dfficiede aevMawig, aan de ïDuitócfie teyeewig. DUITSCHLAND MAANDAG 3 NOVEMBER 1941 33ste Jaargang No. 10092 3)& £cwA6cfi£0oii/^ci/tit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015 Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Beweringen van Roosevelt afgewezen De geheime landkaart AFSHAFFING VAN ALLE GODSDIENSTEN. De Duitsche regeering maakt de volgen de verklaringen bekend: 1. De president van de Vereenigde Sta ten van Amerika heeft in een rede op 23 October de volgende beweringen verkon digd: 1) de regeering van de Vereenigde Sta ten is in het bezit van een geheime land kaart, die in Dijtschland door de Duitsche regeering is ve.vaardigd. Het betreft een landkaart van Midden- en Zuid-Amerika, zooals de Führer dat wil reorganiseeren, door van de veertien landen, welke zich in dit gebied bevinden, vijf onderworpen staten te maken om daardoor het geheele Zuid-Amerikaansche continent onder zijn heerschappij te brengen. Een van deze vijf staten zou zoogenaamd ook de republiek Panama omvatten, als mede het Panama-kanaal. 2) De AmerikaansChe regeering is in het bezit van een tweede document, dat door de Duitsche regeering is opgesteld. Dit document bevat het plan, na den door Duitschland gewonnen oorlog alle bestaan de godsdiensten in de wereld af te schaffen. De katholieke, protestantsche, mohamme- daansche, hindoe, boeddhistische en jood- sche godsdiensten zullen op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de ker ken geconfiskeerd, het kruis en alle andere symbolen van de godsdiensten verboden, de geestelijke stand op straffe van over brenging naar een concentratiekamp tot zwijgen gebracht. In plaats van deze kerken zal een inter nationale, nationaal-socialistische kerk ko men, waarin door de nationaal-socialisti- sohe Duitsche regeering aangewezen spre kers een gunctie zullen uitoefenen. In plaats van den bijbel zullen woorden uit het boek van den Führer, Mein Kampf, worden opgedrongen en als heilige schrift van kracht worden verklaard. Het kruis van Christus zal door 't hakenkruis en het ontbloote zwaard worden vervangen en ten slotte zal in de plaats van God de Führer komen. Vervalschingen van onbehouwen aard. De Duitsche regeering constateert ten aanzien hiervan: 1) Er bestaat noch een in Duitscrland door de Duitsche regeering vervaardigde land kaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Duitsche regeering vervaardigd document over het afschaffen van de godsdiensten in de we reld. In beide gevallen moeten het dus ver valschingen van den grofsten en meest on behouwen aard zijn. 2) De beweringen over een verovering van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffing van de godsdiensten en ker ken in de wereld en de vervanging daar van door een nationaal-socialistische kerk zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Duitsche regeering overbodig is, hierop in te gaan. De Duitsche regeering heeft het boven staande aan alle neutrale regeeringen, waaronder ook die van midden- en Zuid- Amerika, langs diplomatieken weg ter ken nis gebracht. De incidenten ter zee. 2. De president van de Vereenigde- Sta ten van Amerika heeft in zijn rede van den 28sten October verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager den vierden September en een andere Amerikaansche In gebouw Kneuterdijk 20 te Den Haag is onder auspiciën van de Nederiandsch- Duitsche Cultuurgemeenschap een voor dracht gehouden op oude muziek instrumenten. Een oude .serpent wordt ■3°d=Tnonstreerd (Polygoon-Meyer) den zeventienden October door Duitsche zeestrijdkrachten zün aan- heoff KnV 4 Amerikaansche regeering heeft het schieten willen vermijden. Doch net schieten js begonnen en de geschiedenis neeft vastgelegd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika is aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rappor ten van de Duitsche duikbootcommandan ten en uit de gepubliceerde officieele ver klaringen van de Amerikaansche marine- sutonteiten de volgende toedracht: Het incident van den vierden Septem ber heeft betrekking op den Amerikaan- schen torpedojager Greer, dat van den ze ventienden October op den Amerikaan- schen torpedojager Kearny. De torpedojager Greer heeft in nauwe, militaire samenwerking met Engelsche zeestrijdkrachten een Duitsche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervolging is de Duitsche duikboot, die zich onder water bevond, met dieptebommen aangevallen. Eerst nadat deze aanval had plaatsgevonden, heeft de Duitsche duikboot van haar strijdmidde len gebruik gemaakt. De torpedojager zet te de achtervolging met dieptebommen nog verscheidene uren zonder succes voort. De torpedojager Kearny voer ter be scherming van een konvooi, toen hij het verzoek om hulp van een ander konvooi op een andere plaats van den Atlantischen Oceaan opving, dat in een strijd was ge wikkeld met Duitsche zeestrijdkrachten. De Kearny veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het ge vecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebommen aan. