DUITSCHLAND DONDERDAG 13 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 3 GEMENGDE BERICHTEN Het twaalfjarig meisje D. Claaijsen is ter hoogte van de kalkzandsteenfabriek de Merwede van het schip Cornelia Hen- drika overboord geslagen en verdronken. Het lijkje is nog niet gevonden. BRAND IN VLASFABRIEK TE LEUR. Schade op vier ton geraamd. Maandagavond om half tien is een groo- te brand uitgebroken in de vlasfabriek de ..Zwartenberg" onder de gemeente Etten en Leur. Over de oorzaak van deze brand, waarbij groote gebouwencomplexen bene vens vlasvoorraden een prooi der vlammen werden, tast men tot nu toe in het duister. By de laatste avondronde bleek alles nog in orde. De fabrieksleider, die het eerst na het ontdekken van den brand, de gebou wen binnendrong, merkte, dat een hoop vlasaïva., dat als stookmateriaal voor de ketels gebruikt wordt, in een drietal me ters van den ketel verwijderd was, vlam gevat had. Terstond trachtte hij met het personeel, dat aanwezig was, het vuur te bestrijden met een slang op de waterlei ding. Bovendiei} sloot de machinist den stoomtoevoer af en liet bij wijze van voor zorgsmaatregel de fabrieksgebouwen vol stoom loopen. Dit vermocht echter het snel voortwoekerende vuur niet te stuiten. Het sloeg van de eene vlasopslagplaats over op de andere met het gevolg, dat in korten tijd de geheele fabriek in lichterlaaie stond. Door den vonkenregen ontstond ook een begin van brand in de aan de overzijde van de rivier de Mark gelegen zagerijen en houtopslagplaatsen van de firma Aarden uit Zevenbergen. Tal van brandspuiten uit omliggende gemeenten hielpen bij de be strijding van de vuurzee. Van alle kanten werd het verterende element aangepakt, waardoor de machine- kafrier, het ketelhuis en de naast de fa briek gelegen arbeiderswoningen behou den konden worden. De rest ging in de vlammen op. Omstreeks vijf uur Dinsdagmorgen was men den brand meester en konden de meeste brandweerafdeelingen naar huis terugkeeren. De schade aan fabrieksgebouwen, ma chines en vlasvoorraden wordt op ƒ400.000 geraamd, welke gedeeltelijk door verzeke ring wordt gedekt. Een vijftigtal arbeiders is door dezen brand werkloos geworden. Het was de politie te Heerlen bekend geworden, dat er den laatsten tijd een clandestiene handel in schoenen werd ge dreven. Teneinde daaraan een einde te maken, ging een Heerlensche politieman in burger op het pad. Hij stelde zich. via een handelaar in contact met een tusschen- persoon, zekere v. d. V. uit Sittard, wiens vertrouwen hij wist te winnen door een bedrag van 1700.dat hij bij zich had te toonen. Van der V. stelde den politie man in verbinding met zekeren C. te Born, een schoenmaker van beroep, die wel ooren naar den verkoop had, doch den kooper niet ten volle kon bevredigen. Hij wist daar raad op en stelde zich in verbinding met zekeren V. uit Tilburg, die, om den verkoop te regelen, Vrijdag naar Sittard kwam. Doch voor de Heerlensche politie man zich met V. in verbinding kon stellen, was deze weer naar Tilburg vertrokken, echter niet zonder de afspraak met C. te 'hebben gemaakt, dat hij voor de schoenen zou zorgen. In Tilburg stelde V. zich in verbinding met zekeren van B., met wien hij een fabrikant zou opzoeken, die de schoenenleverantie zou verrichten. Inmid dels had de politieman zijn vermomming van kooper afgelegd en ging men tot de arrestatie van C. uit Born en V. uit Til burg over. waardoor de zaak met den fa. brikant niet doorging. De arrestatie van den Bornsehen schoen maker leidde de Heerlensche politie weer op het spoor van een andere zaak. Het was de politie gebleken, dat