ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zonde van li et goe.de PAK,! 33ste Jaargang No. 10103 S)e GekiM^kcSoix^Mit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer beslaat uit drie bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad V Behoelten Als de mensch aan zijn werkelijke be hoeften niet kan voldoen is dat voor hem een nadeel, een kwaad, misschien een ramp. Als de mensch zijn zelfgemaakte èn opgevoerde en opgeschroefde behoeften niet kan bevredigen kan dat voor hem zijn een voordeel, een goed, misschien een ze gen. De werkelijke, behoeften kunnen indivi dueel verschillend zijn. Iemand in een be schaafde streek, die in de gewoonten van zijn omgeving is opgevoed, zal b.v. meer werkelijke behoeften hebben, dan een mede-mensch, die zijn opvoeding in een onbeschaafd milieu heeft gekregen. Feit is echter, dat de behoeften van ve len veel grooter zijn, dan in dezer eigen belang gewenscht is. Voor dezulken kan het een zegen zijn, als de omstandigheden hen dringen, die behoeften in te krimpen. Als zij, wanneer de omstandigheden weer anders zijn, maar blijvende leering uit het verleden hebben wéten te trekken, en die behoeften weer niet gaan „cultiveeren"! Het „cultiveeren" van behoeften is in een samenleving met veel uiterlijke cul tuur en veel stoffelijke welvaart vaak een beletsel voor den opbloei van de geestelij ke cultuur, van de persoonlijkheid. Er zijn echter behoeften, die geculti veerd moeten worden. De behoeften aan waarheid en aan schoonheid. Het is verblijdend, dat de behoefte aan waarheid in een tijd als deze bij velen krachtiger roept om bevrediging. En evenzeer verblijdend is het, dat de behoefte aan schoonheid door velen die per wordt gevoeld. De behoefte aan het schoone is den mensch ingeschapen. Geluk kig de mensch, die deze behoefte op rede lijke wijze weet te cultiveeren; hij boort voor zichzelf open een bron van vreugde. In dit verband moet velerlei streven van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, om de kunst onder het volk te brengen, worden toegejuicht. Er is zooveel schoonheid te genieten in het leven rondom ons, zooveel schoonheid in de natuur en in de kunst, zooveel schoonheid vooral in onze kerken, zooveel schoonheid in den Godsdienst. Leer de schoonheid waardeeren. De mensch kan de schoonheid niet missen, om dat hij de vreugde niet kan missen. Een enkele bloem kan de gedachten van den mensch verzonnigen. En wij vertrappen zoo vaak de bloemen in het leven.... Een zeer actucelc vraag Ieder mensch, die gelooft in de macht van het gebed, zal in dezen tijd zéker zich zijn plicht bewust zijn, om God tc smeeken, Zich over de wereld te ont fermen. Vele menschen bidden. Maar bidden wij goed? Dat is toch wel een zeer actueele vraag! Van het antwoord daarop hangt immers ontzettend veel af! Want, als wij bidden d.w.z. goed bidden dan: zullen wij verkrijgen. Hoort wat Isaias zegt in het 58ste hoofdstuk: Dan eerst zal God u verhooren, Als ge Hem aanroept; En, als ge om hulp smeekt, U zeggen: Hier ben ik: Wanneer ge niemand knecht in uw midden, Met den vinger nawijst, of kwaad van hem spreekt; Wanneer ge uw hart voor den hongerige opent. En dan versmachtende verzadigt... Hier worden héél duidelijk enkele nood zakelijke voorwaarden gesteld voor een goed gebed. Hij, die een ander onderdrukt hij bidt ni£t goed. Hij, die een ander laatdunkend be jegent of over een ander kwaadspreekt hij bidt niet goed. Hij, die zijn hart sluit voor den arme en dezen niet van het zijne mededeelt hij bidt niet goed. Zou het niet nuttig zijn, als ieder voor zichzelf bovenstaande woorden uit de H. Schrift eens overweegt?.,.. Met Ü)uitóche haeh aan heden EEN LEERRIJKE TENTOONSTELLING IN HET MAURITSHUIS. Boeken moeten gelezen worden en niet alleen op een tentoonstelling bekeken wor den. Daarom