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft zelf bevestigd, dat de Kearny dieptebommen heeft geworpen en dat eerst eenigen tijd later drie torpedo's op hem werden afgevuurd, waarvan een den tor pedojager heeft getroffen. De Duitsche regeering constateert der halve, dat ten eerste de door president Roo sevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikansche torpedojagers door Duit sche zeestrijdkrachten zijn aangevallen en dat dus Duitschland Amerika heeft aange vallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de officieele verkla ringen van de Amerikaansche marine-auto riteiten en ten tweede dat in tegendeel de beide Amerikaansche torpedojagers Duit sche duikbooten hebben aangevallen en dat dus Amerika Duitschland heeft aangeval len, hetgeen eveneens door de Amerikaan sche marine-autoriteiten wordt bevestigd. WIE IS DE AUTEUR VAN DE KAART? In de Wilhelmstrasse te Berlijn werden de vertegenwoordigers van de buitenland- sche pers opmerkzaam gemaakt op een nieu we uit Zuid-Amerikaanscht bron afkomsti ge kaart van Zuid-Amerika, die dit vaste land uit geopolitiek oogpunt verdeelt in vijf stukken. Het betreft, een interessante schets van het systeem van luchtvaart!ij nen van de Vereenigde Staten. Ofschoon het een open vraag blijft, of Roosevelt in zijn rede op deze kaart heeft gedoeld, helt men in politieke kringen te Berlijn meer over tot de meening, dat de grondslag voor Roosevelt's beweringen be staat in een kaart, die het om zijn gestook tegen de Duitschers bekende Argentijnsche blad Critica heeft gepubliceerd. Deze kaart bevat inderdaad alles, waarop Roosevelt ir. zijn radiorede heeft gezinspeeld. Daar zij reeds een dag na Roosevelt's verklaring door de Critica werd gepubliceerd, moet het blad haar reeds eerder in zijn bezit ge had hebben. Er zijn een aantal aanwijzingen, die in de richting gaan, dat Taborda de auteur van deze kaart is en dat deze haar den president met passende gege vens in handen heeft gespeeld. Dat zou tevens verklaren, waarom Roosevelt deze kaart niet wil publiceeren: hij vreest blijkbaar zijn bron in gevaar te brengen. Daar den president veel aan Taborda is gelegen, is het onder deze omstandigheden te verklaren, dat hij zijn zegsman niet graag prijsgeeft. In elk geval is, naar men in de Wilhelm strasse verklaart, het vonnis over de be ruchte kaart en haar authenticiteit reeds te voren geveld, indien de gerechtvaardig de veronderstelling, dat Taborda de auteur is, wordt bevestigd. In elk geval is het interessant, dat Ta borda, de man, die vroeger het beroep van souteneur uitoefende, en zekeren geldge vers jonge meisjes in handen speelde, thans de bondgenoot is van Roosevelt en hem om zoo te zeggen volken in handen speelt. Het doel, dat met de openbaarmaking van deze kaart wordt nagestreefd, is alleen daardoor te verklaren, dat den Zuid-Amerikaanschen staten de rol moet worden opgelegd van staten, die behoefte aan steun hebben, en die in hun „noodtoestand" uit zichzelf op roepen om hulp richten tot den „grooten" president en aldus diens „politiek van steun punten" met goed gevolg kunnen onder steunen. Daar een Duitsche aanval op Zuid- Amerika bepaald onzinnig zou zijn en, naar men in de Wilhelmstrasse verklaart, een de menti eigenlijk niet van noode heeft, kan ook de bewering van Roosevelt omtrent z.g. Duitsche plannen tot verdeeling van Zuid-Amerika slechts aan de kaak worden gesteld als onderdeel van zijn imperialis- STRIJDT VOOR EUROPA Simferopol Ingenomen Het Duitsche weermachtsbericht van Zondagmiddag luidt als volgt: Met vastberaden gebruikmaking van onze overwinning op den Krim wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de Noordelijke rand van het Jaila-geberjte bereikt. Duit sche en Roemcensche troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van den Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebas- topol. In het Donetzbekkcn braken Duit sche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer slechte conditie der wegen, vijandelijk verzet en bezetten nieuwe industriegebieden. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van den vijand om de Newa over te steken met verliezen voor den tegenstander afge slagen. De beschieting van belangrijke militaire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goede uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombar deerde overdag en des nachts de zee- vesting Sebastopol. Zij plaatste vol treffers op de havenwerken, beschadig de een bolsjewistisch oorlogsschip en wierp een vrij groot transportschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen vannacht belangrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaatsen van Noordwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers werden neergescho ten. In den strijd tegen de Britsche ra- vitailleerinesscheepvaart brachten ma rine en luchtwapcn in de maand Octo ber 441.300 brt. vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden duikbooten deel voer 255.200 brt., bovenwaterstrijdkrachten voor 18.000 brt. en formaties van de luchtmacht voor 168.000 brt. Bovenloop van de Donets overschreden Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdagmiddag luidde: Op het schiereiland de Krim achter volgen de Duitsche en Roemeensclic troepen rusteloos den verslagen vijand. In het Donetsbekken is de bovenloop van de Donets op verscheidene plaat sen overschreden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front is een regiment infan terie ten Westen van de Wolchof door een krachtig versterkte vijandelijke verdedigingszonc heen gebroken in verbitterde gevechten van man tegen man. Ongeveer 533 bunkers werden genomen. Aan het omsineelingsfront vóór Le ningrad zijn verscheidene pogingen van den vijand om over te steken over de Newa. afgeslagen. Het luchtwapen heeft de succesvolle operaties van het leger op de Krim gesteund dcor zware slagen toe te brengen aan de achterwaartsche ver bindingen van den vijand en heeft de Sovjetvloot zware verliezen toege bracht. Het bracht een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken en beschadig de drie oorlogsbodems, benevens een groot troenentransportschin. Verdere luchtaanvallen waren op Moskou ge richt. In den strijd tegen de Britsche revi- tailleeringschepvaart hebben gevechts vliegtuigen bij de Faroer een vracht schip van 2000 brt. vernietigd en voor de Britsche Oostkust van een convooi vier vijandelijke koopvaarders, waar bij een groot tankschip, met in totaal 29.000 brt.. tot zinken gebracht. Nog vier koopvaarders van het convooi zijn door bomtrcffers zóó zwaar beschadigd, dat het verlies van nog meer scheeps- ruimte verwacht kan worden. Britsche vliegtuigen hebben van nacht bommen geworpen op verschei dene plaatsen in Noord en Noordwest- Duitschland, o.ra. op Hamburg. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. tisch streven ten opzichte van Zuid-Ame- rik, waardoor elk middel hem goed is. DE INDRUK TE WASHINGTON. De officieele Duitsche verklaring uit het hoofdkwartier van den Führer ten aanzien van de rede van Roosevelt beheerscht het beeld der Amerikaanrche bladen van Zon dag. Alle kranten te Washington publicee ren de verklaring op de voorpagina met groote opschriften en wijden vele kolom men aan den toestand. De tekst der verkla ring is in alle bladen opgenomen naast uit voerige berichten uit Berlijn. Daarnaast staat een verklaring van- den woordvoerder van het departement van buitenlandsche 7.aken, die er zich echter toe heeft beperkt de beweringen van Roosevelt te herhalen. Men was blijkbaar nog niet in staat tegen argumenten te formuleeren. Uit den opmaalt en den inhoud der be richten blijkt, dat de verklaring der Duit sche regeering een zeer grooten indruk heeft gemaakt. In een hoofdartikel van de Washington Times Herald dat vóór de pu blicatie der Duitsche verklaring geschre den is, wordt gezegd, dat de geheele oor log. wanneer de Vereenigde Staten er aan zouden deelnemen, „Roosevelt's oorlog" ge noemd zou moeten worden. Waarom met Duitschland tegen hel Bols|ewlsme? Het bolsjewisme is een aan het Europee- sche bewustzijn vreemde vorm van reactie tegen een overgeleverde orde, waartegen overigens ook het Nationaal-socialisme zich richt: de uitbuiting van den arbeider door de macht van geld en