C., uit Born, den laatsten tijd 150 paar schoenen van zekeren van der L. uit Kaatsheuvel had betrokken, die van zeer slechte kwaliteit waren. Niet meer dan een waarde van een gulden' ver tegenwoordigende, had hij ze voor 15 a 16 gulden verkocht. Na een uitgebreid onderzoek kon van der L. uit Kaatsheuvel ook worden gear resteerd en naar Heerlen worden overge bracht. TWEE KINDEREN VERDWENEN EN GEVONDEN. Bij de politie te IJmuiden werd Dinsdag middag te ongeveer drie uur aangifte ge daan. dat twee jongetjes van drie jaar niet in hun ouderlijke woning waren terugge keerd. De politie en de luchtbeschermings dienst zochten met vier hondbn den gehee- len nacht de omgeving af, zonder de kin deren te vinden. Gistermiddag werd be kend, dat de jongens dicht bij de zee in de duinen waren gevonden door twee arbei ders. De kinderen waren bewusteloos en een hunner was met een zijner voetjes in een strik verward. Het doktersonderzoek wees uit, dat zij geen nadeelige gevolgen van dit avontur hadden ondervonden. KIND TE VONDELING GELEGD. Surveilleer en de agenten te Amsterdam hoorden gisterochtend tegen h:t aanbre ken van den dag op hun tocht langs de Weesperzijde uit een portiek- kinderge schrei komen. Zij vonden een meisje, naar schatting 3 a 4 dagen oud, in eenige doeken gewikkeld. Het kleintje is naar het Stads- bestedelingenhuis, een afdeeling van het Burgerweeshuis, overgebracht. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde: letter L: de heer Tan Tek Oen, Leiden; doctoraal examen Hechten: mej. L. v. d. Kraan, Rotterdam; on de heeren: P. W. Blom, 's Hertogenbosch, H. W. de Monchy, Den Haag, R. C. C. de Savomin Lohman, Den Haag, W. C. Bo- thenius Lohman, Assen. Geslaagd voor het examen van Apothe kers-assistent: mej. Y. Nauta, Den Haag. In het persbericht van 11 November 5 uur werd bericht: Geslaagd voor doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak Scheikunde) de heer K. Dijkhoff te Voor- 'curg. Deze plaatsnaam is echter foutief en kmuet zijn' Leiden. STADSNIEUWS ERWTENSOEP-MAALTIJD W.H.N.-W.H.W Op initiatief van het Provinciaal Bureau Winterhulp Nederland organiseert W.H.N. Leiden in samenwerking met de Duitsche W.H.W. hier ter stede een erwtensoep maaltijd in de groote zaal der Stadsgehoor zaal op Zondag 23 November a.s., des mid dags te 1.30 uur. Verwacht wordt, dat velen zich vöor deel name aan dezen maaltijd zullen aanmelden, temeer waar de netto-opbrengst voor 50 pet. ten goede komt aan de Nederlandsche Winterhulp. De prijs per portie is vastgesteld op 0.50. Het geven van een hooger bedrag zal in verband met het doel op prijs wor den gesteld. Men wordt verzocht bij deelname een lepel te willen medebrengen terwijl inle vering van één vleeschbon verplicht is ge steld. Men gelieve zich ter bekoming van het gewenscht aantal kaarten tegen vooruitbe taling te wenden tot het Plaatselijk Bureau W.H.N., Stadhuis, kamer 27, ingang Stad huisplein. De aanmelding staat open tot en met Donderdag 20 November a.s. „KATHOLIEK LEIDEN". Naar wij vernemen, zal de 2e avond van het Winterprogram van de Ver. „Katho liek Leiden" plaats hebben op Dinsdag 6 Januari a.s. in den Schouwburg. Alsdan zullen optreden de Vereenigde Haagsche Spelers onder leiding van Pierre Balledux met het tooneelstuk „Notre Dame van de sloppen Dit stuk speelt in de Banlieu van Parijs, en vertoont ons het levenswerk van een jong priester. Hij brengt er het geloof en het vertrouwen op God, en de overtui ging dat de wereld slechts beter kan wor den door onszelf. