DUITSCHLAND MAANDAG 10 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10098 3)e, £cicbcHcSoii/tcmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. 5)e aaa den poütiefïen en miütavcen taeótand DOOR EUROPEESCHE FRONT IS GROOTSTE GEVAAR AFG-WEND Geheel Europa tegen de Hunnen Voor de oude nationaal-socialisten heeft de Fuehrer te München een uitvoerige re de uitgesproken, waarin hij den huidigen politieken en militairen toestand ken schetste. Allereerst wees de Fuehrer op de ver- geefsche Duitsche pogingen om na het ein de van den veldtocht in het Westen met Engeland tot een overeenstem ing te gera ken. Toentertijd, zoo verklaarde Adolf Hitler, besloot ik voor de laatste maal En geland de hand te reiken en het er op te wijzen, dat een voortzetting van den oor log juist voor Engeland slechts zinloos kon zijn en dat er niets was. dat het sluiten van een verstandige vrede kon verhinderen. De waanzinnige dronkaard echter, die nu al jaren Engeland dirigeert, heeft ook daarin terstond weer een nieuw teelten gezien van mijn zwakheid. Er bleef dus niets an ders over dan den weg te betreden, die ons voor altijd moet bevrijden van de gevaren, welke niet alleen het Duitsche Rijk, maar geheel Europa bedreigen. Als voornaamste gevaren noemde de Fuehrer vervolgens het door het interna tionale Jodendom geinsoireerde Engeland en de eveneens door Joden gedirigeerde Sovjet-Unie. Deze laatste is „werkelijk een staat, zoo constateerde Adolf Hitler, waar de geheele nationale intellectueele wereld afgemaakt was en waar een geesteloos, met geweld geproletariseerd complex van onder-menschen was overgebleven, waar bovenuit zich een reusachtige organisatie van Joodsche commissarissen, dat wil in werkelijkheid zeggen slavenhandelaren, verheft. Voortgaande beschreef de Fuehrer de steeds duidelijker wordende bolsjewisti sche plannen tot een opmarsch tegen Euro pa, welke hem naar hij in het licht stelde, hadden gedwongen tot „het moeilijkste be sluit van zijn geheele leven tot dusverre". Den strijd van de verbonden Europeesche naties tegen het boljswisme noemde de Fuehrer een strijd niet alleen voor Duitsch - land maar voor heel Europa. Het is een strijd om het zijn, of niet zijn, zoo ver klaarde hij. In het- Oosten strijdt wellicht voor de eerste maal in 'n gemeenschappelijk inzicht geheel Europa evenals vroege te gen de Hunnen, ditmaal tegen dezen Mon golen-staat van een tweeden Dzjengig- Kahn. Het doel van dezen strijd was: 1) De vernietiging van de Engelsche macht, en 2) de bezetting van de vijandelijke be- wapenings- en voedingsbasis. Prestige successen spelen bij ons in het ge heel geen rol. Acht tot tien millioen verlies bij de bolsjewisten. Hitier wees op een aantal gevangenen, van 3.6 millioen bolsjewieken en zeide: Wanneer ik aanneem, dat in Rusland evenals bij ons, op één gesneuvelde drie tot vier gewonden voorkomen, dan is het resultaat een aantal, dat een absoluut ver lies van minstens acht tot tien millioen be- teekent, en wel zonder de lichtgewonden. Geen leger ter wereld kan zich daarvan herstellen, ook het Russische niet. Verder hebben wij tot dusverre 1.670.000 K.M.2 bezet. Dat is dus een gebied, dat on geveer drie tot viermaal de oppervlakte van Frankrijk en ongeveer vijfmaal die van Engeland omvat. In dit gebied liggen ongeveer 60 tot 75 procent van alle indus trieën en grondstoffen, die Rusland bezit. Ik heb nog nooit het woord Blitzkrieg ge bruikt, omdat dit woord een volkomen on- noozelen trem is. Wanneer dit woord ai op een veldtocht kan worden toegepast, dan is dit stellig het geval voor dezen veld tocht.. Nog nooit is een reuzenrijk in kor ter tijd kapot geslagen dan ditmaal Sovjet- Rusland. De beweringen,' der vijandelijke propa ganda over de mogelijkheden van onlusten en opstanden in Duitschland en de bezette gebieden noemde Adolf Hitler absurd en ongerechtvaardigd. Nooit zal zich in Duitschland een November 1918 herhalen, zoo verklaarde hij. Alles is denkbaar, slechts één ding niet, namelijk dat Duitsch land ooit zal capituleeren. De strijd kan du ren zoolang hij wil, maar het laatste batal jon op dit