£ucMaatioatCen op 3ieitó i en S.eBaótapM Momentje VRIJDAG 7 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10096 Ste Cckl&elveSoii/tei/nt Bureaux Papengracht 32. 7 a a itrrrn r ws w* m. T Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR L Ïj 1 D i\ ElM O SIRE K E IV Giro 103003. Postbus 11. De nieuwe bonnen worden vermeld op pagina 3. V Apostolische geest Wij hebben er al eens op gewezen, dat vaak de ijver, dien anderen voor hün be ginselen, hun overtuiging aan den dag leggen, den katholieke wordt voorgehou den als een beschamend voorbeeld, en dat het hierin gelegen verwijt, hoewel in be paalde gevallen verdiend, toch ook vaak, en zelfs in het algemeen, onverdiend is. Men oordeelt en veroordeelt, helaas, maar al te dikwijls oppervlakkig. De ijver van godloozen, als bolsjewie ken, kan niet vergeleken worden met den ijver van katholieken. Beiden zijn geheel verschillende „grootheden"! Een katholiek kan inderdaad héél veel ijver hebben voor zijn beginselen zonder dat daarvan veel aan de oppervlakte blijkt althans voor hen, die nu eenmaal zich niet kunnen voorstellen een ijver zonder een zekere luidruchtigheid, zonder „demonstraties". De ijver, die ligt opgesloten in een voor beeldig leven, in offer en gebed wordt he laas zélfs door katholieken vaak onder schat. En toch Gods zegen waaraan a 1- 1 e s is gelsgen! wordt ons door dit soort ij veraars verkregenDe ijver, dien wij hier bedoelen, kan worden ont wikkeld altijd, onder alle omstandigheden, kan worden opgevoerd tot zijn hoogste hoogtepunt entot zijn rijkste effecti viteit, ook onder de meest ongunstige om standigheden. Een Nederlander „demonstreert" nu een maal niet zóó gemakkelijk met zijn over tuiging; hij meent dan dikwijls ten onrechte dat hij er aldus mee te koop loopt. Vooral vele katholieken zijn voor de hier bedoelde „demonstraties" nog al schuchter; voor welke mentaliteit gemak kelijk historische en feitelijke verkla ringsgronden kunnen worden aangevoerd. Er zijn katholieken, die voor hun over tuiging, als 't moet, hun leven zouden willen geven, en die er tegen zouden op zien, om b.v. op straat van hun katholici teit te getuigen! Daar zijn vele katholieken ook in onzen tijd en in onze omgeving die be reid zijn en bereid blijken, groote en zware offers te brengen voor hun. overtuiging, maar dan het liefst in stilte en verborgen heid. In de laatste jaren is er echter onder de katholieken nog al veel gedaan aan uiter lijk vertoon 't ging niet altijd even vloti gezien de hierboven geschetste gees tesgesteldheid, maar het gelukte den orga nisatoren toch. Zij, die mochten hebben gevreesd, dat daardoor een soort hoera- katholicisme zou zijn ontstaan, hebben zich, gelukkig, vergist. Wie heden ten dage de mentaliteit van de katholieken consta teert zal erkennen, dat een ware offer vaardigheid voor de beginselen diep in de geesten geankerd ligt. De mentaliteit, die wij hier bedoelen, is niet negatief, d.w.z. tegen andere-, ge richt, maar positief, d.w.z. voor het christendom, voor Christus en Zijn Kerk. En voor dit positieve doel wil men offers brengen. Het is de apostolische geest, die opbloeit uit de moderne Katholieke Actie. De apostolischen geest, dien men b.v. zoo geestdriftig omschreven vindt in de levensschets van Mia van der Kallen door een Vrouwe van Nazareth. Wij willen hier gaarne clteeren; Wat is dat iets ontzagwekkend gróóts, wat is het een huiveringwek kende macht, dat een mensch Apostel kan zijn. Een mensch, die Gods' werk mag doen; een God, Die in zeker op zicht zich afhankelijk maakt van den- rnensch; Die Zijn werk toevertrouwt aan onze handen. En wel dat aller grootste, allergewichtigste werk van de uitbreiding van Zijn Rijk op aarde, want het is waarheid, dat het Gods rijk zich niet meer uitbreiden kan, dat 'het zelfs niet kan blijven voortbestaan, als er geen apostelen zouden worden, gevonden Daarom is een werkelijk Apostel