9lat6xwate dtieueti ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Waarin andere brieven beantwoord worden 7 November „En verder, mijnheer Pastoor, zou ik eens graag bij u op bezoek willen komen, als ik maar wist waar u woonde". Neen, trouwe en onverdroten briefschrij ver, daar komt u toch niet achter. Het is wel niet mogelijk al de vraagteekens, die in je weetgierige hoofd opkrullen, tot op geluchte ui troepteekens glad te strijken, maar ik heb mijn best gedaan en zal dat blijven doen, tot er geen inkt meer in de pen en er, wegens de papierschaarste, geen krant meer over is. Het gros van die vragen is reeds privé beantwoord; een enkele zal ook in wij eer kring belangstelling wekken, zooals deze: Heeft Lazarus nooit iets verteld over zijn ervaringen, toen hij voor de eerste keer gestorven was? Het is voor onze nieuwsgierigheid bui tengewoon jammer, maar van Lazarus, evenmin trouwens als van het dochtertje van Jaïrus en den jongeman uit Nairn is bekend, dat zij iets uitgelaten zouden heb ben van hun overgang in dat geheimzinnige gebied aan de overzijde van het graf. Ook andere dooden, zopals b.v. die, welke door St. Franciscus Xaverius ten leven werden teruggeroepen, hebben, naar wij meenen te weten, ons geen opzienbarende onthul lingen gedaan. Vermoedelijk hebben zij in 't geheel niets meegemaakt en is hun ziel, ofschoon van het lichaam gescheiden, in een sluimertoe stand gebleven. In eeuwigheid was immers reeds benaald, dat zij door het gebed en het bevel van Christus of het gebed van een heilige wederom in het achtergelaten lijk zouden terugkeeren. Zeker is het, dat hun ziel niet tot het oordeel is gekomen en zij de eeuwige zaligheid nog niet gesmaakt hebben. En al zou voor hen de sluier, die de stof felijke van de onstoffelijke wereld scheidt, wat doorzichtiger zijn geworden, dan nog was hun tong onmachtig geweest iets te vertellen in gewone menscheliike taal van hun belevenissen. St. Paulus, die in geest verrukking oogeheven werd in den hemel, kon niet arders schrijven (en hij voerde toch een welversneden pen!): ,.En ik weet dat deze mensch onuitsprekelijke woorden heeft gehoord, die een mensch niet nazeg gen k^n". (2 Cor. 12, 4 en 5). De Fransche dichter L. Mercier heeft in zijn ,.Lazare le Ressuscité" dit gegeven na der uitgewerkt en laat zelfs Maria, de zus ter van Lazarus, vragen: „Maar daarna? Aan de andere zijde van het leven en meer verwijderd van deze wereld, hebt gij niets ontdekt, mijn broer?*' Lazarus echter antwoordt: „Ik herinner mij niets. Een verge telheid dieoer dan de zee, bedekt de geheimen, die ik daarginds ervoer. Echter, zooals een slapende, ontwa kend in 't morgenrood, voelt soms mijn ziel een weggevloden droom bij de on uitsprekelijke schrik, waarvan mijn ziel nog vervuld bleef. Ik gis, dat onder dezen Onmetelijke vergetelheid herinneringen liegen aan dingen méér dan menschelh'k, en ik voel, dat mijn geestesoog betooverd hebben gezien, wat geen menscheliik oog ooit ziet en dat mijn oor eehoor.d heeft, wat geen oor ooit hoort''. De laat-te zinsnede is een samenvatting van wat St. Paulus in zijn eerste brief aan de Corinthiërs schreef, en op zijn beurt weer ontleende aan den profeet Isaias: Geen oog heeft gezien, geen oor ge hoord. noch is het in het hart van een mensch opgekomen, wat God bereid heeft voor hen, die Hem liefhebben. Juist omdat het hemelsche nooit in de gedachten van een mensch ook maar is op gekomen, moet het onmogeHjk zijn in de taal voor ons, mensch en, (die met al onze praatjes en betweterijen maar een héél, héél klein verstandje hebben) tot uitdruk king te brengen, welke jubelende of ver pletterende verrassing ons wacht, wanneer wij de laatste snik moeizaam aan ons ster vend lichaam hebben afgewrongen. Een heer uit Langeraar, terugko mend op het beeldenpraatje van vorigen keer, heeft wel eens gehóórd van valsche relikwieën Wij ook. Tegenwoordig komen vahche relikwieën niet meer in omloop; het toe zicht van de Kerk in die aangelegenheid