DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMERIKA'S STEUNPUNTEN POLITIEK Britsche oorlogvoering Momentje .J DINSDAG 4 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10093 Ste- £cid&cli£(2oi4/ta/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. '/Een „manifest". Zaterdag is in al onze kerken een „mani fest" voorgelezen. Dat „manifest" moet men nog eens overlezen en overwegen en bewaren. Het is een „manifest"', dat.... èlk jaar op het hoogfeest van Alle Heiligen wordt voor gelezen. Hier volgt het: In dien tijd de menigte ziende, klom Jezus op een berg, en, toen Hij neder- zat, naderden Hem zijn leerlingen. En Hij ooendQ zijn mond, leerde hen, en sprak: Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het rijk der hemelen. Zalig zijn de zachtmoedigen, want zij zullen de aarde bezitten. Zalig 'zijn zij, die weenen, want zij zullen vertroost worden. Zalig zijn zij, die hongeren en dorsten naar de recht vaardigheid. want zij zullen verzadigd worden. Zalig zijn de barmhartigen. want zij zullen barmhartigheid ver werven. Zalig zijn de zuivere van harte, want zij zullen God zien. Zalig zijn de vreedzamen, want zij zullen kin deren Gods genoemd worden. Zalig zijn zij, die vervolging lijden om de rechtvaardigheid, want hunner is het rijk der hemelen. Zalig zijt gij, als men U zal beschimpen en vervolgen, en liegend alle kwaad tegen u zal spreken om Mij. Verheugt en verblijdt u, want uw loon is groot in den hemel." Wij wezen reeds Vrijdag op de schoon heid van dit Evangelie, ontleend aan"Mat- theus (v. 112). Indrukwekkend zijn die herhalingen: zalig zijn wat men ook kan vertalen door: gelukkig zijn, als men onder geluk verstaat het volkomen geluk, voorzoover een menschelijke ziel dat omvatten kan. Indrukwekkend zijn de jzoo positieve, stellige verzekeringen van het geluk, en aan het slot van de door hun eenvoud ons overweldigende zaligsprekingen brandt los een lichtbundel, waarin ons een apotheose van eeuwig-durende blijdschap wordt ge opend. Met deze zalig-sprekingen richt de God- Menschelijke Stichter der Kerk zich tot de menschen, tot ons. Het Evangelie, dat geschreven is voor alle tijden, is ook gezet midden in ónzen tijd, in óns Jeven.... En tot ons, menschen, levend in 1941, onder de omstandigheden, die Christus kende, toen Hij zich richte tot Zijn leerlingen en door dezen tot ons tot ons richt Christus Zijn zalig-sprekingen. En wij willen deze nu herlezen en overwe genZij zijn actueel, zij zijn voor ons van de hoogste actueele waarde. WAAROM MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME? Wanneer de arbeid, die 's menschen le ven zin en inhoud geeft, die kracht en luis ter schenkt aan een volk, die schept en vormt, met de natuurgoederen, wordt ont luisterd, wordt veracht en tot straf wordt gedegradeerd, dan komt de tijd, neen, dan is zij er reeds, waarin de mensch zich gaat bezinnen on leven en levensdoel. Na "een liberale vloedgolf schoten de gif tige parasieten uit den bodem omhoog; een Joodsch-Marxistisch en een Joodsch-com- munistisch moerasgewas grijpen om zich heen. De arbeider, gaandeweg verkocht door den groot-ondernemer, klampt zich vast aan den lokkenden schijn van beide „stel sels", systemen, die feitelijk niets mensche- lijks meer hebben, omdat zij met Joodsche sluwheid de natuurlijke waarde van het leven ontkennen. De arbeider, slaaf van het goud- en beurscanaille, wordt in de Bolsjewieken- Staat nog erger verdrukt. Hij wordt de slaaf van een meedoogenlooze staats-ma- chine, de slaaf van geweld en terreur. Naast den arbeider in engeren zin staat van ouds in onze landen de boer, de wer ker in de aarde. De boer, die ons volk dient door al zijn krachten te geven voor de voorziening in de eerste levensbehoeften. Hij kent zijn t""k en zijn plicht: hii kent zijn verheven s "Sd en wetten. Ook deze sterke stand, d^ze zelfbewuste trotsche mensch