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Dinsdag 25 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer D. van der Rey- den en mej. M. Laman, wonende Dolhuis- steeg 5, alhier, in het huwelijksbootje stap ten. De bruidegom is een groot deel van zijn leven als vellenploter (een speciaal Leidsch beroep) werkzaam geweest, maar, toen door de tijdsomstandigheden dit beroep ge staakt moest worden, werd hij opperman en hij is als zoodanig nog iederen dag werk zaam. Onze gemeente is een nieuw consultatie bureau rijk geworden dat ten doel heeft raad te geven aan ouders en voogden van kinderen, die het onderwijs van de gewo ne lagere school onvoldoende kunnen vol gen. Voor deze kinderen zijn bestemd de scholen voor B.L.O. (buitengewoon lager onderwijs). Wanneer de tijd gekomen is, dat zij deze school zullen verlaten, is het voor de toekomst van het kind van het grootste belang, waar het dan terecht komt. Het nieuwe consultatiebureau is in de eerste plaats opgericht om ten behoeve van deze kinderen raad te geven, en meer dan raad: een van de leden van het bu reau zal namelijk trachten den weg zoo veel mogelijk te effenen tot het vinden van een passende betrekking. Het is mis schien niet overbodig hier de waarschu wing aan te verbinden, dat men hier geen overdreven verwachtingen op moet bou wen: het bureau kan geen betrekkingen maken, enkel helpen zoeken of er een te vinden is. Het is de bedoeling, dat het bu reau dan ook een oog in het zeil houdt, of het kind hier inderdaad past en medewer king verleent om kleine moeilijkheden, als die zich mochten op doen, te overwinnen. Het bureau geeft ook raad en hulp aan kinderen, die de school voor B.L.O. reeds vroeger hebben verlaten, ook aan kinderen die nooit een school voor B.L.O. hebben bezocht, maar die toch tot dezelfde soort kinderen berekend kunnen worden. Financieele hulp verleent het bureau niet. Het bureau is gevestigd in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Nieuwe Mare 13 en houdt zitting iederen Donderdag van vijf tot zes in den namiddag. Leider van het bureau is dr. A. H. For- tanier. Het initiatief tot het stichten van het bureau ging uit van de vereeniging Zwak zinnigenzorg te Leiden. De eerste maal houdt het bureau zitting op 12 November. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 5200 C. Kriest, Leiden, Breestraat 140, winkel in bloemen, plan ten, enz. C. Kriest. (H. V.). 5258. J. A. Kriek, Leiden, Van der Werffstraat 82, meubelfabriek. Bovenge noemde zaak is d.d. 1 November 1941 omge zet in een vennootschap onder firma onder Jen naam: J. A. Kriek en Zoon. Venn.: J. A. Kriek, en W. M. Kriek, Leiden. 7111. Firma de Raad en Beugelsdijk, Noordwijk-Binnen, Boerenburgerweg 17. Aannemersbedrijf; handel in oud en nieuw hout. De vennootschap onder firma is met ingang van 12 Nov. 1941 ontbonden. De zaken worden door elk der vennooten af zonderlijk voor eigen rekening en onder eigen naam voortgezet. 2815. Rotterdamsch Kleedingmagazijn, Leiden, Haarlemmerstraat 31. Bij beschik king van den Reichskommissar für die be- setzten Niederl. Gebiete van 7 November 1.941 is benoemd tot Treuhander van boven genoemde zaak: J. Chr. v. Melis, Den Haag. St. Josephsgezellenvereeniging. Zondag 16 November algemeene H. Com munie voor de geheele vereeniging, ieder in eigen parochie, voor de geloovige zielen. Te 11.45 uur zijn alle leden present op het kerkhof om de overledenen te herden ken. IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. OMGEVING VOORSCHOTEN Dc 80. i inwoner. Hedenmorgen is aan den heer P. v. V., Willem de Zwijger laan alhier, een spaarbankboekje uitge reikt door den gemeentesecretrais A. P. Schram de Jong bij de aangifte van de ge boorte van een