als bezeten van zijn taak. Hij brandt van werklust. Hij is als een laaiend vuur, dat nooit ophoudt, en als maar verder om zich heen grijpen wil. Want hij heeft het woord van Paulus begrepen: Nu is het de geschikte tijdNu, tijdens zijn leven, moet de groote taak worden volbracht. God vraagt zijn d'ensten, Hij laat zich gebruiken.... Hij is een stuwer. Hij bezielt. Hij weet mee te sleepen. Hij weet de harten te winnen. Maar vooral: Hij weet al len in beweging te brengen en voort te stuwen in zijn vurige vaart: naar Gód. De geestdrift en de verwonde ring, dat God hem gebruiken wil voor Zijn werk, verlaat hem nooit. De dankbare vreugde daarover is in zijn ziel als een heldere vlam van inspira tie. Hij dient. Hij dient zijn God uit liefde voor Zij" zaak. Uit vrije toe wijding, met ootmoedige volharding. En die dienstbaarheid wordt in hem tot een diep en overstelpend geluk, dat zich met geweld aan anderen meedee- len wil. Waarlijk, het is schóón en groot, Apostel te mogen zijn. Deze apostolische geest is een geest, die geen haat kent, maar alléén liefde, liefde voor alle mede-menschen, liefde voor de geheele gemeenschap! Schepen in de have s vernield ZWARE VERLIEZEN DER BOLSJEWIEKEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt gisteren met succes de havens Sebastopol en Kertsj gebombardeerd. Drie in deze havens liggende transportschepen, resp. 6000, 5000 en 3000 b.r.t. metende, werden tot zinken gebracht en vier sche pen zwaar beschadigd. Voorts werden bij Sebastopol en Kertsj bolsjewistische artil leriestellingen en veld versterkingen met goed gevolg aangevallen. Een groot aantal voertuigen van vluchtende bolsjewisten werd met bommen en boordwapens be stookt en vernietigd. Tijdens de gevechten op De Krim heeft een Duitsche infanterie-divisie gisteren aan bolsjewistische strijdkrachten den terug tocht afgesneden en haar zware verliezen toegebracht. De bolsjewieken hadden ge tracht, uit het Jailagebergte naar het Wes ten in de richting van Sebastopol door te breken, doch de Duitsche troepen gingen met een regiment tot den aanval over. De bolsjewieken vluchtten ten slotte in Noord oostelijke richting en werden door een vooruitgeschoven afdeeling achtervolgd. Op de geheel versperde wegen in het ge bergte werden de bolsjewieken door elkaar gedreven. Om den Duitschen opmarsch te gen te houden, lieten de bolsjewieken ver sterkingen aanrukken en trachtten zich in een oude veldstelling te nestelen. Na ge vechten van verscheidene uren drong de vooruitgeschoven Duitsche afdeeling de bolsjewistische stellingen binnen en rolde deze op. Bij hun vlucht uit de on de heu vels gelegen stellingen lieten de bolsjewie ken hun geschut en veel ander oorlogsma- terieel achter. IN NOORDELIJKEN SECTOR. In den Noordelijken sector van het front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen giste ren herhaalde malen de haven Nowaja- Ladoga aangevallen. Zij brachten daarbij een bolsjewistisch transportschip van 8000 b.r.t. en vijftien vaartuigen van elk 500 b.r.t. tot zinken. De in het hooge Noorden opereerende afdeelingen der Duitsche luchtmacht heb ben uitgestrekte vluchten boven bet zeege bied gemaakt en met duikbommenwerpers Soviet-kazematten en vel^stekingen, als mede ontoegankelijk gebied bij Kandalaksja aanbevallen. De bolsjewisten leden zware verliezen. OP DE KRIM INGESLOTEN. In aansluiting od het weermachtbericht verneemt het D.N.B. rog, dat de resten der bolsjewistische troepen op De Krim, ten gevolge van de inneming van Feodosia niet meer over land, via Kertsj, kunnen ontko men. Nu de Duitsche troenen de kust der Zwarte Zee tusschen Jalta en Feodosia Op den drempel der beslissing REDE VAN STALIN. Ter gelegenheid van de herdenking der October-revolutie heeft Stalin voor de ste delijke Sovjet van Moskou een rede gehou den, die door de radio is uitgezonden. Sta lin zeide o.m.: „Wij staan op den drempel der