moet dus als slachtoffer der moordenaars-benden van Moskou vallen. Een geraffineerd en voor-niets-terue- deinzend collectivistisch systeem doet ook hem van zb'n fmond vervreemden, doet ook hem zijn arbeid als een vloek beschouwen. Als zoo de beide piilers van een Ger- maanschen Staat zonden worden wegge rukt, als zoo ons volk zou worden ver trapt en uitgeroeid, dan eerst zonden wij de volle, uitbloei van don liberalistisch en geest hebben aanschouwd. Dat wij echter door de goddelijke voorzienigheid zijn ge- snaard Gebleven voor de invasie van die Mongoolsche en Joodsche Horde, dat wij cultuur en volksaard, erfgoed en levens stijl mogen b°waren en behoeden, dat is alleen aan Duitschland te danken, het groote nienwe Duitschland. dat alleen der alle Europeesche volkeren den strijd moest aangaan teeen deze barbaren. Voor het behoud van de hoogste waarde in het leven van arbeider, boer en volk staat Dui-tschl^nd nal. Js er dan nog nader antwoo-d u^odig on boven gestelde vra Omdat alles wat ons dierbaar is, op het spel staat! Daarom met Duitschland tegen bi Bolsjewisme!! v. d. B. Uncle Sam is kwistig met millïoenen HIJ GEEFT GESCHENKEN, DOCH VERWACHT TEGENPRESTATIES. Een V. P. B.-medewerker schrijft uit Montevideo: De oom uit Noord-Amerika is kwistig met het rondstrooien van zijn dollars. Lee ningen hier, credieten daar en met de terugbetaling heeft hij geen haast! De vrij gevigheid zou roerend zijn, als ze zonder bijbedoelingen werd toegepast. In alle ver dragen, die met Zuid-Amerikaansche Sta ten worden afgesloten, bevindt zich de be paling, dat niet meer dan een deel van de verstrekte gelden en credieten behoeft te worden terugbetaald. Zoo is ten aanzien van Uruguay bepaald, dat van het ingevol ge de pacht- en leenwet verstrekte mate riaal ter waarde van 17 1/2 millioen dollar slechts 8 1/2 millioen behoeft te worden ge restitueerd. Meer dan de helft van het oor spronkelijke bedrag wordt dus geschrapt, kan worden beschouwd als een „ge schenk" van de V. S. aan Urugay. Maar wat moet hier van de zijde van Urugay tegenover staan? Welke steunpun ten moet het land hiervoor afstaan aan de V.S.? Welke moreele verplichtingen moet het nakomen? Oorspronkelijk zou Uruguay niet meer krijgen dan 7 1/2 millioen dol- dar, waarvan 3 millioen ais „geschenk"'; doch de regeering van Uruguay wist door te zetten, dat het bedrag zou worden ver hoogd tot 17 1/2 millioen, waarvan 9 mil lioen dollar zou moeten worden terugbe taald. Het verdrag met Columbia is nog niet on derteekend; doch het zal 22 millioen dol lar krijgen, waarvan 9 millioen dollar „gratis". Paraguay krijgt 3 millioen en daarvan behoeven de V.S. niets terug te hebben! Brazilië zal slechts de helft terug betalen van de 100 millioen, die het krijgt. Onder de voorwaarden is ook deze van veel gewicht, dat de regeering van de V.S. na het' eerste jaar de leveringen te allen tijde kan staken. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze clausule het den V. S. mogelijk maakt, om de bewapening van de Zuid-Amerikaansche staten niet verder voort te zetten, indien de oorlog binnen het jaar is afgeloopen; in dat geval zou de bewapening niet alleen geen doel meer hebben, doch zelfs gevaar kunnen opleve ren. Voorts meldt V. P. B. uit Washington, dat tusschen Engeland en de V. S. nog steeds verdere onderhandelingen gaande zijn over toekenning van steunpunten in Australië. Nieuw-Zeeland, Iran, Irak, ja zelfs,'in Noord-Ierland. Vooral schijnen er uitgebreide onderhandelingen te worden gevoerd over Iran en Irak. Deze moeten zelfs in een zoo ver gevorderd stadium zijn gekomen, dat een Noord-Amerikaan- sche missie daarheen op weg is, om een definitieve overgenkomst af te sluiten. De bekende journalist en deskundige voor Ibero-Amerikaansche kwesties. Leon Pearson, deelt in de „Washington Times Herald" mede. dat aan de kust van den Eraziliaanschen „bult" ijverig wordt ge werkt voor het aanleggen van zeven steun punten voor de luchtmacht. Deze steun punten zijn, San Rokue. Aracaty, Rocas, Ponte Negra, Ilinda, Maceo en Adrant.es. Hiervan is Maceo het grootst. De eerstvol gende stap is het aanleggen van autosnel wegen om deze steunpunten met elkaar te verbinden. Hiervoor zijn Amerikaansche machine rieën en Amerikaansche deskundigen door Washington ter beschikking gesteld. De volgende stap is het aanleggen van vlieg velden, waarop een groot aantal jagers en gevechtsvliegtuigen zal worden geconcen treerd ter „verdediging van het Westelijk halfrond". Een moeilijker vraagstuk is ech ter, zoo schrijft Pearson, nog niet opgelost. Noch de Braziliaansche regeering. noch een of andere Ibero-Amerikaansche regee ring heeft tot dusver de toesteming gege ven, die de oorlogszuchtigen te Washing ton het liefst zouden hebben, n.l. de toe stemming om Amerikaansche strijdkrach ten op deze steunpunten te mogen station- neeren reeds vóór het bestaan van een cri sis. De strategen te Washington nemen n.l. geen genoegen met het aanleggen van steunpunten, zij willen, veeleer reeds thans schepen, vliegtuigen en manschappen daar heen zenden. Van het Oostelijk front FELLE DUITSCHE AANVALLEN OP DE KRIM. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld: Van de 14 Sovjetdivisies, die zich op de Krim hadden geïnstalleerd voor de defen sie en die voor een deel reeds vernietigd of getroffen zijn, leeren thans ook de aan de zuidspits opgestelde troenendeelen de zwaarte van de Duitsche aanvallen ken nen. Tevergeefs trachten zii zich in de beyg- stellirgen te verdedigen, alle voorbereidin gen worden door Duitsche bommen teniet gedaan. WANHOPIGE UITVALSPOGINGEN. Ook Zondag hebben de bolsjewieken weer een wanhopigen aanval via de Newa ondernomen, die evenals den vorigen dag op een mislukking uitliep. Bij de eerste no°ing deden de bolsje wisten met 40 a 50 booten een uitval tegen den door de Duitschers bezetten Newa- oever en hoonten onder bescherming van hun zware artillerie door de Duitsche om singeling heen te breken. Toen de bolsje wisten hun vuur naar voren moesten bren gen om hun troepen de landine mogelijk te maken, zette bet Duitsche afweervuur met groote kracht in. Lichte artillerie en mitrailleurs wieroen een hagel van pro jectielen on de Sovietbnoten. die bij tien tallen zonken. De overige moesten terug- keeren. waarbij de vijand nog tal van ge sneuvelden door het machinegeweervuur verloor. De Zondag ondernomen poging om strijdkrachten over te zetten bezweek op dezelfde wijze in het vuur van den Duit- scben afweer. Ditmaal kwamen in de och tend^ er" «ring 17 Sovjet-booten in sneRe va^rt de Newa af. maar stonden reeds da delijk bij de afvaart aan welgericht artil lerievuur bloot, zoodat zij de rivier zelfs niet halverwege konden oversteken. Zoo mislukte ook deze a ar vel met zware ver liezen voor de bolsjewieken. PAATENE IN FINSCHE HANDEN. De ls>»Me dagen hebben de Finnen, naar het D.NB. verneemt, de plaats Paatene aan den Westelijken never van het Jaervi- meer, ongeveer 150 km ten Noorden van PetrosVoj, ingenomen. De aanval werd zoo zeer hii verrass'ng ten uitvoQr gelegd, dat de plaats betrekkelük ongedeerd in Fin- scbe handen is gevaRen. De wegtrekkende bolsjewieken konden slechts eenige open bare gebouwen vernielen. De ingenomen nlaats heeft büzondere stratocfische bete kenis als belangrijk verkeersknooppunt. Zeer slechte we°vsomstandi0heden heb ben, naar bet D.N.B. verneemt, het Duit sche luchtwapen op 2 Nnvemb°r niet weer houden aan lmt geheele Oostelüke front de pcht°rwaartsc^e verbindingen v^n de bols- iewieken doeltreffend te bestrijden. T^oe- neuonncentrpties en colonnes in d°n Zui delijken sector van het front werden met bommen en de boordwauens uiten bedre ven en'uiteengeslagen. Verscheidene toe- steRen wierpen hun bommen midden op helapbr'ike