zoon, waarmede de 8000 2ielen zijn gepasseerd. RECHTZAKEN VERPLICHTE DIENSTEN VOOR DE WERKVERRUIMING. Wij hebben melding gemaakt van een vonnis van den Economischen rechter te 's-Gravenhage, die eenige door eigen schuld werklooze personen, aan wie de verplichting was opgelegd tot verrichting van werkzaamheden in een werkkamp, doch die daaraan geen gevolg hadden ge geven, tot 10.boete veroordeelde, on der bepaling, dat voortaan dergelijke wei geringen strenger, n.l. met gevangenis, zouden worden gestraft. De overwegingen, waarop het^ vonnis be rust, houden o.a. het volgende in Bij verordeningen van den Rijkscommis saris, no. 42, d.d. 28 Februari 1941 betref fende de verplichting tot het verrichten van diensten wordt bepaald, dat de bewo ners van het bezette Nederlandsche gebied door het gewestelijke arbeidsbureau ver plicht kunnen worden voor een bepaalden tijd op een aangewezen plaats diensten te verrichten en dat de ter uitvoering dier verordening noodige voorschriften door den secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken worden uitgevaar digd. Het uitvoeringsbesluit van dien secreta ris-generaal schrijft voor, dat die diensten zullen zijn: diensten ten behoeve van den rijksdienst voor de werkverruiming en dat de directeur-generaal van het rijksarbeids bureau de richtlijnen zal vaststellen, vol gens welke de verplichting zal worden op gelegd. In die richtlijnen worden aangewezen groepen van personen, die verplicht kunnen worden die diensten te verrichten. Dat verdachte tot deze personen behoort, wordt niet in twijfel getrokken. De directeur van het gewestelijk arbeids bureau is het geweest, die den verdachte de verplichting heeft opgelegd diensten ten behoeve van den rijksdienst te verrichten in Pieterburen vanaf 18 Augustus 1941 tot 8 November 1941. Verdachte heeft geweigerd. Nu geldt het hier een verordening, uit gevaardigd door een nationaal-socialist en het komt den Economischen rechter voor, dat daarom toeoassing moet vinden de na- tionaal-socialistische stelregel: „onvoor waardelijk samengaan van absolute autori teit met absolute verantwoordelijkheid", zoodat, nu het de bevoegde autoriteit is ge weest die de verplichting heeft opgelegd, aan die opdracht gehoorzaamd moest wor den. W.A.-MAN BEDREIGD? Hagenaar door vrederechter vrijgesproken, omdat hij uit noodweer handelde. Tijdens de eerste ziting van den vrede rechter, mr. G. J. F. Slijter, te Den Haag, strnd de Hagenaar K. terecht wegens het feit, dat hij op een middag in Februari een W. A.-man met een mes ernstig bedreigd zou hebben. De W. A.-man D. getuigde, dat verdachte hem beleedigd had door voor voor hem op den grond te spuwen. Hij wil de hom "iervoor ter verantwoording roe pen, doch verdachte trok toen een mes en poogde hem, onder het roepen van allerlei bedreigingen, te steken. Verdachte ontkende dit. Hij gaf toe ge spuwd te hebben; doch recht voor zich uit. Hij vertelde, dat hij den W. A.-man hee- lemaal niet gezien had. Plotseling hoorde hij iemand achter zich aankomen rennen. Hij kreeg een slag op zijn hoofd. Toen hij zich omdraaide, zag hij den W. A.-man staan, die een gummiknuppel trok en hem daarmede te lijf wilde gaan. Verd. week toen terug, doch de W. A.-man sloeg er op los. Orr zich te verdedigen trok K een mes. Hij ontkende echter dreigende woorden ge schreeuwd te hebben. Eenige getuigen be vestigden die verklaringen van K. en leg den er den nadruk op, dat K. door den W. A.-man werd aangevallen. De Officier v*n Justitie meende, dat het er niet om ging wie aangevallen werd. De aanklacht was h;er, dat K. den W. A.