Jlietöpscaatjeó DUITSCHLAND Momentje. MAANDAG 17 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10104 Ste CeicbelieSoii/ftMit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EEN van de meest minderwaardige vor men van bestrijding en tegenkanting is het praatje, het gerucht, de fluister campagne. Het is als een sluipend gif; men merkt zijn sloopenden invloed, zijn doodende wer king, doch het toont zijn gezicht niet, het onttrekt zich aan de openbaarheid en de verantwoordelij kheid. Achter schotjes en horretjes doet het ge roddel zijn werk, achter handen voor den mond sist het venijn van den een op den ander. De aangevallene kan zich niet ver weren; hij weet niet van welke zijde de aanval komt; hij kan slechts vermoeden wat er gefluisterd wordt; hij kan het niet weerleggen, want tot wien hij zich ook wendt, altijd zal hij te hooren krijgen, dat hij aan het verkeerde adres is. „Ik weet er niets van hoor. Ik heb het ook maar van hooren zeggen. Maar of het waar is? De menschen zeggen zooveel". De menschen kletsen inderdaad ontstel lend veel. Wie in het centrum van de be richtgeving staat, in het knooppunt waar de draden van de inlichting en de nieuws- geving bijeenkomen, in het snijpunt van in- en uitvoer van „nieuwtjes" weet dat beter dan wie ook. Er wordt zoo ontstel lend veel verteld, voor onomstootbaar waar verzekerd, wat totaal uit den duim gezogen is! De oude Romeinen zeiden reeds: „Fama crescit eundo". wat zeggen wil, dat het ge rucht bij zijn verspreiding steeds aan groeit. „Meneer X. is vandaag niet op zijn kantoor". „Meneer X. is er vandaag niet, hij is zeker ziek". „Meneer X. is ziek". „Meneer X. is ziek, het moet nogal ernstig zijn", „Meneer X. is erg ziek, maar nie mand weet wat-ie mankeert", „Met die ziekte van meneer X. is het niet pluis, ze willen niet zeggen wat hij heeft". „Met meneer X. is het mis". „Meneer X. is ster vende", „Meneer X. is dood". Zoo is meneer X. gestorven aan een ge heimzinnige ziekte en de waarheid is slechts, dat meneer X. één dag niet op zijn kantoor was. Zoo gaat het maar al te vaak in normale tijden; doch In woelige dagen, zooals wij nu beleven, worden dergelijke kwalen en fouten der menschheid tot in het oneindige vergroot. Dan roddelt men er maar lustig op los, soms te goeder trouw, maar zeer dikwijls te kwader trouw, met boosaardig opzet. Dan worden kwaadaardige campagnes op gezet, met het voorop gezette doel om te stoken. Eén van die campagnes is het praatje, dat het geld, hetwelk aan Winterhulp wordt gegeven, naar Duitschland gaat. Verleden jaar heette het, dat het geld alle maal naar Duitschland ging. Dat was niet langer vol te houden, omdat er te veel landgenooten waren, die mild bedeeld wer den door Winterhulp. Men kon op z'n vin gers narekenen, dat er duizenden en nog eens duizenden werden uitgedeeld. Daar was dus iets wat niet klonte. Nu heet het, dat de helft naar Duitsch land gaat. Men kan zich boos maken over dergelijken onzin, men kan betoogen, dat Duitschland dat kleine beetje geld klein in verhouding tot de reusachtige sommen, die in eigen land worden opgebracht en klein in verhouding tot de milliarden-be- grooting van een reusachtig land met oorlogsprestaties absoluut niet noodig heeft, Het is alles aan doovemans ooren ge praat. Het beste, is, erop te wijzen, dat Winterhulp onverstoorbaar doorgaat met zijn zegenrijken arbeid en dat het ontel bare leger van dankbare volksgenooten, ook dit jaar wederom met ruime hand ge steund, een stille doch klare taal spreekt en zal spreken. Gij, die zoover meent te kunnen zien, dat gij dè geldtransporten heelemaal in Duitsch land kunt zien, wend uw oogen eens nader bij tot uw eigen landgenooten, tot uw eigen omgeving. Gij zult dan hun nood zien en tevens hoe Winterhulp daar wat licht en vreugde en warmte brengt. Gij zult dan niet langer verder willen zien en met toewijding uw deel in dit werk van groote menschelijkheid op uw schouders nemen. Zonder te luisteren naar of mee te doen aan het verspreiden van kletspraatjes. TIJD VAN