DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe bonnen VRIJDAG 14 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10102 S)e QëidbdwQoufrcw Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Nederland in de kentering der tijden REDEVOERING VAN DEN RIJKSCOM MISSARIS, RIJKSMINISTER SEYS-INQUART. Donderdag heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seys-Inquart in Keulen een groote rede gehouden over het onderwerp: „Nederland in de kentering der tijden". De Rijkscommissaris herinnerde allereerst aan den heroieken inzet van de militaire botsing op 10 Mei 1940, in den loop waar van het noodzakelijk was gebleken het Belgische en Nederlandsche gebied onder d? bescherming van het Duitsche leger te stellen, aangezien de Westelijke mogend heden dit gebied hadden uitverkoren voor een flank-aanval op het hart van het Ruhr-gebied. Voor de beoordeeling van den politieken en militairen toestand is het van eenig be lang, dat met Nederland geen wapenstil standsverdrag is gesloten. Groote beteeke- nis moet verder gehecht worden aan de omstandigheid dat de regeeringsbevoegdhe- dcn in het bezette Nederlandsche gebied evenals in Noorwegen zijn overgedragen aan een Rijkscommissaris, in tegenstelling tot de situatie in andere bezette gebieden, die de Duitsche weermacht onder haar hoe- dp heeft genomen. Het onderscheid tus- schen een rijkscommissariaat en een mili tair bestuur is gelegen in het feit, dat het laatste een uitvoerend orgaan vormt van de weermacht, terwijl de Rijkscommissaris rechtstreeks lasthebber is van den Fuehrer en de belangen van het Rijk moet behar tigen en bekleed is met de hoogste regee- ringsmacht ten aanzien van de civiele za ken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Neder land en Noorwegen behooren tot de Ger- nuansche volkerenfamilie en daarom is het ook de wensch en de wil van den Fuehrer in deze beide landen in zoo snel mogelijk tempo normale toestanden te herstellen en ze er toe te brengen, dat zij krachtdadig, uit eigen gewonnen inzicht medewerken aan den nieuwen opbouw van Europa. Zoo heeft de Rijkscommissaris zorg te dragen voor de beveiliging van het openbare le ven in zijn geheel, maar vooral heeft hij de geestelijke verschijnselen, voor zoover zij uitwerking hebben op het politieke leven te bevruchten. Wat het openbare leven in Nederland in den huidigen tijd betreft, kan worden ge zegd, dat rust en orde verzekerd zijn. De handhaving daarvan is echter slechts een onderdeel van de taak van den Rijkscom missaris. Een even groote beteekenis komt toe aan de economische aanpassing van Nederland aan Midden-Europa. In het be stek van deze economische aanpassing zijn speciaal de douanegrens en de deviezen- grens tusschen Duitschland en Nederland opgeheven. De spreker behandelde vervolgens de geo-oolitieke problemen van Nederland en verduidelijkte in welke mate Engeland er in den loop van vele eeuwen naar heeft ge streefd de belangrijke Oceaan-poort van de Rijn-Schelde-monding te beheerschen en onder zijn invloed te brengen. Indien het gelukt, aldus vervolgde de Rijkscom missaris, de Nederlanders voor de gedach te van het nieuwe Europa te winnen, zou den wij niet alleen negen millioen buiten gewoon waardevolle medewerkers aan on ze zijde hebben, maar ook een der beslis sende geo-politieke stellingen van het vas teland betrekken in het groote Europee'sche gebied. Als wij onszelf de vraag voorleggen, of de Nederlander Duitscher is of niet, moet gezegd worden, dat hij naar afstamming behoort tot Friezen, Neder-Saksers en Franken. Albeschikt hi.i overigens ook over dezelfde raseigenschappen als het Duitsche volk eigen zijn, toch bestaat er in zooverre verschil, dat hij niet dezelfde ontwikkeling op geestelijk en militair ge bied heeft gehad. Om volstrekt gemeen- schapoeliike oriënteering te bereiken, is ontwikkeling noodi* met oriënteering oo een doel. dat van beide kanten duideliik