MAANDAG 10 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 WEERBERICHT ZO VS OPEN ONDERGANG Zon onder 5.57 uur Maandagavond. Zon op 8.54 uur Dinsdagochtend. Tusschen deze tijden moet worden ver duisterd. MAANSTAND-EN 10 November: De maan komt Maandag avond om 11.13 op en gaat Dinsdagmiddag om 2.25 uur onder. 11 November: De maan komt Dinsdag avond om 12.17 op en gaat Woensdagmid dag om 2.57 uur onder. (Laatste kwartier). 12 November: De maan komt Woensdag nacht om 1.26 uur op en gaat Donderdag middag 3.25 uur onder. 13 November: De maan komt Donder dagnacht om 2.38 uur op en gaat Vrijdag middag om 3.53 uur onder. 13 November: De maan komt Donderdag nacht om 1.26 uur op en gaat Donderdag middag om 3.25 uur onder. 14 November: De maan komt Vrijdag nacht om 2.38 uur op en gaat Vrijdagmid dag om 3.53 uur onder. 15 November: De maan komt Zaterdag nacht om 3.52 uur op en gaat Zaterdag middag om 4.20 uur onder. 16 November: De maan komt Zondag nacht om 5.10 uur op en gaat Zondagna middag om 4.48 uur onder. 17 November: De maan komt Maandag morgen om 6.32 uur op en gaal Maandag namiddag om 5.17 uur onder. V Hel standenverschil. Wij moeten niet streven naar de nivel leering van alle maatschappelijke verschil len. Dat wil ten slotte geen enkel verstan dig mensch. In de democratische samenleving werd zulk een streven als een exces beschouwd, in fle socialistische samenleving, die in de zen tijd wordt beoogd, wordt zulk een alge- heele niveileering ook niet geëischt en niet gewenscht. Maar wij moeten er wel naar streven, om in de uitingen van die maatschappelijke verschillen héél wat te veranderen en héél wat uit te snijden. Het standenverschil, al dan niet op reëelen grondslag berustend, breekt vaak onnoodig de eenheid van het volk, een klove splijtand van den wieg tot aan het graf! Is het noodzakelijk, dat een verschil in geldbezit waarop dikwijls standenver schil berust! de menschen gescheiden houdt van de geboorte af tot na den dood, op het kerkhof? In dezen tijd van bezinning en vernieu wing mogen wij ook wel 'ns grondig refor meeren de uitingen van het standenverschil in de samenleving. Trouwens, we zijn ge lukkig al een tijd lang bezig, hierin oprui ming te houden. Dat er rangen zijn in een schouwburg, klassen in een ziekenhuis, kan om finan- cieele redenen noodzakelijk zijn en ook om andere redenen niet slechts gebillijkt maar ook gewenscht. Maar in een op gezonde op vattingen opgebouwde samenleving zal men op alle rangen van een schouwburg het süel goed kunnen volgen en zal men in èlle klassen van een ziekenhuis onder alle opzichten dezelfde goede behandeling genieten! Men zal moeten erkennen: er is een tijd geweest, waarin het standenverschil héél wat ergerlijker vertooningen gaf, dan in onzen tijd. Maar toch: men beschouwe óók onder dit opzicht den socialen toestand en onze eigen mentaliteit niet als volmaakt. Want het bereikbaar-volmaakte is er nog lang niet; om daartoe te komen, moet er nog heel wat worden verbeterd. Er is geen beter en doeltreffender mid del voor de opruiming, radicaal, van alle dwaas standenverschil, dan.... de ware beoefening van de christelijke naastenlief de. In het licht van de beoefening dezer deugd zien we dat belachelijke van het standenverschil zóó klaar in, dat wij er ons voor schamen als in strijd met het ge zond verstand Zooals in héél het sociale leven brengt de practische beoefening van de christelij ke deugden ook in dit vraagstuk de oplos sing! HET GEBRUIK VAN IJSLAND ALS VLOOTBASIS. In Washington worden veel vermoedens uitgesproken, volgens welke het feit, dat men van IJsland een vlootbasis van den eersten rang voor de V. S. maakt, moet be schouwd worden als voorlooper van de directe uitbreiding der Amerikaansche zee patrouilles en der Amerikaansche