slagveld zal een Duitsch batal jon zijn. Betreffende de dreigementen, die in het bijzonder in de V. S. den laatsten tijd jegens Duitschland zijn uitgespro ken, merkte de Fuehrer op: President Roosevelt heeft zijn schepen bevel ge geven te schieten, zoodra zij Duitsche schepen zien. En ik heb den Duitsche schepen bevolen, wanneer zij Ameri- kaansche schepen zien, er niet op te schieten, maar zich te verweren, zoo dra zij aangevallen worden. Ten slotte keerde Hitier zich tegen de beweringen van Zuid-Amerika en tot af schaffing van alle godsdiensten. Ik heb iets anders te doen, merkte hij op, dan mij bezig te houden met kinderachtighe den of domheden. Bovendien interesseert het mij heelemaal niet wat voor soorten godsdiensten er in de wereld zijn en welke houding de volkeren jegens deze godsdien sten aannemen. Het interesseert alleen den Amerikaanschen president Roosevelt. In het Duitsche Rijk en naar onze opvat ting kan een ieder op zijn wijze zalig wor den. Adolf Hitler karakteriseerde, verder de oorzaken van den huidigen oorlog en de mogelijkheden om ze op te heffen. De mensch en zijn arbeid. Wij hebben, zoo zette hij uiteen tegen over de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zijn arbeid geplaatst. Wij omvatten daarmede al degenen, die thans met ons verbonden zijn, in de eerste plaats Italië. De Duce en ik hebben samen een gelofte afgelegd, en ons bondgenoot schap zal en kan geen macht ter wereld ontbinden. Bij ons heeft zich een groot aan tal Europeesche staten aangesloten. Wij kunnen zeggen, dat bijna geheel Zuid-Oost Europa thans in ons kamp staat en dat groote deelen van het overige Euro pa, zij het ook niet als staten dan toch ten minste naar gezindheid zich in ons front bevinden. Wij kunnen aan het einde van dit jaar wel zeggen, dat door dit Europee sche front het grootste gevaar reds is afr gewend. Wij mogen er geen twijfel over gevoelen, dat in dezen tijd thans over het lot van Europa voor de eerstvolgende dui zend jaren beslist worden. PLECHTIGHEDEN TE MUENCHEN. Op de plaats, waar op 9 November 1923 de eerste bloedgetuigen der nationaal-so- cia'istische beweging hun trouw aan Adolf Hitler met hun leven betaald hebben, is gisteren te München een herdenkingsplech tigheid gehouden. Een geweldige menigte stond om het groote plein voor de Feld- herrnhalle. De gouwleiders Wagner en Fromm als vertegenwoordigers der weer macht toefden zwijgend bij het gedenktee- ken. Een batterii vuurde zestien salvi af, waarna ..Ich hatt' einen kameraden" weer klonk. Gouwleider Wagner legde een krans van den Fuehrer neer, generaal Fromm een van de weermacht. „De redevoering van Hitier heeft ook hierin klaarheid gebracht, dat Engeland noch de Ver. Staten iets kunnen verande ren aan de historische gebeurtenissen, die de worsteling in het Oosten tengevolge heeft", zoo schrijft de „Voelkische Beo- fcachter" over de laatste rede van Hitier. Het blad verklaart verder: „Met de souve- reine zekerheid van wie met ver vooruit- zienden blik plannen maakt, heeft de Fueh rer de illusies vernield, die de Westelijk? democratieën hebben door mis^idend zelf bedrog ten aanzien van de mogelijkheden var. Duitschland. Duitschland te kunnen afmatten was vóór 22 Juni een vergeefsche hoop. Thans, nu uitgestrekt nieuw land in dienst van Eurora gesteld kan worden, is deze hoop absurd. Uit dit bewustzijn zijn kracht en uit deze zekerheid van de overwinning vloei de het antwoord voort, dat de Fuehrer ge geven heeft aan het trio van oorlogsmisda digers, Churchill, Stalin en Roosevelt". DE STRIJD AAN HET OOSTFUJK FRONT SOVJETKANONNEERBOOT IN DEN GROND GEBOORD. Vrijdagmiddag trachtte een Sovjetkano- neerboot de kust van de Zee van Azof nabij Taganrog te bereiken. Duitsche artil lerie boorde het vaartuig in den grond. Begin November zijn in den centralen .