onderscheiden en bewust nagestreefd wordt. Bij de behandeling van dit pro bleem nu wordt tegenwoordig vaak ge sproken van onafhankelijkheid en zelf standigheid. Kameraadschap is tenslotte nooit afhankelijkheid in den traditionee- len zin. Noodzakeliik is. dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Europa een gemeenschappelijk gebied zijn, waar voor niemand volstrekte onafhanke lijkheid bestaat on kan bestaan. Want gemeenschaüoelijk pobied eischt naar bui ten gemeenschaooeliik optraden ook tot de grens der gemeenschappelijke verdediging en naar binnen epn gemeenschappeliik economisch stelsel. Anders is het gesteld met de zelfstandigheid, die in wezen be staat uit het bereiken van de grootst mo gelijke ontwikkeling op eeèstelnk en cul tureel gebied van het emen volk. In wezen gaat het echter om de geliik gerechtigdheid. Dat is het grootste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonst, dat aan een volk gegeven kan worden. Zoo is het ook de ernstige wil van de Fiïhrer de Nederlanders a!s gelijk- gerechtigde kameraden in het Germaan- sche gebied op te nemen. Bii de mannen, die thans de verantwoordelijkheid in Ne derland dragen, treedt steeds meer het streven aan den dag in de toekomst samen met het Duitsche volk op te trekken, een gemepTchannpiiike vertegenwoordiging van alle belangen naar buiten te vormen, maar daarenboven ook zoo noodig door een gemeenschappelijk bloedoffer h°t gemeen- srhat>neliike b°staan te beveiligen. Veel Nederlanders, die de toekomst met helde ren blik beschouwen, zien in den Führer van het Duitsche volk de groote persoon lijkheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche volken beheerscht en vormt. HOE ROOSEVELT NAAR OORLOG DRIJFT ,HOE STAAT HET MET HET BEVEL TOT SCHIETEN?" In zijn nummer van Woensdagavond ver volgt „Der Angriff" de reeks artikelen „Uit de vervalschings werkplaats van den Jood Roosevelt" met den ondertitel „Hoe staat het met het bevel tot schieten?" De wonderlijke historie der vervalschin- gen van Roosevelt, aldus het blad, is tevens de historie van een volk, dat tegen zijn wil en tegen uitdrukkelijke beloften van zijn presient tot oorlogvoeren toe bedrogen werd, want „naar den oorlog geleid" kan men bij dit soort volksbedrog niet meer zeggen. Eens was Roosevelt een beetje onvoorzichting. Op 6 Juni 1940 had hij den overzichtschrijver Alsop, waarmede hij in nauw contact staat, laten berichten: „Roo sevelt hoopt altijd nog door patrouilles van de Amerikaansche vloot Duitschland tot het eerste schot te kunnen uitdagen, want de president voelt, dat de volksmee- ning nog niet eensgezind voor deelneming aan den oorlog is. De eenige uitweg is een Duitsch „incident". Daar dit incident uit bleef, werd het in elkaar gezet en wel ver schillende malen na elkaar, telkens vol gens het zelfde schema. Roosevelt behoort tot de interessante zwendelaars uit de ge schiedenis van de misdaad. 1) Het geval „Robin Moor". De feiten: Op 10 Juni werd de Amerikaansche vracht boot „Robin Moor" door een Duitsche duik boot volgens het geldende oorlogsrecht ter zee in het Zuidelijke deel van den At- lantischen Oceaan tot zinken gebracht. Het schip had een lading aan boord, welke voor 70 pet. uit contrabande bestond. De ver valsching: Volgens Roosevelt bewering wilde Duitschland de controle over de zeeën verkrijgen en den Amerikaansche handel van den Oceaan verdrijven. Het be grip „vrijheid der zeeën" vervalschte hij dus tot „vrijheid voor oorlo?sleveranties". De agitatie: Zijn pers laat hij schuimen van woede. Zij verlangt verbreking der betrek kingen met Duitschland, de bewapening van de koopvaardijschepen en de bestrij ding van de Duitsche duikbooten. Hierbij wordt niet vergeten de vraag te stellen, of zich 'in de West-Afrikaansche wateren geen Duitsche steunpunten bevinden. 