beshs- sing. Ik moet er den nadruk op leggen, dat het gevaar nog grooter is geworden. De Oekraine en Wit-Rusland zijn bezet. Le ningrad verkeert in gevaar en ook Moskou wordt bedreigd." Over de verliezen van het Sovjet-leger zeide Stalin: „Geen ander land heeft zoo groote beproevingen te door staan gehad als wij. Dat beteekent, dat geen andere mogendheid de verliezen zou hebben kunnen dragen, die wij hebben ge leden". Als oorzaken voor de „reeks ongunstige omstandigheden voor de bolsjewistische weermacht" noemde Stalin: le. Er is geen tweede front in Europa. De Duitschers behoeven hun strijdkrachten daardoor niet'te versnipperen. 2e. Het bolsjewistische leger vecht al leen, terwijl de Duitschers bondgenooten zjjn met de Italianen, Finnen, Roemenen en Hongaren. 3e. Er is gebrek aan pantserwagens en vliegtuigen. De wapenproductie der Sovjet- Unie is niet toereikend." Sta!in zeide, dat het de taak der bols jewisten is, alle Duitschers, die op Sovjet gebied staan, uit te roeien. Hij sprak ten slotte van de belofte tot steun van Enge land en de Vereenigde Staten, waarmede de Sovjet-Unie een „groote coalitie" heeft gevormd. Duitsch consu'aat- generaal te Victiy OPENING ZAL BINNEN ENKELE DAGEN VOLGEN. Binnen enkele dagen zal in Vichy een Duitsch-Consulaat-Generaal worden ge opend, meldt de Berlijnsche correspondent van het „Hbld." Het is de eerste keer in de geschiedenis, dat de overwinnaar in een land, dat onder de bepaling van de wa penstilstandcommissie staat, een dergelij ke vertegenwoordiging plaatst. Niettegen staande Frankrijk voorloopig geen Con sul-Generaal in Duitschland zal hebben, meenen wjj door de houding, die Duitsch land ten opzichte van Frankrijk aanneemt te kunnen zeggen, dat ook Frankrijk in de gelegenheid gesteld zal worden zijn wen- schen te uiten. hebben bereikt en den tegenstand in het gebergte ten Oosten van Sebastopol heb ben gebroken, biedt de zeeweg over Sebas topol den bolsjewieken de laatste moge lijkheid tot vluchten. Deze haven, die voortdurend door de luchtmacht gebombar deerd wordt, is thans ook binnen het be reik der artillerie gekomen. De Zwarte Zee-vloot der bolsjewieken heeft de laat ste weken twintig schepen verloren, terwijl zes schepen ernstig beschadigd zijn. In October en November zijn bovendien 34 koopvaarders, met een gezamenlijken in houd van 137.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 36 zwaar beschadigd, zoodat moeilijk voldoende scheepsruimte kan worden ge vonden voor het transport van .de resten van het Krimleger, die te Sebastopol zijn opeengedrongen. De wanhopige situatie der bolsjewistische troepen op De Krim vindt een parallel in den toestand der troepen in Leningrad, waar alle doorbraakpogingen met zware verliezen voor de bolsjewisten worden verijdeld. De weg, waarlangs de resten der versla- gen"G)olsjewiki vluchtten naar de thans in handen der Duitsche troepen zijnde haven Feodosia, draagt het stemoel van een wilde paniek. Lange colonnes zijn blijven steken. Om tijd te winnen hebben de bolsjewiki tallooze vrachtauto's, stukken geschut, tractors enz. in den steek gelaten. In de laadbakken der vrachtwagens li°gen ge wonden en dooden. De onoohoudelijk neer vallende sneeuw bedekt dit verschrikke lijke tafereel met een ^ijkwade. De stad zelf was 'door de burgers vrij wel geheel ontruimd en u-ri op bevel van de machthebbers het kar ~r van een ves ting gekregen. Gevangenen verklaarden, dat hun commandanten bevel hadden ge geven de houten huizen in brand te steken om den opmarsch der Duitsche troepen te belemmeren. Het geheele havenfront wordt ingenomen door ellendige hutten en ar moedige houten huizen, die een schril con trast vormen met eenige steenen paleizen van de bolsjewistische commissarissen en havenautoriteiten. Dicht langs de kade lig gen de wrakken van verscheiden gebom bardeerde transportschepen. LEVENSMIDDELEN VOOR GRIEKENLAND. Het