is zeer streng. In de middeleeuwen, en vooral zij de kruistochten, is vaak misbruik ge maakt van het goede geloof en de wat minder te prijzen is goedgeloovigheid der Christenen. Toch blijven zulke hoogst-twijfelach- tige relieken in de vereering opgenomen, omdat men precies als met een echte reliek gebeurt daarmede dengene eert op wien de reliek betrekking heeft. In ons land echter zal men geen aanvechtbare relieken in openbare vereering vinden. Ook de opmerking van denzelfden Ha- drianus-parochiaan over „genade-beelden" behoeft geen zwarigheid op te leveren. Een „genade" of miraculeus beeld is even goed van steen of hout als ieder ander beeld. Alleen doet zich het verschijnsel voor wat door een vloed van historische feiten wordt gewaarborgd dat op die en die plaats, of bij dat en dat beeld op bizon- der milde wijze genaden toestroomen. Denkt u maar aan Lourdes. Een heer uit Leiden, die hardnekkig vol houdt aan Arcanus te schrijven (die met mijn persoontje niet verward mag worden) wenscht ter aanmoediging van den volks zang een „eerelijstje" in de krant van kerken, waar het volk meezingt tijdens de H. Mis. oodat ..Tr>'pcch!cm onk andere Her ders iets meer in deze richting gaan doen". In overleg met de Redactie is besloten, een dergelijk eerelijstje niet op te nemen, om dat verscheidene kerken, waar de herders toch wel degelijk hun best doen, zich in hun eer zouden voelen aangetast, en toch niet erop kunnen prijken, omdat de paro chianen weinig zanglust hebben. Met vol doening vernamen we echter, dat in Ha- zerswoude-dorp nog steeds flink gezongen wordt, en dat cok het Zwaantje op het COUPONBOEKJES VOOR DE ZIEKENFONDSPREMIE. WERKNEMER ONTVANGT VOOR ELKE INGEHOUDEN PREMIE EEN COUPON. Werkgevers moeten boekjes zelf aanschaffen. De „Staatcourant" vermeldt een beschik king van den secretaris-generaal van So ciale Zaken, waarin nadere regelen wor den gegeven voor de couponboekjes voor de ziekenfondspremie, die de werkgevers zich moeten aanschaffen om bij iedere loon- betaling, te beginnen met Zaterdag 22 No vember, aan de werknemers de coupons te kunnen uitreiken die, in verband met de ingehouden premie, aan hen zijn verschul digd. Bij elk uitvoeringsorgaan van de wette lijke ziekteverzekering (de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereenigingen) wor den voor de werkgevers, wier onderneming haar zetel heeft binnen het gebied van het uitvoeringsorgaan, of die daar lid van zijn, boekjes verkrijgbaar gesteld met dagcou pons, weekcoupons of maandcoupons. Men zal kunnen kiezen tusschen boekjes met duizend dag- of duizend weekcoupons, waarvoor resp. honderd en vijfhonderd gulden zal zijn verschuldigd, terwijl ook boekjes met honderd en twee honderd maandcoupons verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van resp. 250 gld. en 500 gulden.- Bovendien zullen door de postkantoren kleinere couponboekjes in omloop worden gebracht, namelijk met honderd dagcou pons voor tien gulden, twintig dagcoupons voor twee gulden, honderd weekcoupons voor vijftig gulden, twintig weekcoupons voor tien gulden en tien maandcoupons voor vijf en twintig gulden. De werkgever is verplicht bij elke beta ling van dag-, week- en maandloon aan een arbeider die verzekeringsplichtig is inge volge de Ziektewet, dezen onderscheiden lijk een dag-, week-, maandcoupon voor ziekenfondspremie ter hand te stellen, na dat op de voorzijde van die coupon duide lijk met letters of cijfers met inkt is ge schreven of gedrukt de datum van afgifte van de coupon en aan de achterzijde naam en adres van den werkgever. Ook moet de werkgever op de voorzijde van de laatste coupon die aan een ontsla gen arbeider ter hand wordt gesteld, dui delijk met inkt het ontslag alsmede den datum van ingang daarvan vermelden. Een dergelijke coupon voor ziekenfonds premie geldt als bewijs, dat over de loon periode, eindigende op den dag, vermeld op de coupon, de halve ziekenfondspremie, die ingevolge het Ziekenfondsenbesluit voor rekening