WAARSCHUWING VOORBIJ. Herhaalde malen is in de pers gewaar schuwd. dat tegen het niet nakomen van het prijsaanduidingsbesluit in de toe komst strenger zal worden opgetreden. Er is echter nog steeds een groot aantal win keliers, speciaal in den groenten- en fruit handel, dat met een merkwaardige lucht hartigheid deze waarschuwingen in den wind heeft geslagen. Dat de tijd van waarschuwing thans voor bij is, hebben veel groentenhandelaren in Den Haag ondervonden. Bij een ingestelde controle langs de winkels werd een groot aantal overtredingen geconstateerd. In de eerste dagen werden reeds 47 gevoelige boeten opgelegd. Met de hoogste „prijzen" ging uiteraard diegene strijken, die reeds eerder voor een dergelijke overtreding be boet was. Dat de Overheid in het algemeen niet langer zal toezien, maar strenger zal op treden tegen hen, die van de omstandighe den misbruik maken om extra winsten te maken, bleek dezer dagen nog eens heel duidelijk, toen een verdachte, die zijn be middeling had verleend tot het buiten de veiling om koopén en verkoopen tegen te hooge prijzen, tot vier maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. DE MACHT VAN HET GOEDE Heerschappij van de geldzak, dat is ka pitalisme. De geldzak heeft geen geweten, kapitalisme is de ondergang van den mensch als redelijk wezen. Het maakt van den rijke een aandeel houder: wat gaat hem het lot van den werknemer aan? Hij kent den arbeider niet eens van de zaak, die gedreven wordt door en met zijn geld. De eenige band tus- schen hem en zijn bezitloozen medemensch is het geld, en het geld heeft geen geweten. Alleen het voordeel beslist. De aandeelhou der wint. Het kapitalisme maakt van den arbeider anoniem materiaal. Niet de mensch, die produceert, interesseert den aandeelhouder, maar het product, dat winst belooft. Om de winst is het te doen, om het dividend, dat opgedreven moet worden. Want het kapi taal beheerscht den arbeid en het geld heeft geen geweten. Zoo wordt de kleine man beroofd van zijn zedelijke waarde, en de eerlijke werker wordt een stuk machine, grondstof, materiaal, waarvan de kosten gedrukt moeten worden om 'zoo goedkoop mogelijk te verkrijgen, wat zoo duur mo gelijk verkocht wordt. Want het kapitalis me beheerscht het zakenleven, het gouden kalf is de afgod der eeuwen, en de kleine arbeider is maar een mensch. Wie kijkt er naar hem om? Zoo is het kapitalisme de ondergang van den mensch als zedelijk wezen, of hij nu werkgever of werknemer, bezitter of be- zitlooze is. En het internationaal kapitalisme is de ondergang van het zedelijk wezen der vol keren. Als de winst maar blijft, dan mag een Volk vergaan. Het kapitaal heeft geen geweten, de Mammon is de groote vijand van de heilige Scheppingsorde. Daarom staat er geschreven: „Gij kunt niet God dienen en den Mammon". De vrienden van den Mammon vinden het niet prettig, als dat maar zoo hardop gezegd wordt. Hun belangen staan op het spel en daarom moeten zij wel haten, wie de macht van hun goud belaagt. Vandaar hun haat tegen het socialistische Duitsch land, dat het waagt den Mammon te ont tronen en den arbeider de eervolle plaats te geven die hem toekomt. Het nationaal- socialisme, dat uit naastenliefde geboren is en de gezonde nationale waarden erkent en eert, zal de verderfelijke heerschappij van het kapitalisme te niet doen. Kleine man, werknemer, gij hebt Uw be lang begrepen. Duitschlands zaak is Uw zaak, de strijd van den Führer is Uw strijd. Laat U niet door duistere dreigementen of tooverformules van deze eenvoudige waar heid afbrengen. Het gaat om Uw waarde als zedelijk wezen, het gaat om de eer van den arbeid. En gij, bezitters, kapitalisten, zoolang gij vrienden van den Mammon zijt, is Uw haat het natuurlijk gevolg van Uw vrees. Maar er_ zijn onder U idealisten, wier geweten luider spreekt dan de beursbengel. Zij zijn eenvoudig kameraad geworden. Hun getal is nog klein, maar wie weet! Niets is zoo machtig als de macht van het goede. Dr. J. SMIT. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ST. NICOLAAS. Het Huisgezin schrijft: „Er kan in ons land gebeuren wat wil: het St. Nicolaasfeest gaat door. Dat feest heeft zulk een traditie, dat niemand en niets daaraan afbreuk kan doen. Het Sinterklaasfeest van straks zal an ders zijn dan anders. Dat hoort men zoo te hooi en te gras. En dan beluistert men verzuchtingen over amandelen, boter en suiker, welke inderdaad zeer voorname in grediënten zijn voor dien avond, als de maan door de boomen schijnt en de mak kers hun wild geraas staken. Zal het gemis aan die grondstoffen het feest zijn luister en genieting mogen ont nemen? Neen! Het Sinterklaasfeest is immers niet al leen voor de lekkerbekken en smulpapen. Het is allereerst een feest van het hart Daarom voelen we ons op dien avond zoo warm-gestemd, zoo vrijgevig en gul, zoo blij met de kinderen en zoo kinderlijk met de blijden. De onrembare man, die altijd werkt en studeert vindt in de huiskamer zijn vreugde; de familie is nooit inniger bijeen dan wanneer het hart vol verlangen klopt. St. Nicolaas toovert de poëzie der hui selijkheid in alle gezinnen. En dan is het van zakelijk standpunt bekeken jammer dat het lucullisch ele ment zulk een geduchte veer zal moeten laten en dat Sint de meeste winkels zoo zal zien als het vroeger na zijn feest was. De keuze der geschenken zal derhalve dit jaar zich naar andere terreinen die nen te verplaatsen. De beurzen zijn smal, de zorgen breed, de voorraden gering. Maar er is nog wel iets te krijgen. En dan denken wij aan geschenken van gees telijke en blijvende waarde; een boek, een stukje handwerk, een ets, schilderij of tee- kening, wat Delftsch blauw, iets van Ne- derlandsche ceramische kunst, of van de hooggeroemde edelsmeedkunst, alle din gen, die het Nederlandsche huis, waarin nog zooveel buitenlandsch fabriekswerk prijkt, kan verfraaien. Wie in die richting iets zoekt, komt wel terecht." „MEVROUW IS NIET THUIS". Het politiek weekpraatje van Max Blok zijl, dat hij van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum n houdt, heeft tot titel: „Mevrouw is niet thuis". STRIJDT VOOR EUROPA Groot succes in Middellandsche Zee Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt: Op de Krim hebben de aanvallen der Duitsche troepen op Sebastopol en Kertsj ondanks taaien tegenstand van den vijand verder terrein gewonnen. In den middensector van het Oostelijk front zijn krachtige door infanterie en tanks ingezette tegenaanvallen van den vijand, afgeslagen. De Sovjets verloren hierbij 44 tanks. Zware batte rijen van het leger hebben met succes voor den oorlog belangrijke installa ties van Leningrad bestreden. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben bolsje wistische veldversterkingen, troepen concentraties, spoorwegen en vlieg tuigsteunpunten in het gebied ten Zui den van Moskou ten Oosten van het Ladogameer aangevallen. De vijand heeft zware verliezen geleden aan menschen, zware wapens en rollend materiaal. Andere succesvolle lucht aanvallen waren gericht op installaties van Moermansk-spoorweg. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen gebombarderd. Naar in een extra-bericht bekend is gemaakt, heeft de Duitsche marine een nieuw groot succes verworven. Duik- booten hebben in het Westen van de Middellandsche Zee een formatie Brit sche oorlogsschepen aangevallen. Daar bij brachten twee duikbooten onder leiding van de luitenants-kapitein Reschke en Guggenberger het vlieg tuigmoederschip „Ark Royal" tot zin ken en werd het slagschip „Malaya" zoo zwaar beschadigd, dat het de ha ven van Gibraltar moest worden bin nengesleept. Andere Britsche eenheden kregen torpedotreffers. Het vliegtuigmoeder schip „Ark Royal" was reeds op 26 September 1939 bij een luchtaanval zwaar beschadigd. Na hersteld te zijn was hij echter weer in dienst gesteld. De Britsche admiraliteit heeft dit ver lies toegegeven. .In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen voor de Oostkust van Schotland een Vrachtschip van 1500 b.r.t. vernietigd. .In Noord-Afrika hebben