zijn ze eigenlijk voor een tentoonstelling minder geschikt". Aldus O'berregierungsrat dr. Hövel vna de afd. Schrifttum van het Duitsche ministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda, toen hij ons gisieren rondleidde door de tentoonstelling „Het Duitsche boek van heden", welke van 1525 November in het Mauritshuis te Den Haag gehouden wordt. De reden waarom deze tentoonstel ling h:er evenals elders in de voornaamste hoofdsteden van Europa gehouden wordt, is om aan te toonen, dat het nieuwe Duitschland niet alleen met de wapenen van den oorlog weet te overwinnen, maar ook met de wapenen van den geest. Wat er op dit gebied den laatsten tijd in Duitschland is gepresteerd is nog te wei nig bekend en daarom wil deze tentoon stelling den Nederlanders toonen, hoe de kracht van het jonge Duitschland gewor teld is in den geest. Wat er is uitgestald is natuurlijk slechts een selectie; want het is ondoenlijk om alles wat er in boekvorm verschenen is gedurende de laatste jaren te laten zien. Dat is duidelijk als men be denkt, dat de omzet van den Duitschen boekhandel in 1940 50 pet. grooter was dan in 1933 en in hst eerstgenoemde jaar een omvang had van pl.m. 1 milliard Rijles- mark. Men hecht veel waarde aan een goed boek, want ieder boek fungeert als een brug tusschen de volken en speelt der halve een voorname rol bij de herordening van Europa. De tentoonstelling is niet alleen met smaak, maar ook met wetenschappelijk in zicht en organisatorisch talent opgebouwd en ingedeeld. In de middenzaal is rondom den bronzen kop van den Führer een keurcollectie van nat'onaal-sccialistische literatuur gerang schikt, o.a. een handgebonden exemp'aer van „Mein Kampf" en voorts werken van de leidende figuren in het Derde Rijk, Go ring, Gosb'bsls, Rosenberg e.a. Voorts zijn daar werken te zien over ge schiedenis en wereldpolitiek, o.a. het pas verschenen beek van der Prei en Janke „Die Niederlande lm Umbruch der Zeiten". Langs de wand vindt men werken, die be trekking hebben op de relaties tusschen Duitschland en Nederland, zoowel voor heen als thans. Van bijzondere beteekenis is de afdee- ling, waarin de Duitsche dichtkunst, de li teratuurgeschiedenis en de ontwikkeling der Duitsche letterkunde aanschouwelijk zijn uitgebeeld. Namen als Hans Carosea, Hanns Johst, Bruno Brshm, Moritz Jahn en vele vertegenwoordigers van de jong ste generatie staan daar in het middelpunt. Een selectie van de beste Duitsche jeugd boeken sluit zich daarbij aan. In andere afdeelingen zijn boeken over bedrijfswetenschap en land- en boschbouw te zien, benevens verscheidene werken op natuurwetenschappelijk, medisch en tech nisch gebied. Zij toonen, welke een voor aanstaande plaats Duitschland inneemt op het terrein van het wetenschappelijk on derzoek. In het middengedeelte bij de trap vallen mooie plaatwerken te bewonderen en an dere werken van kunsthistorischen aard Een bijzonder fraai boek is een natuurge trouwe reproductie van hst beroemde Ma- nessische Handschrift, een liederenhand schrift met gekleurde teekeningen van minnezangers, waarvan het originieel (da teerend uit de 14e eeuw) in de Heidelber- ger universiteitsbibliotheek bewaard wordt. De reproductie, gekocht in den boekhandel, kost maar even 3.000 Mark, en is zoodoende wel het duurste boek ter wereld. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat langs de wanden allerlei kunst zinnige xepróducties hangen, gedrukt in de bekende Deutsche R-eichsdrückerei. Alle boeken, die hier tentoongesteld liggen, zijn verkrijgbaar bij den normalen boekhandel. Wie belang stelt in de ontwik keling van hst Duitsche boek, neme zich den tijd, deze tentoonstelling eens op z'n gemak te bezien, hij bladere in den schat van literatuur en zoeke zich eenige werken u:t, om ze zich aan te schaffen. De tentoonstelling wordt Zaterdagmid dag officieel geopsnd met toespraken van den Rijkscommissaris, dr. Ssyss-Inquart, staatssecretaris Gutterer van het Duitschs ministerie van volksvoorlichting en pro paganda en prof. dr. Goedewaagen, secre taris-géneraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Voor het publiek is de tentoonstelling van heden af toegankelijk. Zondag is de tentoonstelling geopsnd van 13—16 uur (niet, zooals aangegeven op de aanplak biljetten, van 13—14 uur). De toegang is kosteloos. Regeling bij verp'ichte scheuring van grasland De negeeringscommissaris voor de bo demproductie deelt het volgende mede: In de staatscourant van 14 dezer is een beschikking opgenomen, waarin de pro ductiecommissaris voor den akkerbouw en weidebouw bevoegd wordt verklaard den gebruiksgerechtigde van binnen zijn ambtsgebied gelegen grasland voor te schrijven een door genoemden productie commissaris aan te wijzen perceel gras land of een gedeelte daarvan, binnen een door hem te stellen termijn, te scheuren en als bouwland te gebruiken. Tegen het voorschrift van den produc- tiscommissaris is beroep mogelijk bij den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. Alleen de tot uiterlyk 22 dezer bij de rijkslandbouwconsulenten voor vrijwillige scheuring opgegeven per- ceslen komen, zooals bekend, voor een premie in aanmerking. Wordt onvoldoende opgegeven, dan zal verplichte scheuring worden voor geschreven. Daarvoor wordt géén pre mie uitgekeerd. Ook zal scheuring zonder premie wor den gelast, wanneer iemand, die vrijwil lig een oppervalkte grasland voor scheu ren heeft opgegeven, niet aan zyn belofte voldoet. De overtreders van deze voorschriften worden gestraft met gevangenisstraf of boete, bovendien kan hun het gebruik van grasland, dat had moeten worden ge scheurd, worden ontzegd. Belanghebbenden worden nog opmerk zaam gemaakt op de in de bladen opgeno men desbetreffende officieele publicatie. Scheuring grasland aardappelentee't Gistermorgen is in den Maatpolder te Esmnes een proef genomen met het scheu ren van grasland, en span van drie paar den lukte hst echter door de vastheid van den kleigrond niet grasland omgeploegd te krijgen. De werkzaamheden moesten worden gestaakt. Naar thans wordt vernomen is de rijksdienst voor de werkverruiming wanneer dit omleggen door middel van spitten op voet van werkverruiming zou geschieden, genegen in den post arbeidsloon een subsidie van 85 pet. te verkenen. De Ned. Heide Mij. zal dan met de uilvoering worden belast, en bij de arbeidsbureaux zullen be schikbare arbeiders voor dit werk wor den aangewezen. De loonpost spitten van lichteren of zwaard-eren grond zal varieer en tusschen 340 en 450 gulden, de uitvoerings- en ad ministratiekosten der Ned. Heide Mij. worden geraamd op 70 gulden per ha., zoo dat de kosten voor den boer bij 85 pet. subsidie in den loonpost op 120 tot 140 gulden per h.a. zullen komen. Ten einde de kosten van uitvoering zoo laag mogelijk te houden wordt erop aan gedrongen zooveel mogelijk complexen land in dezelfde streek gelegen colleclief in uitvoering te nemen. Deze hulp geldt in het bijzonder voor Utrecht, Am.rsfoort, Wilnis en Veenen- daal, doch ook boeren in andere gemeen ten kunnen, voor: zoover arbeiders be schikbaar kunnen worden gesteld, voor deze hulp in aanmerking komen. Ook in Noord- en Zuid-Holland zal bin nenkort de gelegenheid hiertoe worden opengesteld. Hier en daar schijnt de indruk te be staan, dat bij vrijwillig scheuren van gras land een geringere toewijzing van rundvee zou plaats vinden dan wanneer het betref fende bedrijf niet tot scheuren was over gedaan. Naar mer. ons van bevoegde zijde mede deelt, zal dit niet het geval zijn; voor on gerustheid is derhalve geen reden. van 90.per maand. Thans zijn verdere voorstellen van den bond goedgekeurd, waarbij besloten is, dat het bedrag van 90.als maximum voor de uitkeering per maand gesteld, verhoogd mag worden met 40.wannear er twee kinderen zijn en voor ieder kind meer nog met 15.