Internationale Comité van het Roo- de Kruis te Genève deelt mede: Op 14 October is de „Koertoeloes" met een lading levensmiddelen, die Turkije be stemd had voor Griekenland, uit Istanboel vertrokken, nadat het Internationale Roo- de Kruis van de verschillende betrokken regeeringen alle noodige machtigingen had gekregen. De vertegenwoordiger van het Interna tionale Roode Kruis in Athene heeft ter stond de noodige stappen ondernomen voor de verdeeling van de levensmiddelen onder de Grieksche bevolking en onder de Brit- sche krijgsgevangenen, die zich op het oogenblik in Griekenland bevinden. In de volgende vijf maanden zullen talrijke nieuwe reizen ondernomen worden en men hoopt in dien tijd de Grieksche bevolking meer dan 50.000 ton levensmiddelen te kun nen doen toekomen. ENGELSCHE OORLOGSVERKLARING AAN FINLAND, ROEMENIë EN HONGARIJE VERWACHT. In welingelichte kringen te Londen is men van meening, zoo meldt de Engelsche be richtendienst, dat de Britsche regeering waarschijnlijk het Sovjet-verzoek zal inwil ligen en Finland, Roemenië en Hongarije den oorlog zal verklaren. DE RAMP MET DE „KIBÏ MAROE". Het bureau voor inlichtingen meldt om trent het protest bij den Sovjetambassa deur te Tokio: Uit de draadlooze berichten, uitgezonden door de „Bibi Maroe", en uit andere omstandigheden blijkt duidelijk, dat de ramp, die de „Kibi Maroe" is overko men, is veroorzaakt door een drijvende mijn, die was losgeslagen uit de territoriale wateren der Sovjet-Unie. Derhalve heeft de onderminister van buitenlandsche za ken hedenmiddag den Sovjet-ambassadeur verzocht hem te bezoeken op het departe ment van buitenlandsche zaken; hij heeft hem een protest in den meest plechtigen vorm overhandigd, met het verzoek, dat zijn regeering een oprecht antwoord zal geven Uit Seisjin (Korea) meldt Domei: Ver nomen wordt, dat schepen, die de omge ving afzoeken, waar de „Kibi Maroe" is ge zonken, tot hedenmiddag 15 uur de lijken hebben opgepikt van 17 slachtoffers. Voorts i werden 247 overlevenden gered, van wie 9 in critieken toeestand verkeeren. In to taal bevonden zich aan boord 430 passa giers en een bemanning van 80 koppen. Voorts wordt vernomen, dat de „Hakoe- san Maroe", die de overlevenden aan boord heeft, geen haven zal binnenloopen vóór morgenochtend, teneinde niet het gevaar te loopen ook op een mijn te loopen tijdens den tocht door het nachtelijk duister. Alle tien de reddingbooten van de „Kibi Ma roe" zijn vanmiddag opgepikt. De „Hakoe- san Maroe" vond er 8 en de ,,Kanei Maroe" de overige twee. Het gouvernement-generaal Korea deelt mede, dat sedert het begin van dit jaar voor de kust van Korea 59 drijvende mij nen van Sovjet-herkomst zijn opgevischt.' GROOT-MOEFTI TE BERLIJN. Met het gebruikelijk ceremonieel is gis teren Amin al Hoesseini, de Groot-Moefti van Palestina, in Berlijn aangekomen, waar hij voorloopig verblijf zal houden. Ofschoon er geen mededeelingen van of- ficieele zijde zijn gedaan over het doel van zijn komst, kan men gevoeglijk aannemen, dat de strijdvaardige aanvoerder der na tionalistische Arabieren ook van Berlijn uit zijn strijd voor de vrijheid zijner ras- genooten en tegen de Engelsche overheer- sching zal voortzetten. Als gezworen vij and van Engeland zal de Groot-Moefti on getwijfeld in Duitsche kringen een wel kome gast zijn en op elke gewenschte on dersteuning kunnen rekenen. Naar verluidt, zal hij in de eerstvolgen de dagen door hooge Duitsche staatslieden worden ontvangen en gelegenheid krijgen persoonlijk de rijksregeering op de hoogte te brengen van zijn actie en zijn plannen voor de toekomst. Uit den aard der zaak is het bezoek van Amin al Hoesseini voor al voor de Arabische gemeente te Berlijn een gebeurtenis van groot belang. De Duitsche bladen vermelden zijn aan komst met vriendelijke woorden en be richten op welwillende wijze over zijn be wogen geschiedenis. LITWINOF AMBASSADEUR TE