Duitsche ja gers vier vijandelijke vliegtuigen van sterke formatie Britsche jagers vernield .In den tijd van 5 tot 11 November heeft het Britsche luchtwapen 119 vliegtuigen verloren. In dien zelfden tijd zijn in den strijd tegen Groot-Brit- tannië zes eigen vliegtuigen verloren gegaan. Fort bij Sebastopol genomen Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Bij den aanval op Sebastopol heb ben Duitsche troepen een zeer ver sterkt en taai verdedigd fort genomen. De luchtmacht steunde de operaties bij Sebastopol en Kertsj door aanvallen op versterkingen, schepen en haven werken. Een bolsjewistische kanon neerboot en twee troepentransport schepen werden door bommen getrof fen. Bij Tichwin werden alleen door twee compagnieën pioniers 113 stel lingen genomen. In de wateren om Engeland heeft de luchtmacht de Farör en ten Oosten van Peterhead twee vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton tot zinken ge bracht en twee andere groote schepen zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtui gen hebben overdag bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op een hoog oven bij Middlesborough. In den af geloopen nacht zijn luchtaanvallen ge daan op hovenwerken aan de Oost- en Zuid-Westkust van Engeland. Bij een nachtelijk gevecht tusschen Duitsche patrouille strijdkrachten en Britsche motortorpedobooten in het Kanaal is een vijandelijke motortor pedoboot tot zinken gebracht. Waar schijnlijk is nog een tweede onderge gaan. De Duitsche strijdkrachten le den geen verliezen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes kaze- matstellingen bij Tobroek en een Britch vliegveld in de oase Dzjaraboeb gebombarderd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht zonder succes aanvallen gedaan op het kustgebied van Noord-West Duitschland. Een Britsche bommenwer per werd neergeschoten. In de laatste weken heeft de Duit sche luchtmacht opnieuw groote suc cessen behaald in den strijd tegen de Sovjet-luchtmacht. Van 1 October tot 8 November verloren de bolsjewisten in totaal 2714 vliegtuigen, waarvan 1293 bij luchtgevechten en 412 door af weergeschut: de rest werd op den grond vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het-Oostelijke front 183 Duitsche vliegtuigen verloren. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME DE STRIJD IN HET OOSTEN DUITSCHE VORDERINGEN BIJ TICHWIN Volgens een bericht van den Engelschen berichtendienst is te Koeibysjef bevestigd, dat de Duitschers de „belangrijke spoorlijn Leningrad-Wologda bij Tichwin overschre den hebben". HET FINSCHE FRONT. Het Finsche legerbericht van Zondag maakt melding van een levendige activiteit van de artillerie aan alle fronten. Van het Noordelijke front worden plaatselijke ge vechten gemeld. Van het Westelijke deel van de Karelische landengte wordt het overloopen van talrijke bolsjewisten naar de Finsche stellingen gemeld In den tijd van 22 Juni tot op heden is de Duitsche luchtmacht, naar het D. N. B. van welingelichte zijde verneemt, er in ge slaagd in totaal 135 Sovjet transport- en koopvaardijschepen van te zamen 383.650 brt. tot zinken te brengen en 131 trans port en koopvaardijschepen te beschadigen. Daarvan werden in de Oostzee 77 transport en koopvaardijschepen van te zamen 156.650 brt. tot zinken gebracht en 67 dergelijke schepen beschadigd. In de Zwarte Zee wa ren de aantallen der tot zinken gebrachte en beschadigde transport- en koopvaardij, schepen respectievelijk 58 en 64. De tot zinken gebrachte tonnage bedroeg daar 227.000 brt. Ook de Sovjet-vloot leed zware schade. 