van den verzekerde komt, op diens loon is ingehouden. De verzekerde levert de door hem ont vangen coupon in bij dengene, die daartoe door het algemeen ziekenfonds waar hij is ingeschreven, is gemachtigd. Daarvoor ont vangt hij dan een bewijs, d&t hij aan de op hem rustende verplichtingen heeft vol daan. De werkgever moet elk half jaar, te gelijk met de premiebetaling volgens de Ziektewet, aan het uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering, ook de premie betalen die, ingevolge het Ziekenfondsenbesluit, verschuld- digd is wegens de verzekering van den arbeider, die in het afgeloopen jaar in zijn dienst was. De schutbladen van de couoonboekjes, die in dat halve jaar zijn gebruikt voor de uitreiking van de ziekenfordscoupons, worden door den werkgever bij deze pre mie-betaling overgelegd: waarbij dan het bedrag, dat op deze schutbladen staat ver meld, na te zijn opgeteld, bij de betaling in mindering kan worden gebracht. De werkgever is bevoegd couponboekjes voor ziekenfondspremie, die nog alle of een gedeelte van de coupons bevatten, in te h-vmen bij een uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering, waar hem voor elke nog in het boekje aanwezige dag-, week- of maandcoupon resp. 10 ct., j 50 ct. en 2.50 gld. terug wordt betaald. j De voorlichtingsdienst van Sociale Za ken meldt: Met betrekking tot de premie van 2 pet., die de werkgevers ingevolge het Zieken- fondsbesluit moeten inhouden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze pre mie dient te worden berekend over het zelfde loonbedrag als voor de premie in gevolge de Ziektewet in aanmerking wordt genomen. Voorts zij er op gewezen, dat zij, die een wachtgeld genieten en in verband daar mede "krachtens de Ziektewet zijn verze kerd. ook onder den verzekeringsplicht in- gevoige het Ziekenfondsbesluit vallen. ZIEKTEVERZEKERING VAN DE BIJ DE DUITSCHE WEERMACHT, DE WAFFEN- SS EN DE DUITSCHE ORDE- EN VEILIGHEIDSPOLITIE AANGE STELDE ARBEIDERS EN BEAMBTEN. Met de inwerkingtreding op 1 Novem ber 1941 van het tweede uitvoeringsbe sluit, dat op grond van het ziekenfondsen besluit is uitgevaardigd, wordt aan de on der de ziektewet-val.ende werknemers en hun gezinnen door de algemeene zieken fondsen geneeskundige, tandheelkundige en verloskundige hulp verstrekt, terwijl zij ook aanspraak hebben op ziekenhuisverpleging, medicijnen, toepassing van uitwendige ge neeswijzen en andere verstrekkingen, als mede uitkeering bij overlijden. Daarmede is in de ziekenverzorging van den werk nemer een belangrijke verbetering be reikt. Een bijzondere regeling is echter nog noodig voor de door de Duitsche weer macht, de Waffen-SS en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie aangestelde werkne mers, wier aantal weliswaar niet groot is, doch welke takken van dienst geen werk gevers zijn in den zin van het Nederland- sche ziekenfondsenbesluit. Gedurende hun dienstbetrekking bij deze instellingen zou den evenbeaoelde werknemers dus niet de voordeelen van het ziekenfondsenbesluit genieten. Evenwel hebben de genoemde instellin gen maatregelen getroffen, opdat de bij haar in dienst zijnde werknemers dezelfde ziekenverzorging ontvangen als werkne mers bij Nederlandsche werkgevers. Deze werknemers worden mitsdien, in plaats bij een algemeen ziekenfonds in den zin van het tweede uitvoeringsbesluit betreffende het ziekenfondsenbesluit (verordening 201/ 41), verzekerd bij de Duitsche kranken- kasse, Raamweg 90, Den Haag. De werknemers van de Duitsche weer macht, en de Waffen-SS en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie zijn, zonder dat de verzekeringsplichtigen zich individueel behoeven aan te melden, gezamenlijk voor den duur van hun dienstbetrekking bij ge noemde krankenkasse verzekerd: Deze werknemers mogen zich dus niet aanmel den bij een algemeen ziekenfonds. De al gemeene ziekenfondsen mogen aanmeldin gen van deze arbeiders niet aannemen. De werknemers bij de Duitsche weer macht, de Waffen-SS