ron- vooien tot aan de Britsche havens toe, zoo meldt Associatel Press uit Washington. Toonaangevende instanties geven te ken nen, dat de Amerikaansche schepen inge val van varen in de oorlogszones begeleid zullen worden door Amerikaansche oor logsschepen. IJsland zal daarbij een be langrijke rol moeten spelen. Vermoedelijk heeft men op IJsland groote installaties ge bouwd voor het herstellen van schepen en vliegtuigen, benevens brandstofopslag plaatsen en munitiedepots. Aangenomen wordt, zoo merkt Associated Press op, dat IJsland zelfs dan de belangrijkste vloot basis der V. S. in' het Noorden van den At- lantischen Oceaan zal blijven wanneer de V. S. steunpunten mochten oprichten op Rritschen bodem, hetgeen naar de^ opvat- ng van het agentschap volkomen*binnen het bereik van het mogelijke ligt. HET WERK DER DU TENTOONSTELLING IN „PULCHRI STUDIO" DE VROUW IN CIJFERS EN GRAFIEKEN. De vrouw is door alle tijden een object van bewondering, van vereering geweest. Dichters hebben haar bezongen, schilders en beeldhouwers haar in kleuren en plas tiek uitgebeeld; alle kunstenaars hebben aan haar hun schoonste werken gewijd. Toch zijn er nog kanten aan het vrouwe lijk wezen, waaraan men tot nu toe te wei nig aandacht heeft geschonken; er zijn mo gelijkheden tot ontplooiing van haar rijke gaven, welke nog te weinig algemeen be kend zijn. Het zijn die gaven der vrouw, welke zich bij voorkeur in cijfers en ge tallen, in grafieken en schematische voor stellingen laten uitdrukken. De practische werkzaamheid der vrouw. Niet interessant, meent u? Toch wel. De tentoonstelling „Frauenschaften in Deutschland" in Pulchri Studio aan het Voorhout' te Den Haag is in dit opzicht zeer leerrijk. Zij toont en dat is ook haar be doeling wat de Duitsche vrouwen, dank zij een goede organisatie, in staat zijn te bereiken ten bate van haar landgenooten, haar land en volk. De tentoonstelling is verdeeld in ver schillende aparte afdeelingen, zooals: de vrouw in haar familiekring, de vrouw in de huishouding, de vrouw in den land bouw, de vrouw1 in de beroepen, de vrouw en de kunst, de vrouw in de wetenschap. In elk van deze afdeelingen wordt aan dacht eesch<mken aan het°een de Duitsche vrouw op dat gebied presteert en aan het geen door middel van maatregelen van de overheid en van de partijorganisatie wordt bereikt. Omtrent de vrouw en de opvoeding vin den we in de eerste afdeeling tal van fo to's en afbe°ld'n"en. 7.oo zien we. dat on danks den oorlog het geboortecijfer in Duitschland stijgende is gebleven, in te genstelling tot den toestand tijdens den wereldoorlog 1914-18, toen een schrikba rende daling viel te constateeren. „Moeders zijn de waarborg voor het eeuwige be staan van haar volk", dat is het devies voor deze afdeeling, waarin men omtrent huwelijksvoorlichting, zuigelingenzorg, on derwijs en opvoeding in den ruimsten zin een schat van materiaal verzameld vindt. Bij verordening van 12 Mei 1941 is o.a. be paald, dat meisjes, die hulp verrichten in de huishoudingen van kinderrijke gezin nen, daarvoor van staatswege een ruime toelage ontvangen, die naar gelang van het aantal dienstjaren in zulke gezinnen jaar lijks oploopt. Voorts zien wij in de afd. huishouding, hoe op zeer practische wijze wordt tegemoet gekomen aan de behoefte' der meisjes aan huishoudkundig onderricht. Er zijn 10.000 vrouwen van staatswege er kend om meisjes in de huishoudens zelf op te leiden tot volleerde huisvrouwen. Een ander practisch idee vormen de proef- laboratoria ter waarborging van de deifg- delijkheid van huishoudelijke apparaten. Wij vinden bovendien, dat iedere huis vrouw gebruik kan maken van de voorlich- tingsbureaux, die ten getale van 300 in Duitschland zijn ingericht. DE WIJZIGING VAN DE AMERI KAANSCHE NEUTRALTTEITSWET. De federale Senaat