—. Als kinderen worden beschouwd jeugdige personen tot den leeftijd van 18 jaar. Na tuurlijk mogen de -week-brieven niet hoo- ger worden dan ze aanvankelijk waren. HOOGERE UITKEERING OP WEEK- EN MAANDBRIEVEN. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Zooals men zich zal herinneren, werd eind September aan de vrouwen der zee varenden medegedeeld, dat inzake de week en maandbrieven niet meer zou mogen worden uitbetaald dan krachtens de bepa lingen van maatschappelijk hulpbetoon aan gezinnen van werkloozen werd toege kend. De Centrale bond van Transportarbei ders heeft direct pogingen in het werk ge steld on: hierin verbetering te bereiken. Een eerste resultaat werd bereikt, doordat werd toegestaan, dat de weekbrieven moch ten worden uitbetaald tot een maximum WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? De reacties, die de Duitsche oorlogsbe richten over den veldtocht in het Oosten verwekken zijn uiteraard verschillend bij de twee groote categorieën van Nederlan ders, die thans ons volk vormen, de pro's en de anti's. Het is begrijpelijk, dat tegen over den geestdrift der volksgsnooten, die sympathiek staan t.o.v. Duitschland en het streven van zijn Führer, een gevoel van onbehagen groeit bij hen, die alle heil ver wachten van een zege der Engelschen. Is het wellicht voor iemand, die deze epoche van revolutie op ieder gebied begrijpt en dis zich gepakt voelt door de tot daden dringenden geest van onzen grooten tijd onvatbaar, dat er nog lieden rondloopen, die, misschien in de heilige overtuiging voor Cultuur en Beschaving op de bres te staan, zich krampachtig verzetten tegen al les wat nieuw is, dit neemt niet weg, dat een groot deel van ons volk zoo inge steld is. Geleid door een uiterst geraffineerde propaganda zijn zij verzeild geraakt in het Engelsche vaarwater, overtuigd dat Enge land het bolwerk van vooruitgang, recht, welvaart en beschaving is, en het komt niet bij hen op dat er een mogelijkheid zou be staan aan de wereldpositie van Britannia to tornen. En nu is het van belang vast te Gtellen, dat dit vertrouwen bij dat deel van ons volk vooral voortvloeit uit, ik zou het wil len noefnen negatieve eigenschappen. Het is een afkeer van het revolutionaire, het nieuwe, het gewaagde, een uitvloeisel van de helaas zoo sterk verbreide verburger lijking van ons volk. Een neiging van „Houdt wat je hebt" en „Laat ons met rust, het ging ons toch immers niet slecht". Dat dit laatste een zeer betrekkelijke waarheid is wil ik even laten rusten. Waar ik op wil wijzen is dit. dat dezelfde bur gers niet beseffen, dat hun „Rustige rust" tot voor kort in zeer groot gevaar ver keerde. Wanneer de veldtocht in Rusland ons iets onomstootelijk heeft bewezen dan is het toch wel zeker dit, dat de Bolsje wisten het hebben weten k'aar te snelen een leger op te bouwen zoo onvoorstelbaar groot en goed uitgerust, dat wij allen daar van geen begrip hadden. Op zichzelf een prestatie, toegegeven! Doch ten koste van het geluk en de welvaart van heel een volk. Gelukkig heeft het genie van Adolf Hit ler dit gevaar wél zien groeien en heeft hij, meesterlijk het geëigende moment af wachtend, zijn moderne gen iaal-aan ge voerde weermacht teen den bol^iewisti- schen kols in het veld gestuurd. «Zegevie rend stootten Duitschlands divisies tot diep in het vijandelijke land en braken de mi litaire macht der Sovjets. Dat staat nu reeds vast. Maar wat zou er gebeurd zijn, indien het Engelsche plan, Duitschland in den rug te doen aanvallen door de Sovjet, gelukt ware. Hebben de hceren burgers van Ne derland zich dat wel eens