-man ernstig had bedreigd. Wanneer men wordt aangevallen, moei men maar weggaan, al dus meende de officier. De eisch luidde f 25 subs. 10 dagen. De raadsman van verdachte wees op de verklaringen van de getuigen, waaruit zou blijken, dat verd. uit noodweer gehandeld had en drong op vrijspraak aan. De rechter was het niet eens met de meening van den Officier van Justitie en gaf te kennen, dat z.i. hier wel degelijk van noodweer sprake was geweest. Daarbij stond het nog heelemaal niet vast, ook niet uit de getuigenverklaringen, hoe de zaak zich precies heeft toegedragen. Hij ontsloeg verd. daarom dan ook van rechtsvervol ging. LEDEN VAN DE N. S. D. A. P. VERNIELEN EEN WINKEL. Vier maanden voor vernieling. Beschuldigd van huisvredebreuk en ver nieling, heeft voor den Haagschen vrede rechter terechtgestaan de 42-jarige chauf feur en smid van der B. Deze verdachte liep op een Zondagavond met een formatie S. A. van de N. S. D. A. P. door de Pas sage, toen plotseling een ruit werd gebro ken en een aschbakje naar buiten werd gegooid, terwijl de bewoner van het per ceel volgens verdachte zou hebben geroe pen „landverraders en Hitlerknechten". De bewoner is verschillende keeren gesom meerd om naar beneden te komen en toen deze, ook na herhaald bellen, daaraan geen gevolg gaf, zijn verdachte en zijn mannen de woning binnengedrongen. Verdachte verklaart, dat hij naar binnen is gegaan om den bewoner te zoeken en niet te weten, wie in dien tusschentijd de STRIJDT VOOR EUROPA Aanvallen op Kertsj HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 13 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „Op de Krim zijn de Duitsche troe pen in der. aanval tegen de vesting werken van Kertsj. Verscheidene ver sterkingen onmiddellijk ten Zuiden van de stad zijn genomen. Sterke af- deelingen gevechtsvliegers hebben Sowjetschepen in de haven van Sebas- topol en voor de Noordoostkust der Zwarte Zee aangevallen. Daarbij zijn drie kruisers, een torpedoboot jager en vijf groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Ook in hot havengebied werd door bom treffers groote schade aangericht. Aan het overige deel van het Ooste lijke front brachten plaatselijke ge vechtshandelingen nieuwe successen. Zware batterijen van het leger heb ben voor den oorlog belangrijke doe len in Leningrad en havenwerken en werven te Kroonstad beschoten. Ge slaagde luchtaanvallen werden gedaan op Leningrad en Moskou. In de wateren om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag twee groote vrachtschepen door bommen beschadigd". boel in den winkel heeft vernield. Als getuige gehoord, zeide de bewoner, de 46-jarige banketbakker D., dat op den bewusten Zondag bij hem de deur is inge trapt en een ruit is ingeslagen. Zijn zoontje zag voor het raam een relletje irt de Pas sage en begon van angst te schreeuwen. Getuige is toen opgesprongen van zijn stoel, waarbij deze omviel en door het raam ging, dat zich slechts 30 c.M. van den grond bevindt. Op een vraag van den vrederechter ver klaarde getuige nog, absoluut niet te heb ben gescholden. De Officier van Justitie was van mee ning, dat men hier inderdaad te doen heeft met geweldpleging en vernieling. Wel be riep verd. zich er op, dat er gegooid en ge scholden is, doch get. is een zeer bedeesd man, die geen ruit zal stuk slaan en er dan een aschbakje door zal gooien. Spr. vorderde dan ook veroordeeling tot twee maanden gevangenisstraf. De vrederechter noemde het een schan daal, zooals hier is opgetreden. Wanneer men van zichzelf wil beweren, dat men na tionaal-socialist is, dan moet men in de eer ste plaats discipline toonen en niet optre