52 vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht en 57 beschadigd. In de Oostzee gingen door Duitsche bommenwer pers twee kruisers, negen torpedojagers, vijf patrouillevaartuigen, negen mijn vegers, een kustwachtschip en negen andere oor logsvaartuigen verloren. Een slagschip, drie zware kruisers, drie kruisers, een hulpkruiser, 18 torpedojagers, een kanonneerboot, twee mijn vegers, een flottilleleider en vijf andere oorlogsvaar tuigen liepen schade op. In de Zwarte Zee bracht de Duitsche luchttmacht de volgen de schepen tot zinken: een slagschip, twee kruisers, zes torpedojagers, tewe duikboo ten, twee kanonneerbooten, een luchtafweer schip, eep patrouillevaartuig, een motor torpedoboot en een bewakingsvaartuig. Schade werd daar toegebracht aan een zwaren kruiser, zes kruisers, een torpedo jager, twee torpedobooten, een kanonneer boot, een patrouillevaartuig en tien andere oorlogsvaartuigen. Dit bewijst in hoe sterke mate alleen de Duitsche luchtmacht er in is geslaagd de operatie mogelijkheid der Sovjetvloot te beperken en de koopvaardij vloot der bolsjewisten volkomen te ver nietigen. DE „ANGRIFF" OVER ROOSEVELT DE LANDKAART VAN TABORDA. De „Angriff" behandelt in het derde nummer van haar reeks: „Uit de verval- schingswerkplaats van den Jood Roose velt", de affaire van de Zuid-Amerikaan- sche landkaart en van de zoogenaamde plannen van Hitler met de godsdiensten. Het blad licht eerst de doopceel van Ta- borda, voorzitter der Argentijnsche parle mentscommissie van onderzoek naar bui tenlandsch gewroet, en noemt hem een •beroepsmisdadiger en handlanger van Roo sevelt. De „Angriff" schrijft, dat Taborda de man is, die de beruchte kaart van Zuid- Amerika met de „Duitsche verdeelings- plannen" had vervalscht. Roosevelt wei gerde deze kaart aan de pers té laten zien. naar men zich zal herinneren maar zij werd toch gepubliceerd door het Argen tijnsche blad „Critica", dat opgericht is door den schoonvader van Taborda. Overigens was deze landkaart geenszins alleen voor binnenlandsch gébruik be stemd. Niet voor niets maakte Roosevelt in zijn rede van 28 October melding van Panama. Immers, hier werd juist de staats greep volbracht, die dr. Arias als presi dent afzette en verving door een gewilli- gen dienaar van Roosevelt. De „kaarténtruc" was echter niet eens nieuw, aldus de „Angriff", die dan op merkt, dat de Londensche Daily Mirror deze kaart 28 Augustus had gepubliceerd onder het motto: Aanvalsplan van de Reichswehr (sic) op Zuid-Amerika. Maar op 2 October maakt de „Washington Ti mes Herald" melding van een plan om het stroomgebied van de Amazone te maken tot invloedsfeer van de Vereenigde Staten en daarheen millioenen emigranten te zen den, hetgeen Roosevelt volgens dit blad reeds twee jaar geleden had geëntameerd. Om Roosevelts plannen in de hand te wer ken, moest het wantrouwen van Zuid- Amerika op Duitschland gevestigd en daar door van de Vereenigde Staten afgewend' worden. Daarenboven koestert Roosevelt nog de noodige plannen omtrent steunpun ten in Zuid-Amerika, naar genoegzaam bekend is. De „Angriff" wijst ten slotte op de om standigheid. dat Roosevelts aantijging te gen Duitschland, dat het nationaal-socia- lisme voornemens zou zijn de bestaande godsdiensten te liquideeren en een we reldgodsdienst in te voeren, ook een bij bedoeling had. De president der Ver eenigde Staten had zooveel critiek van al le zijden te hooren gekregen op zijn be wering, dat de grondwet der Sowjet-Unie vrijheid van godsdienst waarborgt, dat hij het noodig achtte Duitschland op dit ter rein in de oogen van zijn godsdienstige landgenooten te bekladen ter vergoelijking van zijn steun aan de Sowjet-Unie. Leugens, vervalschingen, valsche voor stellingen, daarmee jagen de Amerikaan- EXCUUS VOOR AFWEZIGHEID. Ik vraag excuus voor mijn afwezig heid, maar ik was krank. Zoo onbegrij pelijk krank, dat ook de dokter er geen raad op wist. Ik lag in bed gaar te stoomen op 40 graden koorts, mijn keel zat dicht en dus dachten wij, de dokter en ik na een consult aan mijn ziekbed, griep. Maar toen kreeg ik kleine, roode muizenoogjes, die het licht niet konden verdragen en overal roode pukkels en vlekken en wij stel den een nieuwe diagnose vast; rood vonk. Dat zag er dus al minder mooi uit. Maar na drie dagen waren de hooge koortsen plotseling verdwenen en toen waren wij er achter. Weet u wat het was. Ik blaas nu ik het woord neerschrijf: de mazelen. U behoeft ech ter niet te lachen. Ten eerste omdat