2) De landing op IJsland. De leuze „Duitsche steunpunten in wateren van den Atlantischen Oceaan" was nauwelijks aan geheven, of het bericht kwam binnen over de bezetting van IJsland door Amerikaan sche troepen. Het Congres werd voor het voldongen feit geplaaatst en kreeg als kal- meeringspil in een boodschap van Roose velt de mededeeling, dat de Amerikaansche strijdkrachten de Engelschen op het eiland moesten vervangen. Weer een leugen. Twee dagen later immers zeide Churchill in het Lagerhuis: „De Britten blijven op IJsland". Roosevelt rende dus bewust den oorlog achterna. Hij wilde de mogelijkhe den voor een conflict vergrooten. 3) Het geheime schietbevel. De leugen: Op 13 Juli wordt gemeld, dat in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan een incident heeft plaatst gehad tusschen een Amerikaanschen torpedojager en een Duitsche duikboot. De verklaring van den minister van marine, Knox, in den Senaat, dat de torpedojager „uit zelfverdediging drie dieptebommen geworpen heeft" was gelogen. De feiten: Later, op 30 Juli, maakt Knox bekend: De commandant van den torpedojager heeft op een bericht, dat een duikboot is waargenomen, drie torpe do's laten afschieten, doch er was geen verder bewijs voor de aanwezigheid van een duikboot". De Jood Roosevelt grijnst om dat alles. Hij heeft in zes weken be reikt wat hij wilde: het Amerikaansche volk heeft zich aan het schieten gewend. Het zal nu ook gemakkelijker aan den oor log gewend raken. Midden in de beraadslaging van het Huis van Afgevaardigden over de bewapening der koopvaarders doet zich weer 'n nieuw incident op bestelling voor: het geval met de Kearny". Het leugenspel begint weer van voren af aan. Als de verklaring van de Duitsche regeering op 1 November het leugenweefsel kapotscheurt, zwijgen de Joodsche oorlogsophitsers bedremmeld. Het geheime schietbevel van Roosevelt luidde; Wanneer een duikboot wordt waar genomen wordt zij aangevallen. Hiervoor citeeren wij bovendien als getuige den schijncandidaat Willkie, die verklaarde, dat Roosevelt hem in verscheidene ge sprekken het schietbevel bevestigd heeft. Dat er een schietbevel was, bewijst in de vierde plaats het geval „Greer". De dolste vervalsching van een staatshoofd in de moderne geschiedenis. Weer begint de zaak om de Amerikaansche oorlogsstemming aan te wakkeren met den volgenden leugen: Roosevelt laat op 5 Sept. aan het ministerie van marine meedeelen, dat de torpedojager „Greer" na een aanval door een Duitsche duikboot dieptebommen heeft uitgeworpen. De agitatie: Deze leu gen wordt gebruikt om nieuwe maatrege len te nemen. De bewapening van de koop vaardijschepen wordt voorbereid, Ameri kaansche burgers mbogen van nu af bruik maken van schepen van oorlogvoer- rende staten en de opheffing der neutrali- teitswet wordt reeds als niet onmogelijk vermeld. Dat gaat zoo zes weken lang. Ein delijk wordt op 15 October een rappo-1 van het ministerie van marine gepubli ceerd, dat de feiten bevat. Volgens deze feiten was de onschuldige „postboot" op zoek naar de duikboot, die haar door een Engelsch vliegtuig gemeld was. Bij den gemeenschappelijken jacht op de duikboot heeft toen het vliegtuig diepte bommen laten vallen, waarop de torpedo jager naar de duikboot voer en haar wil de noodzaken aan de oppervlakte te ver- DE STRIJD IN HET OOSTEN DE BETEEKENIS VAN HET ERTS- GEBIED KERTSJ. Het schiereiland Kertsj, tot waar de Duitsche troepen thans zijn doorgedrongen, is een der rijkste ijzerertsgebieden der we reld. De bolsjewisten hebben de hoeveel heid erts op 2.722.000.000 ton geschat. Het erts is gemakkelijk aan de oppervlakte te brengen. Weliswaar bevat het minder ijzer dan het erts van het reeds bezette gebied van Kriwoi-Rog, doch het phosphorgehalte stijgt tot één procent. Met moderne metho den kan dit erts goed tot metaal verwerkt worden. Dit geschiedde niet alleen in de stad Kertsj, maar ook in de steden Mario- pol en Taganrog, die reeds in Duitsche han den zijn. Op den duur zal het schiereiland ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet gaan. Na een hevige voorbereiding door artil lerie hebben de bolsjewisten den 12den No vember aan een deel van den centralen sec- /an het Oostelijk front een krachtigen door pantserwagens gesteun den tegenaan val ondernomen. Tijdens zware gevechten sloegen de Duitsche artillerie en de even eens in het gevecht gebrachte Duitsche pantserwagens de bolsjewisten terug. Vijf tien Sovjet-tanks, waaronder twee der zwaarste van 52 ton, werden vernietigd. Vier andere Sovjet-pantserwagens liepen door goed gemikte schoten zoo zware be schadigingen op, dat het verlies daarvan aarschijnlijk is. Naar het A N.P. meldt, hebben Duitsche infanteristen in den sector voor Moskou wederom een hoogen Sovjet-officier, den commandant van de 17de Sovjet-infanterie divisie, ko'onel Kollof. gevangen genomen. Kolonel Kollof was bijna het slachtoffer gewórden van den bolsjewistischen krijgs raad. Slechts een avontuurliike vlucht kon hem redden voor den dood, waartoe hij reeds door den opperbevelhebber van het 43ste bolsjewistische leger was veroordeeld. De aanleiding tot dit vonnis was het terug tochtsbevel, dat Kollof einde October aan zijn divisie had gegeven. AMERIKA EN DE OORLOG WIJZIGING VAN NEUTRALITEITSWET DOOR HUIS AANGENOMEN. Nadat president Roosevelt en de minis ter van buitenlandsche zaken, Hull, in brie ven aan de demociatische leiders van het Huis van Afgevaardigden nog in de laat ste minuut de stemming over de wijziging van de neutraliteitswet hadden probeeren te beinvloeden, heeft het Huis het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de bepaling uit de neutrali- teitswet geschrapt, welke aan Amerikaan sche schepen het varen in oorlogszones ver biedt. De bewapening van koopvaardijsche pen was, zooals bekend, reeds eerder door het Congres goedgekeurd. „International News Service" meldt nog, dat Roosevelt en Huil persoonlijk ook nog contact gezocht hadden met aarzelende af gevaardigden ten einde hen voor de aan vaarding van het voorstel te winnen. Terstond na de stemming onderteekende de speaker de wet. Thans is alleen nog de handteekening van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. NA DEN DOOD VAN GENERAAL HUNTZIGER. Omtrent het vliegtuigongeluk in Zuid- Frankrijk, dat het leven kostte aan den Franschen minister van oorlog, generaal Huntziger, wordt nog een interessante bij zonderheid bekend. Toen het voor de pas sagiers onvermijdelijk leek, dat het vlieg tuig zou neerstorten, heeft generaal Hunt ziger zijn actentasch met belangrijke do cumenten uit het raampje geworpen. De tasch werd nabij de plek des onheils ge vonden. De documenten bevatten de aan- teekeningen, die de minister tijdens zijn inspectiereis van 14 dagen in Afrika ge maakt heeft, en over welker resultaat hij de regeering nauwkeurig verslag wilde uit brengen. Het stoffelijk overschot van den gene^ raai, van de twee hem vergezellende offi cieren en van de vier leden der bemanning van het verongelukte toestel is Donderdag middag van de plek des onheils naar Vigan overgebracht, waar het werd opgebaard. Van hier uit zullen de lijken vervoerd wor den naar Nimes, waar op het station een voorloopige rouwkaoel is ingericht. In den nacht van 14 op 15 November zullen de lij ken der slachtoffers per trein naar Vichy worden gebracht. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeering besloten, dat het stoffelijk overschot der slachtoffers van het vliegtuigongeluk bij Vigan op staats kosten begraven zal worden. De kerkelijke plechtigheid zal Zaterdagochtend te Vichy worden gehouden. MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME Naar de „Times" van 1 dezer meldt, heb ben de autoriteiten van Curasao aan Ko ningin Wilhelmina een telegram gezonden, waarin werd verzocht de financieele poli tiek ten aanzien van dit deel van het Ko ninkrijk dei Nederlanden te herzien. Dit telegram, dat gesteund zou worden door de