onverdiend, zinloos geworden, aanzien. Maar waar het Nationaal-socialisme het arbeidend Volk van deze overheersching bevrijdt en op den grondslag van de eer van den arbeid een waarlijk vrijen mensch naar voren brengt, stelt het bolsjewisme voor de despotie der oude, vernietigde or de slechts die van de nieuwe in de plaats. De uitbuiting door de oude machten is vervangen door de knechting van den ar beid door den bolsjewistischcn Staat. Het zelfbehoud van het bolsjewisme dwingt het zijn geest in de Westerschc lan den te doen doordringen, want het bolsje wisme kan den tragischen waan van een zoogenaamd bevrijd, maar in waarheid on derdrukt en geketend Volk op den duur slechts handhaven, indien het alle vergelij king ten nadeele van den bolsjewistischen „Heilstaat" onmogelijk maakt. Daarom moet - Europa verbolsjewiseerd worden, daarom moet alle herinnering aan wat menschwaardig is, worden uitgeban nen. Despotie kan vrijheid naast zich niet verdragen! De marxistische misleiding, waarmede het bolsjewisme als quasi-wetenschappelijk propagandamiddel werkt, is oorzaak, dat niet ieder Westerling zich van den aan vang af schaarde in een eenheidsfront te gen dit despotisme, dat aan het Europee- sche bewustzijn wezensvreemd is. ten ein de zich met alle beschikbare kracht te kee- ren tegen het bolsjewisme, dat ook in onze landen een chaos wilde verwekken om op de puinhoopen der oude orde en de ver twijfeling der Volkeren den bolsjewisti schen „Half-staat" te stichten (zooals het in het propagandistische Marxistische soraakgebruik beet) als „overgang" tot de communistische staatlooze orde, die nim mer komen kan. In haar strijd tegen het bolsjewisme on der de beproefde leiding van Adolf Hitler, in wien het Westersch bewustzijn tot ware zelfkennis is gekomen, bevrijdt Europa zich nog bijtijds van de gevolgen van een waan, waaraan zijn eigen wezen ten onder zou zijn gegaan. Dr. J. H. C. Nederlandsche Arbeidsdienst Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op onder- cermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15.00 gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van de keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Het is aan te bevelen een broodmaaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voor waarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn: c. Ongehuwd zijn; d. Voor zoover minderjarig in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hunner ouders, voogd of verzorger: Meldt u ter keuring aan: Maandag 3 November 1941: Heerenveen: Crackstraat 6 (Schouwburgzaal; Hilversum: Spoorstraat 1 (voorm. dienstgeb.); Heer len: Esschenerweg 25a, centr. werkplaats. Dinsdag 4 Ndvember 1941: Zwolle: Blij- markt 23; Amersfoort: Koningstraat 80, School no 3; Roermond: Lindanusstraat 5, Christoffelhuis. Woensdag 5 November 1041: Emmen: Markt, hotel Groothuis; Utrecht: Draaiweg 29, Gouverneurschool; Tilburg: Langeschijfstraat 66, geb. publie ke werken. Donderdag 6 November 1941: Almelo: Oude Kloosterweg 1: Haarlem: Gasthuisstraat 32, geb. De Doelen. Donder dag en Vrijdag 6 en 7 November 1941: Rot terdam: Oranjeboomstraat 109. VVrijdag 7 November 1941: Deventer: Klooster 5. geb. Het Klooster: Gouda: Oost Haven 50. geb. gem. consultatiegebouw. Zaterdag 8 November 1941: Winterswijk: Heytsma Mul- iierweg 20, school M. Maandag 10 Novem ber 1941: 's Hertogenbosch: Stadhuis Markt. Maandag en Dinsdag 10 en 11 November 1941: Den Haag: Huygenspark 23. Dins dag 11 November 1941: Arnhem: Menthen- straat 12; Bergen op Zoom: „Holl. Tuin", Huybergschestraat 14. Woensdag 12 Novem ber 1941: Nijmegen: Ridderstraat 14; Lei den: Oude Vest 25; Vlaardingen: Schie- damscheweg 12 (volksgebouw). Donderdag 13 November 1941: Enkhuizen: gemeente huis. Vrijdag 14 November 1941: Bolsward: gebouw Wipstraat Ieder die wordt goedge keurd en overigens aan de te stellen eischen J .oldoet, wordt op 8 December 1941 opge roepen om gedurende 5Vj maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5% naand kan de vrijwilliger bij gebleken ge schiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. Opleiding tot kader; b. Vrijwillig nadienen geduren de., nader te bepalen tijd; c. Na eervol ont slag voorkeur bij arbeidsbemiddeling in Nederland. Momentje. VERPLICHTINGEN. Lubbock heeft eens gezegd, dat het voorb e e 1 d beter is dan het voor- schrift. Daar denk ik wel eens aan in een tijd, waarin nogal veel wordt voorgeschreven. Natuurlijk, een