uitgedacht? O, brave Nederlanders, wier leven zich afspeelt tusschen snoezige tuintjes en knus se huisies, bewoners van het mooie landje met de tallooze bordjes „Verboden Toe gang", als gij wist aan welk gevaar ge ont snapt zijt! Denkt gij in ernst, dat Stalin met „Genossen" die men zeker niet kan nazeggen, dat zij slappe Spissbürgers zijn, gelooft gij in ernst dat deze radicale, wree- de, bloeddorstige, koud berekenende fana tiekelingen, indien zij eens de kans gekre gen hadden een verslagen Duitschland bin nen te rukken, brandend, moordend en ver nietigend, dat deze horden voor onze bord jes „Verboden Toegang" zouden zijn te ruggedeinsd. Neen, Nederlanders, dat zal toch zelfs de vurigste anglcphiel bij eenig nadenken wel moeten toegeven. Zij, die tij dens de „Ratezeit" in Duitschland vertoefd hebben, weten er van mee te praten wat het communisme beteekent. Brutale hor den onder jooische leiding terroriseerden stad en land, plunderend en moordend, ieder recht verkrachtend raasden verwil derde matrozen en soldaten in lastwagens door het land; haat en wraakgier laaiden op als nnoit tevoren. En dat was nog maar een beginstadium, vee'al dilettantistisch gedoe. Hoeveel gevaarlijker zou een inva sie nu, na 25 jaren organisatie, scholing en perfectioneering geweest zijn. Gelooft gij werkelijk, gij Nederlanders met leeuwtjes en lucifers in 't knoopsgat, dat de bolsje wistische soldateska u zou hebben ge- soaard? Gij beseft helaas te weinig, hoe de Duitsche bezetting u en uw land spaart. Voorwaar het kan ook anders. Dat zouden de heeren volkscommissarissen u wel heb ben bijgebracht. Nederlanders, bezint u, nóg zijn uw land, uw volk, uwe familie en uw cultuur ,ge- soaard gebleven voor algeheele ruine. Nóg staan uw kerken, doch zooals gezegd het kan ook anders. Ge kent toch de statistie ken over vermoorde priesters en verwoeste godshuizen in de Sovjet-Unie, gij zijt Span je toch nog niet vergeten? Als gij dit alles eens rustig overlegt, dan zal de leuze: Met Duitschland tegen het bolsjewisme" die thans overal op muren, in couranten, in bioscopen enz. onder uw aandacht ge bracht wordt, voor u een diepere beteekenis krijgen. De Führer heeft het verraad van Enge land tegenover Europa, dat het ten eigen bate prijs wilde geven aan het Bolsjewisme, weten te verijdelen. Laat ons dit nooit vergeten! Dit verplicht echter. Dat het meerendeel der Nederlanders zich van de beteekenis van het Bolsjewistische gevaar niet zoo recht bewust was, is verklaarbaar. Hier merkte men weinig daarvan en met zoo on verkwikkelijke problemen als bolsjewisme en revolutie hield de zelfgenoegzame bur ger zich liever niet bezig. Maar dat excuus geldt nu niet meer. In deze hard-: tijden geldt het devies: Oo»en en ooren open en niet afzijdig staan. Nu ons de kans gege ven is in het nieuwe Europa een eigen plaats te gaan innemen, moeten wij ook tmnsA bereid te zijn, voor den bouw van dit nieuwe Europa offers te willen bren gen en positief aan den grooten strijd te gen alle belagers van de Europeesche bun deling deel te nemen. Een deel van den strijd gaat onder de strijdleus „Met Duitschland tegen het bols jewisme" en laten wij Nederlanders toonen op dit front onzen man te kunnen staan. J. C. P. (Polygoon-Seym) Wijziging bodemproductiewet In de Staatscourant van 14 dezer is ver schenen een wijziging van de bodempro ductiewet 1939. waardoor het thans moge lijk is doeltreffender maatregelen te tref fen tegen degenen, die een hun krachtens deze wet gegeven voorschrift overtreden. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij kan in dat geval n.l. den over treder het gebruik van gronden en be drijfsgebouwen ontzeggen en dit aan an dere personen of instellingen toekennen, doch voor niet langer dan een jaar, of in bijzondere gevallen voor niet langer dan drie jaren, telkenmale tegen een door of vanwege voornoemden secretaris-generaal met die personen of instellingen overeen te komen vergoeding. Deze vergoeding komt ten bate van hem, aan wien het ge bruik is ontzegd, laatstbedoelde blijft dan echter aansprakelijk voor alle verbintenis sen, die hij heeft aangegaan. Van Maandag 17 November a.s. 8 uur af zal automatisch interlocaal telefoonver- verkeer dus zonder tusschenkomst van een telefoniste mogelijk zijn van de aan geslotenen op het telefoonnet 's-Gravenha- ge met de aangeslotenen op de telefoonnet ten van het district Haarlem, uitsluitend van den Haag uit. Het district Haarlem om vat o.m. de plaatsen IJmuiden, Santpoort, Beverwijk, Hoofddorp, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Abbe- n e s met dorp Kaag. REMBRANDTS ZOON TITUS OP DEN ZEGEL „VOOR HET KIND". Van 1 December af verkrijgbaar. Het portret, dat Rembrandt in 1655 van zijn zoontje Titus maakte, is dit jaar het onderwerp van den nieuwen weldadig heidszegel „Vcor het Kind", die van 1 De cember e.k. af tot en met 5 Januari 1942 verkrijgbaar zal worden gesteld. Het portret, een der schilderkundig en psychologisch voortreffelijkste en inne mendste, die Rembrandt schilderde, is sinds korten tijd het kostbaar bezit van het museum Boymans te Rotterdam, waar het na de verwerving eenigen tijd te bezichti gen is geweest. Wegens de gevaren van dezen tijd is het thans niet meer geëxpo seerd. De zegel is door Anton van der Valk voor de rotogravure-reproductie getee- kend. Hij wordt in vijf waarden en kleu ren uitgegeven, t.w. bruingrijs voor de Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling zeer binnenkort degenen, die zich als deelnemers aan de Nederlandsche am bulance naar het Oostfront hebben ver bonden. op te roepen. De voorbereidende werkzaamheden, die in verband met den grooten opzet veel tijd hebben gevergd, zijn thans zoo goed als geëindigd. Daar de ambulance, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, als versterkt veldla zaret aan het Oostfront zal worden inge zet, was het noodzakelijk rekening te hou den met de jongste ervaringen, door den Duitschen geneeskundigen dienst aan dat front opgedaan. In verband hiermede bleek een uitbrei ding van verschillende afdeelingen alsnog gewenscht, hetgeen weder op het laatste oogenblik een uitbreiding van het perso neel der ambulance met zich bracht. Waar zich echter na den oproep in de dagbladen veel meer vrijwilligers voor de ambulance hebben gemeld dan er plaatsen beschikbaar zijn, is het noodzakelijk uit hst groote aantal der goedgekeurden een keuze te doen, zoodat werkelijk de beste krachten kunnen worden uitgezonden. frankeerwaarde 11/2 cent; olijfgroen voor de frankeerwaarde 2 1/2 cent; blauw voor de frankeerwaarde 4 cent; groen voor de frankeerwaarde 5 cent, rood-bruin voor de frankeerwaarde 71/2 cent. Zooals bekend, worden deze zegels „Voor het Kind" verkocht met een toeslag boven de frankeerwaarde. Deze extra- op brengst komt ten goede aan het kind in het algemeen, dat bescherming en hulp behoeft. De zuigelingen-bescherming is in dit geval uitgezonderd. De toeslag bedraagt: voor den zegel van 11/2 cent 1 1/2 cent; voor dien van 2 1/2 cent 2 1/2 cent; voor die van 4 en 5 cent 3 cent en voor dien yan 7 1/2 cent 3 1/2 cent. De afmetingen van den zegel zijn 18 x 27 m.m hij is zoowel in binnen- als buiten- landsch verkeer geldig t/m 31 December 1946. ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal ver moedelijk per 1 Januari een andere zake lijke bedrijfsbelasting worden ingevoerd, welke gegrond zal worden op de bedrijfs- inkomsten en het geïnvesteerde kapitaal. Deze belasting zal veel overeenkomst ver toon met de Duitsche „Gewenbe-Steuer", al zullen er verschillen zijn. J

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1