rails en verbraken daarmede belangrijke trajecten van de bolsjewisti sche spoorlijren. Fen gevechtsvliegtuig slaagde er in een vollen trpffer te plaatsen op een vollen transporttrein. OOK KALININ IN KOEJBYSJEV. In Koejbysjew (Samara) is thans, naar Associated Press meldt, ook Kalinin en in zijn gevolg de vice-commissaris van het commissariaat van buitenlandsche zaken, Wysjinski, aangekomen. Molotof was reeds eerder gearriveerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: In den afgeloopen nacht hebben eenheden van onze luchtmacht opnieuw de ^lootbasis La Valetta gebombardeerd. Noord-Afrika: Aanzienlijke bedrijvigheid van onze artillerie aan het front van To- broek. Aanvalspogingen van den vijand werden terstond afgeslagen. Tijdens een luchtaanval op het gebied van Benghasi werden eenige woonhuizen beschadigd. On- dei de Arabische bevolking werd één per soon gedood en eenigen gewond. In lucht gevechten schoten onze jagers een Engel- sche machine neer. Oost-Afrika* Engelsche vliegtuigen be stookten het veldlazaret van Culquabert, dat duidelijk voorzien was van het Roode Kruisteeken. met machinegeweervuur. On der de verpleegden val1 en slach+uffers te t^treuren. Aan de fronten van Ualag en Celga vonden gevechten plaats, die voor onze troepen gunstig verliepen. De vijand liet eenige dooden alsmede wanens en mu nitie op het gevechtsterrein achter. SCHIP VAN BRÏTSCH SCHOUT BIJ NACHT GETORPEDEERD. De Britsche schout-bij-nacht Greghton Emsworth, wiens schip is getorpedeerd, is met slechts enkele overlevenden van zijn bemanning in Engeland aangekomen, zoo meldt de „Daily Telegraph". Het schip van den Britschen schout-bij-nacht zonk na den torpedotreffer binnen twee minuten. Red dingbooten konden niet meer uitgezet wor den. Tien Britsche overlevenden redden zich op een vlot en vischten den schout-bij- nacht op. „PETIT PARISIEN" TEGEN PROPA- GANDA-BLUF VAN LONDENSCHE RADIO. De „Petit Parisien" schrijft het volgende naar aanleiding van de jongste propaganda- bluf van de Londensche radio, volgens wel ke de Franschen slechts den wensch koes terden, de Engelsche blokkade verscherpt te zien: „De Engelschen wilden de wereld reeds wijsmaken, dat de bewoners der door de Britsche luchtmacht gebombardeerde Fran- sche kustplaatsen vurig naar bomaanvallen verlangen, welker slachtoffers zij zijn. Nu beweren de Engelschen ook nog, dat de Franschen de hun opgelegde beperkingen te licht achten. Op deze bluf zijn de Fran schen echter niet ingeloopen, zoo constateert het blad. Zij weten, dat niet Duitschland, maar Frankrijk onder de Engelsche blok kade te lijden heeft. Fr bestaat derhalve ook weinig kans op, dat zij naar een ver scherping der blokkade verlangen". PASSAGES UIT EEN BOEK VAN CHURCHILL. Te Leipzig is in Duitsche vertaling het boek verschenen van Wirston Churchill „Wereldavonturen in den dienst"', waaraan de volgende pasages ontleend zijn. „Den volgenden ochtend zetten wij, zon der ons iets aan te trekken van de bruta liteit der Mamunds, den marsch naar Na- wagai voort. JVtaar de stam was nu nijdig geworden, en toen onze tweede brigade, die op twee dagmarschen afstands volgde, op de plek aankwam, vergenoegden eenige honderden krijgslieden uitgerust met allerlei soort wapens, van het oude geweer met vuursteenslot tot het modernste ge weer toe zich er mede om onafgebroken drie uur lang op de dichte massa menschen en dieren los te schieten. Deze nachtelijke sport kostte de brigade ongeveer veertig officieren en manschappen, en bovendien een groot aantal paarden en lastdieren. Toen sir Bin don Blood hiervan bericht kreeg, gaf hij bevel tot krachtige vergel dingsmaatregelen. Generaal Jeffreys, de commandant van de tweede brigade, kreeg opdracht om den volgenden dag het Ma- mund-dal binnen te rukken en de aanval lers te tuchtigen. Als bestraffing was be paald, om in het doodloopende dal geheel