en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie krijgen, in geval van ziekte, voor zichzelf of voor hun gezins leden een ziektebewijs van het bureau, waarvan zij hun loon ontvangen. Zij kun nen op dit ziekte-bewijs geneeskundige, tandheelkundige en verloskundige hulp, ziekenhuisverpleging en uitkeering bij overlijden ontvangen. Bepaald is, dat deze werknemers min stens dezelfds verstrekkingen aan genees- en verloskundige hulp en uitkeering bij overlijden ontvangen als alle andere onder de ziektewet vallende werknemers in Ne derland op grond van het ziekenfondsen besluit Dienovereenkomstig wordt van het loon der werknemers bij de Duitsche weer macht, de Waffen-SS en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie dezelfde ziekenfonds premie ingehouden als van alle andere on der de ziektewet vallende werknemers, zijnde-2 pet. van het loon. Harerzijds be taalt de Duitsche weermacht, de Waffen- SS en de Duitsche orde- en veiligheidspo litie, evenals de Nederlandsche werkgevers, ook eenzelfde bijdrage voor de ziekenver zorging van haar werknemers. Ingeval van ziekte of bij sterfgevallen j moeten de betrokken werknemers zich dus J wenden tot het bureau van de Duitsche j weermacht, de Waffen-S.S. en de Duit- sche orde- en veiligheidspolitie, waarvan zij hun loon ontvangen en niet tot de al- gemeene ziekenfondsen, waarbij zij niet verzekerd worden en waarbij zij zich dus ook niet hebben aan +e melden. BOEK EN PAMFLET IN DIENST VAN MOSKOU Verraderlijke, ondermijnende actie der Bolsjewisten in Nederland. Belang wekkende tentoonstelling te Den Haag In het tentoonstellings- en voor drachtszaaltje van de uitgeverij „De Schouw" aan de Heerengracht 56 te 's-Gravenhage is Vrijdagmiddag als eerste van een serie actueele tentoon stellingen in samenwerking met de afdeeling algemeene propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, een anti-Bolsjewistische expositie geopend „Boek en pamflet in dienst van Moskou". De tentoonstelling heeft tot doel den be zoeker een indruk te geven van de wijze waarop de Communistische propaganda heeft gewerkt. De heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling Algemeene propaganda bij het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, commissaris van „De Schouw", merkte in zijn inleidend woord op, dat naast het Nederlandsche, vooral het Duit sche boeken- en propagandamateriaal hier een belangrijke plaats inneemt, omdat men juist in Duitschland aan den lijve heeft ondervonden, wat de Bolsjewistische agi tatie heeft uitgericht. In Duitschland toch werd tot 1933 geen enkele poging nage laten om het Communisme te propageeren, en in Nederland is het nog lang daarna de groote meerderheid van het volk geweest, die niet heeft willen inzien welk een ge vaarlijke activiteit de Komintern ver richtte. De „Braintrust" van deze agitatie vorm den de Joden, want zij waren de drijvende kracht van het Communisme, zoowel hier te lande als overal elders, waar zij het rasbewustzijn der volkeren konden ver troebelen en de verdeeldheid konden be werkstelligen. Het is aan Adolf Hitler te danken, dat in 1933 in Duitschland daar paal en perk aan werd gesteld en dat het Duitsche leger thans in het overige Europa het Bolsjewistische gevaar voor een groot deel heeft doen wijken. Aan Mussert zal het te danken zijn, in dien Nederland straks een belangrijke plaats in het nieuwe Europa krijgt. Prof. dr. Goedewaagen zeide, zich over de totstandkoming dezer tentoonstelling zeer te hebben verheugd, omdat zij het streven van zijn Departement zoo uit nemend vertolkt. Deze tentoonstelling biedt den aandachti- gen beschouwer een kijk op de agitatie der Bolsjewisten, waarbij steeds de Jood een parasiteerende mentaliteit aan den dag legt. Belangrijk is vooral de camouflage, waarvan het Bolsjewisme zich bediende, ook in ons land door de vele Communisti sche mantelorganisaties. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat zeer velen door deze tentoonstelling zullen wor den overtuigd van de gevaren, die zich achter het Communisme verschuilen. DE LEIDER VAN HET N.V.V. De Persdienst van het N.V.V. meldt het volgende: Het is thans een jaar geleden, dat de heer H. J. Woudenberg, Commissaris van het N.V.V., de werkgemeenschap „Vreug de en Arbeid" stichtte. „Vreugde en Arbeid" wenscht dit feit op bijzondere wijze te onderstreepen en heeft de Itaiiaansche Opera verzocht op Vrijdag 14 November a.s. een voorstelling te ge- van in Carré te Amsterdam en wel van de opera „Butterfly" van Puccini, onder leiding van Edmondo de Vecéhi. goede pad is. Hulde! Wat u sch' eef over koorzangers, daar zou ook ik geen boekje, maar een boek over kunnen opendoen. Het behoort echter tot de onstichtelijke lectuur, en het raakt Jangzaam-aan uit den tijd. Behalve een brief van iemand, die erg stekelig is, en dat ee-st maar eens af moet wenren, is er ten slotte nog een waarin een probleem wordt aangeboord, dat even oud is als het menschdom: over het lijden in deze wereld. Dit lijden van mensch en dier moeten wij zien in h.Tt stralend licht van de naderende verheerlijking. „Ik acht", schreef St. Paulus, „dat het lijden van dezen tijd van geen gewicht is bij de toekomstige heerlijkheid, die ons in Chris tus Jezus geopenbaard zal worden". Er wordt aUerverschrikkelijkst geleden op deze wereld niet alleen in een oorlog als deze, doch altijd en er is voor ons, die al deze ellende zien slechts één troost, maar dat is ook een zeer groote troost en bemoe diging: dat de Schepper van het Heelal niet met een koud oog al die treurnis gadeslaat (zooals sommigen wel eens believen te zeg gen), doch in Zijn Zoon de kelk der men scheiijke bitterheid tot op den bodem heeft leeggedronken. En ziet nu de doodgebeul- de, doch verrezen Christus wandelen in de schemering op den weg naar Emmaus en luisteren wij het gesprek af: „M o e s t de Christ-us dit alles niet lij den om zoo Zijn heerlijkheid binnen te gaan?" De troost van het lijdensprobleem ligt aan de voet van het kruis, de oplossing ervan in de verrijzenis. PASTOOR. KERSTPAKKETTEN VOOR HET OOSTFRONT De Nederlandsche soldaat wordt niet vergeten Ver van het oude huis, ver van de ver trouwde omgeving, in de barre vlakten van Rusland, strijden duizenden Neder landers bij de SS-standarte Westland, bij het legioen, de N.S.K.K. of Luftnachrichten truppe, die den dieperen zin en de betee- kenis van dezen tijd begrepen hebben. Zij zijn aangetreden voor den strijd tegen het Bolsjewistisch gevaar, dat Europa be dreigde. Zij strijden echter ook om Neder land een eervolle plaats in de rij van vrije Europeesche volkeren te verzekeren en de offers, die zij brengen hun leven, dat zij inzetten, tellen zij niet. Ook voor hen wordt het Kerstmis, Kerst mis in Rusland. Twaalfduizend pakketten worden thans voor verzending gereedgemaakt. Een standaardpakket is ontworpen, een stevige kartonnen doos, afmeting 30 x20 x 20 cm., waarin een kleinere doos past, die op aanvrage naar de ouders of verwanten wordt gezonden, zoodat ook zij hun Kerst- gave zullen kunnen sturen. In deze binnendoos kunnen de ouders, vrouwen of verloofden hun gaven verpak ken en de doos daarna gevuld terugsturen naar het hoofdkwartier van het legioen. Voor eiken soldaat komt slechts één doos in aanmerking. Er wordt echter op ge wezen, dat het sturen van aan bederf on derhevige levensmiddelen minder ge- wenscht is, omdat de verzending geruimen tijd zal vorderen. De pakketten immers zullen half November gereed moeten zijn en dus ongeveer een maand onderweg blijven. Maar er zijn ook Nederlanders aan het Oostfront, die geen bloedverwanten meer hebben of door hun vertrek naar het front de banden met hun familie moesten ver breken. Zij mogen in de eerste plaats niet vergeten worden en de N.S.V.O. heeft op zich genomen deze pakketten te vullen. Het standaardpakket zelf bevat nuttige gebruiksartikelen, een fraai geïllustreerd gedenkboek over den inzet van de Nedër- landers in den strijd, briefpapier, schrijf- gerij, sigaretten en versnaperingen. De Haagsche N.S.V.O. heeft zich beschikbaar gesteld om deze pakketten uit te zoeken en voor de verzending gereed te maken. Het benoodigde plakband is geschat op 24 kilo meter. Speciale vrachtauto's afkomstig van de betrokken troepen-onderdeelen aan het Oostfront zullen naar Nederland ko men om deze Kerstpakketten- op te halen. SCHEUREN VAN GRASLAND. Ned. Heide Mij. zal de omgeving der groote steden bewerken. Zoet Rog gebrood GEJ\. 