het heelemaal niet prettig is de maze len te hebben. Ten tweede, omdat de dokter mij verklaard heeft, dat maze len heelemaal geen kinderziekte is, maar slechts 'n kinderziekte wordt ge noemd, omdat het zóó besmettelijk is, dat practisch iedereen het vóór zijn tweede jaar heeft gehad. En dan vind ik maar, dat ik mij heel wat kraniger heb gehouden dan-U allemaal, die bij den eersten stoot gevallen zijt Er is dus geen reden tot lachen, maar veel eer tot innig medeleven, omdat ik ten derde nu nog net als de kinderen tien. dagen moet binnenblijven. sche president en een kleine bende ge schoolde misdadigers een vreedzaam volk in den oorlog. Juda en de vrijmetselaars zijn de opdrachtgevers van dezen bolsje wistenvriend, die zijn duistere plannen verbergt achter den kreet: Houdt den dief! Zijn vervalschingswerkplaats heeft lang zamerhand routine gekregen. Zij 'beschikt over geheel het ontzaglijke technische ap paraat der Amerikaansche politiek en der Joodsche kapitalisten. Zonder dat Amerika het merkt, wordt het langzaam vervormd tot werktuig in de hand van een enkelen man, die zijn politiek tot verovering van de wereldheerschappij voert met een b»n-, de van enkele misdadigers als helpers, zonder rekening te houden met mensohen- levens. HET OVERLIJDEN VAN GEN. HUNTZ1NGER DE STAATSBEGRAFENIS. In aanwezigheid van het Fransche staats hoofd, maarschalk Pétain, de Fransche re geering, een Duitsche en een Italiaansche delegatie, het geheele corps diplomatique en de hoogste vertegenwoordigers van de Fransche weermacht heeft Zaterdag te Vi chy de staatsbegrafenis plaats gevonden van den verongelukten minister van Oorlog, generaal Huntziger en diens zes, tegelijk met hem om het leven gekomen, medewer kers. In de kerk van St. Louis stonden de zeven lijkkisten, gedekt met de driekleur, waarnaast soldaten van de Fransche weer macht de eerewacht hadden betrokken. De kardinaal-aartsbisschop Gerlier, begroette maarschalk Pétain aan het voorportaal der kerk. De plaatsvervangend minister-president, admiraal Darlan, hield een korte rede, waarin hij generaal Huntziger een groot soldaat en voortreffelijk leider noemde. Hij herinnerde voorts aan de rol, die generaal Huntziger in het bijzonder had gespeeld bij de wapenstilstandsonderhandelingen. Niemand kon Frankrijk waardiger verte genwoordigen op den weg van het offer dan hij, die dit deed met het hem aangeboren gevoel voor eer en waardigheid en de hem eigen moreele reinheid. Om dit te getuigen zijn vandaag de vertegenwoordigers der rtgeering en der legers van Duitschland ge komen om zijn stoffelijk overschot de laat ste eer te bewijzen. Vervolgens vond een parade plaats en werden de lijkkisten op affuiten geplaatst. Tevens werd een bood schap van maarschalk Pétain aan het volk voorgelezen, waarin de verrichtingen van generaal Huntziger en de met hem om het leven gekomenen naar voren werden ge bracht. Onder groote belangstelling van bevolking en autoriteiten is Zaterdag ook in de Notre Dame te Parijs een rouwdienst gehouden. Maarschalk Pétain werd vertegenwoordigd door den buitengewoon gedelegeerde der Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon, generaal Bridoux en andere officieren. Van Duitsche zijde namen aan de plechtigheid deel de mili taire bevelhebber in Frankrijk, de gene raal der infanterie von Stülpnagel, verge zeld van de leden van zijn staf. Gezant Scbleier vertegenwoordigde den te Vichy vertoevenden ambassadeur Abetz. De kar dinaal-aartsbisschop van Parijs. Suhard, c'ebreerde de H. Mis, samen met kardinaal Baudrillart, den rector van het katholieke instituut en de twee bisschoppen van Parijs. VOORLOOPIG EINDRESULTAAT VAN ROEMEENSCH REFERENDUM. Het referendum over het programma van opbouw van maarschalk Antonescu heeft r.a zeven dagen van stemming een voorloo- p>g eindresultaat opgeleverd van 3.391.160 ,.ja"-stemmers en slechts 65 „neen"-stem- men. Aan de stemming hebben tot dusver in totaal 3.391.225 stemgerechtigden deel-

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1