en al door te dringen, den oogst te vernie len, de waterreservoirs or bruikbaar te ma ken, alle versterkte schuilhoeken, voor zoo ver de tijd zulks toeliet, in de lucht te la- .ten springen en iedereen neer te schieten, die zich tegen deze maatregelen verzette". Bldz. 129: „Sir Bindon en de voorste bri gade waren zelf in den afgeloopen nacht hevig aangevallen. Zij hadden verscheidene honderden dieren en twintig tot dertig manschappen verloren, maar overigens waren zii er niet slecht aan toe. Sir Bindon gaf be-^-1, dat wij eerst nog in het Ma- mund-aal blijven en het ter vergelding te vuur en te zwaard zouden verwoesten. Dat deden wij dan ook, hoewel met gepaste voorzichtigheid. Wij gingen systematisch te werk, van dorp tot dorp, verwoestten als strafmaatregel de huizen, wierpen de putten dicht, haalden de torens omver, velden de groote schaduw brengende boo- men, verbrandden den oogst en vernielden de waterreservoirs. Dat was heel gemak kelijk. zoolang de dorpen in de vlakte la gen. De bevolking had zich in de bergen teruggetrokken en zag tandenknarsend de verwoesting van haar have en goed en haar middelen van bestaan aan. Toen wij echter naar de dorpen in de bergen op trokken, bood de bevolking woedend ver zet en ieder dorp kostte ons twee tot drie Britsche officieren en 15 tot 20 inlandsche soldaten. Of het geval dit waard was, kan ik niet zeggen. In ieder geval was het dal na 14 daaen tijds een woestijn en was onze eer gered.... De Indische re*eering be sloot. ook een expeditie naar Tirah Maidan te sturen. Daar zou zij de meeste koren schuren, kudden en het grootste deel van de nederzettingen der Afridi vinden. Dit alles kon men verwoesten en de stammen met vrouwen en kinderen midden in den feilen winter de bergen inlagen, waar zij het ongetwijfe1d onbehaaglijk zouden heb ben", aldus de tekst dezer passage uit ChurchiRs boek. Uit deze passages blijkt weer eens te meer de tynisehe methode van oorlogvoe ring door de Britten. Geen eerlijke strijd met de waoens. doch een geniepige me thode van kwellen van vrouwen en kin deren. plunderen, vernielen en branden. De uithoueeringsmetbode, die thans ook op ons wordt toegepast, is een waardige scha kel in een waardige serie. ONTVOERING VAN ESTLANDSCHE SCHOOLKINDEREN DOOR DE BOLSJEWIEKEN. Ter gelegenheid van de heropening der volksscholen in Estland schrijft de corres pondent te Helsirki van „Aftonbladet" over de massa-ontvoering van schoolkin deren tiidens de bezetting van Estland dnnr de bolsiewieken..Niet minder dan 5.000 schoolkinderen zijn door de bolsle- wieken bij het uitbreken van den oorlog tuss'chen Duitschland en de Soviet-TTnie naar af«e1o"e'n gebieden der Sovjet-Unie ontvoerd. Het onderwiis in Fstlard wordt thans sterk bemoeilijkt doordat een aan- zienlnk deel van de leerkrachten door de bolsjewieken zijn vermoord of gedeoor- teerd. Ook zijn er talrijke schoolgebouwen verwoest". Omtrent de onderwijsmethoden van de bolsiewi^en meldt de corresoon- dent. dat het onlitieke onderwijs reeds in de kin^ersneelnlaatsen wordt ingevoerd. In de volksscholen heeft men alle ..nolitiek onbetrouwbare'' schoReren verwilderd en het is voorgekomen, dat 14 tot 15-jarige schoolkinderen door de Gepeoe in verhoor genomen werden. WERK DER AARDE. Men moge over collectes denken zoo men wil, maar het is een onbetwistbaar feit, dat de collectes voor Winterhulp meer waar voor hun geld geven dan vroeger.. Wij hebben vroeger wel gemopperd, dat er geen einde kwam aan die col lectes, dat men geen dag op straat kon komen of er werd een kussentje onder je neus geduwd met het meest goed- koopc soort speldjes, vlaggetjes, bloe metjes en papiertjes. Van de Winter hulp ontvangen wij als tegenwaarde lichtgevende moler.s, wapens, sprookjes en historische monumenten. En nu lees ik, dat de laatsten, welke bij de eerst volgende collecte zullen worden verkocht, een