te Washington heeft bij de voorafgaande stemming met 49 te gen 38 stemmen toestemming verleend tot het bevaren van de z.g. oorlogszone, het geen tot dusver door de neutraliteitswet aan Amerikaansche koopvaarders was ver boden. Ingeval, naar de Amerikaansche re geering verwacht, ook het Huis van Afge vaardigden het voorstel aanneemt, zijn daarmede de belangrijkste clausules van de neutraliteitswet vervallen. De aangenomen voorstellen gaan ter stond naar het Huis van Afgevaardigden, dat nog alleen behoeft te stemmen over het veroorloven van de vaart in de oorlogs zones, aangezien het reeds goedkeuring heeft gehecht aan de bewapening der sche pen. Voor de eindstemming had de Senaat het voorstel van den democratischen sena tor Thomas verworpen, dot den Ameri- kaanschen schepen behalve de bewapening alleen nog het aandoen wilde veroorloven van havens van oorlogvoerende l&nden, welke buiten de door den president gepro clameerde oorlogszones liggen. Het resultaat der stemming in den Ame- rikaanschen Senaat heeft in Berlijn geen verrassenden indruk gemaakt. Volgens de te Berlijn gehuldigde opvatting kan men de verhouding der stemmen niet bepaald een „overwinning" noemen. Het met deze kwestie samenhangende probleem der oor- logSDolitiek van de Vereenigde Staten is reeds vaker uitvoerig behandeld, zoodat men in toonaangevende Duitsche kringen er van afziet naar aanleiding van de stem ming in den Senaat nog eens op deze zaak in te gaan. OVERWINNINGSPARADE IN BOEKAREST. In Boekarest is Zatei-dag de groote over winningsparade gehouden van de Roemeen- sche troepen, die van Odessa zijn terugge keerd. Aan deze parade nam op uitnoodi- ging van den leider van den staat en in opdracht van den Fuehrer, de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- /eldmaarschalk Keitel, deel. De stad was zooals nog nooit tevoren met de Roemeen- sohe, Duitsche en Italiaansche vlaggen ver sierd. Nadat des ochtends de koning de fe licitaties van de hooge militairen en mi nisters in ontvangst had genomen, begaf hij zich met maarschalk Antonescu, gene- raal-velmaarschalk Keitel en den plaats- vervangenden minister-president naar de triomfboog, waar hij de parade afnam. TSJECHISCHE BENDE TERECHT GESTELD. De Rijksfuehrer-SS en chef der Duitsche politie deelt mede: Op 6 November zijn 20 leden van een door de geheime staatspoli tie in Weenen gepakte Tsjechische bende doodgeschoten, die in contact had gestaan met de in het Protectoraat standrechtelijk veroordeelde weerstandsgroep. De bende had in Weenen en omgeving getracht door brandstichting de levensmiddelenverzor ging der bevolking in gevaar te brengen. ITSCHE VROUWEN Het diploma van „Meisterhausfrau" zul len onze meisjes misschien wat vreemd vinden, maat het bezit ervan is toch wel een aanbevelingswaardig iets. Bijzondere zorg is ook besteed aan de verlichting van den arbeid der vrouwen op het land. O.a. werken de meisjesstudenten, de B.D.M. en de meisjes van den Rijksar beidsdienst op groote schaal mee bij het binnenhalen van den oogst en bij allerlei ander werk, dat voor de volksvoeding van beteekenis mag worden geacht. Een belangrijke afdeeling is voorts die betreffende de vrouw en haar beroep. Dat in het dagblad- en tijdschriftwezen in Duitschland 1400 redactrices werken, ter- wiil een aantal dezer vrouwen als hoofd redactrice leiding geeft aan tijdschriften met oplagen van drie millioen stuks, was voor ons een verrassing. We zien verder hoe de Duitsche vrouw werkt als arts, als verpleegster, als coupouse, als arbeidster in de fabriek enz. en hoe voor haar welzijn van staatswege is gezorgd. Aan de kunst is een speciale afdeeling gewijd, die buitengewoon artistiek werk van Duitsche vrouwen toont. In muziek, dans en tooneel vinden tallooze Duitsche vrouwen haar roeping. Yan groot belang is tenslotte het werk dat de vrouw op het gebied der weten schap verricht en waarvan hier eveneens een duidelijk overzicht is te vinden. Deze keurige en overzichtelijke tentoon stelling zal ongetwijfeld velen trekken. Zij is gratis toegankelijk tot 19 November, da gelijks van 1017 uur. De opening der tentoonstelling. Bij de opening, Zaterdagnamiddag te vier uur heeft mevrouw M. de la Fontaine, leidster van de N.S.