mensch heeft zijn plicht te doen en die plicht is aan zekere voorschriften gebonden. Zonder verplichtingen kan geen menschelijke maatschappij be staan, maar het gaat er niet in de eerste plaats om die voorschriften op te volgen, maar die voorschriften na volging te doen vinden. Het laatste is primair. Geen mensch kan een voor schrift navolgen, dat hij niet kent en zelfs kan hij het moeilijk doen als hij van de noodzakelijkheid niet is over tuigd. Daarvoor is de mensch begaafd met een redelijk verstand. Dat rede lijk verstand valt niet weg te redenee ren. Zijn aanwezigheid dringt zich op, ieder oogenblik van ons bestaan. Maar het voorbeeld prikkelt tot navolging. De woorden van Bullock gaven mij deze wijsgeerige bespiegeling in de pen en mensehen met kinderen zullen dit onderschrijven, Maar dat geldt niet alleen voor hen. Dat geldt voor ons allen. V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten De achtervolging van den vijand op de Krim HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 3 Nov. (D. N. B.). Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onder den druk van de felle achter volging door Duitsch-Roemcensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst waar van de eene via Sebastopol en de an dere via Kertsj trachi te ontsnappen. Bij een aanval op de transportsche pen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed gehou den, heeft de luchtmacht 10 koopvaar dij schepen met een gezamenlijkcn in houd \an ongeveer 38.000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. 14 andere schepen werden zwaar be schadigd. Bij de doorbraak- en achtervolgings gevechten op de Krim werden totdus- ver in totaal 53.175 gevangenen ge maakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreincn en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13,000 mijnen verwijderd, weiko wa ren gelegd om onzen opmnrsch te ver hinderen. In den ccntralen sector van het Oos telijk front werd gisteren de districts- hoofdstad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecen trum door infanterie- en gepantserde formaties genomen. IVONNE GEORGI MET HAAR BALLET OP REIS. Uit uitnoodiging van den Rijkscommissa ris zal Ivonne Gcorgi met haar ballot een reis van tien dagen maken door Duitsch land, nadat do leiding van den Stads schouwburg te Amsterdam haar toestem ming had verleend. Van 31 October tot 8 November zullen gastvoorstellingen gege ven worden o.a. te Kassei. Frankfort, Giessen, Darmstadt, Worms en Marburg. „DE OPHITSERS VAN DEN OVERKANT" Het politiek weckpraatje van Max Blok zijl, dat hij van 19.45 tot 20.00 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel: ,,De ophitsers van den overkant". INTER-AMERIKAANSCHE POLITIE. STOCKHOLM. 3 Nov. (A. N, P.). Volgens midden-Amerikaansche kringen is de Se cret Service der V. S. onder leiding van kolonel Donavan er in geslaagd aan alle midden-Amerikaansche landen toestemming af te persen tot oprichting van een soort ir.ter-Amerikaansche politie, ondergeschikt aan den Secret Service, die toez.icht oefent op de politie van dez.e landen. Dit nauw ge sponnen net van den Secret Service be waakt de geheele binnenlandsche politiek en moet zorgen, dat in dez.e landen slechts „behoorlijke regeeringen en presidenten" aan het roer blijven of komen. In den regel werken de leden dezer politie onder de vermomming van toeristen, maar zij zijn straf georganiseerd en krijgen hun beve len uitsluitend van Donovan's organisatie. DE VERDEDIGERS VAN HANGö. HELSINKI, 3 Nov. (D. N. B.). De pers dienst van den Finschen staat deelt het volgende mede: Den Finschen troepen zijn eenige origi- neelc documenten in handen gevallen, waaruit blijkt, dat de discipline onder de verdedigers van het bolsjewistische steun punt Hangö te wcnschcn over laat. Zoo verklaart de commandant van de Oostzee- vloot in een uit Kroonstad afkomstigen dagorder van 4 October 1941, dat officie ren, politieke leiding, partij en komsomol- organisaties niet voldoende activiteit ont plooien om een echte bolsjewistische or de" onder do troepen te verkrijgen. Ver der wordt in dezen dagorder verklaard: Se dert eenigen tijd is er in het vliegtuigeska der 44 een dievenbende bezig, die allerlei voorwerpen, welke den commandant toe- behooren, zooals helmen, kisten wodka, ho nig, ja zelfs kippen gestolen heeft. Deze bende is nog niet onschadelijk gemaakt.

Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1