den op een wijze, zooals men dat in Mos kou pleegt te doen. Spr. vond de eisch van den Officier voor dit ernstige feit veel te laag en veroordeelde verd. tot een gevan genisstraf van vier maanden. LAATSTE BERICHTEN HET WINKELSLUITINGSBESLUIT. De mogelijkheid tot ontheffing van verplichte openstelling iets verruimd. Het is gebleken, dat de naleving van de door het Winkelsluitingsbesluit ingevoer de verplichting tot openstelling van win kels in sommige gevallen moeilijkheden medebrengt. Ter tegemoetkoming daarvan werd het gewenscht geacht énkele wijzin gen aan te brengen in genoemd besluit en zijn uitvoeringsbeschikking. Deze wijzigin gen, welke zijn afgekondigd in de Neder landsche Staatscourant van 13 dezer en met ingang van 14 dezer in werking treden, komen in het kort op het volgende neer: De burgemeester krijgt thans, behalve voor bijzondere gevallen van kortstondigen aard o.ok voor die gevallen, waarin de na leving van bedoelde verplichting tot open stelling bijzondere bezwaren voor een win kelier zou medebrengen, de bevoegdheid ontheffing van de verplichting te verlee- nen. Voorts is de ontheffing, welke in verband met de naleving van de verduisteringsvoor schriften voor afzonderlijke winkels werd verleend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing worden verleend van 5.30 uur tot 6 uur des namiddags op de da gen, dat de zon vóór 6 uur ondergaat. Nu gaat de ontheffing een kwartier, onmid dellijk voorafgaande aan het tijdstip van zonsondergang, in op de dagen, waarop de zon vóór 6.15 uur des namiddags onder gaat. Tenslotte zal des Maandags van 10 uur vjn. tot 1 uur n.m. de openstelling niet meer verplicht zijn. ïntusschen wordt er op aangedrongen, dat de winkeliers, voor wie deze verplich ting thans is komen te vervallen, zooveel mogelijk hun zaken ook des Maandagmor gens voor het publiek geopend zullen heb ben, TWEE GOEDERENTREINEN ONTSPOORD. Gistermorgen om zeven uur zijn ten ge volge van verkeerden wisselstand aan de Rolderstraat te Assen, twee goederentrei nen, die met stukgoederen waren geladen, ontspoord. Het treinverkeei naar Stadska naal was daardoor tijdelijk gestremd, zoo dat de passagiers bij den overweg moesten overstappen, terwijl het treinverkeer naar en van Groningen tijdelijk over één spoor werd geleid. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Onmiddellijk werd met het opruim ingswerk begonnen. In den namid dag was het verkeer op.den overweg weer geheel hersteld. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. ROME, 13 Nov. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtbericht luidt als volgt: Tijdens een luchtaanval op Napels in den afgeloopen nacht heeft het luchtdoelge schut een vijandelijken bommenwerper neergeschoten, die dicht bij de haven in zee viel. De geconstateerde verliezen zijn van 6 tot 16 dooden en 34 gewonden geste- Gemeentel. Aankondiging AFSTEMPELING VAN WINTERVOOR RAAD AARDAPPELEN. lersbericht d.d. 8 afstempeling van jr wintervoorraad len bekend ge- ling ook Vrijdag g 15 November tijdelijk kantoor In aansluiting op November betreffei dc aardappelkaarti wordt aan telan maakt dat deze li November en zal plaats vilden Stille Rijn Belanghe 14 Novembe^vei en van 14 t< November df g£legeï van 9 tot 12, Leiden. 