1 EN HOEVE F JTTERI AM. TEL.' 18*27 TÏN HA\G. TEL. 333291 MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME Omdat het bolsjewisme de jeugd ver nielt met een wreed sadistisch genot. Om dat jeugd het grondelement van leven is waaruit al het goede en eerlijke voort komt. Omdat de jeugd leven is en moed, eer lijkheid, geluk. En dat mag niet vernietigd, mag niet ver minkt worden, niet vertrapt en opgeof ferd aan deze krankzinnige gedachte van het Bolsjewisme: „Gelijkschakeling van alle menscheiijke geesten". Dat kan niet; Dat mag niet! Het is een loochening van de mensche iijke zelfstandigheid, een afwijzing van de vrije wil, een ontkenning van de ziel. Dit is een gelijkstelling van den mensch die geest en verstand bezit, aan het dier dat handelt volgens zijn instincten. En daarom was het noodig dat gods dienst en beschaving werden uitgeroeid, dat maatschappelijke ontwikkeling werd te gengegaan, dat alle remmen werden stuk geslagen. Het Bolsjewisme moest heer- schen. Het Bolsjewisme dat geen bewust leven kon gebruiken, geen helderheid van geest, geen eigen meening. Het heeft alles trachten te vernielen wat den mensch tot mensch maakt. En dit is niet van ons, men- schen. Dat kan niet. Daarvoor zijn wij te goed. te rijk van geest, te edel, te sterk. Wij zijn geen Mongolen. O, konden wü ons eenigszins voorstellen wat er gebeurd zou zijn als één keer deze horden begon nen waren op te rukken, dan was er geen houden aan geweest. Daar zou niets tegen opgewassen zijn. Wij hadden alles verloren wat wij be zaten. En nu menschen? Duitschland staat te gen het Bolsjewisme, Duitschland bezit de jeugd. Duitschland bezit het bewuste le ven, de moed, de kracht, de eerlijkheid te staan tegen den springvloed der horden. Het Bolsjewisme paste de menscheiijke ziel aan, aan de toestanden die er heersch- ten. Rusland huldigt het principe „leed te verzachten door er over te schreeuwen". Alles werd verlaagd tot armoede, ellende en verlatenheid, tot domheid. Men moest vechten als een dier tegen geluk en be schaving. De wereld moest één ruine, één slagveld zijn. Dat kan niet. Dat is tegennatuurlijk! Staan wij op en luisteren wij, eerlijk, on bevooroordeeld. Duitschland wil de volkeren richten naar het hoogste goed: een eigen wil, geest kracht, geluk. Duitschland vecht voor be schaving, voor Godsvertrouwen, tegen ver nieling en onbeteugeldheid. Mensch vecht tegen beestmensch, beheersching tegen on- beheerschtheid, eerlijkheid tegen blind heid. O, durven wij eerlijk zijn, jeugd van Ne derland, durven wij vechten voor de ziel, alles hiervoor geven, alles hiervoor offe ren, ons zelf geven, totaal, zonder terug houding; durven wij alles weg te werpen wat wij bezitten aan fouten en tekortko mingen en vooruit te gaan, een standpunt te bepalen. Wie zich er nog op beroept mensch te zijn en een ziel in zijn lichaam te dragen; wie zich er op beroept eerlijk te zijn en vooral gij, jeugd van Nederland, die nuchter en sterk wilt heeten, dapper en goed durft te staan, voor het goede, tegen de barbaarschheid. Er kan geen mensch afzijdig blijven staan. We moeten kiezen. i Het is belachelijk om te wachten, j Waarop? Wij durfden j wij uunuexi una niet meer afvragen wat De Regeringscommissaris voor de Bo- een gezonde wereld is. demproductie maakt het volgende bekend: Wij durven het nóg niet! Wij stellen ons Het is van de grootste beteekenis, dat - een groote oppervlakte grasland wordt ge scheurd, vooral ook op niet te grooten af stand van de groote steden en andere