«K-tor bij re zuiveringsacties vier hooge Sov jetofficieren gevangen genomen, n.l. gene raal Jersiakof, opperbevelhebber van het 20ste Sovjetleger. de chef van den staf van dit leger, kol. Narynin, voorts generaal Siwajof, die chef was van de technische ti nepen van dit leger, en de commandant van de vliegtroepen van dit leger. Gene raal Siwajof gaat door voor-den belangrijk sten Sovjetspoorwegdeskundige. BOLSJEWISTISCHE WREEDHEDEN. Naar het D. N. B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is een Duitsch onder officier door de bolsjewisten levend begra ven. Inwoners van het plaatsje Mitkiskas brachten kort geleden Duitsche soldaten naar een plek waar de bolsjewisten een Duitschen onderofficier haastig hadden be graven. Bij lijkschouwing bleek, dat deze onderofficier levend in het graf was ge worpen en met aarde bedekt. Bij het door zoeken van het gevechtsterrein nabij het zelfde plaatsje vonden Duitsche soldaten nog een dooden kameraad, wien de eigen bajonet tot aan het handvat in het onder lijf was gestooten. STRIJDT VOOR EUROPA Stellingenzöne bij Kertsj doorstooten Het Duitsche Weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidt als volgt: Bij de achtervolgingsgevechten op den Krim hebben Duitsche en Roe- meensche troepen aan de Zuidelijke helling van het Jaila-gebergte een bolsjewistische cavalerie-divisie ver nietigd. Bij de vernauwing van den landtong van Kertsj is een 10 K.M. diepe modern opgebouwde stellingen- zóne doorstooten. De achtervolging van den hier verslagen tegenstander is aan den gang. Het luchtwapen heeft in de wateren ten Zuiden van Jalta een transport schip van 8.000 b.r.t. vernietigd. Een Roemeensche duikboot heeft op de Zwarte Zee Sovjettransportschepen van in totaal 12.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten vier vijandelijke koop vaarders met tezamen 28.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Noordoostkust van Enge land heeft, het luchtwapen overdag met goed gevolg de dockinstallaties in Blyth aangevallen. Vannacht heb ben sterke formaties gevechtsvlie^ers in het Oosten en Zuidoosten van En geland verscheidene haveninstaBaties vooral in Sunderland gebombardeerd. Voltreffers op werven en ravitaiPee- '•ingsbedrijven deden hevige ontolof- fingen ontstaan en groote branden. Ten Oosten van Aberdeen is een Britsche torpedojager met bommen tot zirken gebrecht. De viiand is vannacht oo vele plaat sen P'iit<?"h Rijksgebied binu®ni?evlo- gen. Door bommen op woonwijken o.a ook in de Riil'shnofdst?d 1oed de bur gerbevolking geringe verliezen aan dooden en gewonden. De aangerichte schade is van geen belang. Daartegen over heeft het Britsche luchtwapen zware verliezen geleden: 27 van de aanvallende bommenwerpers vielen aan den Duitschen afweer ten offer. Jalta ingenomen Het Duitsche wpemachtsbericht van Zordagmiddag luidt: „Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeensche troepen de achtervol ging van den verslagen vijand langs de Zuidkust en op het schiereiland Kertsj met succes voortgezet. Jalta werd ingenomen. In den strijd tegen de Britsche ra- vitaüleeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloonen nacht bijzonder succes gehad. Voor de Oost kust van Fn^el^ud en Schotland heb ben gevechtsvliegtuigen 6 vijande lijke koopvaarders, die in konvooi moeren, order meer een groote tank- bont. met, fpT-arnon pen inhnud van 38.00 b.r.t. tot zinken gebracht. lp de wateren der Faroer is overdag een klein vrachtschip met bommen ver nield. Duikbommenwerpers hebben Za terdagnacht de haveninstallaties van Dover met bommen van zwaar kaliber bestookt. Er ontstonden verscheidene "ittmbreide branden. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen weer zware verliezen geleden. Jagers scho ten in felle luchtgevechten 23. afweer geschut 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht aanvallen ondernomen op West-Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verliezen. 