WASHINGTON. De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, is naar Associated Press uit diplomatieke kringen in Washington meldt, benoemd tot opvol ger der ambassadeur van de Sovjet-Unie, Oernansky, aldaar. TENTOONSTELLING VAN BOLSJEWISTISCH PROPAGANDA MATERIAAL. In „De Schouw" te 's-Gravenhage. Als eerste van een serie actueele tentoon stellingen, te houden in samenwerking met de afdeeling algemeene propaganda van het departement van volksvoorlich ting en kunsten, is heden-(Vrijdag)mid- dag in een zaaltje van de uitgeverij „De Schouw" aan de Heerengracht No. 56 te 's-Gravenhage een anti-bolsjewistische ex positie „Boek en pamflet in dienst van Moskou" geopend. Zij biedt een zeer belangwekkend over zicht van hetgeen hier te lande vóór den tienden Mei 1940 aan communistische en Sovjet Russische propaganda en geheime cellenbouw in fabrieken en werkplaatsen werd uitgehaald. Een aanzienlijke hoeveelheid pamfletten en lectuur van bolsjewistische strekking vindt men hier bijeengebracht. Allerlei verderfelijke boeken en platen, die de sug gestie moesten wekken, dat onder den nagenoeg uitsluitend Joodschen invloed van Moskou en de Komintern in Sovjet- Rusland de heilstaat voor het proletariaat werd verkregen, zijn op deze unieke ten toonstelling te vinden. Het devies was „Geen geloof, geen vader land" en dat werd den Nederlandschen arbeider op diverse meest geheimzinnige manieren onder oogen gebracht, terwijl Moskou zich op den aanval op het Westen van Europa voorbereidde. Aan den invloed der Joden op het bolsjewisme zijn twee tafels met litteratuur en documenten ge wijd. Een gedeelte is gewijd aan de G.P.-oe- terreur, die in 22 jaar zeker 28 millioen slachtoffer eischte. Bouw en constructie der communistische internationale in de verschillende landen vooral ook in Nederland vormen een afzonderlijke afdeeling op deze tentoon stelling, die in haar geheel het bewijs le vert, dat de leuze „met Duitscheland te gen het bolsjewisme" er een van groote waarde is. Bij de opening dezer tentoonstelling in een kleinen kring, die belangstelling heeft voor het goede boek, hebben de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afd. algemeene propaganda aan het departement van volksvoorlichting, en prof. dr. T. Goede- waagen, secretaris-generaal vari dat depar tement, redevoeringen gehouden. SCHEURPREMIE VERHOOGD. Ten einde de premie voor het scheuren van grasland meer in verhouding te bren gen tot de kosten van het scheuren, is, zooals uit een officieele publicatie van het departement van Landbouw en Visscherij blijkt, de onlangs vastgestelde scheurpre- mie verhoogd tot 250. indien daardoor op dat bedrijf de aardappelteelt met een even groote oppervlakte wordt uitgebreid, ter wijl de premie op f 150 wordt gebracht, in dien andere toegestane gewassen worden verbouwd. GOEDE KENNISSEN. Men zou zoo denken, dat juweliers van nature argwanende en achter dochtige lieden zijn. Wie zijn er, reeds lang voordat de neringdoende menig- ter er collectief aan dacht luiken voor hun vensters te timmeren om in het duister hun eigendommen te bescher- maen, wie zijn er toen, vraag ik, reeds mee begonnen, zich te wapenen en te weren tegen brutale inbrekers door hun etalages van zware tralies te voorzien? De juweliers! Wie zijn de uitvinders geweest van listig werkende alarmschellen van nachtwakers en veiligheidssloten? De juweliers! Daarom verbaast het my des te meer, dat een juwelier een Am- sterdamsche nog wel zich door een brutalen Maastrichtenaar zoo maar voor 11.000.aan juweelen laat oplichten. En wat de zaak nog glo rieuzer maakt is wel het feit, dat de Maastrichtenaar niet naar Amsterdam is gereisd om in het holst van den nacht daar in te breken, neen, hij heeft den Amsterdammer rustig een telegrammetje gestuurd en hem naar Maastricht laten komen. Daar zit de juwelier nu te wachten op zijn juweelen. Hoe is het mogelijk? De