13*httvember 1941. Tje Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. kunh^jj zich Vrijdag gen vail 9 tot 12.30 uur y, terj/ijl Zaterdag 15 hiervoor bestaat 2244 gen. Op Sicilië is behalve de toestellen, reeds genoemd in het weermachtbericht van gisteren, nog een vliegtuig getroffen, dat met stelligheid in zee gevallen is. De be manning van enkele neergeschoten machi nes is gevangen genomen, waaronder 6 of ficieren. Gistermiddag bond een onzer ver kenningsvliegtuigen den strijd met vier Hurricanes aan en schoot er één neer. In Noord-Afrika heeft de luchtmacht van de as met succes doelen in de vesting Tobroek aangevallen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden een vijandelijk vliegveld, waarbij vijf toestellen op den grond wer den vernield en andere beschadigd. De Britsche luchtmacht heeft bommen laten vallen op Benghasi, Derna en enkele boerendorpen in den Dzjebel. Eenige scha de. Te Derna, waar een veldlazaret werd getroffen en vier zieken werden gewond, werd een vliegtuig brandend neergescho- ten. In Oost-Afrika herhaalt de vijand zijn aanvallen te land en in de lucht aan het front van Gondar. Onze troepen reageeren overal hardnekkig en berokkenen den aan vallers aanzienlijke verliezen. HET FINSCHE ANTWOORD AAN DE V.S. WASHINGTON. 13 Nov. (D. N. B.). Staatssecretaris Huil heeft ten aanzien van net antwoord van Finland in de persconfe rentie volgens As-ociated Press verklaard, dat hij weliswaar den tekst van het ant woord nog niet had gezien, maar dat hij zich ü't de persberichten een goed denkbeeld kan vormen en geloofde, dat Finland de eigenlijke kernkwestie van de Amerikaan se voorstellen ontweek. De omstreden kwestie is, of de Finnen buiten hun nood zakelijke verdedigingsbehoeften om. aan Je Duitschers waardevolle hulp zullen ge ven bij de blokkade der leverantiewegen voor het Britsche en Amerikaansche ma teriaal via Moermansk en Archangelsk. De liturgie der Kerk VRIJDAG 14 Nov. Octaafdag v. h. feest v. d. H. Willibrordus. Mis: Statuit, (als op 7 Nov. in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Josaphat, Bisschop en Mar telaar; 3e voor den vrede. „Met den dag groeide het aantal van de geloovigen door de prediking van de hei lige man Gods". H. Willibrordus, bid voor het dwalende Nederland, opdat de bekeeringen talrijker mogen worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Nov. Veiling. Per 100 K.G.: witte kool 2.50, roode kool f 3.444.30. savoye kool f 3.443.30. groene kool 4— 5, boerenkool f 5, prei 4.207.00, kroten f 4 kroten, gekookt f 10, peen 3.40—7.50, spruiten f 12.8016.andijvie 4.40 5 50. sla 4—7, Nero f 8.00—16.50, druiven 18.spinazie 12lii, tomaten A, B. C en CC 1025; per 100 stuks: bloem- kpoI 4.80—12.50, salade 2.75—4.00, knol- sclderie 2.?07.50, per 100 bos:: pieterse lie 0.80—1.70, radijs 2.10—3.20, selderie f 0.601.80, bleekselderie f 10.5019.50, peen f 5.607.00. DELFT, 13 Nov. Vee. Aanvoer: 397 run deren, 6 graskalveren, 45 nuchtere kalve ren, 194 magere varkens, 262 biggen, 116 schapen en lammeren, 49 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 250475, varekoeien 150275, magere varkens f 1640 en big- gth f 1718 per stuk. GOUDA, 13 Nov. Vee. Aanvoer in totaal 557 stuks. Prijzen: 75 magere varkens 20 30, 80 biggen 812 per stuk. 90 runde ren, 9 nuchtere kalveren, 12 graskalveren en 262 schapen overgenomen door de N. V. C.; 29 bokken of geiten f 1040 per stuk. Handel stug. Kaas. Aanvoer 47 partijen. Prijzen le kwal. met rijksmerk 62.50 en 2e kwal. 6162 per 50 kg. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Nov. Vei' Groene kool f 45, gele kool 3.80—00 waschpeen 5.407.00, andijvie f 4.205.00 knolselderie 3.507.00, uien f 3.50, bloem kool I 10.50—16.—, idem II f 6.10—9 50, bospeen 5.207.00. Hiermede gevenjwij ken nis van het overladen van onzen bemindenfPastoor, dei A. TH. v. d. PRI W. v. d. PEET, J. CLEMENS. A. A. BAARS. Lisse, 12 November 194T

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 3