9 der aanval lende toestellen werden neergeschoten. LUCHTACTIE IN HET WFSTEN LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in oen afgeloopen nacht een voor den oorlog belangrijke ravitailleeringshaven aan de Engelsche Zuid-Oostkust in verscheidene golven aangevallen. Bij goed zicht op den grond konden uitgebreide branden met daarop volgende ontploffingen waargeno men worden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen bommen geworpen in Noord-West-Duitschland. Zonder militaire of militair-economische schade aan te rich ten brachten zij de burgerbevolking eeni ge verliezen aan dooden en gewonden toe. WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? Kan er eigenlijk nog een oogenblik twij fel bestaan, hoe dit antwoord boet luiden? Heeft niet jarenlang de Nederlandsche pers, heeft niet ieder, die zich meer dan oppervlakkig met het wezen van het bols jewisme heeft beziggehouden, en daar over zijn gedachten in woord en geschrift heeft geuit, iederen twijfel omtrent het verwerpelijke van het bolsjewisme als Staatsgedachte, als politiek en als econo misch systeem, als levensbeschouwing en als levenshouding uitgesloten? Indien wij ons voor het oogenblik tot de economische zijde van het bolsjewisme be perken, dan moeten wij vaststellen, dat de bolsjewistische economie den werkenden mensch, van hoog tot laag, tot een machine onderdeel in het nationale productie- en distributie-proces verlaagt. Zoowel de on- dernemer als de bedrijfsleider, de kantoor bediende, de arbeider, allen zijn zij slechts willooze uitvoeders van een, achter de ambtelijke bureautafel uitgedacht, pro ductie- en verdeelingsplan, zonder eenige mogelijkheid van initiatief, van verant woordelijkheid-dragen voor eigen gedach- :n eigen daden. Zij onderscheiden zich slechts van de machine, doordien zij steeds gevaar loopen gestraft te worden, indien de productie niet zoodanig verloopt, als men zich dat in de „centrale" heeft uitge dacht of voorgesteld. Ook het individueele verbruik wordt van Staatswege geregeld. Een vrije keuze t.a.v. de wijze van behoeftenbevrediging bestaat in den bolsjewistischen Staat niet meer, of slechts binnen de nauwst denkbare gren zen. Het bolsjewistische productie-systeem kent slechts één doel: den Staat de midde len te verschaffen, om zijn levensbeschou wing aan anderen, in de eerste plaats aan de eigen bevolking, maar daarnaast ook aan andere volkeren op te dringer\. Daar toe moeten door een overhaaste en gefor ceerde industrialisatie de militaire en mi litair-economische uitrusting van den Staat tot top-prestaties worden opgevoerd, zon der acht te slaan op de levensbehoeften van het volk zelf. Niet het volk, niet het volksbestaan, niet de volkswelvaart zijn het doel der goede renproductie in den bolsjewistischen Staat, doch de uitdraging van zijn macht, zoo mo gelijk ondergronds door propaganda in het buitenland waartoe de uitvoer de finan- cieele middelen moet verschaffen zoo noodig echter door militaire aanranding van andere Staten, die voor de bolsjewis tische gedachte moeten worden gewonnen. Voor het bolsjewisme telt het volk als zoodanig niet; het is slechts massa, de volksgenooten beter gezegd: de indivi duen, die binnen de landsgrenzen zijn op gesloten zijn niet anders dan leveran ciers van arbeidskracht; meer wordt niet van hen gevergd, meer mogen zij echter ook niet presteeren Niet de behoeftenbevredi ging in zoo ruim mogelijke mate is doel der nationale productie. De uitvoer is slechts een noodzakelijk kwaad, ter berei king van onmisbare productiemiddelen, niet om den levensstandaard van het eigen volk op te voeren. Is het een wonder, dat onder zulk een systeem de omvang der geproduceerde goe deren verre ten achter blijft bij de moge lijkheden, die de onmetelijke bodemrijk dommen der Sovjet-Unie, in verbinding met een bijna onuitputtelijke arbeids kracht, bieden? Zou onder bijna welk an der economisch bewind zulk een armoede kunnen heerschen als in dat van nature zoo rijke land? Een industrialisatie van den omvang als in de SovjetUnieter hand genomen en tot uitvoering gebracht eischt een organischen groei,'die gelijken tred moet houden met de ontwikkeling van het volk. Doch zeker is zulk een industrialisatie niet mogelijk, wanneer de resultaten daarvan het volk niet ten goede komene. Men kan den aard van den mensch niet met machtsmiddelen omvormen, althans niet ontdoen van den drang naar opvoe ring zijner behoeften-bevrediging. Eerst in de naar nationaal-socialistische beginselen geleide volkshuishouding zal het mogelijk zijn, de