-Frauenschaft hier te lande, een korte toespraak gehouden tot den kring van genoodigden en daarin me degedeeld. dat de tentoonstelling haar ont staan heeft gevonden als gevolg van den wensch van Nederlandsche vrouwen, om ten onzent eens te laten zien wat de Duit sche vrouwen tot stand brengen. Om thans hieFvan op de tentoonstelling een goeden indruk te verkrijgen, moet men rustig langs de verschillende afdeelingen gaan en dan ziet men hoe de Duitsche vrouw over al mogelijkheden heeft gevonden om haar land en volk van dienst te zijn en hoe al les wordt gedaan om het werk der vrouw in gezin en huishouding te vergemakkelij ken. Zoo kunnen de soldaten in dezen tijd van oorlog zich met volle energie aan hun taak geven, wijl zij weten, dat de vrouwen alles voor het 'maatschappelijke leven en voor het gezin verzorgen. Spreekster eindigde haar openingswoord met den wensch, dat zeer vele Nederland sche vrouwen een bezoek aan deze ten toonstelling zouden brengen. Fraulein Sassmannshausen gaf daarna een toelichting tot de afdeelingen dezer exnositie. di° onder het devies: ..Duitsche vrouwen reiken elkaar de hand om ge meenschappelijk te werken voor haar volk", is opgezet. Bij de opening waren aanwezig o.a. dr. Schwebel, gevolmachtigde van den Rijks- oorrimiss?vis voor Zuid-Holland en dr. Schuon, Kreisleiter der N.SD.A.P. hier te lande DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND. De Landstandpersdienst meldt: Alhoewel de verordening van den Rijks commissaris betreffende de oprichting van den Nederlandschen Landstand en de daar op gegeven toelichtingen zeer duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommigen toch nog geen recht begrip omtrent het karakter van den Nederlandschen Landstand aan wezig te zijn. Hier en daar heerscht blijk baar de meening, dat de Landstand een nieuwe Boerenorganisatie is in den geest van de tot nog toe bestaande, dus geboren uit het particulier initiatief van de een of andere groep van de boerenbevolking, waarvan men al dan niet, naar persoonlijk gevoelen, lid kan worden. Artikel 1 van de Verordening 196/41 zegt in het eerste lid, dat de Nederland sche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 van de grond wet. En lid 2 verklaart, dat de Nederland sche Landstand verordenende bevoegdheid heeft in den zin van artikel 153 van de grondwet. Dit artikel 152 is destijds in de grondwet opgenomen als de ontsluiting van de mogelijkheid in Nederland tot de zoo lang bepleite en verhoopte publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie te komen.- Jarenlang is daarover geschreven en ge sproken, totdat eindelijk de volksvertegen woordiging in meerderheid ervoor gewon nen was. Bij democratischen gang van za ken zou de uitvoering zeker ook in dit ge val langen tijd, zoo niet jaren op zich heb ben laten wachten, doch bij de snelle werk wijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheeleso ciaal economische samenleving in een vlot tempo tot stand,, tot heil van de bedrijfs groepen, die nu zelf voor een goed deel hun wel en wee in handen kunnen nemen. WIE VALLEN ONDER DEN LANDSTAND? Boeren en visschers en al hun familie leden. Artikel 3 lid 1 van de Verordening zegt: allen, die deel hebben aan het productief maken van den Nederlandschen bodem met inbegrip van binnen- en kustwateren. Een volgend lid betrekt tevens alle fami- liéleden van voorgenoemden daarin. Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, al le visschers met hun gezinnen, al degenen, die in min of meer verwijderd verband met boeren en visschers te maken hebben. Het enkelvoudige feit dus, dat men boer is, dat men visscher is, doet iemand Aran nature tot den Landstand behooren. Hy is Nederlander en daarnaast lid van den Landstand. Van zich al of niet aanmelden is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafscheidelijk de plicht lid van dén Land stand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechtelijke orde ning van het bedrijfsleven. Elk, die een bedrijf uitoefent, zal straks als uitvoerder van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zoo komen wij eindelyk tot die orde ning van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tientallen Zakje a 2 tabletten 7 cf» STADSNIEUWS De Reichsarbeitsdienst en de Ned. Arbeidsdienst exposeeren in „Den Burcht" Arbeitsführer Runge opent de tentoonstelling. Gisterochtend is in tegenwoordigheid van j talrijke genoodigden in de twee groote zalen van hotel „Den Burcht" de tentoon stelling geopend van den Reicharbeitsdiensl en den Ned. Arbeidsdienst welke reeds eer der in Rotterdam .en Den Haag is gehou den en d: ar zeer veel succes heeft gehad. Te 11 uur waren de genoodigden bijeen in de Jacobazaal, waar Ortsgruppenleiter Steffin een kort welkomstwoord sprak, om onmiddellijk het woord te geven aan Arbeitsführer Runge. Deze heette de verschillende gasten hartelijk welkom en noemde Kreiz- inspektor Fortmann, den Ortskommandant van Leiden Hauptmann Maischhofer, de af vaardiging van de Infanterie, de leiding der N.S.B., der W.A. en der N.S.D.A.P., den burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck en zijn echtgenoote, den w.n. Commissaris van politie hoofd inspecteur W. G. Weyers en verdere inspec teurs en voorts de andere belangstellenden. In zijn toespraak wees spr. erop, dat men bij den aanvang dezer tentoonstelling in Leiden er zeer verheugd over is dit te kunnen doen, omdat men er zich van be wust is, dat de arbeidsdienst het begin is van een politieken opgang zonder weerga. Tien jaar arbeidsdienst in Duitschland hebben bewezen, dat ellende en nood, vooral onder de jeugd, konden worden op geheven,) dat ook de nationaal-socialistische gedachte] tot daad omgezet, practisch kan worden verwezenlijkt. Schouder aan schou der staat die jeugd thans vereend in een machtige organisatie. Spr. is er trotsch op, dat ook de arbeidsdienst het zijne heeft bijgedragen om tot dat resultaat te komen. Tusschen den algemeenen schoolplicht en den dienstplichtigen leeftijd ligt de brug van den arbeidsdienst, die naar het woord van den Führer nimmer meer uit het leven der Duitsche natie zal verdwijnen. Spr. weidt dan nader uit over den ar beidsdienst als instituut, waarvan de resultaten zich niet zonder meer in een tentoonstelling tot uitdrukking laten bren gen. De arbeidsdienst beteekent een nieu we wereld voor het jonge mensch, dat naar het kamp gaat. Er vormt zich daar spoedig een nieuwe gemeenschap. De studenten werken naast den handarbeider en hun om gang doet wederzijdsch begrip en vertrou wen ontstaan en zij zullen begrijpen welke de plaats is, die hun beiden toekomt in het belang van land en volk. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de prestaties van den Ned. Arbeids dienst, waaraan in verband met de beperkte ruimte hier niet zooveel aandacht kan wor den besteed, als waarop hij recht heeft, doch in Leeuwarden, de volgende expositiestad, zal de -N.A.D. weer in vollen omvang exposeeren. De aanwezigen begaven zich hierop naar de- tentoonstelling. De Reichsarbeitsdienst is ondergebracht in de groote zaal, terwijl de foyer is gereserveerd voor den Ned. Arbeidsdienst. Bij het binnentreden der groote zaal komt men in de eerehal, waar de voor naamste plaats wordt ingenomen door een buste van den Führer, omgeven van vlag gen en bloemen. Voorts zijn er tal van groote foto's, alle op den Reichsarbeits dienst in algemeenen zin betrekking heb bend. By het doorloopen van de in vele kleine afdeelingen ingerichte zaal maakt men den dagloop in het arbeidskamp door. In het eerste zaaltje komt men in het verblijf van den Arbeitsmann, het tweede toont de verschillende werktuigen, daar ziet men den arbeid op het werkobject en de ontwerpen van groote werken, als ver betering van reeds bebouwd land, ontgin ning van moeras en woesten grond, regulee ring van watervoorzieningen, winning van nieuw land, verbetering van waterloopen, enz. In volgende afdeelingen krijgt men idee van de inrichting der eetzaal in het kamp, men ziet hoe er voor de gezondheid van den kampbewoner gezorgd wordt, hoe lichamelijke ontwikkeling bevorderd wordt, hoe gezorgd is voor lectuur en ontspanning en tenslotte de verschillende onderschei dingsteekenen van den R.A.D. Een speciale afdeeling is gereserveerd voor den Vrouwelijken Ai-beidsdienst, waar men een goed overzicht krijgt van de inrichting dezer kampen en de werk zaamheden der vrouwelijke leden van dezen dienst, wier aantal thans reeds de van jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de Roomsch Katho lieke boeren en visschers in Pauselijke Encyclieken als de eenige juiste ordening van het chaotische maatschappelijke leven is aangegeven en welke ook door het Ne derlandsche Episcopaat in zijn mandement van 1933 is aanbevolen. 100.000 gepasseerd is, verdeeld over 2050 kampen. Zij helpen de Duitsche vrouwen wekelijks gedurende 45 uren. In de zaal daarnaast zien we enkele voortbrengselen van denyvere handen der vrouwelijke leden. De tentoonstelling van den Ned. Arbeids dienst is niet zoo omvangrijk als zij in Rotterdam en Dén Haag was. Dit zegt reeds voldoende, dat de N.A.D. heusch wel over meer tentoonstellingsmateriaal beschikt. Do beschikbare ruimte was evenwel onvol doende om het vele materiaal in zijn geheel tentoon te stellen, zoodat men zich tot het voornaamste moest beperken. De heer de Bloeme, onderhopman van den N.A.D., lichtte de tentoonstelling bij onzen rondgang nader toe. De twee groote afdeelingen, welke men hierbij onderkent, zijn de heemkunde en den Arbeidsdienst zelf. De heemkunde ziet men vertegen woordigd door tal van modellen van boer derijen enz. uit den ouden zoowel als den tegenwoordigen tijd, in vrijen tijd door de leden van den N.A.D. vervaardigd. Men ziet hier typen van boerderijen uit den oer tijd tot het jaar 8000 vóór onze jaartelling. Verder modellen van de drie standdaard- typen der tegenwoordige boerderijen, n.l. de Frankische, Oude Friesche en Saksische. Ook de moderne Wieringermeer boerderij is tot in bijzonderheden nagebootst, het Twentsche „Los Hoes" ontbreekt niet en tenslotte is de Hollandsche molen, kenmerk van het echte Holland, vertegenwoordigd door den spinnekopmolën uit Zaandam. In de verdere afdeelingen van de ten toonstelling ziet men ook hier het kamp leven verzinnebeeld als bij de Reichsarbeit- dienst. Het bord met de dag-indeeling geeft heel overzichtelijk weer hoe de dag in het kamp van 's morgens 6 uur tot bedtijd te half elf wordt doorgebracht. Ook hier een bord met de rangonderscheidingsteekenen van den N.A.D., de Arbeidsdienst voor meisjes, w.o. in beeld gebracht een tafel versiering voor Kerstmis, de kleeding uit rusting der meisjes, en haar dag-indeeling, verder de kern-, school- en amusements bibliotheek der mannelijke leden, een mo delbarak, een overzicht van het kamp- bedrijf in Nederland, waar reeds 30 kam pen volledig werken, terwijl er 70 in voor bereiding zijn en vervolgens een