man, die hem oplichtte, zou een goede kennis van hem zijn geweest. De hemel beware je voor zulke ken nissen. Dan is niet alleen een goede buur, maar zelfs een openlijke vijand beter dan een verre zoogenaamde vriend. J WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? Het is opmerkelijk hoeveel moeite vele Nederlanders hebben hun standpunt ten aanzien va nden strijd tegen het Bolsjewis me te bepalen. Voorheen was er, op een enkele uitzon dering na geen mensch die geloofde in een Sovjet-heilstaat. Integendeel: de weinige berichten die uit Rusland doorkwamen over de heerschende wanorde, godsdienst vervolging, kindermoord, G.P.-oe-terreur enz., werden door ieder terecht geloofd. In vele kerken werd gebeden voor de arme verdrukte geloovigen en priesters. Velen hoopten dat het Bolsjewisme eens zou wor den vernietigd. Hoe dat zou moeten gebeuren, daar braken zij zich het hoofd niet over. Thans wordt hun wensch of gebed ver hoord en heeft de Duitsche weermacht den strijd met het Sovjet-monster aangebon den. Zoudt ge denken, dat het geheele Neder- landsche volk daar nu verheugd over is? Dat het de vernietiging van het Communis- sitche regiem verhoopt? Volgens de wet der logica zou dit zoo moeten zijn. Wat i? er echter van de Hol^ndsche nuchterheid overgebleven: Zeer velen, die vroeger den mond vol hadden over de wreedheden der Sovjets, vernietiging der kerken, moord op priesters en geloovigen, verkrachting van nonnen enz., diezelfde menschen halen minachtend de schouders op bij het zien van de foto's, door de Duit sche en neutrale foto-verslaggevers geno men van den chaos, massamoord op on schuldige burgers, moord en verminking van krijgsgevangen genomen Duitsche mi litairen. dienstplicht voor vrouwen en jon gens van 16 en 17 jaar, welbewusten mas samoord van politieke commissarissen op Sovjetsoldaten, die voor de overmacht der Duitsche wapens terugtrekkend, door eigen mitrailleurs worden neergeschoten, en be titelen dit als propagandistische fantasterij. Zij die zóó praten moeten toch beseffen, dat zij daarmede een brevet van niet-ge- loofwaardigheid uitreiken aan hen, die vroeger van de gruwelen in Sovjet-Rus land verhaalden in de Katholieke, Christe lijke of «dgemeene pers, en ook aan de geestelijken, die voorgingen in gebed voor de verdrukte priesters en geloovigen in Rusland! Men weet dat het Kremlin te Moskou ook huisvesting biedt aan de Komintern, de Communistische Internationale. Deze „in stelling" heeft ten doel, de wereldrevolutie in alle lalden door te voeren, en heeft dan ook in alle landen haar vertakkingen, wier taak het is onrust te zaaien en het gezag te ondermijnen, teneinde een revolutie tot stand te brengen en een communistisch bewind te vestigen, zooals b.v. in Spanje is gebeuid. Waartoe dit heeft geleid, mag bekend worden veronderstelt. Verantwoordelijke Vaticaansche kringen hebben bekend ge maakt, dat alleen reeds in Barcelona 250 priesters zijn vermoord en alle kerken ver nield. Daar is de orde hefsteld en de cultuur ge red drcr de fascisten, met aan het hoofd generaal Franco, met behulp van Duitsch land en Italië. Duitschland is steeds voorgegaan in den strijd tegen de Komintern, men denke aan het anli-Kominternpact. Nu is openlijk de strijd uitgebroken tusschen Duitschland en het Bolsjewisme, en elk weldenkend mensch zal beseffen, welk een ramp er over Europa zou komen, wanneer Rusland in staat zou zijn dezen oorlog te winnen. Men behoeft daarvoor niet bevreesd te zijn, want de kracht der Duitsche wa penen is volkomen in staat deze bedreiging te keeren. Hiermede verdedigt Duitschland echter ook de cultuur en de geestelijke vrijheid van Nederland. Daarom: Met Duitschland tegen het Bolsjewisme R. v. R. Bonnen die afloopen De volgende bonnen zijn na Zater dag 8 Nov. niet meer geldig: 42 Brood Vleesch Vleeschwaren Melk I Aardappelen

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1