product zijn van de vaderlandsche industrie en gebak ken in oud-vaderlandsche klei. Dat vind ik een vreugdige gedachte. Na den vorigen wereldoorlog trokken vele Hongaren de wijde wereld in en zij droegen op het hart een linnen zakje met wat aarde van den Hongaarschen grond, hun „ïpoedergrond", zooals zij dien noemen. Straks kunnen wij wat van onzen eigen Vaderlandschen grond dragen op ons hart, de Hollandsche klei, geadeld door de historische monu menten, die erop staan, als wij een aar dewerkspeldje koopen. En wij zullen eraan denken, dat de ze grond onze eigen grond is en altijd blijven zal. HET UITREIKEN VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN IN DE GROOTE KERK. TE 'S-GRAVENHAGE. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Aan gezien de lokalen van den Dierentuin in Den Haag noodig waren voor een tentoon stelling, heeft men het daar ondergebrach te Nederlandsche distributiekantoor moe ten .verplaatsen. Dit kantoor heeft daarop tijdelijk gebruik gemaakt van de Groote Kerk in Den Haag. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het hierbij een maatregel betreft van de Ne derlandsche overheid, die. na het bekend worden, van Duitsche zijde terstond on gedaan is gemaakt. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Veertien koopvaarders tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Nov. (D. N. B.). Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „De marine en de luchtmacht heb ben de Britsche ravitailleerings-scheep- vaart wederom zware slagen toege bracht. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 53.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ten Oosten van Aber deen drie koopvaardtrs met een geza- deen drie koopvaarders met een geza- nietigd. Bovendien werd bii de Shet- land-eilanden een vrachtschin door bomtreffers zwaar beschadigd". IN 'N PAAR REGELS Bij nadering van Nederlandsche kust neergeschoten., Een Duitsche patrouilleboot beschoot gis teren verscheidene Britsche vliegtuigen, d;e de Nederlandsche kust naderden. Een Engelsche bommenwerper werd omlaag geschoten. Vliegongelukken in Amerika. Bij Sacramento (Californië) is een vier motorig zoogenaamd „vliegend fort" neer gestort. Zeven leden der bemanning wor den vermist, twee hebben zich met de pa rachute in veiligheid gebracht. Twee Amerikaansche leger jagers zijn bij San Anselmo in dezelfden staat neergestort. Beide bestuurders kwamen om. Communistisch hoofdkwartier te Singapore. De Britsche politie te Singapore heeft een inval gedaan bij het geheime communis tische hoofdkwartier en ongeveer 2000 com munistische documenten in beslag genomen. Twee communisten werden gearresteerd. In de documenten, die naar de richtsnoeren van Moskou zijn samengesteld, wordt Sin gapore een symbool van het Britsche im perialisme in het Verre Oosten genoemd. AMERIKA EN DE OORLOG. WASHINGTON, 4 November (D.N.B.). Tijdens de senaatsdebatten over de her ziening van de neutraliteitswet is het, naar Associated Press meldt, gekomen tot een heftige woordenwisseling tusschen isola tion isten en intervention'sten. De isolatio nistische senatoren Taft en Clark ver klaarden, dat de tot dusver geleden ver liezen ter zee een deelneming van de V.S. aan den oorlog niet kunnen rechtvaardi gen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, Connal- ly, bepleitte een herroepen van de neutra liteitswet en sprak als zijn meening uit, dat aanvaarding van het herzieningsvoor- stel geen oorlogsverklaring vormde. Sena tor Wheeler verklaarde hierover, dat, wan neer de neutraliteitswet oorspronkelijk beschouwd was als een wet van den vrede, herroeping logisch beschouwd moest wor den als oorlogswet. Het zou een zegen zijn voor het Amerikaansche volk, wanneer Roosevelt den zwetsenden minister van marine, Knox, uit zijn functie z.ou verwij deren.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1