blik op het modelkamp in Valkenswaard. Het bezoek van de afd. Laren van den N.A.D. aan onze stad heeft vandaag niet plaats gehad. Morgen echter komt de afdeeling Nunspeet van den Ned. Arbeidsdienst een marsch door Leiden maken, voofafgegaan door het staforkest, onder leiding van hopman Bückert. De afdeeling komt om 10.10 uur op het station Leiden aan en wordt aldaar afgehaald door het staforkest. Zij zullen de volgende route door de stad maken: Station, Steenstraat, Breestraat, Hoogewoerd, Hooigracht, Haar lemmerstraat, Kort Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Botermarkt, Burcht. ANOVA'S STERRENPARADE. Dat er nog duizenden liefhebbers(sters) van moderne muziek zijn heeft de op komst, in de Stadsgehoorzaal, bij Anova's twee uitvoeringen van gisteren bewezen. Eivol was de groote zaal met enthousiaste jazz-liefhebbers. Schreven wij reeds bij de eerste uitvoering in dit seizoen, dat het een geslaagde avond was, dit konden wij gisteren opnieuw constateeren. Het ver schil met dezen eersten avond was, dat al les thans veel grootscher was opgezet. Men moet van moderne muziek houden om het te kunnen waardeeren. Vermoedelijk zullen alle aanwezigen liefhebbers van deze mu ziek zijn geweest, maar mochten er ook ouderen geweest zijn, dan zullen zij toch moeten toegeven, dat het gepresteerde af was. Elk lid. van welk ensemble men hem ook neemt, verstaat zijn vak en is een meester op zijn instrument. Door dit mees terschap krijgt men een geheel, dat sluit als een bus. Zelfs de toch heel moeilijke spe ciale arrangementen werden met verbluf fend gemak uitgevoerd, wel een teeken van goede studie en samenspel. De Blue Stars deden niet onder voor de Rhythm Sellers en oogstten beiden veel applaus. De Bamboozlers beginnen zoo langzamerhand oude bekenden te worden. Een nieuw nummer was het optreden van De Rythm Stars, twee zangers, die even eens keurige prestaties leverden. De grootste attractie was het optreden van het Anova-Show-Orkest, een combi natie van de beide eerstgenoemde bands. Dat dit er inging als koek bewees het da verend applaus, dat telkens weer opklater- de en waarvan de fundamenten wel getrild zullen hebben. Ook op dezen derden avond kan Anova weer met genoegen terug zien en het zal vermoedelijk wel niet de laatste zijn geweest. IN DE KERK DOODGEBLEVEN. De 72-jarige heer A. van Steyn is heden morgen onder de H. Mis van kwart voor 8 in de St. Petruskerk ineengezakt en bijna onmiddellijk overleden. H.T.M.-LIJN DEN HAAG—WASSENAAR—LEIDEN. Met ingang van Woensdag 12 Nov. wordt een gev/ijzigde dienstregeling ingevoerd voor de lijn Den HaagWassenaarLei den. De gewijzigde dienstregeling is vast gesteld als volgt: Van den Haag naar remise Wassenaar. 5.55, 6,12. 6.30. Van den Haag naar Leiden: van 6.10 iedere 20 min. tot 20.20. Van den Haag naar Rijnsburg, w. 20.40; naar remise 21.naar den Deijl 21.20. Van den Haag naar Remise: 6.50, 7.10, 7.30, 7.50, 12 10, 12.30, 16.50, 17.10, 17.30, 17.50. Van remise naar den Haag: 6.35, 6.51, 7.11. Van Leiden naar den Haag. van 7.10 ieder 20 min. tot 21.30. Van remise naar den Haag: 7.41, 8.01. 8,21, 8.41, 13.01. 13.21, 18.21, 18.41. De navolgende ritten van den Haag stop pen voor het inlaten van passagiers niet aan de Turfmarkt, maar aan Spuistraat: 5.55 6.10, 6.12. 6.20. 6.30. 6.40, 6 50, 7.— 7.10, 7.30, 7.50. Handelsregister K. van K. Nieuwe inschrijving. 7854. H. Groesz v.h. J. van Schijndel. Leiden, Bree straat 28. Speelgoedwinkel. E.: H. Groesz, Leiden. W ij z i g i n g. 223. N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk", Katwijk, Prins Hendrikkanaal. G. C. Th. van Dorp (procuratie gewijzigd). Procuratie verleend aan: M. H. 's Jacob, Katwijk aan Zee. (Lei der afd. spécialité's). (B.P.)

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2