November vertrekkende schip „Foezi Maroe" naar Japan terug te - keer en. aan gezien dit de laatste groote gelegenheid voor vertrek is. De meeste kleine Japan- sche zaken in Batavia beginnen te sluiten. Slechts een kleine groep Japansche zaken lieden wil vooreerst blijven om de ont wikkeling van den toestand af te wachten. De nat' «ociaÜst'sche vrouwenorganisatie in Nederland breit duizenden paren sokken en handschoenen voor de soldaten aan het Oostfront (Polygoon-Meijer)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1