plaotselijke Kamer van Koophan del stelt den eisch, aldus de „Times", dat de gulden op Curasao een definitieve goud- waarde krijgt, dat de invoer van andere dan gouden munten wordt verboden en dat de pondenbalans der banken van Cura sao verminderd en haar goudbalans ver hoogd wordt. Dit beteekent terugkeer tot den gouden standaard Curacao's moeilijkheden liggen voor de hand Zijn uitvoer wordt hoofdza kelijk in ponden betaald, zijn invoer moet dollars wo^eïen voldaan. Zijn positie komt overeen met die van Canada, daar dit land hoewel het deel uitmaakt van het Britsche Imperium ten opzichte van den invoer in aan zien1 ijke mate afhankelijk van de Vercenigde Staten en geen partner van het sterlingblok is. Nederlandsch Oost-In- dië bevindt zich in een dergelijke positie, maar zijn uitvoer wordt grootendeels in dollars betaald, hetgeen zijn financieele po sitie eenigszins ve-ppmakkelijkt. Nadat Nederlandsch West-Tndië eerst kort geleden aan de Vereenigde Staten is uitgeleverd, moet thans ook zijn econo misch leven aan Wallstreet ten offer val- De invoering van den gouden stan daard beteekent riet anders dan dat Enge land de Royal Dutch Shell, welker kapitaal tot dusverre on ctei üng-basis stond, uit een oogpunt van financ;eele politiek hezien uit levert aan de Ver. Staten. Daarmede nu gaat Curacao op in het economisch lichaam van den Ameriksa'-schen moloch. BINNENLAND HET VREDESGERECHTSHOF. Bij besluit van den secretaris-generaal van het deDartement van Justitie van 12 November 1941 zijn aangewezen als waar nemend procureur-generaal bij het vrede gerechtshof: 1. mr. L. B. J. Vermeulen; 2. mr. J. U. Polman: 3. jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck. allen advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven- hage. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is H. J. Vennekens, on zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1942 als burge meester van de gemeente Neer eervol ont slagen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de voorloopige verlenging van de ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Oldenzaal, G. H. P. Bloemen, met ingang van 12 Nov. 1941 beëindigd. Vele leden van het „Technisch Gilde", zullen op 22 November a.s. in Utrecht te zamen komen ter viering van den eersten verjaardag van de oprichting en wel in een der zalen van „Tivoli" des namiddags te 3 uur. Het „Technisch Gilde" heeft zich mogen verheugen in een flinken groei en zeer ze ker zullen velen aan den oproep gehoor geven. Behalve de gildeleider dr. ing. W. A. Her- weijer zal het woord gevoerd worden door ïr. W. L. Z. v. d. Vegte, dr. ir. G. A. C. Blok, de leider van het „Nederlandsche Architecten Gilde" en door den heer H. J. Woudenberg den leider van het N. V. V. Teneinde velen in de gelegenheid te stel len oude vrienden te begroeten zal de bij eenkomst besloten worden met een ge meenschappelijken bonloozen maaltijd van 1.50 per persoon. Op een groot aantal deelnemers wordt gerekend. Deelnemers kunnen zich opgeven bij den secretaris-penningmeester van het Technisch Gilde, Bloemendaalscheweg 237, Overveen. schijnen. 3 uur lang heeft de „Greer" de duikboot achtervolgd. De duikboot was dus aangevallen en schoot slechts uit noodweer. Roosevelts vervalsching was door zijn eig i vlootcommissie bewezen. Een Amerikaansch blad schreef: Het in cident met de „Greer" is erger dan de „Emser depeche". Voor het tijdvak van Zondag 16 No vember tot en met Zaterdag 22 Novem ber zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bonnen 44 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Ter verkrijging van het extra-rantsoen van y« Kg. aardappelen is voor de hou ders van vetkaarten bon 44b aange wezen. Bonnen die afloopen RECTIFICATIE. Ir. een verslag onder de rubriek Rechts zaken is door een betreurenswaardige zet fout gesproken over N. S. D. A. P. inplaats van over N. S. N. A. P. Niet een formatie van de