be volkingscentra. Vele landbouwers, die wel over geschik- ten grond beschikken, zijn echter niet in de gelegenheid om dit werk zelf te ver richten. aangezien de noodige paarden, werktuigen en de noodzakelijke ervaring hun ontbreken. Vooral wordt hierbij ge dacht aan de streken met uitsluitend vee houderijbedrijf, waar geen akkerbouw is. Het ligt nu in de bedoeling van de over heid om ook deze boeren in de gelegen heid te stellen een gedeelte van hun land te scheuren, door de peheele exnloitatie met inbegrip van het scheuren, het zaaien en het oogsten van de producten te la ten verrichten door de Nederlandsche Hei- de-Mij. Als vergoeding voor het beschikbaar stellen van dien grond zal (indien het per ceel wordt aangenomen) 500 gld. inclusief de scheurpremie per ha. worden verstrekt, terwijl de landbouwer geen verdere kos ten zal hebben. De producten komen dan echter niet te zijner beschikking. In gevallen, waarin het scheuren door den boer kan worden verricht, zal deze ar beid apart worden betaald, terwijl ook alle andere werkzaamheden die door hem eventueel worden verricht, extra zullen worden vergoed. In een in de bladen oogenomen offi- cieele publicatie is bekend gemaakt, op welke wijze degenen, die hun grond voor het scheuren door de Nederlandsche Hei demaatschappij beschikbaar wenschen te stellen, dit aan die maatschappij kunnen opgeven. tevreden met wat er bereikt werd. Maar er is niets bereikt. Het eenige wat in onze handen en harten bleef, is weer een oorlog, weer een leed, een haat en een pijn die ondragelijk is. Naast een verschrikkelijke passiviteit en geslagenheid, leeft een harde drang naar daden. Het is niet te verkroppen, dat de passiviteit het altijd schijnt te winnen. Jeugd, staat op, richt u, weest ^èrlijk en oprecht, nuchter. Grijpt alles aan, zonder vooroordeel, zonder verwijt en afweer, maar met liefde en verlangen naar het juiste, het eerlijke, het eenige dat wij be lijden moeten, waarmee en waarvoor wij moeten vechten. Durven wij dat, dan zal het geluk zijn tusschen ons, dan zullen wij sterk zijn.. Wij eischen van onszelf een standpunt. Wij kunnen er niet buiten. Dat is oneerlijk heid, lafheid, zich verschuilen achter den rug van een ander, zich verschuilen in de massa. Op uit de massa waarin de geest ver drinkt. Zien wij ilaar het ontzettende, bit tere voorbeeld dat het Bolsjewistische Rus land ons schenkt. De jeugd in Rusland werd gedood. Doen wij haar weer leven. Vooral in onszelf. Wij zoeken geen midden weg. Die bestaat niet! Wij staan eerlijk. Wij leven en strijden: mét Duitschland tégen het Bolsjewisme. B. F. De hoofdcommissaris van Politie te Rot terdam maakt het volgende bekend: In overleg met de Duitsche overheid zal ter versterking van de beschikbare politie 'in catastrophale gevallen, zooals bomin slag op meerdere punten tegelijk, zeer zware branden e.d., indien noodig, een beroep worden gedaan op de geünifor meerde afdeelingen der W. A. Het optreden van de W. A. bij afzettin gen als bovenbedoeld staat buiten iedere politieke bedoeling en is zuiver te beschou wen als een aanvulling van den politie dienst. De W. A. staat alsdan onder bevel van de politieleiding van welke zij haar op drachten ontvangt. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat in dergelijke gevallen de W. A. als ordedienst- met de politie zal samen werken en dat de aanwijzingen, welke bij afzettingen door de W. A. ingevolge op dracht van de politie worden gegeven, die nen te worden opgevolgd. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de commissaris van de provincie Zuid-Hol land. zal eenigen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Hij is wegens een maagkwaal opgenomen in het R.K. zieken huis te 's-Gravenhage, waar hij ongeveer vier weken verpleegd zal worden. Mr. E. J. M. H. Bolsius, lid van Gedepu teerde Staten, zal zoolang de functie van jhr. Van Karnebeek waarnemen. De audiënties gaan gewoon door.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5