redelijke behoeften- bevrediging der volksgemeenschap volko men veilig stellen oorlogsomstandighe den natuurlijk daargelaten, en daarnaast de productie en verdeeling der goederen Z. H. de Paus heeft Zondagavond een radiorede uitgesproken, welke werd uitge^ zonden ter gelegenheid van de sluiting van het Eucharistisch Congres te Santiago (Chili). Na er op gewezen te hebben, dat Chili het eerste Zuid-Amerikansche land was, dat de betrekkingen met den H. Stoel weer aanknoopte, prees de Paus het geloof van het Chileensche volk en gaf het zijn Apostolischen Zegen. De Paus hield de rede in het Spaansch. Momentje BUNSCHOTEN'S GEUR. Indien ik het heel gewoon en begrij pelijk zou mogen zeggen, zou ik het zoo zeggen: het stinkt in Bunschoten. Maai- in een nette familie als wij te- samen vormen, zegt men dat niet. Intusschen weet u nu, waarover ik het hebben wil en dat is ook al iets. Nu is Bunschoten een allerliefst plaatsje aan het IJselmeer, maar het staat bekend als „een lieve fee, die zich verkeerd geparfumeerd heeft". Het moet er niet om uit te houden zijn en de Spakenburgers zeggen: „Wie dat een keer geroken heeft en niet ziek is geworden, wordt zelfs in den ergsten storm niet zeeziek, want zoo iemand heeft een bijzonder sterke maag". Dat is niet net van de Spaken burgers. Waarom moeten de menschen elkaar altijd in de haren zitten. Het leven zou zoo schoon zijn, als de men schen elkaar in moeilijkheden juist te hulp kwamen. Nu komt er in Bunschoten een nieuw pompstation, dan is het leed ge leden en kunnen de Spakenburgers de Bunschotelingen niet meer treiteren. Maar waarom doen zij dat nu wel? Er is toch al niet veel om te lachen in deze wereld en dat maakt de zaak van de Bunschotensche geuren en de pret der Spakenburgers nog lachwekken der. Goed, Spakenburgers, lach! Maar lach dan ook, als het nieuwe pompsta tion er is en Bunschoten weer frisch. /===Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Belangrijk verkeers knooppunt genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜII- RER, 10 Nov. (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het bestek van de tusschen het Ilmen-meer en het Ladogameer en voorbij Woltsjof gevoerde opera'ies hebben infanterie- en tankformaties in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het be langrijke verkeersknooppunt Tickwin ingenomen. Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij bin- J nengebracht. De staf van het vierde Sovjetleger ontkwam slechts aan ge vangenneming door auto's en belang rijke militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen frontsec tor werden sedert 16 October rond 20.000 gevangenen binnengebracht en 9S tanks, 179 kanonnen, een pantser- trein en talrijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ongeveer 6000 mijnsn werden opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veld tocht in het Oosten binnengebrachte grijgsgevangenen is gestegen tot 3.632.000 man. daarheen te leiden, waar die in het alge meen belang het meest noodig dan wel het meeste nut afwerpend zijn. Het gaat thans niet meer om een tus- schenoplossing tusschen nationaal-socialis- me en bolsjewisme. Wij hebben gezien, waarheen het liberalisme, het marxisme en plutocratie de wereld geleid hebben. Het gaat thans slechts om nationaal-socialisme, belichaamd door het Groot-Duitsche Rijk, en bolsjewisme, waarvan de Sovjet-Unie de draagster is. Aan den eenen kant de veiligstelling van volk en orde, aan den an deren kant de verslaving van het volk en de verheffing van eenige machtswelluste lingen als heerschers over het volk en al zijn hulpbronnen. Mr. Dr. J. v. B. F. Zaterdagmiddag werd in Pulchri Studio te Den Haag de tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken voor hun volk" geopend. Tijdens de opening voerde ook Frl. Sass- mannshausen ramens de Reichsfrauenführüng het woord (geheel links). 3c van links mevr. M. de la Fontaine, leiterin N.S.-Frauenschaft/Deutsches Frauenwerk des Arbeitsbereichs der NSDAP in den Niederlanden (lie de tentoonstelling opende. Foto Stapf-Mol.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1