N. S. D. A. P. maar een formatie ven de N. S. N. A. P. (partjj-v. Rappard) had in de Passage te 's-Gravenhage een winkel vernield, voor well: feit de 42-jarige chauffeur en smid van der B. tot vier maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. In Uw schrijftafel In een van de bovenste laden van uw schrijftafel, daar ligt uw giroboekje, dit boekje stelt u in staat, zeer gemakkelijk aan uw verplichtingen te voldoen. Lade openen, boekje eruit halen, formulier invullen, cou vert pakken, formulier erin steken, cou vert dicht plakken, even naar de post bren gen en alweer hebt u een zorg minder. Kijk, zoo eenvoudig is het gireeren, ook van uw bijdragen voor het verzorgings fonds vrijwilligers legioen „Nederland", dat 12.000 Kerstpakketten voor onze Neder landsche vrijwilligers aan het Oostfront ge reed maakt en verzenden zal. Er wordt niet meer van u gevraagd dan 4at u even uw giroboekje pakt en uw bij drage overschrijft. Dan hebt gij in dit ge val uw plicht gedaan voor onze Nederland sche dapperen, die daar in het Verre Oosten ook hun plicht doen, maar onder heel wat moeilijker omstandigheden. Het is goed bij dit enorme verschil in omstandigheden stil te staan. Wij van het tnuisfront vervullen onze plicht, rustig gezeten aan onze schrijftafel, terwijl onze Nederlandsche nationaal-socialisten met de wapenen in de vuist hun leven inzetten ter- wille van de toekomst van ons land. en volk. Denkt u hier eens over na, landgenoot en pakt dan uw giroboekje. Onze Nederlandsche vrijwilligers zullen hun Kerstpakketten ontvangen en u helpt daar aan mede. Door uw bijdragen te stor ten op girorekening 432100 t. n. verzorgings fonds vry willigerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. De dagen worden korter De dagen worden korter, de nachten lan ger, op de slagvelden in het Oosten moeten de ambulances dubbel hard werken, nu zij van het weinige daglicht gebruik moeten maken om de slachtoffers van den strijd te hulp te snellen. Het wordt er voor deze menschen niet gemakkelijker op, maar men kan er van e/ertuigd zijn, dat zij niettemin zich geheel cn al voor hun taak zullen geven. Zulke mannen en vrouwen verdienen steun. Maakt gij, Nederlanders, dat, als straks ook de Nederlandsche ambulance haar moeilijke taak heeft aangevangen, zij zich gedragen weet door het heele Nederland sche volk. Steunt daarom de Nederlandsche ambu lance. Stort uw bijdragen iets meer dan u kunt missen op girorekening 8-7-6-0-0 Na Zaterdag 15 November zullen niet meer geldig zijn de bonnen 43 van brood, vleesch, vleeschwaren, melk 1 en aardappelen en na Donderdag 20 November de bonnen 5152 voor bo ter en vet. ROME, 14 Nov. (Stefani), Een corres pondent van Stefani meldt, dat de Brit sche vliegers hun aanvallen weer op zieken huizen beginnen te richten. Eenige dagen geleden hebben Britsche vliegtuigen het Koloniale Ziekenhuis te Benghazi gebom bardeerd. Op 11 November werd een Duitsch lazaret bij Derna bestookt, den volgenden dag een Italiaansch lazaret in Cyrenaica. Ieder commentaar is overbodig, a'dus de correspondent. WASHINGTON, 14 Nov. (D. N. B.). Vol gens Internationaal News Service heeft de .epublikein Tinkham verklaard, dat het Witte Huis, om stemmen voor de wijziging oer neutraliteitswet te winnen, grooten druk op de leden van het Huis van Afge- vaarden heeft uitgeoefend en betrekkin gen van rechter, postdirecteur enz. be loofd heeft. Het is mogelijk, aldus Tink- nam, dat talrijke afgevaardigden zich daardoor, tegen hun eerlijke overtuiging in, hebben laten overhalen om voor het voor stel te stemmen. AARDBEVING IN TURKIJE. Verscheidene dorpen in het district Er- sindsjan zijn gisteren door hevige aardbe vingen min of meer ernstig geteisterd. Tot dusver zijn 15 personen om het leven ge komen en 64 gewond. EEN EEREZAAK is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de WHN 5553

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1